Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 54 от 15.VI

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ НА АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ ЗА МИРНИ ЦЕЛИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ НА АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ ЗА МИРНИ ЦЕЛИ

Утвърден с ПМС № 37 от 1.07.1986 г.

Обн. ДВ. бр.66 от 22 Август 1986г., изм. ДВ. бр.54 от 15 Юни 2001г.

Отменено основание. Виж § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за безопасно използване на ядрената енергия - ДВ, бр. 63 от 28 юни 2002 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Ядреният материал и ядрените съоръжения са държавна собственост. Другите източници на йонизиращи лъчения могат да бъдат собственост на държавата, на кооперативни и обществени организации.

(2) Държавата предоставя ядрения материал и ядрените съоръжения за стопанисване и управление на държавни, стопански, научни и други организации. Другите източници на йонизиращи лъчения, които са държавна собственост, могат да бъдат предоставени за стопанисване и управление на държавни, стопански, научни и други организации и за ползуване на кооперативни и обществени организации.

(3) Правото на стопанисване и управление на ядрен материал и ядрени съоръжения и на други източници на йонизиращи лъчения или на ползуване се предоставя от органи, овластени да сторят това.


Чл. 2. При съставянето на проектите за единни планове за социално-икономическото развитие на страната в частта им относно използуването на атомната енергия се взема становището и на Комитета за използуване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ).


Чл. 3. Държавна организация, която има за предмет на дейност използуване на атомна енергия, може да бъде създадена само с акт на Министерския съвет.


Чл. 4. (1) Държавата контролира използуването на атомната енергия.

(2) Контролът по използуването на атомната енергия обхваща ядрената и радиационната безопасност на ядрените съоръжения и другите източници на йонизиращи лъчения и по отчитането, съхраняването и превозването на ядрен материал.

(3) Контролът по ядрената и радиационната безопасност се упражнява по отношение на всички министерства, други ведомства, организации и лица, които извършват дейности по ал. 2.


Чл. 5. (1) Изследване на лица с помощта на йонизиращи лъчения независимо от целта на изследването може да се извършва само с тяхно съгласие.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г. )Редът за вземане съгласие за изследване на недееспособни лица, както и на лица, които са в невъзможност да дадат съгласие, се определя с наредба на министъра на здравеопазването, министъра на вътрешните работи и КИАЕМЦ.


Глава втора.
УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПОЛЗУВАНЕТО НА АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) (1) Комитетът за използване на атомната енергия за мирни цели е колегиален орган към Министерския съвет, чрез който се осъществява единната държавна политика за безопасно използване на атомната енергия.

(2) Съставът на КИАЕМЦ се определя от Министерския съвет.

(3) Председателят на КИАЕМЦ отчита дейността на КИАЕМЦ пред Министерския съвет.


Чл. 7. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 8. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 9. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 10. Министерствата, другите ведомства, обществените и другите организации, които използуват атомна енергия:

1. организират използуването на атомната енергия, включително изследователската и развойната дейност и внедряването на ефективни технологии и методи;

2. осигуряват спазването на изискванията за безопасност и за квалификация на кадрите, които работят в областта на използуването на атомната енергия;

3. организират и провеждат спасителни и възстановителни работи в своите обекти при аварийни състояния и незабавно уведомяват КИАЕМЦ за взетите мерки.


Чл. 11. Организациите, които проектират, конструират, изграждат или произвеждат съоръжения, оборудване и технологии, свързани с използуването на атомната енергия, осигуряват обезопасяването им в съответствие с изискванията на ядрената и радиационната безопасност.


Глава трета.
ДЪРЖАВЕН КОНТРОЛ

Раздел I.
Общи разпоредби

Чл. 12. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Министерствата, другите ведомства, организациите и длъжностните лица са длъжни да оказват съдействие на и на служителите в неговата администрация при осъществяване на контролната дейност, като им създават условия за извършване на проверките, предоставят подходящи помещения за работата и всички необходими материали за изпълнение на възложените им задачи, осигуряват съответните технически средства и персонал, както и всякакъв друг вид съдействие, което е необходимо за обективното и своевременно извършване на контролната работа.


Чл. 14. (1) Министерствата и другите ведомства съгласуват с КИАЕМЦ издаваните от тях правилници, наредби и инструкции, които имат отношение към ядрената и радиационната безопасност.

(2) Предходната алинея се прилага и за вътрешните правила и инструкции, които се издават от предприятията и другите организации.


Чл. 15. (1) Министерствата, другите ведомства и организациите, които използуват атомна енергия, организират вътрешен ведомствен контрол по ядрената и радиационната безопасност.

(2) Структурата на звената за вътрешен ведомствен контрол на ведомствата и организациите по предходната алинея се утвърждава в съответствие с нормативите, определени от КИАЕМЦ.


Чл. 16. (1) Организациите, които стопанисват ядрени съоръжения и други обекти с източници на йонизиращи лъчения, са длъжни да уведомяват незабавно КИАЕМЦ за настъпилите експлоатационни изменения и събития, както и за аварийни състояния, свързани с ядрената и радиационната безопасност.

(2) Случаите и редът за уведомяване на КИАЕМЦ за експлоатационни изменения, събития и аварийни състояния, свързани с ядрената и радиационната безопасност, се определят с наредба на КИАЕМЦ.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)

(4) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Раздел II.
Организация на контрола

Чл. 17. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 18. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Министерството на здравеопазването упражнява специализиран контрол върху условията на труд при използуване на атомната енергия, както и върху лицата, работещи при такива условия, и за въздействието на йонизиращата радиация върху населението.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.) Министерството на околната среда и водите упражнява специализиран контрол за опазване на околната среда от радиоактивно замърсяване.


Чл. 21. Министерството на вътрешните работи организира контрола по охраната на радиоактивните вещества в местата на използуването и съхраняването им, както и по времето на тяхното превозване.


Чл. 22. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 23. (1) Органите на държавния и специализирания контрол по ядрената и радиационната безопасност упражняват оперативния контрол съобразно приетия годишен план.

(2) Изискването по предходната алинея не отменя правото на КИАЕМЦ да извършва или да възлага на специализирани или други органи или длъжностни лица да извършват контрол по ядрената или радиационната безопасност на всяка организация, орган или длъжностно лице по всяко време.


Чл. 24. (1) Периодично, най-малко веднъж на две години, комисия от специалисти, съставена от КИАЕМЦ, прави обща проверка на състоянието на безопасността на ядрените съоръжения.

(2) Комисията съставя акт за резултатите от проверката.

(3) Недостатъците, отбелязани в акта, се отстраняват в срокове, посочени в него.

(4) Актът за отстраняване на недостатъците, утвърден от ръководството на организацията, която стопанисва ядреното съоръжение, се изпраща в ИБИАЕ.


Чл. 25. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Раздел III.
Права и задължения на инспекторите по контрола

Чл. 26. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 27. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 28. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 29. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 30. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 31. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 32. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Раздел IV.
Разрешения

Чл. 33. Разрешението на ИБИАЕ за използуване на атомната енергия е официален документ, който:

1. разрешава определен вид дейности, свързани с използуване на атомната енергия съгласно чл. 23, ал. 1 от закона;

2. установява изискванията и условията, определящи осъществяването на тези видове дейности;

3. установява сроковете на действие на тези разрешения.


Чл. 34. (1) Разрешенията се издават по писмено искане на организацията, която ще използува или използува атомна енергия, придружено от необходимата документация.

(2) Произтичащите от разрешенията права не могат да се прехвърлят без съгласието на ИБИАЕ.

(3) Издадените разрешения се регистрират и водят на отчет в ИБИАЕ.


Чл. 35. Разрешенията по чл. 22 от закона трябва да съдържат:

1. основания за издаване на разрешението;

2. органа, издаващ разрешението;

3. изисквания и условия за изпълнение от заявителя;

4. списък на документите, въз основа на които е издадено разрешението;

5. връзка с други разрешения;

6. получателя на разрешението;

7. дата на издаване и срок на валидност;

8. разрешен вид дейност;

9. отговорности при упражняване на указания вид дейност.


Чл. 36. За издаване на разрешенията по чл. 22 от закона предварително се изисква от организацията-заявител наличие на разрешение или съгласие от други контролни органи, ако са предвидени такива за същата дейност с други нормативни актове.


Чл. 37. Необходимата документация, условията, редът и сроковете за издаване на разрешения се определят с наредба на КИАЕМЦ.


Раздел V.
Отчитане и съхраняване на ядрения материал и на другите радиоактивни вещества

Чл. 38. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г.)


Чл. 39. Организациите, които стопанисват ядрен материал и други радиоактивни вещества, са длъжни да регистрират вида, количеството и местонахождението им.


Промени настройката на бисквитките