Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 16 от 23.II

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 2 ЯНУАРИ 1990 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА СТОМАТОЛОГИЧНОТО ОРТОПЕДИЧНО ЛЕЧЕНИЕ СЪС СПЛАВИ, СЪДЪРЖАЩИ БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ, И ЗА КОНТРОЛА ПО ИЗПОЛЗУВАНЕТО ИМ В ЗЪБОТЕХНИЧЕСКИТЕ ЛАБОРАТОРИИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 2 ЯНУАРИ 1990 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА СТОМАТОЛОГИЧНОТО ОРТОПЕДИЧНО ЛЕЧЕНИЕ СЪС СПЛАВИ, СЪДЪРЖАЩИ БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ, И ЗА КОНТРОЛА ПО ИЗПОЛЗУВАНЕТО ИМ В ЗЪБОТЕХНИЧЕСКИТЕ ЛАБОРАТОРИИ

Издадена от министъра на народното здраве и социалните грижи

Обн. ДВ. бр.16 от 23 Февруари 1990г.

Чл. 1. (1) Стоматологичното ортопедично лечение със сплави, съдържащи благородни метали, се извършва в здравните заведения, определени с чл. 6, ал. 1 от Наредба № 1 за производството, продажбата и отчитането на материалите за стоматологични цели, изработени от сплави, съдържащи благородни метали (ДВ, бр. 16 от 1990 г.).

(2) Лечението по ал. 1 се възлага на висококвалифицирани стоматолози, определени от главния лекар на здравното заведение, към което е създадена зъботехническата лаборатория.

Чл. 2. Заявките за необходимите за зъбопротезиране благородни сплави по количества и видове се изготвят от главните лекари на здравните заведения, към които са зъботехническите лаборатории, и обобщено от областните комисии по социалните дейности, се представят в Министерството на народното здраве и социалните грижи до 30 ноември на предшествуващата година.

Чл. 3. Разпределението на благородните сплави между стоматологичните звена и стоматолозите в обслужващия район се извършва от главния лекар на здравното заведение, към което е зъботехническата лаборатория, по предложение на завеждащия ортопедичното (стоматологичното) отделение съобразно числеността и характера на обслужвания контингент и функциите на отделните здравни заведения.

Чл. 4. (1) От всяка плавка от благородна сплав, означена с индивидуален номер, производителят представя проба (2-3 ронди), която се съхранява в здравното заведение, определено от министъра на народното здраве и социалните грижи, до 2 години. Пробата се използува за сравнителен анализ при възникнали спорни случаи, отнасящи се до качеството на благородните сплави.

(2) След изтичане на срока, посочен в ал. 1, пробите се използуват за изработване на протезни конструкции.

Чл. 5. Производителят вписва във фактурата, с която здравните заведения получават всяка партида благородни сплави, и поредния номер на плавките, от които е комплектувана партидата.

Чл. 6. (1) Всички спорове относно качеството на получените благородни сплави се уреждат чрез рекламация от здравното заведение до производителя.

(2) При основателна рекламация производителят подменя рекламираните количества благородни сплави, като възстановява направените от здравното заведение разходи във връзка с рекламацията.

Чл. 7. Когато здравното заведение, рекламирало цяла или част от партида благородни сплави, и производителят не постигнат съгласие, спорът се отнася за разрешаване от органите на съответния държавен арбитраж.

Чл. 8. (1) Рекламациите на пациентите за годността на изработените им зъбни конструкции се разглеждат и разрешават от комисия, определена от главния лекар на здравното заведение, в състав: завеждащия ортопедичното(стоматологичното) отделение, завеждащия зъботехническата лаборатория и стоматолог ординатор.

(2) При основателни рекламации по ал. 1 здравното заведение изработва нова протезна конструкция, като възстановява на пациентите всички разходи за изработването на старата протезна конструкция.

(3) Рекламираните протезни конструкции се приемат от здравното заведение, което ги рекламира пред завода производител по реда на чл. 6 и 7.

Чл. 9. (1) Ортопедичното лечение на пациентите със сплави, съдържащи благородни метали, се извършва по реда на записването им.

(2) лечението с благородни сплави започва веднага при пациенти:

1. с доказана алергия към други видове протезни материали;

2. с доказан и клинично изразен патогалвинизъм;

3. с наличие в устата на протезни конструкции от благородни сплави;

4. нуждаещите се от ортопедично лечение с неподвижни шини, микропротези и други специални протезни конструкции;

5. деца и ученици.

Чл. 10. Спорните случаи по възражения на пациентите относно реда за лечението им, посочен в чл. 9, се решават от комисия, определена от главния лекар на здравното заведение. В състава на комисията се включват: завеждащия ортопедичното (стоматологичното) отделение и двама стоматолози ординатори.

Чл. 11. При започване на лечението пациентите внасят депозитна сума в размер не по-малко от 30 на сто от предполагаемата стойност на зъбната протеза.

Чл. 12. Не се извършва ортопедично лечение с благородни сплави в случаите, когато пациентите имат в устата протезни конструкции, изработени от неблагородни сплави.

Чл. 13. Стоматологичните поликлиники приемат стоматологични сплави, собственост на пациентите, при спазване на чл. 8 от Наредба № 1 за производството, продажбата и отчитането на материалите за стоматологични цели, изработени от сплави, съдържащи благородни метали.

Чл. 14. Изработването на зъбни протези от благородни сплави се възлага от главния лекар на здравното заведение на висококвалифицирани зъботехници, доказали, че познават и спазват точно нормативните документи и технологията на работа с тези сплави.

Чл. 15. На зъботехниците по чл. 14 се отпускат благородни сплави в количество, необходимо за изработването на дадена партида от поръчки. В искането, с което старши зъботехникът - бригадир, получава от инкасатора сплавите, се вписват номерът на партидата и номерът на заводската плавка.

Чл. 16. Всеки зъботехник отчита в опис полученото съгласно чл. 15 количество веднага след изработването на зъбните протези. Той вписва в описа за всяка зъбна протеза номера на партидата и номера на заводската плавка, от която е изработена протезата.

Чл. 17. Зъботехниците съхраняват благородните сплави в индивидуални касички, които се предават в края на работния ден в централната каса на лабораторията.

Чл. 18. Зъботехниците, изработващи протезни конструкции от благородни сплави, носят отговорност за чистотата и каратността на сплавите.

Чл. 19. При изработването на зъбните протези в зъботехническите лаборатории се определя производствена загуба (фира) до 8 на сто за 22-каратовите сплави (проба 916), до 12 на сто за сплави с намалено съдържание на злато и до 2 на сто за платинено фолио.

Чл. 20. След изработването на партидата комисия в състав: старши зъботехник-ръководител на бригадата, и инкасатора, в присъствието на зъботехника, изработил партидата, изчислява за всяка протеза индивидуално действителните загуби. Теглото на протезите се вписва в съответната поръчка и членовете на комисията се подписват.

Чл. 21. При изработването на зъбни протези от благородни сплави се прилагат икономични технологии с цел осигуряване на оптимално тегло.

Чл. 22. Всички зъбни протези от благородни сплави се изработват по едноотливните методи. Изключение се допуска само в случаи, когато по клинични съображения не е целесъобразно да се работи по тези методи. Това се установява от завеждащия ортопедичното (стоматологичното) отделение.

Чл. 23. Естетичните протезни конструкции, изработени от благородни сплави, се измерват от комисия по чл. 20 преди поставяне на пластмасата.

Чл. 24. Измерването на благородните сплави се извършва на технически или електронни везни с точност до втората цифра след десетичния знак.

Чл. 25. При предаване на благородни сплави, собственост на пациента, и при получаване на завършените протезни конструкции независимо с чия сплав са изработени инкасаторът ги измерва в присъствие на пациентите. Това се удостоверява с подписа на пациента и инкасатора върху поръчката.

Чл. 26. Комисия, определена със заповед на главния лекар на здравното заведение, в състав: завеждащия ортопедичното (стоматологичното) отделение и завеждащия зъботехническа лаборатория, ежемесечно извършва проверки по достоверността на претеглените от комисията по чл. 20 протези и отразява констатациите в протокол.

Чл. 27. Не се разрешава изработването на комбинирани мостови конструкции от:

1. различни видове сплави, съдържащи благородни метали;

2. благородна и неблагородна сплав.

Чл. 28. Свалените протези от благородни сплави се почистват механично и химично в зъботехническата лаборатория. За тази дейност на зъботехниците се признават по 5 минути за една почистена коронка или член на мостово тяло.

Чл. 29. Грубото шлифоване на протезните конструкции се извършва с диамантени пилители в пластмасови маншони. Събраните по време на шлифоване отпилки и прах се стопяват, а получените леяци се отчитат от зъботехника като налична сплав за всяка изработена партида.

Чл. 30. Когато леяците, получени от отпилки и прах, се нуждаят от допълнителна преработка преди влагането им в изработването на нови зъбни протези, те се предават на КЦМ "Д. Благоев" по реда на чл. 10 от Наредба № 1 за производството, продажбата и отчитането на материалите за стоматологични цели, изработени от сплави, съдържащи благородни метали.

Чл. 31. В зъботехническите лаборатории се определят отделни места за полиране на протезни конструкции от благородни сплави. Пастата, използувана при полирането, се събира от зъботехниците и периодично се предава за пречистване в КЦМ "Д. Благоев" съгласно чл. 12, ал. 2 от Наредба № 1 за производството, продажбата и отчитането на материалите за стоматологични цели, изработени от сплави, съдържащи благородни метали.

Чл. 32. Стоматолозите непосредствено след ажустиране на неподвижните протезни конструкции, изработени от благородни сплави, ги фиксират.

Чл. 33. Всеки стоматолог, свалил протеза от благородна сплав от устата на пациента, регистрира вида й в една от отчетните форми: лична амбулаторна карта или амбулаторен дневник.

Чл. 34. Отчитането на поръчките за зъбни протези, изработени от благородни сплави, се извършва съгласно Инструкцията за реда и начина на отчитане на поръчките и зъбопротезни конструкции и документооборота във връзка със същите (необнародвана).

Чл. 35. Ръководствата на здравните заведения, в които се извършва лечението с благородни сплави, осигуряват възможност на пациентите за запознаване с Наредба № 1 за производството, продажбата и отчитането на материалите за стоматологични цели, изработени от сплави, съдържащи благородни метали и с тази инструкция.

Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание § 2 от Закона за народното здраве и отменя заповед № РД 09-27 от 1982 г. на министъра на народното здраве и социалните грижи за рационално приложение на златните сплави за зъбопротезни цели и за подобряване на контрола по реда и организацията на изработването на зъбните протези от златни сплави.

§ 2. Инструкцията е съгласувана с Министерството на финансите.

Промени настройката на бисквитките