ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 12 МАРТ 1991 Г. МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ВНАСЯНИТЕ И ИЗНАСЯНИТЕ СТОКИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 12 МАРТ 1991 Г. МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ВНАСЯНИТЕ И ИЗНАСЯНИТЕ СТОКИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
Обн. ДВ. бр.24 от 26 Март 1991г., отм. ДВ. бр.43 от 21 Май 1993г.
Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 за митнически контрол върху стоките и международните пратки, внасяни и изнасяни от пътници и физически лица - ДВ, бр. 43 от 21 май 1993 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази инструкция се урежда митническият контрол върху:
1. физическите лица, които преминават през границата, както и пренасяните стоки и валутни ценности;
2. придружаваните и непридружаваните международни пратки;
3. вноса, износа, транзита и временния внос и износ на пътните превозни средства;
4. внесените от чужбина в Република България стоки и пътни превозни средства.
Чл. 2. Митническата облагаема стойност на стоките и пътните превозни средства, за които няма фиксирани цени от компетентните държавни органи, се определя съгласно приложението.
Глава втора.
КОНТРОЛ ВЪРХУ ПЪТНИЦИТЕ И ТЕХНИТЕ БАГАЖИ
Чл. 3. Преди започване на митническата проверка служителят е длъжен да връчи на местните лица митническа декларация, а на чуждестранните - митническо упътване.
Чл. 4. (1) Всички местни лица, навършили 16 години, са длъжни да попълнят митническа декларация.
(2) Ако лице, ненавършило 16 години, пътува без придружител, може да не попълва декларация, но багажът му подлежи на проверка по общия ред.
(3) Лицата, посещаващи граничните събори, не попълват митническа декларация, а декларират устно подлежащите на деклариране предмети и валутни ценности.
Чл. 5. Пътниците са задължени да декларират:
1. при излизане:
а) предметите с единична стойност над 100 лв., както и еднообразни предмети с обща стойност над 100 лв.;
б) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;
в) филателни марки (български и чуждестранни);
г) забранените за износ предмети;
2. при влизане:
а) придобитите в чужбина предмети с единична или обща стойност над 500 лв.;
б) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;
в) филателни марки (български и чуждестранни);
г) предмети, пренасяни за други лица;
д) забранените за внос предмети.
Чл. 6. (1) Декларациите се съхраняват у лицата по време на пътуването, престоя зад граница, завръщането в страната и след това като документ за собственост, както и за целите на митническия контрол.
(2) За изгубването или унищожаването на декларацията по време на пътуването и престоя в чужбина се носи отговорност по чл. 56 от Закона за митниците.
Чл. 7. (1) Преди започване на митническата проверка на чуждестранните лица се връчва митническо упътване. То се подписва от тях, с което те удостоверяват, че са информирани.
(2) Декларираните при влизане предмети за лично ползуване се вписват в статистическите картони или в паспортите (пътните талони) на чуждестранните лица. Вписването се заверява с подпис, дата и личен печат на митническия служител и е основание за безпрепятствен износ на предметите. По същия начин се постъпва и с декларираните златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности, включително филателни марки (без чуждестранна валута - банкноти, монети и чекове на стойност до 5000 лв.).
(3) За търговските мостри и образци от стоки се извършват формалностите за временен внос или транспорт само след осигуряване на митните сборове в левове, получени от обменена по установения ред валута.
Чл. 8. (1) За мита, дължими от местни лица, независимо от размера им митницата може да издава митнически задължения за заплащането им в едномесечен срок.
(2) Ако лицето не е съгласно с определените оценки и мито по ал. 1, митническо задължение не се издава, а предметите се задържат в митницата за обмитяване по общия ред.
(3) По искане на пътника и за негова сметка задържаните предмети могат да бъдат транспортирани до друга митница.
Чл. 9. Дължимите от чуждестранни лица мита се заплащат в левове, придобити от обмяна на валута по установения ред. Към митническия документ се прилага бордерото за обменената валута.
Чл. 10. Пътниците могат да изнасят без мито:
1. предмети за лично ползуване;
2. предмети за потребление;
3. сключващите брак чуждестранни или местни лица, техните родители, братя, сестри, чичо и леля, баба и дядо могат да изнасят без мито еднократно сватбени подаръци на стойност 1000 лв.
Чл. 11. (1) Пътниците могат да внасят без мито при всяко пътуване:
1. изнесените предмети за лично ползуване;
2. предмети за потребление;
3. по три предмета от всяко наименование на всеки пътник.
(2) За внасяните предмети, превишаващи количествата по ал. 1, т. 3 се събира 30 на сто вносно мито.
(3) Забранява се вносът на предмети в количества над двойния размер от посочения в ал. 1, т. 3.
(4) Предмети с по-незначителна стойност се пропускат в количества, нямащи търговско предназначение.
Чл. 12. (1) Физическите лица могат да внасят по 3 броя автомобили на всеки 2 години и по 3 броя или комплекта авточасти от всяко наименование.
(2) Не се разрешава вносът на автомобили и части за тях над определените норми, посочени в ал. 1.
Чл. 13. (1) Декларираните предмети от чуждестранни лица, предназначени за дарение на местни лица, се задържат от митническите служители срещу издаване на разписка, в която предметите се описват по начин да бъдат идентифицирани при обмитяването им в митницата.
(2) Декларираните предмети, които пътникът не обявява за дарение на местни лица, се вписват в статистическия картон на декларатора или в паспорта му, за да се осигури новоизносът им.
(3) Предметите, посочени в ал. 2, могат да се подаряват на местни лица само с разрешение на митническите органи.
Чл. 14. (1) Чуждестранните лица, които са били на работа и специализация в Република България, могат да изнасят без мито предмети за лично и семейно ползуване в размер на половината от полученото възнаграждение, включително и от предметите по раздел II на приложение № 2 към ПМС № 28 за митническия режим при износ и внос на стоки от физически лица от 1991 г. (ДВ, бр. 17 от 1991 г.).
(2) На лицата по ал. 1, пътуващи с лични моторни превозни средства, се пропуска без мито горивото в нормалните резервоари на превозното средство. Износът на гориво над тези количества е забранен.
Чл. 15. (1) Местните и чуждестранните лица, живеещи в пограничните райони и снабдени със специални документи за преминаване на границата през определените контролно-пропускателни пунктове, могат да внасят и да изнасят предмети без мито съгласно сключените спогодби.
(2) Лицата, посещаващи граничните събори, имат право да внасят и да изнасят без мито подаръци за 100 лв. На същите лица не се разрешава да внасят предмети, чиято единична или обща стойност у нас надвишава 100 лв.
Глава трета.
КОНТРОЛ ВЪРХУ МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПРАТКИ
Раздел I.
Внос
Чл. 16. (1) Международните пощенски пратки, пристигащи от чужбина в граничните разменни пунктове, се отправят до разменната пощенска станция при Столичната митница с транспортен лист, издаден от граничната митница въз основа на опис, съставен от пощенската служба.
(2) Транспортният лист по ал. 1 се издава в 2 екземпляра. Единият от тях остава в митницата, а вторият придружава пратките до разменната пощенска станция в митницата адресант, която го заверява и го връща на отправната митница.
Чл. 17. (1) Пощенските служби предявяват на митниците пристигналите международни пощенски пратки с опис в 2 екземпляра по реда на Наредбата за пощенските съобщения (ДВ, бр. 97 от 1979 г.) заедно със записките за изпращане и митническите декларации, придружаващи пратките.
(2) Единият екземпляр от описа по ал. 1 се задържа в митницата, а другият със записките за изпращане и митническите декларации се връща на пощенската служба.
Чл. 18. Местните физически лица могат да получават пощенски и други пратки съгласно разпоредбите на чл. 11, ал. 1, т. 3, ал. 2, 3 и 4.
Раздел II.
Износ
Чл. 19. (1) Физическите лица могат да изпращат за чужбина пощенски пратки с разрешение на митницата или на началниците на пощенските станции в съответствие с действуващия режим за износ на стоки.
(2) Митниците могат да разрешават износ на пратки, които съдържат предмети над 100 лв., като събират дължимото мито върху цялата стойност на пратката.
Раздел III.
Транзит
Чл. 20. (1) Транзитното превозване на международните пощенски пратки през територията на Република България се допуска, ако те не съдържат предмети, забранени от Всемирната пощенска конвенция, международните договори, по които Република България е страна, или има забрана от други нормативни актове.
(2) Международните пощенски пратки, които съдържат предмети, забранени за внос в Република България, могат да се превозват транзитно само с разрешение на началника на митницата.
Глава четвърта.
КОНТРОЛ ВЪРХУ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
Раздел I.
Внос
Чл. 21. (1) Митниците разрешават вноса на пътните превозни средства след представяне на документи (фактури или договори за покупко-продажба, превозни документи, регистрационни документи, документи за дарение и др.), които удостоверяват първоначалната регистрация на автомобилите в чужбина и че вносителят е собственик. На основание представените документи митницата определя митото и го събира с квитанция за внос.
(2) Документите за собственост, които са необходими за обмитяването на автомобилите, трябва да съдържат описание за вида, марката, номера, работния обем на двигателя в кубически сантиметри, тип, модел, година на производство и други технически данни за внасяния автомобил.
(3) Ако в документа по ал. 1 е посочен собственикът, но няма другите технически сведения, началникът на митницата или упълномощен от него служител назначава комисия да прегледа автомобила и да установи техническите данни. При нужда може да се привличат вещи лица или да се извършват експертизи от компетентни фирми.
Чл. 22. Инструментите, принадлежностите и частите, с които трябва да са комплектувани пътните превозни средства, съгласно чл. 72, ал. 1 от Наредба № 6 за регистрацията и отчета на пътните превозни средства (обн., ДВ, бр. 44 от 1975 г.; изм., бр. 90 от 1984 г., бр. 29 от 1985 г. и бр. 39 от 1986 г.), когато се внасят или изнасят заедно със съответното пътно превозно средство, не се облагат с мито.
Чл. 23. Внасяните купета (оборудвани или не) и двигатели(комплектувани или не, със или без скоростна кутия) се обмитяват като нови и липсващите части не се намаляват от митническата облагаема стойност.
Чл. 24. (1) Инвалидите могат да ползуват правата си по забележка 1 от митническата тарифа, ако представят експертно решение или заверен препис от него или предложение от регионалната дирекция "Пенсии и социални грижи".
(2) Вносителите могат да ползуват правата си по забележка 2 от митническата тарифа, ако представят документ за работа в чужбина, разрешително за износ на валута от оторизирана българска банка да продава или приема на влог валута или официален документ, издаден в чужбина, удостоверяващ, че валутата е придобита по дарение. Валутата, придобита за положен труд, нерегламентиран по националния режим в страната на получаването, не се признава като основание за намаляване на митото.
(3) Намаляването на митото по забележка 1 от митническата тарифа се предоставя на вносителите и в трите възможности, щом са налице и са доказани условията. Ползуването на една от тях не изключва другите.
(4) Намаляването на митото по забележки 1 и 3 се предоставя и в случай, когато оригиналният бензинов двигател е подменен с дизелов. В този случай началникът на митницата назначава комисия с участието на вещо лице със задача да провери извършения монтаж и подмяна на двигателя, както и възможността за участие в движението.
Раздел II.
Износ
Чл. 25. (1) Местните физически лица могат да изнасят от Република България собствените си пътни превозни средства. Дължимото мито се изчислява върху застрахователната стойност на превозното средство.
(2) Чуждестранните лица, които са закупили леки автомобили с валута, могат да изнасят без мито.
(3) Чуждестранните физически лица, които са били на работа или специализация в Република България, могат да изнасят без мито автомобили, велосипеди, мотопеди и мотоциклети, ако цената им не надвишава половината от полученото възнаграждение.
(4) Автомобили, велосипеди, мотопеди и мотоциклети, закупени от чуждестранните лица с конвертируема валута от специализираните магазини, не се облагат с износно мито.
Раздел III.
Временен износ и внос на пътни превозни средства
Чл. 26. (1) Местните физически лица могат да изнасят временно пътни превозни средства при условие, че дължимото мито е осигурено в пари или гаранция.
(2) Местните физически лица, изпратени на работа, командировка или специализация в чужбина, притежаващи леки автомобили с чуждестранни регистрационни документи и номера (табели), могат да ги внасят временно в Република България за срок до 3 месеца, ако пребивават в Република България по служба или за ползуване на годишен отпуск.
Чл. 27. При временен внос на пътни превозни средства от чуждестранни физически и юридически лица се изискват: документ за собственост(фактура, договор за покупка или друг документ, установяващ собствеността) или пълномощно, заверено от нотариус в страната на регистрацията на пътното превозно средство, или друг документ, доказващ законното владение на пътното превозно средство, чуждестранни регистрационни документи, ако пътното превозно средство се превозва на собствен ход, и свидетелство за управление(българско, чуждестранно или международно).
Чл. 28. (1) Чуждестранни физически лица, пребиваващи временно в Република България по лична инициатива (туризъм, гости, лечение и др.) за срок до 3 месеца или транзитно преминаващи през страната, могат да внасят временно за лично и семейно ползуване собствените си пътни превозни средства без осигуряване на вносните митни сборове и без извършване на митнически формалности за временен внос.
(2) Временният внос на пътните превозни средства, внасяни от лицата по ал. 1, се счита за учреден, след като митниците ги запишат в статистическите картони или задграничните паспорти.
(3) В случаите, когато внесените по ал. 2 пътни превозни средства не могат да се новоизнесат от собствениците им в срока на временното пребиваване в Република България поради транспортна злополука, технически повреди или други причини, собствениците им или лицата, приели на отговорно пазене тези пътни превозни средства, или органите на КАТ при МВР уведомяват най-близката митница, в района на която се намира пътното превозно средство, за да се постави под митнически контрол.
(4) Чуждестранни физически лица, на които в статистическите картони или в задграничните паспорти са вписани собствените им пътни превозни средства, могат да напуснат Република България без временно внесените от тях пътни превозни средства или да получат продължаване на срока за временно пребиваване в Република България само след извършване на митническите формалности за временен внос.
Чл. 29. Чуждестранните физически лица могат да внасят временно в Република България пътни превозни средства за срок повече от 3 месеца само след осигуряване митните сборове за пътното превозно средство с депозит в пари или гаранция.
Глава пета.
МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ НА ВНЕСЕНИТЕ ОТ ЧУЖБИНА СТОКИ И ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
Чл. 30. Местните физически лица, внесли автомобили, могат да отстъпват управлението им на родители, деца, братя и сестри, зет и снаха и внуци.
Чл. 31. Органите на КАТ при МВР могат да извършват промени в свидетелството за регистрация на леките автомобили и да ги пускат в движение при промяна на купета и двигатели след представяне на документ от митниците.
Чл. 32. (1) Чуждестранните физически лица могат да прехвърлят собствеността на притежаваните от тях пътни превозни средства на други чуждестранни лица, временно пребиваващи в страната, или на чуждестранни фирми с разрешение на митническите органи.
(2) Прехвърлянето на собствеността се извършва с писмен договор с нотариална заверка на подписите.
(3) Ако условията по ал. 1 са налице, митниците разрешават прехвърлянето на собствеността и закриват допуснатия временен внос на пътни превозни средства на основание чл. 53, ал. 1, т. 2 от Правилника за прилагане на Закона за митниците (обн., ДВ, бр. 12 от 1975 г., изм. и доп., бр. 49 от 1978 г.). Ако формалностите за временен внос са извършени от друга митница, тя се уведомява от митницата, която дава разрешението за продажба.
Чл. 33. За внасяните пътни превозни средства и стоки с по-значителна стойност митниците водят статистическо наблюдение по ред, определен от Главното управление "Митници".
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази инструкция някои от употребяваните понятия имат следното значение:
1. "предмети за лично ползуване" са: облекло, обувки, тоалетни принадлежности, портативен радиоапарат, фотоапарат, фотокамера, музикални инструменти, пишеща машина, спортни, ловни принадлежности и други подобни предмети, предназначени за лично ползуване по време на посещението и отговарящи по вид и количество на професията на пътника, продължителността и целта на пътуването му;
2. "предмети за потребление" са хранителни продукти, отговарящи по вид и количество на личните нужди на пътника по време на пътуването до местопристигането, за консумирането на които не се изисква специално приготовление, а също и напитки и тютюневи изделия (само на пътници над 16 години) в количества: 1 л. спиртни напитки, 2 л. вино, 250 бр. цигари или 250 г. други тютюневи изделия;
3. "подаръци и купени предмети" са предметите, внасяни в страната на временното пребиваване за подаръци и на лица, живеещи на територията на тази страна; предмети, придобити в страната на временното пребиваване с редовно внесена или получена валута и изнасяни за страната за лично и семейно ползуване, за домакинството или за подаръци от лица, живеещи на територията на страната на временното пребиваване;
4. "преселници" са лица, които се преселват на трайно местожителство от Република България в чужбина или от чужбина в Република България; за преселници се считат и чуждестранните лица, които са сключили брак с местни лица и пристигат или остават да живеят в Република България; за преселници се считат и чуждестранните лица, които са сключили брак с местни лица и пристигат или остават да живеят в Република България повече от 6 месеца; местните лица, които са сключили брак с чуждестранни лица и заминават за трайно местожителство в чужбина за повече от 6 месеца; чуждестранните лица, сключили брак с местни лица, преживели в Република България най-малко 1 година и напускащи страната окончателно.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Нарушителите на тази инструкция се наказват съгласно Закона за митниците.
§ 3. При вноса на стоки и пътни превозни средства, придобити в чужбина по дарение, митниците не събират такса "дарение".
§ 4. (1) Тази инструкция е съгласувана с Министерството на индустрията, търговията и услугите и Държавната комисия по цените. Тя се издава на основание чл. 1, ал. 2, и § 2 от ПМС № 28 за митническия режим при износ и внос на стоки от физически лица от 1991 г. (ДВ, бр. 17 от 1991 г.) и чл. 75, ал. 2 от Закона за митниците.
(2) Отменя се Наредба № 1 на МФ за митнически контрол върху предметите, пренасяни от лица, които преминават държавната граница на Народна република България (обн., ДВ, бр. 10 от 1989 г.; изм., бр. 76 от 1990 г.).
§ 5. Инструкцията влиза в сила от обнародването в "Държавен вестник".
Приложение към чл. 2
Списък на митническата облагаема стойност на някои стоки,
изнасяни и внасяни от физически лица
Митническа | |||
облагаема | |||
№ | стойност в | ||
по | Наименование | Единица | в левове за |
ред | на стоките | мярка | за единица |
мярка | |||
1 | 2 | 3 | 4 |
1. | Нафтови печки: | ||
а/ до 2000 калории | 1 брой | 500 | |
б/ над 2000 кал., за всеки 1000 | |||
или част от 1000 кал. завишение | 1 брой | 200 | |
2. | Газови печки: | ||
а/ до 2000 калории | 1 брой | 500 | |
б/ над 2000 кал., за всеки 1000 | |||
или част от 1000 кал. завишение | 1 брой | 100 | |
3. | Газови уредби за моторни превозни | ||
средства | 1 комплект | 2500 | |
4. | Газови котлони и лампи: | ||
а/ единични | 1 брой | 200 | |
б/ двойни | 1 брой | 300 | |
5. | Газови бойлери: | ||
а/ до 5 л в минута | 1 брой | 500 | |
б/ над 5 л в минута | 1 брой | 640 | |
6. | Съставни части за стоките по | ||
предходните поредни номера: | |||
а/ бутилки за газ пропан-бутан | 1 литър | 25 | |
б/ лампи за газови бутилки | 1 брой | 100 | |
в/ редукционни вентили за газови | |||
бутилки | 1 брой | 80 | |
7. | Котли за парно отопление с нафтово | ||
или газово гориво: | |||
а/ до 10 000 кал. | 1 брой | 2000 | |
б/ до 20 000 кал. | 1 брой | 3000 | |
в/ до 60 000 кал. | 1 брой | 5500 | |
8. | Видеокасетофони: | ||
а/ само за възпроизвеждане | 1 брой | 7000 | |
б/ стандартно изпълнение | 1 брой | 10000 | |
9. | Видеокамери: | ||
а/ стандартно изпълнение | 1 брой | 9000 | |
б/ с вграден касетофон | 1 брой | 15000 | |
10. | Видеограмофони | 1 брой | 15000 |
11. | Видеокасети - всички видове | за 1 час | |
времетраене | 100 | ||
12. | Видеоплочи | 1 брой | 200 |
13. | Тонколони наW по | - | 20 |
14. | Усилватели - всякакви, когато | ||
представляват отделно устройство, | |||
за един W | 50 | ||
15. | Трактори от тягов клас до 1,4 и | ||
мощност на двигателя до 15 к.с. | 1 к.с. | 1000 | |
16. | Товарни автомобили | 1 куб. см. | 10 |
17. | Леки автомобили с обем на двигателя: | 1 куб. см. | |
а/ до 1200 куб. см | 10 | ||
б/ от 1200 куб. см до 1600 куб. см | 10 | ||
в/ над 1600 куб. см | 10 | ||
18. | Купета и рами за автомобили: | ||
а/ с обем на двигателя до 1000 | |||
куб. см | 1 бр. МОС | 7000 | |
б/ с обем на двигателя до 1300 | |||
куб. см | 1 брой | 9000 | |
в/ с обем на двигателя до 1600 | |||
куб. см | 11000 | ||
г/ с обем на двигателя до 2000 | |||
куб. см | 14000 | ||
д/ с обем на двигателя до 3000 | |||
куб. см | 21000 | ||
е/ с обем на двигателя над 3000 | |||
куб. см | 30000 | ||
19. | Двигатели за автомобили: | ||
а/ с обем до 1000 куб. см | 1 брой | 3000 | |
б/ с обем до 1300 куб. см | 1 брой | 4000 | |
в/ с обем до 1600 куб. см | 1 брой | 5000 | |
г/ с обем до 2000 куб. см | 1 брой | 6000 | |
д/ с обем до 3000 куб. см | 1 брой | 8000 | |
е/ с обем над 3000 куб. см | 1 брой | 15000 | |
20. | Блокове за автомобилни двигатели: | ||
а/ с обем до 1000 куб. см | 1 брой | 3000 | |
б/ с обем до 1300 куб. см | 1 брой | 3500 | |
в/ с обем до 1600 куб. см | 1 брой | 4500 | |
г/ с обем до 2000 куб. см | 1 брой | 6000 | |
д/ с обем до 3000 куб. см | 1 брой | 8000 | |
е/ с обем над 3000 куб. см | 1 брой | 12000 |
З а б е л е ж к а. Митническата облагаема стойност на стоките, които не са посочени в списъка, се определя от митниците съобразно цените нааналогични или сходни стоки, предлагани на местния пазар.