ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА ОТ 1991 Г.
Обн. ДВ. бр.94 от 15 Ноември 1991г., отм. ДВ. бр.80 от 14 Юли 1998г.
Отменен със заключителната разпоредба, параграф единствен от Правилника за устройството и дейността на Комисията за защита на конкуренцията - ДВ, бр. 80 от 14 юли 1998 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Комисията за защита на конкуренцията е независима държавна институция, създадена на основание чл. 2, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията (ДВ, бр. 39 от 1991 г.).
(2) Комисията за защита на конкуренцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.
Чл. 2. Комисията се състои от председател, двама заместник-председатели и осем членове, избирани и освобождавани от Народното събрание за срок от пет години.
Раздел II.
ОСНОВНИ ФУНКЦИИ И ДЕЙНОСТ
Чл. 3. Комисията за защита на конкуренцията има следните основни функции:
1. предотвратява ограничаването на конкуренцията в страната;
2. прилага предвидените в законите мерки срещу ограничаване на конкуренцията и срещу нелоялната конкуренция;
3. осигурява защита срещу злоупотреби с монополното положение на пазара, както и срещу други действия, които могат да доведат до ограничаване на конкуренцията.
Чл. 4. В изпълнение на основните си функции комисията:
1. предлага по съответния ред отмяната на административни актове на органи на държавно управление, издадени в нарушение на Закона за защита на конкуренцията;
2. установява злоупотреби с монополното положение и предлага на Министерския съвет или на овластени от него органи да определят максимални и/или минимални цени, задължителни за лицата с монополно положение;
3. участва в изработването или изразява становище по проекти за нормативни актове, свързани със защитата на конкуренцията;
4. предявява пред съдилищата искове за установяване, прекратяване или отстраняване на нарушенията по този закон, както и искове за налагане на имуществени санкции по чл. 23 от Закона за защита на конкуренцията;
5. предявява искове пред съда, когато установи, че държавни или обществени интереси са увредени от нарушения по Закона за защита на конкуренцията;
6. съставя актове за нарушения на Закона за защита на конкуренцията, за които се налагат имуществените санкции по чл. 23 от закона;
7. води регистър и наблюдава поведението на лицата, които по силата на закона имат изключително право да извършват стопанска дейност от определен вид;
8. съставя картотека и наблюдава поведението на лицата, които самостоятелно или с други зависими лица имат пазарен дял от дейностите по чл. 3, точка 1 от закона, по-голям от 35 на сто;
9. упражнява контрол, за да не се образуват публични предприятия от органи на държавно управление и общински съвети, когато те имат монополно положение или тяхното образуване фактически води до неговото възникване и ако с това съществено се ограничава свободата на конкуренцията или свободното образуване на цените;
10. контролира обединяването, сливането и вливането, както и поставянето в зависимост на предприятията и придобиването в собственост на акции или дялове като зависими лица;
11. дава разрешение за придобиване на акции и дялове в конкурентни предприятия със статут на дъщерни;
12. разрешава на лицата с монополно положение да се въздържат или да ограничават разширяването на производството, продажбите, капиталовложенията или технологичното развитие;
13. разрешава сключването на споразумения за прилагане на уеднаквени условия за договори за продажба, изработка, услуги, превоз, кредит и др., ако не засягат свободното договаряне на цените, не ограничават конкуренцията и не увреждат интересите на потребителите;
14. организира и провежда мерки за разясняване на законодателството за защита на конкуренцията и огласява чрез средствата за масово осведомяване практиката по неговото прилагане.
Чл. 5. Комисията за защита на конкуренцията събира и обработва информация за злоупотреба с монополното положение и за нелоялната конкуренция в отделните отрасли на икономиката, която използва в своята работа и при необходимост предоставя на компетентните органи.
Чл. 6. Комисията за защита на конкуренцията осъществява и координира международното сътрудничество в областта на защитата на конкуренцията, като:
1. представлява страната пред международните организации в тази област;
2. осъществява международното сътрудничество с държавни органи и организации в други страни;
3. участва в разработването на международни договори.
Чл. 7. Комисията за защита на конкуренцията може да възлага изготвянето на разработки по защита на конкуренцията на научни организации и отделни специалисти.
Чл. 8. Комисията за защита на конкуренцията издава информационен бюлетин, в който се публикуват и взетите решения с принципен характер.
Раздел III.
РЪКОВОДСТВО
Чл. 9. Комисията осъществява възложените й със Закона за защита на конкуренцията правомощия чрез решения, приети на заседание. По изключение в нетърпящи отлагане случаи решения могат да се вземат писмено без заседание, ако са уведомени всички членове на комисията и мнозинството от тях са подписали решението.
Чл. 10. (1) Комисията заседава редовно всеки първи и трети понеделник на месеца в 15 часа.
(2) Извънредни заседания могат да се свикват от председателя на комисията или по искане най-малко на трима нейни членове, а също по решение на самата комисия.
Чл. 11. (1) Дневният ред на заседанията на комисията се предлага от председателя и се приема на заседанието, но могат да се включат за обсъждане и други въпроси само ако те имат неотложен характер.
(2) Материалите за предложения дневен ред се изпращат на членовете на комисията най-малко пет дни преди заседанието. По всяка точка от дневния ред се определя докладчик - член на комисията.
Чл. 12. (1) Заседанията на комисията са редовни, ако на тях присъстват най-малко седем членове.
(2) Заседанията на комисията се водят от председателя, а при негово отсъствие - от заместник-председателя, определен от него.
(3) На заседанията на комисията могат да се поканват, за да бъдат изслушани, заинтересуваните страни и други по нейна преценка.
Чл. 13. Комисията приема решенията си с явно гласуване и с обикновено мнозинство на присъстващите членове.
Чл. 14. (1) За всяко заседание на комисията се съставя протокол, който се подписва от присъстващите членове.
(2) Решенията на комисията се съобщават на заинтересуваните лица, а на членовете на комисията се предават преписи от решенията.
Чл. 15. Освен въпросите, които според Закона за защита на конкуренцията са от изключителна компетентност на комисията, тя:
1. определя устройството си;
2. приема план и програма на работата си;
3. обсъжда проектобюджета;
4. приема годишния отчет за дейността си.
Чл. 16. Председателят на комисията разпределя, организира и контролира изпълнението на решенията на комисията от отделните й служители. Той:
1. представлява комисията и упълномощава лица, които да я представляват;
2. назначава и уволнява персонала в Комисията за защита на конкуренцията;
3. предлага на Народното събрание въз основа на решение на комисията избирането и освобождаването на ръководството и членовете на комисията;
4. изпълнява бюджета.
Чл. 17. Заместник-председателите подпомагат председателя в изпълнение на възложените от него задачи и на решенията на комисията.
Чл. 18. За оперативно изпълнение на решенията на комисията и за подпомагане на нейната дейност се обособяват звена от специалисти, експерти, консултанти, кореспонденти и други сътрудници, които работят по трудови или граждански договори.
Чл. 19. За административно-стопанското обслужване на Комисията за защита на конкуренцията се създава секретариат и технически служби, ръководени от главен секретар. Главният секретар присъства на заседанията на комисията.
Раздел IV.
ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ, ОРГАНИ НА МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ, ЮРИДИЧЕСКИ И ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
Чл. 20. Комисията за защита на конкуренцията извършва своята дейност в тясно сътрудничество и взаимодействие с централните и местните органи на държавно управление, органите на местното самоуправление, правозащитните органи, търговските палати, камари, браншови и други съюзи на производители и търговци, съюзи на потребители и на работодатели, синдикатите и други обществени организации, които имат отношение към въпросите на защитата на конкуренцията. Във връзка с това комисията:
1. участва в извършването на съвместни разработки и проверки, както и в изготвянето на проекти за нормативни актове;
2. предоставя и получава информация по въпроси на защитата на конкуренцията;
3. при покана участва със свои представители на заседания на други органи при обсъждане на въпроси на защитата на конкуренцията;
4. по искане от съответни държавни органи дава мнение по въпроси за защитата на конкуренцията;
5. организира и провежда със заинтересуваните органи и лица наблюдения на поведението на производителите и потребителите на пазара;
6. участва в съвместни проверки на сигнали и предложения.
Чл. 21. Комисията за защита на конкуренцията следи критичните и други материали по въпросите от своята компетентност, изнасяни в средствата за масово осведомяване, и при необходимост взема налагащите се мерки.
Раздел V.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 22. (1) Актовете за установяване на извършени административни нарушения по чл. 24 от Закона за защита на конкуренцията се съставят въз основа на решение на комисията от определени от председателя щатни или нещатни длъжностни лица, действащи като органи на комисията. Актовете се съставят по реда на Закона за административните нарушения и наказания(обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 28 и 101 от 1983 г., бр. 89 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г. и бр. 94 от 1990 г.).
(2) Наказателните постановления за установени нарушения се издават от председателя или заместник-председателите на комисията съгласно разпоредбите на чл. 25, ал. 3 и § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за защита на конкуренцията във връзка с чл. 47 от Закона за административните нарушения и наказания. За производството по налагането на административните наказания, обжалването, прегледа по реда на надзора, изпълнението на наказателните постановления и решенията на съда се прилагат съответните разпоредби на Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за защита на конкуренцията(ДВ, бр. 39 от 1991 г.).