Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 10 от 31.I

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО ВОДИТЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ И НА ЦЕНТРАЛНОТО МУ УПРАВЛЕНИЕ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ПО ВОДИТЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ И НА ЦЕНТРАЛНОТО МУ УПРАВЛЕНИЕ

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 199 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1992 Г.

Обн. ДВ. бр.86 от 23 Октомври 1992г., изм. ДВ. бр.10 от 31 Януари 1995г., отм. ДВ. бр.45 от 7 Юни 1997г.

Отменен с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 249 на Министерския съвет от 2 юни 1997 г. за закриване на Националния съвет по водите към Министерския съвет - ДВ, бр. 45 от 6 юни 1997 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат устройството и дейността на Националния съвет по водите към Министерския съвет и на централното му управление.


Чл. 2. Националният съвет по водите осъществява държавната политика в областта на използване на водните ресурси в съответствие с изискванията за устойчиво развитие.


Чл. 3. (1) Националният съвет по водите е колегиален орган на Министерския съвет, в чийто състав влизат представители на основните министерства и други ведомства, които имат пряко отношение към проблемите на използването на водните ресурси.

(2) Съставът на съвета се определя от Министерския съвет.

(3) Централното управление е изпълнителен орган на съвета.


Раздел II.
Основни функции и задачи на Националния съвет по водите

Чл. 4. (1) Националният съвет по водите с участието на държавните органи, обществени организации и движения, които имат отношение към използването на водните ресурси, при спазване на условието за устойчиво развитие разработва и възлага за разработване:

1. стратегия по рационално използване на водните ресурси, както и концепции, прогнози и регионални и национални програми;

2. проекти на закони и подзаконови актове в областта на използването и управлението на водните ресурси;

3. водни и водностопански баланси и проекти за управление на водните ресурси.

(2) Националният съвет по водите осъществява:

1. разпределението на водопотреблението от комплексните язовири и от язовирите по списък, одобрен от Министерския съвет, както и от реките, езерата и подземните водоизточници;

2. управлението на фонд "Водни ресурси";

3. съвместно с други органи и ведомства представителство от името на държавата в международните органи и организации и подготвя проекти за междуправителствени и други международни договори, конвенции, спогодби и съглашения;

4. участие в дейността на междуправителствени и други експертни комисии за национални и международни хидротехнически съоръжения, водни източници и гранични реки.

(3) Националният съвет по водите контролира:

1. спазването на законодателството в областта на водите;

2. водните баланси на водоизточниците и състоянието на водовземните съоръжения от реки, езера, язовири и др.;

3. изпълнението на нормативните актове и разпоредби, свързани със сигурността на хидротехническите обекти и състоянието на контролно-измервателните им системи;

4. състоянието на националните и ведомствените мрежи за определяне на водните ресурси и управление на водоползването.

(4) Националният съвет по водите координира:

1. и подпомага дейността на държавните и общинските органи, стопански субекти, други организации и на гражданите за рационално използване на водните ресурси;

2. и организира изследователски програми, изготвяне на норми, нормативни актове и водностопански експертизи.


Чл. 5. Националният съвет по водите подготвя и предлага за утвърждаване:

1. стратегия на правителството в областта на водите;

2. норми и критерии за използване на водните ресурси в различните отрасли на икономиката;

3. дейности за реализация на социалната политика на държавата в областта на използване на водите.


Чл. 6. (1) Националният съвет по водите се събира на редовни заседания всяко тримесечие. Извънредни заседания могат да се свикват от председателя или по искане на министерство или друго ведомство, представител на което участва в работата на съвета.

(2) Заседанията на съвета са редовни, ако присъства най-малко две трети от състава.

(3) Решенията на Националния съвет по водите се вземат с квалифицирано мнозинство.

(4) Решенията на съвета са задължителни за министерствата, другите ведомства, органите за местно самоуправление и местната администрация, стопанските субекти и другите организации и гражданите.


Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите организира и ръководи работата на съвета.

(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите решава оперативни и текущи въпроси, възникнали в периода между заседанията на Националния съвет по водите.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите съвместно с министъра на финансите подготвя и предлага за утвърждаване наредба за управление на фонд "Водни ресурси".

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите информира обществеността за състоянието на водните ресурси.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите контролира изпълнението на решенията на Националния съвет по водите относно:

1. състоянието на водните ресурси и разпределението им между отраслите на икономиката;

2. състоянието на националните и ведомствените мрежи за определяне на водните ресурси и управление на водоползването;

3. спазването на нормативната уредба в областта на използване на водните ресурси.


Чл. 8. Председателят представлява Националния съвет по водите в междуправителствени организации и на срещи в областта на използването на водните ресурси.


Чл. 8а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) (1) Висшият експертен съвет по водите е помощен специализиран орган на Националния съвет по водите за съгласуване на програмите за междуотрасловото и териториалното разпределение на инвестициите, за оценка на националната стратегия и общата държавна програма по водите и на регионалните и басейновите водностопански баланси и схеми.

(2) Председателят на Националния съвет по водите организира дейността на Висшия експертен съвет по водите.


Раздел III.
Функции, задачи и структура на централното управление

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) (1) Централното управление със структура, определена от председателя на Националния съвет по водите, осъществява решенията на Националния съвет по водите и свързаните с тях административни дейности.

(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Ръководството на централното управление се състои от председател и заместник-председател.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите ръководи и отговаря за дейността на централното управление, като пряко ръководи дейността по международното сътрудничество и на юрисконсулта.


Чл. 11. (Доп. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Заместник-председателят отговаря за дейността на структурните звена в централното управление: управление "Водни и водностопански ресурси", управление "Водоползване и водопотребление", отдел "Инспекторат по водите", отдел "Административно-стопанско обслужване", отдел "Финансово-счетоводен" и регионалните управления по водите. Той може да взема самостоятелни решения освен в случаите, в които съответните въпроси са от компетентността лично на председателя.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Председателят на Националния съвет по водите може да създаде колегиум на централното управление като помощен орган на ръководството с участието на председателя, заместник-председателя, началниците на управленията и на отдел "Инспекторат по водите", юрисконсулта, главния счетоводител и ръководителите на регионалните управления.


Чл. 13. (1) Управление "Водни и водностопански ресурси" в съответствие със законодателството в областта на водите и решенията на Националния съвет по водите разработва и участва в разработването на:

1. краткосрочни, средносрочни и дългосрочни програми за комплексно използване на водните ресурси - стратегии, прогнози;

2. водностопански проучвания и баланси по поречия, региони и обобщени за страната;

3. анализ на екологоикономическата ефективност на съществуващите водностопански системи и обекти;

4. изследователски програми и водностопански експертизи.

(2) Управление "Водни и водностопански ресурси" в съответствие със законодателството в областта на водите и решенията на Националния съвет по водите оценява състоянието и ефективността на националната и ведомствените хидрометрични мрежи и разработва нормативна база за изискванията към тях. Поддържа функционални връзки с посочените мрежи.

(3) Управление "Водни и водностопански ресурси" в съответствие със законодателството в областта на водите и решенията на Националния съвет по водите извършва анализ и обработка на постъпващата хидроложка информация и съставя бюлетин за състоянието на водните ресурси.

(4) Управление "Водни и водностопански ресурси" в съответствие със законодателството в областта на водите и решенията на Националния съвет по водите създава и поддържа водностопански кадастър на повърхностните и подземните води, като осигурява:

1. кадастрова информация за постоянните характеристики на водоизточниците, водовземанията, водностопанските системи и обекти;

2. оперативна информация - постъпващи в реално време данни.


Чл. 14. Управление "Водоползване и водопотребление" в съответствие със законодателството в областта на водите и решенията на Националния съвет по водите:

1. осъществява оперативно разпределение на водите между отделните отрасли на икономиката;

2. разработва режимни план-графици за използване на водите на комплексните и големи язовири и контролира използването им от съответните водоползватели;

3. разрешава водоползване от реки, езера и подземни водоизточници;

4. съвместно с Комитета по геология и минералните ресурси издава разрешителни за извършване на хидрогеоложки проучвания;

5. издава разрешителни за изграждане на кладенци;

6. предписва задължителни изисквания с оглед рационалното използване на водните ресурси при издаване на разрешителни за водоползване и за изграждане на технически съоръжения с комплексно предназначение;

7. участва при разработване на икономически регулатори в областта на използването на водните ресурси;

8. участва в разработването на нормативна база за размера и приоритетите при задоволяване на водопотреблението;

9. участва в работата на експертни съвети на други ведомства;

10. координира решаването на проблеми, свързани с използването на водните ресурси, възникнали между ведомства, общини, стопански субекти и граждани;

11. съставя планови задания и сключва договори с изпълнители на научни и научно-приложни задачи;

12. подготвя проекторешения, свързани с развитието на водното стопанство, за разглеждане в Националния съвет по водите;

13. разработва предложения за управлението на фонд "Водни ресурси";

14. разработва и участва в разработването на нормативни актове в областта на водните ресурси.


Чл. 15. (1) Инспекторатът по водите контролира:

1. спазването и изпълнението на предписанията за водоразпределение и разрешителните за водоползване;

2. водните баланси на водоизточниците и състоянието на водовземните съоръжения;

3. спазване на проектните параметри при изграждането на водностопански системи;

4. състоянието на хидрометричните мрежи;

5. спазването на законите, подзаконовите актове и стандартите за използване на водите;

6. приложението на нормативните документи и икономическите регулатори за използване на водите;

7. изпълнението на нормативните актове и разпоредби, свързани със сигурността на хидротехническите обекти и състоянието на контролно-измервателните им системи;

8. състоянието на поречията на реките и заустващите съоръжения във водоприемниците;

9. (зал. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.)

(2) Инспекторатът по водите предлага за санкциониране на нарушителите:

1. на режима на водоползване;

2. при незаконно водоползване;

3. при незаконно заустване на води във водоприемници;

4. при изземване на инертни материали от поречията на реките без разрешение;

5. при други нарушения на разпоредбите във водното стопанство.

(3) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Инспекторатът по водите извършва анализ на ефективността на въздействие на нормативната база.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Инспекторатът по водите осъществява взаимодействие:

1. с правителствени и териториални органи и стопански субекти при възникнали природни бедствия;

2. с Министерството на околната среда при контрола по използване и опазване на водите;

3. с Комитета по геология и минералните ресурси при контрола по използване на подземните води.

(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Инспекторатът по водите участва:

1. в разработката на нормативни документи;

2. в изясняване и решаване на спорни въпроси по използване на водите.


Чл. 16. (1) Регионалните управления по водите осъществяват решенията на Националния съвет по водите и свързаните с тях административни въздействия в регионите.

(2) Регионалните управления по водите обхващат групи хидрографски басейни с относително еднородни условия за формиране и използване на водните ресурси.

(3) Създават се шест регионални управления:

1. регионално управление "Северозападна България" с център Враца, което обхваща водосборните басейни на реките от западната граница на страната до Искър включително;

2. регионално управление "Централна Северна България" с център Плевен, което обхваща водосборните басейни на реките от Искър до Русенски Лом включително;

3. регионално управление "Североизточна България" с център Варна, което обхваща водосборните басейни на реките от Русенски Лом до Камчия и Двойница включително;

4. регионално управление "Югоизточна България" с център Бургас, което обхваща водосборните басейни на бургаските реки от Хаджийска включително до южната граница на страната и на Тунджа;

5. регионално управление "Централна Южна България" с център Пловдив, което обхваща водосборните басейни на реките Марица, Арда и Бяла;

6. регионално управление "Югозападна България" с център Благоевград, което обхваща водосборните басейни на реките Доспат, Места и Струма.


Чл. 17. (1) Регионалните управления по водите:

1. съставят становища по исканията за водоползване;

2. набират и предават информация за оперативното управление на водните ресурси;

3. събират данни за допълване и актуализиране на кадастъра;

4. изясняват и решават спорните въпроси по използване на водите от местен характер;

5. взаимодействат с другите държавни и обществени структури при природни бедствия.

(2) Регионалните управления по водите контролират:

1. изпълнението на нормативните актове и разпоредби, свързани със сигурността на хидротехническите обекти и състоянието на контролно-измервателните им системи;

2. разрешителните и графиците за водоползване;

3. водните баланси на водоизточниците;

4. спазване на проектните параметри при изграждането на водностопанските системи;

5. състоянието на речните легла;

6. състоянието на организациите и фирмите с оглед възможностите им за ефективно използване на водните ресурси;

7. изземването на инертни материали от поречията на реките.

(3) Регионалните управления по водите съставят актове на нарушителите на Закона за водите и на нормативните документи за използване на водите.


Чл. 18. (1) Отдел "Административно-стопанско обслужване" обхваща дейностите по машинопис, деловодство, домакинство, транспорт, хигиена и охрана, като осигурява:

1. поддържане на сградите и помещенията на съвета в състояние съгласно правилата и нормите на комуналната хигиена на труда и противопожарната охрана;

2. ремонт на помещенията, осъществява контрол върху качеството на провеждането и приемането на изпълнените ремонтни работи;

3. необходимите горива, масла, химикали, инвентарни предмети, канцеларски пособия, консумативни материали и мебели, като осъществява постоянно наблюдение върху тях и организира своевременния им ремонт;

4. получаването и съхраняването на канцеларски принадлежности, стопански материали, облекла и води отчет за изразходването им;

5. правилното водене на входящата и изходящата кореспонденция, отпечатването и размножаването на кореспонденцията, заповедите и информацията;

6. необходимите условия за съхраняването на документите и архивните материали;

7. техническото обслужване на съвещанията и други мероприятия.

(2) Отдел "Административно-стопанско обслужване" контролира:

1. изправността на системите за осветление, отопление, вентилация и канализация и прави предложение пред съответните служби за отстраняване на авариите;

2. и организира спазването на изискванията по безопасността и хигиената на труда, правилника за вътрешния ред и трудовата дисциплина.


Чл. 19. Отдел "Финансово-счетоводен" организира и ръководи финансовата дейност на съвета, като за целта:

1. разработва бюджета на съвета в приходната и разходната му част и отразява всички настъпили промени при корекции от Министерството на финансите;

2. организира и разработва аналитичното и синтетичното отчитане на приходите и разходите от такси, глоби и др.;

3. изготвя всички текущи и годишни финансови и статистически отчети; осъществява предварителен и текущ вътрешноведомствен финансов контрол;

4. координира финансовата политика на съвета по всички въпроси, свързани с Министерството на финансите и Българската народна банка;

5. контролира спазването на финансовата и бюджетната дисциплина; координира текущото изпълнение на бюджета на централното управление на съвета, законосъобразността и целесъобразността на извършваните разходи;

6. извършва касови операции в левове и валута, изготвя приходно-разходни документи, ведомости за заплати и др.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) Юрисконсултът осъществява правното обслужване на съвета и централното управление, като:

1. следи за законосъобразността на всички актове на съвета;

2. дава становище по законопроекти на другите министерства и ведомства;

3. участва в разработване на проекти за законови и подзаконови нормативни актове в областта на водните ресурси;

4. участва при създаването и непосредственото сключване на договорите, парафира ги и отговаря за тяхната законосъобразност;

5. отговаря за спазването на трудовото законодателство;

6. пряко участва в разработването на правните проблеми на международното сътрудничество в областта на водните ресурси;

7. представлява Националния съвет по водите пред правораздавателните органи с оглед осигуряване правна защита.


Чл. 21. (1) Структурните звена на централното управление имат право да:

1. участват в разработването, както и да предлагат за утвърждаване от ръководството на проекти за законови и подзаконови актове, свързани с тяхната дейност;

2. (изм. - ДВ, бр. 10 от 1995 г.) изискват от съответните ведомства, стопански субекти и организации необходимата за дейността им информация.

(2) Структурните звена от централното управление контактуват със:

1. държавните и общинските органи и техните звена;

2. обществените организации и движения;

3. Българската академия на науките и други научни институти;

4. висшите учебни заведения;

5. проектантските и експлоатационните организации, фирми, бюра и др.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 3 от Закона за водите и чл. 1, ал. 3 от ПМС № 202 от 1991 г. за определяне основните функции и задачи на Националния съвет по водите (ДВ, бр. 87 от 1991 г.)


Промени настройката на бисквитките