Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 36 от 18.IV

ЗАПОВЕД № I-307 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РЕЖИМ ЗА РИБОЛОВА ВЪВ ВЪТРЕШНИТЕ ВОДОЕМИ, ПРЕДСТАВЛЯВАЩИ "ВОДИ ЗА ПРОМИШЛЕН РИБОЛОВ" ЗА 1994 Г.

 

ЗАПОВЕД № I-307 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РЕЖИМ ЗА РИБОЛОВА ВЪВ ВЪТРЕШНИТЕ ВОДОЕМИ, ПРЕДСТАВЛЯВАЩИ "ВОДИ ЗА ПРОМИШЛЕН РИБОЛОВ" ЗА 1994 Г.

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО

Обн. ДВ. бр.33 от 19 Април 1994г., отм. ДВ. бр.36 от 18 Април 1995г.

На основание чл. 6 и 9 във връзка с чл. 3, т. 1, чл. 16, 19, 30 - 33 от Закона за рибното стопанство (ЗРС) и за създаване на условия за естественото възпроизводство на рибните ресурси, опазване на генетичния фонд и биоравновесието определям следния режим за риболова във вътрешните водоеми, представляващи "води за промишлен риболов" за 1994 г.:

1. Всички държавни язовири от хидромелиоративния и енергетичния воден фонд са "води за промишлен риболов" по смисъла на чл. 3, т. 1 от Закона за рибното стопанство.

2. Всички язовири, собственост на бившите ТКЗС, стопанисвани от ликвидационните съвети, общините (кметствата) или от земеделски кооперации, са "води за рибовъдство" по смисъла на чл. 3, т. 3 ЗРС. В тях режимът за риболова се определя и контролира от организациите, които ги стопанисват в рибовъдно отношение.

3. Във всички държавни язовири по т. 1 се забранява извършването на промишлен и спортен риболов през размножителния период на рибите за срок 30 дни, както следва:

3.1. в язовирите с надморска височина над 600 м - Алино, Антонивановци, Бакърдере, Бебреш, Беглика, Белмекен, Божурица, Брегово, Васил Коларов, Дженевра, Долна Диканя, Домлян, Доспат, Дондуково, Дяково, Езерово, Извор, Караджа дере, Красноселци, Кърджали, Леново, Мечка, Малко Шарково, Осломе, Пампорово, Полетковци, Пчелина, Рабишко езеро, Сушица, Тича, Тошков чарк, Батак, Широка поляна, Ястребино, Ярловци - от 17 май до 15 юни 1994 г.;

3.2. в язовирите, непосочени в т. 3.1 - от 20 април до 19 май 1994 г.;

3.3. Държавната инспекция по рибарство към Министерството на земеделието може да променя и допълва списъка на язовирите по т. 3.1 след разглеждане на обосновани предложения, постъпили от организациите, стопанисващи такива водоеми, и от местните ловно-рибарски дружества съгласувано с ръководството на Съюза на ловците и риболовците в България;

3.4. в отделни язовири по т. 3.1 и 3.2 може да се извършва спортен и/или промишлен риболов по изключение само при наличие на специално разрешение с посочен режим на риболова. Такова разрешение се издава от Държавната инспекция по рибарство за всеки случай отделно при наличие на обосновано предложение, представено съвместно от организациите, стопанисващи съответния водоем, и от местните ловно-рибарски дружества и съгласувано със Съюза на ловците и риболовците в България. Такова разрешение не може да се издава за зоните за естествено възпроизводство (мръстилища).

4. Уловът на производители в язовирите по т. 1 за създаване на племенни стада се допуска само със специално разрешение, издадено от Държавната инспекция по рибарство - София. Разрешението е еднократно и в него задължително се описват разрешеното за улов количество производители по видов състав и условията за улова и разселването на същите, което се извършва под непосредствения контрол на съответната районна инспекция по рибарство.

5. Организациите, стопанисващи държавни язовири по основния им предмет на дейност и извършващи в тях рибностопанска дейност, или организациите, на които последната е предоставена, съвместно с ловно-рибарските дружества по места се задължават в срок до 20 април 1994 г. да маркират с трайни знаци зоните за естествено възпроизводство на рибите (мръстилища, боища), където да организират специална и усилена охрана през размножителния период. В тези зони риболовът с грибове и с други мрежени, тралиращи и драгиращи риболовни уреди и приспособления, които увреждат дъното, е забранен целогодишно. Изпълнението на задълженията по тази точка се контролира от Държавната инспекция по рибарство, както и от другите органи по чл. 31 ЗРС.

6. Забраняват се целогодишно и ежегодно уловът, превозването, пренасянето, продаването и купуването на маломерна и нестандартна риба, представляваща зарибителен (посадъчен) материал, с размери, по-малки от допустимите, съгласно приложението, както и ловенето на риба и други водни животни чрез косене, търмъчене и с други подобни способи и средства.

7. По време на еднодневен спортен излет риболовците любители могат да уловят по условията на глава трета от ЗРС с единична спортна въдица до 2 кг риба за своя консумация с изключение на единичен екземпляр с по-голямо тегло.

Изпълнението на заповедта се възлага на органите по чл. 31 ЗРС.


Промени настройката на бисквитките