Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 85 от 18.X

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО ФИТОТЕРАПИЯ И НАРОДНА МЕДИЦИНА

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО ФИТОТЕРАПИЯ И НАРОДНА МЕДИЦИНА

ПРИЕТ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Обн. ДВ. бр.85 от 18 Октомври 1994г.

Отменен със заключителната разпоредба, параграф единствен от Правилника за устройството и дейността на Националния център по фитотерапия и народна медицина - ДВ, бр. 95 от 7 ноември 1996 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Националният център по фитотерапия и народна медицина (НЦФНМ), наричан по-нататък "центъра", е самостоятелно юридическо лице на бюджетна издръжка към Министерството на здравеопазването със седалище в София.


Чл. 2. Центърът е специализиран орган на Министерството на здравеопазването за координация, консултация и методично ръководство при осъществяването на държавната политика за опазване, култивиране и рационално използване на лечебните растения за нуждите на здравеопазването, както и за изучаване, съхраняване и прилагане на полезния опит на народната медицина.


Раздел II.
Основни дейности и задачи

Чл. 3. Националният център по фитотерапия и народна медицина:

1. разработва проекти за законови, подзаконови и други нормативни документи в областта на природната и народната медицина, опазването на лечебните растения и лечебното растениевъдство;

2. разработва програми за развитието на фитотерапията и другите клонове на природната медицина, за изучаване, съхраняване и оползотворяване опита на народната медицина, за култивиране и рекултивиране на ценни за здравеопазването лечебни растения, както и за подготовка и обучение на кадри по тези проблеми;

3. оказва методична и консултативна помощ на кабинетите и заведенията по фитотерапия и други клонове на природната медицина, на билковите аптеки, както и на работещите в областта на лечебното растениевъдство и разпространението на лечебни растения;

4. координира и организира извършването на научно-приложни изследвания и разработки, свързани с предмета на дейност на центъра;

5. извършва предварителна експертна оценка на предложенията за нови лечебни методи и средства, създадени на растителна, животинска и минерална основа;

6. съдейства за внедряването в практиката на здравеопазването на разрешените нови методи и средства за профилактика и лечение, създадени на растителна, животинска и минерална основа;

7. участва в изпълнението на правителствени и международни програми, имащи отношение към предмета на неговата дейност;

8. организира и провежда научно-практически форуми от национално и международно значение по проблеми, свързани с предмета на дейност на центъра;

9. участва в издателска и популяризаторска дейност, съответстваща на предмета на дейност на центъра.


Раздел III.
Устройство и управление

Чл. 4. Структурата на центъра се утвърждава от министъра на здравеопазването по предложение на директора на НЦФНМ.


Чл. 5. Центърът се ръководи от директор - медицински специалист с висше образование, който се назначава от министъра на здравеопазването.


Чл. 6. Директорът на центъра:

1. ръководи и отговаря за цялостната дейност на центъра и го представя пред всички държавни и обществени органи, институти, здравни заведения, фирми, юридически и физически лица в страната и в чужбина;

2. сключва трудовите договори с работещите в центъра;

3. управлява средствата, предоставени от бюджета, както и средствата, набирани по извънбюджетната приходно-разходна сметка на центъра;

4. отчита своята дейност пред министъра на здравеопазването.


Чл. 7. (1) Директорът се подпомага от дирекционен съвет, който е съвещателен орган и се състои от: зам.-директор, ръководители на структурни звена, счетоводител, икономист и юрисконсулт.

(2) Дирекционният съвет дава становища по осъществяването и координирането на дейностите на центъра, управлението на неговия щат, бюджет и материална база.

(3) При обсъждане на въпроси, свързани с работното време, почивките, отпуските, трудовите възнаграждения и условията на труда, дирекционният съвет заседава с участието на представители на синдикалните организации в центъра.


Чл. 8. (1) Общото събрание на центъра се състои от всички работещи в него.

(2) Общото събрание в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда взема решение за разпределението и начина на използването на средствата за социално-битово и културно обслужване, както и по други въпроси, предоставени му от действащото законодателство.


Чл. 9. (1) Центърът има извънщатен Научно-консултативен съвет по фитотерапия и народна медицина (НКСФНМ), който се утвърждава от министъра на здравеопазването по предложение на директора на центъра.

(2) Директорът на центъра по право е член на НКСФНМ, но не може да бъде негов председател.

(3) Научно-консултативният съвет има статут на консултативен орган на центъра и дава становища по:

1. проектите за законови и други нормативни документи, разработени от центъра;

2. проектите за програми и научно-приложни разработки;

3. етапните и заключителните резултати от изпълнението на приетите програми и задания за научно-приложни разработки;

4. организирането и провеждането на научно-практически форуми;

5. участието на центъра в издателска и популяризаторска дейност;

6. други въпроси по предложение на директора на центъра.


Чл. 10. (1) Центърът има специализирана комисия по природни лечебни средства (от растителен, животински и минерален произход), която се утвърждава от министъра на здравеопазването по предложение на директора на центъра съгласувано с председателя на Комисията по лекарствените средства (КЛС) при Министерството на здравеопазването.

(2) Комисията по природни лечебни средства при НЦФНМ е помощен и консултативен орган, а нейните решения имат характер на предварителна оценка на предложенията за нови природни лечебни средства и се предоставят на КЛС по компетентност.


Чл. 11. Центърът участва съвместно с органите на Министерството на околната среда и ГУ "Митници" в контрола на износа на лечебни растения по отношение на техния вид и количества с оглед интересите на здравеопазването в Република България.


Раздел IV.
Финансиране

Чл. 12. Центърът е на бюджетна издръжка до 50 на сто от общите му годишни разходи.


Чл. 13. (1) За подпомагане дейността и издръжката на центъра към него се открива извънбюджетна приходно-разходна сметка считано от 1 януари 1995 г.

(2) Средствата по извънбюджетната сметка за приходите и разходите на центъра се отчитат в съответствие с чл. 38, ал. 3 от Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет.

(3) Наличните средства към края на годината остават като преходен остатък за следващия отчетен период.

(4) Контролът по законосъобразното събиране и изразходване на средствата на центъра се осъществява от Министерството на здравеопазването.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Правилникът се издава на основание чл. 1, ал. 3 от ПМС № 171 от 1994 г. за преобразуване на Националния център по фитотерапия и народна медицина при Министерството на здравеопазването и откриване на извънбюджетна приходно-разходна сметка.


Промени настройката на бисквитките