Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 7.VI

ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ

Приет от Министерството на финансите

Обн. ДВ. бр.46 от 29 Май 1996г., попр. ДВ. бр.49 от 7 Юни 1996г.

§ 1. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) При внос на стоки под режим на временен внос вносителите обезпечават размера на акциза, както следва:

1. при внос на алкохолни напитки, етилов алкохол, тютюневи изделия и течни горива, облагаеми с акциз, пълният размер на акциза се обезпечава с депозит в пари;

2. за преработка и дообработка при внос на етилов алкохол, алкохолосъдържащи суровини и тютюн за целите на митническото оформяне обезпечаването на акциза се извършва при условията и по реда на чл. 49, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за митниците, както следва:

а) за етилов алкохол - с депозит в пари;

б) за останалите алкохолосъдържащи суровини и тютюн - с депозит в пари или с банкова гаранция;

3. при внос на стоки, за които се дължи акциз, с изключение на посочените в т. 1 и 2, пълният размер на акциза се обезпечава с депозит в пари или с банкова гаранция."

2. (Попр. - ДВ, бр. 49 от 1996 г.) Създава се нова ал. 3:

"(3) При транзит на стоки размерът на акциза се обезпечава, както следва:

1. при транзит на алкохолни напитки, етилов алкохол, тютюневи изделия и течни горива - с депозит в пари;

2. при транзит на стоки, за които се дължи акциз, с изключение на посочените в т. 1 - с депозит в пари или банкова гаранция."

3. Създава се нова ал. 4:

"(4) Разпоредбите на ал. 2 и 3 се прилагат, доколкото с влезли в сила международни договори не е разпоредено нещо друго."

4. Досегашните ал. 4, 5 и 6 стават съответно ал. 5, 6 и 7.

5. Създава се ал. 8:

"(8) При внос на стоки, за които е предвидено използването на бандерол и акцизът е внесен или обезпечен, данъчната служба по служебен път изпраща писмо до входящо гранично митническо учреждение, в което се записват номерът и датата на платежното нареждане или банковата гаранция и сумата на внесения или обезпечен акциз. Когато обмитяването не се извършва в граничното митническо учреждение, екземпляр от писмото се изпраща и до обмитяващото митническо учреждение. Писмото се подписва от началника на съответната данъчна служба. В тези случаи митническите органи не събират или не изискват обезпечаване на акциза. Акцизът се начислява за целите на облагането с данък върху добавената стойност."

§ 2. Създава се нов чл. 4а:

"Чл. 4а. (1) Преминаването на стоки от свободните безмитни зони или антрепозитни складове в останалата част от територията на страната се счита за внос и тези стоки подлежат на облагане с акциз.

(2) Постъпването на алкохолните напитки и тютюневите изделия от страната за свободни безмитни зони не е износ, а постъпването им от чужбина за зоните е внос и тези стоки се облагат с акциз както в зоните, така и в останалата част на територията на страната. При сделки с алкохолни напитки и тютюневи изделия в свободните безмитни зони се начислява и внася акциз.

(3) При преминаване от свободните безмитни зони в останалата част от територията на страната на алкохолни напитки и тютюневи изделия, за които е начислен и внесен акциз, внасянето на акциза се удостоверява пред митническите органи с писмо по чл. 4, ал. 8 и този акциз не се събира повторно. Акцизът се начислява за целите на облагането с данък върху добавената стойност.

(4) За алкохолните напитки и тютюневите изделия, намиращи се в свободните безмитни зони до влизането на Закона за изменение и допълнение на Указ № 2242 за свободни безмитни зони в сила, се обезпечава или внася дължимият акциз в срок до 30 юни 1996 г. При сделки с тези стоки в посочения срок в свободните безмитни зони дължимият акциз се начислява и внася, а при внасяне на тези стоки за потребления в страната в случай, че не е извършена сделка с тях, дължимият акциз се заплаща и стоките се облепват с бандерол. При износ на тези стоки не се дължи акциз.

§ 3. В чл. 5 ал. 7 се изменя така:

"(7) Продажбата на подлежащи на облагане с акциз стоки в търговските обекти за безмитна търговия, разположени в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, се счита за износ и внесеният акциз се възстановява по реда, определен с този правилник."

§ 4. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 4:

"(4) След изтичане на срока по ал. 3 данъчната служба предприема действия за събиране на банковата гаранция. Банката, издала банковата гаранция, превежда дължимата от лицето сума за акциза по сметката на данъчната служба."

2. Създава се нова ал. 5:

"(5) При реализация на стоките преди изтичане на срока по ал. 3 акцизът се внася в сроковете по чл. 7, ал. 1 от Закона за акцизите."

3. Алинея 4 става ал. 6.

§ 5. Член 18а се изменя, както следва:

"Чл. 18а. Производителите и вносителите определят дължимия акциз и данък върху добавената стойност за алкохолосъдържащи суровини, както следва:

1. акциза - като количеството от съответната алкохолосъдържаща суровина в литри се умножава по алкохолния градус и със ставката по т. 6.1 от тарифата (литър х алкохолен градус х 1 лв.);

2. данъка върху добавената стойност за стоките от местно производство - като 18 на сто от сумата от цената на производител и определения по т. 1 акциз; цената, по която производителят реализира тези стоки, не следва да бъде по-малка от сумата от цената на производител, акциза, определен по т. 1, и определения данък върху добавената стойност;

3. данъка върху добавената стойност за стоките от внос - като 18 на сто от сумата от митническата облагаема стойност, увеличена с дължимите мита и такси, и определения по т. 1 акциз."

§ 6. Създава се чл. 18б:

"Чл. 18б. (1) Не се облагат с акциз нестабилизирани виноматериали за влагане в производството на алкохолни напитки и оцет.

(2) При производството на алкохолни напитки от тези виноматериали за новополучената продукция производителят начислява и внася акциз по тарифата.

(3) Данъчните служби (бюра) извършват документални проверки за правилното начисляване и внасяне на акциза на база на аналитична отчетност, която се води от производителя, за количествата, закупени и вложени в производството нестабилизирани виноматериали и за произведената от тях готова продукция.

(4) Лицензираните производители на винен оцет закупуват нестабилизирани виноматериали за влагане в производството по цени без акциз. Данъчните служби (бюра) извършват документални проверки за количествата, закупени и вложени в производството нестабилизирани виноматериали и за произведените количества оцет, отговарящ на изискванията на БДС.

(5) Данъчните служби (бюра) извършват документални проверки по ал. 3 и 4 както при производителите на нестабилизирани виноматериали, така и при производителите на алкохолни напитки и оцет."

§ 7. Създава се чл. 18в:

"Чл. 18в. (1) Лицензираните производители на вина, спирт и спиртни напитки закупуват или внасят за влагане в производството алкохолосъдържащи суровини с платен акциз, който се възстановява на база справка-декларация по образец (приложение № 6).

(2) Лицата по ал. 1 попълват и представят в данъчната служба (бюро) по месторегистрацията си справка-декларация за възстановяване на платен акциз за алкохолосъдържащи суровини, вложени в производството на вина и спиртни напитки, и фактура за закупени алкохолосъдържащи суровини по цени с включен акциз, в която сумата на акциза е посочена на отделен ред. Справката-декларация се представя в данъчната служба, както следва: до 28-о число на всеки месец - сумата на акциза за вложените алкохолосъдържащи суровини при производството на алкохолни напитки, които са реализирани през първите 15 дни на месеца; до 14-о число на следващия месец - сумата на акциза за вложените алкохолосъдържащи суровини при производството на алкохолни напитки, които са реализирани през останалите дни на изтеклия месец.

(3) Справката-декларация съдържа данни за количествата произведени и реализирани вина и спиртни напитки, количествата алкохолосъдържащи суровини по цени с включен акциз, вложени в производството им, акцизната ставка на вината и спиртните напитки и сумата на акциза, подлежащ на възстановяване.

(4) Лицата по ал. 1 подават в данъчната служба по месторегистрацията си попълнената справка-декларация, лиценз за производство и фактурата, удостоверяваща закупените алкохолосъдържащи суровини по цени с акциз. След проверка на документите заедно с придружително писмо данъчната служба в 3-дневен срок изпраща справката-декларация за потвърждаване на внесения акциз на данъчната служба по месторегистрация на производителя, респ. вносителя на алкохолосъдържащите суровини.

(5) Данъчната служба на територията, на която е внесен акцизът от производителя, респ. вносителя на алкохолосъдържащите суровини, е длъжна в 3-дневен срок да потвърди внесените суми и изпрати справката-декларация заедно с платежно нареждане в своя обслужващ банков клон за възстановяване на акциза по сметката на лицензирания производител на вина и спиртни напитки.

(6) За вината и спиртните напитки, при производството на които са вложени алкохолосъдържащи суровини по цени с включен акциз, лицензираните производители начисляват и внасят дължимия акциз съгласно тарифата. При реализация на бутилираните вина и спиртни напитки за местния пазар същите се облепват с бандерол.

§ 8. Създава се чл. 18г:

"Чл. 18г. (1) Лицензираните производители на лекарствени форми и субстанции закупуват или внасят за влагане в производството алкохолосъдържащи суровини с платен акциз, който се възстановява на база справка-декларация по образец (приложение № 7).

(2) Лицата по ал. 1 попълват и представят в данъчната служба (бюро) по месторегистрацията си справка-декларация за възстановяване на платен акциз за алкохолосъдържащи суровини, вложени в производството на лекарствени форми и субстанции, и фактура за закупени алкохолосъдържащи суровини по цени с включен акциз, в която сумата на акциза е посочена на отделен ред. Справката-декларация се представя в данъчната служба, както следва: до 28-о число на всеки месец - сумата на акциза за вложените алкохолосъдържащи суровини при производството на лекарствени форми и субстанции, които са реализирани през първите 15 дни на месеца; до 14-о число на следващия месец - сумата на акциза за вложените алкохолосъдържащи суровини при производството на лекарствени форми и субстанции, които са реализирани през останалите дни на изтеклия месец.

(3) Справката-декларация съдържа данни за количествата произведени и реализирани лекарствени форми и субстанции, количествата алкохолосъдържащи суровини по цени с включен акциз, вложени в производството им, акцизната ставка и сумата на акциза, подлежащ на възстановяване.

(4) Лицата по ал. 1 подават в данъчната служба по месторегистрацията си попълнената справка-декларация, фактурата, удостоверяваща закупените алкохолосъдържащи суровини по цени с акциз, и удостоверение от Министерството на здравеопазването, даващо разрешение за производство на лекарствени средства. След проверка на документите заедно с придружително писмо данъчната служба в 3-дневен срок изпраща справката-декларация за потвърждаване на внесения акциз на данъчната служба по месторегистрация на производителя, респ. вносителя на алкохолосъдържащите суровини.

(5) Данъчната служба на територията, на която е внесен акцизът от производителя, респ. вносителя на алкохолосъдържащите суровини, в 3-дневен срок потвърждава внесените суми и изпраща справката-декларация заедно с платежно нареждане в своя обслужващ банков клон за възстановяване на акциза по сметката на лицензирания производител на лекарствени средства."

§ 9. В чл. 19, ал. 1 след думите "от грозде и плодове - собствено производство" се създава второ изречение със следния текст: "Тази преференция се отнася и за случаите, когато физическите лица предоставят произведените от тях грозде и плодове за обмен на лицензирани производители на вина и ракии."

§ 10. Създава се чл. 21а:

"Чл. 21а. (1) При зареждане на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, с които се извършват задгранични пътувания и пребазиране на самолети, с авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, когато за тях е внесен акциз, последният се възстановява на база справка-декларация по образец (приложение № 8).

(2) Въздухоплавателните предприятия, международните летища и лицензираните корабни снабдители попълват и представят в данъчната служба (бюро) по месторегистрацията си справка-декларация за възстановяване на платен акциз за авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, при зареждане на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, извършващи задгранични пътувания и пребазиране на самолетите, и фактура за закупените горива по цени с акциз, в която сумата на акциза е посочена на отделен ред. След проверка заедно с придружително писмо данъчната служба в 3-дневен срок изпраща справката-декларация за потвърждаване на внесения акциз на данъчната служба по месторегистрация на производителя, респ. вносителя на авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели.

(3) Справката-декларация се изготвя на база първичната документация и съдържа данни за количествата авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели по цени с включен акциз, с които са извършени зареждания на въздухоплавателни средства и плавателни съдове по международни рейсове и пребазиране на самолетите, акцизната ставка и сумата на акциза, подлежащ на възстановяване.

(4) Данъчната служба на територията, на която е внесен акцизът от производителя, респ. вносителя на авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, в 3-дневен срок потвърждава внесените суми и изпраща справката-декларация заедно с платежно нареждане в своя обслужващ банков клон за възстановяване на акциза по сметката на лицата по ал. 3.

(5) При зареждане на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, с които се извършват задгранични пътувания и пребазиране на самолети, с авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, за които дължимият акциз е обезпечен с депозит в пари, последният се освобождава след проверка на база първичната документация и доказване, че горивото е изразходвано за международни рейсове.

(6) При зареждане на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, с които се извършват задгранични пътувания и пребазиране на самолети, с авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели от местни производители, от български международни летища, лицензирани въздухоплавателни предприятия или лицензирани корабни снабдители, действащи от името и за сметка на производителя, режимът е както при износ, което се доказва на база първичната документация. Зареждането на горива се контролира от данъчната служба на базата на първична и друга удостоверяваща зареждането документация.

(7) Зареждането на въздухоплавателни средства и плавателни съдове, с които се извършват пътувания в страната, с авиационен бензин, керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, се извършва по цени с включен акциз, който не подлежи на възстановяване.

(8) Данъчни служители могат да изискват допълнително документи, за да установят разходните норми и разхода на гориво по международни и вътрешни рейсове."

§ 11. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Акцизът по т. 23.1, 24, 25, 26, 27 и 28 се определя като абсолютна сума в левове за тримесечие съгласно тарифата."

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) При провеждане на лотарии и томболи акцизът се начислява и внася предварително като процент върху приходите от продадени билети, съответно приходите от продадени и попълнени фишове и талони. При моментните лотарии акцизът се начислява и внася предварително като процент от стойността на пуснатите в обръщение билети, съответно стойността на пуснатите в обръщение фишове и талони, които участват в съответния тираж и са обявени под контрол на Министерството на финансите."

3. Алинея 5 се изменя така:

"(5) При организиране и провеждане на залагания върху резултатите от спортни състезания и други случайни събития сумата на дължимия акциз е равна на петкратния размер на максималната печалба, предвидена в условията за организирането на залагането. Тиражът се определя от игралните условия за съответната игра, утвърдени от Комисията по хазартни игри. Акцизът се внася преди датата на провеждане на спортните състезания или другите случайни събития.

4. Създава се ал. 6:

"(6) При организиране и провеждане на числови залогодателни игри дължимият акциз се определя като абсолютна сума в левове, равна на петкратния размер на максималната печалба, предвидена в условията за организиране на залагането. След приключване на залозите по съответния тираж се извършва преизчисляване на дължимия акциз на база фактически реализираните обороти (залози) от същия тираж, като остатъкът от внесения акциз от предходния тираж се приспада от акциза за следващия тираж. Преразчитането се извършва на база финансов отчет за фактически реализираните обороти за приключилия тираж след документална проверка от съответната данъчна служба."

5. Създава се ал. 7:

"(7) Лицата, които организират хазартни игри, провеждани чрез средствата за масова информация, или провеждането им се излъчва чрез средствата за масова информация независимо дали се излъчва цялата игра или части от нея, внасят предварително дължимия акциз. В тези случаи акцизът се определя като при хазартни игри - двоен размер на дължимия акциз по тарифата; при лотарии и томболи - размера на дължимия акциз по тарифата, увеличен с 50 на сто."

§ 12. В допълнителните разпоредби се създава § 2:

"§ 2. "Пребазиране" е част от международни рейсове."

§ 13. Правилникът влиза в сила от деня на влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите (ДВ, бр. 21 от 1996 г.).

Приложение № 6 към чл. 18в, ал. 1


До

Банка ............

Град .............

Д-т с/ка..........

К-т с/ка..........

Сума .............

Дата..............

Счетоводител......


СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ


за възстановяване от бюджета на платен акциз за алкохолосъдържащи

суровини, вложени в производство на вина и спиртни напитки


---------------------------------------------------------------------

№ КоличестваКоличество вложени Ставка Сума на

по произведени и алкохолосъдържащи акциз акциз

ред реализиранисуровини(в левове)

вина и спиртни

напитки

----------------------------------------------------------------------



----------------------------------------------------------------------

Всичко:

----------------------------------------------------------------------


Словом: ..........................................................

1. Данъчен номер ............................................

2. Наименование и седалище ..................................

Гл. счетоводител: ..............Ръководител: .........

Данъчната служба в гр. ................... потвърждава, че по настоящата

справка-декларация следва да се изплатят от § 02 на Републиканския бюджет

акцизи в размер на .......... лв., словом ..........


Проверил: .................Началник данъчна

служба: ..........

(Формулярът се попълва само на машина)

Приложение № 7 към чл. 18г, ал. 1

Приложение № 7

към чл. 18г, ал. 1


Д

о

Банка

..............

Град

...............

Д-т с/ка

...........

К-т с/ка

...........

Сума

...............

Дата

...............

Счетоводител.......

.


СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ


за възстановяване от бюджета на платен акциз за алкохолосъдържащи

суровини, вложени в производството на лекарствени форми и субстанции


------------------------------------------------------------------------

-

№ Количества произведени Количество вложени Ставка Сума на

по и реализираниалкохолосъдържащи акциз акциз

ред лекарствени форми и суровини(в левове)

субстанции

------------------------------------------------------------------------


------------------------------------------------------------------------

Всичко:

------------------------------------------------------------------------

Словом: ..............................................................

1. Данъчен номер ................................................

2. Наименование и седалище ......................................

Гл. счетоводител: .............Ръководител: .........

Данъчната служба в гр. .............. потвърждава, че по настоящата

справка-декларация следва да се изплатят от § 02 на Републиканския бюджет

акцизи в размер на .......... лв., словом .............................

Проверил: ..............Началник данъчна

служба: ..........

(Формулярът се попълва само на машина)

Приложение № 8 към чл. 21а, ал. 2

Приложение № 8 към чл. 21а, ал. 2



До

Банка

.............

Град

..............

Д-т с/ка

..........

К-т с/ка

..........

Сума

..............

Дата

..............

Счетоводител

......


СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ


за възстановяване от бюджета на платен акциз за авиационен бензин,

керосин и дизелово гориво за корабни двигатели, за зареждане на

въздухоплавателни средства и плавателни съдове, извършващи международни

рейсове


------------------------------------------------------------------------

-

№ Наименование на Количество Стойност по Ставка Сума на

по течните горивапродажни цени акциз акциз

ред(с вкл. ДДС и(в

левове)

акциз)

------------------------------------------------------------------------

--



------------------------------------------------------------------------

--

Всичко:

------------------------------------------------------------------------

--

Словом:

1. Данъчен номер

2. Наименование и седалище

Гл. счетоводител: ...............Ръководител:

..........

Данъчната служба в гр. ............... потвърждава, че по настоящата

справка-декларация следва да се изплатят от § 02 на Републиканския бюджет

акцизи в размер на ............. лв., словом

.............................

Проверил: ................Началник данъчна

служба:

..........

(Формулярът се попълва само на машина)

Промени настройката на бисквитките