Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 50 от 11.VI

ПРАВИЛНИК ЗА ФИНАНСОВАТА ДЕЙНОСТ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ФИНАНСОВАТА ДЕЙНОСТ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА ОТ 1996 Г.

Издаден от министъра на отбраната

Обн. ДВ. бр.50 от 11 Юни 1996г., отм. ДВ. бр.57 от 24 Юни 2003г.

Отменен с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагането на система за финансов мениджмънт в Министерството на отбраната - ДВ, бр. 57 от 24 юни 2003 г., в сила от 1 януари 2003 г.


Част първа.
ОСНОВИ НА ФИНАНСОВАТА ДЕЙНОСТ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ ПО ОРГАНИЗАЦИЯТА, ЗАДАЧИТЕ И РАБОТАТА НА ФИНАНСОВИТЕ СЛУЖБИ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

Чл. 1. (1) Главен разпоредител със средствата по бюджета и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната е министърът на отбраната.

(2) Министърът на отбраната:

1. съставя проект на държавния бюджет в частта му за системата на Министерството на отбраната;

2. разпределя бюджета на системата на Министерството на отбраната и ръководи финансовото и материално-техническото осигуряване на Българската армия.

(3) Министърът на отбраната може с писмена заповед да възлага правата си по отделни направления на бюджета и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната и на други длъжностни лица.


Чл. 2. Министърът на отбраната осъществява правата си на главен разпоредител със средствата по бюджета и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната чрез Финансово управление - МО (ФУ - МО).


Чл. 3. (1) Началникът на Генералния щаб на Българската армия разработва проектоплан за финансовото и материално-техническото осигуряване на Българската армия включително и за органите в подчинение на министъра на отбраната, по видовете осигуряване, по които той има в подчинение Централни осигуряващи органи (ЦОО).

(2) Началникът на Генералния щаб на Българската армия осъществява правата си по ал. 1 чрез управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ (УФМР - ГЩ) и подчинените му ЦОО.


Чл. 4. Управленията и самостоятелните отдели от Министерството на отбраната и Генералния щаб, в разпореждане на които се утвърждават средства от главния разпоредител за централизирано осигуряване на системата на Министерството на отбраната, са ЦОО, а по отношение на предоставяните им средства за финансиране текущата издръжка на подчинените им поделения, учреждения и части - разпоредители с кредит III степен.


Чл. 5. (1) Командващите видовете въоръжени сили и обединенията са разпоредители с кредит II степен по отношение на средствата за текуща издръжка, които им се предоставят за разпределение на подчинените им поделения, учреждения и части.

(2) Командирите на съединения са разпоредители с кредит III степен по отношение на средствата за текуща издръжка, които им се предоставят за разпределение на подчинените им поделения, учреждения и части.

(3) Началниците на управления, отдели, отделения и служби при разпоредителите с кредит II и III степен, в разпореждане на които се утвърждават средства по бюджета, осъществяват правата на осигуряващи органи.

(4) Разпоредителите с кредит и командирите на поделения, учреждения и части по отношение на разходите им за текуща издръжка са разходвачи на парични средства.


Чл. 6. С ежегодни Бюджетни указания или отделна заповед министърът на отбраната предоставя права на разпоредители с кредит или разходвачи на парични средства и на други органи от Министерството на отбраната или Генералния щаб извън определените с този правилник.


Чл. 7. (1) Правата на разпоредителите с кредит II и III степен се осъществяват от финансовите им органи, които са им непосредствено подчинени.

(2) Финансовите органи от всички нива в системата на Министерството на отбраната са самостоятелни органи и не влизат в състава на други служби. Те са пряко подчинени на командирите (началниците) на поделения, учреждения и части, към които са създадени по щат, а по въпросите на методологията на финансовата дейност - на висшестоящия финансов орган.

(3) На финансовите органи от всички нива в системата на Министерството на отбраната не може да се възлага работа извън функциите им, утвърдени с този правилник.

(4) Разкриването на финансовите служби и органи, определянето на техния ранг, съкращенията по щатовете, както и измененията в длъжностните наименования и шифри се извършват от органите, осъществяващи тази дейност, след предварително съгласуване с ФУ - МО.


Чл. 8. (1) Назначаването, преместването и уволняването на военнослужещите на кадрова военна служба (сключването и прекратяването на трудовите договори с военните служители) от състава на финансовите органи в системата на Министерството на отбраната се извършват:

1. за военнослужещите на кадрова военна служба - в съответствие със Закона за отбраната и въоръжените сили и Правилника за кадровата военна служба и другите устройствени документи в системата на Министерството на отбраната след предварително съгласуване с ФУ - МО;

2. за военните служители - от командира (началника) на войсковото поделение, учреждение или самостоятелна част след предварително писмено съгласуване с висшестоящия финансов орган.

(2) Граждански лица на финансово-счетоводни длъжности се назначават с конкурс (чрез изпит или по документи).

(3) Не се допуска назначаване на финансово-счетоводни длъжности на лица, осъждани за престъпления против собствеността, подправяне на документи и престъпления по служба.

(4) Командирите (началниците) от всички степени са длъжни да осигуряват условия на финансовите органи за успешно изпълнение на техните функции, утвърдени с този правилник. В случаите, когато не се осигуряват условия да упражняват правата и да изпълняват задълженията си, финансовите органи писмено уведомяват висшестоящия финансов орган.


Чл. 9. (1) Поделенията, учрежденията и частите на финансово осигуряване към съответен финансов орган се зачисляват с финансов атестат от ФУ - МО или от висшестоящия финансов орган при второ- или третостепенния разпоредител с кредит въз основа на заповед на министъра на отбраната за формирането им или разпореждане на началника на Генералния щаб за дислокацията им.

(2) При преподчиняване на войскова част и преминаването й на финансово осигуряване към друг разпоредител с кредит осигуряващият финансов орган до момента на промяната издава финансовия атестат по ал. 1 в свободна форма, която съдържа:

1. утвърдения бюджет за годината и извършения разход до момента;

2. сведение за числящите се бланки под строга отчетност;

3. Годишна проектобюджетна сметка за следващата бюджетна година и обяснителна записка към нея, ако отчисляването на частта става след периода на приключване на планирането на бюджета за следващата бюджетна година;

4. обяснителна записка за състоянието, в което се предава финансовата служба на новия осигуряващ финансов орган.

(3) Финансовият атестат се подписва от органа по ал. 2 и в 10-дневен срок от подписването на заповедта за предислокацията и промяната в реда на финансовото осигуряване на войсковата част се изпраща до началника на новия осигуряващ финансов орган.


Чл. 10. Началникът на ФУ - МО, осъществяващ правата на главния разпоредител, както и разпоредителите с кредит II и III степен могат да забавят или спират превеждането на средствата, да отнемат утвърдени в Годишната бюджетна сметка средства и да спират изплащането на издадени платежни документи (нареждания, искания и др.) при нарушения на финансовата, бюджетната, разплащателната и щатната дисциплина, при незаконосъобразни и недоказани разходи, както и при нередовно водене на счетоводната отчетност и отчет.


Чл. 11. При извършване на комплексни проверки на войсковите поделения, учреждения и части задължително се проверява и финансово-стопанската им дейност.


Чл. 12. (1) Счетоводната отчетност и отчетът по изпълнението на бюджета и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната се водят в съответствие със Закона за счетоводството, Националните счетоводни стандарти, Упътването за счетоводните записвания в системата на Министерството на отбраната при прилагане едностранно счетоводно записване и инструкции на ФУ - МО.

(2) Формите на счетоводната отчетност и отчет на бюджетните и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната са:

1. във ФУ - МО и финансовите органи в ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб и при разпоредителите с кредит II и III степен - двустранно счетоводно записване въз основа на инструкция, издавана от ФУ - МО;

2. в поделенията, учрежденията и частите на бюджетна издръжка - едностранна форма на счетоводно записване въз основа на Упътване за счетоводните записвания при едностранна форма на счетоводство в системата на Министерството на отбраната;

3. в производствените поделения на бюджетна издръжка (бази, складове, работилници и др.) - двустранно счетоводно записване, въз основа на Закона за счетоводството и Националните счетоводни стандарти. Изготвянето на производствените и финансовите им планове и организацията на дейността на тези поделения е в съответствие с този правилник и инструкция, изготвена от УФМР - ГЩ, съгласувана с ФУ - МО и утвърждавана от министъра на отбраната;

4. в поделенията и учрежденията, изведени на извънбюджетна приходно-разходна сметка (по силата на постановления на Министерския съвет) със субсидия от бюджета - двустранно счетоводно записване. Дейността на тези поделения се планира и организира в съответствие с този правилник и инструкции и указания, издадени от ФУ - МО. Отделни правилници и инструкции, касаещи финансовата и стопанската им дейност, изготвяни от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, в чието подчинение са те, задължително се съгласуват с ФУ - МО и утвърждават от зам.-министрите на отбраната, отговарящи за съответната дейност, а за поделенията на Генералния щаб - от първия зам.-началник на Генералния щаб на Българската армия.


Чл. 13. Счетоводната отчетност и отчетът на данъка върху добавената стойност в системата на Министерството на отбраната се водят в съответствие със Закона за счетоводството, Закона за данъка върху добавената стойност, и другите подзаконови нормативни актове по неговото прилагане и указания на началника на ФУ - МО.


Глава втора.
ОРГАНИЗАЦИЯ, ЗАДАЧИ И ДЕЙНОСТ НА ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

Чл. 14. (1) Финансово управление при Министерството на отбраната е непосредствено подчинено на министъра на отбраната и осъществява неговите права на главен разпоредител с бюджетните и извънбюджетните средства на системата на министерството. То има следните основни направления на работа:

1. съставяне и водене изпълнението на бюджета и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната;

2. финансиране текущата издръжка на поделенията от системата на Министерството на отбраната;

3. изплащане на извършените доставки и услуги по централизираното осигуряване на системата на Министерството на отбраната, осъществявано от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб и от органите на Военноикономическия блок към Министерството на отбраната в зависимост от наличните средства за това и в съответствие с условията по сключените договори и установените приоритети в Закона за бюджета и Бюджетните указания на министъра на отбраната за разходване бюджета на системата на Министерството на отбраната за съответната година;

4. организация на счетоводната отчетност и отчет на бюджетните и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната.

(2) В съответствие с направленията на работа по ал. 1 в управлението се обособяват съответните функционални звена.


Чл. 15. Финансово управление - МО изпълнява следните основни задачи по подготовката и работата на финансовите служби от системата на Министерството на отбраната в мирно и военно време:

1. осъществява правата на министъра на отбраната като главен разпоредител с кредит съгласно Закона за бюджета и Наредбата за изпълнение на разходната част на държавния бюджет, като по въпросите на финансовата дейност изпълнява единствено неговите заповеди и указания, давани лично или чрез зам.-министъра на отбраната по финансовите и валутните въпроси;

2. разработва проекти за ръководни документи, свързани с цялостната финансово-стопанска дейност в поделенията, учрежденията и частите на бюджетна издръжка в системата на Министерството на отбраната;

3. организира и ръководи цялостната дейност по планирането, финансирането, разходването, счетоводната отчетност и отчета на бюджетните и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната;

4. съгласува разработените от органите от Министерството на отбраната и Генералния щаб норми и нормативи за различните видове осигуряване, служещи за база при изготвянето на бюджета на системата на Министерството на отбраната и извършване на разходите;

5. организира, ръководи и контролира работата по съставянето на годишния проектобюджет на системата на Министерството на отбраната въз основа на направените разчети, планове за изграждане на проектобюджета и други документи от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, видовете въоръжени сили и поделенията и учрежденията на централно подчинение, внася за обсъждане и приемане от Висшия военен съвет на разработения проектобюджет;

6. подготвя докладите на министъра на отбраната по проектобюджета, гласувания от Народното събрание бюджет и други необходими документи за Висшия военен съвет, Министерството на финансите, Министерския съвет и Народното събрание и поддържа работни контакти с тези органи при съставянето, обосноваването, разходването и отчитането на бюджета и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната;

7. дава становища по всички въпроси, които ангажират бюджета и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната;


8. разработва, ръководи и контролира въпросите по придобиването, разходването, счетоводната отчетност и отчета на извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната;

9. финансира текущата издръжка на поделенията, учрежденията и частите на бюджетна издръжка от системата на Министерството на отбраната. За подобряване на организацията по осигуряване на средствата за централизирано осигуряване и текуща издръжка, предлага на министъра на отбраната да предоставя функции на ЦОО и разпоредители с кредит III степен на централни органи от Министерството на отбраната и Генералния щаб по отношение на подчинените им поделения;

10. законосъобразно изплаща с бюджетни и извънбюджетни средства на Министерството на отбраната за извършените доставки на въоръжение, техника и имущества, услуги и ремонти от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб и органите на Военноикономическия блок; контролира чрез съгласуване на договорите по отношение на формите и сроковете на плащане и утвърдените номенклатури с бюджета за доставки, услуги и ремонти на осъществяваното централизирано осигуряване и недопускане на плащания над определените лимити от финансови средства; предоставя счетоводна информация на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб за извършените плащания за централизирано осигуряване и текуща издръжка на войските и състоянието на средствата по направлението, по което те осигуряват системата на Министерството на отбраната;

11. организира, ръководи и контролира в съответствие със законодателството закупуването, разходването, счетоводната отчетност и отчет на валутните средства, необходими за нуждите на системата на Министерството на отбраната;

12. контролира изгражданите системи за заплащане труда на военнослужещите и военните служители и работници в системата на Министерството на отбраната чрез лимита от средствата за работна заплата по бюджета на системата на Министерството на отбраната;

13. организира, ръководи и контролира воденето на счетоводната отчетност и отчет на паричните средства в системата на Министерството на отбраната в съответствие със Закона за счетоводството, Националните счетоводни стандарти, Упътването за счетоводните записвания в системата на Министерството на отбраната при прилагане едностранно счетоводно записване, инструкции, издавани от управлението, и този правилник;


14. организира и провежда предварителен и текущ контрол по спазването на бюджетната, авансовата, касовата, разплащателната и щатната дисциплина в системата на Министерството на отбраната;

15. методически ръководи дейността на финансовите органи от системата на Министерството на отбраната, като работи за повишаване на тяхната квалификация;

16. подготвя проекти на заповеди на министъра на отбраната, указания и други документи на управлението по организацията, задачите и работата на финансовите органи в системата на Министерството на отбраната;

17. дава задължителни указания по въпросите от финансов характер на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, разпоредителите с кредит и войсковите части;

18. съгласува назначаването, преместването и уволнението на военнослужещите от финансовите органи в системата на Министерството на отбраната;

19. съгласува функционалните задължения на финансовите органи в ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб;

20. участва със свои представители във всички работни комисии към Министерството на отбраната и Генералния щаб, които разработват устави, наставления, правилници, инструкции и други ръководни документи в частта им, касаеща финансовата дейност в системата на Министерството на отбраната;

21. разработва и методически ръководи въпросите по автоматизацията на финансово-счетоводната дейност в системата на Министерството на отбраната;

22. определя, заявява и осигурява финансовите органи от системата на Министерството на отбраната с първични счетоводни документи, счетоводни книги и регистри и спомагателни книги и регистри в съответствие с Албума на първичните счетоводни документи, счетоводни книги и регистри и спомагателни книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка;

23. разработва, ръководи и контролира въпросите по дейността на финансовите служби от системата на Министерството на отбраната във военно време.


Чл. 16. (1) Финансовото управление - МО се ръководи от началник, непосредствено подчинен на министъра на отбраната.

(2) Началникът на ФУ - МО организира и ръководи цялостната му дейност и методически, ръководи дейността на финансовите органи от системата на Министерството на отбраната в съответствие с основните задачи на управлението, определени в този правилник.

(3) Освен отговорността за изпълнение на основните направления на дейност на управлението по този правилник началникът на ФУ - МО има право да:

1. определя служебните (функционалните) задължения на личния състав от управлението;

2. дава задължителни указания по въпросите от финансов характер на УФМР - ГЩ, ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, разпоредителите с кредит II и III степен и войсковите части;

3. изисква от началника на УФМР - ГЩ, началниците на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, командуващите видовете въоръжени сили и всички поделения, учреждения и части от системата на Министерството на отбраната на необходимите сведения, разчети и други документи по планирането, разходването, счетоводната отчетност и отчет на бюджетните и извънбюджетните средства в системата на Министерството на отбраната;

4. спира плащания и разходи, които са незаконосъобразни и не съответстват на бюджетните цели, утвърдени от министъра на отбраната;

5. организира планови и внезапни проверки на работата на финансовите органи от системата на Министерството на отбраната по въпросите на организацията и дейността им.

(4) Организационно-щатната структура на управлението се утвърждава от министъра на отбраната.

(5) Задачите и функциите, които се изпълняват от отделните структурни звена в управлението, се определят и утвърждават от началника на управлението.


Глава трета.
ЦЕНТРАЛНИ ОСИГУРЯВАЩИ ОРГАНИ ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА И ГЕНЕРАЛНИЯ ЩАБ

Чл. 17. Изготвянето на общата потребност от материални ресурси и финансови средства за издръжка на системата на Министерството на отбраната се осъществява от органи в Министерството на отбраната и Генералния щаб, както следва:

1. в Министерството на отбраната - от ФУ - МО - за общата потребност от финансови средства, по които то отговаря за цялостното осигуряване на системата на Министерството на отбраната и обобщава потребността от финансови средства по бюджета и извънбюджетните средства за нуждите на системата на Министерството на отбраната.

2. в управленията и самостоятелните отдели, подчинени на министъра на отбраната, на които се възлагат функции на ЦОО - за общата потребност от материални ресурси и финансови средства - по направлението, за което те отговарят за цялостното осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

3. в Генералния щаб - от УФМР - ГЩ и управленията и самостоятелните отдели, на които са възлагат функции на ЦОО - за общата потребност от материални ресурси и финансови средства - по направлението, за което те отговарят за цялостното осигуряване на системата на Министерството на отбраната;


Чл. 18. (1) Управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ е непосредствено подчинено на началника на Генералния щаб, а по въпросите на методологията на финансовата дейност - на началника на ФУ - МО.

(2) Управлението има следните основни направления на работа:

1. организира, ръководи и контролира работата на ЦОО от Генералния щаб при изготвяне на общата потребност от материални ресурси и финансови средства по параграфите, по които те осигуряват системата на Министерството на отбраната; въз основа на изготвените съгласно този правилник документи по определяне на общата потребност от материални ресурси и финансови средства от ЦОО от Генералния щаб внася за обсъждане и приемане във Военния съвет на Генералния щаб на разработения проектоплан за финансово и материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

2. организира, ръководи и контролира работата по разпределение на утвърдения бюджет на системата на Министерството на отбраната по параграфите, по които ЦОО от Генералния щаб осигуряват системата на Министерството на отбраната и въз основа на изготвеното разпределение на бюджета, внася за обсъждане и приемане във Военния съвет на Генералния щаб на плана за финансовото и материално-техническото осигуряване;

3. предоставя и обосновава пред ФУ - МО приетите от Военния съвет на Генералния щаб документи по т. 1 и 2 (на технически носител и на разпечатка) за включване, обсъждане и приемане на проектобюджета и бюджета на системата на Министерството на отбраната от Висшия военен съвет;

4. методически ръководи икономическите дейности в производствените поделения на бюджетна издръжка в системата на Министерството на отбраната;

5. контролира чрез съгласуване на договорите планираните доставки на въоръжение, техника, имущества, услуги и ремонти от органите на Военно-икономическия блок на Министерството на отбраната и ЦОО от Генералния щаб по отношение на спазване на утвърдените от министъра на отбраната номенклатури за усвояване бюджета за централизирано осигуряване на Българската армия.

(3) За решаването на задачите в управлението се обособяват съответните функционални звена.


Чл. 19. Управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ изпълнява следните основни задачи:

1. изготвя обобщен разчет за обосноваване на необходимото материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната по органи и параграфи, по които органите от Генералния щаб са ЦОО, при изграждането на проектоплана за финансово и материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната и проектобюджета на системата на Министерството на отбраната;

2. изготвя обобщен разчет по органи и параграфи за разпределение на одобрения на Генералния щаб бюджет за осъществяване на необходимото централизирано материално-техническо осигуряване и текущата издръжка на системата на Министерството на отбраната по параграфите, по които органите от Генералния щаб са ЦОО;

3. подготвя докладите и становищата на началника на Генералния щаб по проектоплана и плана за финансово и материално-техническо осигуряване на Българската армия, както и по други документи от финансов и икономически характер;

4. съвместно с ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб разработва норми и нормативи за цялостната издръжка на личен състав, въоръжение и техника, служещи за база при изготвянето на плана за финансовото и материално-техническото осигуряване и бюджета на системата на Министерството на отбраната и извършване на разходите по него;

5. участва в работата по формирането, съгласуването и договарянето на цените на продукцията, ремонта и услугите, извършвани за нуждите на системата на Министерството на отбраната в заводите и предприятията от системата на управление "Военна промишленост" и управление "Предказармена подготовка на младежта";

6. разработва и съгласува проекти за ръководни документи и съгласува производствено-финансовите планове на производствените поделения на бюджетна издръжка (бази, складове и работилници и спомагателни стопанства) в системата на Министерството на отбраната;

7. дава становища по въпросите, които са свързани с планирането, заявяването и разпределението на финансовите средства и материалните ресурси за нуждите на системата на Министерството на отбраната по параграфите, по които органите от Генералния щаб са ЦОО;

8. изисква счетоводна информация от ЦОО от Генералния щаб за извършените централни плащания и състоянието на финансовите средства по направлението, по което те осигуряват системата на Министерството на отбраната;

9. организира и провежда контрол по спазването на бюджетната, авансовата, касовата, разплащателната и щатната дисциплина в производствените поделения на бюджетна издръжка в системата на Министерството на отбраната (бази, складове и работилници и спомагателни стопанства) в съответствие с изискванията на този правилник и законодателството;

10. участва със свои представители в работни комисии към Министерството на отбраната и Генералния щаб, които разработват устави, наставления, правилници, инструкции и други ръководни документи в частта им, касаеща финансовото и материално-техническото осигуряване на системата на Министерството на отбраната, в рамките на правата му по този правилник;

11. прилага дадените указания от ФУ - МО по въпросите за автоматизацията на финансово-счетоводната дейност в системата на Министерството на отбраната;

12. изпълнява и други функции и дейности, утвърдени от началника на Генералния щаб.


Чл. 20. (1) Управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ се ръководи от началник, непосредствено подчинен на началника на Генералния щаб.

(2) Началникът на УФМР - ГЩ организира и ръководи цялостната му дейност, като осъществява и методическо ръководство на производствените поделения на бюджетна издръжка в системата на Министерството на отбраната (бази, складове и работилници и спомагателни стопанства) в съответствие с правата и функциите му, определени в този правилник.

(3) Началникът на УФМР - ГЩ има право да:

1. определя служебните (функционалните) задължения на личния състав от управлението;

2. изисква от ЦОО от Генералния щаб необходимите сведения и разчети по планирането, разходването, счетоводната отчетност и отчет на бюджетните средства по параграфите, по които те осигуряват системата на Министерството на отбраната;

3. предлага на ФУ - МО спирането на плащания и разходи, които са незаконосъобразни и не съответстват на бюджетните цели, утвърдени от министъра на отбраната при изпълнението на Плана за материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

4. организира планови и внезапни проверки на работата на финансовите органи от Генералния щаб в рамките на определените му права в този правилник.

(4) Организационно-щатната структура на управлението се утвърждава от началника на Генералния щаб.


Чл. 21. (1) Началниците на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб организират законосъобразното и икономичното разходване на определените им средства по бюджета съобразно тяхното планово предназначение.

(2) Началниците на ЦОО:

1. съставят планиращите документи по проектобюджета и бюджета на системата на Министерството на отбраната по установения с този правилник ред, както следва:

а) планове за изграждане на проектобюджета на системата на Министерството на отбраната за централизирано осигуряване и текуща издръжка по параграфите, по които те са ЦОО (на технически носител и на разпечатка);

б) разчети за обосноваване на необходимите материални и финансови средства, обект на централизирано осигуряване и текуща издръжка по параграфите, по които те са ЦОО (на технически носител и на разпечатка);

в) годишна проектобюджетна сметка за поделенията, учрежденията и частите, които те пряко финансират за текуща издръжка;

г) планове за финансиране текущата издръжка на войските и изготвяне оформяне за изплащане на разходите по централизираното осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

д) обяснителни записки за обосноваване на планираните финансови средства и материални ресурси и за разпределения за усвояване на бюджета;

2. направляват и контролират разходването на средствата, предоставени им от министъра на отбраната в тяхно разпореждане;

3. организират контрол за получаването на стоково-материалните запаси в складовете и базите в системата на Министерството на отбраната в договорените срокове, количество, качество и издаването на необходимите документи за плащането им;

4. организират навременното получаване, комплектоване, проверка и представянето за изплащане във ФУ - МО на документите за извършените централни доставки, услуги, ремонти и строителство (фактури, накладни, складови разписки и др.);

5. участват съвместно с УФМР - ГЩ в дейността по създаване на нормативи за издръжка на личен състав, въоръжение и техника в направленията, за които те отговарят;

6. не допускат образуване на свръхнормативни запаси от имущества, доставка на имущества или извършване на услуги на кредит, както и изплащане на неизвършени доставки или услуги;

7. контролират редовното водене на счетоводната и материалната отчетност;

8. осигуряват провеждането на занятия с финансовите служители от управлението (отдела) и тези от пряко подчинените им поделения, учреждения и части за повишаване на професионалната им квалификация.


Чл. 22. (1) Началникът на финансовия отдел (направление, служба) в ЦОО е подчинен непосредствено на началника на управлението (отдела), а по въпросите на методологията на финансовата дейност - на началника на ФУ - МО и началника на УФМР - ГЩ в рамките на правата му, определени в този правилник.

(2) Началникът на финансовия отдел (направление, служба) в ЦОО е длъжен да:

1. участвува в изготвянето на проектоплана за финансовото и материално-техническото осигуряване в системата на Министерството на отбраната, утвърден с този правилник;

2. осъществява предварителен и текущ контрол по правилното разходване на средствата, утвърдени за управлението (отдела). Да подписва договорите за доставки, услуги и ремонти и всички документи за извършването им, подлежащи на изплащане или с които се поемат задължения за бъдещи плащания;

3. подготвя и представя за изплащане във ФУ - МО описите с документи за извършени разходи по централизираното осигуряване на системата на Министерството на отбраната и заявка за необходимите финансови средства за финансиране текущата издръжка на подчинените поделения, учреждения и части, ако му е възложена такава дейност;

4. следи за изпълнението на договорите с доставчиците и своевременно да докладва на началника си за хода на тяхното изпълнение;

5. организира контрол в складовете на изплащаната продукция и да води отчет по изплащането на разходите;

6. провежда учебни занятия за повишаване квалификацията на финансовите служители от поделенията, учрежденията и частите, намиращи се на пряко подчинение на управлението (отдела), по план, утвърден от началника на управлението (отдела);

7. подписва всички документи, които издава управлението (отделът), отнасящи се до планирането, разходването, счетоводната отчетност и отчет на паричните средства;

8. дава писмено мнение при назначаване, преместване или уволнение на финансовите служители от поделенията, учрежденията и частите, пряко подчинени на управлението (отдела);

9. ръководи и контролира финансовите служби от поделенията, учрежденията и частите, пряко подчинени на управлението (отдела), и да взема мерки за срочното отстраняване на откритите нарушения и подобряване на работата им.

(3) Когато на началника на финансовия отдел (направление или служба) са възложени функциите на разпоредител с кредит III степен, той изпълнява и предписаните му функции като такъв съгласно изискванията на този правилник.


Чл. 23. Началникът на финансовия отдел (направление или служба) има право да:

1. дава указания и разяснения в управлението (отдела) и на началниците на подчинените поделения, учреждения и части по всички въпроси, отнасящи се до дейността на финансовата служба. Освен началника на отдела (направлението, службата) никой друг от управлението (отдела) няма право да дава указания по въпросите на законосъобразното разходване на финансовите средства и разяснения по въпросите на финансовата дейност;

2. изисква от началниците на плановите и снабдителните органи в управлението (отдела) необходимите данни и разчети, обосноваващи исканите парични средства при съставянето на проектоплана за финансовото и материално-техническото осигуряване в частта му за централизирано осигуряване и текуща издръжка на системата на Министерството на отбраната, по параграфите, по които управлението (отделът) е ЦОО;

3. прекратява плащания, които са незаконосъобразни и не са осигурени с парични средства по бюджета.


Глава четвърта.
ЦЕНТРАЛЕН ОРГАН ПО РЕАЛИЗИРАНЕ МАТЕРИАЛНО-ТЕХНИЧЕСКОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

Чл. 24. (1) Управление "Снабдяване и търговия" - МО извършва търговска дейност за реализация на централизираното материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната с въоръжение, техника и имущества от името и за сметка на Министерството на отбраната.

(2) Управление "Снабдяване и търговия" - МО е непосредствено подчинено на началника на Военноикономическия блок към Министерството на отбраната и на зам.-министъра на отбраната по военно-икономическите въпроси.

(3) Управлението има следните основни направления на работа:

1. осигурява системата на Министерството на отбраната с въоръжение, техника, боеприпаси, резервни части, машини и съоръжения, общоразходни материали, материални средства и имущества за тилово осигуряване;

2. реализира излишното и неполагащото се по щатовете на системата на Министерството на отбраната въоръжение, техника и военно-технически и тилови материални средства.


Чл. 25. Управление "Снабдяване и търговия" - МО изпълнява следните основни задачи:

1. организира цялостната дейност по договарянето и доставката до крайните получатели на средствата за материално-техническо осигуряване и извършването на ремонтите и услугите с изключение на тези, непосредствено договорирани и осъществявани от ЦОО;

2. съгласува проектите за договори със:

а) ЦОО по отношение на заявените от тях номенклатури, количества и качество (БДС, ОН, ТУ) и други стандартизационни документи;

б) УФМР - ГЩ по отношение спазването на утвърдените от министъра на отбраната номенклатури и приоритети за усвояване по бюджета и осигуреността на ЦОО с лимит от финансови средства;

в) финансово управление - МО по отношение формите и сроковете на плащане, остатъка от финансови средства до края на бюджетната година и утвърдените номенклатури за доставки, услуги и ремонти с бюджета;

3. провежда преговори и подписва вътрешно- и външнотърговски договори от името, за сметка и в интерес на системата на Министерството на отбраната. Договорите за продажба на излишно и неполагащо се по щатовете на системата на Министерството на отбраната въоръжение, техника и имущества се съгласуват с ФУ - МО по отношение на общото вземане на Министерството на отбраната и формите и сроковете за получаване на средствата;

4. осъществява навременното получаване, комплектоване, проверка и представяне за изплащане във ФУ - МО на счетоводните документи за извършените централизирано доставки, услуги и ремонти (фактури, накладни и други разходооправдателни документи);

5. организира, ръководи и контролира цялостната дейност по определяне (заделяне) на излишните имущества, ценообразуването, офертирането, провеждането на търгове и продажбата на имуществата;

6. извършва предварителен и текущ контрол по законосъобразното разходване на бюджетните и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната при осъществяване на доставките, услугите и ремонтите;

7. подпомага ФУ - МО при определяне на приоритетните плащания за месеца по централизираното осигуряване на системата на Министерството на отбраната в зависимост от наличните средства за това и в съответствие с условията по сключените договори и установените приоритети в Закона за бюджета и Бюджетните указания на министъра на отбраната за разходване бюджета на системата на Министерството на отбраната за съответната година.


Чл. 26. (1) Управление "Снабдяване и търговия" - МО се ръководи от началник, непосредствено подчинен на началника на Военноикономическия блок към Министерството на отбраната и зам.-министъра на отбраната по военно-икономическите въпроси.

(2) Началникът на управление "Снабдяване и търговия" - МО е длъжен да:

1. създава необходимата организация за законосъобразно и икономично разходване на бюджетните и извънбюджетните средства на системата на Министерството на отбраната, определени за централизирани доставки, услуги и ремонти на въоръжението, техниката и имуществата;

2. утвърждава всички разходооправдателни документи, свързани с разходи с бюджетни и извънбюджетни средства при осъществяване на централизираното осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

3. организира строг контрол за своевременно и правилно получаване в складовите бази на доставените от управлението стоково-материални запаси и оформяне на съответните счетоводни документи;

4. провежда преговори и да подписва договори за доставки, услуги и ремонти в страната и в чужбина;

5. изпълнява и други задачи, възложени му от началника на Военноикономическия блок и зам.-министъра на отбраната по военно-икономическите въпроси.


Чл. 27. (1) Началникът на финансовия отдел (направление, служба) в управление "Снабдяване и търговия" - МО е подчинен непосредствено на началника на управлението, а по въпросите на методологията на финансово-счетоводната дейност - на началника на ФУ - МО.

(2) Началникът на финансовия отдел (направление, служба) в управление "Снабдяване и търговия" - МО е длъжен да:

1. осъществява предварителен и текущ контрол по правилното и законосъобразно разходване на определените бюджетни и извънбюджетни средства за централизирано осигуряване на въоръжение, техника, имущества, услуги и ремонти от управлението;

2. осъществява предварителен контрол и съгласува договорите по отношение на цените и начините на плащане на централизирано осъществяваните доставки, услуги и ремонти, включително и договорите за продажба на ненужните материални средства;

3. организира и ръководи предварителния и текущия финансов контрол на първичните счетоводни документи;

4. следи за точното изразходване на средствата за централизирано осигуряване по параграфи и ЦОО;

5. спира придвижването на разплащателните документи, които са неокомплектовани и незаконосъобразни;

6. организира съхраняването и опазването на счетоводно-отчетните документи по централизираното осигуряване, осъществено от управлението, и информацията по дейността на управлението до и след финансова ревизия в сроковете, установени с този правилник;

7. организира счетоводната отчетност и отчет и да осигурява своевременно отразяване в счетоводството на всички извършени доставки и плащания и постъпленията от осъществените продажби;

8. изготвя и предоставя счетоводна и отчетна информация на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб за извършените централизирано плащания в левове и валута;

9. изпълнява и други задачи, възложени му от началника на управлението.


Глава пета.
ЦЕНТРАЛЕН МЕТОДИЧЕСКИ ОРГАН ПО ПАРИЧНОТО ДОВОЛСТВИЕ В СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

Чл. 28. Централен методически орган по паричното доволствие в системата на Министерството на отбраната е управление "Социална политика" - МО.


Чл. 29. Управление "Социална политика" - МО е длъжно да:

1. разработва системите на заплащане на труда в системата на Министерството на отбраната в съответствие с нормативната уредба в страната;

2. участва в планирането на средствата за заплати на личния състав от системата на Министерството на отбраната, като представя във ФУ - МО разчети за структурата на категориите персонал и предвижданите системи на заплащане;

3. осъществява предварителен и текущ контрол по правилното прилагане на нормативната уредба по заплащането на труда и пенсионното законодателство в системата на Министерството на отбраната;

4. подготвя писмени указания, становища и отговори на поставени въпроси от поделенията, учрежденията и частите от системата на Министерството на отбраната, както и от органи извън системата на Министерството на отбраната, отнасящи се до трудовото и пенсионното законодателство, прилагано в системата на Министерството на отбраната;

5. участва в подготовката и провеждането на квалификационни курсове и занятия по подготовката на финансовите органи от системата на Министерството на отбраната.


Чл. 30. Управление "Социална политика" - МО има право да:

1. получава от ФУ - МО сведение за изплатените средства за заплати на личния състав от системата на Министерството на отбраната, да анализира и наблюдава изпълнението на лимита за средна брутна работна заплата за системата на Министерството на отбраната, общо и по категории персонал;

2. изисква от управленията и отделите от Министерството на отбраната и Генералния щаб необходимата информация за осъществяване на дейността си;

3. осъществява предварителен и текущ контрол в поделенията, учрежденията и частите от системата на Министерството на отбраната относно правилното прилагане на нормативната уредба по трудовото и пенсионното законодателство в страната.


Глава шеста.
ОРГАНИЗАЦИЯ, ЗАДАЧИ И РАБОТА НА ФИНАНСОВИТЕ ОРГАНИ ПРИ РАЗПОРЕДИТЕЛИТЕ С КРЕДИТИ II И III СТЕПЕН

Чл. 31. Разпоредителите с кредити II и III степен са длъжни да:

1. ръководят и контролират подчинените им финансови органи, периодично да изслушват доклади от техните началници за финансовото състояние на подчинените им поделения, учреждения и части;

2. осигуряват своевременно и правилно планиране на необходимите им финансови средства за текуща издръжка (заплати, храна, комунално-битови разходи, бойна и мобилизационна подготовка и други разходи), извършвани на място във войските, и потребността в натурално изражение за централизирано осигуряване (въоръжение, техника, имущества, ремонти, строителство и др.) на подчинените им поделения, учреждения и части;

3. създават необходимата организация за своевременно и правилно изплащане на личните парични възнаграждения и обезщетения на личния състав;

4. следят за недопускане нарушения на финансовата и щатната дисциплина и разхищения на финансови и материални средства;

5. организират своевременно разплащане с доставчиците;

6. контролират правилното, законосъобразно и икономично разходване на предоставените им бюджетни и извънбюджетни средства;

7. организират и контролират цялостната дейност по вътрешния контрол за опазване на войсковото имущество;

8. осигуряват провеждането на занятия с финансовите служители от подчинените им поделения, учреждения и части за повишаване на служебната им квалификация.


Чл. 32. (1) Разпоредителите с кредити II и III степен осъществяват правата си като такива чрез финансовите им органи (отдели, отделения и служби).

(2) Финансовите отдели (отделения, служби) при разпоредителите с кредити II и III степен имат следните задачи:

1. своевременно и правилно да осигуряват паричните средства за подчинените им обединения, съединения, войскови части и учреждения съгласно утвърдените им годишни бюджетни сметки;

2. да контролират правилно, планово, законосъобразно и икономично разходване на паричните средства;

3. да ръководят и контролират финансовите органи от подчинените им поделения за правилната организация и работа на финансовите служби;

4. да организират и провеждат учебни занятия с финансовите служители от подчинените им служби за повишаване на служебната им квалификация по план, утвърден от съответния командващ (командир, началник);

5. да извършват оценка на потребностите от финансови средства по представените им разчети и Годишни проектобюджетни сметки. Въз основа на изготвените от осигуряващите органи планове за изграждане на бюджета и планове за финансиране текущата издръжка на войските да изготвят Годишна проектобюджетна сметка и Годишна бюджетна сметка по параграфи от Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната и обяснителни записки за обосноваване на необходимите средства;

6. своевременно да превеждат определените средства по бюджета на обединенията, съединенията, учрежденията и войсковите части, да отнемат и преразпределят свободните средства в рамките на утвърдените средства с годишните бюджетни сметки;

7. да контролират своевременното и правилното изплащане на личните парични възнаграждения и обезщетения на военнослужещите и военните служители и работници;

8. да ръководят и контролират финансовите отдели, отделения и служби в подчинените им обединения, съединения, учреждения и войскови части и да вземат мерки за отстраняването на финансовите нарушения и подобряване състоянието им;

9. да водят отчета на приходите и разходите на средствата, да ръководят и контролират отчетността и отчета в обединенията, съединенията, учрежденията и частите, своевременно да представят установените отчети пред висшестоящите финансови органи;

10. да ръководят и контролират състоянието на финансово-стопанската дейност в производствените предприятия, складове, бази и други поделения на бюджетна издръжка;

11. да контролират своевременното разплащане с доставчиците в обединенията, съединенията, учрежденията и войсковите части;

12. да контролират спазването на финансовата, отчетната и щатната дисциплина;

13. периодично да контролират финансовата дейност по извършваните от поделенията и учрежденията спомагателни дейности (столове, лавки, при кухненски и спомагателни стопанства и др.) и да оказват помощ за подобряване на състоянието им;

14. да дават писмено мнение при назначаване, повишаване, преместване или уволнение на финансови служители (военнослужещи на кадрова военна служба и военни служители) от състава на обединенията, съединенията, учрежденията и частите.


Чл. 33. (1) Финансовият отдел (отделение, служба) при второ- и третостепенните разпоредители с кредит се ръководи от началник, който е непосредствено подчинен на разпоредителя с кредит, а по въпросите на методологията на финансово-счетоводната дейност - на висшестоящия финансов орган.

(2) Началникът на отдела (отделението, службата) е длъжен да организира и ръководи изцяло неговата дейност и да осигурява изпълнението на задачите, произтичащи от този правилник.

(3) Началникът на отдела (отделението, службата) има право да:

1. разяснява и дава указания на командващите, командирите и на финансираните обединения, съединения, учреждения и войскови части по всички финансови въпроси. Освен началника на отдела (отделението, службата) никой друг няма право да дава указания и разяснения по въпросите на финансовата дейност. Указанията се докладват на командващите (командирите);

2. изисква от командващите (командирите) на обединенията, съединенията, учрежденията и войсковите части и началниците на отдели, отделения и служби при второ- и третостепенните разпоредители с кредит разчети с подробни обяснения, обосноваващи нуждите от финансови средства;

3. забавя превеждането на средствата при нарушения на финансовата и щатната дисциплина и при незаконосъобразни и ненужни разходи, както и при непредставяне на периодичната отчетност.


Глава седма.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА ВЪВ ВОЙСКОВАТА ЧАСТ ПО ФИНАНСОВАТА ДЕЙНОСТ

Раздел I.
Командир на частта

Чл. 34. (1) Командирът на войсковата част ръководи финансово-стопанската й дейност, разпорежда се по установения със законите и този правилник ред с всички парични средства, постъпващи в частта, и носи пълна отговорност за финансовото й състояние.

(2) Командирът на войсковата част е длъжен да:

1. осигурява своевременното и правилно планиране, получаване, съхраняване, разходване и отчитане на паричните средства и представянето на установената отчетност по тях;

2. осигурява своевременното и правилно изплащане на личните парични възнаграждения на целия личен състав;

3. дава указания за законосъобразното разходване на паричните средства в рамките на утвърдените кредити;

4. утвърждава всички разходни счетоводни документи, свързани с извършване на разходи по бюджетните и извънбюджетните сметки на войсковата част, или с писмена заповед да предоставя правото и на други длъжностни лица от войсковата част да утвърждават видовете разходи, по които те се явяват осигуряващи органи;

5. проверява и подписва всички счетоводни документи, свързани с изплащане на лични парични възнаграждения;

6. обявява своевременно в заповед по частта всички плащания по паричното доволствие;

7. осигурява охрана и транспорт при пренасянето на паричните средства от обслужващата банка до войсковата част;

8. подписва лично всички документи, по които се получават суми и се извършват плащания от обслужващата поделението банка, и да ангажират паричните средства на войсковата част;

9. разглежда своевременно и правилно да решава жалбите и заявленията на личния състав по полагаемите им се лични парични доволствия и други плащания;

10. взима мерки за откриването и ликвидирането на нарушенията на финансовата и щатната дисциплина чрез дисциплинарни взискания и търсене на материална и имуществена отговорност от нарушителите, да провежда мероприятия за реализиране максимални икономии от материални и финансови средства;

11. организира и осъществява чрез назначени от него комисии вътрешен контрол във войсковата част съгласно уставите, правилниците, наставленията и другите ръководни документи и най-малко един път в месеца лично да провежда внезапни проверки на касата на частта, като за направените констатации се подписва в паричния дневник;

12. изслушва ежемесечно доклад от началника на финансовата служба за финансовото състояние на частта;

13. утвърждава разпределението на работното време на финансовата служба с оглед правилното й функциониране;

14. утвърждава всички приходно-разходни документи по сметка "Собствени пари на войсковата част" и други извънбюджетни средства;

15. организира съвместно с командирите на войсковите части, зачислени на финансово осигуряване към поделението, обсъждането на проектобюджета и уточняването на лимитите по отделните параграфи при планирането на бюджета на войсковата част за плановата година и след получаване на утвърдената Годишна бюджетна сметка да организира съвместно с командирите на тези войскови части разпределението на лимитите по отделните параграфи за бюджетната година.

(3) Командирът на частта има право да:

1. дава разрешение за отпускане на служебни аванси;

2. определя със заповед размера на разходите, които имат право да утвърждават зам.-командирите на частта и началниците на служби.

(4) При приемане и сдаване на длъжността от командира на частта в акта за сдаване и приемане в отделен раздел се отразява състоянието на финансовата служба на частта. Ако приемането и сдаването на частта става с комисия, в нея задължително участва и финансов орган.


Раздел II.
Зам.-командир на частта (Началник щаб)

Чл. 35. (1) Зам.-командирът на частта (Началникът на щаба) е длъжен да:

1. планира и контролира правилното разходване на паричните средства, които се отпускат за бойната и физическата подготовка на частта;

2. довежда своевременно до знанието на началника на финансовата служба на частта заповедите за движението на личния състав и документите, свързани с изплащането на заплати и други лични парични възнаграждения;

3. сверява месечните ведомости за изплащане на заплатите с данните от щата на поделението и да ги заверява с личния си подпис;

4. отговаря и контролира за спазване на щатната дисциплина и използване на личния състав по щатното му назначение.

(2) Зам.-командирът на частта (Началникът на щаба) има право да:

1. дава разрешение за отпускане аванси за разходи по направлението, в което осигурява войсковата част;

2. утвърждава документите за разходите по бойната и физическата подготовка до определените от командира суми.

(3) Където няма зам.-командир или началник на щаба, посочените задължения се изпълняват от командира на частта.


Раздел III.
Зам.-командир (по тила, по техниката)

Чл. 36. (1) Заместник-командирът (по тила, по техниката) е длъжен да:

1. изготвя правилно и своевременно разчетите за необходимите средства по материално-техническото (тиловото) осигуряване на частта;

2. контролира правилното и целесъобразно разходване на паричните средства, които се намират в негово разпореждане;

3. осигурява своевременно и правилно заприходяване на материалните запаси, придобивани от частта;

4. организира и провежда мероприятия по икономичното разходване на паричните средства и материалните запаси;

5. упражнява контрол за спазване на финансовата дисциплина от подчинените му началници на служби;

6. съставя приходно-разходните годишни сметки за спомагателните дейности към частта (столове, помощни стопанства, лавки, бръснарници и др.) и да ръководи и контролира тяхната стопанска дейност (тези изисквания се отнасят само за зам.-командира по тила).

(2) Зам.-командирът (по тила, по техниката) има право да:

1. дава разрешение за отпускане на аванси за разходи по материално-техническото (тиловото) осигуряване в размери, определени от командира на частта;

2. утвърждава разходните документи по материално-техническото (тиловото) осигуряване в рамките на тези суми.


Раздел IV.
Началник на служба в частта

Чл. 37. Началникът на служба в частта е длъжен да:

1. изготвя правилно и своевременно разчети за необходимите материални и финансови средства за доставки и услуги по експлоатацията и ремонта на имуществото, за което отговаря;

2. контролира своевременното разплащане с доставчиците и своевременното заприходяване на придобиваните от войсковата част материални запаси;

3. съблюдава строго финансовата дисциплина при разходване на паричните средства.


Раздел V.
Командир на рота (подразделение)

Чл. 38. (1) Командирът на ротата (подразделението) отговаря за своевременното и правилното изплащане заплатите на целия личен състав от ротата (подразделението).

(2) Командирът на ротата (подразделението) е длъжен да:

1. изготви, подпише и представи във финансовата служба на частта до 10-о число на месеца ведомостта за изплащане на паричното доволствие на военнослужещите на наборна военна служба в ротата (подразделението);

2. получава своевременно с ведомост от финансовата служба на частта средствата за заплати, лично да ги раздава на военнослужещите на наборна военна служба срещу подпис и да ги отчита пред началника на финансовата служба в петдневен срок от получаването им;

3. разглежда всички жалби за неправилно изплатени заплати на личния състав от ротата (подразделението) и да взема мерки за бързото им решаване;

4. получава и раздава сумите по пощенски записи на военнослужещите на наборна военна служба, когато те не се изплащат лично на получателите от служители от съответния пощенски клон.


Раздел VI.
Началник на финансова служба на частта

Чл. 39. (1) Началникът на финансовата служба на частта е подчинен непосредствено на командира на частта, а по въпросите на методологията на финансовата дейност - на висшестоящия финансов орган.

(2) Началникът на финансовата служба на частта е длъжен да:

1. прилага правилно законите, постановленията на правителството, уставите, заповедите на министъра на отбраната и указанията на висшестоящия финансов орган по въпросите на финансовата служба;

2. съставя своевременно и правилно планиращите документи за цялостната издръжка на личния състав на частта и другите войскови части, зачислени на парично доволствие;

3. осигурява своевременно получаване на паричните средства от обслужващата поделението банка и тяхното опазване при пренасянето от банката и съхраняването в частта;

4. изплаща правилно и своевременно полагащото се парично доволствие на личния състав и да провежда контрол за правилното разходване на средствата за заплати и спазването на установената щатна дисциплина;

5. разяснява своевременно и правилно пред личния състав ръководните документи по паричното доволствие, своевременно да удържа и внася по принадлежност установените удръжки върху личните парични доволствия и да предлага мерки за срочно разрешаване на жалбите по паричното доволствие;

6. оказва помощ на началниците на служби при съставяне на разчетите за необходимите парични средства;

7. изготвя Годишна проектобюджетна сметка на частта и своевременно да я представя на висшестоящия финансов орган;

8. изплаща своевременно извършваните услуги и закупуваните имущества и да следи за правилното им заприходяване в поделението;

9. организира и извършва предварителен и текущ контрол на всички приходно-разходни документи и да ги визира по отношение на правилното им оформяне и законосъобразното изразходване на паричните средства;

10. записва всекидневно приходно-разходните документи по отчетните книги и в края на работния ден да проверява наличността на касата и да я сверява с данните по отчета;

11. изготвя и своевременно да представя на висшестоящия финансов орган изискващия се финансов отчет;

12. води финансовия отчет и отчетността на спомагателните дейности на частта и да контролира и проверява дейността им;


13. докладва ежемесечно на командира на частта за финансовото състояние и наличието на парични средства, за допуснатите нарушения на финансовата и щатната дисциплина и да предлага мерки за отстраняването им;

14. провежда съвместно с началниците на служби в частта мероприятия за най-икономичното разходване на паричните средства и материалните запаси;

15. участва във всички комисии, в които се предвижда участие на финансов орган;

16. изготвя ежемесечен план и график за работата на финансовата служба и да го докладва за утвърждаване от командира на частта;

17. проверява и визира всички документи, които ангажират бюджета и извънбюджетните средства, включително и проектозаповедите, за законосъобразното определяне размера на личните парични доволствия;

18. не изпълнява функциите на касиер на взаимоспомагателната каса на частта;

19. извършва периодично проверка на подотчетните лица в частта;

20. подписва с втори подпис всички документи за обслужващата поделението банка, плановете и отчетите за дейността на службата;

21. изплаща заплатите на военнослужещите на наборна военна служба с цел сверяване на личните им подписи и ежемесечното получаване на полагаемите им се заплати най-малко веднъж годишно лично или чрез упълномощено от него лице от финансовата служба;

22. организира и участва в обсъждането на проектобюджета на частта при неговото определяне за плановата година, както и при разпределение на паричните средства на частта, включително и за зачислените на финансово осигуряване други войскови части, след утвърждаването на Годишната бюджетна сметка за текущата година;

23. води справочна тетрадка, в която се вписват номерът и датата на всички постъпващи във войсковата част нормативни документи по финансовата дейност (заповеди, указания, директиви и др.) (приложение № 9).


(3) Началникът на финансовата служба на частта има право да:

1. дава указания и разяснения на всички длъжностни лица в частта по въпросите на финансовата служба в съответствие с нормативните актове;

2. изисква от началниците на служби в частта да представят в установените срокове разчетите за необходимите им материални и финансови средства при изготвянето на Годишната проектобюджетна сметка, както и при разпределението и усвояването на утвърдените средства в Годишната бюджетна сметка за текущата година, и да дава указания по формата и реда на изготвянето им;

3. изисква от съответните служби и длъжностни лица книгите по отчета за проверка на своевременното и правилното заприходяване на материалните запаси, подлежащи на изплащане;

4. прави писмено мотивирано възражение в случаите, когато командирът на частта даде нареждане за извършване на разход, противоречащо на съществуващите законоположения, а при повторно писмено нареждане да извърши разхода и незабавно да докладва на висшестоящия финансов орган;

5. изисква от длъжностните лица, занимаващи се със счетоводната отчетност и отчет на спомагателните дейности, своевременното представяне на плановите и отчетните документи.

(4) Когато по щатовете е предвидено началникът на финансовата служба да изпълнява функциите на отчетник (касиер, ковчежник), службата му се урежда в съответствие с правата и задълженията и като такъв.

(5) Началникът на финансовата служба носи съответната отговорност за щетите, настъпили в резултат на негови неправомерни действия. При участие във вътрешнопроверочни комисии на други служби началникът на финансовата служба носи отговорност само в рамките на задълженията си, определени в този правилник.

(6) Когато по щата на финансовата служба се предвижда само една длъжност (началник на финансова служба или счетоводител), при негово отсъствие (домашен отпуск, отпуск по болест и други случаи) до заместване се допускат офицери, сержанти на кадрова военна служба или военни служители, имащи специална подготовка или практически опит във финансовата работа. Забранява се да се възлага заместването от военнослужещи на срочна служба. На началника на службата (счетоводителя) се забранява да упълномощава без писмена заповед на командира на частта други лица за изпълнение на възложените му функционални задължения.

(7) В случаите по ал. 6 сдаването и приемането на финансовата служба става в присъствието на вътрешнопроверочната комисия на поделението. На сдаване и приемане подлежат основните счетоводни книги във финансовата служба, наличните бланки под строга отчетност и паричните средства в касата на поделението.


Чл. 40. При приемане и сдаване на длъжността от началника на финансовата служба приемащият съвместно с вътрешнопроверочната комисия е длъжен да провери всички документи от момента на последната ревизия и в акта за приемането и сдаването и да отрази всички недостатъци в работата на финансовата служба. Началникът на финансовата служба встъпва в длъжност от момента на приемане на касата. Актът за приемане и сдаване се докладва за утвърждаване от командира на частта, като един екземпляр от него се изпраща на доволстващия финансов орган. Началникът на финансовата служба сдава длъжността в сроковете, определени с Устава за вътрешната служба и Кодекса на труда.


Раздел VII.
Паричен отчетник (касиер) на частта

Чл. 41. (1) Паричният отчетник е подчинен непосредствено на началника на финансовата служба на частта и изпълнява всички негови разпореждания.

(2) Паричният отчетник е длъжен да:

1. получава своевременно парични средства от обслужващата поделението банка и точно да съблюдава правилата за опазването им при пренасянето от банката и съхраняването им в частта;

2. записва всекидневно в паричния дневник всички приходно-разходни документи, а в края на работния ден да приключва паричния дневник и да сверява наличността в касата с данните по отчета, като при констатиран недостиг (излишък) да докладва на началника на финансовата служба (командира на частта);

3. изплаща в установените срокове заплатите и другите плащания на военнослужещите на кадрова военна служба, военните служители и работници и срочнослужещите на наборна военна служба, както и всички други разходи, които извършва частта;

4. не изпълнява функциите на касиер на взаимоспомагателната каса;

5. изпълнява и други дейности по финансовата служба по указания на началника на службата.

(3) Когато войсковата част няма по щат началник на финансовата служба, неговата дейност се изпълнява от касиера, който има правата и задълженията на началник на финансовата служба, посочени в този правилник.


Чл. 42. Касиерът носи съответната отговорност за съхранението на всички приети от него парични средства и за всяка щета, причинена на частта в резултат на негови неправомерни действия.


Чл. 43. (1) Срокът за сдаване длъжността касиер е до 5 дни. При уважителни причини този срок може да се продължи до 10 дни от командира на частта. Ако той е изпълнявал и задълженията на началник на финансовата служба, се прилагат условията и изискванията за длъжността началник на финансова служба, определени по този правилник.

(2) При отсъствие на касиера (домашен отпуск, отпуск по болест, лечение и др.) той се замества от началника на службата. Когато той е единствена длъжност във финансовата служба, се постъпва при условията и изискванията за длъжността началник на финансова служба по този правилник.


Чл. 44. (1) Всички длъжностни лица от състава на финансовата служба на войсковата част са подчинени на началника на финансовата служба и в своята работа изпълняват единствено неговите указания.

(2) Функционалните задължения на длъжностните лица от състава на финансовата служба се определят от началника на службата и се утвърждават от командира на частта.


Глава осма.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВЪТРЕШНИЯ КОНТРОЛ ВЪВ ВОЙСКОВАТА ЧАСТ

Чл. 45. (1) На финансовата служба във войсковата част се правят внезапни и планови проверки.

(2) Командирът на частта е длъжен да прави внезапни проверки на касата не по-малко от един път месечно. При проверката той сверява намерената наличност в касата с остатъка по сметка "Каса" в паричния дневник и проверява дали са заведени на отчет всички приходни и разходни документи. За резултатите от направената проверка се прави съответната заверка в паричния дневник (касовата книга).

(3) Заверките се правят така: "Проверих състоянието на касата. Установих недостиг на ..... лева." или "Наличните парични средства в касата съответстват на остатъка по сметка "Каса", числящ се по паричния дневник. Приходно-разходните документи не се завеждат своевременно на отчет. В момента на проверката не бяха заведени документите за ....... лева."

(4) Заверките се датират и подписват от командира на частта.


Чл. 46. (1) По решение на командира (началника) на частта на финансовата служба се правят проверки от вътрешнопроверочна комисия, които не могат да са по-малко от два пъти годишно.

(2) В състава на вътрешнопроверочната комисия се назначават офицери и военни служители извън състава на финансовата служба на частта, които са компетентни по въпросите от финансов характер.

(3) Вътрешнопроверочната комисия проверява:

1. сметките на подотчетните лица - правилното даване на служебни аванси в рамките на установените лимити, своевременното отчитане на служебните аванси, правилното оформяне на разходооправдателните документи, приложени към авансовите отчети, съпоставка на остатъка по сметка "Подотчетни лица" в паричния дневник с остатъка по партидите на подотчетните лица в книгата за подотчетните лица;

2. щатната дисциплина - съответстват ли ведомостите за заплатите на щата на поделението, изплащането на обезщетения при уволнение, депонирането на заплатите, редовното внасяне на удръжките от заплатите;

3. договорите за доставка и разплащанията по тях - законността на извършените разходи, правилното оформяне на разходните документи, заприходяване на доставеното имущество или извършените и изплатените услуги.


Чл. 47. (1) За резултатите от проверката комисията изготвя акт, в който се отразяват резултатите от нея, какви слабости и нарушения има в работата на финансовата служба, и дава своите предложения за отстраняването им.

(2) Актът се съставя в два екземпляра, подписва се от председателя, членовете на комисията и началника на финансовата служба и се докладва на командира на частта за вземане на решение.

(3) Ако началникът на финансовата служба не е съгласен с отделните пунктове на акта, представя на командира на частта писмено обяснение.

(4) Командирът на частта незабавно взема мерки за дисциплинарно въздействие и търсене на материална и наказателна отговорност, ако са установени закононарушения. Ако са допуснати нарушения, по които командирът на частта не може да вземе решение, той представя материалите от проверката заедно със свое заключение на висшестоящия командир с искане за извършване на финансова ревизия.


Чл. 48. За формално извършени проверки или съзнателно укрити нарушения или престъпления в работата на финансовата служба председателят и членовете на вътрешнопроверочната комисия носят съответната дисциплинарна или наказателна отговорност.


Чл. 49. (1) За предотвратяване на нарушения на финансовата дисциплина и надплащане на лично парично доволствие на военнослужещите на кадрова и наборна военна служба, военните служители и работници и срочнослужещите във войсковите части висшестоящите финансови органи са длъжни най-малко веднъж в годината - през първото полугодие, да извършват проверка на непосредствено подчинените им финансови служби. Проверката обхваща задължително:

1. организацията на планирането на бюджетните и извънбюджетните средства на поделението;

2. организацията на разплащанията и разходването на средствата;

3. сключените договори;

4. изпълнението на препоръките на ревизионните органи, вътрешнопроверочните комисии и предишните проверки;

5. финансовото състояние, счетоводната отчетност и отчет и контрола на спомагателните дейности;

6. законосъобразността на изплатените заплати и други лични парични възнаграждения.

(2) За констатираните слабости и нарушения се съставя протокол.


Глава девета.
РЕД ЗА ПРИКЛЮЧВАНЕ НА БЮДЖЕТНАТА ГОДИНА

Чл. 50. (1) До края на декември на всяка бюджетна година се изплащат всички задължения на поделенията към фирми, организации и частни лица. Цялостно се уреждат и задълженията към военнослужещите на кадрова и наборна военна служба и военните служители и работници за полагащите им се лични парични възнаграждения. Събират се всички вземания на поделенията.

(2) Забранява се поемането на задължения извън рамките на утвърдените лимити от средства в края на текущата година. Забранява се извършването на авансови плащания срещу направени поръчки за доставка на стоки, материали или за извършване на услуги, които не са изпълнени до края на текущата бюджетна година.


Чл. 51. Служебните аванси се отпускат най-късно до 15 декември на текущата година с изключение на авансите за неотложни нужди. Отчитането на всички служебни аванси се извършва най-късно до 25 декември на текущата година.


Чл. 52. (1) Собствените суми на личния състав и пощенските записи се раздават на правоимащите до края на бюджетната година.

(2) Внасянето на извънбюджетните и приходящите суми по принадлежност се извършва най-късно до 31 декември на текущата бюджетна година. За следващата бюджетна година се пренасят само остатъците от извънбюджетни дейности (лавки, магазини, столове, средствата по сметка "Собствени пари на войсковата част", извънбюджетните средства на поделенията и учрежденията на извънбюджетна приходно-разходна сметка и други дейности на самоиздръжка).


Чл. 53. (1) Наличните суми в касите на поделенията на 31 декември се внасят, както следва:

1. остатъкът от бюджетни средства - по бюджетната сметка в обслужващата поделението банка;

2. остатъкът от извънбюджетни средства - по съответната партида в извънбюджетната сметка в обслужващата поделението банка;

3. остатъкът от данъци - в приход на съответния бюджет;

4. удържаните запори и други удръжки - по прякото им предназначение.

(2) Неизползваните кредити по републиканския бюджет до 31 декември на текущата бюджетна година се превеждат с платежно нареждане на доволстващия финансов орган от приходната сметка (като червен приход).

(3) Указания по приключване на бюджетната година и начинът за изготвяне на годишния отчет за дейността на финансовите служби от системата на Министерството на отбраната се дават от ФУ - МО.


Чл. 54. След приключване на бюджетната година ФУ - МО изготвя отчет за извършените фактически разходи по бюджета в системата на Министерството на отбраната и го докладва на министъра на отбраната за утвърждаване. Екземпляр от отчета се представя на Министерството на финансите при поискване.


Глава десета.
РЕД ЗА ЛИКВИДАЦИЯ НА ФИНАНСОВАТА СЛУЖБА

Чл. 55. (1) При разформироване на войсковата част началникът на финансовата служба е длъжен да:

1. извърши всички плащания по задължения към доставчиците и полагащите се парични възнаграждения на личния състав на частта;

2. раздаде всички суми по пощенски записи на срочнослужещите на наборна военна служба, получени до датата на разформиране на частта, и да уведоми съответната телеграфо-пощенска станция да връща обратно на изпращачите получените пощенски записи на името на военнослужещите на наборна военна служба от разформированото поделение;

3. събере и преведе по принадлежност всички дължими суми на поделението (продадено и бракувано имущество, оборотни средства на стола за обществено хранене, лавки, столове и др.);

4. попълни книжките за пенсионни документи на военнослужещите на кадрова военна служба и да ги изпрати в поделенията, в които те получават назначение, или в поделенията, към които ще бъдат зачислени на парично доволствие, и да изготви удостоверения за прослужено време на военнослужещите на кадрова военна служба (попълва трудовите книжки на военните служители и работници) и да им ги предаде срещу подпис;

5. издаде парични атестати на всички срочнослужещи на наборна военна служба - единично или групово, за зачисляване на заплата на новото местослужене;

6. преведе след изплащането на всички лични парични възнаграждения и веществени разходи останалите неизразходвани бюджетни средства на висшестоящия финансов орган;

7. преведе извънбюджетните и преходящите суми съобразно техния произход и предназначение;

8. закрие текущите сметки на частта, като отправи писмо до обслужващата банка, в което укаже къде да се превеждат всички постъпващи суми по сметките на закритото поделение;

9. подготви и представи за финансова ревизия всички документи за дейността на финансовата служба от последната ревизия до датата на ликвидация на частта и до завършването на ревизията да събере сумите по начети в рамките на законоустановените срокове или постъпи по ред, уточнен от финансовата ревизия;

10. изпрати уведомителни писма до съответните войскови поделения и граждански учреждения, предприятия и организации за приемане на отчет сумите по начети на военнослужещи на кадрова военна служба и военните служители и работници, преминали на работа в тях, пенсионирали се или останали временно без работа;

11. препрати до новото местослужене, а за неработещите - до общинския съвет по местоживеене, съобщения за налагане на запори върху заплатите на военнослужещите на кадрова военна служба или военните служители, които не са напълно погасени (изпълнителни листове, запорни писма и др.) по законоустановения ред;

12. предаде по опис на старшия финансов орган неизползваните кочани бланки под строга отчетност;

13. предаде в деловодството на ликвидиращото се поделение за сдаване в архива ведомостите за заплатите на военнослужещите на кадрова и наборна военна служба и военните служители и работници, включително и за изплатените заплати по конкретни щатни ведомости, както и всички счетоводни книги и отчетни документи;

14. изготви ликвидационен отчет, в който да изложи цялостно извършената работа по ликвидацията на финансовата дейност на поделението и към отчета да приложи всички отчетни форми, които се изискват от този правилник при годишно приключване.

(2) Редът и начинът за приключване на партидата на войсковата лавка и сдаването на числящите се стоково-материални запаси се определят с указания на висшестоящия командир (началник) и финансов орган.


Чл. 56. (1) В случаите на ликвидиране само на финансовата служба на войсковата част, без да се ликвидира частта, се постъпва както при разформироване на частта.

(2) С цел правилното приключване на финансовата дейност на ликвидиращата се част началникът на ФУ - МО дава допълнителни указания в зависимост от конкретните условия, при които се разформироват войсковите части.


Част втора.
ПЛАНИРАНЕ НА БЮДЖЕТА НА СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА И ФИНАНСИРАНЕ

Глава единадесета.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 57. Бюджетът на системата на Министерството на отбраната е основен документ, с който се определят размерът и направленията на средствата, необходими за цялостната й издръжка.


Чл. 58. В процеса на съставяне на бюджета на системата на Министерството на отбраната всички органи изпълняват своите задължения така, както са определени в този правилник.


Чл. 59. Процесът на планиране на бюджета в системата на Министерството на отбраната започва с ежегодни Бюджетни указания на министъра на отбраната, утвърждавани до края на февруари на предплановата година. Бюджетните указания се изготвят от ФУ - МО.


Чл. 60. В Министерството на отбраната ежегодно се изготвя проектобюджет по реда, установен в този правилник, въз основа на:

1. Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет;

2. Указанията на Министерството на финансите относно изготвянето на бюджетните сметки на организациите и дейностите на бюджетна издръжка;

3. Бюджетните указания на министъра на отбраната;

4. Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната;

5. Директивата за подготовката на Българската армия и другите формирования в системата на Министерството на отбраната;

6. Планът за оперативно-тактическа и бойна подготовка на Българската армията и другите формирования в системата на Министерството на отбраната;

7. съществуващата организация, дислокация и окомплектованост на системата на Министерството на отбраната с личен състав, въоръжение и бойна техника и концепцията за нейното развитие през плановата година;

8. Наредбата за централизираното материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

9. Наредбата за децентрализираното снабдяване на системата на Министерството на отбраната;

10. Инструкцията за определяне цените в заводите и предприятията от системата на Военноикономическия блок на Министерството на отбраната;

11. съществуващите разходни норми и нормативи за материални ресурси и финансови средства и табели за полагаемите се техника, въоръжение и имущества;

12. реалните възможности на икономиката на страната за набавяне на необходимите стоково-материални запаси за системата на Министерството на отбраната през плановата година;

13. съществуващите цени на въоръжението, техниката и имуществата;

14. потребността от валутни средства за техническото осигуряване от внос и за други нужди на системата на Министерството на отбраната;

15. плановите и отчетните данни за бюджета на системата на Министерството на отбраната за предходните години;

16. основните бюджетни цели през плановия период;

17. други документи, регламентиращи планирането и извършването на разходи по бюджета на системата на Министерството на отбраната.


Чл. 61. Планирането на средствата за издръжка на системата на Министерството на отбраната се извършва в съответствие със Схема за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната (приложение № 1), въз основа на която се изготвя Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2).


Чл. 62. (1) Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) се изготвя от всички поделения, учреждения и войскови части в системата на Министерството на отбраната, които имат разкрити бюджетни сметки, и от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, на които се предоставят средства за децентрализирано осигуряване на подчинените им поделения, учреждения и части.

(2) Поделенията (учрежденията), изведени на извънбюджетна приходно- разходна сметка, изготвят Годишна приходно-разходна сметка по форма и ред, установени с указания на началника на ФУ - МО.


Глава дванадесета.
ПЛАНИРАНЕ НА БЮДЖЕТНИТЕ СРЕДСТВА

Раздел I.
Общи положения

Чл. 63. (1) Изхождайки от задачите по оперативната, бойната и мобилизационната подготовка, материално-техническото осигуряване и социално-битовото обслужване, планиращите органи в частта съставят разчети (приложение № 7) за всеки вид осигуряване за необходимите финансови средства за плановата година. В разчетите не се включват видовете осигуряване, предвидени с Бюджетните указания на министъра на отбраната или други документи за централизирано осигуряване от ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб.

(2) Централизираните видове осигурявания се заявяват по команден ред до съответните ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб за включването им в техните разчети за централизирано осигуряване на системата на Министерството на отбраната за плановата година. Това става по реда и сроковете за изграждане на частта от проектобюджета на системата на Министерството на отбраната за текуща издръжка, указани в тази глава. Редът, начинът и формите за определяне на потребността от централизирано материално-техническо осигуряване се определят с отделна инструкция, утвърдена от министъра на отбраната.

(3) Осигуряващите органи на поделенията от системата на Министерството на отбраната, които нямат самостоятелни финансови служби и са зачислени на финансово обслужване към други войскови части, подготвят всички разчети (приложение № 7) за потребностите си от финансови средства по реда на ал. 1 и ги представят в тези части.

(4) Разчетите (приложение № 7) се изготвят в един екземпляр и се представят на началника на финансовата служба (отделение), който след проверка ги визира.

(5) Окончателното уточняване на средствата по разчетите (приложение № 7) става на съвещание при командира (началника) на поделението по доклад на началника на финансовата служба (отделение). Нерешените въпроси между осигуряващите органи и началника на финансовата служба се решават от командира (началника) на поделението. Въз основа на утвърдените разчети (приложение № 7) от командира (началника) на поделението началникът на финансовата служба изготвя Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) в сроковете, определени в тази глава.

(6) Войсковите части, финансирани пряко от ФУ - МО и II- и III-степенните разпоредители с кредит представят в осигуряващия финансов орган Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) заедно с разчетите (приложение № 7).


Чл. 64. Началниците на финансови отделения (служби) при разпоредителите с кредит III степен, след като получат от войсковите части Годишните проектобюджетни сметки (приложение № 2) и разчетите (приложение № 7), ги предоставят на съответните осигуряващи органи. Въз основа на получените разчети при разпоредителя с кредит III степен се извършва следното:

1. осигуряващите органи анализират задълбочено разчетите (приложение № 7) на подчинените части, след което съставят обобщен разчет (приложение № 7) за необходимите финансови средства за нуждите на цялото съединение, включително и за нуждите на щаба, и ги предават на началника на финансовото отделение (служба) за проверка и визиране;

2. окончателното уточняване на годишните потребности от финансови средства за цялото съединение става при командира на съединението по доклад на съответните осигуряващи органи и началника на финансовото отделение (служба);

3. въз основа на уточнените, визирани и утвърдени разчети (приложение № 7) началниците на финансовите отделения (служби) при разпоредителите с кредит III степен съставят Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) в един екземпляр и я представят на осигуряващия финансов орган при разпоредителя с кредит II степен, като към нея задължително прилагат и разчетите (приложение № 7).


Чл. 65. Началниците на финансови отделения (служби) при разпоредителите с кредит II степен, след като получат Годишните проектобюджетни сметки (приложение № 2) и разчетите (приложение № 7), ги предоставят на съответните осигуряващи органи. Въз основа на получените разчети при разпоредителя с кредит II степен се извършва следното:

1. осигуряващите органи при разпоредителите с кредит II степен анализират задълбочено разчетите (приложение № 7) на подчинените части, след което съставят обобщен разчет (приложение № 7) за необходимите финансови средства за нуждите на цялото обединение, включително и за нуждите на щаба на обединението, и ги предават на началника на финансовия отдел за проверка и визиране;

2. окончателното уточняване на годишните потребности от финансови средства за цялото обединение става при командващия на обединението по доклад на съответните осигуряващи органи и началника на финансовия отдел;

3. въз основа на уточнените, визирани и утвърдени разчети (приложение № 7) началниците на финансовите отдели при разпоредителите с кредит II степен съставят обобщена Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) в един екземпляр и я представят на осигуряващия финансов орган II степен във вида въоръжени сили, като към нея задължително прилагат и разчетите (приложение № 7).


Чл. 66. Въз основа на получените разчети във вида въоръжени сили се извършва следното:

1. осигуряващите органи във вида въоръжени сили анализират задълбочено разчетите (приложение № 7) на подчинените части, след което съставят обобщени разчети (приложение № 7) за необходимите финансови средства за нуждите на вида въоръжени сили, включително и за нуждите на щаба, и ги предават на началника на финансовия отдел за проверка и визиране;

2. окончателното уточняване на годишните потребности от финансови средства за вида въоръжени сили става при командващия вида въоръжени сили по доклад на съответните осигуряващи органи и началника на финансовия отдел;

3. въз основа на уточнените, визирани и утвърдени разчети (приложение № 7) началниците на финансовите отдели на видовете въоръжени сили изготвят обобщена Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2) в един екземпляр и я представят във ФУ - МО, като към нея задължително прилагат и разчетите (приложение № 7);

4. всички разчети за обосноваване на необходимите бюджетни средства за плановата година се изготвят и прилагат към Годишната проектобюджетна сметка в явен вид;

5. в ежегодните Бюджетни указания на министъра на отбраната се определят параграфите от Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната, по които не се изготвят разчети за необходимите бюджетни средства. Подробното обосноваване на потребността от средства по тези параграфи се извършва в обяснителната записка към Годишната проектобюджетна сметка.


Чл. 67. Поделенията, които са подчинени на разпоредители с кредит III степен от Министерство на отбраната и Генералния щаб, определят потребността си от средства по посочения ред, като представят изготвените Годишни проектобюджетни сметки (приложение № 2) в разпоредителя с кредит, като към нея задължително прилагат и разчетите (приложение № 7).


Чл. 68. Поделения, подчинени на органи от Министерството на отбраната и Генералния щаб, които не са разпоредители с кредит, изпращат Годишната си проектобюджетна сметка (приложение № 2) във ФУ - МО, като към нея задължително прилагат и разчетите (приложение № 7).


Чл. 69. Въз основа на получените разчети органите в подчинение на министъра на отбраната с права на разпоредители с кредит III степен и тези, на които са възложени права на разпоредители с кредит III степен, подчинени на началника на Генералния щаб, извършват следното:

1. анализират задълбочено разчетите (приложение № 7) на подчинените части, след което съставят обобщени разчети (приложение № 7) и ги предават на началника на финансовата служба (отделение) за проверка и визиране;

2. след утвърждаването им началникът на финансовото отделение (служба) изготвя обобщена Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2), която изпраща във ФУ - МО, като към нея задължително прилага и разчетите (приложение № 7).


Чл. 70. Въз основа на получените Годишни проектобюджетни сметки (приложение № 2) и разчетите (приложение № 7) началникът на ФУ - МО:

1. изпраща разчетите (приложение № 7) в ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, определяни за такива с ежегодните Бюджетни указания на министъра на отбраната;

2. анализира представените Годишни проектобюджетни сметки и ги ползва при осъществяването на диалога с ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб при формирането на проектобюджета на системата на Министерството на отбраната.


Чл. 71. (1) След получаването на разчетите (приложение № 7) за потребността от финансови средства в системата на Министерството на отбраната началниците на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб:

1. проверяват разчетите, провеждат диалог със заявителите за уточняване и обосноваване на потребностите от средства и коригират постъпилите от войските разчети (приложение № 7) за текущата им издръжка;

2. определят потребността от въоръжение, техника, имущества, услуги, ремонти, строителство и друго централизирано осигуряване и като вземат предвид постъпилите искания от видовете въоръжени сили и части на централно подчинение, определят общата потребност от средства за централизирано осигуряване и текуща издръжка на системата на Министерството на отбраната по направлението, за което те отговарят;

3. въз основа на определената обща потребност от материални ресурси и финансови средства по предходните точки изготвят обобщен разчет (приложение № 7) по всеки параграф от Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета в системата на Министерството на отбраната, за които те са определени за ЦОО;

4. въз основа на разчетите по т. 3 изготвят План за изграждане на проектобюджета на системата на Министерството на отбраната (приложение № З). За всеки параграф от Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета в системата на Министерството на отбраната (приложение № 1), по който ЦОО отговаря за осигуряването на системата на Министерството на отбраната, се съставя отделен план;

5. плановете (приложение № 3) и разчетите (приложение № 7) се изготвят на програмен продукт, разработван и предоставян от ФУ - МО.

(2) Плановете за изграждане на проектобюджета по ал. 1 се подписват от началниците на съответните ЦОО и финансовия им орган.

(3) Неразделна част от плановете и разчетите по ал. 2 е изготвянето и представянето на подробна обяснителна записка за обосноваване на исканите средства (на разпечатка и на технически носител).

(4) Изготвените планове (приложение № З) и разчетите (приложение № 7) заедно с обяснителните записки към тях се представят на технически носител и на разпечатка, както следва:

1. във ФУ - МО - от ЦОО в подчинение на министъра на отбраната;

2. в УФМР - ГЩ - от ЦОО в подчинение на началника на Генералния щаб.


Чл. 72. (1) Въз основа на предоставената информация по чл. 71, ал. 4, т. 2 началникът на УФМР - ГЩ изготвя проектоплан за финансовото и материално-техническото осигуряване на системата на Министерството на отбраната по параграфите, по които органите от Генералния щаб са ЦОО. Проектопланът се състои от:

1. планове за изграждане на проектобюджета в системата на Министерството на отбраната (приложение № 3) по параграфите, по които органите от Генералния щаб са ЦОО;

2. обобщен разчет (приложение № 7) по органи, параграфи и видове разходи;

3. обобщена обяснителна записка за обосноваване на необходимите материални ресурси и финансови средства.

(2) Изготвеният по ал. 1 проектоплан се обсъжда и приема от военен съвет на Генералния щаб. Възникналите предложения за изменения в първоначалния проектоплан се отразяват в него и след подписването му от началника на Генералния щаб се изпраща във ФУ - МО.


Чл. 73. Финансово управление - МО води задължителен диалог с поделенията, учрежденията и частите, подчинени на органи в Министерството на отбраната или пряко на министъра на отбраната, и с УФМР - ГЩ, а при нужда - и с органите в подчинение на началника на Генералния щаб с права на ЦОО за изясняване на възникналите въпроси по изградения проектоплан за финансово и материално-техническо осигуряване на системата на Министерството на отбраната.


Чл. 74. (1) Въз основа на получените планове (приложение № З) и обобщените разчети (приложение № 7) и въз основа на резултатите от проведените диалози началникът на ФУ - МО изготвя проект за бюджет в системата на Министерството на отбраната.

(2) Проектът за бюджет включва:

1. обобщена Годишна проектобюджетна сметка (приложение № 2), в която се включват средствата за централизирано осигуряване и текуща издръжка в системата на Министерството на отбраната;

2. подробен разчет (приложение № 7) по органи и видове осигуряване;

3. подробен писмен анализ на исканите финансови средства по отделните му направления.

(3) Изготвеният от ФУ - МО проектобюджет на системата на Министерството на отбраната се внася и обсъжда във Висшия военен съвет. След неговото приемане се утвърждава от министъра на отбраната и се представя в Министерството на финансите в определения от него срок.


Раздел II.
Срокове за изготвяне и представяне на планиращите документи

Чл. 75. Сроковете за изготвяне и представяне на определените в тази глава документи за изграждане проектобюджета на системата на Министерството на отбраната ежегодно се определят с Бюджетни указания или други документи на министъра на отбраната въз основа на указания на министъра на финансите за откриване на бюджетната процедура по съставяне на бюджета за плановата година.


Глава тринадесета.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПРИЕТИЯ БЮДЖЕТ

Раздел I.
Общи положения

Чл. 76. (1) След приемането на бюджета на системата на Министерството на отбраната от Народното събрание ФУ - МО въз основа на утвърдените общи суми по разделите на бюджета:

1. заделя по ЦОО и по параграфи и оставя при себе си средствата за изплащане на извършени, но неизплатени разходи за минали бюджетни години;

2. заделя по указания на министъра на отбраната резерв по бюджета на системата на Министерството на отбраната за посрещане на непредвидени разходи през годината и последващо усилване на някои направления на бюджета, най-силно повлияни от инфлацията;

3. определя и оставя при себе си лимити от средства за разпределение по направленията, по които управлението осигурява системата на Министерството на отбраната (заплати, обезщетения, командировки и др.);

4. предоставя на ЦОО от Министерството на отбраната лимитите от средства по бюджета за разпределение за направлението, по което те осигуряват системата на Министерството на отбраната;

5. предоставя на УФМР - ГЩ общ лимит от средства по бюджета на системата на Министерството на отбраната за разпределение по направленията, по които органите от Генералния щаб са определени за ЦОО.

(2) След обсъждане и уточняване в Генералния щаб на потребността от средства по отделните направления, по които неговите органи осигуряват системата на Министерството на отбраната, УФМР - ГЩ предоставя общи лимити от средства на ЦОО от Генералния щаб.

(3) Въз основа на определените лимити от средства за осигуряване на системата на Министерството на отбраната във ФУ - МО и в ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб се:

1. преоценяват първоначално заявените средства и действителните лимити за разпределение;

2. изготвят въз основа на важността и приоритета на задачите във войските и определения им лимит:

а) План за централизирано и децентрализирано финансиране на системата на Министерството на отбраната по съответния параграф за плановата година (приложение № 4);

б) обобщен разчет (приложение № 7) за видовете разходи за централизирано и децентрализирано осигуряване;

в) подробен анализ за възможностите и проблемите пред бюджета на системата на Министерството на отбраната при така разпределения бюджет;

3. изготвените документи по т. 2 се представят на технически носител и разпечатка във:

а) финансово управление - МО - от ЦОО в подчинение на министъра на отбраната;

б) управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ - от ЦОО в подчинение на началника на Генералния щаб;

4. управление "Финансови и материални ресурси" - ГЩ изпраща във ФУ - МО на технически носител и на разпечатка обсъдените планове (приложение № 4), обобщените разчети (приложение № 7) и подробен анализ за възможностите и проблемите пред бюджета на системата на Министерството на отбраната при така разпределения бюджет;

5. финансово управление - МО предоставя на УФМР - ГЩ разпределения бюджет на системата на Министерството на отбраната в частта му само за Българската армия за неговото обсъждане.

(4) Въз основа на документите по ал. 3 ФУ - МО обобщава разпределения за усвояване бюджет на системата на Министерството на отбраната и го внася за обсъждане във Висшия военен съвет и за утвърждаване от министъра на отбраната.

(5) Въз основа на утвърдения от министъра на отбраната бюджет се изготвят и утвърждават Годишни бюджетни сметки (приложение № 2), както следва:

1. от началника на ФУ - МО - на видовете въоръжени сили, разпоредителите с кредит III степен от Министерството на отбраната и Генералния щаб и войсковите поделения и учреждения, финансирани пряко от управлението (за текущата им издръжка), и на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб за определените им средства за централизирано осигуряване на системата на Министерството на отбраната. Годишните бюджетни сметки на ЦОО от Генералния щаб се предоставят чрез УФМР - ГЩ;

2. от началниците на финансовите отдели (отделения, служби) при разпоредителите с кредити II и III степен - за поделенията, пряко финансирани от тях;

3. за поделенията, зачислени на финансово обслужване към други войскови части, разпределянето на средствата се извършва от началника на финансовата служба на основание на коригираните разчети на обслужваните войскови части въз основа на утвърдения бюджет за годината от висшестоящия финансов орган.


Чл. 77. Сроковете за връщане на Годишните бюджетни сметки са 10 дни след утвърждаване на бюджета от министъра на отбраната (висшестоящия финансов орган).


Чл. 78. Въз основа на плановете за финансиране (приложение № 4) ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб в рамките на утвърдените им лимити от средства за централизирано и децентрализирано осигуряване коригират разчетите (приложение № 7) по видове въоръжени сили, разпоредители с кредит и войскови части. Разчетите се връщат от тях направо на заявителите на средствата в сроковете по чл. 77.


Чл. 79. (1) Осигуряващите органи при разпоредителите с кредит II и III степен на база Годишната бюджетна сметка (приложение № 2) и коригираните разчети (приложение № 7) изготвят План за децентрализирано финансиране по бюджета на системата на Министерството на отбраната по поделения (приложение № 5).

(2) Въз основа на плановете и разчетите по ал. 1 началникът на финансовия отдел (отделение, служба) изготвя Годишни бюджетни сметки за подчинените му поделения и заедно с коригираните разчети (приложение № 7) ги изпраща в 10-дневен срок от получаване на утвърдената му Годишна бюджетна сметка от висшестоящия финансов орган.


Чл. 80. (1) Когато в началото на бюджетната година не е приет Законът за бюджета, ФУ - МО въз основа на указанията на Министерството на финансите и предложения за утвърждаване от Народното събрание проект за бюджет на системата на Министерството на отбраната изготвя Авансов бюджет на системата на Министерството на отбраната, който се утвърждава от министъра на отбраната. Въз основа на утвърдения авансов бюджет началникът на ФУ - МО изготвя и изпраща Авансови годишни бюджетни сметки.

(2) Въз основа на Авансовите годишни бюджетни сметки финансовите органи при разпоредителите с кредит II и III степен изготвят и изпращат Авансови годишни бюджетни сметки на подчинените им поделения, учреждения и части.


Раздел II.
Коригиране на годишно утвърдения бюджет

Чл. 81. Окончателното уточняване и коригиране на потребността от финансови средства за бюджетната година се извършва през октомври с Коригирана годишна бюджетна сметка (приложение № 8). Сметката се изготвя и представя с подробен анализ за предложените корекции по утвърдения бюджет за годината.


Чл. 82. (1) Искането за прехвърляне на средства от един параграф в друг в рамките на един раздел по бюджета на системата на Министерството на отбраната, с което се изменя определеният годишен размер, се допуска най-рано след изтичане на II тримесечие на текущата година при условие, че има осъществени икономии по този параграф. Искането се прави по реда на планиране на бюджета на системата на Министерството на отбраната. Началникът на ФУ - МО съобразно възможностите на бюджета одобрява или не направените искания.

(2) Искането за прехвърляне на средства от един раздел в друг по бюджета на системата на Министерството на отбраната, с което се изменя определеният годишен размер на средствата по раздела, се допуска не по-рано от 1 октомври на текущата година при условие, че има осъществени икономии от средства.

(3) Въз основа на направените искания за корекции на сумите между разделите на бюджета началникът на ФУ - МО изготвя мотивирано предложение за разместване на средствата по бюджета на системата на Министерството на отбраната.

(4) Предложението за разместването на средствата между разделите на бюджета на системата на Министерството на отбраната се подписва от министъра на отбраната и се изпраща за даване на разрешение от министъра на финансите.


Чл. 83. След даване на разрешението от министъра на финансите и отчитане на направените предложения за корекция на бюджета от войските по чл. 82 началникът на ФУ - МО изготвя коригирания бюджет на системата на Министерството на отбраната, който се утвърждава от министъра на отбраната.


Чл. 84. (1) След утвърждаване на коригирания бюджет от министъра на отбраната началникът на ФУ - МО утвърждава Коригирани годишни бюджетни сметки (приложение № 8) на ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб за средствата им за централизирано осигуряване, а за видовете въоръжени сили, разпоредителите с кредит III степен от Министерството на отбраната и Генералния щаб и поделенията и учрежденията, финансирани пряко от управлението - за средствата им за текуща издръжка.

(2) Разпоредителите с кредит II и III степен отразяват допълнително утвърдените им или отнети кредити по отделните направления и изготвят и връщат Коригирани годишни бюджетни сметки (приложение № 8) на подчинените им поделения. Този процес завършва до 15 ноември на текущата година.


Чл. 85. В изключителни случаи при възникване на извънредни финансови потребности през бюджетната година и след изчерпване на определените годишни лимити допълнително се прави искане за парични средства, което се съпровожда с подробен анализ на причините, наложили искането на средства над утвърдените за годината. Искането се прави по реда на планиране на бюджета. Извършването на разходи по нововъзникналите потребности става само след писмено съобщение от финансиращия орган и по ред и направления, регламентирани в бюджетните указания на министъра на отбраната по разходването на бюджета.


Чл. 86. Коригираната годишна бюджетна сметка (приложение № 8) се представя в следните срокове:

1. до 5 октомври:

а) от поделенията, подчинени на разпоредители с кредит II и III степен - на разпоредителите с кредит;

б) от войсковите части, пряко финансирани от ФУ - МО - на ФУ - МО;

2. до 10 октомври - от съединенията в командването на обединението;

3. до 15 октомври:

а) от обединенията - в командването на вида въоръжени сили;

б) от разпоредителите с кредит III степен от Министерството на отбраната и Генералния щаб - във ФУ - МО;

в) от ЦОО от Министерството на отбраната - във ФУ - МО за средствата за централизирано осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

г) от ЦОО от Генералния щаб - в УФМР - ГЩ за средствата за централизирано осигуряване в системата на Министерството на отбраната;

4. до 23 октомври:

а) от командването на вида въоръжени сили - във ФУ - МО;

б) от УФМР - ГЩ - във ФУ - МО за средствата за централизирано осигуряване на системата на Министерството на отбраната;

5. до 31 октомври - от ФУ - МО - за утвърждаване от министъра на отбраната.


Глава четиринадесета.
ФИНАНСИРАНЕ ПО ТЕКУЩИЯ БЮДЖЕТ

Чл. 87. Финансирането по бюджета на системата на Министерството на отбраната се извършва чрез Българска народна банка и търговските банки с преобладаващо държавно участие в рамките на реално осигуряваните финансови средства от Министерството на финансите и до размера на утвърдените средства с годишните бюджетни сметки.


Чл. 88. (1) Финансиращите органи превеждат средствата въз основа на месечното разпределение на средствата в годишните бюджетни сметки или месечна заявка за осигуряване на средства по параграфи (приложение № 6). За всяко финансиране финансиращите органи изпращат уведомителни писма за размера на преведените кредити по параграфи.

(2) Месечната заявка за осигуряване на средства (приложение № 6) се представя по реда на финансиране до висшестоящия финансов орган с разчет тя да постъпи във ФУ - МО не по-късно от 30-о число на месеца, предхождащ месеца, за който се искат средствата. Заявката се изготвя по параграфи съгласно Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната. Тя се изпраща заедно с подробна обяснителна записка в случаите, когато исканите средства по отделните параграфи са над утвърдените такива в Годишната бюджетна сметка (Авансовата годишна бюджетна сметка или Коригираната годишна бюджетна сметка).

(3) За декември заявка за осигуряване на средства (приложение № 6) не се изпраща, а финансиращите органи превеждат остатъка от средства в Коригираната годишна бюджетна сметка до размера на осигурените средства за месеца от Министерството на финансите.

(4) Средствата се превеждат от финансиращите органи по параграфи от Схемата за планиране и извършване на разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната до размера на лимита от средства, утвърден с Годишната бюджетна сметка и осигуряваните такива от Министерството на финансите за месеца.

(5) Разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната могат да се извършват само в рамките на утвърдените лимити по отделните параграфи в Годишната бюджетна сметка и преведените средства за месеца.


Чл. 89. финансирането на системата на Министерството на отбраната се извършва чрез банкови преводи от:

1. финансово управление - МО на:

а) видовете въоръжени сили;

б) ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб, които имат права на разпоредители с кредит III степен;

в) частите на централно подчинение, пряко финансирани от управлението;

2. ЦОО от Министерството на отбраната и Генералния щаб с права на разпоредители с кредит III степен - на поделенията им на пряко подчинение;

3. видовете въоръжени сили - на обединенията и пряко подчинените им съединения и поделения;

4. обединенията - на съединенията и пряко подчинените им поделения;

5. съединенията - на пряко подчинените им поделения.


Чл. 90. Откритите кредити в обслужващите бюджета на системата на Министерството на отбраната банки, които не са използвани в края на тримесечието, не се закриват, а остават за използване през следващите тримесечия. Неизползваните кредити в края на IV тримесечие на годината се връщат по реда на финансиране в сметките на финансиращите ги органи до ФУ - МО. При възможност тези средства се използват за финансиране на текуща издръжка на войските, изплащане на централизирано извършени разходи или се възстановяват на републиканския бюджет след изтичане на календарната година.


Чл. 91. За подобряване на финансовото осигуряване на войските и ускоряване получаването на паричните средства по места началникът на ФУ - МО може да променя реда на финансиране на войските в сравнение с този при планиране на финансовите средства. Това право могат да имат и разпоредителите с кредит II и III степен след предварително съгласуване с ФУ - МО.


Част трета.
СЧЕТОВОДНА ОТЧЕТНОСТ И ОТЧЕТ

Глава петнадесета.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЧЕТОВОДНАТА ОТЧЕТНОСТ И ОТЧЕТА НА ПАРИЧНИТЕ СРЕДСТВА ВЪВ ВОЙСКОВИТЕ ПОДЕЛЕНИЯ, УЧРЕЖДЕНИЯ И ЧАСТИ ОТ СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА

Чл. 92. Основен източник за финансиране на войсковите поделения, учреждения и части с парични средства е бюджетът на системата на Министерството на отбраната.


Чл. 93. Паричните средства се разходват само през текущата бюджетна година, за която са отпуснати.


Чл. 94. Във войсковите поделения, учреждения и части могат да постъпват и да бъдат в обръщение и:

1. извънбюджетни средства;

2. преходящи суми.


Чл. 95. За извънбюджетни средства се смятат:

1. сумите по сметка "Собствени пари на войсковата част";

2. приходите от Военножилищния фонд;

3. други средства, набирани по силата на нормативните актове за системата на Министерството на отбраната (закони, ПМС и др.).


Чл. 96. (1) Остатъците от парични средства по извънбюджетните сметки на войсковите части в края на годината остават за ползване през следващата бюджетна година. Те се включват в приходно-разходна сметка "Собствени пари на войсковата част" за новата година и се разходват след утвърждаването й от старшия командир (началник) по команден ред.

(2) Забранява се извършването на разходи на извънбюджетни средства за сметка на бъдещи приходи.

(3) Източниците за набиране на извънбюджетни средства, редът и начинът на разходването и воденето на счетоводната отчетност и отчет им се определят със заповед на министъра на отбраната.


Чл. 97. (1) Преходящи суми са средствата, които временно се съхраняват в частта и подлежат на превеждане по принадлежност. Такива суми са:

1. удръжките от заплатите на личния състав и другите парични възнаграждения и обезщетения;

2. средствата, събрани в полза на държавния бюджет;

3. сумите за възстановяване по бюджета на Министерството на отбраната;

4. сумите за възстановяване по извънбюджетната сметка на Министерството на отбраната;

5. собствените средства на личния състав на частта (пощенски записи, преводи и др.);

6. други средства с временен характер.

(2) Преходящите суми се превеждат по принадлежност в 5-дневен срок от деня на получаването им.

(3) Суми за възстановяване по бюджета на Министерството на отбраната са възстановяваните суми в поделенията, учрежденията и частите в системата на Министерството на отбраната срещу извършени разходи от самите поделения от бюджета за текущата година (върнати суми от закупен амбалаж от поделението през годината, върнати надплатени суми по извършени разходи от бюджета, възстановени суми от заплати) и други постъпващи суми в поделенията, с които се възстановяват разходи, извършени от самото поделение от текущия бюджет. С постъпилите суми се сторнират с червено записване извършените по-рано разходи в поделението, с което се възстановяват средствата по съответния параграф от Схемата за планиране и извършване разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната.

(4) Суми за възстановяване по извънбюджетната сметка на Министерството на отбраната са:

1. възстановяваните суми в поделенията, учрежденията и частите от системата на Министерството на отбраната срещу извършени централизирани разходи от бюджета за текущата година (върнати суми от закупен амбалаж за централизирано получени храни, продажба на централизирано закупени имущества със средства от бюджета от текущата година) и други видове приходи, за които се знае, че с тях се възстановяват централизирано извършени разходи от бюджета за текущата година;

2. набраните извънбюджетни средства от продажбата на имущества на поделения и организации извън системата на Министерството на отбраната, на въоръжение, техника и излишни имущества, извършването на продажби, услуги и други дейности в спомагателните войскови стопанства и други средства, получени в поделенията, учрежденията и частите по силата на постановления на Министерския съвет, заповеди на министъра на отбраната, указания на началника на ФУ - МО и др.;

3. други извънбюджетни приходи на основание на нормативен документ (закони, ПМС), заповеди на министъра на отбраната и др.

(5) Сумите за възстановяване по извънбюджетната сметка на Министерството на отбраната се превеждат на 20-о число на месеца на името на ФУ - МО. В платежния документ за извършения превод задължително се записва източникът на постъплението (по кой параграф от Схемата за планиране и извършване разходите по бюджета на системата на Министерството на отбраната се възстановяват сумите).

(6) Набраните суми за възстановяване по бюджета на Министерството на отбраната през декември се превеждат на 10-о число на месеца, а постъпилите след тази дата суми - ежедневно.

(7) Набраните възстановени суми по бюджета на системата на Министерството на отбраната се разходват за изплащане на централизирано извършени разходи или за финансиране текущата издръжка на войските.

(8) Невъзстановените по принадлежност в края на годината преходящи суми остават като остатък за следващата година и се превеждат по принадлежност, а тези за възстановяване по бюджета на Министерството на отбраната - в приход на републиканския бюджет.


Чл. 98. (1) На името на войсковата част в обслужващата я банка се откриват бюджетни и извънбюджетни сметки. Откриването на сметките става с писмено нареждане, дадено от висшестоящия финансов орган до обслужващата банка. Всички банкови сметки на поделението, включително депозитните, могат да бъдат само в един банков клон. Промяна на обслужващия банков клон може да става само в началото на бюджетната година след писмено разрешение от ФУ - МО.

(2) Откриването на валутни сметки на поделенията независимо от тяхното подчинение става с писменото разрешение на началника на ФУ - МО.

(3) Откриването на сметките в обслужващата банка се извършва по военнопощенския номер на войсковата част.

(4) При временна промяна на постоянната местостоянка на войсковата част сметките могат да се прехвърлят в друга банка с цялото им движение или да се открие временно особена сметка. Това се извършва по нареждане на ФУ - МО.

(5) Движението на средствата по банковите сметки е, както следва:

1. по приходната бюджетна сметка се извършва финансирането (отнемането) на бюджетни средства от висшестоящия финансов орган. В паричния дневник сметката се води с чисти обороти за снетите (отнетите) кредити. За отнетите и върнатите средства записванията са сторнировъчни (с червено записване);

2. по разходната бюджетна сметка се отчитат извършените разходи (изтеглени суми, изплатени доставки и др.). В паричния дневник сметката се води с чисти обороти за изразходваните кредити. За върнатите средства записванията са сторнировъчни (с червено записване);

3. остатъкът от средства по бюджетната сметка в края на годината се възстановява по сметката на висшестоящия финансов орган;

4. извънбюджетната сметка отразява приходите и разходите на извънбюджетните средства на войсковата част.


Чл. 99. (1) Изтеглянето на налични пари от текущите сметки става с нареждане-разписка (форма 25). Кочаните с нареждания-разписки се получават от висшестоящия финансов орган по установения ред за бланките под строга отчетност.

(2) Получаването на налични пари от текущите сметки от обслужващата банка може да става само от паричния отчетник и в изключителен случай от други лица от офицерския или военния състав, упълномощени от съответния командир (началник) за това.

(3) Издаването на нареждане-разписка (форма 25) на материалноотчетни лица се забранява. В случаите, когато по щата на частта не е предвидена длъжност касиер, началникът на финансовата служба (счетоводителят) изпълнява функциите на паричен отчетник. В такъв случай службата му се урежда в съответствие и с правата и задълженията като отчетник и той има право да получава пари от банката с нареждане-разписка.


Чл. 100. (1) Командирите (началниците) са длъжни да организират охрана на касата и опазване на парите при пренасянето им от банката и при предаването (внасянето) им в нея, като осигуряват специален транспорт и въоръжена охрана.

(2) При получаване и внасяне на суми от и във банката на паричните отчетници се забранява да се отклоняват за изпълнение на други дейности и да посещават общодостъпни места.

(3) Когато се налага да се извършват разходи извън населеното място, където са дислоцирани войсковите части, това трябва да става посредством превеждане на сумите чрез банковата система или ДСК. Забранено е да се пренасят налични пари за плащане в брой без осигурен транспорт и охрана.


Чл. 101. (1) Помещението за касата трябва да бъде разположено на подходящо охраняемо място с железни решетки на прозорците и вратите. Забранява се настаняването на касовата служба в общи работни помещения с други служби.

(2) Всички налични пари и ценни книжа се съхраняват в огнеупорни каси, които след завършване на работния ден се заключват и се запечатват с печата на касиера, след което помещението се предава за охрана от караула. Вторият екземпляр от ключа на касата се съхранява в запечатан плик от командира на частта.

(3) Забранява се съхранение в касата на финансовата служба на пари и други запаси, непринадлежащи на поделението.


Чл. 102. При констатиране на повреда или унищожаване на печатите или счупване на бравите, вратите и решетките на прозорците на финансовата служба паричният отчетник съобщава незабавно на командира на частта. За резултата от извършеното разследване съвместно с военната полиция се изготвя акт, който се подписва от всички участващи в проверката.


Чл. 103. (1) Ежедневният касов лимит се определя от ФУ - МО в съответствие с Наредбата за плащанията на Централно управление на БНБ и Министерството на финансите.

(2) Лимитът от парични средства може да бъде превишаван само в дните, когато се изплащат заплатите на личния състав и при постъпване на суми през деня, които не могат да бъдат внесени в банката.


Чл. 104. (1) Приемането на налични пари в касата на войсковата част става с квитанция (форма 11) от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.

(2) Кочан-квитанциите (форма 11) се водят като бланки под строга отчетност и се получават по установения за бланките под строга отчетност ред.

(3) Сумите се събират само от паричния отчетник. Когато се налага това да става от други длъжностни лица, те получават временно срещу подпис в книгата (форма 26) от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство, кочан-квитанция (форма 11) от началника на финансовата служба, пред който се отчитат ежедневно.


Чл. 105. (1) Заприходяването на паричните средства се извършва:

1. за постъпилите парични средства от висшестоящия финансов орган, други учреждения, фирми или лица - на основание платежното нареждане в деня на получаването им;

2. за внесените в брой средства - на основание копието от квитанцията (форма 11) в деня на тяхното получаване.

(2) Началникът на финансовата служба докладва на командира (началника) на частта за постъпването на средствата от висшестоящия финансов орган.


Чл. 106. (1) В началото на всяка година в заповед по частта се обявява списък на авансодържателите и максималния размер на служебните аванси, които могат да се отпускат. Размерът на авансите е в съответствие с определения за войсковата част ежедневен касов лимит.

(2) Служебните аванси се отпускат с авансова разписка (форма 9) от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство с разрешение на командира, зам.-командирите или началник-щаба на частта, ако разходът не може да бъде изплатен непосредствено от финансовата служба.

(3) Отчитането на служебните аванси се извършва с авансов отчет (форма 10) от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.

(4) Забранява се даването на нов аванс на лице, което има неотчетен такъв.


Чл. 107. Изплащането на паричното доволствие на военнослужещите на кадрова военна служба става по ведомости форми 12 и 14а, на военнослужещите на наборна военна служба по ведомости форми 13 и 13а, а на военните служители и работници - по форми 14 и 14а от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.


Чл. 108. (1) Заплатите на отделни военнослужещи и военни служители и работници, нечислящи се по щата на частта, се изплащат само с разрешение на висшестоящия финансов орган. Те се вписват в общата ведомост след щатния списъчен състав.

(2) Получаване на заплата извън постоянното месторазположение на частта може да има при следните случаи:

1. командироване на военнослужещи от министъра на отбраната за дълги срокове към други войскови части;

2. намиращи се на лечение;

3. изпратени на курсове за усъвършенстване за продължително време без отчисление от длъжността;

4. други случаи.

(3) В случаите по ал. 2 поделенията, които плащат заплатите, снабдяват военнослужещите и с документ за прослужено време, през което са изплащали заплатите. Писменото разрешение за зачисляване на заплата и други парични доволствия на отделни лица в такива случаи се подписва от началника на висшестоящия финансов орган.


Чл. 109. Заплатите на военнослужещите и военните служители и работници се изплащат извън сроковете, установени в този правилник, когато отсъстват към определена дата поради:

1. отпуск (домашен или по болест) най-рано 2 дена преди заминаването им;

2. това, че не са получили заплатите си в срока, определен за раздаването им;

3. отсъствие от постоянната им местостоянка при полеви занятия.


Чл. 110. Изплащането на заплатите на военнослужещите на наборна военна служба става по ведомости форми 13 и 13а от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.


Чл. 111. Зачисляването на офицерите и сержантите (старшините) на кадрова военна служба на парично доволствие става със заповед на командира на частта въз основа на заповедта на назначаващата инстанция, а на военнослужещите на наборна военна служба - въз основа на паричния атестат форма 14б от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.

(2) Когато поделението е придадено на парично доволствие към друга войскова част, преписи от заповедите за движението на личния състав се изпращат до командира на частта, от която се изплащат заплатите. Началникът на финансовата служба е длъжен да провери правилността на плащането в частта, от която идва новоназначеният военнослужещ.


Чл. 112. Изплащането на заплатите на военнослужещите на наборна и кадрова военна служба и военните служители и работници става в следните срокове:

1. на военнослужещите на наборна военна служба - от 10-о до 15-о число на текущия месец;

2. на военнослужещите на кадрова военна служба от строевите части и военноучебните заведения - от 15-о до 20-о число на текущия месец;

3. на военнослужещите на кадрова военна служба от щабовете, учрежденията и заведенията - от 20-о до 25-о число на текущия месец;

4. на военните служители и работници:

а) от 1-во до 5-о число на месеца, аванс срещу заплатата за текущия месец - за всички поделения, учреждения и части от системата на Министерството на отбраната;

б) от 15-о до 20-о число на текущия месец, заплатата за втората половина на предходния месец - окончателно изплащане;

в) от 20-о до 25-о число на текущия месец, заплатата за втората половина на предходния месец - окончателно изплащане за тези от щабовете и учрежденията.


Чл. 113. (1) Графикът за получаване на пари от банките за изплащане на заплатите се установява съвместно от началника на гарнизона и ръководството на обслужващия банков клон и се съобщава на войсковите части.

(2) Когато денят на изплащане на паричното доволствие на военнослужещите на наборна и кадрова военна служба и заплатите на военните служители и работници е почивен ден, заплатите се изплащат в предшестващия присъствен ден.


Чл. 114. Извън установените в чл. 112 срокове изплащане на заплатите и другите видове лични парични възнаграждения може да става в следните случаи:

1. при депонирани заплати и възнаграждения - по всяко време;

2. изплащане на заплати, възнаграждения и обезщетения, когато в сроковете за изплащането им не е имало снет кредит за целта - по всяко време;

3. изплащане на заплати и възнаграждения за извършена временна работа - след представяне на редовно оформени документи, потвърждаващи приемането на извършената работа (услуга) от представители на поделението;

4. изплащане на изработено време и аванс срещу заплатите за дните на разрешения платен годишен домашен отпуск - не по-рано от 2 дена преди ползването на отпуска;

5. изплащане на заплатите на военнослужещите на кадрова военна служба при отиване в редовен годишен отпуск - 2 дена преди ползване на отпуска;

6. изплащане на изработено време при разрешен отпуск по болест повече от 7 дена по лекарско предписание, както и при отпуск поради бременност - не по-рано от 2 дена преди ползването;

7. изплащане на изработено време и аванс до 14 дена на повиканите във връзка с набора или войскови отчет - не по-рано от 2 дена преди заминаването;

8. изплащане на изработено време и възнаграждението на преместени служители - не по-рано от 2 дена преди заминаването;

9. изплащане на изработено време и обезщетенията при уволнение - след сдаване на длъжността.


Чл. 115. (1) Изтеглените и неизплатени суми по заплатите се връщат обратно в обслужващата банка в срок 3 дена за поделенията и учрежденията в местонахождението на банките и в срок 4 дена - за тези извън местонахождението на банките, като денят на тегленето се изключва.

(2) На връщане подлежи само сумата, с която се надвишава определеният касов лимит на войсковата част. Ако неизплатените заплати не надвишават този лимит, те могат да се ползват като оборотни средства на касата.


Чл. 116. (1) Изплащането на лекционните пари на извънщатните преподаватели и на лекторите се извършва по платежна ведомост форма 14а от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.

(2) Към ведомостта трябва да се прилагат справки от учебния отдел (отделение) за количеството часове, които трябва да се изплатят. За изплащането на лекционни пари се издава заповед от командира (началника) на поделението (ВУЗ).


Чл. 117. (1) Без съгласието на военнослужещите на кадрова военна служба не могат да се правят удръжки от възнагражденията им освен за:

1. получени аванси;

2. надвзети суми вследствие на технически грешки;

3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение;

4. запори, наложени по съдебен ред;

5. удръжки при привличане към имуществена отговорност.

(2) Общият размер на месечните удръжки по ал. 1 не може да надвишава размера, установен с Гражданския процесуален кодекс.


Чл. 118. (1) Изплащането на записи, адресирани до военнослужещите на наборна военна служба, се извършва:

1. индивидуално - лично на адресата, от служители при телеграфо-пощенските станции, които изплащат лично записите на получателите в поделенията;

2. от командира на ротата (подразделението).

(2) При изплащане на сумите по пощенските записи от касиера те задължително се отразяват по отчета на финансовата служба като преходящи суми по партида "Собствени средства на личния състав".


Чл. 119. (1) Продаването на всякакъв вид материални запаси или извършването на услуги става след предварително заплащане на стойността им. Получателят е длъжен да предаде на склада-предавач документ за внесената в брой или преведена по безкасов начин сума по сметката на поделението.

(2) Отпускането на имущество срещу заплащане става винаги с одобрение на документите от началника на съответната служба и от началника на финансовата служба. Началникът на финансовата служба е длъжен да контролира отпускането да става винаги след предварително заплащане и при наличие на законно основание. Забранява се отпускането на материални запаси или извършването на услуги на кредит.

(3) Получените суми по реда на ал. 2 се завеждат на отчет от финансовата служба и се възстановяват по бюджета на системата на Министерството на отбраната на ФУ - МО. Получаването на пари от началниците на складове или други лица се забранява. Това може да става само от началника на финансовата служба или касиера на частта.


Чл. 120. Разходи, непотвърдени с оригинални разходни документи, не се изплащат.


Чл. 121. (1) За водене отчетността на паричните средства във финансовите служби на войсковите части се разкриват отчетни книги в съответствие с Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство, както следва:

1. Паричен дневник (форма 15);

2. Партидна книга за отчитане разходите по параграфи (форма 16);

3. Книга за подотчетните лица (форма 17);

4. Книга за отчитане на недостизите (форма 18);

5. Книга за изпълнение на съдебните решения и вземания по начети (форма 19);

6. Книга за личните сметки на всяко лице, което работи с бланки под строга отчетност (форма 26);

7. Книга за отчитане на бланките под строга отчетност (форма 27).

(2) Редът и начинът за водене на книгите по ал. 1 са определени с Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство.


Чл. 122. (1) Записванията по счетоводните книги се извършват с мастило или химикал чисто и прегледно, без изтривания и поправки само въз основа на законно оформени оригинални приходно-разходни документи.

(2) За поправки на грешките, допуснати при записванията, неправилната сума или текст се зачертава с червено мастило така, че зачертаното да може да се чете, а над тях се записва правилната сума или текст. Направената поправка се заверява с подписа на началника на финансовата служба, като се вписва "да се чете за вярно".

(3) След осчетоводяването на разходооправдателния документ по паричния дневник (форма 15) върху документа се поставя контировъчен щемпел (приложение № 10). Печатът се изработва по места и е задължителен реквизит върху разходооправдателните документи след осчетоводяването им. В него се нанасят датата и номерът по паричния дневник на изписването на извършените разходи, параграфите по които се изплащат те и изплатените суми. Щемпелът се подписва от финансовия служител, изписал заплатите по паричния дневник (форма 15). Когато на документа няма място за поставяне на щемпела, той се поставя на отделен лист, който се прикрепя към него.

(4) След осчетоводяването на документите по паричния дневник (форма 15) върху втория и следващите разходооправдателни документи се поставя контировъчен щемпел (приложение № 11). По този начин се определят и завеждат на отчет всички листа от един комплект документи, изписани с една статия по паричния дневник (форма 15).


Чл. 123. Началникът на финансовата служба изготвя тримесечна Оборотна ведомост (форма 22) и банкови сведения (форма 22а) от Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията в системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка, водещи едностранна форма на счетоводство за състоянието на бюджетните и извънбюджетните средства и през първия работен ден на следващото тримесечие ги докладва на командира на частта за подпис и представя на висшестоящия финансов орган.


Чл. 124. (1) Всяко тримесечие войсковите части представят по реда на финансиране Сведение за начислените средства за работна заплата за изплащане от бюджета на Министерството на отбраната. В сведението се отразяват начислените парични възнаграждения във всички разплащателни документи за съответното тримесечие, които се изплащат за сметка на параграфите по раздели I и II от Схемата за планиране и разходване бюджета на системата на Министерството на отбраната.

(2) Редът, начинът, формата и сроковете за изготвяне и представяне на сведението се определят с указания на началника на ФУ - МО.


Чл. 125. (1) В края на всяко тримесечие войсковите поделения, учреждения и части изготвят Отчет за движението на извънбюджетните и фондови средства за изтеклото тримесечие. Отчетът се изпраща на висшестоящия финансов орган в сроковете за представяне на оборотната ведомост за тримесечието.

(2) Редът и начинът за изготвяне на отчета се определят с указания на началника на ФУ - МО.


Чл. 126. (1) В края на всеки данъчен период войсковите поделения, учреждения и части от системата на Министерството на отбраната независимо от подчинеността си подават във ФУ - МО справка-декларация за начисления (платения) данък върху добавената стойност с приложено платежно нареждане за преведения такъв. Декларация се подава и в случаите, когато данък не следва да се внася.

(2) Редът и начинът за водене на счетоводната отчетност и отчет на сумите по данък добавена стойност се определят с отделни инструкции и указания на началника на ФУ - МО, съгласувани с Министерството на финансите.


Чл. 127. (1) Войсковите поделения, учреждения и части представят ежегодно по команден ред до 7 януари приходно-разходна сметка за "Собствени пари на войсковата част" в два екземпляра за движението на приходите и разходите на извънбюджетните средства през отчетната година и очакваните приходи и разходи през плановата година. След утвърждаването на обобщената сметка "Собствени пари на войсковата част" за Министерството на отбраната от министъра на финансите се утвърждават и връщат вторите екземпляри на сметките от съответните висшестоящи командири (началници).

(2) При възникване на допълнителни нужди от разходи, невключени в първоначалната приходно-разходна сметка, се иска писмено разрешение от утвърдилия сметката командир (началник). Той има право да утвърждава допълнителни разходи само в рамките на общо утвърдената сума на поделението.

(3) Формата на сметката и редът и начинът на набиране и водене счетоводната отчетност и отчет на сумите по сметка "Собствени пари на войсковата част" се уреждат със заповед на министъра на отбраната.


Чл. 128. Паричните приходно-разходни документи се подшиват по хронологичен ред на записванията в дела, както следва:

1. по заплатите на личния състав - всички ведомости се оформят и съхраняват в отделни дела в секретното и явното деловодство;

2. останалите разходооправдателни документи - по реда на хронологичните записвания в паричния дневник - в отделни дела, които се съхраняват във финансовата служба;

3. явните ръководни документи по финансовата дейност - окръжни, указания, наставления, правилници и други, се съхраняват във финансовите служби.


Чл. 129. Сроковете за съхраняване на разходооправдателните документи в съответствие със Закона за счетоводството са:

1. ведомости за заплати - 50 години;

2. отчетни книги (парични дневници, партидни книги и книги за движение на кредитите по бюджета на МО) - 10 години след финансова ревизия;

3. всички останали документи - 3 години след финансова ревизия.


Част четвърта.
РАБОТА НА ФИНАНСОВАТА СЛУЖБА ВЪВ ВОЕННО ВРЕМЕ

Глава шестнадесета.
ОСОБЕНОСТИ В РАБОТАТА НА ФИНАНСОВАТА СЛУЖБА ВЪВ ВОЙСКОВАТА ЧАСТ, ФИНАНСИРАНА ЧРЕЗ ПОЛЕВИТЕ ПОДЕЛЕНИЯ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА

Чл. 130. Редът и начинът за дейността на финансовите служби от системата на Министерството на отбраната през военно време се уреждат с отделни инструкции и упътвания, утвърждавани от министъра на отбраната.


Заключителни разпоредби

§ 1. Министърът на отбраната утвърждава приложенията по този правилник по планирането и финансирането на бюджета на системата на Министерството на отбраната и Албум на първичните счетоводни документи, счетоводните книги и регистри и спомагателните книги и регистри в поделенията от системата на Министерството на отбраната на бюджетна издръжка за прилагането на този правилник, които ще бъдат отпечатани по отделен ред.


§ 2. Този правилник се издава на основание чл. 35, ал. 1, т. 2, 3 и 19 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и чл. 2, ал. 2 от Закона за счетоводството.


Промени настройката на бисквитките