Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 62 от 23.VII

ИНСТРУКЦИЯ № 4 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА СЛУЖБАТА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И РАЗКРИВАНЕ НА ДАНЪЧНИ НАРУШЕНИЯ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 4 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА СЛУЖБАТА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И РАЗКРИВАНЕ НА ДАНЪЧНИ НАРУШЕНИЯ

Издадена от министъра на финансите

Обн. ДВ. бр.62 от 23 Юли 1996г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Тази инструкция урежда организацията и дейността на Службата за предотвратяване и разкриване на данъчни нарушения, наричана "службата".

Раздел II.
Организация

Чл. 2. (1) Службата е структурно звено към Главното управление на данъчната администрация (ГУДА) и действа на територията на цялата страна.

(2) Общото ръководство и контрол върху дейността на службата се осъществява от министъра на финансите, а непосредственото ръководство и контрол - от началника на ГУДА.

Чл. 3. (1) Службата се състои от централни и регионални звена. Службата се ръководи от началник, който се подпомага от заместници. Регионалните звена се ръководят от началници.

(2) Структурата на службата, числеността на персонала, броят и структурата на регионалните звена и районите, в които те се установяват, се определят от министъра на финансите.

(3) За извършване на проверки от голям мащаб могат да се създават временни оперативни щабове, включително и по местоизвършване на проверките. Съставът, районите на действие и правомощията на оперативните щабове се определят със заповед на началника на службата.

Чл. 4. (1) Началникът на службата се назначава от министъра на финансите, а останалите служители - от началника на ГУДА.

(2) Служители в службата могат да бъдат лица, които отговарят на изискванията на Закона за данъчната администрация (ЗДА) (обн., ДВ, бр. 59 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 19 от 1996 г.) за работа в органите на данъчната администрация и са физически и психически здрави, като за работа в екипите за извършване на проверки в регионалните звена се приемат лица, притежаващи свидетелство за правоуправление.

(3) Освен общите изисквания по Кодекса на труда за сключването на трудовите договори, както и за задълженията на страните по трудовото правоотношение се прилагат и изискванията по ЗДА, тази инструкция, както и специфични изисквания, произтичащи от характера на работата, длъжностните характеристики и уговореното между страните в индивидуалните трудови договори.

Чл. 5. За служители, работещи в определени звена, може да се въвежда работа на смени, разпределение на работното време в съответствие с характера на работата или да се установява задължение за дежурство или за разположение на работодателя. Условията и редът за работа в тези случаи се определят в съответствие с трудовото законодателство.

Чл. 6. (1) Служителят е длъжен да участва в мероприятия за придобиване или поддържане на общи или специални знания и умения, необходими за изпълнение на задълженията му или произтичащи от характера на работата. Неизпълнението на това задължение съставлява нарушение на трудовата дисциплина.

(2) Когато резултатите от положените тестове или от периодичните медицински прегледи не отговарят на изискванията за работа в службата, трудовият договор се прекратява при условията на чл. 328 от Кодекса на труда.

Раздел III.
Функции на централните и регионалните звена. Общи изисквания при упражняване на правомощията

Чл. 7. (1) Централните звена на службата:

1. осъществяват ръководство, координация и контрол на дейността по предотвратяване и разкриване на данъчните нарушения;

2. дават методологически указания и осигуряват правно обслужване на дейността;

3. събират, обработват и анализират информацията във връзка с дейността;

4. планират необходимите финансови средства и разпределят същите в рамките на утвърдения бюджет на службата и организират материално-техническото снабдяване;

5. проучват и набират подходящи кадри и изготвят предложенията за назначаването им; грижат се за тяхната обща и специална подготовка;

6. планират проверки или разпореждат по съответния ред извършването им, като при необходимост осъществяват и оперативното ръководство;

7. ръководят регионалните звена;

8. осигуряват взаимодействието на службата с органите на МВР, прокуратурата, митницата и други органи, както и взаимодействието с отделите на ГУДА и териториалните управления на данъчната администрация (ТУДА);

9. осъществяват чрез съответните отдели на ГУДА обмен на информация със сродни структури и служби от други страни.

(2) Конкретните функции на централните звена и взаимодействието между тях и другите органи на данъчната администрация, както и между централните и регионалните звена се определят с указания, издадени от началника на ГУДА.

Чл. 8. (1) Регионалните звена осъществяват функциите по чл. 9а, ал. 1 ЗДА, като упражняват правомощията си на територията на цялата страна.

(2) При необходимост министърът на финансите определя и район на действие на регионалните звена. В тези случаи упражняването на правомощия извън определения район се допуска само при условията по чл. 12 и 13.

Чл. 9. (1) Между централните и регионалните звена се поддържа непрекъсната връзка.

(2) Средствата за връзка и начинът за уведомяване между звената се определят от началника на службата, като при необходимост се съгласуват с компетентните органи.

Чл. 10. (1) При изпълнение на служебните си задължения служителят е длъжен да се легитимира със служебна карта.

(2) При извършване на проверки с изключение на тези по чл. 9а, ал. 1, т. 1 ЗДА служителят е длъжен да удостовери компетентността си и със заповед, в която са посочени неговите правомощия.

(3) При претърсване на служебно помещение, което служи и за жилище, се представя и постановление на районния прокурор.

Чл. 11. (1) Заповеди по чл. 10, ал. 2 могат да издават:

1. началникът на службата или неговият заместник;

2. началникът на регионалното звено.

(2) Заповеди се издават от посочените в ал. 1 лица и когато проверките се извършват въз основа на:

1. разпореждане на началника на ГУДА;

2. искане на данъчен орган, като в този случай искането се отправя до някои от лицата по ал. 1 чрез началника на ТУДА, в което данъчнозадълженото лице има или би следвало да има данъчна регистрация.

(3) Когато искането е за издирване на лица или имущества по чл. 9а, ал. 3, т. 3 ЗДА, заповедта се издава от началника на регионалното звено, освен ако лицата или имуществата се издирват на територията на цялата страна, в който случай заповедта се издава от началника на службата.

Чл. 12. (1) Когато заповедта е издадена от лицата по чл. 11, ал. 1, т. 1, за нея се уведомява регионалното звено или регионалните звена, които следва да я изпълняват.

(2) Когато заповедта се отнася до повече от едно регионално звено, действията по изпълнението й се ръководят от централните звена на службата, наричана "центъра", освен ако в заповедта е посочено друго.

Чл. 13. Когато на регионалното звено е определен район на действие по реда на чл. 8, ал. 2 и заповедта е издадена от началника на регионалното звено, действията могат да се извършат само в определения район, освен ако е получено разрешение от центъра за извършването им извън определения район, за което центърът уведомява и регионалното звено, в чийто район ще бъдат извършени действията.

Чл. 14. (1) За констатираните при проверките административни нарушения на действащи нормативни разпоредби проверяващият съставя акт за нарушение в съответствие с правомощията, определени със съответния нормативен акт. Актовете се съставят по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) (обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм. и доп., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 28 и 101 от 1983 г., бр. 89 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 94 от 1990 г., бр. 105 от 1991 г., бр. 59 от 1992 г., бр. 102 от 1995 г., бр. 12 от 1996 г.).

(2) За извършените действия по претърсване или изземване незабавно се съставя протокол, в който се описват извършените действия, иззетите документи или други доказателства и възраженията на лицето, намиращо се в проверявания обект. Протоколът се подписва от лицата по чл. 12а, ал. 5 ЗДА.

Чл. 15. (1) За извършените проверки се съставя доклад, екземпляр от който се изпраща на центъра, както и на началника на ТУДА, в чийто район е извършена проверката, като към екземпляра за последния се прилагат и протоколите от извършените действия заедно с иззетите документи или други доказателства, съответно описани, както и съставените актове за нарушение.

(2) Началникът на ТУДА изпраща материалите на съответното ТУДА или данъчна служба (ДС), компетентни да извършат действия по Закона за данъчното производство (обн., ДВ, бр. 61 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 20 от 1996 г.) или по ЗАНН.

Раздел IV.
Проверка на счетоводни, търговски и други документи

Чл. 16. (1) При извършване на проверка по чл. 12а, ал. 1, т. 2 ЗДА заповедта се връчва срещу подпис на данъчнозадълженото лице или на лицето, заварено при проверката, като при връчването й изрично се посочват трите имена, ЕГН, заеманата длъжност или извършваната работа и в каква връзка се намира с данъчнозадълженото лице.

(2) При отказ да се приеме заповедта проверката се извършва и без връчването й, като това обстоятелство, както и датата и часът се отбелязват в нея и това се удостоверява от всички участващи в проверката служители на службата.

Чл. 17. (1) Извършващият проверката е длъжен да покани данъчнозадълженото лице или лицето, намиращо се в обекта, да представи исканите счетоводни, търговски или други документи.

(2) Проверката на документите може да включва: преглеждане на книжа; опис; заверяване на документите, изразяващо се в поставяне на удостоверителен подпис от страна на проверяващия върху документите и книгите, като при счетоводните регистри подписът се поставя задължително след последния запис по начин, който да не дава възможност за поправки, подмяна или издаване на нови документи или книги по ред, различен от установения с нормативните разпоредби.

(3) Проверяващият може да изиска заверени копия от документите, а когато такива не могат да бъдат предоставени, както и в случаите, когато е възможно укриване на данни или факти, имащи значение за данъчното облагане, проверяващият изземва оригиналите или книгите и другите доказателства.

(4) В протокола по чл. 12а, ал. 5 ЗДА се посочва изрично дали иззетите документи или книги са заверени копия или оригинали. При изземването на книги, воденето на които е задължително, в протокола се посочва кой е последният запис или салдото по направените записвания.

(5) При компютърна обработка на счетоводните данни проверяващият може да изиска извеждане данните на печат, като в този случай в протокола се отбелязват датата и точният час на приключване на отпечатването. Такова отбелязване се прави и върху всеки лист от разпечатката. В протокола се посочва и последната дата, на която в компютъра е въведена първичната счетоводна информация, както и последните счетоводни документи, данните от които са въведени.

Чл. 18. В случай на отказ да бъдат предоставени данните или на осуетяване по какъвто и да е начин на извършване на проверката се предприема претърсване на служебните помещения при спазване изискванията на закона и тази инструкция.

Раздел V.
Претърсване на помещения

Чл. 19. (1) Претърсването на помещения се извършва въз основа на заповед, която се връчва на данъчнозадълженото лице по реда на чл. 16.

(2) Претърсването на помещения се извършва през деня, освен ако не търпи отлагане, като не се допуска извършване на обиск на лицата, намиращи се в тях. Помещения, складове, хранилища или каси се отварят принудително при отказ да бъдат отворени доброволно.

(3) Претърсването включва оглед на помещенията и намиращите се в тях вещи, стоки и други или оглед на местата, където се съхраняват или биха могли да се съхраняват материални ценности, парични средства, търговска, счетоводна или друга документация.

(4) Претърсването може да включва и проверка на стоки, имущества или други активи чрез оглед, изброяване или други действия, даващи възможност да бъде установен видът, произходът, стойността, количеството или други индивидуализиращи признаци.

(5) Претърсването се извършва по начин, изключващ увреждането на намиращото се в помещенията имущество или стоки.

Чл. 20. (1) Когато служебното помещение служи и за жилище на проверяваните лица, претърсването се извършва след издаване на постановлението на районния прокурор по местонахождението на жилището, екземпляр от което се връчва на лицето срещу подпис. Отказът на лицето да го приеме се удостоверява с подписа на присъстващите лица.

(2) Искането за издаване на постановление за претърсване се прави от началника на регионалното звено, като към него се прилагат доказателства, удостоверяващи действия или бездействия на лица, които могат да доведат до укриване на данни или обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане.

(3) Въз основа на издаденото постановление се отправя искането до Националната полиция за осигуряване на неин орган при претърсването.

(4) Когато се претърсва служебно помещение, намиращо се в жилище, най-напред се претърсва служебното помещение. Претърсването в частта, представляваща място за живеене, се извършва най-напред на местата, в които биха могли да се съхраняват или укриват документи или стоки.

(5) Служителите, участващи в претърсването, са длъжни да не разгласяват факти и обстоятелства от личния живот на живеещите в претърсеното жилище лица.

Чл. 21. Когато при претърсване на помещение се изземват и документи или други доказателства, прилага се и редът по раздел IV.

Раздел VI.
Проверка на превозни средства

Чл. 22. (1) Спирането на превозните средства за проверка се извършва съвместно с контролните органи за движение по пътищата, като самото спиране се извършва от контролния орган за движение по пътищата по установения за това ред.

(2) Документите на водача и на превозното средство се изискват от контролния орган за движение по пътищата.

(3) Служителят на службата се легитимира със служебна карта и показва заповедта по чл. 10, ал. 2, като поканва водача да уведоми за наличността на стоки в превозното средство, както и да представи всички документи, придружаващи транспортирането на стоката или удостоверяващи вида, произхода, стойността и количеството (товарителници, фактури за покупка или касови бележки, преносително свидетелство, когато се изисква такова, и др.).

Чл. 23. (1) Проверяващият установява съответствието между транспортираните стоки и документите, които ги придружават, или липсата на такива.

(2) За действията по този раздел се изготвя протокол, в който се посочват датата, мястото и времето на проверката; данни за превозното средство и собственика му, данни за водача; опис на представените или намерените при проверката документи и съответствието им с транспортираните стоки; издателят на документите и кратки обяснения на водача относно началния пункт, датата и часа на натоварване и закъде се превозва стоката. Протоколът се подписва от водача, от служителя на службата и от контролния орган, извършил спирането. Отказът на водача да подпише протокола се отбелязва в него.

(3) Представените документи се връщат на водача след поставянето на удостоверителен подпис върху всеки един от тях по начина, посочен в чл. 17, ал. 2, или се изземват, за което се прилагат съответните разпоредби на раздел IV.

(4) Един екземпляр от протокола по ал. 2 се връчва на водача.

(5) В зоните за граничен или митнически контрол проверките се извършват съвместно с органите, компетентни за осъществяването на този контрол, и при спазване на изискванията за извършването му, като начинът на взаимодействие с тези органи се урежда с инструкцията по чл. 12, ал. 3 ЗДА.

Чл. 24. (1) Претърсването на превозно средство, което е спряно, паркирано или престояващо по смисъла на Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата (ДВ, бр. 25 от 1996 г.), се извършва, когато съществуват основателни съмнения, че в превозното средство се намират документи или стоки, които се укриват или транспортират, товарят или разтоварват в състояние, представляващо нарушение на данъчните закони, или имат значение за данъчното облагане.

(2) За претърсването на спрени, паркирани или престояващи превозни средства се прилагат съответно и разпоредбите на този раздел и на раздел IV.

Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание чл. 12а, ал. 7 от Закона за данъчната администрация.

§ 2. Изпълнението на тази инструкция възлагам на началника на Главното управление на данъчната администрация, който дава указания по прилагането й.

Промени настройката на бисквитките