ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПРОТОКОЛ КЪМ ЕВРОПЕЙСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА АСОЦИИРАНЕ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ И ТЕХНИТЕ СТРАНИ ЧЛЕНКИ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ДРУГА СТРАНА
ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПРОТОКОЛ КЪМ ЕВРОПЕЙСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА АСОЦИИРАНЕ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ И ТЕХНИТЕ СТРАНИ ЧЛЕНКИ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ДРУГА СТРАНА
Обн. ДВ. бр.71 от 20 Август 1996г.
Преамбюл
Европейската общност и Европейската общност за атомна енергия, наричани по-нататък "Общността", от една страна, и Република България, наричана по-нататък "България", от друга страна, имайки предвид, че Европейското споразумение, създаващо асоциация между Европейските общности и техните страни членки, от една страна, и Република България, от друга страна (наричано по-нататък "Европейското споразумение"), бе подписано в Брюксел на 8 март 1993 г., имайки предвид, че целите на Европейското споразумение, посочени в чл. 1, включват създаването на подходящи рамки за постепенното интегриране в Общността, имайки предвид, че Общността и България са се договорили в Глава VI и Глава VII на Европейското споразумение да развиват икономическото и културното сътрудничество, вземайки предвид, че Европейският съвет в Копенхаген на 21 и 22 юни 1993 г. приветства възможността, предоставена на асоциираните страни в Европейските споразумения да участват в програми на Общността, имайки предвид, че заключенията на Председателството на Европейския съвет в Копенхаген от 21 и 22 юни 1993 г. посочват, че бъдещото сътрудничество с асоциираните страни трябва да е насочено към подготовката им за пълноправно членство, цел, която вече е официално обявена, и че това сътрудничество трябва да включва участието на асоциираните страни в програми на Общността с цел засилване на интеграцията, решиха да сключат този протокол и за тази цел определиха като свои пълномощници:
Европейската общност,
Европейската общност за атомна енергия,
България,
които, след като размениха своите надлежно оформени пълномощия, се споразумяха, както следва:
Член 1
България може да участва в рамковите програми на Общността, специфичните програми, проекти или други дейности в областта на: изследване и технологично развитие; информационно обслужване; околна среда; образование и обучение на младежта; социална политика и здравеопазване; защита на потребителите; малки и средни предприятия; туризъм; култура; аудио-визуални средства; гражданска защита на населението; облекчаване на търговията; енергетика; транспорт, и борба срещу наркотиците и наркоманията.
Страните по взаимно съгласие могат да прибавят към изброените по-горе и други области от дейностите на Общността, които са от взаимен интерес или допринасят за постигане на целите на Европейското споразумение.
Член 2
Без ограничения за съществуващото вече участие на България в дейностите, посочени в чл. 1, Съветът по асоцииране, създаден с Европейското споразумение, ще решава условията за участието на България в дейностите, посочени в чл. 1.
Член 3
Финансовият принос на България в дейностите, изброени в чл. 1, ще се основава на принципа, че България ще поеме разходите, произтичащи от нейното участие.
Ако е необходимо, Общността може да реши за всеки отделен случай в съответствие с правилата, приложими към бюджета на Европейските общности, да подпомогне участието на България.
Страните могат да решат, че ще бъдат приложени съответните клаузи на Глава VIII на Европейското споразумение относно финансовото сътрудничество.
Член 4
Този протокол ще влезе в сила на първия ден на втория месец след датата, на която двете страни взаимно се уведомят за завършването на необходимите процедури.
Член 5
Този протокол ще се разглежда като допълнителен към Европейското споразумение между Общността и България. Всички общи, институционални и заключителни клаузи ще се прилагат съответно от влизането в сила на този протокол.
Член 6
Този протокол е изготвен в два екземпляра на датски, холандски, английски, финландски, френски, немски, гръцки, италиански, португалски, испански, шведски и български език, като всеки от тези текстове има еднаква сила.
Изготвено в Брюксел на двадесети юли хиляда деветстотин деветдесет и пета година. --------------------------
* Съгласно Разпореждане на председателя на Народното събрание от 9 март 1995 г. текстът на споразумението се обнародва като приложение на "Държавен вестник".
Текстът на споразумението е обнародван като отделно книжно тяло на "Държавен вестник", издадено на 25 май 1995 г.
Споразумението е в сила от 1 февруари 1995 г. - виж ДВ, бр. 61 от 7 юли 1995 г.