Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 14 от 18.II

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 9 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ОТ ОСИГУРИТЕЛИТЕ ЗА ОСИГУРЕНИТЕ ПРИ ТЯХ ЛИЦА И ОТ САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ И ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 9 ДЕКЕМВРИ 1996 Г. ЗА СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ОТ ОСИГУРИТЕЛИТЕ ЗА ОСИГУРЕНИТЕ ПРИ ТЯХ ЛИЦА И ОТ САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ И ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ

Обн. ДВ. бр.107 от 17 Декември 1996г., изм. ДВ. бр.7 от 20 Януари 1998г., изм. ДВ. бр.8 от 29 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.61 от 6 Юли 1999г., отм. ДВ. бр.14 от 18 Февруари 2000г.

Чл. 1. (Доп. - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) С тази инструкция се уреждат сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от осигурителите за осигурените от тях лица и от самоосигуряващите се лица за провеждане на държавното обществено осигуряване и здравното осигуряване.

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) Осигурителните и самоосигуряващите се лица представят в районните управления "Социално осигуряване" декларации по образец съгласно приложения № 1, 2 и 3. В декларациите се вписват:

1. кодът на осигурителя или самоосигуряващия се; за осигурителите, които подлежат на вписване в регистъра "БУЛСТАТ" на Националния статистически институт, кодът е идентификационният код по "БУЛСТАТ", а за останалите лица - идентификационният код, даден от районното управление "Социално осигуряване", съгласувано с Националния статистически институт;

2. единният граждански номер, имената, трудовият стаж, трудовото възнаграждение (осигурителният доход) и осигурителните вноски за осигурените лица и самоосигуряващите се.

Чл. 3. Декларациите се подават в съответното районно управление "Социално осигуряване", където е регистриран осигурителят (самоосигуряващият се).

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.) Декларациите се подават за всеки календарен месец в срок до 10 дни след датата, на която са били дължими окончателно осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване за съответния месец.

Чл. 5. (1) Декларациите могат да се подават в писмена форма (хартиен носител) чрез попълване на утвърдените образци или на дискета по предварително утвърден формат на записа.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.) За декларациите, подавани на дискета, се използва програмен продукт, одобрен от Националния осигурителен институт. Програмният продукт може да се получи от районните управления "Социално осигуряване" по писмено искане на осигурителя (самоосигуряващия се), към което се прилагат 3 броя празни дискети за работа под вариант WINDOWS или един брой празна дискета за работа под вариант DOS.

(3)-(5) (Отм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.)

(6) Предоставеният програмен продукт от Националния осигурителен институт работи нормално върху лицензирани версии на операционната среда. Националният осигурителен институт не носи отговорност за работа на програмния продукт, ако той се стартира върху нелицензирани операционни системи.

Чл. 6. (Отм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.)

Чл. 7. (1) (Доп. - ДВ, бр. 61 от 1999 г.) Осигурителят или самоосигуряващият се нанасят изискващите се данни във формулярите за декларации (хартиен носител) или на дискета без вируси съгласно указанията за попълването им. От 1 октомври 1999 г. осигурителите, които имат месечно наети на работа повече от 15 осигурени лица, подават декларациите само на дискети.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.) Осигурителят или самоосигуряващият се предават в съответното районно управление "Социално осигуряване" или изпращат по пощата попълнените декларации или дискети.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.) При подаване на информацията на дискета на етикета й ясно и четливо се означават кодът на осигурителя или самоосигуряващия се, името и адресът на осигурителя. Дискетата се изпраща с придружително писмо, подписано от лицето, което представлява осигурителя, и с печат на осигурителя, а за самоосигуряващите се - подписано от лицето.

Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 1998 г.) Декларация, която не съдържа код на осигурителя или самоосигуряващия се, ЕГН на осигуреното лице, месеца, за който се отнасят данните, подпис и печат, се връща на осигурителя (самоосигуряващия се). Достоверността на информацията, подадена на дискета, се доказва с подписа и печата върху придружителното писмо.

(2) Осигурителят или самоосигуряващият се е длъжен в месечен срок от получаването на върнатите декларации след попълването на необходимите данни да ги изпрати отново в съответното районно управление "Социално осигуряване".

Чл. 9. Дискета, която се получи в съответното районно управление "Социално осигуряване" повредена, нечетима или е с вируси, се връща на осигурителя (самоосигуряващия се). В месечен срок от получаването на дискетата осигурителят (самоосигуряващият се) е длъжен да изпрати годна и коректно попълнена дискета за негова сметка.

Чл. 10. След прехвърляне на информацията от дискетата тя се връща на осигурителя (самоосигуряващия се).

Чл. 11. При поискване от осигурените осигурителите са длъжни да ги запознаят със съдържанието на предоставената за тях информация.

Чл. 12. След изтичане на календарната година, за която се отнасят подадените данни за осигуренителица, Националният осигурителен институт изпраща поименно сведение за въведената и архивирана информация. Тази информация осигурителите са длъжни да предадат лично на осигурените лица.

Чл. 13. За подадена декларация с невярно съдържание деклараторът носи наказателна отговорност.

Чл. 14. Осигурените лица имат право да подават жалби до съответното районно управление "Социално осигуряване" във връзка с нередности по подаването на информацията, свързана с общественото им осигуряване.

Административнонаказателнн разпоредби

§ 1. За нарушения на разпоредбите на тази инструкция на виновните лица се съставят актове и се издават наказателни постановления по реда на чл. 23 и 24 от Закона за фонд "Обществено осигуряване".

§ 2. Контролните органи на Националния осигурителен институт при установяване на нередности при подаване на информацията дават задължителни предписания на основание чл. 21, ал. 1, т. 3 от Закона за фонд "Обществено осигуряване".

Допълнителни разпоредби

§ 3. По смисъла на тази инструкция:

1. "Осигурител" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономическо обособено образование (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема на работа лица.

2. "Самоосигуряващи се лица" са лицата, които се осигуряват само за своя сметка.

Заключителни разпоредби

§ 4. Тази инструкция се издава на основание чл. 16а, ал. 3 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда от 1951 г. (ДВ, бр. 103 от 1996 г. ) и е утвърдена с Решение N 13 от 9 декември 1996 г. на Управителния съвет на Националния осигурителен институт.

§ 5. Инструкцията влиза в сила от 1 януари 1997 г.

Приложение № 1 към чл. 2


(Ново - ДВ, бр. 7 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.)


Указания за попълване на Декларация образец № 1


"Данни за осигуреното лице"


В Декларация образец № 1 се попълват данни за лицата, подлежащи на социално и здравно осигуряване по действащото законодателство.

Декларация образец № 1 се подава в 10-дневен срок, който започва да тече от датата на окончателното плащане на трудовите възнаграждения за съответния календарен месец, за който се отнася, или от изтичане срока за внасяне на осигурителните вноски:

1. Код корекция - попълва се буква "К" само когато се подава повторно декларация за коригиране на подадена преди това декларация. В този случай освен коригираните се попълват и всички останали реквизити с данните от подадената преди това декларация.

2. Месец - попълва се в две позиции месецът, за който се отнасят данните. Например; за януари се попълва 01, за февруари се попълва 02.

3. Година - попълва се в четири позиции годината, за която се отнасят данните.

4. Код на осигурителя - попълва се кодът на осигурителя, Това е идентификационният код по регистър "БУЛСТАТ". Точка 4 не се попълва от лицата, които подават данни само по раздел Б "Здравно осигуряване".

5. ЕГН (ЕНЧ) - попълва се единният граждански номер на осигуреното лице. За чуждестранните граждани се попълва единният номер на чужденец, като буквите ЕНЧ се подчертават.

6. Фамилия - попълва се фамилията по паспорта на осигуреното лице.

7. Инициали - попълват се инициалите на осигуреното лице: първата буква от името и първата буква от презимето.


А. СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ


8. Вид осигурен - попълва се в две позиции кодът на осигурения, както следва:

- 01 - за работниците не се попълват в случаите, обхванати от следващите

- 02 - за служители кодове

- 03 - за самоосигуряващите се;

- 04 - за работещите без трудови правоотношения;

- 05 - за учителите по смисъла на чл. 41 от Правилника за прилагане на Закона за пенсиите (ППЗП);

- 06 - за лицата, които получават парично обезщетение за безработица, върху което се дължат осигурителни вноски от фонд "Професионална квалификация и безработица" (ПКБ);

- 07 - за лицата, осигурени само за трудова злополука;

- 08 - за лицата, на които отчитането на производството не съвпада с календарните месеци (чл. 96, ал. 5 ППЗП);

- 09 - не се попълва

- 10 - не се попълва

- 11 - за работниците от селското стопанство на акорд;

- 12 - за работещите без определено работно време, на които се заплаща според изработеното по чл. 98 ППЗП;.

- 13 - за сезонните работници, посочени в чл. 94в ППЗП;

- 14 - за лицата от летателния състав в гражданската авиация по чл. 93 ППЗП;

- 15 - за работещите при сумирано отчитане на работното време в рамките на един месец;

- 16 - за работещите при сумирано отчитане на работното време за повече от един месец;

- 17 - за чуждите граждани, осигурени задължително за временна и трайна нетрудоспособност за сметка на работодателя;

- 29 - за други (попълва се само по изрично указание на Националния осигурителен институт).

Забележка. Когато в т. 8 "Вид осигурен" е попълнен код 07 - за лицата, осигурени само за трудова злополука, не се попълват т. 9, 10 и 11, от т. 12.1 до 12.5, т. 13 и 14, както и т. 17, 18 и 19.

9. Код продължаване на осигуряването - попълва се в една позиция:

- 0 - ако осигуряването продължава от предходен месец;

- 1 - ако лицето е включено в осигуряването през месеца, за който се подават данните.

10. Ден, от който осигуряването е започнало (възобновено) - попълва се в две позиции денят, от който осигуряването е започнало (възобновено).

11. Ден, от който осигуряването е прекъснато (прекратено) - попълва се в две позиции денят, от който осигуряването е прекъснато или прекратено при условията на чл. 4 от Правилника за прилагане на дял III от Кодекса на труда от 1951 г. за работниците и служителите и съответно чл. 3 и 15 (3) за осигурените по Наредбата за обществено осигуряване на лицата, упражняващи свободна професия или търговия или работещи без трудово правоотношение.

12. Дни, зачетени за трудов стаж - общо - попълва се времето, което се зачита за трудов стаж през месеца в 5 позиции.

Забележка. В случай, че в т. 8 "Вид осигурен" са попълнени кодове 07 и 17, в т. 12 се попълва 10000, тъй като времето не се зачита за трудов стаж. Когато в т. 8 са попълнени кодове от 08 до 14 и 16, в т. 12 се попълва 20000, като позиции 1, 2, 3,4 и 5 се подават с нова декларация образец № 1 след изтичане на периода, за който трудовият стаж може да бъде изчислен, като в т. 1 "Код корекция" се попълва "К".

Позиция 1:

- ако целият месец е зачетен за трудов стаж - попълва се 0;

- ако не се зачита целият месец за трудов стаж - попълва се 1.

Позиция 2 и 3:

- попълват се в две позиции броят на дните, зачетени за трудов стаж през месеца

Позиция 4:

- ако стажът, отразен в позиции 2 и 3, е зачетен в работни дни при 5-дневна работна седмица - попълва се 1;

- ако стажът, отразен в позиции 2 и 3, е зачетен в работни дни при 6-дневна работна седмица - попълва се 2.

Позиция 5:

- ако трудовият стаж е зачетен при непълно работно време - попълва се 1;

- ако трудовият стаж е зачетен при пълно работно време - попълва се 1.

При попълване на дните, отразени в т. от 12.1 до 12.5, сборът им трябва да съответства на дните, зачетени за трудов стаж в т. 12, позиции 2 и 3, определени съобразно позиция 4 (работни - при 5-дневна работна седмица; работни - при 6-дневна работна седмица).

12.1. Отработени и други дни с осигурителни вноски - попълват се в две позиции дните, зачетени за трудов стаж с осигурителни вноски, за които е изплатено възнаграждение или е упражнявана дейност по раздел I от Наредбата за общественото осигуряване на лицата, упражняващи свободна професия или търговия или работещи без трудово правоотношение. Такива са: отработените дни, дните в платен отпуск, дните в платен престой, дните, зачетени за трудов стаж при незаконно уволнение, за които е изплатено обезщетение по чл. 225 от Кодекса на труда (КТ) от 1986 г. и др.

12.2. Дни във временна нетрудоспособност - в две позиции се попълват дните във временна нетрудоспособност поради болест, злополуки, гледане на болен член от семейството, бременност и раждане, санаторно-курортно лечение, професионално заболяване, карантина (чл. 162 и 163 КТ от 1986 г.).

12.3. Дни за отглеждане на малко дете - в две позиции се попълват дните за отглеждане на малко дете съгласно чл. 164 и 165 КТ от 1986 г.

12.4. Дни в неплатен отпуск, зачетени за трудов стаж - в две позиции се попълват дните в неплатен от-пуск, които се зачитат за трудов стаж по чл. 160, ал. 2 и чл. 171 КТ от 1986 г. и др.

12.5. Други дни без осигурителни вноски, зачетени за трудов стаж - в две позиции се попълват други дни, които се зачитат за трудов стаж, без да се дължат осигурителни вноски - дните, през които лицата са били без работа поради неправилно уволнение, което е признато за незаконно - чл. 354, ал. 2 (чл. 352, ал. 8) КТ от 1986 г. и други случаи, установени от Министерския съвет.

13. Брутно трудово възнаграждение или осигурителен доход, върху които се дължат осигурителни вноски за периодите на временна нетрудоспособност или бременност и раждане. Попълва се БТВ или ОД за периодите на временна нетрудоспособност или бременност и раждане, върху които се дължат осигурителни вноски съгласно чл. 147, т. 2 от дял III КТ от 1951 г. Тази сума се изчислява, като броят на дните във временна нетрудоспособност или бременност и раждане, за които се изплаща парично обезщетение, се умножи по среднодневното трудово възнаграждение или осигурителния доход, определени по реда на чл. 153 от дял III КТ от 1951 г. Тази точка се попълва и за чуждите граждани, осигурени задължително за временна и трайна нетрудоспособност.

14. Сума за социални разходи, върху която се дължат осигурителни вноски. Попълва се сумата за социални разходи, давани постоянно или периодично, пряко на работниците и служителите в пари или в натура, върху която се дължат осигурителни вноски съгласно чл. 147, т. 3 от дял III КТ от 1951 г.

15. Брутно месечно възнаграждение или осигурителен доход, върху които се дължат осигурителни вноски съгласно чл. 147, т. 1 от дял III КТ от 1951 г., без да се включват сумите по т. 13 и 14.

16. Процент внесена осигурителна вноска за сметка на работодателя или фонд "ПКБ" съгласно Закона за бюджета на фонд "Обществено осигуряване" за съответната година.

17. Процент осигурителна вноска за сметка на осигурения - посочва се размерът на осигурителната вноска за сметка на осигурения съгласно Закона за бюджета на фонд "Обществено осигуряване" за съответната година.

18. Процент осигурителна вноска от самоосигуряващия се - посочва се размерът на осигурителната вноска, която самоосигуряващият се внася за своя сметка съгласно Закона за бюджета на фонд "Обществено осигуряване" за съответната година.

19. Друг тип осигурителни вноски (за Учителския пенсионен фонд) - попълва се процентът на осигурителната вноска, която се внася в приход на Учителския пенсионен фонд към Националния осигурителен институт съгласно Закона за бюджета на фонд "Обществено осигуряване". Отнася се само за лицата, работещи като учители съгласно чл. 41 ППЗП.

Забележка. Размерът на осигурителната вноска за сумите по т. 13 и 14 не се попълва в т. 16, 17, 18 и 19.

Б. ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ


20. Вид осигурен - попълва се в две позиции кодът на осигурения, както следва:

- 30 - за лицата, работещи по трудови правоотношения;

- 31 - за лицата, получаващи доходи само по глава 8 от Закона за облагане доходите на физическите лица;

- 32 - за лицата, упражняващи дейностите по глава 14 от Закона за облагане доходите на физическите лица;

- 33 - за лицата, живеещи в страната, неработещи членове на семействата на български граждани, които са на работа в чужбина;

- 39 - за други (попълва се по изрично указание на НОИ и НЗОК).

21. Код продължаване на осигуряването - попълва се в една позиция:

- 0 - ако внасянето на вноските продължава от предходен месец;

- 1 - ако внасянето на вноските започва през месеца, за който се подават данните.

22. Ден, от които се внасят вноски - попълва се денят, от който са внесени вноски.

23. Ден, до които се внасят вноски - попълва се денят, до който са внесени вноски.

24. Доход, върху които са внесени осигурителни вноски - попълва се сумата, върху която се дължат вноски:

- доход по чл. 19, ал. 1 ЗОДфЛ, но не по-висок от 10 минимални работни заплати, установени за страната за лицата, посочени в код 30 т. на "Вид осигурен";

- обявен доход не по-малък от минималната работна заплата и не по-висок от 10 минимални работни заплати, установени за страната за лицата, посочени в код 31 на т. "Вид осигурен";

- обявен доход не по-малък от две минимални работни заплати и не по-висок от 10 минимални работни заплати, установени за страната за лицата, посочени в код 32 на т. "Вид осигурен";

- 70 на сто от минималната работна заплата, установена за страната за лицата, посочени в код 33 на т. "Вид осигурен".

25. Процентът внесена осигурителна вноска за сметка на работодателя и за сметка на осигуреното лице се определя съгласно Закона за бюджета на НЗОК.

Забележка. Процентът на здравноосигурителната вноска за 1999 г. е определен в чл. 6, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.:

- за лицата, посочени с код 30, се попълва процент вноска за сметка на работодателя и процент вноска за сметка на осигуреното лице;

- за лицата, посочени в код 31, 32 и 33, се попълва процент вноска за сметка на осигуреното лице.

26. Обезщетение, върху което се дължи вноска - попълва се сумата на паричното обезщетение за временна нетрудоспособност поради болест, бременност, раждане и отглеждане на малко дете по чл. 164 КТ.

27. Процентът внесена осигурителна вноска за сметка на работодателя се определя съгласно Закона за бюджета на НЗОК.

Забележка. Процентът на здравноосигурителната вноска за 1999 г. е определен в чл. 6, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.

28. Лицето осигурява неработещи членове на семейството - попълват се броят и единните граждански номера (единният номер на чужденец, като буквите ЕНЧ се подчертават), които осигуреният член на семейството с по-висок доход осигурява (малолетни, непълнолетни и пълнолетни неработещи членове на семейството му, които не са регистрирани като безработни).

Служебни данни. В долното ляво поле се попълва датата на подаване на декларацията и се подписва и подпечатва от лицето, което представлява осигурителя.

Приложение № 2 към чл. 2


(Ново - ДВ, бр. 7 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.)


Указания за попълване на Декларация образец № 2


"Доплащания към възнаграждения за минал период"


В Декларация образец № 2 се попълват данни за лицата, работещи по трудови и без трудови правоотношения, на които за минало време е изплатено възнаграждение, върху което се дължат вноски за социалното и здравното осигуряване. Тя се подава в 10-дневен срок от датата на изплащане на възнагражденията.

1. Код корекция - попълва се буква "К" само когато се подава повторно декларация за коригиране на подадена преди това декларация. В този случай освен коригираните се попълват и всички останали реквизити с данните от подадената преди това декларация.

2. Код на осигурителя - попълва се кодът на осигурителя. Това е идентификационният код по регистър "БУЛСТАТ".

3. ЕГН (ЕНЧ) - попълва се единният граждански номер на осигуреното лице, за чужденците се попълва единният номер на чужденец, като буквите ЕНЧ се подчертават.

4. От месец/година - попълват се месецът и годината, от които е доплатено възнаграждение за минал период.

5. До месец/година - попълват се месецът и годината, до които е доплатено възнаграждение за минал период.

6. Сума, върху която се дължат осигурителни вноски - попълва се размерът на допълнително изплатеното възнаграждение, върху което се дължат вноски за социалното осигуряване.

7. Процент вноска - попълва се процентът на вноската за социално осигуряване.

8. Сума, върху която се дължат вноски за здравно осигуряване - попълва се размерът на допълнително изплатеното възнаграждение, върху което се дължат вноски за здравното осигуряване.

9. Процент вноска - попълва се процентът на вноската за здравно осигуряване.

10. Служебни данни - в долното ляво поле се попълва датата на подаване на декларацията и се подписва и подпечатва от лицето, което представя осигурителя.

Долното дясно поле "Административни кодове" се попълва от РУСО.

Забележка. Декларация образец № 2 не се попълва при промяна за минало време на основната заплата, минималната работна заплата за страната или осигурителния доход. В тези случаи се подава нова Декларация образец № 1 за съответния месец, като в т. 1 "Код корекция" се попълва "К"."

Приложение № 3 към чл. 2


(Ново - ДВ, бр. 61 от 1999 г., в сила от 1 юли 1999 г.)


Указания за попълване на Декларация образец № 3


"Данни за здравно осигуряване на лица от републиканския и общинския бюджет"


В Декларация образец № 3 се попълват данни за лицата, подлежащи на осигуряване по смисъла на Закона за здравното осигуряване от средствата на републиканския и общинския бюджет по местоживеене.

Декларация образец № 3 се подава до 10-о число на месеца, следващ този, за които се отнасят данните.

1. Код корекция - попълва се буква "К" само когато се подава повторно декларация за коригиране на подадена преди това декларация.

2. Месец - попълва се в две позиции месецът, за които се отнасят данните.

3. Година - попълва се в четири позиции годината, за която се отнасят данните.

4. Код на осигурителя - попълва се кодът на осигурителя. Това е идентификационният код по регистър "БУЛСТАТ".

5. Вид осигурен - попълва се в две позиции кодът на осигурения, както следва:

- 40 - за пенсионери;

- 41 - за регистрирани безработни;

- 42 - за социално слаби и безработни, които не получават обезщетение, и неработещи членове на техните семейства;

- 43 - за военнослужащи на наборна или алтернативна служба, ветераните от войните и военноинвалидите, инвалиди, пострадали при или по повод отбраната на страната, при природни бедствия и аварии и за пострадали при изпълнение на служебния си дълг служители на МВР;

- 44 - за лица в производство за предоставяне статут на бежанец или право на убежище;

- 45 - за лица, задържани под стража или лишени от свобода;

- 46 - за лица без доход, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи;

- 47 - за пълнолетни учащи се във висши училища без доходи до навършване на 25-годишна възраст;

- 48 - за майки, които ползват неплатен отпуск по чл. 165 от Кодекса на труда;

- 59 - за други (попълва се по изрично указание на НОИ и НЗОК).

6. ЕГН (ЕНЧ) - попълва се единният граждански номер на осигуреното лице. За чуждестранните граждани се попълва единният номер на чужденец, като буквите ЕНЧ се подчертават.

7. Фамилия - попълва се фамилията по паспорта на осигуреното лице.

8. Инициали - попълват се инициалите на осигуреното лице: първата буква от името и първата буква от презимето.

9. Ден, от който се внасят вноски - попълва се денят, от който са внесени вноски.

10. Ден, до който се внасят вноски - попълва се денят, до които са внесени вноски.

11. Доход - попълва се сумата на:

- размера на пенсията за лицата, посочени с код 40 "Вид осигурен";

- размера на обезщетението, получавано за безработица за лицата, посочени с код 41 "Вид осигурен";

- 70 на сто от минималната работна заплата, установена за страната за лицата, посочени в т. 5 "Вид осигурен" от код 42 до код 48.

12. Процентът внесена осигурителна вноска се определя съгласно Закона за бюджета на НЗОК.

Забележка. Процентът на здравноосигурителната вноска за 1999 г. е определен в чл. 6, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г.

Промени настройката на бисквитките