СПОГОДБА между правителството на Република България и правителството на Република Гърция
СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ
Обн. ДВ. бр.85 от 8 Октомври 1996г.
Преамбюл
Правителството на Република България и правителството на Република Гърция, наричани по-долу "договарящи се страни",
в желанието си да развият още повече отношенията на приятелство и добросъседство помежду си, в съответствие с нормите на международното право, с разпоредбите на съответните спогодби между тях и Съвместната декларация, подписана от министър-председателите на двете страни на 20 юни 1995 г. в Атина,
се договориха за следното:
Член 1
Размерът на правата за ползване от Република Гърция се определя на процентна основа по отношение на водите на р. Места, които се формират на българска територия, на базата на общия среден естествен многогодишен отток. Този процент се определя на 29% . Средният многогодишен отток е определен на основата на данни за периода 1935-1970 г. на един милиард и петстотин милиона кубически метра (1 500 000 000 куб. м). Тази величина ще бъде актуализирана от комисия по водното стопанство, която се предвижда в чл. 5 на спогодбата, в срок до три години от влизането й в сила. След това тази величина ще бъде актуализирана от същата комисия на всеки седем години, освен ако комисията реши нещо друго.
Член 2
Количествата води, които ще се вливат на гръцка територия от р. Места, надвишавайки договорените в чл. 1, няма да бъдат основа за претенции или права на обезщетение.
Член 3
Договарящите се страни ще обменят информация и данни относно състоянието на водите на р. Места от гледна точка на количеството и качеството, както и за съществуващите, изграждащите се и запланираните обекти, които могат да повлияят върху естествения отток и качеството на тези води.
Член 4
Договарящите се страни ще предприемат всички необходими мерки въз основа на международните споразумения, международните стандарти и инструкциите на Европейския съюз за подобряване качеството на водите на р. Места и за запазване равновесието на екосистемата на реката. Договарящите се страни ще определят критерии за оценка на качеството на водите, за местата и методологията на вземане, обработка и анализ на проби въз основа на инструкциите на Европейския съюз.
Член 5
Договарящите се страни се споразумяха да съставят Постоянна българо-гръцка комисия по водно стопанство, в компетенциите на която ще се включат и наблюдението и контролът върху прилагането на постоянна основа на тази спогодба.
Разпределението на разходите за подобряване, изграждане и поддържане на системата за наблюдение и контрол върху естествения отток на р. Места се определя от горепосочената комисия.
Постоянната българо-гръцка комисия по водно стопанство ще приеме вътрешен правилник относно компетенциите си в изпълнение на тази спогодба.
Член 6
Спогодбата ще влезе в сила от датата на размяна на ратификационните документи между договарящите се страни и ще бъде в сила тридесет и пет години.
Член 7
Една година преди изтичането на срока на действие на спогодбата договарящите се страни ще проведат преговори за сключването на нова спогодба за използване на водите на р. Места на основата на тогава валидното реално и юридическо положение.
Член 8
Всички различия относно тълкуването или прилагането на спогодбата ще се решават от Постоянната българо-гръцка комисия по водно стопанство, предвидена в чл. 5. Ако комисията не успее да разреши различията, те ще бъдат решавани чрез преговори между правителствата на двете страни.
Спогодбата е подписана в София на 22 декември 1995 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български и на гръцки език, като двата текста имат еднаква сила.