Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 26 от 28.III

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 302 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

Обн. ДВ. бр.109 от 27 Декември 1996г., изм. ДВ. бр.26 от 28 Март 1997г., изм. ДВ. бр.70 от 22 Август 1997г., изм. ДВ. бр.107 от 18 Ноември 1997г.

Отменено основание - виж § 10 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане, с който е отменен Законът за данък върху печалбата - ДВ, бр. 115 от 5 декември 1997 г., в сила от 1 януари 1998 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) С този правилник се урежда прилагането на Закона за данък върху печалбата (ЗДПч).


Чл. 2. (1) Данъчно задължени лица по ЗДПч са:

1. местни юридически лица, които имат седалище в Република България и са регистрирани съгласно българското законодателство;

2. юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по Закона за лицата и семейството, творческите фондове, организациите на изповеданията в страната, синдикалните организации, спортните организации, както и други юридически лица с нестопанска цел, когато извършват стопанска дейност;

3. юридическите лица на бюджетна издръжка за извършваната стопанска дейност;

4. чуждестранните юридически лица, извършващи самостоятелна стопанска дейност или от място на стопанска дейност в Република България;

5. чуждестранните дружества, които не са юридически лица съгласно националното си законодателство, но извършват стопанска дейност в Република България;

6. клоновете на чуждестранните юридически лица, извършващи самостоятелна стопанска дейност или от място на стопанска дейност в Република България.

(2) Данъчно задължени по реда на ЗДПч са министерствата, комитетите, ведомствата, организациите и общините на бюджетна издръжка, когато към тях има мероприятия, производства и дейности, обособени на самостоятелен баланс или изведени на извънбюджетни приходно-разходни сметки и извършващи стопанска дейност.

(3) Данъчно задължени по смисъла на ЗДПч са юридическите лица на бюджетна издръжка към министерства, комитети, ведомства, организации и общини, извършващи стопанска дейност, обособени на самостоятелен баланс и изведени на извънбюджетни приходно-разходни сметки.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъчно задължените лица по ал. 2 могат да предоставят правото на мероприятия, производства и дейности, обособени на самостоятелен баланс или изведени на отделни извънбюджетни приходно-разходни сметки, да се разчитат за дължимите данъци и вноски от тяхно име и за тяхна сметка.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Лицата, които начисляват и персонално осчетоводяват доходи по чл. 30 и 32 ЗДПч, удържат и внасят дължимия данък върху тези доходи в срока, предвиден в чл. 50 от закона.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъкът от 15 на сто, който се удържа от брутния размер на доходите по чл. 30 ЗДПч, начислен от местни юридически лица, е окончателно данъчно задължение за юридическите и физическите лица - получатели на тези доходи.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъкът от 15 на сто, който се удържа от брутния размер на доходите по чл. 32 ЗДПч, начислен от местни юридически лица и от място на стопанска дейност на чуждестранни лица, е окончателно данъчно задължение за чуждестранните юридически лица - получатели на тези доходи.

(4) Чуждестранните физически лица - получатели на доходи по чл. 32 ЗДПч, се облагат по реда на Закона за данък върху общия доход.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Лицата по чл. 2, ал. 1, т. 2 се облагат за печалбата и доходите, получени от сделки, които биха се извършвали по занятие съгласно чл. 1 от Търговския закон, включително за отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество. Те водят отделна отчетност за стопанската си дейност и съставят Отчет за приходите и разходите съгласно Закона за счетоводството."


Чл. 5 - 7 (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава втора.
РЕД И ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СПОГОДБИТЕ ЗА ИЗБЯГВАНЕ НА ДВОЙНОТО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ

Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) (1) Доходите, реализирани в Република България съгласно чл. 30 ЗДПч от чуждестранни юридически и физически лица и по чл. 32 ЗДПч от чуждестранни юридически лица, подлежат на облагане с данък в размера, определен в чл. 44 ЗДПч, който се начислява и удържа от платеца на тези доходи.

(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) В случаите на изплащане на конкретен вид доход по ал. 1 във валута платецът начислява и удържа от брутния му размер дължимия от чуждестранното лице данък в размера по чл. 44 ЗДПч в същата валута и го превежда по съответната валутна сметка, определена от министъра на финансите.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) (1) Когато преди изплащане на доходите по чл. 8, ал. 1 чуждестранното лице удостовери основанията за прилагане на съответната спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, платецът удържа данъка съгласно регламентираната в нея данъчна ставка.

(2) Чуждестранното лице декларира основанията за прилагане на спогодбата, като представя чрез платеца на доходите преди изплащането им в данъчната служба по неговото седалище искане по образец, утвърден от министъра на финансите. Искането следва да съдържа следните обстоятелства относно основанията за прилагане на спогодбата, удостоверени в съответствие с компетентността на данъчната администрация на другата държава, а именно, че това лице:

1. е местно за тази държава;

2. е действителен притежател (т. е. собственик, а не само получател) на дохода, реализиран на наша територия, и

3. не притежава място на стопанска дейност или определена база в Република България, от която да произхожда доходът.

(3) Данъчната служба извършва проверка на представеното искане и осъществява контрол относно прилагането на спогодбата.

(4) Когато доходите подлежат на плащане въз основа на договори с продължително действие или на едно и също основание и на едно и също чуждестранно лице, искане по ал. 2 се представя преди първото плащане и в началото на всяка данъчна година. Платецът на доходите е длъжен да уведомява своевременно данъчната служба за всяка промяна в данните по ал. 2.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) (1) Когато е приложена разпоредбата на чл. 8, искане по чл. 9, ал. 2 може да бъде представено до изтичане на сроковете, предвидени в съответната спогодба. В този случай чуждестранното лице прилага и удостоверение по чл. 47, ал. 5 ЗДПч.

(2) При наличие на основанията по чл. 9, ал. 2 и след извършване на данъчна проверка разликата между удържания данък по чл. 8 и този съгласно ставката по съответната спогодба се възстановява на чуждестранното лице, както следва:

1. в пълен размер - когато съгласно спогодбата не се облага с данък при източника конкретният доход, а това се извършва само в държавата на местното лице;

2. частично - когато съгласно спогодбата е предвидено данъчно облагане на конкретния доход както в държавата на местното лице, така и в държавата на източника на неговото възникване.

(3) Данъкът се възстановява от данъчната служба в левове или във валута по посочена от чуждестранното лице сметка.


Чл. 11. В случай че искането не бъде уважено, то може да бъде разгледано по реда на процедурата за взаимно споразумение, предвидена в съответната спогодба.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Когато българско местно лице по смисъла на съответната спогодба е обложено с данъци в друга държава за реализирани там доходи, размерите на получените от чужбина доходи и платените за тях данъци се отразяват, както следва:

1. когато другата държава е приложила пряко предвидената в спогодбата данъчна ставка за конкретния вид доход, размерът на получения доход се отразява хронологично в съответния отчет за приходите и разходите, а платеният за него данък - в съответната данъчна декларация за авансово (годишно) данъчно облагане, след което се прилага регламентираният в спогодбата метод;

2. когато другата държава е приложила предвидената по националното си данъчно законодателство ставка за конкретния вид доход, размерът на получения доход се отразява хронологично в съответния отчет за приходите и разходите, а платеният за него данък не се отразява като намаление в данъчната декларация за авансово (годишно) данъчно облагане за същия отчетен период. Когато преди изтичане на отчетния период другата държава е приложила ставката по спогодбата и е възстановила съответната част от данъка, се прилага предвиденият в спогодбата метод;

3. в случаите по т. 2, когато по искане на българското местно лице другата държава след изтичане на отчетния период е приложила данъчната ставка по спогодбата за конкретния вид доход и е възстановила частта от удържания данък, се прилага регламентираният в спогодбата метод. Възстановеният данък се отчита като извънреден приход в текущия отчетен период.


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Местните лица подават заедно с данъчната си декларация доказателства за прилагане на съответната спогодба - документ, издаден от другата държава, удостоверяващ вида и размера на получения от чужбина доход и/или печалба, приложената данъчна ставка и сумата на платения данък.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Регламентираните в спогодбите методи за избягване на двойното данъчно облагане се прилагат, както следва:

1. за прилагане методите на "пълния" или "обикновения" данъчен кредит:

а) нетната сума (без данъка) на реализираните в чужбина печалба и/или доход следва да се включи в Отчета за приходите и разходите като финансов приход;

б) размерът на платения в чужбина данък се отразява по данъчната декларация за юридическите лица като увеличение по съответния шифър на реда "Размер на удържания данък в чужбина, за който се признава данъчен кредит";

в) изчисляването на методите се извършва, като при пълния данъчен кредит платеният в чужбина данък се приспада в пълен размер от определения данък върху печалбата, а при обикновения данъчен кредит това приспадане е ограничено до нивото на българския данък, който би бил наложен в България върху тези печалби и/или доходи;

г) (зал. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.);

2. при прилагане методите на:

а) (изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) "пълно освобождаване" размерът на обложените с данък печалба и/или доход в чужбина не се отразява в данъчната декларация;

б) (доп. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) "освобождаване с прогресия" данъчният орган определя следващата се данъчна ставка на базата на общия размер на печалбата и/или дохода, образуван в съответствие с изискванията, отразени в т. 1, букви "а" и "б". Така определената данъчна ставка се прилага по отношение на печалбата или доходите, намалени с брутната сума на печалбата и/или дохода, реализиран и в чужбина.


Глава трета.
ОТЧИТАНЕ НА ВРЕМЕННИТЕ РАЗЛИКИ И ДАНЪЧНИЯ ЕФЕКТ ОТ ТЯХ

Чл. 15. (1) Данъчно задължените лица водят счетоводна отчетност за временните разлики и данъчния ефект, произтичащ от тях съгласно Националния счетоводен стандарт 24 - Отчитане на данъци от печалбата.

(2) Временните разлики, с които финансовият резултат преди данъчното преобразуване се увеличава, се считат за положителни, а тези, с които се намалява - за отрицателни.

(3) Данъчно задължените лица водят отчетност за възникналите и признатите през годината данъчни временни разлики.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) За възникнали през годината се считат онези временни разлики, с които при възникването им се увеличава финансовият резултат до момента, в който те започват да се отразяват обратно в намаление, на финансовия резултат в следващи отчетни периоди. Обратното отражение на временните разлики върху финансовия резултат преди данъчното преобразуване се счита за признаване на същите.


Чл. 16. (1) Временните разлики, възникнали от оценката на активи и пасиви по реда на чл. 22, 24, 25 и 31 от Закона за счетоводството, се считат за положителни през годината на възникване.

(2) Временните разлики, съответстващи на активи и пасиви, оценени по реда на чл. 22, 24, 25 и 31 от Закона за счетоводството, които са реализирани и/или уредени през текущата година, се считат за отрицателни, признати през годината.

(3) Временни разлики по реда на чл. 16, ал. 2 ЗДПч са:

1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) превишението на счетоводните амортизационни квоти над данъчно признатия размер на амортизациите на активите на предприятието като цяло;

2. разликата, получена в резултат на оценката на материалните запаси в края на годината съгласно чл. 22 от Закона за счетоводството;

3. разликата, получена в резултат на оценката на паричните средства и вземания в чуждестранна валута в края на годината съгласно чл. 24 от Закона за счетоводството;

4. разликата, получена в резултат на оценката на ценни книжа в края на годината съгласно чл. 25 от Закона за счетоводството;

5. разликата, получена в резултат на оценката на задълженията в чуждестранна валута в края на годината съгласно чл. 31 от Закона за счетоводството;

6. частта от лихвите по кредити над определения размер по реда на чл. 21 ЗДПч.

(4) Временни разлики по реда на чл. 16, ал. 3 ЗДПч са:

1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) отрицателните временни разлики от амортизации на предприятието като цяло, доколкото преди това са извършвани увеличения на финансовия резултат;

2. временни разлики при намалението на материалните запаси, за които е бил приложен чл. 22 от Закона за счетоводството през предходни години;

3. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

4. временни разлики при уреждане на задължения и вземания в чуждестранна валута, за които са били приложени в чл. 24 и 31 от Закона за счетоводството през предходни години;

5. временни разлики при продажба на ценни книжа, за които е бил приложен чл. 25 от Закона за счетоводството през предходни години;

6. временни разлики, произтичащи от признаването на начислените лихви при регулиране на слабата капитализация, по реда на чл. 21 ЗДПч.


Глава четвърта.
ОБЛАГАЕМА ПЕЧАЛБА

Чл. 17. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 18. (1) При определяне на облагаемата печалба по реда на чл. 16, ал. 2, т. 1 ЗДПч финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава с размера на консумативните разходи за представителни цели, за тържества и подаръци, когато тези разходи са до 20 000 лв. годишно.

(Ал. 2 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(2) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване се увеличава с пълния размер на превишението, когато разходите са над 400 000 лв. годишно, независимо от нормативно полагащия им се размер.


Чл. 19. (1) При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 3 ЗДПч финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава със:

1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) лихви, глоби и други санкции, възникнали в резултат от неизпълнение на търговски сделки;

2. размера на лихвите върху главниците на разсрочени държавни вземания по реда на Закона за събиране на държавните вземания за периода на разсрочването.

(2) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава и с лихвите, свързани с изпълнение на договори за уреждане на задълженията към държавата, произтичащи от необслужваните кредити към търговските банки, съгласно Закона за уреждане на необслужваните кредити, договорени до 31 декември 1990 г.

(3) По ал. 2 финансовият резултат преди данъчното преобразуване се увеличава с размера на начислените лихви за просрочие по реда на Закона за лихви върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 4 от Закона за данък върху печалбата (ЗДПч) в разходите за социални мероприятия се включват и:

1. предоставените парични средства за храна или предоставянето на храна в натура на работници и служители, когато не ползват столове за хранене, както и сумите, изплащани от предприятието, когато работниците и служителите ползват заведения за обществено хранене, бюфети и др.;

2. предоставянето на парични средства за почивки на персонала, както и сумите,изплатени от предприятието на работниците и служителите в съответствие с чл. 293 и 294 от Кодекса на труда по ред и начин, определени от предприятието;

3. изплатените изцяло или частично разходи от предприятието за абонаментни карти и билети, предоставени на персонала за пътуване до работното място.

(2) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава по реда на чл. 16, ал. 2, т. 4 ЗДПч със:

1. извършените разходи за закупуване на абонаментни карти и билети на работниците и служителите във връзка с изпълнението на служебни задължения;

2. извършените разходи за превоз на работниците и служителите от местоживеенето до местоработата и обратно, когато са в чертите на различни населени места или извън населеното място и са в размерите, определени с нормативен акт на Министерския съвет. Превишението над тези размери се счита за социален разход.


Чл. 21. При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 7 ЗДПч финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава с вноските (премиите) за задължителни застраховки "Живот", отнасящи се за определени рискови работни места или за професии, регламентирани като такива със специфични законови и подзаконови нормативни актове.


Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 8 ЗДПч финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава с извършените разходи за ремонт, чрез които се възстановява състоянието на дълготрайни материални активи за нормално функциониране, без да се създават нови производствени мощности.

(2) При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 8а ЗДПч, когато чрез срока на наемния договор се цели избягване на данъчното облагане, се прилагат чл. 10, 11 и 12 ЗДПч.


Чл. 23. При установени липси, фири и брак на стоково-материални ценности при тяхното съхранение и транспортиране финансовият резултат преди данъчното преобразуване се увеличава с превишението над пределните размери на естествените фири и липси, определени с Наредба № 13а - 10403 за пределните размери на естествените фири, брака и липсите на стоково-материални ценности при съхраняването и транспортирането им, издадена от Министерството на търговията, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и горите и Министерството на транспорта и съобщенията (обн., Изв., бр. 61 от 1959 г.; изм., ДВ, бр. 23 от 1969 г., бр. 14 от 1976 г. и бр. 28 от 1980 г.), и други отраслови нормали, утвърдени по нормативен ред.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) При прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 9 ЗДПч технологичният брак се признава въз основа на стандартизационни документи, утвърдени по надлежния ред.

(2) Когато няма нормативен акт при прилагането на чл. 16, ал. 2, т. 9, букви "б" и "в" ЗДПч, се прилагат фирмени стандарти, утвърдени от предприятието.


Чл. 25. (1) Сумата на увеличението по реда на чл. 16, ал. 2, т. 9 ЗДПч при бракуване на материални запаси се намалява с размера на получените при брака приходи.

(2) Разпоредбата на чл. 16, ал. 2, т. 9 ЗДПч не се прилага за бракувани или липсващи дълготрайни материални активи.


Чл. 26. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 27. (1) Увеличението по реда на чл. 16, ал. 2, т. 15 ЗДПч се извършва със следните разходи, отчетени в резултат на събития от минали отчетни периоди, които водят до намаляване на финансовия резултат преди данъчното преобразуване през текущия отчетен период:

1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) начислени в по-малък размер или неначислени данъци за минали отчетни периоди: данък за общините (вноски за общините), данък върху печалбата, вноски за фонд "Мелиорации" и данък върху нарастването на средствата за работна заплата;

2. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) разходи от минали отчетни периоди само когато за съответния отчетен период финансовият резултат преди данъчното преобразуване е отрицателен или положителният финансов резултат е по-малък от тези разходи.

(Ал. 2 - 4 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(2) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) По реда на чл. 16, ал. 2, т. 15 ЗДПч финансовият резултат преди данъчното преобразуване не се увеличава със:

1. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) размера на дължимите, но неначислени през минали отчетни периоди ДДС (или данък върху оборота) и акцизи;

2. разходите, които е следвало да бъдат начислени през миналия отчетен период, при условие че в същия отчетен период положителният финансов резултат преди данъчното преобразуване превишава тези разходи;

3. разходите, произтичащи от начислени в повече приходи през минал период, които са били обложени.

(3) (Нова - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Не са предмет на увеличаване на финансовия резултат преди данъчното преобразуване извънредните разходи, които не са посочени в ал. 1 и 2.

(Чл. 28. - 30 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 28. (Предиишен чл. 32 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване се намалява по реда на чл. 16, ал. 3, т. 7 ЗДПч с приходите, отчетени в резултат на събития от минали отчетни периоди, които водят до увеличаване на финансовия резултат през настоящия отчетен период, свързани с начислени в повече данъци и вноски, от печалбата.

(2) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване се намалява по реда на чл. 16, ал. 3, т. 7 ЗДПч с приходите, отчетени по реда на НСС 7 - Отчитане на извънредни операции, върху които са начислени данъчни задължения и вноски за съответните минали отчетни периоди, в случаи като: невключени приходи в Отчета за приходите и разходите за минали отчетни периоди, които са вече обложени с полагащите се данъчни задължения и вноски през съответния отчетен период.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 29-30. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Данъчно задължените лица могат да прилагат чл. 16, ал. 3, т. 2 ЗДПч, при условие че имат положителен финансов резултат, установен по Отчета за приходите и разходите. При наличие на това условие извършените разходи за сметка на собствените резерви се намаляват от финансовия резултат преди данъчното преобразуване до размера на определения норматив в чл. 16, ал. 3, т. 2 от Закона за данък върху печалбата.


Чл. 33. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава пета.
СЛАБА КАПИТАЛИЗАЦИЯ

(Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

Чл. 34-35. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава шеста.
СПЕЦИФИЧНИ ПРАВИЛА ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОБЛАГАЕМАТА ПЕЧАЛБА

Чл. 36. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Текущо изплащаните през отчетния период производствени и потребителски дивиденти на член-кооператорите не участват при формирането на финансовия резултат преди данъчното преобразуване, а се отчитат като разчети (вземания) съгласно Националния сметкоплан.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Финансовият резултат преди данъчното преобразуване се намалява с размера на изплатените и покрити при разпределяне на печалбата производствени и потребителски дивиденти по реда на чл. 16, ал. 3, т. 10 ЗДПч. Преобразуването се извършва с изготвянето на годишната данъчна декларация за облагане на юридическите лица.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Когато за годината кооперацията е отчела загуба или недостатъчна печалба за покриване на изплатените през годината производствени и потребителски дивиденти, сумата на изплатените през годината производствени и потребителски дивиденти се отчита като извънреден разход и финансовият резултат при данъчното преобразуване се увеличава по реда на чл. 16, ал. 2, т. 10 ЗДПч.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Когато член-кооператорът е запазил собствеността върху внесената в кооперацията земя,изплатената рента представлява текущ разход за кооперацията.


Чл. 38. - 39 (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 40. (1) (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Финансовият резултат на застрахователните дружества и взаимозастрахователните кооперации преди данъчното преобразуване не може да се намалява с общите резерви по чл. 51, ал. 2 от Закона за застраховането. Застрахователните резерви по чл. 51, ал. 3 от същия закон се включват в присъщите разходи на застрахователя.


Чл. 41. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 42. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Юридическите лица с нестопанска цел изготвят Отчет за приходите и разходите и представят данъчна декларация само за получените приходи и за извършените разходи от търговски сделки, включително за отдаденото под наем движимо и недвижимо имущество.


Чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Данъчното облекчение по § 5, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за защита на земеделските производители се ползва до 31 декември 2000 г. от производителите на растителна и животинска продукция, в т. ч. занимаващите се с пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство и оранжерийно производство (без декоративното).


Чл. 44. Юридическите лица, които ползват облекчението по § 5, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за защита на земеделските производители, водят диференцирано счетоводно отчитане на разходите и приходите и на финансовия резултат за освободените производства и дейности.


Глава седма.
СПЕЦИФИЧНИ ПРАВИЛА ЗА ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ

Чл. 45. За данъчни цели разпоредбите на чл. 31 ЗДПч се прилагат само за холдингови дружества, регистрирани по чл. 277 от Търговския закон, които имат изградена холдингова структура, притежават и контролират най-малко 25 на сто от акциите или дяловете на дъщерните си дружества.


Чл. 46. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава осма.
ПРЕОТСТЪПВАНЕ НА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА И ДАНЪК ЗА ОБЩИНИТЕ (Загл. изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.)

Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) (1) Преотстъпването на средствата по реда на чл. 57, ал. 1 и 3 ЗДПч се извършва текущо с подаването на данъчните декларации за определяне на месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините.

(2) Годишният размер на преотстъпените данък върху печалбата и данък за общините се установява с годишната данъчна декларация.

(Ал. 3 и 4 отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 47а. (Предишна ал. 2 на чл. 47 изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Данъкът върху печалбата, преотстъпен по чл. 57, ал. 5а ЗДПч, се превежда на Министерството на отбраната в сроковете, определени в чл. 49 и 54 ЗДПч.


Чл. 48. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Правото на преотстъпване на данъка върху печалбата по реда на чл. 58 ЗДПч възниква от датите по чл. 41а ЗДПч, като се прилага и разпоредбата на § 7, ал. 3 ЗДПч.

(2) (Ал. 2 отм., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Правото на преотстъпване на данъка върху печалбата по реда на чл. 58 ЗДПч се ползва и в случаите, когато след приватизация в капитала на дружеството няма държавно или общинско участие.

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Заварените след влизането в сила на ЗДПч данъчно задължени лица, при които в резултат на приватизация държавното или общинското участие е до размера, посочен в чл. 58, ал. 1 ЗДПч, ползват правото на преотстъпване на данъка върху печалбата до изтичане на остатъка от 5-годишния срок на действие на преотстъпване на данъка.

(4) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Търговските дружества, за които правото за преотстъпване на данъка по реда на чл. 58 ЗДПч възниква с осъществяването на приватизационната сделка, могат да избират за първа година за ползване на облекчението годината на извършване на приватизацията или следващата година.


Чл. 49. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Преотстъпването на данъка върху печалбата по реда на чл. 58 ЗДПч се извършва текущо с подаването на данъчните декларации за месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините.

(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) Годишният размер на преотстъпения данък върху печалбата се установява с годишната данъчна декларация.

(3) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) При установяване на разлики между авансово начисления преотстъпен данък върху печалбата и годишния размер на преотстъпения данък се извършва преразчитане за установените положителни или отрицателни разлики.

(4) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) За доказване изпълнението на условия-та по чл. 58, ал. 2 ЗДПч с подаването на годишната данъчна декларация се представя справка за изпълнението на тези условия.


Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Преотстъпването на данъка върху печалбата по реда на чл. 59 ЗДПч се извършва текущо, едновременно с подаването на авансовите данъчни декларации.

(2) Годишният размер на преотстъпения данък върху печалбата се установява с годишната данъчна декларация.

(Ал. 3 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 107 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Петдесет на сто от преотстъпения данък върху печалбата се внася текущо в специалните фондове към националните кооперативни съюзи в сроковете по чл. 54 ЗДПч, с годишно преразчитане.

(4) (Нова - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Акумулираните средства по ал. 3 се използват само за субсидиране и кредитиране на кооперации и на образуваните от тях предприятия до края на следващата данъчна година.

(5) (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 51. (Ал. 1 и 2 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(1) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) До 31 март на следващата година националните кооперативни съюзи представят отчет за размера на преотстъпения данък по данъчни субекти (кооперации) и за размера на инвестициите по форма и образец, утвърдени от министъра на финансите.

(2) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Преотстъпването на данъка по чл. 59 ЗДПч се допуска само за резултатите от собствена дейност, без да се включват резултатите от съвместна дейност, осъществена по Закона за задълженията и договорите.


Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) (1) Преотстъпването на данъка върху печалбата по реда на чл. 60 ЗДПч се извършва текущо, с подаването на данъчните декларации за месечните (тримесечните) авансови вноски за данък върху печалбата и данък за общините.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Изискването, установено в чл. 60, ал. 1, т. 1 ЗДПч, за размера на левовата равностойност на 5 млн. щатски долара от основния капитал в дружествата с чуждестранно участие се отнася за внесения капитал общо от всички съдружници или акционери съгласно годишния счетоводен баланс.

(3) Левовата равностойност по ал. 2 се определя въз основа на фиксинга на Българската народна банка към датата на всяко изплащане или извършване на вноска.

(4) Изискването по чл. 60, ал. 1, т. 1 ЗДПч е налице и когато основният капитал или част от него е внесен като непарична вноска.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) За доказване изпълнението на условията по чл. 60, ал. 1 ЗДПч с подаването на годишната данъчна декларация се представя справка за изпълнението на тези условия.

(Ал. 6 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(6) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 107 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Средствата от преотстъпения данък върху печалбата по реда на чл. 60 ЗДПч се разходват за инвестиране в размер не по-малко от 50 на сто от преотстъпения данък в дълготрайни материални активи до подаването на годишната данъчна декларация.

(7) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г., предишна ал. 8 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Годишният размер на преотстъпения данък върху печалбата се установява с годишната данъчна декларация.

(9) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г., отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 54. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 55. (1) (Предишен текст на чл. 55 - ДВ, бр. 107 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Преотстъпените средства от данъка върху печалбата по реда на чл. 57, 58, 59 и 60 ЗДПч се отчитат като финансирания при спазване изискванията на НСС 13 - Отчитане на финансиранията.

(2) (Нова - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Когато финансирането е предназначено за погасяване на пасиви, то се отнася в увеличение на капиталовите резерви, пропорционално на изплатените задължения.


Чл. 56. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г.) За невнесените в срок средства от преотстъпения данък по реда на чл. 57а, 59, 61 и § 8 от преходните и заключителните разпоредби на ЗДПч се дължат лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.


Чл. 57. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъчно задължените лица, приключили на загуба годината и ползвали текущо преотстъпване на данъка върху печалбата по реда на чл. 58, 59 и 60 ЗДПч, едновременно със сторнирането на текущо начисления данък сторнират и финансирането.


Чл. 58. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) Когато в резултат на последващи проверки и ревизии начисленият данък за републиканския бюджет се увеличава, разликата не се преотстъпва на лицата по чл. 58, 59 и 60 ЗДПч, а се внася в държавния бюджет със съответните лихви.

(2) При преобразуване на търговски дружества поради вливане преотстъпването на данъка се преустановява само на вливащото се дружество.


Чл. 59. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., бр. 107 от 1997 г.) Данъчно задължените лица, освободени от данък върху печалбата за републиканския бюджет, внасят данък за общините.


Чл. 60. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Работодателите, освен тези на бюджетна издръжка, правят задължителни вноски във фонд "Професионална квалификация и безработица" по ред, определен от Министерския съвет.

(2) Кооперациите и образуваните от тях предприятия, учредени и регистрирани по реда на Закона за кооперациите, правят вноски за фонд "Професионална квалификация и безработица" по реда на ал. 1 само за назначените по трудов договор работници и служители.


Глава девета.
ПРЕНАСЯНЕ НА ЗАГУБИ

Чл. 61. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) На пренасяне (приспадане) подлежи отрицателният финансов резултат преди данъчното преобразуване, намален със сумите по чл. 16, ал. 2, с изключение на сумите по чл. 16, ал. 2, т. 5, 12, 15 и 18 ЗДПч.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъчно задължените лица с над 50 на сто държавно или общинско участие подават молба до министъра на финансите за разрешение за приспадане на загубата по реда на чл. 33 ЗДПч. Към молбата се прилага пълен комплект на годишния счетоводен отчет и данъчна декларация за годината, през която е реализирана загубата. Молбите се подават в срок до 31 май на следващата година, а министърът на финансите се произнася до края на същата година.

(Ал. 3 - 7 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава десета.
ПРЕКРАТЯВАНЕ И ПРЕОБРАЗУВАНЕ

Чл. 62. За данъчни цели при прекратяване на местни юридически лица и на клонове на чуждестранни лица:

1. в 30-дневен срок от датата на вземане на решение за прекратяване данъчно задълженото лице подава в данъчната служба по седалището на дружеството декларация за облагане с извънредна авансова вноска по реда на чл. 37 ЗДПч;

2. към датата на заличаването в търговския регистър ликвидаторът е длъжен да подаде в данъчната служба по седалището на данъчно задълженото лице годишна данъчна декларация за дейността до датата на заличаването;

(Точки 3 и 4 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 63. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) При преобразуване на търговски дружества по реда на глави девета и шестнадесета от Търговския закон независимо от формата на преобразуването (вливане, сливане, разделяне, отделяне) дружествата подават декларация за дейността до датата на вписване на решението за преобразуване в търговския регистър на съда по образеца за годишна данъчна декларация в 30-дневен срок от тази дата.

(Ал. 2 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

(2) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) За данъчни задължения, възникнали след датата на вписване в търговския регистър на решението за преобразуване, данъчно задължено лице е правоприемникът.

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 107 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) За данъчни задължения, възникнали в предходни периоди, установени с данъчен облагателен акт, данъчно задължено лице е правоприемникът.

(5) (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Чл. 64. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Глава единадесета.
ВНАСЯНЕ НА ДАНЪКА

Чл. 65. Данъчно задължените лица - платци на данъка за общините, които имат поделения, производства и дейности, необособени на самостоятелен баланс, и които се намират на територията на други общини, внасят дължимия данък за общините, определен пропорционално на заетия в поделенията, производствата и дейностите персонал, в приход на съответните общински бюджети в сроковете, определени в чл. 52 и 54 ЗДПч.


Чл. 66. Разликата между декларираните годишни размери на данък за общините и данък върху печалбата и авансово внесените през съответната година се внася в сроковете, определени за подаването на годишната данъчна декларация.


Чл. 67. (1) Вноските за фонд "Мелиорации", определени по реда на чл. 61, ал. 1 ЗДПч, се правят тримесечно до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, по реда на чл. 54 ЗДПч.

(2) Разликата между годишния размер на преотстъпените средства от данъка върху печалбата за фонд "Мелиорации" и авансово внесените суми за съответната година се внася в сроковете, определени за подаването на годишната данъчна декларация.

(3) Данъчно задължените лица внасят дължимите суми за фонд "Мелиорации" по набирателните сметки - съответната аналитична сметка на териториалните управления на данъчната администрация, откъдето се превеждат по целевата извънбюджетна сметка на Министерството на финансите.


Чл. 68. (1) Авансовите вноски за данък за общините и за данък върху печалбата са дължими в сроковете, установени в чл. 54, ал. 1 от Закона за данък върху печалбата.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., бр. 107 от 1997 г.) За невнесени в законоустановения срок авансови вноски и годишни данъчни задължения се начисляват лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Когато облагаемата печалба за последователни отчетни периоди се изменя през годината, лихви върху неиздължени авансови вноски се начисляват от момента, в който е изтекъл законоустановеният срок за внасянето им, до следващата авансова вноска, а за вноските за ноември и декември - до датата на годишното разчитане. Когато данъчно задълженото лице е на тримесечен режим на авансови вноски, лихвата за вноските за третото, съответно четвъртото тримесечие се изчислява до датата на годишното разчитане.

(Точки 1 до 5 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на този правилник:

1. "Данъчен период" е календарната година.

2. "Персонал" включва само лицата, които се намират в трудовоправни отношения по основен трудов договор с работодателя съгласно Кодекса на труда.

3. "Начислени средства за работна заплата" са всички трудови възнаграждения, които са елементи на брутното трудово възнаграждение, съгласно чл. 1 от Наредба № 14 на Министерството на труда и социалните грижи от 1993 г. за елементите на брутното трудово възнаграждение, върху които се правят вноски за държавното обществено осигуряване.

4. "Движими ценности" са ценни книжа (акции, облигации, държавни ценни книжа), благородни метали и скъпоценни камъни.

5. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) "Фирмен кредит" е предоставянето на парични средства от предприятия, съдружници и акционери (без банки) по договор за кредит, сключен за определен срок и с договорена лихва. Не се счита за фирмен кредит уреждането на взаимоотношения, произтичащи от междуфирмена задлъжнялост.

6. "Дивидент на член-кооператор" е извършено от кооперацията разпределение на печалбата след облагането й в полза на член-кооператор въз основа на неговите дялови вноски.

(Точки 7 - 9 - отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)

7. (Предишна т. 10 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) "Общи резерви на застрахователните дружества и взаимозастрахователните кооперации" са: резервният фонд по реда на чл. 246 от Търговския закон, съответно чл. 36 от Закона за кооперациите; други фондове и резерви, предвидени в устава на застрахователя.

8. (Предишна т. 11 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) "Специални резерви и фондове на застрахователните дружества и взаимозастрахователните кооперации" са застрахователните резерви, които се състоят от: запасен фонд; математически резерви по застраховките за живот; резерви за предстоящи плащания; пренос-премиен резерв; капитализираната стойност на пенсиите и други резерви, одобрени от Дирекцията за застрахователен надзор.

9. (Предишна т. 12 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Не се считат за място на стопанска дейност на чуждестранните лица:

а) използването на съоръжения единствено с цел складиране, излагане или доставка на стоки, принадлежащи на данъчно задълженото лице;

б) поддържането на запаси от стоки, принадлежащи на данъчно задълженото лице, единствено с цел складиране, излагане или доставка;

в) поддържането на запаси от стоки, принадлежащи на данъчно задълженото лице, единствено с цел преработката им от друго данъчно задължено лице;

г) поддържането на определено място изключително за покупка на стоки или за събиране на информация за данъчно задълженото лице;

д) поддържането на определено място изключително за дейност, която има подготвителен или спомагателен характер за данъчно задълженото лице - постоянни места на дейност за: събиране на информация; обслужване на патенти или договори за ноу-хау; реклама;

е) поддържането на определено място изключително за осъществяване на всяко съчетание от посочените в буква "д" дейности, при положение че цялостната дейност, произтичаща от това съчетание, има подготвителен или спомагателен характер;

ж) дейността на местно лице, което действа от името на чуждестранно лице и е юридически и икономически независимо спрямо него;

з) дейността на местно лице, действащо от името на чуждестранното лице, осъществявана в рамките на обичайната си дейност.

10. (Нова - ДВ, бр. 26 от 1997 г., предишна т. 13 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) "Рехабилитация" и "Социална интеграция" се определят съгласно § 1, т. 1, 2 и 7 от допълнителната разпоредба на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Редът и начинът на счетоводното отчитане на стопанската дейност на бюджетните предприятия се определят с указания, утвърдени от министъра на финансите.


§ 3. Размерът на разходите за социални мероприятия по реда на този правилник се определя по следния ред:

1. установява се общият размер на отчетените разходи за социални мероприятия, посочени в § 1, т. 12 от допълнителната разпоредба на ЗДПч;

2. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) общият размер на отчетените разходи се намалява с получените приходи;

3. получената сума по т. 2 се сравнява с нормативно определения данъчно признат размер на социалните разходи в чл. 16, ал. 2, т. 4 ЗДПч.


§ 4. Нормативната уредба, регламентираща социалните разходи, не се прилага по отношение на съдружниците в персоналните дружества (събирателни, командитни), както и при съдружниците в дружествата с ограничена отговорност, които не са назначени по основен трудов договор.


§ 5. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


§ 6. Приходите на икономически обособените юридически лица и на другите юридически лица с нестопанска цел се формират по реда на § 5 от допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството.


§ 7. Разходите на икономически обособените юридически лица и на другите юридически лица с нестопанска цел се формират по реда на § 6 от допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството.


§ 8. За целите на данъчното облагане начислените лихви по предоставени депозити (кредити) от Държавната спестовна каса на търговските банки се считат за приход в момента на изплащането им.


§ 9. (Предишен текст на ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Данъчно задължените лица, ползвали преференции по реда на чл. 87, ал. 4, т. 2 от Указ № 56 за стопанската дейност извън случаите по § 3 от преходните и заключителните разпоредби на ЗДПч и преобразували финансовия си резултат с размера на разходите за амортизации на дълготрайните материални активи, за които са ползвани облекченията до 30 юни 1996 г., след 1 юли 1996 г. не увеличават финансовия си резултат с размера на начислените за тези активи амортизации.


§ 10. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1997 г., бр. 107 от 1997 г.) (1) При установяване на данъка върху печалбата за неосвободените дейности на лицата по § 5, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за защита на земеделските производители се взема под внимание отрицателният финансов резултат за освободените дейности.

(2) При диференциране на финансовия резултат по дейности лицата по ал. 1 разпределят общите разходи пропорционално на нетния размер на приходите от продажби за всяка дейност.

(3) Компенсираният финансов резултат от финансовите и извънредните приходи и разходи се разпределя между облагаеми и необлагаеми с данък върху печалбата дейности пропорционално на нетния размер на приходите от продажби за всяка дейност.

(4) При преобразуване на финансовия резултат преди данъчното преобразуване постоянните и временните разлики се диференцират по реда на ал. 3.

(5) При вътрешни обороти между освободени от данък върху печалбата и неосвободени дейности финансовият резултат на освободените дейности се установява като разлика между вътрешноразчетните цени и разходите за тези дейности.


§ 11. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


§ 12. (1) При спазване изискванията на чл. 13 от този правилник реализираните в чужбина доходи и платените за тях данъци извън страната от български местни лица се отнасят в данъчната декларация за съответния отчетен период.

(2) За отчетната 1996 г. реализираните в чужбина доходи и платените за тях данъци извън страната от български местни лица се отразяват само в годишната данъчна декларация.


§ 13. За целите на данъчното облагане се признават само преоценки на активи, извършени по ред, определен от Министерския съвет, съгласно изискванията на чл. 33 от Закона за счетоводството.


§ 14. Данъчно задължените лица подават авансови месечни или тримесечни данъчни декларации и при отрицателен финансов резултат след данъчното преобразуване за съответния отчетен период.


§ 15. (Отм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


§ 16. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) При ревалоризация на активи по реда на чл. 33 от Закона за счетоводството разходите за амортизация се определят при непроменен полезен срок на годност на активите.


§ 17. (Нов - ДВ, бр. 26 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) (1) При разпределяне на дивидент под формата на допълнителен брой акции и дялове или чрез увеличаване стойността на притежаваните акции и дялове данъкът по чл. 30 ЗДПч се определя върху брутния размер на дивидента.

(2) При авансово разпределяне на дивиденти те се облагат и декларират по общия ред.

(3) За определения дивидент по реда на § 4 от преходните и заключителните разпоредби на ЗДПч се дължи данък по реда на чл. 30 ЗДПч.

(4) За изплатения до датата на обнародване на изменения с този параграф дивидент данъкът по чл. 30 ЗДПч се прехвърля служебно по съответните бюджетни сметки.


§ 18. (Нов - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Лицата, при които в резултат на втората тръжна сесия на централизирания търг за приватизация чрез инвестиционни бонове държавното или общинското участие се намалява под 50 на сто, са задължени да приложат чл. 41а ЗДПч, считано от 1 юни 1997 г., тъй като съгласно ал. 3, т. 2 от същия член за дата на обявяване на резултатите от сесията се смята 31 май 1997 г., когато изтича и данъчният период.


§ 19. (Нов - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Временните данъчни разлики от амортизации, възникнали до 31 декември 1996 г., се считат за постоянни.


§ 20. (Предишен § 17 - ДВ, бр. 26 от 1997 г., предишен § 18 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.) Правилникът се издава на основание § 16 от преходните и заключителните разпоредби на ЗДПч.


§ 21. (Предишен § 18 - ДВ, бр. 26 от 1997 г., отм. - ДВ, бр. 70 от 1997 г., предишен § 19 - ДВ, бр. 107 от 1997 г.)


Преходни и Заключителни разпоредби

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 122 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 26 МАРТ 1997 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 302 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

(ДВ, БР. 26 ОТ 28 МАРТ 1997 Г.)


§ 26. (1) Получените през 1996 г. приходи от учредителния капитал на приватизационните фондове се разсрочват като приходи за бъдещи периоди до 31 декември 1997 г.

(2) Извършените текущи разходи през 1996 г. за издръжка на приватизационните фондове се отчитат като разходи за бъдещи периоди до 31 декември 1997 г.

(3) Признаването на разсрочените по ал. 1 и 2 приходи и разходи се извършва текущо през 1997 г. по 1/12 част месечно.

(4) Получените от приватизационните фондове през 1996 г. приходи и извършените разходи извън случаите по ал. 1 и 2 се отчитат текущо съгласно изискванията на Закона за счетоводството, Националния сметкоплан и Националните счетоводни стандарти.


§ 27. Постановлението влиза в сила от деня на влизането в сила на Закона за данък върху печалбата (обн., ДВ, бр. 59 от 1996 г.; изм., бр. § 110 от 1996 г. и бр. 16 от 1997 г.).


Преходни и Заключителни разпоредби

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 418 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 7 НОЕМВРИ 1997 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ПЕЧАЛБАТА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 302 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г.

(ДВ, БР. 107 ОТ 18 НОЕМВРИ 1997 Г.)


§ 46. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

11. Досегашните § 18 и 19 стават съответно § 20 и 21.


§ 47. Постановлението влиза в сила едновременно с влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху печалбата (ДВ, бр. 49 от 1997 г.), с изключение на § 4 и 5, които влизат в сила от 1 януари 1998 г.


Приложение към чл. 2


Списък на кооперативните съюзи, прилагащи разпоредбите на чл. 59 от Закона за данък върху печалбата


1. Централен кооперативен съюз.

2. Централен съюз на трудовопроизводителните кооперации.

3. Съюз на земеделските кооперации в България.


Промени настройката на бисквитките