ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ПРЕСТЪПНОСТТА
ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ПРЕСТЪПНОСТТА
Обн. ДВ. бр.15 от 18 Февруари 1997г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1999г.
Отменено основание - виж § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 287 от 30 декември 1998 г. за закриване на Центъра за информационни технологии за противодействие на престъпността, с който се отменя Постановление № 253 на Министерския съвет от 1996 г. за изграждане на интегрирана информационна система за противодействие на престъпността (ДВ, бр. 88 от 1996 г.) - ДВ, бр. 3 от 12 януари 1999 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията и дейността на Центъра за информационни технологии за противодействие на престъпността, наричан по-нататък "центъра".
Чл. 2. (1) Центърът е междуведомствен орган при Министерския съвет за изпълнение и координация на Националната програма за изграждане на интегрирана информационна система за противодействие на престъпността (ИИСПП).
(2) Центърът:
1. организира и участва в разработката на единни правила и стандарти за информационната среда на ИИСПП;
2. разработва насоките, програмите и плановете за създаването, внедряването и експлоатацията на ИИСПП;
3. създава проекта, осъществява програмната и техническата реализация, създава организация по внедряването и експлоатацията на ИИСПП;
4. разработва и внедрява мерки за защита на информацията, обработвана и предавана в ИИСПП;
5. изучава резултатите от експлоатацията, изявява нови потребности и привежда към тях възможностите на ИИСПП;
6. координира и подпомага изграждането
на автоматизирани информационни системи
в Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Главната прокуратура, Националната следствена служба и
в съдилищата.
(3) Центърът работи по перспективни и оперативни планове.
(4) В своята дейност центърът осигурява единните национални интереси, отчитайки и интересите на ведомствата от изпълнителната и съдебната власт, подписали националната програма.
Чл. 3. (1) Центърът е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.
(2) Центърът се осигурява сградно, технически, комуникационно и административно от Министерството на вътрешните работи, докато Министерският съвет съгласувано със заинтересуваните ведомства не реши друго.
Глава втора.
ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ЦЕНТЪРА ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ПРЕСТЪПНОСТТА
Чл. 4. Центърът за информационни технологии за противодействие на престъпността се ръководи от методически съвет и от директор.
Чл. 5. (1) Методическият съвет се състои от заместник-ръководители на ведомствата, подписали националната програма, определени със заповед на ръководителите им. В работата му участва и директорът на центъра.
(2) Методическият съвет:
1. осъществява общото и методическото ръководство на центъра, контролира и подпомага изпълнението на Националната програма за изграждане на ИИСПП;
2. изразява становище за структурата,
създаването и реорганизацията на звена на центъра;
3. разглежда и приема програми и планове за разработване на ИИСПП, отчети за дейността на центъра, етапи от разработването на ИИСПП и проекти на нормативни актове, стандарти, организационно-технологична и друга документация;
4. утвърждава приходната и разходната част на бюджета на центъра и контролира неговото изпълнение;
5. прави предложение за назначаване и
за освобождаване на директора и изразява становище по други въпроси, предвидени в правилника;
6. решава други въпроси, постановени
от Министерския съвет или от Висшия съдебен съвет, които са по предмета на неговата дейност.
(3) Решенията на методическия съвет се вземат с консенсус, а ако той не бъде постигнат, въпросът се отнася до Министерския съвет и до Висшия съдебен съвет за вземане на отношение.
Чл. 6. (1) Директорът:
1. организира, ръководи, контролира и отговаря за дейността на центъра;
2. отчита дейността на центъра пред Министерския съвет съобразно установения ред и информира за дейността на центъра методическия съвет, Висшия съдебен съвет и ведомствата, подписали националната програма;
3. насрочва и ръководи заседанията на методическия и на консултативния съвет;
4. назначава експертни съвети и определя условията на тяхната дейност;
5. след приемане от методическия съвет утвърждава структурата, създава и реорганизира звената на центъра и назначава техните ръководители;
6. осъществява връзки с международни организации, ведомства и други органи по предмета на дейност на центъра;
7. сключва и прекратява трудови договори със служители от центъра, както и граждански договори с други лица и организации за извършване на дейности по изграждането на ИИСПП.
(2) Директорът на центъра се назначава от Министерския съвет по предложение на методическия съвет.
(3) Директорът е специалист с висше образование, управленски опит и стаж най-малко 5 години като юрист или специалист в областта на изграждането на автоматизирани информационни системи.
Чл. 7. (1) Директорът се подпомага от заместник-директори, които отговарят на изискванията по чл. 6, ал. 3. Те се назначават от директора след съгласуване с методическия съвет.
(2) Директорът може да възлага свои правомощия на заместниците си.
(3) При отсъствие на директора правомощията му се упражняват от негов заместник, определен със заповед.
Чл. 8. (1) Към директора на центъра се създава консултативен съвет, в чийто състав се включват определени от него служители на центъра, както и представители на ведомствата, подписали националната програма.
(2) Консултативният съвет е съвещателен научнометодически орган, който подпомага директора на центъра при вземане на управленски решения.
Чл. 9. (1) Директорът може да създава експертни съвети за решаване на задачи по предмета на дейност на центъра.
(2) Експертните съвети разработват про-блеми, свързани с изграждането на ИИСПП.
Чл. 10. Дейността на съветите по чл. 8 и 9 се урежда с разпоредителни актове на директора на центъра.
Глава трета.
БЮДЖЕТ
Чл. 11. (1) Директорът на центъра разработва проектобюджета му съобразно законите и указанията за изготвяне на държавния бюджет.
(2) Изработеният проект се изпраща за съгласуване с ведомствата, подписали националната програма. След съгласуването проектът се приема от методическия съвет и се изпраща до Министерството на финансите за включването му в рамките на държавния бюджет. При несъгласуване на проектобюджета в методическия съвет или от посочените по-горе ведомства въпросът се отнася до Министерския съвет и до Висшия съдебен съвет заедно с направените бележки.
(3) Изменението на бюджета и актуализирането му се извършват по реда за приемането му.
Чл. 12. Освен държавната субсидия приходи за бюджета могат да се набавят от дарения и спонсорство от вътрешни и външни организации и от лица след съгласуване на постъпленията и условията в методическия съвет.
Чл. 13. (1) Управляването и разходването на средства по бюджета, както е утвърден, се извършват от директора на центъра, а контролът по изпълнението му се упражнява от методическия съвет и от ведомствата, подписали програмата.
(2) Директорът на центъра осигурява вътрешноведомствения финансов контрол съобразно законовите изисквания.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Правилникът се издава на основание чл. 2, ал. 3 от Постановление № 253 на Министерския съвет от 1996 г. за изграждане на интегрирана информационна система за противодействие на престъпността (ДВ, бр. 88 от 1996 г.).
§ 2. Правилникът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".