Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 73 от 26.VII

ПРАВИЛНИК ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ЗА ЗАКРИЛА НА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

 

ПРАВИЛНИК ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ЗА ЗАКРИЛА НА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

Обн. ДВ. бр.27 от 1 Април 1997г., отм. ДВ. бр.73 от 26 Юли 2002г.

Отменен с § 1, т. 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 151 на Министерския съвет от 19 юли 2002 г. за закриване на Съвета за закрила на авторското право и сродните му права към Министерския съвет - ДВ, бр. 73 от 26 юли 2002 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат задачите, структурата и организацията на дейността на Съвета за закрила на авторското право и сродните му права, наричан по-нататък "съвета".


Раздел II.
Задачи

Чл. 2. Съветът:

1. разработва програми за предотвратяване и прекратяване на незаконното използване на обекти, закриляни от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП);

2. координира дейностите и мерките, предприемани от държавните органи, организации и институции в областта на авторското право и сродните му права, както и от органите на местното самоуправление;

3. събира, обработва и анализира информацията относно състоянието и тенденциите на вътрешния и външния пазар с обекти, закриляни от ЗАПСП;

4. оказва съдействие на организациите за закрила или управление на авторски и сродни права;

5. внася в Министерския съвет за разглеждане промени в националното законодателство във връзка с международноправните задължения на страната;

6. прави мотивирани предложения за присъединяване към международни споразумения в областта на авторското право и сродните му права.


Раздел III.
Структура

Чл. 3. (1) Съветът е колегиален орган, който се състои от председател, заместник-председател, членове и секретар.

(2) Председател на съвета е заместник министър-председател, определен от Министерския съвет, а заместник-председател - министърът на културата.

(3) Оперативната координация на работата на съвета се осъществява от секретар - длъжностно лице в Министерството на културата, определено от министъра на културата.


Чл. 4. (1) Председателят:

1. представлява съвета;

2. определя дневния ред за заседанията;

3. насрочва и ръководи заседанията и работата на съвета;

4. организира и контролира изпълнението на решенията на съвета;

5. внася в Министерския съвет за разглеждане приетите от съвета материали, становища и предложения.

(2) В отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от заместник-председателя.


Чл. 5. Членовете на съвета изразяват позициите на институциите, които представляват.


Чл. 6. Секретарят:

1. организира подготовката на заседанията на съвета;

2. води на отчет становищата и решенията, взети на заседанията на съвета, координира изпълнението им и подпомага председателя при организацията и контрола на изпълнението им.


Чл. 7. Съветът може да привлича експерти в областта на авторското право и сродните му права за участие в работата на съвета и за изпълнение на неговите задачи и решения.


Раздел IV.
Организация на дейността

Чл. 8. (1) Заседанията на съвета се свикват от председателя по негова инициатива съгласно прието решение от последното заседание или по искане на най-малко трима от членовете му.

(2) Дневният ред се изпраща на членовете на съвета най-късно 10 дни преди датата на заседанието.

(3) Всеки член на съвета може да предлага промени в дневния ред, както и включване на нови въпроси в него най-късно 5 дни преди заседанието. Допълнително предложени въпроси се включват в дневния ред и се разглеждат, когато никой от присъстващите на заседанието няма възражения.


Чл. 9. (1) Заседанията на съвета са редовни, ако на тях присъстват най-малко две трети от членовете му съгласно поименно определения състав. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието членове.

(2) По изключение членовете на съвета могат да бъдат представлявани на заседанията от служители, определени от съответния министър или ръководител на ведомство след съгласуване с председателя. При вземане на решения тези лица участват с право на съвещателен глас.

(3) За всяко заседание на съвета се съставя протокол за решенията, който се подписва от председателя, заместник-председателя и присъстващите членове. Към него се прилагат документите по точките от дневния ред, разгледани на заседанието.

(4) Съветът може да отправя покани за участие в своите заседания към експерти, посочени от съответни министри, представители на държавни ведомства, които нямат представител в съвета, представители на органи на местното самоуправление, както и към представители на неправителствени и художествено-творчески организации и сдружения, които имат отношение към въпрос, разглеждан на заседание на съвета.


Промени настройката на бисквитките