ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ МЕДИЦИНСКИ СЪВЕТ
ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ МЕДИЦИНСКИ СЪВЕТ
Обн. ДВ. бр.39 от 16 Май 1997г., изм. ДВ. бр.59 от 25 Юли 1997г., изм. ДВ. бр.92 от 22 Октомври 1999г.
Отменено основание. Виж и чл. 6 от Закона за здравето - ДВ, бр. 70 от 10 август 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.
Чл. 1. Висшият медицински съвет, наричан по-нататък "съветът", е съвещателен орган при Министерството на здравеопазването със следните функции:
1. произнася се по основните насоки и приоритети на националната здравна политика и по медицинските аспекти на демографските проблеми в страната;
2. дава становища по законопроекти и по проекти на подзаконови нормативни актове на Министерството на здравеопазването;
3. произнася се по позицията на Министерството на здравеопазването по годишния проектобюджет на здравеопазването, развитието на инвестиционния процес, материално-техническата база и медицинските технологии;
4. предлага критерии за оценяване качеството на профилактичната и диагностичната дейност;
5. препоръчва критерии за оценка на квалификацията на медицинските специалисти и се произнася по списъка на медицинските специалности в страната;
6. (Отм. - ДВ, бр. 92 от 1999 г.).
Чл. 2. (1) Съветът се състои от председател и 24 членове.
(2) Председател на съвета е министърът на здравеопазването, който е без право на глас.
(3) Членове на съвета са: петима представители на Министерството на здравеопазването, по един - от ведомствените здравни служби на Министерството на отбраната, Министерството на транспорта и Министерството на вътрешните работи, петима - на Българския лекарски съюз, трима - на Българския стоматологичен съюз, и осем - на висшите медицински училища.
Чл. 3. Представителите на Министерството на здравеопазването в съвета се определят от министъра на здравеопазването. В тях се включват и изтъкнати специалисти на медицинската наука и практика от хигиенно-епидемиологичните инспекции и лечебните заведения.
Чл. 4. Представителите на професионалните организации на лекарите и на стоматолозите се избират в съответствие с устава на Българския лекарски съюз и на Българския стоматологичен съюз.
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1997 г.) Представители на висшите медицински училища в съвета са ректорите на тези училища в София, Пловдив, Варна и Плевен, деканът на Медицинския факултет в Стара Загора, деканите на стоматологичните факултети в София и Пловдив и началникът на Военномедицинската академия в София.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1997 г.) Представителите на ведомствените здравни служби се определят съответно от министъра на отбраната, министъра на транспорта и министъра на вътрешните работи.
Чл. 7. Членовете на съвета се определят за срок 2 години.
Чл. 8. (1) Съветът избира с тайно гласуване и с мнозинство от 2/3 от членовете си заместник-председател от състава на съвета.
(2) Секретарят на съвета е лице, назначено на щатна длъжност в Министерството на здравеопазването, което координира работата на съвета и води неговата документация. Той не е член на съвета.
Чл. 9. По решение на съвета към него могат да се създават постоянни или временни експертни комисии, както и да се привличат допълнителни членове с право на съвещателен глас.
Чл. 10. (1) Заседанията на съвета се свикват най-малко веднъж на 3 месеца от неговия председател, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.
(2) Дневният ред на заседанията се изготвя от секретаря на съвета, одобрява се от неговия председател и се изпраща на членовете на съвета, като в него се определят и датата и часът на заседанието.
(3) Заседанията се считат за редовни, ако в тях участват 2/3 от членовете на съвета. Решенията се вземат с обикновено мнозинство. Председателят на съвета не участва в гласуванията.
Чл. 11. Участието в съвета не се заплаща. Членовете му, които не живеят в столицата, получават командировъчни пари за сметка на Министерството на здравеопазването.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 3а, ал. 1 от Закона за народното здраве.