Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 19 от 2.III

ИНСТРУКЦИЯ № 33 ОТ 5 СЕПТЕМВРИ 1997 Г. ЗА РАБОТАТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ПО ЧЛ. 31 ОТ ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО

 

ИНСТРУКЦИЯ № 33 ОТ 5 СЕПТЕМВРИ 1997 Г. ЗА РАБОТАТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ПО ЧЛ. 31 ОТ ЗАКОНА ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО

Обн. ДВ. бр.80 от 16 Септември 1997г., отм. ДВ. бр.19 от 2 Март 1999г.

Чл. 1. Междуведомствената комисия се състои от по един представител на Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция, Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Министерството на труда и социалната политика, Националното бюро за териториално убежище и бежанци и Агенцията за българите в чужбина.

Чл. 2. (1) Членовете на комисията се назначават от министъра на правосъдието и правната евроинтеграция по предложение на ръководителите на министерствата и ведомствата, посочени в чл. 1.

(2) Председател на междуведомствената комисия е заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция, определен със заповед на министъра.

Чл. 3. (1) Заседанията на комисията се насрочват от председателя є, който организира цялостната є дейност, представлява я и отговаря за дейността є пред министъра на правосъдието и правната евроинтеграция.

(2) Междуведомствената комисия заседава най-малко 4 пъти в месеца. Заседанията се провеждат при участие на 2/3 от членовете є.

Чл. 4. Молбите за промяна в гражданството се подават лично или чрез надлежно упълномощени лица в дипломатическите и консулските представителства на Република България зад граница или в Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция.

Чл. 5. (1) По постъпилите по Закона за българското гражданство молби се образуват преписки, които задължително се съгласуват с Министерството на вътрешните работи и другите заинтересувани ведомства.

(2) По преписките, образувани в дипломатическите и консулските представителства на Република България зад граница, Министерството на външните работи задължително дава становище, което се отразява в писмо до Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция, съпровождащо преписката. При изготвяне на становището се взема мнението на ръководителите на българските дипломатически и консулски представителства в съответните държави.

Чл. 6. (1) За заседанията на комисията се изготвя проект за протокол, който се раздава на членовете є една седмица преди самото заседание. Всеки член на комисията има право да изисква преписката и да се запознае с документите, приложени в нея.

(2) В проекта за протокола се отразяват мотивираните становища на заинтересуваните министерства и ведомства. Не се вписва становище, което засяга националната сигурност. То се докладва устно от представителя на съответното ведомство.

Чл. 7. Междуведомствената комисия внася доклад с мотивирано мнение до министъра на правосъдието и правната евроинтеграция не по-късно от шест месеца от подаване на молбата по всяка преписка.

Чл. 8. (1) Министърът на правосъдието и правната евроинтеграция на основание протокола от заседанието на комисията прави предложение до Президента на Република България за издаване или не на съответните укази за приемане, възстановяване, освобождаване или лишаване от българско гражданство.

(2) По отделни преписки срокът може да бъде удължен до осем месеца.

Чл. 9. (1) Преписките се разглеждат по реда на постъпването им. Изключения се допускат по решение на председателя на комисията, ако важни причини налагат това.

(2) Преписките за придобиване или възстановяване на българско гражданство на лица от българска народност се разглеждат с предимство.

(3) Комисията взема решение с мнозинство 2/3 на членовете от списъчния є състав.

(4) За заседанието на комисията се води протокол.

Чл. 10. Председателят на комисията прави обзорен доклад пред министъра на правосъдието и правната евроинтеграция за дейността є на всеки три месеца.

Чл. 11. Изпълнението на инструкцията се възлага на председателя на комисията по българското гражданство.

Промени настройката на бисквитките