Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 67 от 12.VI

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ВИСШЕТО ВОЕННО ТРАНСПОРТНО УЧИЛИЩЕ "ТОДОР КАБЛЕШКОВ"

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ВИСШЕТО ВОЕННО ТРАНСПОРТНО УЧИЛИЩЕ "ТОДОР КАБЛЕШКОВ"

Обн. ДВ. бр.67 от 12 Юни 1998г.

Загубил значение. С § 7, ал. 1, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване на Строителните войски, Войските на Министерството на транспорта и Войските на Комитета по пощи и далекосъобщения в държавни предприятия Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" е девоенизирано - ДВ, бр. 57 от 14 юли 2000 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С този правилник се уреждат устройството и дейността на Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" (ВВТУ "Тодор Каблешков") - София.


Чл. 2. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" е държавно специализирано висше военно транспортно училище към Министерството на транспорта на бюджетна издръжка.


Чл. 3. (1) Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" провежда обучение на български и чуждестранни граждани и осъществява научноизследователска и инженерингова дейност.

(2) Във ВВТУ "Тодор Каблешков" се провеждат процедури за присъждане на научни степени и научни звания в съответствие с действащото законодателство.

(3) Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" издава държавни дипломи за завършена образователно-квалификационна степен, свидетелства и удостоверения за професионална квалификация.


Чл. 4. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" организира и провежда своята дейност в съответствие с действащото законодателство в страната и заповедите и указанията на министъра на транспорта и на министъра на отбраната.


Чл. 5. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" е юридическо лице, има свое име - "Тодор Каблешков", знаме, печат и празник - 13 януари, който се чества ежегодно.


Чл. 6. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" е висше военно училище, в което:

1. правилникът на училището се приема от Министерския съвет по предложение на министъра на транспорта съгласувано с министъра на образованието и науката;

2. началникът на училището се назначава съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;

3. заместник-началниците на училището, които са на изборна длъжност, се назначават от министъра на транспорта;

4. министърът на транспорта утвърждава специалностите и учебните планове съгласувано с министъра на образованието и науката;

5. е въведена военизирана форма на подготовка на кадри за работа в условията на специален режим в железопътния транспорт и във военно време;

6. въпросите, свързани с преминаването на военната служба от кадровите военнослужещи и с военната подготовка на курсантите, бойната готовност и мобилизация, с осигуряването с въоръжение, военнотехническо, инженерно и химическо имущество, се съгласуват с Министерството на отбраната.


Глава втора.
СТРУКТУРА И УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 7. (1) Структурата на ВВТУ "Тодор Каблешков" включва командване и органи за управление, основни звена (факултети, Транспортен колеж и катедри) и обслужващи звена. Тя се утвърждава от министъра на транспорта по предложение на началника на училището.

(2) Академичният съвет на училището взема решения за създаване или преобразуване на катедри и на обслужващи звена и предлага образуването на основни звена.


Чл. 8. Факултетът обединява катедри за осигуряване на обучението по една специалност или по група сродни специалности и не е самостоятелно юридическо лице.


Чл. 9. (1) Транспортният колеж не е самостоятелно юридическо лице.

(2) Колежът не открива собствени катедри. Учебният процес се провежда от съществуващите във факултетите катедри.

(3) Учебната и научната дейност на колежа се ръководи от факултетните съвети по съответните научни направления.


Чл. 10. Катедрата е основно звено в структурата на ВВТУ "Тодор Каблешков".


Чл. 11. Учебните подразделения на курсантите (батальоните) са обслужващи звена за организиране на обучението, възпитанието и войсковия живот.


Чл. 12. Центърът за следдипломна квалификация (ЦСДК) е обслужващо звено, което организира обучението на специалисти с различни образователни и образователно-квалификационни степени, и не е самостоятелно юридическо лице. Учебният процес се осъществява от факултетите и катедрите.


Чл. 13. Функциите и структурата на останалите обслужващи звена се определят при създаването им с правилници.


Чл. 14. Органи за управление на ВВТУ "Тодор Каблешков" са Общото събрание, Академичният съвет и началникът на училището.


Чл. 15. Общият брой на членовете на Общото събрание на училището и процедурата за избирането и освобождаването им, както и неговата структура се определят от Академичния съвет съгласно изискванията на Закона за висшето образование.


Чл. 16. За свикване на Общото събрание на училището се прави писмена обява най-малко 7 дни преди заседанието, в която се посочва проектът на дневен ред.


Чл. 17. При провеждане на избори от Общото събрание се спазва следният ред:

1. определят се числеността и структурата на постоянния или временния ръководен или помощен орган;

2. издигат се кандидатури на обявените за избор ръководители или членове на колективния орган;

3. самоотводите се приемат безусловно, а отводите не се гласуват;

4. всеки член на Общото събрание на училището може да гласува за повече кандидати, отколкото е числеността на квотата, утвърдена по т. 1;

5. класирането на кандидатите след гласуването се извършва от избрана от Общото събрание комисия по низходящия ред на получените положителни гласове до запълване на съответната квота;

6. за избрани се считат лицата, получили по реда на т. 5 най-много гласове, но най-малко половината от гласовете на участващите в избора;

7. за непопълнените места се провежда нов избор по утвърдения ред;

8. когато определената численост на изборните места се превиши поради еднакъв брой гласове на последните от класирането, между тях се провежда нов избор по същата процедура, ако Общото събрание на училището не реши да промени първоначално приетата квота.


Чл. 18. Общото събрание на училището има следните правомощия:

1. определя числеността и структурата на Академичния съвет в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование и с тайно гласуване избира неговите членове;

2. при нужда избира от състава си комисии и определя техните задължения;

3. решава общи въпроси за социално-битовото осигуряване на личния състав.


Чл. 19. (1) Академичният съвет е орган за ръководство на учебната и научната дейност на ВВТУ "Тодор Каблешков".

(2) Заместник-началниците на ВВТУ "Тодор Каблешков" и деканите на факултети, които не са членове на Академичния съвет, участват в заседанието му с право на съвещателен глас.


Чл. 20. (1) Академичният съвет се свиква на заседание най-малко 3 пъти в един семестър.

(2) За свикване на Академичния съвет членовете му се уведомяват с писмена покана не по-късно от 7 дни преди заседанието.

(3) Право да свиква Академичния съвет има началникът на ВВТУ "Тодор Каблешков", както и не по-малко от 1/4 от членовете му, изявили писмено желание за това. Предлагащите заседанието на Академичния съвет представят писмено и проект на дневен ред.


Чл. 21. (1) Заседанията на Академичния съвет са законни, ако присъстват най-малко 2/3 от членовете му по списъчен състав.

(2) При определяне на списъчния състав не се вземат предвид членове, които се намират в отпуск по болест или са в чужбина. По този ред могат да се приспадат най-много до 1/6 от членовете на Академичния съвет.

(3) Академичният съвет взема решения с обикновено мнозинство от гласовете на присъстващите.

(4) При избор на органи за управление гласуването е тайно. В случай че предложенията не получат необходимото мнозинство, се провежда нов избор между двамата кандидати, получили най-много гласове.

(5) При провеждане на избори самоотводите се приемат безусловно, а отводите не се гласуват.


Чл. 22. Академичният съвет избира с тайно гласуване от състава си заместник-председател и секретар.


Чл. 23. Академичният съвет:

1. обсъжда бюджета на училището и го предлага на министъра на транспорта за разглеждане от Министерския съвет;

2. приема основни насоки за развитие на учебната и научната дейност и планове за подготовка и повишаване на квалификацията на преподавателския, научно-преподавателския и научноизследователския състав;

3. обсъжда и предлага за утвърждаване от министъра на транспорта на специалностите, формите и степените на обучение и прави предложение за броя на приеманите обучаеми;

4. обсъжда и предлага за утвърждаване от министъра на транспорта наредбата за прием на обучаеми в училището;

5. утвърждава или променя квалификационните характеристики;

6. обсъжда и предлага за утвърждаване от министъра на транспорта учебните планове за подготовка на специалисти по образователно-квалификационни степени и форми на обучение в училището;

7. взема решения за участие в сдружения с наши и чуждестранни организации;

8. взема решения с тайно гласуване за продължаване на основните трудови договори на хабилитираните лица след навършване на пенсионна възраст в съответствие с изискванията на § 11, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за висшето образование и на Кодекса на труда;

9. обсъжда и приема годишния финансов отчет на училището по бюджетните и извънбюджетните средства с изключение на специалните разходи;

10. избира комисии и други помощни органи и определя техните функции, права и задължения;

11. взема решения за отправяне на искане за откриване на процедура за акредитация или на процедура за оценяване.


Чл. 24. (1) Началникът на ВВТУ "Тодор Каблешков" ръководи цялостната дейност на училището и е пряк началник на целия личен състав. Той е офицер на кадрова военна служба и отговаря за дейността си пред министъра на транспорта.

(2) Основна задача на началника на училището е да осигурява необходимите условия за провеждане на обучение, научноизследователска дейност, бойната готовност и мобилизация на училището и военновременните формирования.


Чл. 25. (1) Началникът на ВВТУ "Тодор Каблешков":

1. представлява ВВТУ "Тодор Каблешков";

2. по право е член на Академичния съвет и негов председател;

3. ръководи, организира и контролира цялостната дейност на училището;

4. решава окончателно всички въпроси на обучаемите съгласно Закона за висшето образование, Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и правилника;

5. подготвя и предлага за приемане от Академичния съвет годишния отчет за резултатите от дейността на училището;

6. предлага на Академичния съвет кандидатурите на хабилитирани преподаватели за избор на заместник-началници на училището;

7. сключва и прекратява трудови договори с административния, стопанския, научно-помощния и учебно-помощния персонал, с хабилитираните и нехабилитираните преподаватели след избирането или освобождаването им по установения от закона ред;

8. осигурява правилното използване на финансовите и други средства, разпорежда се с бюджета на училището, ръководи и контролира разработването му по източници и направления и го представя за приемане по установения ред;

9. ръководи подготовката, разработването и изпълнението на плана за бойната готовност и мобилизацията на училището и формированията;

10. организира провеждането на оперативно-тактическата подготовка на офицерите;

11. изпълнява и други функции, произтичащи от законите, заповедите на министъра на транспорта и решенията на Общото събрание и Академичния съвет на училището.

(2) В дейността си началникът на училището се подпомага от съвет на началника. В състава на съвета влизат заместник-началниците на училището, главният счетоводител, главният юрисконсулт, деканите на факултети и директорът на Центъра за следдипломна квалификация. По отделни въпроси могат да се привличат и други лица.


Чл. 26. (1) Заместник-началниците на училището са подчинени на началника на училището.

(2) Заместник-началниците на училището:

1. са преки началници на целия личен състав на училището и ръководят непосредствено своите направления;

2. имат право да отдават разпореждания от името на началника на училището по въпросите, за които отговарят.

(3) Началниците на отдели и служби са подчинени на съответните заместник-началници на училището. Те са преки началници на личния състав на съответните отдели и служби и отговарят за цялостната им дейност.


Чл. 27. Органи за управление на факултета са общото събрание на факултета (ОСФ), факултетният съвет (ФС) и деканът.


Чл. 28. (1) Структурният състав, числеността и процедурата за избор и освобождаване на членовете на общото събрание на факултета се определят от факултетния съвет, като се спазват изискванията на Закона за висшето образование.

(2) За новосъздадените факултети функциите на факултетния съвет по ал. 1 се изпълняват от Академичния съвет.

(3) Представителите на нехабилитираните преподаватели и на обучаемите се избират на техни събрания при спазване на процедурата по чл. 17.

(4) Съставът на общото събрание на факултета се обявява от декана, а за новосъздадени факултети - със заповед на началника на училището.


Чл. 29. (1) Общото събрание на факултета се свиква от декана или по искане на 1/4 от членовете му най-малко веднъж на семестър.

(2) Заседанието на общото събрание на факултета е законно, ако присъстват най-малко 2/3 от членовете му.

(3) Общото събрание на факултета взема решения с обикновено мнозинство от присъстващите.

(4) При провеждане на избори за органи на управление се спазва процедурата по чл. 17.


Чл. 30. Общото събрание на факултета:

1. избира с явно гласуване за всяко заседание председател и негов заместник измежду хабилитираните си членове;

2. избира с тайно гласуване декан измежду хабилитираните си членове, които са на основен трудов договор в училището;

3. определя структурата и числеността на факултетния съвет и избира с тайно гласуване неговите членове;

4. обсъжда и приема семестриален отчет на декана за дейността на факултета;

5. взема решения по въпроси, свързани с дейността на факултета.


Чл. 31. (1) Факултетният съвет е орган за ръководство на учебната и научната дейност на факултета, който:

1. взема решения за обявяване на конкурси и избира научно-преподавателски и преподавателски кадри; при обявяване на конкурси за професори решението се утвърждава от Академичния съвет;

2. в рамките на правомощията си по предложение на ръководителите (началниците) на катедри взема решения и предлага на началника на ВВТУ "Тодор Каблешков" за освобождаване на преподавателски, научно-преподавателски и научноизследователски кадри в съответствие с действащото законодателство;

3. избира с тайно гласуване измежду хабилитираните преподаватели на факултета заместник-декани по предложение на декана;

4. обсъжда и приема учебни програми на изучаваните дисциплини;

5. организира и отчита работите на докторантите и специализантите;

6. взема решения за привличане на гост-преподаватели по предложение на катедрите;

7. избира измежду хабилитираните си членове заместник-председател и научен секретар с тайно гласуване;

8. провежда атестирането на научно-преподавателските кадри;

9. избира рецензенти на учебна и научна литература;

10. взема решения за отправяне на искане за откриване на процедура за акредитиране на специалностите.

(2) Председател на факултетния съвет по право е деканът на факултета.

(3) Факултетният съвет се свиква на заседание от председателя му не по-малко от два пъти на семестър. Той може да се свика и по писмено искане на най-малко 1/4 от членовете му, като се представи и проект на дневен ред.

(4) Членовете на факултетния съвет се уведомяват за свикването му с писмена покана не по-късно от 7 дни преди заседанието.

(5) Заседанията на факултетния съвет са редовни, ако са спазени изискванията на чл. 21, ал. 1 и 2.

(6) Факултетният съвет взема решения в съответствие с изискванията на чл. 21, ал. 3 и 5.


Чл. 32. Защитата на дисертационни трудове и изборите за хабилитиране на научни работници в училището се провеждат в съответствие с действащото законодателство.


Чл. 33. Деканът:

1. представлява факултета;

2. по право е член на факултетния съвет;

3. предлага на факултетния съвет кандидатурите на хабилитирани преподаватели за избор на един или повече заместник-декани;

4. подготвя и предлага за приемане от факултетния съвет на годишния отчет за дейността на факултета;

5. изпълнява и други функции, произтичащи от решенията на Академичния и факултетния съвет и на общите събрания на училището и факултета.


Чл. 34. (1) Органи за управление на катедрата са катедреният съвет и ръководителят (началникът) на катедрата.

(2) Катедреният съвет включва щатните хабилитирани и нехабилитирани преподаватели и редовните докторанти.

(3) Заседанията на катедрения съвет са редовни, ако са спазени изискванията на чл. 21, ал. 1 и 2.

(4) Катедреният съвет взема решения в съответствие с изискванията на чл. 21, ал. 3 и 5.


Чл. 35. (1) Катедреният съвет има следните правомощия:

1. приема вътрешни правила за работата на катедрата;

2. предлага създаването на предметно-методически комисии, съставът на които се утвърждава от Академичния съвет;

3. обсъжда и предлага за приемане на факултетен съвет на учебни програми на изучаваните дисциплини;

4. разпределя учебната работа между преподавателските и научно-преподавателските кадри;

5. провежда вътрешни защити на дисертации, обсъжда научни разработки, материали за публикации и други трудове, доклади за научни сесии, семинари, симпозиуми и др.;

6. прави предложения за обявяване на конкурси за редовни и хонорувани преподаватели, извънредни професори и доценти, за избор на рецензенти, за даване на научни степени и звания;

7. прави предложения пред Академичния съвет за продължаване на трудовите договори с хабилитирани преподаватели, навършили пенсионна възраст, като решенията се вземат с тайно гласуване;

8. формира катедрени научни звена за решаване на определени въпроси и избира ръководството им;

9. обсъжда и приема оценки за работата на членовете на катедрата при периодичното им атестиране;

10. избира с тайно гласуване ръководител (началник) и заместник-ръководител (заместник-началник) на катедрата и ги предлага на началника на училището за назначаване;

11. взема решения за ползване на материалната база на катедрата за извънучебни нужди, което се съгласува с командването на училището.

(2) Предметно-методическите комисии включват преподаватели по една дисциплина или по сродни дисциплини и дейността им се определя от вътрешните правила на катедрата.


Чл. 36. (1) Ръководителят (началникът) на катедрата е хабилитирано в научното направление на катедрата лице, което организира провеждането на учебния процес и изпълнението на научноизследователския план и отговаря за цялостната дейност на катедрата, като изпълнява решенията на катедрения съвет и решенията на органите за управление на училището.

(2) Ръководителят (началникът) на катедрата е председател на катедрения съвет и представлява катедрата.


Чл. 37. (1) Правата и задълженията на заместник-ръководителя (заместник-началника) на катедрата се определят с вътрешните правила на катедрата.

(2) При отсъствие на ръководителя (началника) на катедрата заместник-ръководителят (заместник-началникът) изпълнява неговите функции.


Чл. 38. За дейността на колежа отговаря заместник-началник на училището на изборна длъжност, определен от Академичния съвет.


Чл. 39. (1) За дейността на Центъра за следдипломна квалификация отговаря заместник-началник на училището на изборна длъжност, определен от Академичния съвет.

(2) Структурата, функциите и дейността на Центъра за следдипломна квалификация се регламентират с правилник, който се приема от Академичния съвет.


Чл. 40. (1) Научноизследователският сектор е обслужващо звено на ВВТУ "Тодор Каблешков" за организиране и обслужване на научноизследователската, развойната, производствената и други дейности, които не противоречат на предмета на дейност на училището.

(2) За дейността на научноизследователския сектор отговаря заместник-началник на училището на изборна длъжност, определен от Академичния съвет.


Чл. 41. Лицата, заемащи изборни длъжности, както и членовете на Академичния съвет и на факултетните съвети могат да бъдат освободени по тяхно желание или отзовани преди изтичане на мандата с решение на органа, който ги е избрал, в съответствие с действащото законодателство.


Чл. 42. Едно лице не може да заема повече от една от щатните ръководни длъжности по чл. 24, 26, 33, 36 и 37.


Чл. 43. Функционалните задължения на длъжностните лица, непосочени в правилника, се изготвят от непосредствените им началници и се утвърждават от длъжностното лице, което ги е назначило, или от упълномощеното от него лице.


Глава трета.
ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ, НАУЧНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ, НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ И КОМАНДЕН СЪСТАВ

Чл. 44. (1) Длъжностите на научно-преподавателския състав във ВВТУ "Тодор Каблешков" са:

1. за хабилитирани преподаватели - доцент и професор;

2. за нехабилитирани преподаватели - асистент, старши асистент и главен асистент.

(2) Длъжностите за нехабилитираните лица, на които се възлага само преподавателска дейност за неспециалисти по езиково обучение, спорт и други, са преподавател и старши преподавател.

(3) За подпомагане на преподавателската и за извършване на научноизследователска работа може да има старши научни сътрудници I степен, старши научни сътрудници II степен и научни сътрудници.


Чл. 45. (1) Във ВВТУ "Тодор Каблешков" могат да бъдат привличани лица с научни степени от страната и чужбина на работа с договор за определен срок като извънреден професор и извънреден доцент.

(2) Лицата по ал. 1 не получават научни звания по смисъла на Закона за научните степени и научните звания.

(3) Решенията за обявяване на конкурси за извънредни професори и доценти се вземат от факултетния съвет по предложение на катедрите и се утвърждават от Академичния съвет.

(4) Изборът на извънредни професори и доценти се извършва във факултетния съвет.


Чл. 46. Във ВВТУ "Тодор Каблешков" могат да бъдат привличани и хонорувани преподавателски и научно-преподавателски кадри.


Чл. 47. (1) Длъжностите по чл. 44, 45 и 46 се заемат с конкурс.

(2) Решенията за обявяване на конкурси за заемане на длъжностите по чл. 44 и 46 се вземат от съответния факултетен съвет.

(3) Факултетният съвет може да покани учени и преподаватели от страната и чужбина за извършване на научно-преподавателска дейност за определен срок като гост-преподаватели, без конкурс, по договор.


Чл. 48. (1) На длъжност професор, доцент, старши научен сътрудник I степен и старши научен сътрудник II степен се избират лица, които притежават съответното научно звание, дадено им при условията и по реда на Закона за научните степени и научните звания.

(2) В конкурс за научно-преподавателски и преподавателски длъжности по чл. 44, ал. 1, т. 2 и ал. 2 могат да участват лица, които притежават образователно-квалификационна степен "магистър".

(3) До избор от факултетен съвет се допускат само тези участници в конкурса, които са издържали изпита по съответната специалност с успех най-малко много добър (5,00).

(4) Когато в конкурса по ал. 2 се явят един или повече кандидати с научна степен и/или с научно звание, се прилага процедура, установена със Закона за научните степени и научните звания и с правилника за неговото прилагане.

(5) Кандидатите в конкурси за редовни асистенти или преподаватели не трябва да бъдат по-възрастни от 35 години към датата на изтичане срока на конкурса, а притежаващите научна степен - не по-възрастни от 40 години.


Чл. 49. (1) Спечелилите конкурс за дадена длъжност по чл. 44 сключват с началника на училището трудов договор или договор за кадрова военна служба съгласно Закона за висшето образование, Закона за научните степени и научните звания, Кодекса на труда и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

(2) Офицерите и военните служители от училището, притежаващи образователно-квалификационна степен "магистър", могат да бъдат хонорувани преподаватели във ВВТУ "Тодор Каблешков", избрани и назначени по установения ред и при условие, че отработват възложения им хорариум часове в извънработно време в съответствие с действащото законодателство.


Чл. 50. Преподавателските и научно-преподавателските кадри във ВВТУ "Тодор Каблешков" имат право:

1. да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на училището, ако не са преподаватели по чл. 45 и 46;

2. свободно да разработват съдържанието и да избират методите и принципите на преподаване на своята дисциплина в съответствие с учебната програма на изучаваните дисциплини;

3. свободно да провеждат съобразно интересите си научни изследвания, да публикуват резултатите от тях, като спазват изискванията за опазване на тайната;

4. да разработват учебни програми на изучаваните дисциплини, да издават учебници и учебни помагала;

5. да се запознават с решенията на органите за управление на училището, освен ако е предвидено друго в действащото законодателство;

6. да ползват цялата база и възможностите на училището за научноизследователската си работа по установения ред;

7. да ползват за развитието си различни форми за повишаване на квалификацията;

8. да присъстват, когато се разглежда служебното им положение;

9. на всеки 7 години научно-преподавателските кадри да ползват до една академична година за творческото си развитие; през тази година на тях не им се възлага учебна заетост; решението се взема от факултетния съвет с тайно гласуване по правила, приети от Академичния съвет;

10. да членуват в разрешени от законите синдикални и професионални общности и сдружения в училището, в страната и в чужбина.


Чл. 51. (1) Преподавателските и научно-преподавателските кадри във ВВТУ "Тодор Каблешков" са длъжни:

1. да изпълняват задълженията си в съответствие с Кодекса на труда, Закона за висшето образование, трудовия договор и длъжностната характеристика;

2. да спазват научната и професионалната етика;

3. да повишават своята научна и методическа подготовка;

4. да провеждат консултации с обучаемите;

5. да изпълняват решенията на органите за управление на училището;

6. да не провеждат политическа и религиозна дейност на територията на училището, а така също и извън него при изпълнение на учебни задачи;

7. научно-преподавателските кадри по чл. 44, ал. 1 и 3 са длъжни да извършват научноизследователска дейност;

8. да спазват работното време съгласно разпределението на времето и всекидневния ред в училището за учебната година, утвърдено от началника на училището.

(2) Преподавателските и научно-преподавателските кадри - офицери, освен задълженията по ал. 1 изпълняват и задълженията, произтичащи от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и от Правилника за кадровата военна служба.


Чл. 52. Повишаването на квалификацията на преподавателския и научно-преподавателския състав се осъществява с откъсване и без откъсване от работа, у нас и в чужбина чрез:

1. обучение във военни и граждански висши училища;

2. докторантура;

3. специализации у нас и в чужбина;

4. участие в учебно-педагогическата и научната работа на други висши училища;

5. разработване на учебници и учебни пособия;

6. изнасяне на научни доклади и съобщения, участие в международни симпозиуми, научни сесии или други форми на обмен на научна информация;

7. стаж във войските и щабовете, практика в промишлени, ремонтни и експлоатационни организации;

8. командирска подготовка;

9. участие в командно-щабни учения, мобилизационни сборове и тренировки;

10. участие в методическата работа на училището и катедрите;

11. самостоятелна работа.


Чл. 53. (1) За командири на учебните подразделения на курсантите се назначават офицери, завършили висше училище с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и с по-висока степен и прослужили 3 години във въоръжените сили.

(2) Не се допуска назначаването във ВВТУ "Тодор Каблешков" на офицери, които са наказани с понижаване в длъжност или в звание във войските.


Чл. 54. Правата и задълженията на командирите на учебните подразделения на курсантите, които не са определени от правилника, се определят от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, от Правилника за кадровата военна служба и от уставите на въоръжените сили.


Чл. 55. Условията и редът, включително и показателите, и критериите за атестиране на преподавателските, научно-преподавателските и научноизследователските кадри се определят в правилник, който се приема от Академичния съвет.


Чл. 56. Преподавателският, научно-преподавателският и научноизследователският състав се освобождават от длъжност в съответствие със Закона за висшето образование, Кодекса на труда, Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Правилника за кадровата военна служба.


Глава четвърта.
ОБУЧАЕМИ

Чл. 57. Обучаемите във ВВТУ "Тодор Каблешков" са: курсанти, студенти, специализанти и докторанти.


Чл. 58. (1) Курсантите се приемат само за обучение, финансирано от държавата.

(2) Студентите и докторантите се приемат за обучение, финансирано от държавата или срещу заплащане.

(3) Специализантите се обучават срещу заплащане.


Чл. 59. (1) Условията и редът за приемане на обучаемите в училището се обявяват ежегодно с наредба, утвърдена от министъра на транспорта.

(2) Организацията и провеждането на конкурса за прием на курсанти и студенти се извършва под ръководството на началника на училището.


Чл. 60. Кандидатите за курсанти трябва да отговарят на следните условия:

1. да са граждани на Република България;

2. да не са с двойно гражданство;

3. да имат завършено средно образование;

4. да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и срещу тях да няма образувано наказателно производство;

5. да не са по-възрастни от 23 години в годината на кандидатстване;

6. да са физически здрави и да отговарят на медицинските и психологическите изисквания за специалностите;

7. други, посочени в наредбата за приема.


Чл. 61. Кандидатите за студенти във ВВТУ "Тодор Каблешков" трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да имат завършено средно образование;

2. да са физически здрави;

3. да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и срещу тях да няма образувано наказателно производство;

4. други, посочени в наредбата за приема.


Чл. 62. За специализанти във ВВТУ "Тодор Каблешков" се приемат офицери, сержанти и цивилни лица.


Чл. 63. За докторанти във ВВТУ "Тодор Каблешков" могат да кандидатстват лица, отговарящи на условията, регламентирани в Закона за научните степени и научните звания, а за военната тематика - и на условията, определени в заповедите на министъра на отбраната и на министъра на транспорта за обявените теми за докторантура.


Чл. 64. Във ВВТУ "Тодор Каблешков" могат да бъдат приемани за обучение и чуждестранни граждани в съответствие с действащото законодателство.


Чл. 65. (1) Службата на приетите за обучение курсанти се осъществява в съответствие със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

(2) Условията и редът за приемане и за обучение в училището се определят с наредбата за прием, утвърдена от министъра на транспорта.

(3) Срокът за кадрова военна служба след завършване на училището е съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.


Чл. 66. Студентите, приети за обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър", неотслужили срока за наборна военна служба, след завършване на обучението си могат да постъпят в школата за запасни офицери към училището. След завършването на школата им се присвоява офицерско звание по запаса съгласно действащото законодателство.


Чл. 67. (1) На курсантите, които не са служили наборна военна служба, първите 12 месеца от обучението след навършване на пълнолетие се зачитат за такава служба. За отслужилите наборната военна служба в 10-дневен срок се уведомяват съответните военни окръжия.

(2) Обучението на курсанти в училището, ненавършили пълнолетие, се извършва след сключване на договор за обучение, който се подписва от тях и от техните родители или попечители. Те могат да представят нотариално заверен документ от родителите или попечителите си, удостоверяващ тяхното съгласие. При навършване на пълнолетие се сключва нов договор.

(3) При постъпване в училището всички обучаеми от военизираната форма на обучение се зачисляват със заповед на началника на училището и им се присвоява звание "курсант".

(4) До 3 дни след отдаването на заповедта за зачисляване документите на неприетите кандидати за курсанти се връщат във военните окръжия.


Чл. 68. За резултатите от приема на курсантите се съставя протокол, който не по-късно от 10 дни след приключване на приемането се изпраща в Генералния щаб на Българската армия.


Чл. 69. Общите права и задължения на курсантите се определят от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, от Правилника за кадровата военна служба, от уставите на въоръжените сили и от правилника.


Чл. 70. Обучаемите имат право:

1. да участват в научноизследователската работа в училището, като им се гарантират авторските права;

2. да ползват материалната база на училището за обучение и самостоятелна работа по установен от катедрите ред;

3. да получават квалифицирана помощ и ръководство за своето професионално, научно и културно развитие;

4. да избират свои представители и да бъдат избирани в колективните органи за управление;

5. да получават стипендии, помощи, кредити и заеми за своето обучение при определени условия в съответствие с действащото законодателство;

6. да се обучават по индивидуален план за завършване на образованието в съкратен срок (само за студентите), както и за едновременно обучение по две специалности в зависимост от финансовите възможности на училището;

7. да обжалват по установения ред пред съответните органи решения, отнасящи се до положението им като обучаеми;

8. на служебна заверка на семестър един път за целия срок на обучението;

9. да избират дисциплини по условията, определени от учебния план.


Чл. 71. (1) Курсантите освен правата по чл. 70 имат право:

1. да ползват отпуски съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Правилника за кадровата военна служба;

2. за отличен успех да ползват допълнителен домашен отпуск по ред, установен със заповед на началника на училището;

3. при общ успех много добър (5,00) и по-висок от предходната година или семестър с разрешение на началника на училището могат да завършат изпитната сесия в съкратен срок, като оставащите до края на сесията дни се включват към домашния им отпуск;

4. след изтичането на срока на наборната военна служба да ползват свободен режим при условия, определени със заповед на началника на училището;

5. да бъдат назначавани за командири в учебните подразделения на курсантите, като при необходимост се повишават в по-горно звание;

6. да запазват присвоените им преди постъпване в училището военни звания;

7. да презаписват годината по болест с разрешение на началника на училището и удостоверение на Централната военномедицинска комисия (ЦВМК) за здравословното им състояние.

(2) Курсантите се повишават в звание от началника на училището след успешно полагане на всички изпити, както следва:

1. след първи курс - младши сержант;

2. след втори курс - сержант;

3. след трети курс - старши сержант;

4. след четвърти курс - старшина.


Чл. 72. (1) Орган за защита на интересите на обучаемите е съветът на обучаемите, който се състои от техните представители в Общото събрание на училището.

(2) Дейността на съвета на обучаемите и неговите права се регламентират от Закона за висшето образование и от правилника за организацията и дейността на съвета.


Чл. 73. Обучаемите са длъжни:

1. да посещават редовно учебните занятия;

2. да изпълняват в срок всички контролни работи, курсови задачи, проекти и други, предвидени в учебния план;

3. да полагат изпитите си в определените срокове;

4. да опазват материално-техническата база на училището;

5. да пазят и издигат престижа на училището.


Чл. 74. Курсантите освен задълженията по чл. 73 са длъжни:

1. да спазват и изпълняват уставите, правилниците и другите вътрешни актове във въоръжените сили;

2. да не членуват в политически партии, организации, движения или коалиции с политически цели, както и да не извършват индивидуална и организирана политическа или религиозна дейност в училището.


Чл. 75. Студентите освен правата по чл. 70 имат право с разрешение на началника на училището:

1. да презаписват по болест след представяне на удостоверение за здравословното им състояние от транспортна болница;

2. веднъж през курса на обучение да презапишат годината по слаб успех;

3. да прекъснат учебната година по уважителни причини въз основа на молба и документи, установяващи причината за исканото прекъсване, като през годината на прекъсването студентите могат да се явяват на изпити по дисциплините, по които са получили семестриална заверка;

4. веднъж да прекъснат по собствено желание за не повече от 5 години.


Чл. 76. Студентите освен задълженията по чл. 73 са длъжни:

1. да се записват в по-горен курс до началото на поредната учебна година или да уреждат студентското си положение в определените срокове;

2. да не провеждат политическа и религиозна дейност на територията на училището, на студентските общежития и извън тях по време на провеждането на учебни занятия, стаж, практика и по време на подготовката на дипломната работа.


Чл. 77. (1) След успешно завършен втори семестър курсантите и студентите след съгласуване със съответните декани и със заповед на началника на ВВТУ "Тодор Каблешков" могат да се преместват от една специалност в друга.

(2) Редовните и задочните студенти, които се обучават срещу заплащане, могат след всяка успешно завършена учебна година да заемат освободените места от студенти от същата специалност, чието обучение се финансира от държавата, по установен от Академичния съвет ред.

(3) Презаписали по слаб успех студенти, чието обучение се финансира от държавата, могат да продължат обучението си срещу заплащане.


Чл. 78. Обучаемите от Транспортния колеж могат след първата учебна година да кандидатстват за попълване на свободните места в бакалавърската степен по същата специалност, ако имат среден успех не по-нисък от много добър (4,50), по критерии, определени от Академичния съвет.


Чл. 79. Не се разрешава преместването на курсанти от ВВТУ "Тодор Каблешков" в друго висше училище.


Чл. 80. Обучаемите се освобождават от училището преди завършване на срока на обучение в следните случаи:

1. станалите негодни за военна служба по решение на ЦВМК, като се освобождават и от военна служба (само за курсанти);

2. станалите по здравословни причини негодни за висшите военни училища (само за курсанти);

3. при отсъствие от занятия по болест повече от 50 на сто от учебното време за един семестър и при заявено нежелание за продължаване на обучението;

4. при осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление;

5. по дисциплинарен ред;

6. по слаб успех;

7. при незаверен семестър;

8. по разпореждане;

9. по собствено желание.


Чл. 81. (1) Обучаемите се освобождават от училището по реда на чл. 80 от началника на училището.

(2) Освободените по чл. 80, без тези по т. 1, курсанти, които не са прослужили срока на наборната военна служба, дослужват този срок в поделенията на въоръжените сили (Войските на Министерството на транспорта).

(3) Курсантите, освободени по дисциплинарен ред, не могат да възстановяват курсантските си права и да бъдат приемани повторно за обучение.

(4) Курсантите, освободени по чл. 80, без тези по т. 1, 2 и 3, заплащат съответните разходи за обучението и издръжката си в училището.

(5) Освободените по здравословни причини курсанти от последния курс на обучение могат да завършат училището задочно, ако впоследствие са освидетелствани от обща лекарска експертна комисия и са признати за годни да продължат обучението си по специалността във висшите училища.

(6) Освободените по болест курсанти могат да продължат обучението си в училището редовно или задочно като студенти, ако впоследствие са освидетелствани от транспортна болница като годни да работят по изучаваната специалност в системата на транспорта, в случай че не са изминали повече от 5 години от отчисляването им. Те се зачисляват за обучение, финансирано от държавата, а при липса на места - срещу заплащане.

(7) Освободените по слаб успех, поради незаверен семестър и по собствено желание могат да кандидатстват в училището на общо основание в съответствие с наредбата за приема.

(8) Освободените курсанти, които са ползвали домашен отпуск, нямат право на такъв отпуск при дослужване във войските, ако той е колкото или повече от полагащия се на военнослужещите на наборна служба.

(9) За всички отчислени курсанти в 10-дневен срок се уведомяват военните окръжия, като се посочват причините за отчисляване, в кое поделение са приведени за дослужване, срокът на наборната военна служба и кога следва да се уволнят в запаса.

(10) Уволнените курсанти поради изтичане на срока на службата, които по здравословни причини не са могли да завършат обучението си, могат да продължат като студенти в редовна или задочна форма, а тези, които са завършили семестриално, се допускат до държавни изпити на следващата сесия.


Чл. 82. Освободените по чл. 80, без тези по т. 1, 2 и 3, могат да получат академична справка, след като възстановят разходите за обучението си в училището.


Чл. 83. Особените случаи на отчисляване и възстановяване правата на обучаемите, непосочени в правилника, се решават от началника на училището.


Чл. 84. Права на курсантите, приети на кадрова военна служба, освободени по медицинска непригодност, не се възстановяват.


Глава пета.
СТРУКТУРА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС

Раздел I.
Образователни степени и форми на обучение

Чл. 85. (1) Във ВВТУ "Тодор Каблешков" се провежда обучение за присъждане на образователно-квалификационни степени "бакалавър" и "магистър" и на образователна и научна степен "доктор" в съответствие с действащото законодателство.

(2) Приемането и обучението на докторантите и защитата на дисертационните трудове се извършват съгласно изискванията на Закона за научните степени и научните звания, Закона за висшето образование и подзаконовите нормативни актове.


Чл. 86. Завършилите колежа придобиват образователно-квалификационна степен "специалист по".


Чл. 87. В Центъра за следдипломна квалификация се провежда обучение за повишаване на квалификацията по предварително обявени курсове или по искане на съответните звена в системата на транспорта и на други външни звена и фирми.


Чл. 88. (1) Формите на обучение във ВВТУ "Тодор Каблешков" са:

1. за образователно-квалификационна степен "бакалавър":

а) редовна - обучаемите са със статут "курсанти" и "студенти";

б) задочна - обучаемите са със статут "студенти";

2. за образователно-квалификационна степен "магистър" - редовна и задочна - обучаемите са със статут "студенти";

3. за степента "доктор" - редовна и задочна - обучаемите са със статут "докторанти";

4. за степента "специалист по":

а) редовна - обучаемите са със статут "курсанти" и "студенти";

б) задочна - обучаемите са със статут "студенти".

5. за повишаване на квалификацията - редовна и задочна - обучаемите са със статут "специализанти".

(2) С единните държавни изисквания за съответната специалност могат да бъдат въведени и други форми на обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен в съответствие със Закона за висшето образование.


Чл. 89. Специалностите, формите и степените, по които се провежда обучението във ВВТУ "Тодор Каблешков", се предлагат от Академичния съвет, съгласуват се с Министерството на образованието и науката и се утвърждават от министъра на транспорта.


Раздел II.
Учебна документация и учебен процес

Чл. 90. Учебната документация, по която се провежда учебният процес, за всяка специалност обхваща:

1. квалификационната характеристика;

2. учебния план;

3. учебните програми на изучаваните дисциплини;

4. ежегодния график на учебния процес;

5. семестриалното разписание на занятията.


Чл. 91. (1) Квалификационната характеристика се разработва съгласувано с потребителите на кадри от комисия, избрана от Академичния съвет.

(2) Квалификационните характеристики се приемат и променят от Академичния съвет и се утвърждават от началника на училището.


Чл. 92. (1) Учебният план за всяка специалност, форма и степен на обучение се разработва от комисия, избрана от факултетния съвет, въз основа на квалификационната характеристика и определени от Академичния съвет правила в съответствие със задължителните държавни изисквания. В комисиите се включват преподаватели от различните учебни дисциплини. В тях могат да участват и специалисти от основните потребители на кадри.

(2) Учебният план съдържа:

1. график на учебния процес по дадената специалност;

2. наименованието и хорариума на задължителните, избираемите и факултативните учебни дисциплини;

3. формите на занятията (лекции, упражнения и др.);

4. семестъра, през който ще се изучава дадената дисциплина, и формата на оценка на знанията и уменията на обучаемите;

5. броя на избираемите дисциплини;

6. вида и продължителността на учебните практики и стажове;

7. формата на завършване на обучението по съответната специалност (държавен изпит или дипломна работа).

(3) Учебните планове се приемат и променят от Академичния съвет, подписват се от началника на училището и се утвърждават от министъра на транспорта съгласувано с министъра на образованието и науката.

(4) Учебният план за задочно обучение се разработва на основата на учебния план за редовно обучение по съответната специалност. Редът за разработване, съгласуване и утвърждаване на плана е както този за редовно обучение.

(5) Учебните планове за повишаване на квалификацията се разработват от комисии, избрани от съответния факултетен съвет, приемат се от него, съгласуват се със заявителя и се утвърждават от началника на училището.


Чл. 93. (1) Учебните програми на изучаваните дисциплини се разработват в катедрата, която провежда занятията по дадената дисциплина, и се съгласуват със заинтересуваните катедри.

(2) Учебните програми на изучаваните дисциплини се обсъждат, приемат се и се променят от факултетния съвет, отговарящ за съответната специалност, и се утвърждават от началника на училището.


Чл. 94. (1) Ежегодният график на учебния процес се разработва от отдела, отговарящ за учебната работа, въз основа на учебните планове, приема се от Академичния съвет и се утвърждава от началника на училището.

(2) Семестриалното разписание за учебните занятия се разработва въз основа на ежегодния график и се утвърждава от началника на училището.

(3) Семестриалното разписание за занятията може да се променя по ред, определен със заповед на началника на училището.


Чл. 95. (1) Основните форми на занятия са: лекции, лабораторни упражнения, семинарни упражнения, учебна практика, стаж, курсови проекти и курсови работи.

(2) При лекционната форма на занятие обучаемите могат да се организират в потоци, чиято численост не превишава 60 души.

(3) Броят на обучаемите в едно класно отделение (група) не може да превишава 30 и не може да е по-малък от 3.

(4) За провеждане на лабораторни упражнения класните отделения (групи), които превишават 15 човека, се разделят на подгрупи, чиято численост е до 15 човека.


Чл. 96. (1) Обучение по индивидуален план се провежда в случаите на:

1. предсрочно завършване на обучението по дадена специалност;

2. придобиване на втора специалност в рамките на същата образователна степен;

3. при преминаване от колежа в бакалавърската степен по условията на чл. 78.

(2) Индивидуалният план се разработва от обучаващите катедри и се утвърждава от декана.


Раздел III.
Проверка и оценка на знанията и уменията

Чл. 97. Проверката и оценката на знанията и уменията на обучаемите по дадена дисциплина се осъществяват при условия и по ред, определени в учебните планове и програми.


Чл. 98. При текуща оценка "слаб" (2,00) обучаемият може да се яви на изпитване още веднъж до края на семестъра във време, определено от ръководителя (началника) на катедрата.


Чл. 99. (1) Обучаемите се допускат до изпитна сесия, ако са изпълнили всички изисквания на учебните програми на дисциплините, изучавани през семестъра, което се удостоверява с подписите на преподавателите в книжките за успеха.

(2) Деканът заверява семестъра на обучаемите, което се удостоверява с неговия подпис.


Чл. 100. След всеки семестър се провеждат:

1. една редовна изпитна сесия;

2. една поправителна изпитна сесия, която се провежда след редовната, но не по-късно от 3 седмици след началото на следващия семестър.


Чл. 101. До поправителна изпитна сесия се допускат обучаеми, които имат след редовната изпитна сесия оценка "слаб" (2,00) по не повече от 3 учебни дисциплини.


Чл. 102. При неявяване на изпити по здравословни и други уважителни причини, което се удостоверява с необходимите документи, деканът може да разреши явяването на изпити от редовната и/или поправителната сесия по график, съгласуван със съответните катедри.


Чл. 103. (1) Обучаемите могат да продължат обучението си в следващ курс с неположен изпит само по една дисциплина. Този изпит трябва да се положи от студентите не по-късно от края на зимната изпитна сесия на следващата учебна година, а от курсантите - не по-късно от 2 месеца след започването на следващата учебна година.

(2) Всеки обучаем има право на допълнителни явявания срещу заплащане на такси за неположения изпит по ал. 1, като се спазват сроковете по същата алинея.


Чл. 104. Обучаемите, неизпълнили условията по чл. 99, 101 и 103, се освобождават от училището със заповед на началника на училището.


Чл. 105. Провеждането на изпити и оценяването на знанията и уменията на обучаемите по дадена дисциплина се извършват от преподавателя, който преподава учебната дисциплина, а при невъзможност - от друг преподавател, определен от ръководителя на катедрата.


Чл. 106. (1) За провеждане на изпит по дадена дисциплина се разработват и приемат от катедрения съвет:

1. въпросници;

2. изпитни тестове.

(2) Въпросниците за семестриалните изпити се раздават на обучаемите не по-късно от 30 дни преди началото на изпитната сесия.

(3) Забранява се предварителното запознаване на обучаемите с изпитните тестове и задачи.


Чл. 107. (1) Оценката от изпита или текущата оценка се обявява на обучаемия и се вписва и подписва собственоръчно от изпитващия преподавател в изпитен протокол и в книжката за успеха непосредствено след изпита, съответно до края на семестъра за текущата оценка.

(2) Изпитните протоколи се предават в отдела, отговарящ за учебната работа, непосредствено след приключването на изпита.

(3) Оценките от изпитните протоколи се вписват в главната книга лично от преподавателя, провел изпита, не по-късно от 5 дни след изпита, съответно до края на семестъра за текущите оценки, което се удостоверява с подписа му срещу съответната оценка в главната книга.


Чл. 108. Повторно полагане на успешно издържани изпити се допуска срещу заплащане на такси и след разрешение от съответния декан.


Чл. 109. (1) Главната книга се съхранява задължително за неопределен срок.

(2) Изпитните протоколи се съхраняват не по-малко от една година след завършване на випуска, след което се унищожават с акт.


Раздел IV.
Учебна практика и стаж

Чл. 110. В периода на своето обучение обучаемите провеждат учебна практика и стаж (производствен и войскови) по учебни програми съгласно учебния план.


Чл. 111. (1) Учебната практика се провежда от преподавателски и научно-преподавателски кадри от ВВТУ "Тодор Каблешков".

(2) Стажът се провежда във външни за ВВТУ "Тодор Каблешков" организации (военни поделения, предприятия и фирми), чиято дейност е в областта на съответната специалност.


Чл. 112. Задълженията на външните организации, които са в системата на Министерството на транспорта, сроковете, условията на стажуване, правата и задълженията на длъжностните лица по отношение на стажантите се определят със заповед на министъра на транспорта.


Чл. 113. Условията на чл. 112 за организации извън системата на Министерството на транспорта се определят с договор.


Чл. 114. Ръководството на обучението на стажантите се осъществява от специалисти, определени от ръководителя на външната организация. Те изготвят отзиви за работата на обучаемите, които представят в училището чрез ръководителите на групи, определени от началника на училището.


Чл. 115. (1) За организиране и провеждане на стажа по места се изпращат командири, преподавателски и научно-преподавателски кадри и инструктори от училището.

(2) Не се допуска използването на обучаемите не по предназначение и връщане на курсантите в училището преди установения срок.

(3) Резултатите от дейността на обучаемите се отразяват в стажантските им книжки.

(4) Задълженията на длъжностните лица по ал. 1 се определят със заповед на началника на училището.


Чл. 116. За обучаемите, които по уважителни причини не са провели стаж, се организира допълнителен стаж с разрешение на началника на училището.


Раздел V.
Държавни изпити и дипломни работи

Чл. 117. Обучението по всяка специалност и образователно-квалификационна степен завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.


Чл. 118. Държавният изпит се провежда в две сесии: редовна и поправителна.


Чл. 119. (1) Държавният изпит или защитата на дипломна работа се провежда пред държавна комисия от хабилитирани преподаватели.

(2) В комисията по ал. 1 се включват и външни за училището лица.

(3) Съставите на държавните комисии се определят от факултетен съвет и по предложение на началника на училището се утвърждават от министъра на транспорта за срок една година и включват председател, секретар и членове.


Чл. 120. До държавен изпит или до защита на дипломна работа със заповед на началника на училището се допускат обучаемите, които са завършили успешно курса на обучение по съответната специалност съгласно учебните планове и програми.


Чл. 121. (1) Въпросниците за държавните изпити се разработват от обучаващите катедри и се утвърждават от съответния декан не по-късно от 3 месеца преди изпита.

(2) Графикът за държавните изпити се изработва от отдела, отговарящ за учебната работа, и се утвърждава от началника на училището.

(3) За изготвянето на изпитните билети отговаря председателят на държавната изпитна комисия.


Чл. 122. (1) Темите, ръководителите и консултантите на дипломните работи се предлагат на обучаемите от ръководителите на катедри след обсъждане в катедрения съвет.

(2) Темите на дипломните работи се оповестяват преди края на последния семестър пред обучаемите и се дава възможност за избор. При повече кандидати за една и съща тема тя се предоставя на този, който е с по-висок среден успех от курса на обучение.

(3) Разпределението на темите, ръководителите и консултантите по дипломните работи на дипломантите се утвърждават от декана на факултета.


Чл. 123. (1) Десет дни преди защитата дипломната работа се представя на ръководителя (началника) на катедрата от ръководителя на дипломанта заедно с неговия отзив за работата.

(2) Ръководителят (началникът) на катедра избира рецензент, който се определя със заповед на началника на училището не по-късно от 7 дни преди защитата.

(3) Рецензентът представя рецензията си не по-късно от 3 дни преди защитата.

(4) Дипломантът се запознава предварително с рецензията.


Чл. 124. Оценката на дипломната работа е средноаритметична от оценката за изпълнение и оценката за защита.


Чл. 125. При неуспешна първа защита се разрешава втора защита на дипломната работа до 3 месеца от датата на първото явяване. При нов неуспех, по разрешение на изпитната комисия, се възлага дипломна работа, която може да се защити със следващ випуск, но не по-късно от 3 години от датата на втората защита. В този случай се дава право отново на първа и втора защита.


Чл. 126. (1) Поправителна сесия за държавни изпити се провежда не по-рано от един месец след редовната сесия.

(2) Получилите слаба оценка и на поправителен държавен изпит могат да се явят още веднъж на държавни изпити (редовна и поправителна сесия) не по-късно от 3 години от завършване на курса на обучение, за което подават молба до началника на училището и заплащат съответната такса.


Чл. 127. При неявяване на випускници на държавен изпит или на защита на дипломна работа по уважителни причини, за което випускникът представя съответен документ, председателят на държавната комисия съгласувано с началника на училището определя реда и времето за провеждане на държавните изпити или защитата на дипломната работа.


Чл. 128. На випускниците, получили слаби оценки на държавните изпити или на дипломната работа, се издава справка, без да им се присъжда съответната образователно-квалификационна степен.


Чл. 129. Випускниците могат да подават жалби по въпроси, свързани с държавните изпити или със защитата на дипломна работа, в срок не по-късно от 3 дни от деня на изпита или защитата. Председателят на държавната комисия разглежда жалбите и взема решения по тях в срок не по-късно от 7 дни от деня на постъпването на жалбите.


Чл. 130. Председателят и секретарят на държавната комисия изготвят протокол, който се утвърждава от началника на училището не по-късно от един месец след завършване на държавните изпити или защитите на дипломните работи.


Чл. 131. В процеса на обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен може да се провежда и обучение за придобиване на съответна правоспособност, ако е предвидено в учебния план.


Чл. 132. Недипломиралите се в срок 3 години от завършване курса на обучение курсанти и студенти, чието обучение се финансира от държавата, заплащат съответните разходи за обучението и издръжката си в училището.


Раздел VI.
Задочно обучение

Чл. 133. Присъствените занятия на студентите от задочно обучение са задължителни и се провеждат съгласно утвърдените учебни планове най-малко веднъж в семестър и с дневна заетост не повече от 8 часа. Продължителността на присъствените занятия е не повече от 3 седмици за всеки семестър и се определя от учебния план.


Чл. 134. За участие в присъствените занятия студентите от задочно обучение се известяват писмено един месец предварително.


Чл. 135. По уважителни причини с предварително разрешение на началника на училището студентите от задочно обучение могат да бъдат освобождавани от присъствени занятия.


Чл. 136. За всяка учебна година се организират не по-малко от 5 изпитни сесии.


Чл. 137. По всяка учебна дисциплина се избират една редовна и една поправителна сесия.


Чл. 138. Студентите от задочно обучение сами избират сесията, на която да се явяват на изпит. С разрешение на началника на училището те могат да се явят на изпит и през друго време на годината.


Чл. 139. Презаписалите учебната година се освобождават от изпитите и курсовите проекти, които са приключили успешно.


Чл. 140. Студентите от задочно обучение първи курс могат да презапишат или да прекъснат годината поради невзети изпити само ако са издържали най-малко три изпита.


Чл. 141. Освобождаването от стаж се извършва с решение на декана по предложение на ръководителя на катедрата, отговаряща за стажа, въз основа на представени от студентите от задочно обучение документи за съответна правоспособност.


Раздел VII.
Обучение за повишаване на квалификацията

Чл. 142. Обучението за повишаване на квалификацията на специалисти с различна образователно-квалификационна степен обхваща:

1. повишаване на квалификацията на ръководни служители и специалисти;

2. повишаване на квалификацията на кадрови военнослужещи;

3. придобиване на професионална квалификация;

4. специализирани курсове (компютърна подготовка, езикова подготовка и др.);

5. подготвителни курсове за прием в училището.


Чл. 143. (1) Обучението за повишаване на квалификацията се финансира от:

1. държавата;

2. външни за ВВТУ "Тодор Каблешков" организации, с които се сключва договор;

3. обучаемите.

(2) Приемът по ал. 1, т. 1 се извършва чрез конкурс.


Чл. 144. (1) Обучението за повишаване на квалификацията се провежда по учебна документация, която включва:

1. учебния план;

2. учебните програми;

3. разписанието на занятията.

(2) Учебните планове и учебните програми за повишаване на квалификацията се съгласуват с организациите и фирмите заявители.

(3) Учебните планове се приемат от факултетния съвет и се утвърждават от началника на училището, а учебните програми се приемат от факултетния съвет и се утвърждават от декана.


Чл. 145. (1) Обучението за повишаване на квалификацията се организира по ред, установен с вътрешните правила на Центъра за следдипломна квалификация.

(2) Вътрешните правила по ал. 1 се приемат от Академичния съвет и се утвърждават от началника на училището.


Чл. 146. Центърът за следдипломна квалификация няма собствена материална база, а ползва базата на училището.


Чл. 147. На завършилите обучението съгласно чл. 142 се издава документ по съответния ред.


Раздел VIII.
Завършване на обучението

Чл. 148. Успешно защитилите дипломна работа или успешно положилите държавни изпити получават:

1. диплома по определен образец за придобита образователно-квалификационна степен съгласно учебния план;

2. документ за професионална квалификация, ако са положили успешно и изпит за професионална квалификация в случаите по чл. 131.


Чл. 149. Завършилите със среден успех от семестриалните изпити "отличен" и защитилите дипломна работа или успешно положилите държавен изпит с оценка "отличен" имат право да избират местослуженето и местоработата от предложените поделения.


Чл. 150. (1) На курсантите, получили образователно-квалификационна степен "бакалавър", се присвоява офицерско звание "лейтенант".

(2) Приетите на кадрова военна служба, незащитили дипломна работа или неположили успешно държавен изпит от редовна и поправителна сесия, се изпращат във войските със звание "офицерски кандидат" на офицерска длъжност. Те се повишават в звание "лейтенант" и получават диплома за образователно-квалификационна степен след успешна защита на дипломната работа или успешно полагане на държавен изпит.


Чл. 151. Студентите, приети за обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър", неотслужили кадровата си военна служба, след завършване на обучението си могат да я отслужат в школата за запасни офицери към училището.


Чл. 152. Завършилите образователно-квалификационна степен "специалист" могат да постъпят като студенти за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър" след конкурс, срещу заплащане на такси при условия и по ред, определени от Академичния съвет.


Чл. 153. Приемането на студенти за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" се извършва при условия и по ред, определени от Академичния съвет.


Чл. 154. Началникът на училището участва в разпределението на випускниците по обявените от потребителя места.


Чл. 155. Провеждането на випускния акт и повишаването в съответното воинско звание на курсантите-випускници се извършва в тържествена обстановка по план на началника на училището.


Раздел IX.
Методическа работа

Чл. 156. Основни форми на методическата работа в училището са научните изследвания в областта на методиката, научно-методическите конференции, научно-методическите секции, методическите заседания в катедрите, в предметно-методическите комисии и в учебните подразделения на курсантите, методическите занятия (инструкторско-методически, показни, открити) и обмяната на опит.


Чл. 157. Център на методическа дейност са катедрата и учебните подразделения на курсантите.


Чл. 158. За обсъждане на въпроси и за обмяна на опит от взаимен интерес се организират съвместни методически заседания на катедри и учебните подразделения на курсантите.


Чл. 159. (1) Методическата работа се планира в отделен раздел на годишния план на училището, който се утвърждава от началника на училището.

(2) Отчитането на методическата дейност се извършва с протоколите от провежданите методически мероприятия и се включва в раздел на годишния отчет за дейността на училището.


Глава шеста.
НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Чл. 160. Научните изследвания във ВВТУ "Тодор Каблешков" са насочени към създаването на нови научни знания или научно-приложни продукти, както и за подпомагане на учебния процес.


Чл. 161. Провеждането на научни изследвания е основна и неделима част от дейността на научно-преподавателските кадри и се отчита при атестирането им.


Чл. 162. Финансовото осигуряване на научноизследователската дейност се осъществява със средства от бюджета на училището.


Чл. 163. Научноизследователският сектор е обслужващо звено на ВВТУ "Тодор Каблешков", което не е юридическо лице и има предмет на дейност: научни и научно-приложни изследвания; проектантска и инженерингова дейност; производствени задачи; услуги; експертизи; консултации; оценителска дейност; икономически анализи; социологически изследвания и др.


Чл. 164. Основните насоки за развитието на дейността на научноизследователския сектор се определят от Академичния съвет на училището, пред който научноизследователският сектор се отчита ежегодно.


Чл. 165. (1) Устройството и дейността на научноизследователския сектор се определят с правилник, приет от Академичния съвет.

(2) В дейността на научноизследователския сектор могат да участват всички преподаватели, кадрови военнослужещи, военни служители, курсанти, войници, редовни студенти, докторанти, както и извънщатни служители.


Чл. 166. Дейността на научноизследователския сектор се осъществява с договори.


Чл. 167. Колективите, сключили договори по реда на чл. 166, ползват материално-техническата база на училището, ако това не е във вреда на учебния процес.


Чл. 168. Всички закупени за научноизследователския сектор основни средства се зачисляват на училището след изпълнението на договора.


Чл. 169. (1) Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" организира и провежда научна конференция с международно участие, която се провежда периодично с решение на Академичния съвет, и издава сборник с доклади на конференцията.

(2) Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" издава "Сборник научни трудове" и др.

(3) В сборниците по ал. 1 и 2 се включват трудове, приети за печат от катедрен съвет или рецензирани от хабилитиран научен работник.


Чл. 170. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" насърчава и подпомага патентната дейност. Училището може да сключи договор със заявителя, в който страните се договарят за правата и задълженията по заявяването, експертизата, издаването и поддържането на патента.


Чл. 171. (1) Организирането на международното сътрудничество, сключването на договори, членуването в международни организации и други въпроси, свързани с международната дейност на училището, се регламентират с правила за международното сътрудничество на ВВТУ "Тодор Каблешков", които се приемат от Академичния съвет.

(2) Основно изискване при осъществяване на дейностите по ал. 1 е постигането на висок научен, социален и друг ефект в учебния процес, научноизследователската и инженеринговата дейност.


Глава седма.
ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

Чл. 172. (1) Издателската дейност се извършва от Издателството на Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" - София.

(2) Издателството е обслужващо звено на ВВТУ "Тодор Каблешков".


Чл. 173. (1) Издателството на ВВТУ "Тодор Каблешков" - София, се ръководи от издателски съвет.

(2) Издателският съвет се назначава от началника на училището по предложение на заместник-началника по учебната работа на изборна длъжност, отговарящ за тази дейност.


Чл. 174. (1) Издателският съвет ръководи издателството в съответствие с правила за издателската дейност.

(2) Правилата за издателската дейност се изготвят от издателския съвет в съответствие с действащото законодателство и се утвърждават от Академичния съвет на училището.

(3) При необходимост издателският съвет предлага актуализация, допълнения и изменения на правилата за издателската дейност на издателството на ВВТУ "Тодор Каблешков", които също се утвърждават от Академичния съвет на училището.


Чл. 175. Финансирането на издателството се осъществява със средства от бюджета на училището.


Глава осма.
ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИ

Чл. 176. Материални ресурси на училището са всички видове техника, въоръжение, имущества, сградният фонд и комуналните съоръжения на училището. Те са държавна собственост и създават необходимите условия за функциониране на училището.


Чл. 177. (1) Учебно-материалната база включва всички материални ресурси, използвани в учебния процес.

(2) Видът и количеството на необходимите материални ресурси се определят съгласно действащите нормативи и от Академичния съвет.

(3) Планът за изграждането на учебно-материалната база се приема от Академичния съвет.


Чл. 178. Училището може да приема като дарения имущества и финансови средства от организации, фирми и частни лица.


Чл. 179. (1) Поддържането и текущите ремонти на сградите и съоръженията към тях се извършват от обслужващите звена.

(2) Основните ремонти и новото строителство се извършват от обслужващите звена и/или от външни организации и фирми.

(3) Проектосметната документация за дейностите по ал. 1 и 2 се утвърждава от началника на училището.


Чл. 180. Развитието и усъвършенстването на учебно-материалната база в катедрите се планира като отделен раздел в годишните им планове за работа.


Чл. 181. Материалната база на ВВТУ "Тодор Каблешков" може да се използва и за друга дейност с договор, ако това не пречи на учебния процес и е съгласувано с ръководителите на звената, към които е зачислена материалната база.


Чл. 182. (1) Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" съставя, изпълнява, приключва и отчита самостоятелен бюджет.

(2) Цялостната финансово-икономическа дейност се регламентира с вътрешни правила, които се приемат от Академичния съвет.


Чл. 183. Академичният съвет в рамките на общия бюджет утвърждава лимит на основните звена в училището за текущи нужди.


Чл. 184. В приходната част на бюджета на училището постъпват:

1. субсидия от държавния бюджет;

2. дарения, завещания, спонсорство;

3. собствени приходи от:

а) научноизследователска дейност;

б) утвърдени семестриални такси;

в) такси за извършване на административни услуги;

г) следдипломна квалификация;

д) печатарски услуги;

е) други дейности, свързани с учебния процес.


Чл. 185. (1) Субсидията от държавния бюджет и собствените приходи осигуряват средства за:

1. издръжка на обучението;

2. научни изследвания;

3. социално-битови разходи на курсанти, студенти и докторанти;

4. капитални вложения.

(2) Издръжката на обучението се определя въз основа на:

1. диференцирани нормативи за един курсант, утвърдени от министъра на транспорта и от министъра на финансите;

2. диференцирани нормативи за един студент, определени от Министерския съвет;

3. броя на учащите се, чието обучение се финансира от държавата.


Чл. 186. Съответните разходи за обучението и издръжката на курсантите и студентите, чието обучение се финансира от държавата, неизпълнили по своя вина задължението си да служат за нуждите на ведомството, за което са обучавани, се изчисляват на базата на действителните разходи по издръжката им в годината на завършването (или преждевременното напускане) на ВВТУ "Тодор Каблешков" за целия период на обучението.


Чл. 187. (1) Контролът за правилното и целесъобразно изразходване на паричните средства се извършва от началника на училището, съответните заместник-началници, главния счетоводител и от оторизираните държавни органи.

(2) Главният счетоводител организира и извършва предварителен и текущ контрол на всички разходни документи.


Глава девета.
АКРЕДИТАЦИЯ

Чл. 188. Висшето военно транспортно училище "Тодор Каблешков" участва в процедури на оценяване и акредитация съгласно Закона за висшето образование, Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, актовете на Националната агенция за оценяване и акредитация и правилника.


Чл. 189. (1) Решението за искане за откриване на процедура за оценяване и акредитация се взема от Академичния съвет по предложение на началника на училището.

(2) Процедура за акредитация или процедура за оценяване се открива и по искане на министъра на образованието и/или на министъра на транспорта.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Курсантите, приети за нуждите на националното стопанство, зачислени в училището до влизането в сила на правилника, могат да придобият статут на редовни студенти, чието обучение се финансира от държавата, след сключване на допълнително споразумение към договора за обучение, ако са отслужили срока на наборната военна служба. Те се зачисляват в запаса със съответното военно звание, придобито по реда на чл. 71, ал. 2.


§ 2. С влизането в сила на правилника не се прекъсва мандатът на изборните органи за управление в училището.


§ 3. Правилникът се издава на основание чл. 216, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.


§ 4. Изпълнението на правилника се възлага на началника на ВВТУ "Т. Каблешков".


§ 5. Контролът по прилагането на правилника се възлага на министъра на транспорта.


Промени настройката на бисквитките