Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 105 от 30.XI

РЕШЕНИЕ № 365 ОТ 23 ЮЛИ 1998 Г. ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНЦЕСИЯ ВЪРХУ ЧАСТ ОТ КРАЙБРЕЖНАТА ПЛАЖНА ИВИЦА - МОРСКИ ПЛАЖ "СВ. СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА - СЕВЕР", ОБЩИНА ВАРНА, ВАРНЕНСКА ОБЛАСТ

 

РЕШЕНИЕ № 365 ОТ 23 ЮЛИ 1998 Г. ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНЦЕСИЯ ВЪРХУ ЧАСТ ОТ КРАЙБРЕЖНАТА ПЛАЖНА ИВИЦА - МОРСКИ ПЛАЖ "СВ. СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА - СЕВЕР", ОБЩИНА ВАРНА, ВАРНЕНСКА ОБЛАСТ

Обн. ДВ. бр.88 от 31 Юли 1998г., изм. ДВ. бр.105 от 30 Ноември 2004г.

На основание чл. 6, ал. 1, чл. 7 и чл. 4, ал. 1, т. 2 от Закона за концесиите, § 5б, ал. 2 от допълнителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия във връзка с чл. 8, ал. 1 и чл. 6, ал. 4 от Закона за концесиите


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

РЕШИ:


1. Предоставя концесия с предмет особено право на ползване върху морски плаж "Св. св. Константин и Елена - север", община Варна, Варненска област - част от крайбрежната плажна ивица - изключителна държавна собственост.

1.1. Определя обща концесионна площ в размер 6471 кв. м с дължина на бреговата линия 158,9 м и средна ширина 40,7 м при граници съгласно Акт за изключителна държавна собственост № 295 от 8 януари 1998 г., определени с координатите на точки по чупките на границата на плажа в координатна система 1970 г. с номера от 11 до 40, както следва: на север - плаж на почивна станция на Министерския съвет с граница, определена при заснемането с точки № 11-40; на изток - брегова линия на Черно море, определена при заснемането с точки № 37-40; на юг - плаж на почивна станция на Министерството на отбраната с граница, определена при заснемането от точки № 36 и 37; на запад - тревни площи, сграда и подпорни стени на курортен комплекс "Св. св. Константин и Елена", определени при заснемането с точки № 11-36.

1.2. Морският плаж е предназначен за рекреационни дейности.

2. Определя срок на концесията 10 години.

3. На основание § 5б, ал. 2 от допълнителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОбП) определя за концесионер "Св. св. Константин и Елена" - АД, Варна, търговско дружество по смисъла на § 5б, ал. 1 от допълнителните разпоредби на ЗППДОбП.

4. Определя следните условия за осъществяване на концесията:

4.1. Ползването на плажната ивица да се извършва в съответствие с нормативните изисквания, свързани с опазването на околната среда, защитените със закон територии и обекти, с националната сигурност, с отбраната на страната и обществения ред, включително чрез предвиждане в инвестиционната програма на концесионера на средства и мерки за това.

4.2. Правата и задълженията по концесионния договор да не се прехвърлят на трети лица.

4.3. Да не се изграждат сгради и трайни съоръжения върху плажната ивица - обект на концесията.

4.4. Всички дейности по предоставената концесия да се извършват в съответствие с установените технически и технологични стандарти.

4.5. При осъществяване на концесията да се осигурява опазването на обществения ред, здравето, имуществото и спокойствието на посетителите на плажа.

4.6. Всяка геоложко-техническа, екологична и друга документация, свързана с обекта на концесията, изготвена във връзка с ползването и опазването на концесионната площ и определена с договора за концесия, е собственост на концедента. За срока на концесията документацията се води от концесионера.

4.7. При наличие на форсмажорни обстоятелства концедентът има право да посочи, а концесионерът е длъжен да приеме и търпи трети лица да ползват морския плаж - обект на концесията. В тези случаи концесионерът няма право на обезщетение.


4.8. Контролът относно спазването на условията и по изпълнението на правата и задълженията по концесията се осъществява от концедента или от оторизирани негови представители, като те изискват, а концесионерът е длъжен да им осигурява достъп до плажа и да им предоставя съответните документи и информация.

5. Определя основните права и задължения по концесията, както следва:

5.1. Основни права на концесионера:

5.1.1. Право да ползва концесионната площ - морския плаж по т. 1 - за рекреационни цели.

5.1.2. Право да осъществява свързани с предмета на концесията дейности и услуги.

5.1.3. Право да обозначи концесионната площ с трайна граница, която да отделя плажната ивица от съседните площи, без да ограничава свободния достъп до нея.

5.2. Основни задължения на концесионера:

5.2.1. Задължение да плаща на концедента дължимите концесионни възнаграждения при условия и в срокове, определени в концесионния договор.

5.2.2. Задължение да не събира входни такси за морския плаж - обект на концесията.

5.2.3. Задължение да застрахова обекта по т. 1 съгласно чл. 34, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите (обн., ДВ, бр. 111 от 1995 г.; изм., бр. 15 от 1997 г. и бр. 39 от 1998 г.).

5.2.4. Задължение да изготви и в двумесечен срок от влизането в сила на концесионния договор да представи на концедента комплексен план за осъществяване на свързаните с концесията дейности.

5.2.5. Задължение ежегодно да изготвя и в срок до 30 ноември на текущата година да представя на концедента инвестиционна програма за следващата година.

5.2.6. Задължение да изпълнява комплексния план по т. 5.2.4 и инвестиционната програма по т. 5.2.5, които стават неразделна част от концесионния договор след съгласуването им с концедента.

5.2.7. Задължение да осигурява за посетителите на плажа санитарно-хигиенни съоръжения, питейно водоснабдяване и плажни принадлежности, като оставя най-малко 20 на сто от площта свободна за разполагане от посетителите на собствени принадлежности.

5.3. Основни права на концедента:

5.3.1. Право да получава дължимите от концесионера концесионни възнаграждения в срокове и при условия, определени в концесионния договор.

5.3.2. Право на собственост върху всяка геоложка, инженерна, екологична и друга документация във връзка с експлоатацията на концесионната площ по т. 1.

5.3.3. Право на достъп до морския плаж по всяко време за осъществяване на контрол по изпълнението на задълженията на концесионера по договора за концесия и на условията на концесията.

5.3.4. Право да прекрати едностранно договора за концесия при неизпълнение от страна на концесионера на основните задължения и условията на концесията.

5.4. Основни задължения на концедента:

5.4.1. Да не пречи на концесионера да осъществява правата си по концесията освен в случаите, уредени в нормативен акт и в концесионния договор, както и да му оказва съдействие при осъществяване на концесията съгласно договорните условия.

5.4.2. Да контролира изпълнението на задълженията на концесионера по концесионния договор и условията на концесията при условия и по ред, установени в концесионния договор.

5.4.3. Своевременно да съгласува представените от концесионера комплексен план, проекти и инвестиционни програми.


6. Определя за начален срок на концесията датата на влизането в сила на концесионния договор.

7. За осъществяване на концесията не се изискват задължителни подобрения.

8. Определя следните видове гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор:

8.1. Безусловни неотменяеми банкови гаранции от първокласна българска банка за гарантиране изпълнението на задължението за заплащане на концесионно възнаграждение.

8.1.1. За първата година гаранцията е в размер 20 на сто от очакваното концесионно възнаграждение и се представя на концедента в 30-дневен срок от подписването на концесионния договор.

8.1.2. За всяка следваща година за срока на концесията гаранцията е в размер 20 на сто от концесионното възнаграждение за предходната година и се представя на концедента в срок до 31 януари на обезпечената година.

8.2. Откриване от страна на концесионера на специална банкова сметка в посочена от концедента банка за обезпечаване изпълнението на задълженията, свързани с опазване състоянието на околната среда, охраната на крайбрежната плажна ивица и курортните ресурси в региона и с охраната на труда.

8.2.1. В сметката по т. 8.2 концесионерът отчислява ежегодно за целия срок на концесията сума, представляваща 10 на сто от дължимото за срока концесионно възнаграждение.

8.2.2. Сумата по т. 8.2.1 се внася до 30 ноември на текущата година.

8.2.3. Начинът за разпореждане със сметката по т. 8.2 се определя в концесионния договор.

8.3. Право на концедента да прекрати едностранно концесионния договор при неизпълнение от страна на концесионера на основните задължения и условията на концесията по това решение. Условията и сроковете за упражняване на правото за едностранно прекратяване на договора се определят в концесионния договор.

8.4. Неустойки при неизпълнение или при забавено изпълнение от страна на концесионера на договорните задължения и лихви за забавено изпълнение на парични задължения. Конкретните размери на неустойките и лихвите и моментът на неизпълнението на отделните задължения се определят в концесионния договор.

8.5. Във всички случаи на неизпълнение от страна на концесионера концедентът има право да търси освен определените в т. 8.1-8.4 гаранции и обезщетение по общите правила.

9. Определя концесионното възнаграждение, както следва:

9.1. Еднократно парично възнаграждение в размер 6 000 000 лв., дължимо от концесионера в 10-дневен срок от подписването на концесионния договор.

9.2. (изм. – ДВ, бр. 105 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г.) Периодични парични възнаграждения за целия срок на концесията, определяни ежегодно съгласно утвърдената на 13 май 2004 г. от министъра на регионалното развитие и благоустройството методика - неразделна част от концесионния договор.

9.3. (изм. – ДВ, бр. 105 от 2004 г.) Годишното концесионно възнаграждение се изчислява, и се изплаща ежегодно на две вноски: първа вноска в размер 30 на сто от определеното годишно концесионно възнаграждение, платима до 31 май на текущата година, и втора вноска в размер на остатъка от определеното годишно концесионно възнаграждение, платима до 30 ноември на текущата година.

9.4. Дължимата по т. 9.3 първа вноска за 1998 г. следва да се плати в 30-дневен срок от подписването на концесионния договор.

10. Определя други изисквания, свързани с концесията:

10.1. Приложимо право по отношение на концесията е българското.


10.2. Всички спорове между страните по концесионния договор се решават по взаимно съгласие, а в случай на непостигане на съгласие спорът се решава по реда на Гражданския процесуален кодекс.

11. Упълномощава министъра на регионалното развитие и благоустройството да сключи договора за концесия със "Св. св. Константин и Елена" - АД, Варна, в едномесечен срок от обнародването на решението в "Държавен вестник".

12. При несключване на концесионния договор в срока по т. 11, включително при отказ от страна на концесионера да подпише в срок договора, министърът на регионалното развитие и благоустройството подготвя и внася в Министерския съвет ново предложение за предоставяне на концесия, като начинът на определяне на концесионера е конкурс.


Промени настройката на бисквитките