Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 32 от 8.IV

РЕШЕНИЕ № 68 ОТ 8 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ПРИВЕЖДАНЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ НА ПРАВОМЕРНО ПРИДОБИТИ ПРАВА ОТ "ДЕВИН" - АД, ВЪРХУ МИНЕРАЛНА ВОДА ОТ СОНДАЖ № 5 НА НАХОДИЩЕ "ДЕВИН" - ДЕВИН, СМОЛЯНСКА ОБЛАСТ, ОБЕКТ ПО ЧЛ. 4, АЛ. 1, Т. 7 ОТ З

 

РЕШЕНИЕ № 68 ОТ 8 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ПРИВЕЖДАНЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ НА ПРАВОМЕРНО ПРИДОБИТИ ПРАВА ОТ "ДЕВИН" - АД, ВЪРХУ МИНЕРАЛНА ВОДА ОТ СОНДАЖ № 5 НА НАХОДИЩЕ "ДЕВИН" - ДЕВИН, СМОЛЯНСКА ОБЛАСТ, ОБЕКТ ПО ЧЛ. 4, АЛ. 1, Т. 7 ОТ ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 32 ОТ 2003 Г.)

Обн. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 1999г., доп. ДВ. бр.65 от 8 Август 2000г., изм. ДВ. бр.43 от 4 Май 2001г., изм. ДВ. бр.32 от 8 Април 2003г., изм. ДВ. бр.42 от 10 Май 2013г.

На основание § 3, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за концесиите и § 3, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 7 и чл. 7 от Закона за концесиите


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

РЕШИ:


1. (изм. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) Привежда правата на дружество с ограничена отговорност "Девин" - АД, за ползване на минерална вода от сондаж № 5 на находище "Девин" - Девин, Смолянска област, в съответствие със Закона за концесиите.

2. Предоставя концесия с предмет особено право на ползване върху минерална вода от сондаж № 5 на находище "Девин" - Девин, Смолянска област - изключителна държавна собственост, включително и върху сондаж № 5 - публична държавна собственост.

2.1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) Определя общ годишен експлоатационен ресурс в размер до 90 000 куб. м минерална вода при средноденонощен и средногодишен дебит до 3,83 л/сек.

2.2. (доп. - ДВ, бр. 65 от 2000 г.) Минералната вода по т. 2.1 да се използва от концесионера за бутилиране на натурална и газирана минерална вода и за производство на безалкохолни напитки.

2.3. Режимът на ползване на минералната вода да е съобразен и съгласуван с режима на ползване на необходимите количества минерална вода от публичните здравни заведения.

3. Определя срок на концесията 15 години.

4. (изм. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) Определя за концесионер, без търг или конкурс, "Девин" - АД, Девин, Смолянска област.

5. Концесията се осъществява при следните условия:

5.1. Правата и задълженията по концесионния договор да не се прехвърлят на трети лица.

5.2. Ползването на минералната вода да се извършва в съответствие с изискванията за устойчиво развитие и при недопускане на неправилна експлоатация, която може да доведе до увреждане или до загуба на ресурса.

5.3. При ползване на минералната вода да се спазват нормативните изисквания за защитените територии и обекти, националната сигурност, отбраната на страната и обществения ред.

5.4. Всички дейности по предоставената концесия да се извършват в съответствие с установените технически и технологични стандарти.

5.5. Всяка режимна, хидрогеоложка, техническа и друга документация, свързана с обекта на концесията, е собственост на концедента. За срока на концесията документацията се води от концесионера.

5.6. При наличие на форсмажорни обстоятелства концедентът има право да посочи, а концесионерът е длъжен да приеме и да търпи трети лица да ползват минералната вода - обект на концесията. В тези случаи концесионерът няма право на обезщетение.

5.7. За осъществяване на концесията не се изискват подобрения върху обекта.

6. Определя основните права и задължения по концесията, както следва:

6.1. Основни права на концесионера:

6.1.1. Да добива и използва минералната вода - обект на концесията, за бутилиране на натурална и газирана минерална вода.

6.1.2. Право на собственост върху добитото количество минерална вода.

6.1.3. Да използва за срока на концесията съществуващата режимна, хидрогеоложка и техническа документация и информация.

6.2. Основни задължения на концесионера:

6.2.1. Да заплати еднократното концесионно възнаграждение за предоставяне на концесията.

6.2.2. Да плаща на концедента концесионно възнаграждение при условия и в срокове, определени в концесионния договор.

6.2.3. Да добива, пренася и съхранява минералната вода чрез използване на подходящи технологии, които да гарантират запазване на качествата й.


6.2.4. Да спазва установения охранителен режим в зоните за хидрогеоложка и санитарна охрана на находището.

6.2.5. Да извърши за своя сметка необходимите дейности за утвърждаване на експлоатационните запаси на минерална вода от сондаж № 5 по съгласувана с концедента програма.

6.2.6. Предварително да съгласува с концедента промяната в режима на работа на сондажа и да спазва изискванията, осигуряващи надеждност в експлоатацията на водоизточника и съоръженията.

6.2.7. Да провежда мониторинг на водоизточника за своя сметка по съгласувана с концедента работна програма.

6.2.8. Ежегодно да изготвя, да предоставя на концедента за одобряване и да изпълнява програма относно санитарно-техническите мероприятия за подобряване режима на водоизточника.

6.2.9. Да поддържа с грижата на добър стопанин сондаж № 5 и да предприема за своя сметка съгласувано с концедента необходимите действия за поддръжката и правилната експлоатация на водоизточника.

6.2.10. Да допуска по всяко време до концесионния обект контролни органи и оторизирани представители на концедента и да им предоставя документи и информация, имащи отношение към изпълнението на задълженията по концесионния договор.

6.2.11. Да не препятства общото ползване от гражданите на минерална вода за питейни нужди.

6.2.12. Да не препятства ползването на минерална вода от сондаж № 5 за нуждите на публичните здравни заведения по смисъла на § 1 от допълнителните разпоредби на Закона за народното здраве.

6.3. Основни права на концедента:

6.3.1. Да получава дължимото от концесионера концесионно възнаграждение в срокове и при условия, определени в концесионния договор.

6.3.2. Да контролира изпълнението на условията на концесията и на задълженията на концесионера по концесионния договор, включително чрез достъп до концесионния обект и чрез получаване от концесионера на документи и информация.

6.3.3. Да прекрати едностранно договора за концесия при неизпълнение от страна на концесионера на основните задължения или при нарушаване на условията по концесията.

6.4. Основни задължения на концедента:

6.4.1. Да оказва съдействие при осъществяване на концесията съгласно договорните условия.

6.4.2. Да контролира спазването на условията по концесията и изпълнението на задълженията на концесионера по концесионния договор.

6.4.3. Своевременно да съгласува представените от концесионера работни програми.

7. Определя за начален срок на концесията датата на влизането в сила на концесионния договор.

8. Определя следните видове гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор:

8.1. Парична гаранция в размер 1/4 от годишното концесионно възнаграждение от предходната година за гарантиране изпълнението на задължението за заплащане на концесионното възнаграждение, която се предоставя от концесионера при условия и по ред, определени в концесионния договор.

8.2. Специална банкова сметка за обезпечаване изпълнението на задълженията, свързани с опазване на минералната вода и земните недра от изтощаване и замърсяване, която се открива от концесионера в банка, съгласувана с концедента.

8.2.1. В сметката по т. 8.2 концесионерът отчислява всяко тримесечие за целия срок на концесията сума, представляваща 5 на сто от дължимото за отчетния период концесионно възнаграждение.

8.2.2. Начинът за разпореждане със сметката по т. 8.2 се определя в концесионния договор.

8.3. Право на концедента да прекрати едностранно концесионния договор при неизпълнение от страна на концесионера на основните задължения и при нарушаване на условията на концесията по това решение. Условията и сроковете за упражняване на правото за едностранно прекратяване на договора се определят в концесионния договор.


8.4. Неустойки и лихви при неизпълнение или при забавено изпълнение от страна на концесионера на договорните задължения. Конкретните размери на неустойките и лихвите и моментът на неизпълнението на отделните задължения се определят в концесионния договор.

9. Определя концесионното възнаграждение, както следва:

9.1. Еднократно парично възнаграждение в размер 4 000 000 лв., дължимо от концесионера до един месец от влизането в сила на концесионния договор.

9.2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 42 от 2013 г.) Годишно концесионно възнаграждение, определено на базата използваното количество минерална вода при единична стойност за 1 куб.м минерална вода - левовата равностойност на 2,5 щатски долара, еквивалентна на досегашната единична стойност, превалутирана в левове по официалния курс на Българската народна банка на датата на решението на Министерския съвет за изменение на решения на Министерския съвет за предоставяне на концесии за добив на минерални води - изключителна държавна собственост, в частта им относно валутата за изчисляване на годишното концесионно плащане за 1 кубически метър минерална вода.

9.2.1. Годишното концесионно възнаграждение се заплаща от концесионера на четири тримесечни вноски.

9.2.2. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2001 г.).

9.2.3. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) минималното годишно концесионно възнаграждение се определя върху не по-малко от 58 000 куб. м при определената единична стойност за 1 куб. м минерална вода.

9а. (нова - ДВ, бр. 65 от 2000 г.) Концесионерът се задължава да заплаща на община Девин 30 на сто от годишното концесионно възнаграждение при условия и по ред, определени в концесионния договор.

10. Определя други изисквания, свързани с концесията:

10.1. Приложимо право по отношение на концесията е българското.

10.2. Всички спорове между страните по концесионния договор се решават по взаимно съгласие, а в случай на непостигане на съгласие спорът се решава по реда на Гражданския процесуален кодекс.

11. (изм. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) Упълномощава министъра на околната среда и водите да проведе преговорите и да сключи договора за концесия с "Девин" - АД, Девин, в двумесечен срок от обнародването на решението в "Държавен вестник" и да осъществява контрол по концесията.


РЕШЕНИЕ № 267 ОТ 26 АПРИЛ 2013 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА РЕШЕНИЯ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНЦЕСИИ ЗА ДОБИВ НА МИНЕРАЛНИ ВОДИ - ИЗКЛЮЧИТЕЛНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, В ЧАСТТА ИМ ОТНОСНО ВАЛУТАТА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ГОДИШНОТО КОНЦЕСИОННО ПЛАЩАНЕ ЗА 1 КУБИЧЕСКИ МЕТЪР МИНЕРАЛНА ВОДА

(ОБН. - ДВ, БР. 42 ОТ 2013 Г.)


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

2. Упълномощава министъра на околната среда и водите в едномесечен срок да сключи допълнителни споразумения към концесионните договори с концесионерите в съответствие с текстовете за изменение на съответните решения на Министерския съвет по отношение на валутата за изчисляване на годишното концесионно плащане за 1 кубически метър минерална вода.


Промени настройката на бисквитките