РЕШЕНИЕ № 4/98 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ И НЕЙНИТЕ ДЪРЖАВИ ЧЛЕНКИ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ДРУГА СТРАНА, ОТ 23.ХI.1998 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УЧАСТИЕ НА БЪЛГАРИЯ В ПРОГРАМАТА НА ОБЩНОСТТА В ОБЛ
РЕШЕНИЕ № 4/98 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ И НЕЙНИТЕ ДЪРЖАВИ ЧЛЕНКИ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ДРУГА СТРАНА, ОТ 23.ХI.1998 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УЧАСТИЕ НА БЪЛГАРИЯ В ПРОГРАМАТА НА ОБЩНОСТТА В ОБЛАСТТА НА МАЛКИТЕ И СРЕДНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ
Обн. ДВ. бр.21 от 9 Март 1999г.
Съветът за асоцииране,
основавайки се на Европейското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Република България, от друга страна (OJ L 358, 31.12.1994, стр. 2.),
основавайки се на Допълнителния протокол към Европейското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Република България, от друга страна, за участието на България в програмите на Общността (OJ L 317, 30.12.1995, стр. 25.), по-специално на чл. 1 и 2,
вземайки предвид, че съгласно чл. 1 на споменатия Допълнителен протокол България може да участва в рамкови програми на Общността, специфични програми, проекти и други дейности на Общността, включително в областта на малките и средните предприятия,
вземайки предвид, че съгласно чл. 2 на споменатия Допълнителен протокол Съветът за асоцииране приема решение относно сроковете и условията, при които България може да участва в дейностите, посочени в чл. 1,
Р Е Ш И :
Член 1
България ще участва в Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия (МСП) на Европейския съюз (1997 - 2000 г.) при сроковете и условията, определени в приложения I и II, които представляват неразделна част от това решение.
Член 2
Това решение е валидно за цялото времетраене на програмата.
Член 3
Това решение влиза в сила от първия ден на месеца, следващ датата на неговото приемане.
Приложение I
Срокове и условия за участието на България в Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия в Европейския съюз (1997-2000 г.)
1. България ще участва във всички дейности по Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия (МСП) в Европейския съюз (1997 - 2000 г.) (нататък наричана "програмата"), с изключение на провеждането на изложенията IBEX през 1998 и 1999 г. в съответствие с целите, критериите, процедурите и сроковете, определени в Решение на съвета № 97/15/ЕС от 9 декември 1996 г. за Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия в Европейския съюз (1997-2000 г.) (OJ L 6, 10.1.1997 г., стр. 25.) и по-специално неговия чл. 7, ал. 1, освен ако не е указано друго в това решение.
2. Условията и редът за внасяне, оценка и избор на молбите от отговарящи на критериите институции, организации и лица от България ще бъдат същите, както тези, прилагани за отговарящи на критериите институции, организации и лица от Общността.
3. Когато е необходимо, за да бъде гарантиран общностният характер на програмата, в наднационалните проекти и дейности, предлагани от България, трябва да се включат и минимален брой партньори от страните - членки на Oбщността. При изпълнението на програмата този минимален брой ще бъде определян, съобразно естеството на различните дейности, броя на партньорите по даден проект и броя на страните, участващи в програмата.
4. България покрива разходите за участието си в програмата посредством ежегодна вноска в общия бюджет на Общността (виж приложение II). Комитетът за асоцииране има право да променя размера на тази вноска, когато е необходимо.
5. В рамките на съществуващите клаузи страните - членки на Общността, и България правят всички усилия за улесняване свободното движение и престоя на всички лица, подпомагани по програмата, при пътуване между България и страните - членки на Общността, по повод участието им в дейности по това решение.
6. Без да се накърняват отговорността на комисията и на Сметната палата относно оценката на програмата съгласно решението за Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия в Европейския съюз (чл. 6), участието на България в програмата ще бъде оценявано непрекъснато на съвместна основа, в рамките на партньорството между България и Общността. България внася в комисията необходимите отчети и ще бъде привличана за участие в други специфични мерки, предприети от комисията за тази цел.
7. Независимо от реда, установен с чл. 4 на решението за Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия в Европейския съюз, България е канена на координационни срещи по въпроси, засягащи изпълнението на това решение. Такива срещи се провеждат преди редовните срещи на програмния комитет. Комисията информира България за резултатите от тези редовни заседания.
8. В процеса на кандидатстване в договорите, в докладите, които следва да се представят, и в административните договорености по програмата ще се използва един от официалните езици на Общността.
Приложение II
Финансов принос на България в Третата многогодишна програма за малки и средни предприятия (МСП) на Европейския съюз (1997-2000 г.)
1. Финансовият принос на България покрива:
* финансовата подкрепа на програмата за участието на българските предприятия в дейностите, определени в приложение I.1;
* допълнителните административни разходи за управлението на програмата от комисията, произтичащи от участието на България.
2. За всяка финансова година общата сума на субсидиите или на други финансови помощи, получени от български участници в програмата, не надвишава направената от България вноска, след приспадане на допълнителните административни разходи.
В случай че вноската, направена от България в общия бюджет на Европейската общност, след приспадане на допълнителните административни разходи е по-голяма от общата сума на субсидиите или други финансови помощи, получени от подпомагани по програмата български участници, комисията прехвърля разликата в бюджета за следващата финансова година, като тази разлика бива извадена от вноската за следващата година. В случай че такъв излишък бъде установен при приключване на програмата, съответната сума ще бъде възстановена на България.
3. Годишната вноска на България възлиза на 726 102 екю за 1998 г. и 1999 г. и 833 102 екю за 2000 г. От тези суми сума от 47 502 екю за 1998 г. и 1999 г. и от 54 502 екю за 2000 г. ще покрива допълнителните административни разходи за управлението на програмата, произтичащи от участието на България.
4. Финансовият правилник, в сила за общия бюджет на Европейската общност, се прилага, в частност, за управление на вноската на България.
С влизането в сила на това решение и в началото на всяка следваща година комисията изпраща на България покана да направи вноска, съответстваща на приноса й за покриване на разходите, упоменати в това решение.
Тази вноска се прави в екю и се превежда в банкова сметка в екю на комисията.
България прави своя принос за годишните разходи, предвидени с това решение, съгласно поканата за внасяне на паричните средства и най-късно три месеца след изпращането на тази покана. Всяко закъснение в превода на вноската води до плащане от България на лихва върху дължимата към датата на падежа сума. Размерът на лихвения процент съответства на прилагания от Европейския фонд за валутно сътрудничество лихвен процент, за операциите му в екю, по курса за текущия месец, увеличен с 1,5 пункта.
5. България вписва в своя национален бюджет допълнителните административни разходи, посочени в т. 3.
6. За оставащите разходи по участието й в програмите България вписва в националния си бюджет - 0 екю през 1998 г.; 97 719 екю през 1999 г. и 499 861 екю през 2000 г.
При условие че са спазени обичайните процедури за програмиране на ФАР, остатъкът от разходите, или 678 600 екю през 1998 г., 580 881 екю през 1999 г. и 499 861 екю през 2000 г., се покриват от ежегодната дотация по програмата ФАР за България.