ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 17 МАРТ 1999 Г. ЗА НАЧИНА НА ОПАЗВАНЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ - ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, ПРЕДОСТАВЕНИ ЗА ПОЛЗВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ВОЙСКИ
ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 17 МАРТ 1999 Г. ЗА НАЧИНА НА ОПАЗВАНЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ - ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ, ПРЕДОСТАВЕНИ ЗА ПОЛЗВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ВОЙСКИ
Обн. ДВ. бр.27 от 26 Март 1999г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази инструкция се определят начинът и редът за опазването и разпореждането с недвижими имоти - частна държавна собственост, предоставени за ползване и управление на Строителните войски, както и редът за разпореждането с обектите на незавършено строителство на войските.
Чл. 2. Имотите по чл. 1 се ползват и управляват от командирите (началниците) на поделения, на които те са предоставени от Главния щаб на Строителните войски.
Раздел II.
Актуване, охрана и опазване на имотите
Чл. 3. Главният щаб на Строителните войски осъществява необходимите действия по актуването и надзора на имотите по чл. 1 под методическото ръководство на управление "Държавна собственост" при Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Чл. 4. Командирите (началниците) на основните поделения от Строителните войски осъществяват всички дейности по охраната и опазването на имотите по чл. 1.
Чл. 5. Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез своите специализирани контролни звена и Главният щаб на Строителните войски чрез своите специализирани органи осъществяват надзор върху начина за ползване и управление на имотите, посочени в чл.1, и осигуряват средства за охраната им до окончателното разпореждане с тях.
Раздел III.
Продажба на недвижимите имоти - частна държавна собственост
Чл. 6. (1) Продажбата на имотите, предмет на инструкцията, се извършва чрез търг.
(2) Когато балансовата стойност на недвижимите имоти - частна държавна собственост, надхвърля нормативния размер, разпореждането с тях се извършва по реда, определен в чл. 47 от Закона за държавната собственост.
Чл. 7. (1) Ресорният заместник-министър предлага на министъра на регионалното развитие и благоустройството да се открие процедура за продажба на недвижимите имоти - частна държавна собственост.
(2) Ресорният заместник-министър възлага на Главния щаб на Строителните войски да представи правен анализ на имота и предложения за представители на Главния щаб на Строителните войски в комисията по провеждането на търга.
Чл. 8. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството или ресорният заместник-министър назначава комисия по провеждане на търга, която възлага извършването на оценка на обекта, и след внасянето є се произнася по нея, изготвя тръжната документация и провежда търга.
(2) Комисията по провеждането на търга се състои от пет редовни и двама резервни членове - представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на Главния щаб на Строителните войски и на служба "Държавна собственост" при областната управа, като в състава є се включват правоспособен юрист и икономист.
(3) Членовете на комисията от Главния щаб на Строителните войски не получават възнаграждение за участието си в дейността є, а възнаграждението на другите членове на комисията се определя със заповедта за назначаване на комисията.
(4) Членовете на тръжната комисия не могат да участват в търга като купувачи, нито да представляват такива.
Чл. 9. Началната тръжна цена на недвижимия имот - частна държавна собственост, се определя от комисията въз основа на доклада на независими оценители, лицензирани от Агенцията за приватизация.
Чл. 10. Министърът на регионалното развитие и благоустройството взема решение за провеждане на търг и издава заповед, която съдържа:
1. описание на недвижимия имот;
2. вида на търга;
3. началната тръжна цена;
4. начина на плащане на цената и евентуални обезпечения;
5. датата, мястото и часа на провеждане на търга и на повторен търг в случай, че на първоначално обявения търг не се явят кандидати;
6. специални изисквания към участниците, ако има такива;
7. таксата, която се заплаща, и мястото, на което могат да се получат тръжните книжа;
8. размера на депозита;
9. условията за оглед на обекта;
10. краен срок за приемане на заявленията за участие;
11. други тръжни условия.
Чл. 11. Тръжната документация се утвърждава от министъра на регионалното развитие и благоустройството или от ресорния заместник-министър и съдържа всички реквизити по чл.10 от тази инструкция, както и изискванията за валидност на предложенията, списък на документите, които следва да бъдат представени, и основанията за декласиране на участник.
Чл. 12. (1) Заповедта за провеждането на търга се обявява в сградата на Главния щаб на Строителните войски и в сградата на съответното поделение, което управлява и ползва имота. Заповедта се публикува в два всекидневника.
(2) Търгът се провежда не по-късно от 30 дни от датата на публикуването на заповедта.
Чл. 13. (1) Когато на търга се яви само един кандидат, търгът се отлага с два часа и ако след това не се яви друг кандидат, явилият се кандидат се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от началната тръжна цена.
(2) Когато на търга не се яви кандидат, търгът се обявява за непроведен и се провежда повторно в деня и часа, посочени в заповедта за провеждане на търга.
(3) Когато на търга, провеждан повторно, се яви само един кандидат, той се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от началната тръжна цена.
(4) Когато търгът е насрочен отново поради неявяване на кандидат, министърът на регионалното развитие и благоустройството или ресорният заместник-министър може да намали първоначалната цена не повече от 50 на сто общо, като се извършват съответните корекции в тръжната документация.
Чл. 14. (1) При търг с явно наддаване председателят на комисията обявява началната цена и стъпката на наддаване, която не може да бъде по-малка от 1 на сто и повече от 10 на сто от начално обявената цена.
(2) Наддаването се извършва чрез обявяване на последователни суми над началната цена.
(3) Преди третото обявяване на последната оферта се прави предупреждение, че тя е последна, и ако няма друго предложение, се обявява приключването на наддаването със звуков сигнал. Председателят обявява спечелилия участник и закрива търга.
(4) В случай че участниците в търга след изрична покана от председателя не изявят желание да купят, включително и по първоначалната цена, внесените от тях депозити не се възстановяват.
Чл. 15. (1) При търгове с тайно наддаване предложенията се представят на комисията в деня на провеждане на търга в запечатани пликове.
(2) Върху плика се отбелязва името на участника или името на упълномощеното лице, както и цялостното наименование на обекта на търга.
(3) В предложението, поставено в плика, се вписват:
1. наименованието на обекта на търга;
2. предлаганата цена (цифром и словом);
3. името на участника или името на упълномощеното лице, заедно с нотариално заверено пълномощно за участие.
(4) По преценка на председателя на комисията заседанието є може да бъде открито или закрито.
Чл. 16. (1) При отварянето на пликовете председателят на комисията проверява дали са спазени условията за участие в търга, след което обявява редовността на предложението, съответно декласирането на участника, и оповестява предложената цена.
(2) Предложенията се подреждат според размера на посочените суми и се описват в протокол на комисията, подписан от всички членове.
(3) Търгът се смята за спечелен от участника, предложил най-високата цена, която се обявява пред участниците, и търгът се закрива.
(4) При предложена еднаква най-висока цена от повече от един участник търгът продължава между тях с явно наддаване от предложената цена.
Чл. 17. Тръжната комисия представя на министъра на регионалното развитие и благоустройството протокол за работата си с предложение за обявяване на участник, спечелил търга.
Чл. 18. Министърът на регионалното развитие и благоустройството въз основа на протокола на комисията и тръжната документация издава заповед за определяне на купувач. С нея се освобождават и депозитните вноски на останалите участници в търга, а депозитната вноска на спечелилия търга се задържа до сключване на договора.
Чл. 19. Цената се заплаща по посочената в тръжната документация разплащателна банкова сметка.
Чл. 20. При разсрочено плащане на цената за необезпечената част от цената се сключва нотариален договор за ипотека на недвижим имот в полза на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Чл. 21. (1) Заповедта на министъра на регионалното развитие и благоустройството заедно с цялата тръжна документация след плащането на цената се изпраща на областния управител за сключване на договор със спечелилия търга кандидат съгласно чл. 44 от Закона за държавната собственост.
(2) Договорът се вписва по местонахождение на имота.
Чл. 22. (1) Когато спечелилият търга не изплати в срок пълния размер на сумата, за която е спечелил имота, депозитната вноска не се връща, договор не се сключва и за купувач се определя участникът, предложил следващата по размер цена.
(2) Ако посоченият следващ купувач не изплати в срок пълния размер на цената, се организира нов търг.
Чл. 23. При неявяване на кандидати за участие в три последователни търга с разрешение на министъра на регионалното развитие и благоустройството или на ресорния заместник-министър могат да се водят преговори с потенциални купувачи на имота.
Чл. 24. (1) Когато недвижимият имот - частна държавна собственост, е съсобствен с друго юридическо или физическо лице, след разрешение на министъра на регионалното развитие и благоустройството се прилагат разпоредбите на Закона за държавната собственост и на Закона за собствеността, като цената не може да бъде по-ниска от определената в чл. 9.
(2) При писмен отказ от страна на съсобственика в 30-дневен срок от отправената покана Главният щаб на Строителните войски предлага процедура за разпореждане с дела от имота по реда на раздел III.
Раздел IV.
Ред за отчитане и разпределение на получените финансови средства
Чл. 25. (1) Тръжните книжа се продават от Главния щаб на Строителните войски.
(2) Приходите от продажбите по ал. 1 се внасят в разплащателната банкова сметка на Главния щаб на Строителните войски и се използват за осигуряване на разходите по провеждането на търга.
(3) Разходите по провеждането и организацията на търговете са за сметка на Главния щаб на Строителните войски.
Чл. 26. Приходите от продажбата на имотите по тази инструкция постъпват по разплащателната сметка на Главния щаб на Строителните войски и могат да се разходват за изплащане на обезщетенията по чл. 237 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, както и за извършване на капиталови разходи.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Разпореждането със самостоятелно обособени стопански единици в Строителните войски се извършва по реда на глава шеста от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия.
§ 2. Приходите от продажбите по § 1 с разрешение на органа по чл. 3 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия се внасят в разплащателната сметка на Главния щаб на Строителните войски и се разходват за целите, посочени в чл. 26.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. Тази инструкция се издава във връзка с § 15 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 1999 г. и чл. 66 от Закона за държавната собственост.
§ 4. За неуредените въпроси относно продажбата на недвижими имоти - частна държавна собственост, предмет на тази инструкция, се прилагат разпоредбите на действащото законодателство.