СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ ЗА ФИНАНСОВО СЪТРУДНИЧЕСТВО (1998 Г.)
СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ ЗА ФИНАНСОВО СЪТРУДНИЧЕСТВО (1998 Г.)
Обн. ДВ. бр.31 от 6 Април 1999г.
Правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия
в духа на съществуващите приятелски отношения между Федерална република Германия и Република България,
с желанието чрез партньорско финансово сътрудничество да укрепват и да задълбочават тези приятелски отношения,
със съзнанието поддържането на тези отношения да бъде основата на тази спогодба,
с намерението да допринасят за социалното и икономическото развитие в България,
с оглед на правителствените разговори от 16 до 18 февруари 1998 г.,
се споразумяха за следното:
Член 1
(1) Правителството на Федерална република Германия дава възможност на правителството на Република България и/или на други, избрани съвместно от двете правителства получатели, да получат следните суми от Кредитната институция за възстановяване (Кредитанщалт фюр Видерауфбау), Франкфурт на Майн:
1. заем в размер на максимално 8 500 000 ДЕМ (словом осем милиона и петстотин хиляди германски марки) за срок 40 години, от тях 10 години гратисен период, с лихва 3/4 % годишно, за проекта "Насърчаване на малки и средни предприятия", ако след проучването се установи годността му за насърчаване;
2. средства за финансиране на необходими съпътстващи мерки за провеждането и обслужването на упоменатия в т. 1 проект в размер на максимално 1 500 000 ДЕМ (словом един милион и петстотин хиляди германски марки).
(2) Упоменатият в ал. 1, т. 1 заем е предвиден за въвеждането на система за предоставяне на кредити за малки и средни предприятия, която обхваща също така и микрокредитите и трябва да се провежда в сътрудничество с местни търговски банки.
(3) Упоменатият в ал. 1 проект при съгласие между правителството на Федерална република Германия и правителството на Република България и в съответствие с правните процедури на двете страни може да бъде заместван с други проекти.
(4) Тази спогодба се прилага в случаите, в които правителството на Федерална република Германия на по-късен етап даде възможност на правителството на Република България да получи от Кредитната институция за възстановяване допълнителни заеми или допълнителни средства за финансиране подготовката на необходими съпътстващи мерки за провеждането и обслужването на упоменатия в ал. 1 проект.
(5) Средствата за финансирането на съпътстващи мерки съгласно ал. 1, т. 2 и ал. 4 могат по взаимно съгласие да се превърнат в заеми, ако не се използват за такива мерки.
Член 2
(1) Използването на споменатите в чл. 1 суми, условията за тяхното предоставяне, както и процедурата на възлагането на поръчки се установят с договори, които трябва да се сключат между Кредитната институция за възстановяване и получателите на заемите, респективно на средствата за финансирането. За тези договори се прилага действащата във Федерална република Германия правна уредба.
Съгласието за отпускане на упоменатите в чл. 1, ал. 1, т. 1 и 2 средства се прекратява, ако в срок на осем години след годината на даване на съгласието не са били сключени съответните договори за заеми, респективно за финансиране. За тези суми срокът завършва с изтичането на 2006 г.
(2) Правителството на Република България, доколкото то не е кредитополучател, ще гарантира спрямо Кредитната институция за възстановяване всички плащания в германски марки по задълженията на кредитополучателите на основата на договорите, които следва да бъдат сключени съгласно ал. 1, след съгласуване с министъра на финансите.
(3) Правителството на Република България, доколкото то не е получател на средствата за финансиране, ще гарантира спрямо Кредитната институция за възстановяване евентуални претенции относно погасяването на сумите, които могат да възникнат въз основа на договорите за финансиране, които следва да бъдат сключени с български физически и юридически лица съгласно ал. 1.
Член 3
Правителството на Република България освобождава Кредитната институция за възстановяване от всички данъци и други държавни вземания, които се дължат в България, във връзка със сключването и изпълнението на споменатите в чл. 2 договори.
Член 4
Във връзка с произтичащите от предоставянето на заеми, както и предоставянето на средства за финансиране водни и въздушни транспорти на хора и стоки правителството на Република България остава на пътниците и доставчиците свободния избор на транспортните предприятия, няма да взема мерки, които изключват или усложняват равноправното участие на транспортни предприятия със седалище във Федерална република Германия, и при необходимост издава необходимите за участието на тези транспортни предприятия разрешителни.
Член 5
Тази спогодба влиза в сила от деня, в който двете правителства са се уведомили взаимно, че са изпълнени всички изисквания, предвидени по националното им законодателство за влизане на тази спогодба в сила.
Съставена в София на 19 октомври 1998 г. в два оригинала, всеки на немски и на български език, като всеки текст има еднаква сила.