Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 22.VI

ПРАВИЛНИК ЗА РАБОТАТА НА ПОМИРИТЕЛНИТЕ КОМИСИИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА РАБОТАТА НА ПОМИРИТЕЛНИТЕ КОМИСИИ ОТ 1999 Г.

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ТЪРГОВИЯТА И ТУРИЗМА В сила от 2 април 1999 г.

Обн. ДВ. бр.56 от 22 Юни 1999г., изм. ДВ. бр.27 от 25 Март 2003г., отм. ДВ. бр.13 от 10 Февруари 2006г.

Отменен с § 3 от заключителните разпоредби на Правилника за работата на помирителните комисии - ДВ, бр. 13 от 10 февруари 2006 г., в сила от 10.06.2006 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този правилник урежда устройството на помирителните комисии и помирителното производство по споровете между потребители и търговци.


Чл. 2. Помирителните комисии съдействат за разрешаване на спорове между потребители и търговци във връзка с гаранционната отговорност, правото на рекламация за стоки и услуги и неравноправните клаузи в договорите.


Чл. 3. Помирителните комисии са независими в своята дейност.


Чл. 4. Производството пред помирителните комисии е безплатно.


Чл. 5. Потребителите и търговците имат право да получат в канцеларията на регионалните структури на Комисията по търговия и защита на потребителите информация за работата на помирителните комисии.


Глава втора.
УСТРОЙСТВО НА ПОМИРИТЕЛНИТЕ КОМИСИИ

Чл. 6. (Отм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.)


Чл. 7. Помирителната комисия заседава в помещенията на регионалните структури на Комисията по търговия и защита на потребителите или на друго подходящо място, определено от ръководителя на регионалната структура.


Чл. 8. (1) Представител на регионалната структура е юрисконсултът или друг служител с юридическо образование, определен от ръководителя й.

(2) Представителят на регионалната структура е председател на помирителната комисия.

(3) Когато юрисконсултът не може да участва в заседанията на помирителната комисия или бъде отстранен в случаите по чл. 11, и в регионалната структура няма друг служител с юридическо образование, председателят на Комисията по търговия и защита на потребителите командирова друг служител с юридическо образование като председател на помирителната комисия.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Помирителната комисия се състои от председателя на комисията и по един представител на съответната съсловна организация на търговците и сдруженията на потребителите, определени по реда на чл. 10.


Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Председателят на помирителната комисия отправя до сдруженията на потребителите и представителните съсловни организации на търговците искане за посочване на представител в помирителната комисия в 3-дневен срок от получаване на отговора на търговеца по чл. 17.

(2) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Искането по ал. 1 може да бъде направено чрез телеграма, писмо с обратна разписка, телефон, факс или по друг подходящ начин.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) В срок и по начин, определени от председателя на помирителната комисия, сдруженията на потребителите и представителните съсловни организации на търговците са длъжни да предложат свои представители измежду лицата, посочени в листата по чл. 55, ал. 2 от Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия (ЗЗППТ).

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Ако сдруженията на потребителите или представителните съсловни организации на търговците не предложат свой представител в срока по ал. 3, той се определя от председателя на помирителната комисия измежду лицата, посочени в листата по чл. 55, ал. 2 ЗЗППТ.


Чл. 11. (1) Не може да участва в помирителното производство лице, което:

1. е съпруг, роднина по права линия, по съребрена линия до 4 степен или по сватовство до 3 степен на някоя от страните по спора;

2. се намира с някоя от страните по спора в отношения, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност.

(2) Искането за отстраняване на член на помирителната комисия може да бъде направено от всяка от страните.

(3) Член на помирителната комисия е длъжен да си направи самоотвод, ако са налице обстоятелствата по ал. 1.

(4) Членовете на помирителната комисия попълват декларация, че не са налице обстоятелствата по ал. 1, преди началото на помирителното производство.


Чл. 12. (1) Искането за отстраняване на член от комисията, ако са налице случаите по чл. 11, ал. 1, и обективна невъзможност за участие в работата й, се отправя до председателя на Комисията по търговия и защита на потребителите.

(2) В срок от три работни дни председателят на Комисията по търговия и защита на потребителите се произнася по искането за отстраняване на член на комисията.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Когато председателят на помирителната комисия бъде отстранен, председателят на Комисията по търговия и защита на потребителите определя друг председател съобразно чл. 8.

(4) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Когато член на помирителната комисия бъде отстранен, председателят на помирителната комисия определя друг член съобразно чл. 10.


Чл. 13. Членовете на помирителната комисия са длъжни да бъдат обективни и безпристрастни, да не разпространяват търговската тайна или други сведения, станали им известни при или по повод изпълнение на техните задължения.


Глава трета.
ПОМИРИТЕЛНО ПРОИЗВОДСТВО

Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) (1) Помирителната комисия е компетентна да съдейства за доброволното уреждане на спорове между потребители и търговци.

(2) Съдействието по ал. 1 се осъществява по искане на потребител с местоживеене в района на действие на съответната помирителна комисия.


Чл. 15. (1) Помирителното производство започва по заявление на потребител.

(2) Заявлението трябва да бъде написано на български език и да съдържа:

1. трите имена, ЕГН, адреса и телефон на заявителя;

2. наименование и адрес на лицето, срещу което се подава заявлението;

3. изложение на обстоятелствата по спора;

4. подпис на лицето, което подава заявлението.

(3) Заявителят представя и писмени доказателства, ако разполага с такива, както и препис от заявлението за противната страна.

(4) Когато заявлението е подадено от пълномощник, към него се представя пълномощното, с което той е изрично упълномощен да участва в помирителното производство и да сключва споразумение.


Чл. 16. (1) Когато заявлението не съдържа достатъчно данни, за да се индивидуализира противната страна или за да се определи същността на спора, председателят на помирителната комисия изпраща на заявителя уведомление, в което му указва непълнотите и му дава 7-дневен срок за отстраняването им.

(2) Ако заявителят не отстрани непълнотите в срока по ал. 1 или не поиска удължаването му поради уважителни причини, помирително производство не се образува.

(3) Когато заявлението не съдържа достатъчно данни за индивидуализиране на заявителя, указанията за отстраняване на непълнотите се излагат на специално табло в помещенията на регионалната структура на Комисията по търговия и защита на потребителите.


Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) (1) В 3-дневен срок от образуване на помирителното производство председателят на помирителната комисия изпраща препис от заявлението на другата страна, като й дава 3-дневен срок за отговор.

(2) Ако търговецът не отговори писмено, чрез телефакс или по друг подходящ начин в срока по ал. 1, производството се прекратява.


Чл. 18. (1) Председателят на помирителната комисия уведомява страните по спора за датата, мястото и часа на помирителното заседание.

(2) Уведомлението може да бъде направено чрез телеграма, писмо с обратна разписка, телефакс или по друг подходящ начин.


Чл. 19. Помирителната комисия разглежда споровете в открито заседание.


Чл. 20. (1) В заседанието страните представят всички доказателства, на които основават твърденията си.

(2) Страната може да представи писмените доказателства в оригинал или заверено от нея копие.


Чл. 21. Помирителната комисия дава указания на страните в хода на производството, за да се избегне увреждането на техните интереси поради неосведоменост или други подобни причини.


Чл. 22. Членовете на помирителната комисия имат право да посещават търговския обект, ако това е необходимо, за изясняване на спора.


Чл. 23. (1) Помирителната комисия назначава вещо лице, което да даде заключение за изясняване на въпроси, за които се изискват специални познания.

(2) Помирителната комисия може да задължи вещото лице, след като представи своето заключение, да участва в заседание и да отговори на въпроси на страните.

(3) Възнаграждението на вещото лице се определя от помирителната комисия с оглед извършената работа и направените разходи.

(4) Разноските за вещото лице са за сметка на помирителната комисия.


Чл. 24. (1) След изясняване на обстоятелствата и преценка на събраните доказателства помирителната комисия предлага на страните да се споразумеят.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Ако страните са съгласни, помирителната комисия изготвя споразумение между страните по спора в съответствие с изискванията на чл. 365 и сл. ЗЗД.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.)


Чл. 25. Помирителната комисия прекратява помирителното производство с определение, когато:

1. заявителят оттегли заявлението си;

2. (изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) търговецът откаже да участва или не отговори в срока по чл. 17;

3. (нова - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) се постигне споразумение, без да е разгледан спорът в открито заседание;

4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) спорът не е от компетентността на помирителната комисия;

5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) когато страните не постигнат споразумение.


Чл. 26. (1) За всяко заседание на помирителната комисия се изготвя протокол, в който се описват датата и мястото на провеждане на заседанието, съставът на комисията, страните по спора и извършените действия. Протоколът се подписва от членовете на комисията и секретаря.

(2) Помирителната комисия предоставя заверено копие от протокола на страните по спора при поискване.


Чл. 27. При липса на процесуални правила помирителната комисия разглежда спора по начин, който смята за подходящ, като изхожда от принципите за обективност и безпристрастност за разкриване на обективната истина и за равнопоставеност на страните в производството.


Глава четвърта.
ДЕЛОВОДСТВО НА ПОМИРИТЕЛНАТА КОМИСИЯ

Чл. 28. (1) Деловодството на помирителната комисия се изпълнява от секретар, който е служител на регионалната структура на Комисията по търговията и защита на потребителите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Секретарят организира деловодството, води кореспонденцията, описната книга, участва в заседанията, изготвя и подписва протоколите от заседанията на помирителната комисия.


Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) (1) В помирителната комисия се води описна книга на постъпилите заявления за образуване на помирително производство по реда на постъпването им.

(2) Описната книга трябва да бъде номерирана, прошнурована и подпечатана с печата на съответната регионална структура на Комисията по търговия и защита на потребителите.


Чл. 30. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Описната книга и преписките от приключилите помирителни производства се съхраняват 5 години.


Чл. 31. Председателят на помирителната комисия изготвя доклад до председателя на Комисията по търговия и защита на потребителите за образуваните и приключили помирителни производства, както и за резултатите от тях през календарната година, най-късно до 31 януари следващата календарна година.


Чл. 32. Информация за разгледаните спорове от помирителните комисии и резултатите от тях се вписват в регистъра по чл. 49 ЗЗППТ.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Сдруженията на потребителите по чл. 39, ал. 1 ЗЗППТ и представителните съсловни организации на търговците в едномесечен срок от влизане в сила на този правилник изпращат на министъра на търговията и туризма за одобрение листа на лицата, които ще ги представляват като членове на помирителните комисии. В листата се посочват не по-малко от двама представители от съсловните организации и сдруженията на потребителите за съответния район на дейност на комисията, трите имена и ЕГН на лицата, тяхната професия, местожителство и адрес за контакт и декларация, че са съгласни да участват като членове в помирителна комисия без да получават възнаграждение.

(2) Листата по ал. 1 се придружава от документи, удостоверяващи представителността на съсловните организации на търговците, съответно обстоятелството по чл. 39, ал. 1 ЗЗППТ за сдруженията на потребителите.


§ 2. Правилникът се издава на основание чл. 58 от Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия (ДВ, бр. 30 от 1999 г.).


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2003 г.) Правилникът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките