Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 73 от 17.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ УЧИЛИЩА-ИНТЕРНАТИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ УЧИЛИЩА-ИНТЕРНАТИ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Обн. ДВ. бр.73 от 17 Август 1999г., отм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г.

Отменен с параграф единствен на заключителната разпоредба на Правилника за устройството и дейността на възпитателните училища-интернати и социално-педагогическите интернати - ДВ, бр. 71 от 1 септември 2006 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията на дейността на възпитателните училища-интернати, както и редът и условията за настаняване на малолетни и непълнолетни лица в тях.


Чл. 2. Възпитателните училища-интернати са държавни училища за малолетни от 8- до 14-годишна възраст и непълнолетни от 14- до 18-годишна възраст, извършили противообществени прояви.


Чл. 3. (1) Възпитателните училища-интернати могат да бъдат:

1. за момичета; за момчета; за момичета и момчета;

2. за момичета с лека степен на умствена изостаналост; за момчета с лека степен на умствена изостаналост; за момичета и момчета с лека степен на умствена изостаналост.

(2) Учениците, настанени във възпитателно училище-интернат, живеят в общежитие към училището. За времето на престоя им се осигуряват храна, облекло, медикаменти, учебници и учебни помагала.

(3) Към възпитателните училища-интернати могат да се организират помощни стопанства.


Чл. 4. Във възпитателните училища-интернати се провежда както колективна, така и индивидуална корекционно-възпитателна работа с малолетните и непълнолетните.


Чл. 5. Във възпитателните училища-интернати се създават условия за завършване на основно или средно образование, както и за придобиване на професионална квалификация.


Чл. 6. Корекционно-възпитателният и учебният процес във възпитателните училища-интернати са насочени към:

1. подпомагане и мотивиране на учениците в овладяването на общочовешките ценности и култура, в положително отношение към труда, придобиване на социални умения за интегриране в обществото;

2. възпитаване на учениците в уважение към законите, в толерантност и зачитане на правата на другите, тяхната култура, език и религия, в родолюбие;

3. придобиване на начална грамотност, степен на образование, професионална квалификация.


Чл. 7. (1) Обучението се осъществява съобразно типов учебен план на възпитателните училища-интернати и типов учебен план на възпитателно училище-интернат за деца с лека степен на умствена изостаналост, утвърдени от министъра на образованието и науката.

(2) Придобиването на професионална квалификация се организира по учебни планове за професионално образование или за професионално обучение, съобразени с условията във възпитателните училища-интернати.

(3) Организацията на обучението и придобиването на професионална квалификация се осъществява съгласно Закона за народната просвета, Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и Закона за професионалното образование и обучение.


Чл. 8. Във възпитателните училища-интернати могат да се откриват курсове за ограмотяване и повишаване на грамотността на малолетните и непълнолетните по специален учебен план и програми, утвърдени от министъра на образованието и науката.


Раздел II.
Настаняване, преместване и прекратяване на престоя на учениците

Чл. 9. Във възпитателните училища-интернати се настаняват:

1. малолетни и непълнолетни, извършили противообществени прояви, към които възпитателните мерки по чл. 13, букви "а" до "к" от Закона за изменение и допълнение на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните не са се оказали достатъчни и за нормалното им възпитание няма подходяща социална среда;

2. непълнолетни, спрямо които съдът или прокурорът са наложили такава мярка по реда на чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс.


Чл. 10. (1) Разпределянето и настаняването на малолетните и непълнолетните във възпитателните училища-интернати се извършва от Министерството на образованието и науката.

(2) За настаняването и разпределението на учениците във възпитателно училище-интернат към Министерството на образованието и науката се формира комисия в състав: педагог, психолог, лекар, юрист, експерт от Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и др.

(3) Комисията се назначава със заповед на министъра на образованието и науката.


Чл. 11. За настаняване на учениците във възпитателно училище-интернат местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните изпраща в Министерството на образованието и науката следните документи:

1. решение на районния съд по наложената възпитателна мярка от съответната местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;

2. присъда, определение или постановление от съд или прокуратура в случаите по чл. 61 и 64 от Наказателния кодекс;

3. протокол и решение на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;

4. сведение-характеристика, изготвена от съответния инспектор на детската педагогическа стая по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи-2 броя;

5. акт за раждане или друг документ, издаден от кмета на съответната община, удостоверяващ датата и мястото на раждане на малолетния или непълнолетния;

6. удостоверение за завършен клас или свидетелство за основно образование и удостоверение за преместване на ученик, подлежащ на задължително обучение;

7. служебна бележка от общината за учениците, които не са посещавали училище;

8. медицинско свидетелство по утвърден от министъра на здравеопазването образец-2 броя;

9. лична здравна карта на детето.


Чл. 12. (1) Документите за настаняване във възпитателно училище-интернат се изпращат в Министерството на образованието и науката в срок до 30 юли.

(2) Разпределението на учениците се извършва до 30 август, а постъпването им в училище-до 15 септември.

(3) По изключение изпратените след посочения срок документи могат да се разглеждат от комисията по чл. 10, ал. 2 и след започването на учебната година според реда на постъпването им.

(4) Когато комисията по чл. 10, ал. 2 установи липсата на някой от посочените документи, тя го изисква в определен от нея срок от съответната местна комисия.


Чл. 13. (1) Разпределението по училища се извършва съобразно пола, образователното равнище, възрастта, психическото състояние, характера на противообществените прояви и личностните особености на учениците.

(2) Комисията по чл. 10, ал. 2 изпраща настанително писмо до съответното училище, до местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, до инспектора на детската педагогическа стая (районното полицейско управление по местоживеене на ученика), до районната прокуратура или районния съд в случаите по чл. 9, т. 2 и до родителите или настойниците на ученика.


Чл. 14. Приемането на новонастанените ученици във възпитателно училище-интернат се извършва от директора на училището или от помощник-директора в присъствието на възпитател, класния ръководител или от дежурното длъжностно лице.


Чл. 15. (1) Преместването на учениците от едно възпитателно училище-интернат в друго се извършва от комисията по чл. 10, ал. 2 с писмено мотивирано предложение на педагогическия съвет.

(2) При преместването комисията по чл. 10, ал. 2 уведомява органите и лицата по чл. 13, ал. 2.


Чл. 16. При установяване на несъответствия между документите за образование и медицинските показания комисията по чл. 10, ал. 2 може да изисква от местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните допълнително изследване, извършено от диагностичната комисия към съответния инспекторат.


Чл. 17. (1) За неявилите се в определения срок малолетни и непълнолетни директорът на възпитателното училище-интернат уведомява писмено съответната местна комисия и районното полицейско управление по местоживеене на ученика за издирването и довеждането им.

(2) Когато учениците не бъдат доведени в 15-дневен срок, директорът уведомява Дирекцията на Националната служба "Полиция".


Чл. 18. (1) Ученици, самоволно напуснали възпитателното училище-интернат, както и ученици с разрешен градски отпуск, но закъснели с повече от 2 часа, се смятат за избягали.

(2) В случаите по ал. 1 директорът незабавно уведомява и писмено съответните районни полицейски управления по местонахождение на училището и по местоживеене на ученика, като предоставя необходимите данни и снимка на избягалия ученик, както и данни за местата, които обича да посещава най-много.

(3) Ученици, незавърнали се от ваканция или от домашен отпуск, и закъснели с повече от 24 часа от разрешения срок се смятат за избягали.

(4) В случаите по ал. 3 директорът уведомява писмено съответната местна комисия и районното полицейско управление по местоживеене на ученика за издирването и довеждането им.


Чл. 19. Директорите на възпитателните училища-интернати задължават пуснатите в домашен отпуск над 5 дни ученици да се явят в съответната детска педагогическа стая. Инспекторите на детските педагогически стаи или секретарите на местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните удостоверяват явяването и срока на престоя чрез заверка на служебната бележка на ученика.


Чл. 20. (1) Максималният престой във възпитателно училище-интернат не може да бъде повече от 3 години, считано от момента на постъпването им в училище.

(2) По желание на ученика, изразено с писмена молба, и с решение на педагогическия съвет престоят може да бъде еднократно удължен с още 1 година за завършване на степен на образование и за придобиване на професионална квалификация. Ако ученикът е под 14-годишна възраст, се иска и писмено съгласие на родителите или настойниците му.

(3) Времето на бягствата от възпитателните училища-интернати не се зачита за престой.


Чл. 21. (1) Прекратяването на престоя на учениците във възпитателните училища-интернати се решава в края на учебната година (до 15 юни) от педагогическия съвет с участието на районния прокурор след преценка на поведението на всеки ученик и постигнатите резултати от възпитанието и обучението му. При решаването на въпроса се взема предварително мнението на родителите или настойниците.

(2) Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, приложила възпитателната мярка, и инспекторът на детската педагогическа стая изпращат писмено становище за прекратяване на престоя.

(3) Престоят на ученик във възпитателно училище-интернат може да бъде прекратен по изключение и преди края на учебната година с решение на педагогическия съвет по предложение на местната комисия или по здравословни причини с протокол от лекарска консултативна комисия.

(4) Престоят на ученик, навършил 18-годишна възраст, може да бъде прекратен по негово желание преди края на учебната година.


Чл. 22. Решението на педагогическия съвет за прекратяване на престоя се изпраща незабавно на органите и лицата по чл. 13, ал. 2.


Раздел III.
Директор и педагогически съвет

Чл. 23. Освен предвидените в Закона за народната просвета и Правилника за прилагане на Закона за народната просвета права и задължения директорът на възпитателното училище-интернат отговаря и за:

1. осигуряването на постоянен денонощен надзор над учениците;

2. осъществяването на контакти с инспекторите на детските педагогически стаи, районните полицейски управления, местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, районната прокуратура, Дирекцията на Националната служба "Полиция" и др.;

3. писменото уведомяване на районните полицейски управления и инспекторите на детските педагогически стаи за бягствата на учениците в срок до 24 часа по утвърден от министъра на вътрешните работи образец;

4. освобождаването на учениците за почивните дни и празниците.


Чл. 24. В случаи на извършени особено тежки правонарушения директорът е длъжен незабавно да уведоми и писмено съответния районен прокурор.


Чл. 25. (1) Директорът назначава със заповед психолого-педагогическа комисия, която се състои от психолог, учител, възпитател, педагогически съветник. В състава на комисията могат да бъдат включени лекар и логопед.

(2) Комисията по ал. 1 изготвя индивидуален план, разработен въз основа на психолого-педагогическо изследване, проследява развитието на учениците и прави предложения до педагогическия съвет.


Чл. 26. Педагогическият съвет освен посочените в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета правомощия обсъжда и следните въпроси:

1. предложенията до комисията по чл. 10, ал. 2 за преместване на ученици;

2. предложенията за прекратяването на престоя на учениците;

3. предложенията на психолого-педагогическата комисия;

4. отпуската на учениците.


Чл. 27. В заседанията на педагогическия съвет могат да участват прокурорът, инспектори на детските педагогически стаи, представители на местните комисии.


Раздел IV.
Учители и възпитатели

Чл. 28. Освен правата и задълженията, предвидени в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, учителите и възпитателите имат специфични права и задължения, които се определят с този правилник.


Чл. 29. (1) Учителите и възпитателите отговарят за:

1. опазването на живота и здравето на учениците;

2. качеството на учебния и корекционно-възпитателния процес;

3. изпълнението на учебния план и програмите по учебните предмети.

(2) Учителите и възпитателите са длъжни:

1. добре да познават учениците си, техните възрастови и личностни особености, да разработват индивидуални педагогически характеристики за тях;

2. да проучват знанията, уменията и навиците на учениците, да организират и провеждат с неуспяващите ученици допълнителна работа.


Чл. 30. Учителите и възпитателите изпълняват задълженията си в сътрудничество с психолого-педагогическата комисия, като:

1. изучават целенасочено, всестранно и задълбочено учениците от групата си и въз основа на получените резултати организират по-нататъшната си учебна и корекционно-възпитателна работа. В края на учебната година изготвят подробна психолого-педагогическа характеристика на всеки ученик от групата;

2. изискват от учениците да спазват установения режим;

3. възпитават в учениците позитивно отношение към учебния и физическия труд; провеждат инициативи за изграждане на здравни, хигиенни и културни навици в учениците и осигуряват културно-битови условия в спалните и другите помещения;

4. организират и ръководят самостоятелната учебна подготовка, като оказват навременна и диференцирана помощ на учениците;

5. приучват учениците към грижливо опазване на училищната собственост и на техните лични вещи;

6. поддържат непосредствени връзки с инспекторите на детските педагогически стаи и родителите или настойниците на учениците, с общинските служби за социално подпомагане и др.;

7. провеждат консултативна дейност с родителите или настойниците;

8. водят дневник, в който отразяват цялостното развитие на поведението на учениците;

9. търсят съдействие от общинските детски комплекси, от центровете за работа с деца, читалища, културни домове и други за организиране на разнообразна и съдържателна извънкласна и извънучилищна дейност с учениците.


Чл. 31. На длъжностните лица във възпитателните училища-интернати се забранява да налагат физически наказания, да упражняват морално и психическо насилие върху учениците, уронващо достойнството им.


Раздел V.
Организация и провеждане на корекционно-възпитателната работа

Чл. 32. Възпитателната работа във възпитателното училище-интернат се осъществява чрез:

1. организиране на различни форми на извънкласна и извънучилищна дейност;

2. включване на всички ученици в различни по характера си дейности съобразно интересите и наклонностите им;

3. насърчаване на инициативността;

4. издирване, поощряване и подкрепа на талантливите ученици.


Чл. 33. Във всяко възпитателно училище-интернат се организират различни дейности, създават се предметни кръжоци, физкултурни и туристически секции, състави за художествена самодейност и клубове по интереси.


Чл. 34. (1) Във възпитателните училища-интернати не се допускат външни лица без разрешение на директора.

(2) Не се допускат посещения при учениците от родители и други лица, които са в нетрезво състояние, внасят спиртни напитки, упойващи и наркотични вещества, цигари или подтикват учениците към бягство, неспазване на установения режим и др.


Раздел VI.
Награди и наказания на учениците

Чл. 35. Освен правата и задълженията, определени с Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, учениците от възпитателните училища-интернати имат и специфични права и задължения, включително и специфични награди и задължения:

1. домашен и градски отпуск;

2. предметни награди;

3. осигуряване на културни развлечения;

4. заличаване или отмяна на наложено дисциплинарно наказание.


Чл. 36. Ученик, който нарушава установения ред и режим в училището и с постъпките си умишлено вреди на интересите на другите ученици и служители във възпитателното училище-интернат, освен с предвидените в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета наказания се наказва и със:

1. отмяна на награда, която не е ползвана;

2. лишаване от представителни изяви на училището.


Чл. 37. Във възпитателното училище-интернат не се прилагат следните мерки:

1. всякакви форми на физическо и психическо насилие;

2. лишаване от храна и вода;

3. лишаване от сън;

4. носене на отличителни или неподходящи дрехи;

5. ограничение (извън посочените в чл. 33) за посещение от родители, настойници, роднини, приятели;

6. лишаване от лична кореспонденция, телефонна връзка и колети.


Чл. 38. Учениците нямат право без разрешение да излизат извън района на училището. При посещение на кино, театър, изложба и други извън района те задължително се придружават от учител или възпитател с изключение на случаите, в които като награда им е разрешен градски или домашен отпуск.


Раздел VII.
Самоуправление на ученическата общност

Чл. 39. Във възпитателното училище-интернат се изграждат органи на ученическо самоуправление, които съдействат и подпомагат директора и помощник-директорите на училището, учителите и възпитателите в организацията на учебната и извънкласната дейност.


Чл. 40. Учениците избират ръководни органи на ученическото самоуправление.


Чл. 41. Колективен орган на ученическото самоуправление е общото събрание.


Чл. 42. Общото събрание се свиква от директора в началото на учебната година.


Чл. 43. Общото събрание избира свой председател и управителен съвет.


Чл. 44. В състава на управителния съвет се включват представители на всеки клас.


Чл. 45. Управителният съвет на ученическата общност има право да прави предложения пред директора и педагогическия съвет относно цялостния живот в училището.


Чл. 46. Управителният съвет на ученическата общност има право да определи свои представители за участие в заседанията на педагогическия съвет при разглеждане на въпроси, свързани с поведението на учениците, с наградите, наказанията, извънкласните дейности и др.


Раздел VIII.
Документация

Чл. 47. (1) Във всяко възпитателно училище-интернат освен посочената в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета училищна документация задължително се водят и:

1. лично дело на ученика, включващо снимка, цялата преписка при постъпването му, педагогическа характеристика в края на всяка учебна година и текущите изследвания на психолого-педагогическата комисия;

2. книга за движението на учениците;

3. план за индивидуална работа с учениците;

4. дневник на възпитателя.

(2) Задължителните книги се номерират, прошнуроват и подпечатват с печата на училището.


Раздел IX.
Финансиране

Чл. 48. Възпитателните училища-интернати се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на образованието и науката.


Чл. 49. Учениците, настанени във възпитателно училище-интернат, получават храна, облекло, медикаменти, учебници и учебни помагала по нормативи на Министерството на образованието и науката.


Чл. 50. Средствата от реализираната продукция от производствена дейност на учениците или от помощното стопанство към възпитателното училище-интернат се разпределят при условия и по ред, определени от Министерството на образованието и науката.


Раздел X.
Медицинско обслужване

Чл. 51. (1) Медицинското обслужване на учениците във възпитателните училища-интернати се осигурява от здравното заведение, на чиято територия се намира училището, а контролът по здравеопазването се осъществява от ръководителя на здравното заведение.

(2) Учениците от възпитателните училища-интернати задължително се обслужват от участъков педиатър.

(3) Под ръководството на лекаря и медицинската сестра в училището се осъществяват следните дейности:

1. организиране и извършване на профилактични прегледи и диспансеризация на учениците съгласно Наредба № 9 на Министерството на здравеопазването от 1996 г. за организация и провеждане на профилактични прегледи и диспансерно наблюдение на деца от 0 до 18 години (ДВ, бр. 43 от 1996 г.);

2. провеждане на закалителни и оздравителни дейности;

3. контролиране на изпълнението на санитарно-хигиенните изисквания и противоепидемичния режим;

4. здравното възпитание на учениците и провеждане на здравна просвета сред персонала на училището;

5. организиране на правилното и рационалното хранене на учениците;

6. профилактика на инфекциозните заболявания чрез своевременно провеждане на имунизациите и реимунизациите съгласно Наредба № 18 на Министерството на здравеопазването от 1994 г. за профилактични имунизации в Република България (ДВ, бр. 62 от 1994 г.);

7. предпазване на учениците от заболявания чрез ежедневно провеждане на филтър.

(4) Във възпитателните училища-интернати задължително се оборудва спешен шкаф за оказване на спешна и неотложна медицинска помощ.

(5). За всеки ученик се води лична амбулаторна карта Б-25, в която се отразява здравословното му състояние.


Чл. 52. (1) Организирането на храненето на учениците се осъществява съгласно изискванията на Наредба № 16 на Министерството на здравеопазването от 1994 г. (ДВ, бр. 64 от 1994 г.).

(2) Менюто се изработва за всяка следваща седмица от комисия в състав: директор, медицинска сестра, домакин, готвач, и се утвърждава от директора след съгласуване със специалист от отдел "Хигиена на детско-юношеската възраст" от ХЕИ.

(3) Продуктите за приготвяне на храната се получават ежедневно от склада в присъствието на комисия в състав: готвач, домакин, дежурен възпитател и медицинска сестра. Отговорност за количеството и качеството на продуктите носят домакинът и готвачът.

(4) Контролът върху качеството на храната се осъществява от директора и медицинската сестра или дежурния възпитател. За целта се въвежда дегустационен дневник, в който се отразява качеството на предлаганата храна.

(5) От храната ежедневно се заделят проби, които се съхраняват при температура от 0 до 4 °С в продължение на 48 ч.

(6) Медицинската сестра, учителите и възпитателите всекидневно контролират храненето на учениците.


Чл. 53. (1) За укрепване на здравето на учениците се организира летен и зимен курортен отдих с бюджетни, собствени средства или на разменни начала.

(2) Отдихът на учениците се организира от ръководството на училището в съответствие с Наредба № 2 на Министерството на образованието и науката от 1997 г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм (обн., ДВ, бр. 43 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 74 от 1998 г.).


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава съгласно § 53 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ДВ, бр. 110 от 1996 г.) във връзка с чл. 35, ал. 1 от Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; изм., бр. 90 от 1996 г. и бр. 36 от 1998 г.).


Промени настройката на бисквитките