Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 73 от 17.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА СОЦИАЛНО-ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ ИНТЕРНАТИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА СОЦИАЛНО-ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ ИНТЕРНАТИ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Обн. ДВ. бр.73 от 17 Август 1999г., отм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г.

Отменен с параграф единствен на заключителната разпоредба на Правилника за устройството и дейността на възпитателните училища-интернати и социално-педагогическите интернати - ДВ, бр. 71 от 1 септември 2006 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С този правилник се уреждат редът и условията за настаняване на малолетни и непълнолетни лица в социално-педагогически интернати, както и организацията на дейността в тях.


Чл. 2. Социално-педагогическите интернати са държавни училища за малолетни над 7-годишна възраст и непълнолетни, които нямат подходящи условия за живот в семейството или са лишени от родителски грижи и надзор и са извършили или съществуват предпоставки за извършване на противообществени прояви.


Чл. 3. (1) В социално-педагогическите интернати се създават условия за завършване на основно образование и придобиване на професионална квалификация.

(2) Учениците от социално-педагогическите интернати живеят в общежитията към тях. За времето на пребиваването им се осигуряват храна, облекло, медикаменти, учебници и учебни помагала.


Чл. 4. В социално-педагогическите интернати се провежда както индивидуална, така и колективна социално-превантивна и корекционно-възпитателна дейност за преодоляване на влиянието от рисковите фактори в развитието на учениците.


Чл. 5. (1) Обучението се осъществява съобразно типов учебен план на социално-педагогическите интернати, утвърден от министъра на образованието и науката.

(2) Придобиването на професионална квалификация се осъществява по учебни планове за професионално обучение, съобразени с условията в социално-педагогическите интернати.

(3) Организацията на обучението и придобиването на професионална квалификация се осъществява съгласно Закона за народната просвета, Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и Закона за професионалното образование и обучение.


Раздел II.
Настаняване, преместване и освобождаване на учениците

Чл. 6. В социално-педагогическите интернати се настаняват:

1. ученици, извършили противообществени прояви;

2. ученици, при които съществуват предпоставки за извършване на противообществени прояви:

а) с родители, чиито престъпни прояви са оказали вредно влияние върху тях и са рисков фактор за развитието им;

б) с девиантно поведение, жертва на престъпно посегателство, или малтретирани в семейството и от други лица;

3. ученици, които нямат подходящи условия за живот и са лишени от родителски грижи и контрол:

а) на психично болни родители, които със своето поведение и начин на живот са ги подтикнали към девиантно поведение;

б) на родители, злоупотребяващи с алкохол, с психотропни и наркотични вещества, оказали вредно влияние и подтикнали ги към девиантно поведение.


Чл. 7. В социално-педагогическите интернати не се приемат ученици само по социални причини, свързани с материални затруднения в семейството, както и ученици с тежки хронични заболявания, с тежки психически и поведенчески разстройства (шизофрения, чести епилептични припадъци), противопоказани за настаняването им в социално-педагогически интернат.


Чл. 8. (1) Настаняването на ученици в социално-педагогически интернат се извършва с решение на:

1. местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;

2. районните съдилища;

3. районните прокуратури.

(2) Предложения до органите по ал. 1 за настаняване на ученици в социално-педагогически интернат могат да се правят от:

1. инспекторите на детските педагогически стаи;

2. домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни;

3. общинските/районните служби за социално подпомагане към общинските съвети;

4. съветите за социална превенция;

5. приютите за безнадзорни деца;

6. училищните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните;

7. по искане на единия от родителите или настойника в случаите по чл. 6, т. 2 и 3.


Чл. 9. За постъпване на настанените в социално-педагогически интернат ученици са необходими следните документи:

1. решение по чл. 8, ал. 1;

2. акт за раждане или документ, издаден от кмета на съответната община, удостоверяващ датата и мястото на раждане на ученика;

3. удостоверение за завършен клас и удостоверение за преместване на ученик, подлежащ на задължително обучение;

4. лична здравна карта на детето;

5. медицински документ, удостоверяващ, че ученикът няма противопоказания за настаняване в социално-педагогически интернат.

6. писмено становище от родителя или настойника.


Чл. 10. (1) Документите по чл. 9 за настаняване на малолетни и непълнолетни в социално-педагогически интернат се изпращат от местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните до директора на съответния социално-педагогически интернат.

(2) За разглеждане на документите директорът на социално-педагогическия интернат назначава със заповед членове на комисия в състав: психолог, учител, възпитател, медицинско лице.

(3) Председател на комисията по ал. 2 е директорът на социално-педагогическия интернат.


Чл. 11. Настаняването на учениците в социално-педагогически интернат се извършва от 1 до 15 септември. По изключение настаняване на ученици може да се извърши и по време на учебните занятия.


Чл. 12. (1) За неявилите се в определения срок малолетни и непълнолетни директорът на социално-педагогическия интернат уведомява инспектора на детската педагогическа стая за издирването им.

(2) Когато учениците не бъдат доведени в 10-дневен срок, директорът уведомява районното полицейско управление по местоживеенето им.


Чл. 13. В случаите, когато ученици са напуснали без разрешение социално-педагогическия интернат за повече от 24 ч. или не са се явили до 3 дни след разрешен отпуск, директорът уведомява съответното районно полицейско управление на МВР, като предоставя подробно описание на ученика, както и други необходими данни за него.


Чл. 14. (1) Продължителността на престоя на учениците в социално-педагогически интернат е до 3 години.

(2) С решение на педагогическия съвет престоят може да бъде удължен след писмена молба на непълнолетния, на родителите или настойниците на малолетния и писмено становище на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.


Чл. 15. (1) Преместването на ученик от един социално-педагогически интернат в друг се извършва с решение на педагогическия съвет съгласувано с директора на приемащия социално-педагогически интернат, по молба на ученика, на родителите или настойниците, както и на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.

(2) За решението на педагогическия съвет директорът уведомява органите по чл. 8, ал. 1, както и лицата и органите по чл. 15, ал. 1.


Чл. 16. (1) Прекратяването на престоя на учениците в социално-педагогически интернат се извършва в края на учебните занятия от педагогическия съвет след преценка на поведението на всеки ученик за постигнатите резултати от възпитанието и обучението му.

(2) В случаите, когато малолетният или непълнолетният е настанен в социално-педагогически интернат по искане на родител или настойник, престоят може да бъде прекратен с писмена молба по всяко време на годината.

(3) Престоят на ученик в социално-педагогически интернат може да бъде прекратен и преди края на учебните занятия с решение на педагогическия съвет по предложение на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, инспекторите на детските педагогически стаи.

(4) Прекратяването на престоя по здравословни причини се извършва въз основа на протокол от лекарска консултативна комисия.


Чл. 17. Решението на педагогическия съвет за прекратяване на престоя се съобщава незабавно на: родителя или настойника, съответната местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, инспектора на детската педагогическа стая.


Чл. 18. Учениците могат да бъдат освобождавани през почивните дни и ваканциите по ред, определен с правилника за вътрешния ред на училището, и при спазване на следните изисквания:

1. освобождаването се извършва с разрешение и по преценка на директора.

2. при освобождаване учениците се вземат от социално-педагогическия интернат лично от родителя или настойника, или от нотариално упълномощено от тях лице.


Раздел III.
Директор и педагогически съвет

Чл. 19. Директорът на социално-педагогическия интернат освен правомощията съгласно Правилника за прилагане на Закона за народната просвета има и следните специфични права и задължения:

1. осигурява постоянен денонощен контрол над учениците;

2. организира провеждането на специфични дейности, свързани с корекционно-възпитателната и превантивната работа;

3. осъществява контакти с родителите или настойниците, с инспекторите на детските педагогически стаи, с районните полицейски управления, с домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, с местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, със съветите за социална превенция, с общинските служби за социално подпомагане и др.


Чл. 20. В случаи на извършено особено тежко провинение от страна на ученика в социално-педагогическия интернат директорът е длъжен незабавно да уведоми и писмено съответния районен прокурор.


Чл. 21. (1) Директорът на социално-педагогическия интернат назначава със заповед психолого-педагогическа комисия, която се състои от психолог, учител, възпитател, педагогически съветник. При необходимост в състава на комисията могат да бъдат включени лекар, логопед, олигофренопедагог, специален педагог.

(2) Комисията по ал. 1 изготвя индивидуален план, разработен въз основа на психолого-педагогическо изследване, проследява развитието на учениците и прави предложения до педагогическия съвет.


Чл. 22. Педагогическият съвет освен посочените в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета правомощия има и специфични правомощия, които произтичат от този правилник.


Чл. 23. В заседанията на педагогическия съвет, на които се обсъжда поведението на ученици, настанени заради противообществени прояви, могат да участват представители на органите по чл. 8, ал. 1.


Раздел IV.
Учители и възпитатели

Чл. 24. Учителите и възпитателите освен правата и задълженията, регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, имат и специфични права и задължения, определени с този правилник.


Чл. 25. (1) Учителите и възпитателите отговарят за:

1. опазването на живота и здравето на учениците;

2. качеството на обучението и възпитанието на учениците;

3. изпълнението на учебния план и програмите по учебните предмети.

(2) Учителите и възпитателите са длъжни добре да познават учениците си, техните възрастови и личностни особености, да разработват индивидуални педагогически характеристики за тях.

(3) Учителите и възпитателите проучват знанията, уменията и навиците на учениците, организират и провеждат с неуспяващите ученици допълнителна работа.


Чл. 26. Учителите и възпитателите изпълняват задълженията си в сътрудничество с психолого-педагогическата комисия, като:

1. изучават целенасочено и задълбочено учениците от групата си и въз основа на получените резултати организират по-нататъшната си корекционно-възпитателна работа; в края на учебната година изготвят подробна психолого-педагогическа характеристика на всеки ученик от групата;

2. изискват от учениците да спазват установения режим;

3. възпитават в учениците позитивно отношение към учебния и физическия труд; организират провеждането на дейности за изграждане на здравни, хигиенни и културни навици в учениците и осигуряване на добри битови условия в спалните и другите помещения;

4. организират самостоятелната учебна подготовка, като оказват навременна и диференцирана помощ на учениците;

5. възпитават учениците към грижливо опазване на училищната собственост и на техните лични вещи;

6. поддържат непосредствени връзки с инспекторите на детските педагогически стаи и с родителите или настойниците на учениците, със социалните служби към общинските съвети и др.;

7. провеждат консултативна дейност с родителите или настойниците;

8. търсят съдействие от центровете за работа с деца, читалища, културни домове и други за организиране на разнообразна и съдържателна извънкласна дейност с учениците.


Раздел V.
Организация и провеждане на възпитателната работа

Чл. 27. Възпитателната работа в социално-педагогическия интернат се осъществява чрез:

1. насърчаване на инициативността;

2. разнообразяване на извънкласната и извънучилищната дейност;

3. включване на всички ученици в различни по характера си дейности съобразно интересите и наклонностите им;

4. обособяване на учениците в групи по интереси;

5. издирване, поощряване и подкрепа на талантливите ученици.


Чл. 28. В социално-педагогическите интернати се организират различни дейности, предметни кръжоци, физкултурни и туристически секции, състави за художествена самодейност и клубове по интереси и други, в които се обхващат всички ученици.


Чл. 29. В социално-педагогическите интернати не се допускат посещения при учениците от родители и лица, които са в нетрезво състояние, внасят спиртни напитки, упойващи и наркотични вещества, цигари или подтикват учениците към бягство, неспазване на установения режим и др.


Раздел VI.
Награди и наказания на учениците

Чл. 30. Учениците освен правата и задълженията, регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, имат и специфични права и задължения, включително и специфични награди и наказания, които се определят с този правилник. Те могат да бъдат поощрявани със следните награди с решение на педагогическия съвет:

1. домашен и градски отпуск;

2. предметни награди;

3. осигуряване на културни развлечения;

4. заличаване или отмяна на наложени наказания.


Чл. 31. Ученик, който нарушава установения ред и режим и с постъпките си умишлено вреди на интересите на другите ученици и служители в социално-педагогическия интернат, се наказва и със:

1. отмяна на награда, която не е ползвана;

2. лишаване от участие в представителни изяви на социално-педагогическия интернат.


Чл. 32. В социално-педагогическия интернат не се прилагат следните мерки:

1. всякакви форми на физическо и психическо насилие;

2. лишаване от храна и вода;

3. лишаване от сън;

4. носене на отличителни или неподходящи дрехи;

5. лишаване от лична кореспонденция, телефонна връзка;

6. налагане на наказания под формата на физически труд.


Чл. 33. Учениците нямат право без разрешение да излизат извън района на училището. При посещение на кино, театър, изложба и други извън района те задължително се придружават от учител или възпитател с изключение на случаите, в които им е разрешен градски отпуск


Раздел VII.
Финансиране

Чл. 34. Социално-педагогическите интернати се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на образованието и науката.


Чл. 35. Учениците, настанени в социално-педагогически интернат, получават храна, облекло, медикаменти, учебници и учебни помагала по нормативи на Министерството на образованието и науката.


Раздел VIII.
Документация

Чл. 36. Във всеки социално-педагогически интернат освен задължителната документация съгласно Правилника за прилагане на Закона за народната просвета се водят и следните задължителни книги и документи:

1. книга за движението на учениците;

2. лично дело, включващо документите на ученика, снимка на ученика, педагогическа характеристика в края на учебната година и текущите психологически изследвания от психолого-педагогическата комисия на училището;

3. план за индивидуална работа с учениците;

4. дневник на възпитателя.


Раздел IX.
Медицинско обслужване

Чл. 37. (1) Медицинското обслужване на учениците в социално-педагогическите интернати се осигурява от здравното заведение, на чиято територия се намира училището, а контролът по здравеопазването се осъществява от ръководителя на здравното заведение.

(2) Учениците от социално-педагогическите интернати задължително се обслужват от участъков педиатър.

(3) Под ръководството на лекаря и медицинската сестра в училището се осъществяват следните дейности:

1. организиране и извършване на профилактични прегледи и диспансеризация на учениците съгласно Наредба № 9 на Министерството на здравеопазването от 1996 г. за организация и провеждане на профилактични прегледи и диспансерно наблюдение на деца от 0 до 18 г. (ДВ, бр. 43 от 1996 г.);

2. провеждане на оздравителни дейности;

3. контролиране на изпълнението на санитарно-хигиенните изисквания и противоепидемичния режим;

4. здравното възпитание на учениците и провеждане на здравна просвета сред персонала на училището;

5. организиране на правилното и рационалното хранене на учениците;

6. профилактика на инфекциозните заболявания чрез своевременно провеждане на имунизациите и реимунизациите съгласно Наредба № 18 на Министерството на здравеопазването от 1994 г. за профилактичните имунизации в Република България (ДВ, бр. 62 от 1994 г.);

7. предпазване на учениците от заболявания чрез ежедневно провеждане на филтър.

(4) В социално-педагогическите интернати задължително се оборудва спешен шкаф за оказване на спешна и неотложна медицинска помощ.

(5) За всеки ученик се води лична амбулаторна карта Б-25, в която се отразява здравословното му състояние.


Чл. 38. (1) Организирането на храненето на учениците се осъществява съгласно изискванията на Наредба № 16 на Министерството на здравеопазването от 1994 г. (ДВ, бр. 64 от 1994 г.).

(2) Менюто се изработва за всяка следваща седмица от комисия в състав: директор, медицинска сестра, домакин, готвач, и се утвърждава от директора след съгласуване със съответния специалист от отдел "Хигиена на детско-юношеската възраст" от ХЕИ.

(3) Продуктите за приготвяне на храната се получават ежедневно от склада в присъствието на комисия в състав: готвач, домакин, дежурен възпитател и медицинска сестра. Отговорност за количеството и качеството на продуктите и ястията носят домакинът и готвачът.

(4) Контролът върху качеството на храната се осъществява от директора и медицинската сестра или дежурния възпитател. За целта се въвежда дегустационен дневник, в който се отразява качеството на предлаганата храна.

(5) От храната ежедневно се заделят проби, които се съхраняват при температура от 0 до 4 градуса С в продължение на 48 ч.

(6) Медицинската сестра, учителите и възпитателите всекидневно контролират храненето на учениците.


Чл. 39. (1) За укрепване на здравето на учениците се организира летен и зимен курортен отдих с бюджетни, собствени средства или на разменни начала.

(2) Отдихът на учениците се организира от ръководството на училището в съответствие с Наредба № 2 на Министерството на образованието и науката от 1997 г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм (обн., ДВ, бр. 43 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 74 от 1998 г.).


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 53 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ДВ, бр. 110 от 1996 г.) във връзка с чл. 35, ал. 1 от Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; изм., бр. 90 от 1996 г. и бр. 36 от 1998 г.).


Промени настройката на бисквитките