РЕШЕНИЕ № 565 ОТ 10 АВГУСТ 1999 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА СЪДЪРЖАНИЕТО НА ЕДИННИЯ КЛАСИФИКАТОР НА АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНИТЕ И ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ЕДИНИЦИ
РЕШЕНИЕ № 565 ОТ 10 АВГУСТ 1999 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА СЪДЪРЖАНИЕТО НА ЕДИННИЯ КЛАСИФИКАТОР НА АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНИТЕ И ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ЕДИНИЦИ
Обн. ДВ. бр.73 от 17 Август 1999г.
На основание чл. 37, ал. 3 и § 27 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за административно-териториалното устройство на Република България
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
РЕШИ:
1. Утвърждава съдържанието на Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици съгласно приложението.
2. Във всички актове, отнасящи се до създаване и промени в административно-териториалните и териториалните единици, да се посочват съответните идентификационни кодове на единиците съгласно Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици.
3. Отменя Решение № 497 на Министерския съвет от 1995 г. за утвърждаване структурата и съдържанието на Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици в Република България.
4. Решението да се обнародва в "Държавен вестник".
Приложение към т. 1
Единен класификатор на административно-териториалните и териториалните единици
Раздел 1. Oбщи положения
1. Единният класификатор на административно-териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ) е разработен в изпълнение на чл. 37, ал. 1 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България (ЗАТУРБ).
2. Единният класификатор на административно-териториалните и териториалните единици е свързан с Националния регистър на населените места, изграждан от Националния статистически институт съгласувано с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа. Той отразява последното състояние на административно-териториалните и териториалните единици, включени в националния регистър.
3. С класификатора се създава единство в идентифицирането и класификационната характеристика на административно-териториалните и териториалните единици по основни признаци с цел използването им при автоматизираното обработване на различна социална, икономическа и техническа информация в териториален аспект.
4. С ЕКАТТЕ се осигурява поддържането на NUTS.BG-българската част от поддържаната от ЕВРОСТАТ Европейска номенклатура на териториалните единици за статистически цели.
5. С използването на идентификационния код на административно-териториалните и териториалните единици за кодиране на първични документи, отчети и входни данни в сферата на стопанската и социалната дейност се осигуряват планирането, отчитането, анализът и прогнозирането на протичащите процеси и явления, свързани с управлението на населените места, териториалните системи и общности. С това се създават условия за използване на универсална териториална идентификация на бази от данни при интегрирани пространствени информационни системи на национално, регионално и местно равнище за управление на страната.
Раздел 2. Класификационни единици и система за класифициране
6. Класификаторът включва всички административно-териториални единици, съставни административно-териториални единици и териториални единици по смисъла на чл. 2 и 3 ЗАТУРБ.
7. Намиращите се извън регулационните граници на населените места стопански и културни обекти, строежи и др., които не са признати за селищни образувания, не са посочени като отделни класификационни единици и се включват към населеното място, в землището на което се намират.
8. Записът за всяка класификационна единица се състои от три части: идентификационна, класификационна и информационна.
9. Идентификационната част включва код за идентификация на единицата. Структурата на кода е различна за различните видове единици.
10. Класификационната част съдържа кодове за административно-териториалната принадлежност, за вида и за категорията на единицата.
11. Информационната част от записа включва наименованието на единицата и информация за последната промяна (създаване) на единицата, включваща вида на документа (закон, указ, решение), неговия номер и дата, броя/годината на "Държавен вестник", в който е обнародван, и датата на влизането му в сила.
12. Информационната част от записа за административно-териториална единица включва също и 5-цифрения код по ЕКАТТЕ на населеното място-административен център на единицата.
13. Класификационният код за административно-териториална принадлежност съответства на чл. 2, ал. 1 и 2 ЗАТУРБ. Кодът е в зависимост от вида на единицата-от три- до осемразряден и от едно- до тристепенен. Общият вид на класификационния код за административно-териториална принадлежност е:
област: | ХХХ |
община: | ХХХ99 |
кметство: | ХХХ99-88 |
район: | 66666-77, |
където
ХХХ е идентификационният код на областта;
99 - номерът на общината в областта;
88 - номерът на кметството в общината;
77 - номерът на района;
66666 - идентификационният код по ЕКАТТЕ
на населеното място.
14. Класификационният код за вида на териториалната единица е двуразряден, двустепенен. Първият разряд характеризира вида на териториалната единица-населено място: град (1), село (3), манастир (7), и селищно образувание-селищно образувание от национално значение (Н), селищно образувание от местно значение (М). Вторият знак е резервиран за евентуално диференциране на вида на селищните образувания. За населените места вторият знак не се използва.
15. Класификационният код за категорията на единиците е едноразряден. Стойностите на кода се определят по реда на чл. 36 ЗАТУРБ.
16. Класификационният код за средната надморска височина на териториалната единица е едноразряден и има следните стойности: 1 - до 49 м; 2 - от 50 до 99 м; 3 - от 100 до 199 м; 4 - 200 до 299 м; 5 - от 300 до 499 м; 6 - от 500 до 699 м; 7 - от 700 до 999 м; 8 - 1000 и повече метра.
Раздел 3. Административно-териториални и съставни административно-териториални единици
17. Кодът за идентификация на областта е трибуквен. Идентификационните кодове на различните области са уникални. Кодът за идентификация на областта съвпада с кода по UN/LOCODE на населеното място-неин административен център.
18. Информационната част на записа за всяка област съдържа:
а) петцифрения код по ЕКАТТЕ на населеното място-административен център на областта;
б) наименованието на областта;
в) информация за създаването (последната промяна) на единицата.
19. Кодът за идентификация на общината е петразряден, съставен. Първите три разряда са идентификационният код на областта, в която е включена общината. Последните две цифри са номерът на общината в областта. Номерът на общината е уникален в рамките на областта. Петразрядният код на общината е различен за всяка община в Република България.
20. Информационната част на записа за всяка община съдържа:
а) петцифрения код по ЕКАТТЕ на населеното място-административен център на общината;
б) наименованието на общината;
в) информация за създаването (последната промяна) на единицата.
21. Класификационната част на записа за всяка община включва:
а) кода на областта (първите три разряда от идентификационния код на общината);
б) кода на категорията на общината.
22. Кодът за идентификация на района е осемразряден, съставен. Първите пет разряда са идентификационният петцифрен код по ЕКАТТЕ на населеното място, част от чиято територия е районът. Последните две позиции са номерът на района (според акта за неговото създаване). Двете групи цифри са свързани с тире. Осемразрядният идентификационен код на района е уникален за всеки район в Република България.
23. Информационната част на записа за всеки район съдържа:
а) наименованието на района;
б) информация за създаването (последната промяна) на единицата.
24. Класификационната част на записа за всеки район включва:
а) кода на областта (първите три разряда от кода на общината);
б) кода на общината;
в) кода на категорията на района.
25. Кодът за идентификация на кметството е осемразряден, съставен. Първите три разряда са идентификационният код на областта. Първите пет разряда са идентификационният код на общината. Последните две цифри са номерът на кметството в общината. Номерът на кметството е уникален в рамките на общината и е различен от номерата на районите в общината (ако има такива). Населеното място-административен център на общината, има номер нула ("00"). Първите пет разряда (кодът на общината) и последните два разряда (номерът на кметството) са съединени с тире. Осемразрядният код на кметството е различен за всяко кметство в Република България.
26. Информационната част на записа за всяко кметство съдържа:
а) петцифрения код по ЕКАТТЕ на населеното място-център на кметството;
б) информация за създаването (последната промяна) на единицата.
27. Класификационната част на записа за всяко кметство включва:
а) кода на областта (първите три разряда от кода на кметството);
б) кода на общината (първите пет разряда от кода на кметството);
в) кода на категорията на кметството.
Раздел 4. Териториални единици
28. Идентификационният код по ЕКАТТЕ на населеното място е петцифров, уникален за всяко населено място.
29. Новообразуваните населени места получават код по ЕКАТТЕ, който е неразделна част от акта за създаването им.
30. Кодът за идентификация на селищното образувание е петцифрен. Идентификационният код на селищното образувание е уникален, има аналогична структура, но не съвпада с идентификационния код по ЕКАТТЕ на никое населено място.
31. Идентификационният код на селищното образувание се определя по реда за присвояване на код по ЕКАТТЕ на новообразувано населено място.
32. Информационната част на записа за всяка териториална единица (населено място или селищно образувание) съдържа:
а) наименованието на териториалната единица;
б) информация за създаването (последната промяна) на единицата.
33. Класификационната част на записа за териториална единица включва:
а) композитен административно-териториален индекс:
ХХХ99-88:nn,
където
ХХХ | е идентификационният код на |
областта; | |
ХХХ 99 | - идентификационният код на |
общината; | |
ХХХ 99-88 | - идентификационният код на |
кметството; | |
nn | - номерът на населеното място |
в рамките на кметството | |
(nn=00 за населеното място- | |
център на кметството); |
б) кода на вида на териториалната единица;
в) кода на категорията на териториалната единица-населено място;
г) кода на средната надморска височина на териториалната единица.