Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 23.XI

ИНСТРУКЦИЯ № 24 ОТ 1 НОЕМВРИ 1999 Г. ЗА РАБОТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ПЛАНИРАНЕ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 24 ОТ 1 НОЕМВРИ 1999 Г. ЗА РАБОТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ПЛАНИРАНЕ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА И МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА В сила от 20.11.1999 г.

Обн. ДВ. бр.101 от 23 Ноември 1999г., отм. ДВ. бр.88 от 8 Октомври 2013г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Инструкция № 24 от 27 септември 2013 г. за работа на Центъра за планиране и разпределение на въздушното пространство на Република България - ДВ, бр. 88 от 8 октомври 2013 г., в сила от 08.10.2013 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази инструкция се определят редът и правилата за работа на Центъра за планиране и разпределение на въздушното пространство (ЦПРВП).


Глава втора.
СТРУКТУРИ НА ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО

Раздел I.
Общи сведения

Чл. 2. (1) За нуждите на въздухоплаването въздушното пространство на Република България включва:

1. въздушното пространство над територията на страната, включително над вътрешните и териториалните й води, върху което Република България има пълен и изключителен и неотменим суверенитет;

2. част от въздушното пространство над акваторията на Черно море, в което Република България е поела отговорността за осигуряване на обслужването на въздушното движение.

(2) Границите на въздушното пространство по ал. 1 се публикуват в Сборника за аеронавигационна информация (АИП) на Република България.

(3) Във въздушното пространство по чл. 2, ал. 1, т. 1 са определени забранени, ограничени и опасни за въздухоплаването зони, хоризонтални и вертикални граници, които се публикуват в АИП на Република България от ГД ГВА.


Чл. 3. (1) Гъвкави структури във въздушното пространство са:

1. временно отделени зони (ВОЗ);

2. гранични зони за пресичане (ГЗП);

3. зони с намалена координация (ЗНК);

4. условни маршрути/трасета (УМТ).

(2) Хоризонталните, вертикалните граници и характеристиките на структурите по ал. 1, т. 1, 2 и 4 се определят в съответствие с изискванията за точност на Наредба № 11 за обслужване на въздушното движение във въздушното пространство на Република България (ДВ, бр. 50 от 1999 г.).

(3) Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД ГВА) организира публикуването на структурите по ал. 1 в АИП на Република България.


Раздел II.
Временно отделени зони

Чл. 4. (1) Временно отделени зони са:

1. гражданските и военните зони за специално ползване;

2. ограничените и отделни за полети зони;

3. зоните за ползване от въздухоплавателните средства на "Войнтех" - ЕООД;

4. зоните за полети с мотоделтапланери, делтапланери и парапланери;

5. зоните за пускане на метеорологични балон-сонди;

6. зоните за извършване на парашутни скокове;

7. зоните над площадките за взривни работи и над местата за провеждане на илюминации.

(2) Хоризонталните и вертикалните границите на ВОЗ по ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4, както и местоположението (координатите) на ВОЗ по т. 5 са дадени в приложение № 1.

(3) Хоризонталните и вертикалните граници на ВОЗ по ал. 1, т. 6 и 7 се уточняват между оторизираните органи и ЦПРВП за всеки конкретен случай и се публикуват по установения ред с НОТАМ от ГД РВД.


Раздел III.
Гранични зони за пресичане

Чл. 5. (1) Граничните зони за пресичане се установяват с политически, военни и оперативни споразумения между Република България и съседните й държави.

(2) Граничните зони за пресичане се публикуват в АИП на Република България.


Раздел IV.
Зони с намалена координация (ЗНК)

Чл. 6. (1) За ЗНК се определя част от въздушното пространство извън въздушните трасета, когато в него няма полети на военни ВС.

(2) Въвеждането на ЗНК се осъществява от органите за обслужване на въздушното движение на тактическо ниво.


Раздел V.
Условни маршрути/трасета

Чл. 7. (1) Условните маршрути/трасета се разделят на следните три категории:

1. условен маршрут/трасе категория 1 (УМТ 1) - постоянно се използва за планиране на полети;

2. условен маршрут/трасе категория 2 (УМТ 2) - използва се за планиране на полети, когато са оповестени в плана за използване на въздушното пространство (ПИВП);

3. условен маршрут/трасе категория 3 (УМТ 3) - не се използва за планиране на полети.

(2) След установяване на УМТ характеристиките и категориите им се публикуват в АИП на Република България.


Глава трета.
РЕД ЗА ДАВАНЕ НА ЗАЯВКИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ГЪВКАВИ СТРУКТУРИ

Раздел I.
Общи положения

Чл. 8. Право да дават заявки и да договарят с ЦПРВП използването на гъвкавите структури във въздушното пространство имат само следните оторизирани органи:

1. службата за планиране на военното използване на въздушното пространство;

2. отделите за планиране на полетите или упълномощени представители на лицензирани авиационни оператори;

3. отделите за планиране на полетите или упълномощени представители на авиационните учебни центрове за летателна подготовка;

4. отделите за планиране на полетите или упълномощени представители на "Войнтех" -ЕООД;

5. центърът за полетна информация на ГД РВД в София;

6. центровете за управление на полетите на ГД РВД.


Чл. 9. Службата за планиране на военното използване на въздушното пространство дава заявки и договаря с ЦПРВП използването на ВОЗ за:

1. провеждане на военни учебни и изпитателни полети;

2. дейности в стрелковите, зенитно-ракетните, авиационните и военноморските полигони;

3. пускане на метеорологични балон-сонди съгласно предварително заявен месечен план-график;

4. взривни работи и провеждане на илюминации.


Чл. 10. Отделите за планиране на полетите или упълномощени представители на лицензираните авиационни оператори и авиационните учебни центрове дават заявки и договарят с ЦПРВП използването на ВОЗ за провеждане на граждански учебни и изпитателни полети.


Чл. 11. Отделите за планиране на полетите или упълномощени представители на "Войнтех" - ЕООД, дават заявки и договарят с ЦПРВП използване на ВОЗ за:

1. полети в районите на летищата и зоните за полети на въздухоплавателни средства от "Войнтех" - ЕООД;

2. полети с мотоделтапланери, делтапланери и парапланери;

3. извършване на парашутни скокове.


Чл. 12. Центърът за полетна информация при РВД дава заявки и договаря с ЦПРВП използването на ВОЗ за редовни, учебни, тренировъчни и изпитателни полети на въздухоплавателни средства от авиацията с общо предназначение.


Чл. 13. Центровете за управление на полетите на ГД РВД дават заявки и договарят с ЦПРВП използването на УМТ 2.


Чл. 14. Списъкът с адресите (пощенски, АФТН, СИТА и електронна поща), телефонните номера и номерата на факсовите апарати на оторизираните органи и ЦПРВП се изготвя и публикува от ГД ГВА.


Раздел II.
Задължения на ползвателите

Чл. 15. Редът за даване на заявки от ползвателите в службата за военно планиране по смисъла на чл. 9 се определя с отделна инструкция, утвърдена от министъра на транспорта и министъра на отбраната.


Чл. 16. (1) Заявките за използване на ВОЗ по смисъла на чл. 10, чл. 11, т. 1, 2 и 3 и чл. 12 се изпращат от ползвателите до съответните оторизирани органи не по-рано от 5 работни дни и не по-късно от 2 работни дни преди планираната дата за използване на ВОЗ.

(2) Заявката се попълва на стандартна бланка, образец за която е даден в приложение № 2.

(3) Заявките, дадени по телефон, факс или чрез електронна поща, задължително се дублират със заявка, изпратена по пощата.


Чл. 17. (1) В случаите, когато до 1 работен ден преди планираната дата за използване на ВОЗ отпадане необходимостта за използването й, ползвателят е длъжен да уведоми съответния оторизиран орган със съобщение в свободен текст по АФТН, СИТА или с факс.

(2) В случаите, когато отпадане необходимостта от използването на ВОЗ в деня, когато е планирано използването й, ползвателят е длъжен да уведоми ЦПРВП до 10.00 ч. местно време със съобщение в свободен текст по АФТН, СИТА или с факс.


Чл. 18. На ползвателите се забранява да нарушават определения в плана за използване на въздушното пространство (ПИВП) интервал от време и на хоризонталните и вертикалните граници на ВОЗ.


Раздел III.
Задължения на оторизираните органи

Чл. 19. (1) Оторизираните органи по чл. 8, т. 1, 2, 3, 4 и 5 са длъжни да приемат всички заявки на ползвателите, да ги нанасят в дневник и да ги изпращат в ЦПРВП не по-рано от 2 работни дни и не по-късно от 1 работен ден преди планираната дата за използването на ВОЗ.

(2) Оторизираният орган по чл. 8, т. 1 преди изпращането на заявките в ЦПРВП ги обработва за безконфликтност по отношение използването на ВОЗ.


Чл. 20. (1) Заявките се изпращат в ЦПРВП по телефон, с факс, по АФТН, СИТА или електронна поща.

(2) Заявките, дадени по телефон, факс или чрез електронна поща, задължително се дублират със заявка, изпратена по АФТН, СИТА или по пощата.


Чл. 21. При получаване на съобщение по смисъла на чл. 17, ал. 1 всеки оторизиран орган (с изключение на тези по чл. 8, т. 6) е длъжен да нанесе съответните корекции в дневника за заявки и да уведоми ЦПРВП със съобщение в свободен текст по АФТН, СИТА или с факс.


Чл. 22. Оторизираните органи по чл. 8, т. 6 изпращат заявки само за използване на УМТ 2, като сроковете за изпращането на заявките в ЦПРВП са същите като определените в чл. 19, ал. 1.


Чл. 23. Оторизираните органи по чл. 8, т. 1, 2, 3, 4 и 5 са длъжни след получаване на ПИВП да го изпратят до всички ползватели.


Глава четвърта.
ПРАВИЛА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ГЪВКАВИТЕ СТРУКТУРИ

Раздел I.
Използване на временно отделените зони

Чл. 24. (1) Временно отделените зони по чл. 8, т. 1, 2 и 5 могат да се използват от понеделник 08.00 ч. местно време до петък 16.00 ч. местно време само ако са включени в ПИВП.

(2) Използването на пилотажните зони по ал. 1 извън указания период се разрешава при условие, че заявката е изпратена в ЦПРВП 2 работни дни предварително.


Чл. 25. Временно отделените зони по чл. 4, т. 3, 4 и 6 могат да се използват от понеделник 08.00 ч. местно време до неделя 18.00 ч. местно време само ако са включени в ПИВП.


Чл. 26. При необходимост от използване на временно отделените зони по чл. 4, т. 7 се излъчва НОТАМ клас А, без да се включват в ПИВП.


Раздел II.
Използване на граничните зони за пресичане (ГЗП)

Чл. 27. Граничните зони за пресичане се използват в съответствие с действащ двустранен или многостранен договор за взаимодействие между органите за обслужване на въздушното движение на страните, във въздушното пространство на които е организирана ГЗП.


Раздел III.
Използване на зоните с намалена координация (ЗНК)

Чл. 28. (1) Въздушното пространство на ВОЗ се определя за ЗНК, ако ВОЗ не е включена в ПИВП и активирана.

(2) Процедурите за въвеждане на част от въздушното пространство за ЗНК се уреждат с договор за взаимодействие между съответните граждански и военни органи за обслужване на въздушното движение.


Раздел IV.
Използване на условните маршрути/трасета

Чл. 29. Условните маршрути/трасета се използват, както следва:

1. условен маршрут/трасе категория 1 се използва за провеждане на полет само след като е указан(о) в полетния план, попълнен от екипажа преди излитане;

2. условен маршрут/трасе категория 2 се използва за провеждане на полети само ако е включен в ПИВП;

3. условен маршрут/трасе категория 3 се използва само от ръководителите на полети, като за целта се извършва предварителна координация на тактическо ниво.


Глава пета.
ФУНКЦИИ, ПРАВИЛА ЗА РАБОТА И СЪСТАВ НА ЦПРВП

Раздел I.
Общи положения

Чл. 30. (1) Центърът за планиране и разпределение на въздушното пространство е постоянно действащ изпълнителен орган на Съвета за управление на въздушното пространство (СУВП).

(2) Центърът по ал. 1 е ниво 2 на единната система за гражданско и военно управление на въздушното пространство за предтактическо управление на гъвкавото му използване и осъществява дейността си в съответствие с тази инструкция, наръчника и ръководството на Евроконтрол за прилагане на Концепцията за гъвкаво използване на въздушното пространство.

(3) Териториалната компетентност на ЦПРВП се разпростира върху въздушното пространство по чл. 2, ал. 1, т. 1 и 2 с изключение на въздушното пространство на забранените зони.


Чл. 31. Центърът за планиране и разпределение на въздушното пространство изпълнява следните функции:

1. обработва информацията за изготвянето на ПИВП;

2. изготвя ПИВП за следващото денонощие;

3. разпространява ПИВП по установен ред;

4. актуализира ПИВП в деня на действието му.


Раздел II.
Функции на ЦПРВП при обработване на информацията

Чл. 32. При обработването на информацията за изготвянето на ПИВП ЦПРВП:

1. анализира постъпилите заявки, като отчита взетите от СУВП решения за провеждане на големи военни учения, въздушни демонстрации и др., свързани с използване на въздушно пространство през следващото денонощие, които налагат временно отделяне на въздушно пространство;

2. анализира исканията за активиране на УМТ 2, като отчита капацитета на въздушното пространство, съобразен с обявената от органите за ОВД секторизация за следващото денонощие;

3. отчита информацията за очакваните забавяния на потоците въздушно движение през следващото денонощие;

4. разработва варианти за разпределяне на ВОЗ и активиране на УМТ 2.


Раздел III.
Функции на ЦПРВП при изготвянето на ПИВП

Чл. 33. При изготвянето на ПИВП ЦПРВП:

1. решава конфликти, възникнали от исканията на различни ползватели за едновременно използване на една и съща ВОЗ;

2. решава конфликти, възникнали от исканията на различни ползватели за едновременно използване на ВОЗ и УМТ 2, които преминават през нея;

3. за решаване на конфликтни искания извършва ново договаряне с ползвателите, направили несъвместимите искания, за промяна в използването на ВОЗ и/или на УМТ 2 и/или на времената за използването им;

4. ако не се постигне съгласие при новото договаряне, прилага приоритетите за използване на въздушното пространство от ползвателите съгласно чл. 37;

5. взема решение за разпределение на ВОЗ и активиране на УМТ 2 след приключване на процедурите по т. 1, 2, 3 и 4;

6. изготвя ПИВП във форма, указана в приложение № 3.


Раздел IV.
Функции на ЦПРВП при разпространяването на ПИВП

Чл. 34. Центърът за планиране и разпределение на въздушното пространство разпространява разпределението на въздушното пространство за следващото денонощие, като изпраща ПИВП до:

1. централния европейски орган за организация на потоците въздушно движение (CFMU);

2. центровете за управление на въздушното пространство на съседните държави;

3. ЦКИВП и оторизираните органи по чл. 8.


Чл. 35. (1) Планът за използване на въздушното пространство се изпраща с телекс по АФТН, СИТА, факс или по електронната поща.

(2) Планът за използване на въздушното пространство се разпространява до 14.00 ч. UTC, а валидността му се отнася за периода от 06.00 ч. UTC на следващия ден до 06.00 ч. UTC на деня след него.


Раздел V.
Функции на ЦПРВП в деня на действието на ПИВП

Чл. 36. В деня на действието на ПИВП ЦПРВП:

1. обработва получената информация с цел уточняване на случаи за отпадане на необходимостта от използване на ВОЗ или УМТ 2;

2. при отпадането на необходимостта от използването на ВОЗ или УМТ 2 изготвя и изпраща актуализиран план за използване на въздушното пространство (АПИВП), който съдържа отмяна на резервирано въздушно пространство за периода от 14.00 ч. UTC на същия ден до 06.00 ч. UTC на следващия ден;

3. формата за изготвяне и адресите за изпращане на АПИВП са същите както и за ПИВП;

4. срокът за изпращане на АПИВП е до 09.00 ч. UTC в деня на действие;

5. резервира слой от въздушното пространство, който не е включен в ПИВП, но е необходим за осигуряване на безопасността на полетите при пресичане на въздушните трасета от отделни военни въздухоплавателни средства.


Раздел VI.
Правила за работа на ЦПРВП

Чл. 37. При ежедневното разпределяне на въздушното пространство ЦПРВП използва следните приоритети за използване на въздушното пространство от различни ползватели:

1. гражданското въздухоплаване е с приоритет във въздушното пространство извън районите на военните летища, летищата на "Войнтех" - ЕООД, и заявените ВОЗ;

2. военното въздухоплаване е с приоритет във въздушното пространство на районите на военните летища и заявените ВОЗ за военни полети;

3. въздушното пространство на ВОЗ се ползва с предимство от ползвател, чиято дейност съвпада с конкретно определената дейност за дадена ВОЗ.


Чл. 38. Районите на военните летища се определят в договора за взаимодействие между гражданските и военните органи за управление на въздушното движение и се публикуват в Сборника за аеронавигационна информация и публикация.


Чл. 39. Договарянето между ЦПРВП и ползвателите се извършва при спазване на правилата за:

1. приоритет на ползвателите, указани в чл. 37;

2. времената за ползване на ВОЗ, указани в чл. 24 и 25;

3. определяне на дадена ВОЗ само от един ползвател;

4. недопускане на формиране на въздушно пространство с недостатъчен капацитет за обслужване на въздушното движение.


Чл. 40. Не се извършва договаряне и не се резервира въздушно пространство в ПИВП за ползватели, неизпратили заявките си до оторизираните органи по установения в глава трета ред.


Чл. 41. Функционалните задължения на длъжностните лица, произтичащи от функциите и правилата за работа на ЦПРВП, се разработват в длъжностни характеристики от ръководителя на ЦПРВП и се утвърждават от съответните ръководители.


Раздел VII.
Състав на ЦПРВП

Чл. 42. (1) Структурата на ЦПРВП включва 6 щатни бройки, в това число:

1. ръководител на центъра (граждански);

2. зам.-ръководител на центъра (военен)

3. граждански сектор - 2 щатни бройки;

4. военен сектор - 2 щатни бройки.

(2) Гражданският сектор е в състав:

1. ръководител на полети - координатор за управление на въздушното пространство (РПК УВП) по събирането и обработката на заявките за използване на въздушното пространство от граждански ведомства;

2. ръководител на полети - координатор за управление на въздушното пространство (РПК УВП) по анализа на заявките и подготвянето на предварителен ПИВП за нуждите на гражданските ведомства.

(3) Военният сектор е в състав:

1. военен ръководител на полети за управление на въздушното пространство (ВРП УВП) по събирането и обработката на заявките за използване на въздушното пространство от военни ведомства;

2. военен ръководител на полети за управление на въздушното пространство (ВРП УВП) по анализа на заявките и подготвянето на предварителен ПИВП за нуждите на военните ведомства.


Чл. 43. Ръководителят на ЦПРВП и длъжностните лица от гражданския сектор се назначават от и са подчинени на главния директор на РВД.


Чл. 44. (1) Длъжностните лица от военния сектор на ЦПРВП се назначават в съответствие с изискванията на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Правилника за кадрова военна служба (обн., ДВ, бр. 36 от 1999 г.; попр., бр. 39 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 56 от 1999 г.) и са подчинени на началника на ВРВД.

(2) В оперативно отношение длъжностните лица от военния сектор на ЦПРВП са подчинени на ръководителя на ЦПРВП.

(3) При отсъствие на ръководителя поради командировка в страната или в чужбина и при законоустановен отпуск той се замества от зам.-ръководителя на ЦПРВП.


Глава шеста.
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА ДЛЪЖНОСТИ В ЦПРВП

Чл. 45. Към кандидатите за заемане на длъжности в ЦПРВП има следните изисквания:

1. за възраст - кандидатът да не е по-млад от 21 г.;

2. за образование - кандидатът да е завършил гражданско или военно висше учебно заведение в страната или в чужбина по авиационни специалности, признати от МТ и МО;

3. за знания - кандидатът трябва да покаже пред ГД ГВА или оторизиран от ГД ГВА орган ниво на знания с оценка не по-малка от добър (4) по следните дисциплини:

а) въздушно право;

б) оборудване, използвано при ОВД;

в) принципи, използване и ограничения на радарното оборудване;

г) основни изисквания към безопасността на полетите за различните типове ВС;

д) език - ползване на английски език;

е) авиационна метеорология;

ж) навигация;

4. за опит - кандидатите трябва най-малко 5 г. да са работили практически като правоспособни РП в системата на гражданското или военното РВД;

5. за умения - кандидатът трябва да е показал пред ГД ГВА или оторизиран от ГД ГВА орган умения и способности да взема решения, да изпълнява задължения, необходими за осигуряване на безопасно, оперативно планиране и разпределяне на въздушното пространство;

6. за компетентност - кандидатът за РП УВП трябва да демонстрира своята компетентност пред ГД ГВА или оторизиран от ГД ГВА орган, като прилага своите знания, умения и опит при планиране и разпределяне на въздушното пространство;

7. за медицинска годност - кандидатите трябва да притежават медицинска годност в съответствие със специалността си.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази инструкция изброените термини имат следното значение:

1. Административно подчинение - определя правното регулиране на отношенията, свързани с устройството на структурите, тяхното управление, вътрешен ред и битово устройване.

2. Активиране на структури от въздушното пространство - процес, свързан с даване на разрешение и оповестяване по установен ред за започване на полети и/или вид дейности, свързани с използването на временно резервирано въздушно пространство.

3. Временно отделена зона (ВОЗ) - част от въздушното пространство с определени размери, в рамките на което извършваните дейности налагат резервирането му за изключително използване от даден ползвател при точно установен период от време.

4. Гранична зона за пресичане (ГЗП) - временно отделена зона над държавни граници, установена за специфични оперативни нужди, която няма да се ограничава от границите, а има за цел оптимизирането на въздушното пространство над тях за подпомагане на гражданското и на военното въздухоплаване.

5. Деактивиране на структури от въздушното пространство - процес, свързан с оповестяване по установен ред за преустановяване на полети и/или вид дейности, свързани с използването на временно резервирано въздушно пространство.

6. Забранена зона - въздушно пространство с установени размери над земната повърхност или териториалните води на страната, в пределите на което полетите на въздухоплавателните средства са забранени.

7. Зона с намалена координация (ЗНК) - част от въздушното пространство, в което полетите извън трасетата се извършват без координация между гражданските и военните органи за управление на въздушното движение.

8. Ограничена зона - въздушно пространство с установени размери над земната повърхност или териториалните води на страната, в пределите на което полетите на въздухоплавателните средства са ограничени в съответствие с определени условия.

9. Опасна зона за въздухоплаване - въздушно пространство с установени размери, в пределите на което в определени периоди от време се осъществява дейност, представляваща опасност за полети на въздухоплавателните средства.

10. Оперативно въздушно движение - полетите на ВС, които се провеждат по правила, определени от съответните национални власти, и които са различни от правилата за полети на ИКАО.

11. Оперативно подчинение - временно подчинение на организационни структури и длъжностни лица (персонал) за времето, през което се изпълняват съвместни задачи и функционални задължения от структури, които в административно отношение не са обвързани като подчинени една спрямо друга.

12. Основно въздушно движение - полетите на ВС, които се провеждат по правилата за полети на ИКАО.

13. Оторизиран орган - структурна единица на ведомство, фирма или организация, която събира заявки за използване на въздушното пространство от определени ползватели, договаря с ЦПРВП използването на гъвкавите структури и оповестява ПИВП по установен ред.

14. План за използване на въздушното пространство (ПИВП) - документ, изготвен по установена форма за оповестяване на периодите за активност на временно отделени зони във въздушното пространство и на условните маршрути/трасета категория 2, които могат да се използват за планиране и провеждане на полети.


15. Ползвател на въздушното пространство - физическо или юридическо лице, което има право да извършва дейности, свързани с използване на въздушното пространство.

16. Предтактическо управление на въздушното пространство - процес, свързан с ежедневното разпределение на въздушното пространство между ползвателите по определени критерии с цел гъвкавото му използване.

17. Стратегическо управление на въздушното пространство - процес, свързан с определяне на временно отделените зони във въздушното пространство, критериите за ежедневното им разпределение между ползвателите, правилата за договаряне и процедурите за координация при съвместно използване на въздушното пространство.

18. Тактическо управление на въздушното пространство - процес, свързан с активирането и деактивирането на временно отделени зони и условни маршрути/трасета в съответствие с плана за използване на въздушното пространство.

19. Условен маршрут/трасе (УМТ) - въздушно трасе за провеждане на полети, което може да се използва за планиране на полети или управление на въздушното движение само при определени условия.


§ 2. По смисъла на тази инструкция използваните съкращения имат следното значение:



АСС Районен контролен Area Control
  център (РКЦ) Centre
AFTN фиксирана мрежа Aeronautical
  за въздушна телеко- Fixed Tele
  муникация communication
  (АфТН) Network
AIP Сборник за аерона- Aeronautical
  вигационна инфор Information
  мация и публи Publication
  кация (АИП)  
АМС Център за планира Airspace
  не и разпределение Management Cell
  на въздушното прос-  
  транство (ЦПРВП)  
ANM ATFM ATFM
  съобщение Notification
    Message
ANT Група по навигация Airspace &
  и въздушно Navigation Team
  пространство  
АО Оператор на ВС Aircraft Operator
APT Група по планиране Airspace
  на въздушното Planning Team
  пространство  
ASM Управление на въз Airspace
  душното простран Management
  ство (УВП)  
АТС Контрол на въздуш Air Traffic
  ното движение (КВД) Control
ATFM Управление на пото- Air Traffic Flow
  ците на въздушното Management
  движение (УПВД)  
АТМ Ръководство на въз Air Traffic
  душното движение Management
  (РВД)  
ATS Обслужване на въз Air Traffic
  душното движение Services
  (ОВД)  
ATSU Орган за обслужва- Air Traffic
  не на въздушно Services Unit
  движение  
AUP План за използване Airspace Use
  на въздушното прос Plan
  транство (ПИВП)  
AWY Въздушен път Airway
CADF Централизирана ECAC
  функция за въздуш- Centralised
  на информация на Airspace Data
  ЕКГА Function
CBA Гранична зона на Cross-Border
  пресичане (ГЗП) Area
CDR Условен маршрут/ Conditional
  трасе (УМТ) Route
CEU Централен изпълни- Central
  телски орган Executive Unit
CFMU Централен орган за Central Flow
  управление на пото- Management
  ците на въздушното Unit
  движение  
CIDIN Протокол на ИКАО Common ICAO
  за обмен на данни Data Interchange
    Network
CIMIL Системна координа Civil-Military
SYSCO ция между граждан- System
  ската и военната - Supported
  част Coordination



СТА Контролиран район Control Area
CTR Контролирана зона Control Zone
DBE База данни към Data Bank
  Евроконтрол Eurocontrol
ECAC Европейска конфе European Civil
  ренция на гражданс- Aviation
  ката авиация (ЕКГА) Conference
EUR Европейски авиона- European Air
ANP вигационен план Navigation Plan
FIR Район за полетна Flight
  информация Information
  (РПИ) Region
FMP Пункт за Flow
  организация Management
  на потоците Position
FMS Система за управ Flight
  ление на изпълне- Management
  нието на полети System
FMU Орган за органи Flow
  зация на потоците Management
    Unit
FPL Попълнен полетен Filed Flight Plan
  план  
FPPS Система за обра Flight Plan
  ботка на полетни Processing
  планово System
GAT Основно въздушно General Air
  движение Traffic
IATA Международна асо- International Air
  циация на авиацион- Transport
  ните превозвачи Aviation
  (ИАТА)  
ICAO Международна International
  организация за Civil Aviation
  гражданско възду- Organization
  хоплаване (ИКАО)  
IFPS Интегрирана сис Integrated Initial
  тема за обработка Flight Plan
  на началния поле Processing
  тен план System
IFR Правила за полети Instrument
  по прибори (ППП) Flight Rules
L.o.A Договор за взаимо Letter of
  действие Agreement
NOTAM НОТАМ Notice to Airman
OAT Оперативно въздуш Operational
  но движение Air Traffic
OLDI Стандарт за обмен On-line Data
  на данни за коорди- Interchange
  ниране на полети  
RCA Зона с намалена Reduced
  координация Co-ordination
  (ЗНК) Airspace
RDPS Система за обработ Radar Data
  ка на радарна ин Processing
  формация System
RNAV Зонална навигация Area Navigation
SAR Търсене и спасяване Search and
    Rescue
SITA Международна Societe
  организация за Internationale
  въздушна телеко- De Tele
  муникация communications
    Aeronatiques



SSR Вторичен обзорен Secondary
  радар Surveillance
    Radar
TACT Тактическа система CFMU
  на CFMU Tactical System
TMA Летищен контроли- Terminal
  ран район Control Area
TRA Временно резерви- Temporary
  рано въздушно Reserved
  пространство Airspace
TSA Временно отделена Temporary
  зона (ВОЗ) Segregated Area
UAC Горен районен кон Upper Area
  тролен център Control Centre
UIR Горен район за Upper Flight
  полетна инфор Information
  мация Region
UTC Универсално коор- Co-ordinated
  динирано време Universal Time
VFR Правила за визуал- Visual Flight
  ни полети (ПВП) Rules
VMC Визуални метео- Visual
  рологични условия Meteorological
  (ВМУ) Condition


Заключителни разпоредби

§ 3. Инструкцията се издава на основание чл. 6, т. 9 и чл. 10 и 11 от Наредба № 19 от 1999 г. за реда за въвеждане и правилата за работа на единната система за гражданско и военно управление на въздушното пространство (ДВ, бр. 13 от 1999 г.).


§ 4. Инструкцията влиза в сила от 20 ноември 1999 г.


Приложение № 1 към чл. 4, ал. 2


Хоризонтални граници на временно отделените зони (ВОЗ) в долното въздушно пространство - от земята до полетно ниво 240 (7300 метра)


Хоризонтални граници на временно отделените зони (ВОЗ) в горното въздушно пространство - от полетно ниво 250 (7600 метра) без ограничение по височина


Условни маршрути/трасета в долното въздушно пространство - от земята до полетно ниво 240 (7300 метра)


Условни маршрути/трасета (УМТ) в долното въздушно пространство



УМТ 31 LOMOS-VELBA УМТ 39 TIMUR-GRN УМТ 47 WRN-ARGES
УМТ 32 OSTOV-VELBA УМТ 40 RODOP-GRN УМТ 48 WRN-DINRO
УМТ 33 OSTOV-VADEN УМТ 41 BLO-GRN УМТ 49 WRN-REVDA
УМТ 34 KAL-TIMUR УМТ 42 BLO-WRN УМТ 50 PDV-WRN
УМТ 35 KAL-RODOP УМТ 43 BLO-LKW УМТ 52 PDV-STZ
УМТ 36 TIMUR-SOMOV УМТ 44 BLO-BGS УМТ 53 STZ-WRN
УМТ 37 RODOP-SOMOV УМТ 45 UDROS-KOMAN УМТ 54 STZ-BGS
УМТ 38 VELBA-PDV УМТ 46 UDROS-ARGES УМТ 55 STZ-BLO


Условни маршрути/трасета в горното въздушно пространство - от полетно ниво 250 (7600 метра) без ограничение по височина


Условни маршрути/трасета (УМТ) в горното въздушно пространство


Условни маршрути/трасета (УМТ)
в горното въздушно пространство
 
УМТ 1 LOMOS-VELBA
УМТ 2 OSTOV-VELBA
УМТ 3 OSTOV-VADEN
УМТ 4 KAL-TIMUR
УМТ 5 KAL-RODOP
УМТ 6 TIMUR-SOMOV
УМТ 7 RODOP-SOMOV
УМТ 8 VELBA-PDV
УМТ 9 RAD-PDV
УМТ 10 VADEN-PDV
УМТ 11 BLO-GRN
УМТ 12 BLO-WRN
УМТ 13 BLO-LKW
УМТ 14 BLO-BGS
УМТ 15 UDROS-KOMAN
УМТ 16 UDROS-ARGES


Приложение № 2 към чл. 16, ал. 2



ЗАЯВКА
за използване на временно отделена зона
 
Заявител: ..........................................................................................................................................................................................
Дата: ........................................................................................................................................................................................................
Вид на полетите: ................................................................................................................................................................................
Цел на полетите:........................................................................................................................................................................................
Временно отделена зона №:................................................................................................................................................................................
Период за провеждане на полетите:

начало на полетите.........................................................................................................................................................................................

край на полетите..........................................................................................................................................................................................

Височина на полетите:

долна граница................................................................................................................................................................................................

горна граница.............................................................................................................................................................................................

Маршрут и максимално полетно ниво от летището на
излитане до зоната:......................................................................................................................................................................................
Маршрут и максимално полетно ниво от зоната до ле-
тището за кацане:.........................................................................................................................................................................................
Тип на ВС: .............................................................................................................................................................................................
Вторичен код (кодове): .....................................................................................................................................................................................
Длъжност и фамилия на подателя:.............................................................................................................................................................................
Подпис: ...........................................................................................................................................................................................................
Резолюция: ............................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................................


Приложение № 3 към чл. 33, т. 6



Форма и съдържание на плана за
използване на въздушното пространство
(за ползване по АФТН и други мрежи)
 
 
ПЛАН ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ВЪЗДУШНОТО
ПРОСТРАНСТВО
 
Индикатор за приоритет Адресат(и)
  индикатор(и) на ИКАО
(FF)  
Дата/час Подател, индикатор на ИКАО
ден, месец, година, час Индикатор на АМС по ИКАО
   
Регистратура на AUP Име номер на АМС
   
Разрешение за AUP
АМС Валидно Период на Район на
  от: до: валидност валидност
Индикатор      
на ИКАО Дата 06.00-06.00 № на ВОЗ
       
ALPHA СПИСЪК С НАЛИЧНИТЕ УМТ (CDRs)
N А В С D
  Част от   Период  
  съответен Ешелон на Забележки
  УМТ   използване  
         
BRAVO СПИСЪК С ВРЕМЕННО ЗАТВОРЕНИ УМТ (CDRs)
N А В С D
  Част от   Период  
  съответен Ешелон на Забележки
  УМТ   затваряне  
         


Забележка. Текстът в курсив посочва информацията, която се попълва в съответните полета.


Промени настройката на бисквитките