РЕШЕНИЕ ЗА ПОДКРЕПА НА ПОЗИЦИЯТА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПО ГЛАВА 27 "ОБЩА ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ПОЛИТИКА НА СИГУРНОСТ", ПРЕДСТАВЕНА НА 28 МАРТ 2000 Г. НА МЕЖДУПРАВИТЕЛСТВЕНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОП
РЕШЕНИЕ ЗА ПОДКРЕПА НА ПОЗИЦИЯТА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПО ГЛАВА 27 "ОБЩА ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ПОЛИТИКА НА СИГУРНОСТ", ПРЕДСТАВЕНА НА 28 МАРТ 2000 Г. НА МЕЖДУПРАВИТЕЛСТВЕНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Обн. ДВ. бр.44 от 30 Май 2000г.
Народното събрание, основавайки се на постигнатото национално съгласие за присъединяването на Република България към Европейския съюз,
отчитайки, че главният път за това е изпълнението на критериите на Европейския съюз от Копенхаген,
и на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
1. Приема позицията за преговори на правителството на Република България по глава "Обща външна политика и политика на сигурност", представена на 28 март 2000 г. на Междуправителствената конференция за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
2. Подкрепя изцяло ключовите елементи на тази позиция:
- Република България приема и изцяло ще прилага достиженията на правото на Европейския съюз в областта на общата външна политика и политиката на сигурност на Европейския съюз.
- В областта "Обща външна политика и политика на сигурност" Република България не предвижда необходимост от дерогации и преходни периоди.
- Република България споделя общите ценности, принципи и цели на Европейския съюз в областта на общата външна политика и политика на сигурност, залегнали в Договора за Европейския съюз, и инструментите, които съставляват правото на Европейския съюз в този раздел. Българската външна политика и политика на сигурност се основават на същите принципи и имат ориентация, идентична с общата външна политика и политика на сигурност. Република България е подготвена, способна е да участва пълноценно и активно се присъединява към общата външна политика и политика на сигурност на Европейския съюз.
- Наред с интеграцията в Европейския съюз Република България се стреми активно към членство в НАТО и ЗЕС.
- България подкрепя решенията на Европейския съюз по "Обща европейска политика за сигурност и отбрана" и по отношение развиването на капацитет на Европейския съюз за автономни действия в управлението на кризи, основан на надеждни военни възможности.
3. Препоръчва укрепването на съответните структури и административен капацитет за извършването на цялата организационна и техническа работа за ефективното участие на Република България във формулирането и прилагането на правото на Европейския съюз в областта на общата външна политика и политика на сигурност.
4. Приема позицията на българското правителство преговорите с Европейския съюз по глава 27 "Обща външна политика и политика на сигурност" да бъдат временно затворени на базата на съществуващото законодателство на Европейския съюз предвид динамичното развитие в областта на общата външна политика и политика на сигурност понастоящем и готовността на българското правителство да открие допълнителни преговори преди края на Междуправителствената конференция, ако поради приемане на ново право на Европейския съюз възникне такава необходимост.
5. Препоръчва на правителството на Република България да продължи процеса на преразглеждане на досегашните двустранни и многостранни споразумения с цел пълното хармонизиране с европейското законодателство в областта "Обща външна политика и политика на сигурност".
6. Като ключов фактор в региона на Югоизточна Европа България играе активна роля в развиването на регионалното сътрудничество. Геостратегическото разположение на България, нейният исторически опит и добрите отношения със съседните страни, както и с държави от близки региони ще допринесат за успешната политика на съюза.
Народното събрание препоръчва на правителството на Република България да се придържа към тези принципи на националната и регионалната политика, които допринесоха страната да бъде поканена за започване на преговори за членство в Европейския съюз.
Решението е прието от ХХХVIII Народно събрание на 26 май 2000 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.