СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА БАЛКАНСКИ РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ТЪРГОВИЯТА
СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА БАЛКАНСКИ РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ТЪРГОВИЯТА
Обн. ДВ. бр.63 от 1 Август 2000г.
Министерството на икономическото сътрудничество и търговията - Тирана,
Центърът за насърчаване на износа - София,
Организацията за насърчаване на външната търговия - Атина,
Търговската палата - Скопие,
Центърът за външна търговия - Букурещ,
Центърът за насърчаване на износа - Анкара,
Министерството на външната търговия - Белград,
наричани по-долу "страните", участващи в процеса на добросъседски връзки, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите,
целящи бързо икономическо развитие в Балканския регион и в тази връзка припомнящи своя интерес от по-нататъшно подобрение на търговските връзки между страните,
деклариращи своята готовност да вземат участие в прегледа за разширяване и разнообразяване на търговските сделки между тези страни и да наблегнат на важността от насърчаване на взаимното сътрудничество,
благоразположени да създават подходящи условия, водещи до развитие на съвместни действия в сферата на насърчаване на търговията,
имайки предвид Солунската декларация за добросъседски връзки, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите, приета на 10 юни 1997 г.,
се споразумяха за следното:
Член 1
Страните, преследвайки целите, споменати по-горе, се споразумяха да основат Балкански регионален център за насърчаване на търговията (наричан по-нататък "центърът"). Главната цел на центъра е да насърчава търговските сделки в Балканския регион.
Член 2
Главните функции на центъра са:
да улеснява обмена на търговска информация и база данни,
да провежда обучения, свързани с развитието на търговията,
да допринася за организацията на панаири и изложби,
да улеснява контактите между бизнесмени от региона,
да организира семинари и симпозиуми,
да насърчава обмяната на опит между страните във връзка с насърчаването на търговията,
да дава препоръки на страните относно политиката на търговските връзки,
да извършва всички други подобни дейности, които биха позволили на центъра да постигне своите цели.
Член 3
Изпълнителният комитет, съставен от директорите на страните, ще ръководи центъра.
Ролята на Изпълнителния комитет е да одобрява годишната работна програма, да контролира и координира дейността на центъра.
Изпълнителният комитет ще се среща най-малко един път годишно в една от страните участнички на базата на ротационен принцип. Тези срещи ще бъдат председателствани от директора на приемащата страна.
Дейността на центъра ще бъде провеждана от Секретариат, разположен в централния офис на Турския център за насърчаване на износа в Анкара.
Секретариатът ще бъде отговорен също за подготвянето на годишната работна програма в съответствие с предложенията на съответните страни. Техническата подготовка за срещите на Изпълнителния комитет ще бъде осигурявана от приемащата страна в координация със Секретариата.
Заместник главният секретар на Турския център за насърчаване на износа ще бъде главен секретар на центъра и ще координира дейността на центъра.
Директорът от приемащата страна ще бъде председател на центъра на ежегоден ротационен принцип.
Главният секретар ще бъде изпълнителен ръководител на центъра, като е упълномощен да взема всички необходими мерки за реализиране целите на центъра.
Член 4
Разходите, свързани със срещите на Изпълнителния комитет, ще бъдат покривани от приемащата страна. Всяка страна ще покрива разходите на представляващите я делегати по време на срещите.
Разходите, свързани с дейността на центъра, ще бъдат финансирани от самия център, от доброволни дарители, от други подходящи международни фондове и от спонсори.
Член 5
Центърът може да си сътрудничи с други международни организации и други сродни организации в трети страни в рамките на своите функции.
****
Всяко изменение и допълнение на това споразумение трябва да бъде прието с консенсус.
Споразумението е в сила за неограничен период от време, освен ако страните не се споразумеят за друго.
В случай че друга страна от Балканския регион изрази готовност да се присъедини към това споразумение, тази страна може да бъде приета с консенсус.
В случай че страна от други географски зони прояви желание да стане член-кореспондент на този център, тя може да бъде приета с консенсус.
Споразумението влиза в сила след приключването на вътрешните правни процедури от всички страни.
Изготвено и подписано в Анталия на 13 октомври 1998 г. в седем оригинални екземпляра на английски език.