Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 82 от 9.X

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФРЕНСКАТА РЕПУБЛИКА ОТНОСНО ПРОВЕЖДАНЕ УЧЕНИЕ НА ФРЕНСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФРЕНСКАТА РЕПУБЛИКА ОТНОСНО ПРОВЕЖДАНЕ УЧЕНИЕ НА ФРЕНСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНО ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА

Обн. ДВ. бр.82 от 9 Октомври 2000г.

Правителството на Република България и правителството на Френската република, наричани "страни",

като отчитат Споразумението между страните-членки на НАТО, и другите страни, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили и допълнителния протокол към него от 19 юни 1995 г. (ССВС/ПЗМ);

като припомнят областите, формите и принципите на сътрудничество, определени в Споразумението между Министерство на отбраната на Република България и Министерство на отбраната на Френската република от 30 юли 1992 г.;

като се стремят към взаимноизгодно и основаващо се на взаимно доверие и уважение сътрудничество,

се договориха за следното:

Член 1

1. Предмет на това споразумение е да се определят условията за пребиваването и провеждането на учение на Френските въоръжени сили на територията на Република България, както и условията за ползване на военния полигон в Ново село и прилежащи зони, наричани "район на учението", за периода от 11 октомври до 17 декември 2000 г.

2. Френските въоръжени сили пребивават на територията на Република България с цел разгръщане на личен състав и военна техника, въоръжение и бойни припаси във връзка с провеждане на тренировъчно учение в района на учението в състав и срокове съгласно приложение № 1, което съставлява неразделна част на това споразумение.

3. Условията за ползване на района на учението са регламентирани в приложенията към това споразумение, които съставляват негова неразделна част, както следва:

а. оперативно осигуряване - приложение № 2;

б. логистично осигуряване - приложение № 3;

в. екологично осигуряване - приложение № 4;

г. финансово осигуряване - приложение № 5.

Член 2

1. При преминаване през българските гранични пунктове се прилагат разпоредбите на чл. III и ХI на Споразумението между страните членки на НАТО относно статута на техните въоръжени сили, подписано в Лондон на 19 юни 1951 г. (ССВС/НАТО).

2. Митническото оформяне на военната техника, въоръжението и бойните припаси и други се извършва чрез формуляра на НАТО 302 A, приложение В на STANAG 2176.

3. Имуществото, посочено в § 2 на този член, се освобождава от заплащане или обезпечаване на дължимите митни сборове и всякакви други вземания, събирани от митническите власти.

4. Членовете на Френските въоръжени сили се освобождават от попълване на индивидуална митническа декларация. Командирът на формированието представя декларация, съответстваща на STANAG 2171 приложение Е.

5. След приключване на учението командирът на Френските въоръжени сили представя списък на лицата, останали на територията на Република България (по съображение от здравен или друг характер) и уточнява датата, на която те ще напуснат територията на Република България. Освен това той представя списък на изразходваните бойни припаси, както и на повредената техника, останала временно на място.

6. Командването на Френските въоръжени сили предоставя на Министерството на отбраната на Република България, наречено "страна домакин", не по-късно от 15 септември 2000 г. списък на личния състав, в който са посочени име, дата на раждане, звание и служебен номер на картата за самоличност, както и списък на въоръжението, включващ номерата на шасито и регистрационния номер, и списък на боеприпасите и военната техника, които временно ще бъдат внесени в Република България за целите на учението.

Член 3

1. Френската страна информира личния състав на Френските въоръжени сили за юридическите аспекти на престоя на територията на Република България, които са разработени и предоставени от страната домакин в срок най-късно от един месец преди началото на учението.

2. Личният състав на Френските въоръжени сили носи военна униформа по време на престоя си на територията на Република България в съответствие с устава и условията, които са в сила във Френските въоръжени сили.

3. На личния състав на Френските въоръжени сили не е разрешено да носи своето индивидуално оръжие извън рамките на района на учението.

4. На територията на Република България Френските въоръжени сили могат да използват само топографски карти, изработени и предоставени от Военно-топографската служба на Българската армия, съобразени с действащото в страната законодателство.

5. Френската страна се задължава да не размножава и да не предоставя получените топографски карти на трети страни.

Член 4

1. Движението и използването на колесните и верижни машини на Френските въоръжени сили се извършва в съответствие с действащите на територията на Република България правила за движение.

2. Военната техника на Френските въоръжени сили е освободена от заплащане на пътни такси при използване на българската обществена шосейна мрежа.

3. Превозът на опасни товари по българската обществена шосейна мрежа се извършва в съответствие с българското законодателство.

Член 5

1. Безопасността на военната техника, въоръжението, бойните припаси и на личния състав на Френските въоръжени сили при транспортирането им от пунктовете на влизане на територията на Република България до района на учението и обратно, както и на разтоварването и натоварването им, се поема от страната домакин, която осигурява съпровождащ ескорт.

2. Безопасността на военната техника, на въоръжението и на личния състав на Френските въоръжени сили в района на учението се поема от френската страна.

3. Представител на страната домакин присъства при контрола на вида и количеството на използваните бойни припаси, извършван от френска страна.

4. Придвижването на бойна техника от района на учението до местата за ремонт на техниката и обратно се извършва със съпровождащ ескорт на страната домакин.

5. Придвижването на транспортната техника за ежедневно битово осигуряване и медицинска евакуация се извършва без съпровождащ ескорт на страната домакин по предварително уточнени маршрути. Френската страна представя списък на използваните транспортни средства. Тези транспортни средства принадлежат на Френската държава, която е техен собствен застраховател.

6. По време на тренировъчното учение Френските въоръжени сили могат да използват свои специални щатни съоръжения за разполагане, навигация, наблюдение и лазерна телеметрия в рамките на военния полигон и по указаните маршрути в прилежащия район на учението.

7. Френската страна се задължава да осигури защита на информацията, получена за периода на учението, и да я съхранява със съответната степен на секретност, указана от страната домакин. Информацията, предоставена на френската страна, се класифицира със степен на секретност "секретно". Получената информация не може да бъде предоставяна на трети страни.

Член 6

1. Логистичното осигуряване на Френските въоръжени сили се извършва от страната домакин или от френската страна.

2. Страната домакин осигурява тренировъчните съоръжения и някои услуги при ползване на полигона и оказва съдействие по предоставяне на допълнителни услуги.

3. При пристигане на предварителната група изборът на различните доставчици на услуги се извършва в координация с представители на страната домакин.

4. Страната домакин и френската страна определят по един офицер за свръзка, които координират обезпечаването на учението.

Член 7

1. На личния състав на Френските въоръжени сили се оказва необходимата медицинска и стоматологична помощ възмездно в българските военни и граждански лечебни заведения.

2. В случаите на спешна медицинска евакуация българската страна предоставя в най-кратки срокове вертолет от зоната на учението до мястото на приземяването и линейка от мястото на приземяването до медицинското заведение.

3. В случаите на медицинска евакуация на член на Френските въоръжени сили към Френската република българската страна предприема всички необходими мерки по улесняване транзита на френски санитарен самолет за евакуация на български граждански летища.

4. Страната домакин предоставя възмездно медикаменти и превързочни материали на Френските въоръжени сили.

5. Една седмица преди пристигането на Френските въоръжени сили и при поискване от френска страна по време на учението българската военно-хигиенна служба извършва възмездно дезинсекция и дератизация на района на лагера.

Член 8

1. В случай, че член на Френските въоръжени сили бъде ранен или почине при неуточнени обстоятелства, българските власти информират незабавно френския аташе по отбраната.

2. Българските и френските власти незабавно се информират взаимно за обстоятелствата, при които са настъпили нараняванията или смъртта на член на Френските въоръжени сили.

3. При смъртен случай на член на Френските въоръжени сили на територията на Република България смъртта се установява от упълномощения български лекар и от лекаря на Френските въоръжени сили, които съставят съвместно смъртния акт.

4. При положение, че в рамките на съдебна или административна процедура българските власти наредят извършването на аутопсия на покойника, то тя се извършва от лекар, посочен от компетентните български органи. Военен лекар от Френските въоръжени сили присъства на аутопсията.

5. Френската страна може да разполага с тялото веднага след като за това є бъде дадено писмено разрешение от страна на компетентните български органи. Транспортирането на тялото се извършва в съответствие с разпоредбите на българската страна.

Член 9

1. Френските въоръжени сили ползват постройките, зоните за лагеруване и тренировъчните съоръжения и терени срещу заплащане по договорените между двете страни цени.

2. Страната домакин не начислява данък добавена стойност за ползването на постройките, зоните за лагеруване и тренировъчните съоръжения и терени, както и за другите услуги, предоставени на Френските въоръжени сили в рамките на настоящото споразумение.

3. Страната домакин предоставя на френската страна фактурите за възмездно предоставените услуги.

Член 10

1. Уреждането на щетите се извършва в съответствие с чл. 8 ССВС/НАТО.

2. Този член се прилага по отношение на щетите, произтичащи от ползването на колесна и верижна техника.

3. Страните се договориха, че в случай на щети, попадащи под разпоредбата на § 2 на чл. 8 ССВС/НАТО, се сформира незабавно комисия, съставена от равен брой представители на френската и българската страна, която извършва експертна оценка на щетите.

Член 11

Личен състав на Българската армия има правото да вземе участие в някои дейности в рамките на провеждащото се учение на частите на Френските въоръжени сили, без да може обаче да изпълнява технически функции.

Член 12

Всички спорове, свързани с прилагането или тълкуването на това споразумение, се уреждат чрез преки преговори между страните.

Член 13

1. Всяка от страните нотифицира другата за изпълнението на необходимите конституционни процедури по отношение на влизането в сила на това споразумение. Споразумението влиза в сила от датата на получаването на втората от двете нотификации.

2. Това споразумение се сключва за срока на учението и се прилага докато всички искания, повдигнати по време на учението, не бъдат удовлетворени.

Подписано в София на 4 август 2000 г. в два еднообразни екземпляра, всеки от които на български и френски език, като двата текста имат еднаква сила.

Приложение № 1


Списък на личен състав, въоръжение, техника и бойни припаси на Френските въоръжени сили


1. Предварителна група/последна група - в следния състав, дати и пунктове на влизане/излизане:

1.1. Състав: общо 30 души личен състав, 3 бр. автомобила Р4 с повишена проходимост и 3 бр. леки автомобила. Дата на пристигане - 11 октомври 2000 г. Пребивават на територията на Република България до 17 декември 2000 г.

1.2. Пункт на влизане и излизане: ГКПП Летище Бургас.

2. Първа част на първа основна група-в следния състав, дати и пунктове на влизане/излизане:

2.1. Личен състав: 200 души, които пристигат на 15 октомври 2000 г. и пребивават на територията на Република България до 7 декември 2000 г. при пункт на влизане/излизане ГКПП Летище Бургас.

2.2. Военна техника и въоръжение: дата на пристигане-16 октомври 2000 г. Пребивават на територията на Република България до 7 декември 2000 г. при пункт на влизане/излизане Пристанище Бургас:

2.2.1. Военна техника:



- автомобил с висока проходимост- 30 бр.;
- лек автомобил- 3 бр.;
- автобус- 3 бр.;
- лек брониран разузнавателен  
автомобил (с висока проходимост)- 4 бр.;
- транспортeн автомобил /TRM 2000/- 13 бр.;
- транспортeн автомобил /LOT 7/- 5 бр.;
- транспортeн автомобил с висока  
проходимост /TRM 4000/- 13 бр.;
- тежкотоварен автомобил /TRM 10 000/- 5 бр.;
- тежкотоварен автомобил /TRM АРD/- 5 бр.;
- тежкотоварен автомобил /GBC 8KT/- 26 бр.;
- ремонтен тежкотоварен автомобил  
с кран /GBC LOT 7/- 3 бр.;
- тежкотоварен автомобил /GBC 180,  
дизелов двигател/- 6 бр.;
- тежкотоварен автомобил  
/GBC SHELTER-ВАРЕМ/- 1 бр.;
- тежкотоварен автомобил  
/GBC APPROS-ВАРЕМ/- 1 бр.;
- автомобил-цистерна /CCT 5M3/- 3 бр.;
- тежкотоварен самосвал /GBH BENNE/- 1 бр.;
- цистерна за гориво /GBH 18 М3/- 2 бр.;
- трайлер /TRM 700-100/- 2 бр.;
- БТР /VAB RG/- 2 бр.;
- БТР /VAB РС/- 3 бр.;
- БТР /VAB SAN/- 2 бр.;
- БТР /VAB GEN/- 2 бр.;
- БТР /VAB RATAK/- 1 бр.;
- МТУ-БАТ-верижна инженерна  
машина /EBG/- 3 бр.;
- колесен булдозер /MPG/- 2 бр.;
- танк АМХ 30 В2- 13 бр.;
- ремонтно-евакуационна  
машина АМХ 30 D- 2 бр.;
- танк AMX LECLERC- 4 бр.;
- БМП АМХ 10 Р- 14 бр.;
- БТР-КЩУ АМХ 10 РС- 1 бр.;
- плаващ понтон /EFA/- 2 бр.;
- землепробивна машина /MFRD/- 1 бр.;
- автомобил за преодоляване на  
блата /MATS/- 1 бр.;
- землекопна машина /NX 7/- 1 бр.;
- санитарен автомобил /PSM/- 2 бр.;
- реанимобил /REA/- 1 бр.;
- мотокар с подемник /VALMET/- 2 бр.;
- 120 мм минохвъргачка- 4 бр.;
- товарен автомобил /VTL/- 6 бр.;
- ремарке 0,25 т- 10 бр.;
- ремарке 1 т- 15 бр.;
- ремарке 13 т- 5 бр.;
- ремарке за автомобили- 6 бр.;
- ремарке 35 т- 2 бр.;
- ремарке-цистерна за вода- 3 бр.;
- мотори- 4 бр.;
- БТР с 20 мм оръдие- 3 бр.;
- камион-влекач- 2 бр.;
- ремарке-електрическа група- 3 бр.;
- ремарке-сонда- 1 бр.;
- контейнер /KC 2/- 100 бр.
2.2.2. Въоръжение:  
- 9 мм пистолет- 99 бр.;
- 5,56 мм автоматична  
карабина /FAMAS/- 435 бр.;
- 7,62 мм снайперова карабина- 13 бр.;
- 12,7 мм снайперова пушка- 1 бр.;
- 7,62 мм картечница- 37 бр.;
- 12,7 мм картечница- 20 бр.;
- 5,56 мм картечница- 9 бр.;
- 105 мм оръдие за танк АМХ 30 В2- 13 бр.;
- 120 мм оръдие за танк LECLERC- 4 бр.;
- 120 мм минохвъргачка - 4 бр.;
- 20 мм оръдие - 29 бр.;
- противотанков комплекс ERYX- 6 бр.;
- противотанков комплекс MILAN- 2 бр.;
- 89 мм ПТРК LRAC- 3 бр.;
- 112 мм ПТРК LRAC- 3 бр.;
- оръдие за разминиране /EBG/- 3 бр.


2.3. Бойни припаси: код, вид и максимални количества. Пристигат на 16 октомври 2000 г. Остатъкът от неизразходваните бойни припаси, констатирани с протокол, напускат територията на Република България на 7 декември 2000 г. при пункт на влизане/излизане Пристанище Бургас.


код вид количество
1305-051 5,56 мм патрон ВО 25 000
1305-054 5,56 мм патрон CAG 39 500
1305-064 5,56 мм патрон Minimi 7 400
1305-071 5,56 мм патрон Blanc 17 490
1305-141 7,5 LRAC патрон 120
1305-161 7,62 мм патрон FRF2 3 300
1305-165 7,62 мм патрон 1 900
1305-166 7,62 мм патрон  
    (налентовани) 16 000
1305-341 9 мм патрон ВО 7 750
1305-355 9 мм патрон с намелен  
    заряд 1 100
1305-442 12,7 мм патрон PF2 800
1305-448 12,7 мм патрон PGM Explo 400
1305-452 12,7 мм патрон  
    (налентовани) 2 800
1315-700 20 мм снаряд 2 000
1305-710 20 мм снаряд ОХ 2 500
1305-711 20 мм снаряд ОХТ 2 100
1305-712 20 мм снаряд  
    (налентовани) 3 960
1315-700 105 мм боеприпас BSCC 839
1315-701 105 мм боеприпас OXT 400
1315-850 120 мм боеприпас BSCC 180
1315-958 120 мм осветителна мина 200
1315-970 120 мм мина OX 120 F1 800
1320-192 тренировъчен изстрел  
    OBU DEM 142 5
1320-196 артилерийски заряд 50
1330-020 отбранителна ръчна граната 100
1330-021 нападателна ръчна граната 100
1330-071 ръчна димна граната (жълта) 55
1330-072 ръчна димна граната (червена) 60
1330-073 ръчна димна граната (зелена) 60
1330-078 ръчна димна граната (бяла) 30
1330-144 учебна ръчна граната  
    (с димен индикатор) 700
1330-532 учебна ръчна граната  
    (от дърво) 60
1330-542 припас за димния индикатор 60
1330-543 5,56 гилза със заряд 60
1330-572 граната за 40 мм  
    гранатохвъргачка 60


1330-573 димна граната за 40 мм  
    гранатохвъргачка 4
1330-580 бойна граната за 40 мм  
    гранатохвъргачка 70
1330-581 бойна димна граната 30
1330-583 граната FL X 60
1340-034 89 мм изстрел 20
1340-035 112 мм изстрел 3
1340-037 84 мм изстрел 18
1340-054 112 мм изстрел APAV 12
1340-085 84 мм изстрел X 84 ATS 18
1345-012 противотанкова мина ACAH 2
1345-030 неизвлекаема противотан-  
    кова мина 5
1345-056 комплект за минопоставяне 1
1345-076 боеприпас за разминиране 64
1345-079 комплект за удължено  
    разминиране 1
1345-091 мина с голяма  
    мощност (демонстративна) 3
1345-265 тел за взривяване (м) 40
1345-402 дългодействаща  
    осветителна мина 19
1370-030 сигнална ракета 27 APARA 43
1370-031 сигнална ракета 27 APARA 44
1370-032 сигнална ракета 27 APARA 44
1370-052 сигнална ракета 27 APARA 8
1370-053 сигнална ракета 27 APARA 8
1370-351 40 мм сигнална ракета 80
1370-408 топлиннa уловкa DREB 192
1370-410 димен имитатор 30
1370-510 300 мм установка за осветител 45
1370-515 600 мм установка  
    за осветител 15
1370-856 артилерийски гръм 10
1370-856 пехотен гръм 75
1370-870 тренажор за химически  
    средства 24
1375-125 взривен припас от 250 гр 460
1375-130 взривен припас PLANP 200
1375-150 взривен припас от 1 кг 24
1375-170 взривен припас от 5 кг 10
1375-385 взривен припас HEXAL 4
1375-405 взривен припас CA 12
1375-501 експлозив с насочено  
    действие LG 12
1375-502 експлозив с насочено  
    действие SOL 8
1375-504 експлозив с насочено  
    действие MOY 12
1375-507 експлозив с насочено  
    действие LD 4
1375-531 експлозив с насочено  
    действие CP LG 4
1375-534 експлозив с насочено  
    действие CP MOY 4
1375-537 експлозив с насочено  
    действие CP LD 4
1375-802 запалка за детонационния  
    комплект 520
1375-805 компонент за времезабавяне  
    от детонационния  
    комплект (в метри) 1 065
1375-807 детонационен  
    шнур (в метри) 2 100
1375-809 детонатор  
    (пиротехнически) 460
1375-902 детонатор (електрически) 60
1377-510 запалка за огнехвъргачка 300
1410-028 противотанков  
    изстрел ERYX X 15
1410-565 ракети (за ПТРК) MILAN T1 27

2.4. Комуникационни средства - пристигат на 16 октомври 2000 г. и са разположени на територията на Република България до 7 декември 2000 г. при пункт на влизане/излизане Пристанище Бургас, както следва:



1 брой радиостанция TRVM 134
  (100 W мощност) с 1 честотен диапазон
  от 2 до 12 Mhz;
1 брой радиостанция TRCT 2 (1 kW мощност)
  с 1 честотен диапазон от 2 до 30 Mhz;
40 броя радиостанции TRVP 213
  (15 W мощност) с честотен диапазон
  от 26 до 71,95 Mhz;
70 броя радиостанции PR4G
  (40 W мощност) с честотен диапазон
  от 30 до 88 Mhz;
10 броя радиостанции MOTOROLA SABER
  (5 W мощност) с честотен диапазон от
  440 до 470 Mhz;
1 брой радар RATAC
  (7 W мощност) с честотен диапазон
  от 9400 до 9600 Mhz.

3. Втора част на първа основна група в следния състав, дати и пунктове на влизане/излизане:

3.1. Личен състав - от 370 души, пристигат на 21 октомври 2000 г. и пребивават до 7 декември 2000 г. на територията на Република България.

3.2. Пункт на влизане/излизане: Летище Бургас.

4. Обучение.

Обучението на първата основна група ще се проведе от 24 октомври до 10 ноември 2000 г.

5. Подмяна на основната група в следния състав, дати и пунктове на влизане/излизане:

5.1. Личен състав - от 400 души, пристигат от 11 до 13 ноември 2000 г. и пребивават до 7 декември 2000 г. на територията на Република България. Подменят част от личния състав на първата основна група.

5.2. Пункт на влизане/излизане: Летище Бургас.

6. Обучение.

Обучението на втората основна група ще се проведе от 14 ноември до 2 декември 2000 г.

7. Снабдяване от службата на Сухопътните войски.

Автомобилен военен транспорт, обозначен със знака на KFOR, извършва периодични доставки за периода на учението при пункт на влизане/излизане: ГКПП Гюешево.

Приложение № 2


Оперативно осигуряване


1. Ползването на военния полигон в Ново село и прилежащата зона се извършва съгласно схема с размери:

а. дълбочина 20-40 км;

б. ширина 10-20 км.

2. За провеждане на разузнавателни учения с взвод от колесни машини Френските въоръжени сили ползват маршрути от националната пътна мрежа в зоната:

- Мокрен - 42 градуса 44 минути С / 026 градуса 38 минути И;

- Раклица - 42 градуса 46 минути С / 027 градуса 00 минути И;

- Карнобат - 42 градуса 39 минути С / 027 градуса 00 минути И (изкл. железопътната гара);

- Горно Александрово - 42 градуса 59 минути С / 026 градуса 38 минути И.

3. Верижната бронетанкова техника може да се придвижва по трите направления от полигона Ново Село до зоната на лагера в Шубра, без да затруднява движението на гражданските моторни превозни средства.

4. В зоната на учението не се включват парковете и природните резервати, така както са определени в законодателството на Република България.

5. Условията на полигона в Ново село позволяват провеждането на стрелби както през деня, така и нощем в съответствие с правилата за ползване на полигона със следните бойни средства:

а. всички видове стрелкови оръжия;

б. използване на експлозиви и огнехвъргачки от инженерните подразделения;

в. бойни машини на пехотата;

г. танкове;

д. артилерийски системи (с намален заряд);

е. минохвъргачки;

ж. противотанкови средства;

з. реактивни системи за залпов огън (снабдени със спирачен пръстен);

и. ПВО системи,

както и тактически учения с горепосочените бойни средства в съответствие с нормативната уредба на полигона.

6. Стрелбата с артилерийските системи се извършва в границите на полигона.

7. Унищожаването на неразривите се извършва от специализирани групи на Френските въоръжени сили.

8. Отцеплението при стрелби на военния полигон в Ново село се осъществява от страната домакин.

Приложение № 3


Логистично осигуряване


1. Страната домакин осигурява възмездно в съответствие с разпоредбите на финансовото приложение следните обекти и услуги:

1.1. Битово осигуряване:

а. сградата на учебно-битовия корпус - всички помещения, оборудвани с легла, дюшеци, възглавници, спално бельо и одеяла - по опис;

б. комунално-битово осигуряване - място за развръщане на комунални и битови съоръжения; вода за битови нужди с уреди за отчитане, както и заустване на отходните води в канализацията; сграда с обща площ 1200 кв. м за поддръжка и ремонт на техниката и нивелиран паркинг;

в. столова, маси и столове, складове - по опис;

г. електроенергия, необходима за ежедневната дейност, заплащана по показанията на уредите за отчитане;

д. транспортно медицинско осигуряване - вертолет с максимален срок на действие до 1 час и 30 минути на екипажа в 24-часово дежурство и линейка от 15.10.2000 г. до 7.12.2000 г.;

е. транспортно осигуряване - транспортни средства, според наличните възможности, по заявка за всеки конкретен случай, отправена в 5-дневен срок;

ж. картографско осигуряване - секретни топографски карти на военния полигон в Ново село в мащаб 1:25 000 в координатната система на НАТО WGS 84 на френски и английски език - 50 бр., и несекретни топографски карти в мащаб 1:50 000 на прилежащата зона - по 50 бр. от всяка;

з. седем дни преди пристигането на Френските въоръжени сили и при поискване по време на пребиваването българската военна санитарна служба извършва дезинсекция и дератизация.

1.2. Осигуряване с ГСМ:

а. доставка на горива-осигуряване на общото необходимо количество гориво, заявено не по-късно от 15 септември 2000 г.;

б. подвоз на ГСМ - по заявка, за всеки конкретен случай, отправена в 5-дневен срок.

1.3. Осигуряване на боеприпасите:

а. складова площ за съхранение на боеприпаси;

б. охрана на боеприпасите.

2. Страната домакин осигурява съдействие за предоставяне на следните услуги:

2.1. Прехрана за сметка на Служба снабдяване на френските въоръжени сили:

а. контакти с български търговци за доставка на хранителни продукти;

б. осигуряване на топла храна за предварителната и последната група.

2.2. Медицинско осигуряване:

а. настаняване за лечение на личен състав на Френските въоръжени сили в лечебни заведения;

б. медикаменти и превързочни материали, разрешени за употреба на територията на Република България.

2.3. Транспортно осигуряване:

а. контакти с транспортни фирми с цел сключване на транспортни договори;

б. оформяне на транспортни документи;

в. заявка за наемане на железопътни вагони - за всеки конкретен случай, отправена в 5-дневен срок.

2.4. Контакти с комунално-битови фирми за извозване на битови отпадъци с цел сключване на договори за услуга.

2.5. Преводачески услуги - сключване на договори.

2.6. Комуникационно осигуряване:

2.6.1. сключване на договори с БТК за телекомуникационни услуги (4 международни телефакс линии и 6 телефонни кабини с фонокарти).

2.6.2. Френската страна чрез посолството си в Република България да представи пред Държавната комисия по далекосъобщенията заявка за ползване на радиочестотен спектър за учението не по-късно от един месец преди началото на учението, като заплати съответните такси за издаване на временно разрешително за ползване на радиочестотен спектър. Заявката да съдържа: тип и диапазон на радиосредството, честотна стъпка, максимално дуплексно отстояние (ако е необходимо), максимална излъчена мощност в антената, основни режими на работа, брой на необходимите честоти и предпочитани честотни ленти.

2.7. Охрана на железопътните ешелони.

3. Френската страна осигурява:

3.1. Битово осигуряване:

а. палатки, легла, матраци, възглавници, постелни принадлежности, оборудване и отопление за полевия лагер;

б. санитарно осигуряване;

в. медицинско осигуряване на личния състав;

г. подвижен склад за ГСМ, масла, смазки, специални течности и горива за домакинско-битови нужди;

д. санитарно-хигиенен контрол;

е. разделно събиране на битовите отпадъци;

ж. комплект електромрежа за полевия лагер;

з. агрегати за осигуряване на електроенергия в техническата зона;

и. средства за противопожарна охрана на полевия лагер и по време на провеждане на стрелбите и ученията.

3.2. Транспортно осигуряване:

а. специализиран транспорт за подвоз на вода, хранителни продукти и медицинска евакуация;

б. транспорт и ремонт на военната техника;

в. товарно-разтоварни работи на бойните припаси.

4. Приемане и предаване на полигона.

Състоянието на полигона, съоръженията и техниката, предоставени на Френските въоръжени сили, се установява съвместно от българската и френската страна в началото и в края на пребиваването. Състоянието на полигона в началото и в края на пребиваването се удостоверява с подписа на командира на Френските въоръжени сили или на упълномощено от него лице, както и от представители на компетентните власти на Република България.

Приложение № 4


Опазване на околната среда


1. Страната домакин оказва съдействие за предоставяне на следните услуги:

а. контакти за сключване на договори за извозване на битови и технологични отпадъци;

б. предоставяне на 200-литрови варели за събиране на отработените масла.

2. Френската страна осигурява:

а. разделно събиране на битовите и технологичните отпадъци и отработените масла в 200-литрови варели;

б. използване на снаряди и средства, непредизвикващи радиоактивно и химическо замърсяване.

Приложение № 5


Финансово осигуряване


Условия на заплащане на разходите

1. Принципи:

1.1. Фактурите се заплащат от посолството на Френската република в София (управител на финансите) след заверка на извършената услуга, направена от военните власти (командира на Френските въоръжени сили или неговия представител и в краен случай от френския аташе по отбраната).

1.2. Фактурите трябва да бъдат изготвени по следния начин:

Посолство на Френската република

Френски въоръжени сили в България

ул. "Оборище" № 47

1504 София

БУЛСТАТ : серия Щ 121785459

1.3. Уреждането на фактурите се извършва от управителя на бюджета на Посолството на Френската република чрез банков превод и в местна валута (лева) чрез БУЛБАНК. Фактурите, издадени въз основа на цените, договорени в щатски долари, се конвертират в левове по обменния курс, определен от БНБ в деня на фактурирането. На гърба на фактурата се изписват всички елементи, формиращи стойността на фактурата, включително цените, фигуриращи в параграф 2 на това приложение, както и обменният курс на долара спрямо лева, прилаган от БНБ.

1.4. ДДС.

Страната домакин не начислява данък добавена стойност в съответствие с чл. 9, ал. 1 и 2 и представя опростена фактура.

Когато се издава данъчна фактура, размерът на изискуемите данъци следва да бъде изписан точно и ясно.

1.5. Банкови референции.

Във фактурите задължително трябва да бъдат посочени банковите сметки, за да може да бъде извършен банковият превод.

1.6. Фактурите се изготвят на български език и се предават на военния представител на Френските въоръжени сили в Ново село.

Фактурите задължително трябва да бъдат преведени на френски език. Удостоверяването за извършената услуга следва да фигурира на оригиналната фактура на български език и на френския превод. Преводът на френски език се поема от френското формирование. Посолството на Френската република заверява от своя страна автентичността на превода преди плащането.

2. Естество на разходите.

2.1. За уреждане към Българската армия.

2.1.1. Естество на разходите:

а. горива;

б. наемане на лагера (по договорена месечна цена);

в. различни наеми:

- настаняване (по договореност на човек на ден);

- кухня, столова, хладилни помещения (договорена цена на месец);

- складово съхранение на боеприпаси (договорена цена на тон на месец);

г. специфични разходи:

- хоспитализация във военни лечебни заведения - по таксите в Наредба № 20/1996 г. на Министерството на здравеопазването за лечение на чуждестранни граждани в Република България;

- транспортно медицинско осигуряване;

д. екологична такса и възстановяване на околната среда (по договорена цена на месец);

е. военен превоз: военни автобуси, пристанищни разходи, разходи за военни летища;

ж. текущи разходи:

- телефон: откриване на линии, абонамент, консумация;

- вода, електричество: отправeно е искане за поставяне на отделни водомери и електромери.

2.1.2. Периодичност на представяне на фактурите от Българската армия.

Военен транспорт

а. след пристигането на първата основна група;

б. след пристигането на подмяната на основната група, което включва отпътуването на първата основна група и пристигането на втората основна група;

в. след отпътуването на втората основна група.

Горива

Фактурите се изготвят и заплащанията се извършват ежеседмично.

Други разходи

а. фактуриране и заплащане в деня на заминаването на първата основна група;

б. фактуриране и заплащане след заминаването на втората основна група.

Забележка: За дневното изчисление на разходите месечната сума се разделя на 30.

2.1.3. Срокове за фактуриране и на заплащане:

а. фактурите се предоставят на Френските въоръжени сили от страна на Българската армия до 48 часа след определените по-горе срокове в зависимост от вида на разходите;

б. след заверката на извършената услуга от страна на Френските въоръжени сили плащането от посолството на Френската република се извършва в срок от 10 работни дни считано от датата на връчване на фактурата.

2.1.4. Банкова референция за Българската армия:

Министерство на отбраната

Финансово управление

БНБ-Централно управление, София,

сметка № 3000152204, идентификационен номер 6301302178

банков код : 66196611

2.2. Уреждане на плащания към други доставчици извън Българската армия (частни договори между френското формирование и българските доставчици).

2.2.1. Естество на разходите:

а. хоспитализиране в граждански лечебни заведения - по таксите в Наредба № 20/1996 г. на Министерството на здравеопазването за лечение на чуждестранни граждани в Република България;

б. пристанищни;

в. железопътни;

г. летищни;

д. транспортни;

е. прехрана (централно снабдяване или по-важни доставчици);

ж. битови отпадъци (отработени води);

з. други.

2.2.2. Периодичност на плащанията (за информация).

Изпращането на фактурите на командването на Френските въоръжени сили се извършва в процеса на тяхното издаване, като се има предвид, че тяхното представяне в Посолството на Френската република с цел изплащане се извършва само веднъж седмично. Изплащането се извършва чрез превод следващата седмица. Всяка фактура се изплаща поотделно. Тази клауза трябва задължително да фигурира във всички договори, сключени с българските доставчици и фирми за извършване на услуги.

Тарифи

1. Материално-техническо осигуряване.

1.1. Настаняване:

а. настаняване на личния състав в сграда: 2 щ. д. на човек за 24 часа;

б. настаняване на личния състав в полеви лагер: 1 щ. д. на човек за 24 часа.

1.2. Транспорт с дизелови товарни автомобили: 0,65 щ. д. на км.

1.3. Транспорт с бензинови товарни автомобили: 0,70 щ. д. на км.

1.4. Транспорт с трайлер: 10,3 щ. д. на км.

1.5. Вертолет:

а. наемане на летателния апарат : 1640 щ.д. на час полет;

б. дежурство на екипажа и на техническия персонал: 125 щ. д. за 24 часа.

1.6. Наем за кухня, столова и хладилни помещения в сграда: 1500 щ. д. на месец.

1.7. Наем за сграда за ремонт 60 x 18 м и складове: 1 щ.д. на кв. м за месец.

2. Осигуряване от военна полиция:

2.1. Осигуряване на разтоварването и натоварването на Пристанище Бургас: 2500 щ.д.

2.2. Осигуряване на натоварването и разтоварването на жп гари Стралджа и Зимница: 2400 щ.д.

2.3. Съпровождане от жп гари Стралджа и Зимница до Ново село и обратно: 1000 щ.д.

2.4. Съпровождане на колесни машини от Бургас до Ново село и обратно: 500 щ.д на колона.

2.5. Съпровождане на автобусите от Летище Бургас до Ново село: 1970 щ.д. на колона.

2.6. Съпровождане на туристическите мероприятия: 400 щ.д.

2.7.Охрана на конвоите по жп: 800 щ.д.

3. Съхраняване на боеприпасите.

3.1. Охрана: 850 щ.д. за екип от 8 човека.

3.2. Съхраняване: 18 щ.д. на тон за месец.

4. Карти.

4.1. В мащаб 1:25 000 : 9,5 щ.д. на екземпляр.

4.2. В мащаб 1:50 000 : 10 щ.д. на екземпляр.

5. Използване на полигона, на стрелбищата и съоръженията (мишени и управление на мишените) и обслужващия персонал (за появяване на мишените и осигуряване на безопасността по време на стрелба): 80 000 щ. д. на месец (тази цена се фактурира от деня на пристигане на първата основна група на Френските въоръжени сили до тяхното заминаване).

6. Горива.

6.1. Крайна цена на доставката до складовете на БА в Сливен.

6.2. Транспортни разходи: 1 щ. д на км.

7. Медицинско осигуряване.

7.1. Хоспитализиране във военно или гражданско лечебно заведение: по таксите в Наредба № 20/1996 г. на Министерството на здраве-опазването за лечение на чуждестранни граждани в Република България.

7.2. Санитарно-хигиенна обработка на главната сграда и полевия лагер:

а. дезинсекция - 8,33 щ. д. за 100 кв. м;

б. дератизация - 5,55 щ. д. за 100 кв. м;

8. Вода и електричество: по тарифите, приложими за Българската армия.

Промени настройката на бисквитките