Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 90 от 3.XI

СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МОЛДОВА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА

 

СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МОЛДОВА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА

Обн. ДВ. бр.90 от 3 Ноември 2000г.

Правителството на Република България и правителството на Република Молдова, наричани "договарящи страни",

водени от желанието да съдействат за по-нататъшното развитие и задълбочаване на сътрудничеството между двете страни в областта на здравеопазването и медицинската наука,

убедени, че това сътрудничество допринася за подобряване опазването на здравето на народите на двете страни,

се споразумяха за следното:

Член 1

Договарящите страни съдействат за развитие и разширяване на сътрудничеството в областта на здравеопазването, медицинската наука и медицинското образование на основата на равенство и взаимна изгода в съответствие със съществуващите във всяка страна законодателства.

Член 2

Договарящите страни развиват здравното сътрудничество предимно в следните приоритетни области:

- здравна реформа - за разработка и реализация на здравната политика;

- медицинско обслужване на населението;

- обществено здравеопазване и профилактика на болестите;

- издаване на санитарни сертификати на продуктите, товарите и оборудването;

- епидемиологичен надзор на заразните и паразитните болести;

- околна среда и здраве;

- политика в областта на лекарствените продукти;

- медицинско образование и наука.

Изброените области не изключват и други области на сътрудничество, които могат да бъдат включени впоследствие по взаимна договореност.

Член 3

Договарящите страни осъществяват сътрудничество в областта на здравеопазването и медицинската наука под формата на:

- обмен на информация;

- обмен на специалисти;

- обмен на опит и резултати по приоритетни за страните проблеми;

- участие на учени в национални научно-медицински мероприятия;

- директни контакти между медицински университети, лечебни и здравни заведения;

- разработка на съвместни проекти;

- провеждане на курсове и семинари по предварително договорени теми.

Член 4

1. На гражданите на Република България, краткосрочно пребиваващи на територията на Република Молдова, и на гражданите на Република Молдова, краткосрочно пребиваващи на територията на Република България, при нещастни случаи, заразни заболявания и в случаи на внезапно възникнали състояния, застрашаващи живота, се оказва необходимата медицинска помощ в обем и по начин, достатъчни за завръщането на болния в родината му без опасност за влошаване на здравословното му състояние, съответстващи на действащото в страната на пребиваване законодателство.

2. Разпоредбите на този член не се отнасят до гражданите на една от договарящите страни, пристигнали в другата страна с непосредствена цел за лечение.

Член 5

Всяка от договарящите страни по молба на другата страна осигурява платено лечение на пациенти след предварително съгласуване на възможността за приемане на пациента, включително и след съобщаване на ориентировъчните разходи за лечение.

Към молбата за приемане на лечение се прилага необходимата документация за състоянието на болния на руски или английски език.

Всяка страна изпраща своите пациенти само след получаване на съгласие от приемащата страна, която определя датата на приемане.

Член 6

Изпълнението на тази спогодба се възлага от българска страна на Министерството на здравеопазването на Република България, а от молдовска страна на Министерството на здравеопазването на Република Молдова.

Член 7

1. Договарящите страни създават съвместна работна група, включваща представители на министерствата, посочени в чл. 6. На всеки три години участващите в работната група се срещат поредно в Република България и в Република Молдова.

2. Работната група съгласува тригодишни планове за сътрудничество, в които се конкретизират областите на сътрудничество и условията за неговото осъществяване и дава оценка за тяхното изпълнение.

Член 8

Договарящите страни обменят експерти и специалисти за изпълнение на договореностите, произтичащи от тази спогодба, на безвалутна основа в размер, определен в плановете за сътрудничество.

Член 9

Договарящите страни координират своята дейност в рамките на Световната здравна организация и други международни организации, осъществяващи сътрудничество в областта на здравеопазването.

Член 10

Всички предишни договори и спогодби за сътрудничество в областта на здравеопазването, сключени между Народна република България и бившия Съюз на съветските социалистически републики, прекратяват своето действие по отношение на договарящите страни с влизането в сила на тази спогодба.

Член 11

Тази спогодба влиза в сила от датата на получаването на последната от дипломатическите ноти, с които договарящите страни взаимно се уведомяват, че изискванията на вътрешното законодателство за влизането на спогодбата в сила са изпълнени.

Тази спогодба се сключва за срок 5 години. Нейното действие автоматично се продължава за следващия петгодишен период при условие, че никоя от договарящите страни не уведоми в писмена форма другата страна за прекратяване действието на спогодбата не по-късно от 6 месеца преди изтичане срока на действието й.

Подписана в София на 22 юни 2000 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, молдовски и руски език, при което всички текстове са с еднаква сила.

В случай на различия в тълкуването за меродавен да се счита текстът на руски език.

Промени настройката на бисквитките