Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 92 от 10.XI

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА АГЕНЦИЯ ПО АТОМНА ЕНЕРГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГАРАНЦИИТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ДОГОВОРА ЗА НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЯДРЕНОТО ОРЪЖИЕ

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА АГЕНЦИЯ ПО АТОМНА ЕНЕРГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГАРАНЦИИТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ДОГОВОРА ЗА НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЯДРЕНОТО ОРЪЖИЕ

Обн. ДВ. бр.92 от 10 Ноември 2000г.

Предвид, че Народна република България участва в Договора за неразпространение на ядреното оръжие, предоставен за подписване в Лондон, Москва и Вашингтон на 1 юли 1968 г. и влязъл в сила на 5 март 1970 г.;

предвид, че ал. 1 от член III на договора гласи:

"Всяка от страните-участнички по договора, която не притежава ядрено оръжие, се задължава да приеме гаранциите така, както са посочени в споразумението, за което ще се водят преговори и което ще се подпише с Международната aгенция по aтомна eнергия - в съответствие с Устава на Международната агенция по атомна енергия и системата й от гаранции - главно с цел проверка изпълнението на нейните задължения, за недопускане пренасочването на ядрена енергия за мирни цели към използване за ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства, съгласно настоящия договор. Процедурите по гаранциите по този член се прилагат за изходния или специалния делящ се материал, независимо от това дали той се произвежда, обработва или използва във всяко отделно ядрено съоръжение, или се намира извън него. Гаранциите съгласно този член се прилагат за всеки изходен или специален делящ се материал при всички мирни ядрени дейности на територията на съответната държава, под нейната юрисдикция или които се извършват под неин контрол, където и да е";

предвид, че Международната агенция по атомна енергия е упълномощена в съответствие с чл. III от устава й да сключва такива споразумения;

с настоящото Народна република България и Международната агенция по атомна енергия се споразумяха за следното:

Глава първа.
Основно задължение

Член 1

Съгласно разпоредбите на това споразумение Народна република България (наричана "България") по смисъла на ал. 1 от чл. III от Договора за неразпространение на ядреното оръжие (наричан "договор") се задължава да приеме гаранции за всеки изходен или специален делящ се материал при всички мирни ядрени дейности на територията на съответната държава, под нейната юрисдикция или под неин контрол, където и да е - главно с цел да се провери това, че такъв материал не се пренасочва от ядрена енергия за мирни цели към използването й за ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства.

Прилагане на гаранциите

Член 2

Съгласно разпоредбите на това споразумение Международната агенция по атомна енергия (наричана "агенция") е в правото и задължението си да осигури прилагането на гаранциите за всеки изходен или специален делящ се материал при всички мирни ядрени дейности на територията на съответната държава, под нейната юрисдикция или под неин контрол, където и да е - основно с цел да се провери, че такъв материал не се пренасочва към използване за ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства.

Сътрудничество между България и агенцията

Член 3

България и агенцията си сътрудничат с цел облекчаване прилагането на гаранциите, предвидени в това споразумение.

Изпълнение на гаранциите

Член 4

Гаранциите, предвидени в това споразумение, се прилагат по такъв начин, че:

а) да се избегне създаването на пречки за икономическото и технологичното развитие или за международното сътрудничество на България в областта на ядрената дейност за мирни цели, включително и за международния обмен на ядрен материал;

b) да се избегне необоснованата намеса в българската ядрена дейност за мирни цели и в частност при експлоатацията на съоръженията;

с) да са в съответствие с разумния начин на управление, необходим за икономичното и безопасното осъществяване на ядрената дейност.

Член 5

а) При прилагането на това споразумение агенцията взема всички предпазни мерки за защита на търговските и промишлените тайни, както и на друга конфиденциална информация, която ще й стане известна.

b) i) Агенцията не публикува и не предоставя на никоя държава, организация или лице каквато и да е информация, получена от нея във връзка с прилагане на това споразумение, с изключение на специфична информация по това споразумение, която може да бъде предоставяна на съвета на управляващите на агенцията (наричан "съвета"). Специфична информация може да бъде предоставяна и на сътрудници на агенцията, когато тя им е необходима за изпълнение на официални задължения във връзка с гаранциите, но само в обем, необходим на агенцията за изпълнение на задълженията й по това споразумение.

ii) Обобщена информация за ядрения материал, подлежащ на гаранции по това споразумение, може да бъде публикувана с решение на съвета, ако непосредствено заинтересуваните в държавата се съгласят за това.

Член 6

а) При прилагане на гаранциите в съответствие с това споразумение агенцията напълно отчита технологичните постижения в областта на гаранциите и полага всички усилия за осигуряване на оптимална ефективност на разходите и за ефективни гаранции за движението на ядрения материал, подлежащ на гаранции по силата на това споразумение, чрез използване на прибори, технически средства и методики в определените ключови места в степен, съответстваща на настояща или бъдеща технология.

b) За осигуряване на максимална ефективност на разходите се използват:

i) съхраняване като метод за определяне зоните на материален баланс за целите на отчета;

ii) статистически методи и селективно пробовземане при оценка движението на ядрения материал;

iii) насочване на процедурите за проверка на онези етапи от ядреногоривния цикъл, свързани с производството, обработката, използването и съхраняването на ядрения материал, от който може лесно да се направи ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства, както и свеждането до минимум на процедурите за проверка на друг ядрен материал, при условие че това не затруднява агенцията да прилага гаранциите в съответствие с това споразумение.

Национална система за контрол на материалите

Член 7

а) България създава и поддържа система за отчет и контрол на целия ядрен материал, подлежащ на гаранции, в съответствие с това споразумение.

b) Агенцията прилага гаранциите по начин, по който да има възможност да проверява данните от системата за отчет и контрол на България, с цел да удостовери, че не е осъществено пренасочване на ядрен материал за мирни цели към производство на ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства. Проверката на агенцията включва и независими измервания и наблюдения, провеждани в съответствие с процедурите, определени в глава II на това споразумение. При извършване на проверките агенцията взема предвид техническата ефективност на системата за отчет и контрол на България.

Предоставяне на информация на агенцията

Член 8

а) За осигуряване на ефективното прилагане на гаранциите по това споразумение и съгласно изискванията на глава II от споразумението България предоставя на агенцията информация за ядрения материал, подлежащ на гаранции, както и характеристики на съоръженията, имащи отношение към ядрения материал, подлежащ на гаранции съгласно това споразумение.

b) i) Агенцията изисква минималното количество информация и данни за изпълнението на задълженията й съгласно споразумението;

ii) информацията за съоръженията е в необходимия минимум за изпълнение на гаранциите по отношение на ядрения материал, подлежащ на гаранции по смисъла на това споразумение.

с) По молба на България агенцията да има готовност да проучи на място проектна информация, която България смята, че е от специфична важност. Такава информация официално да се предоставя на агенцията, при условие че тя остава лесно достъпна за по-нататъшно изучаване на място от агенцията.

Инспектори на агенцията

Член 9

а) i) Агенцията получава съгласието на България да назначи свои инспектори в страната;

ii) ако при предложението за назначаване на инспектори или по всяко друго време след това България възрази, агенцията предлага алтернативна кандидатура (кандидатури) за инспектори;

iii) повторният отказ на България да приеме кандидатурите за инспектори, което би затруднило провеждането на инспекциите съгласно това споразумение, по предложение на генералния директор на агенцията (наричан "генерален директор") се разглежда от съвета за предприемане на съответни мерки.

b) България предприема съответните мерки, за да осигури на инспекторите на агенцията необходимите условия за ефективно изпълнение на техните задължения по това споразумение.

c) Инспекциите и дейността на инспекторите на агенцията се организират по такъв начин, че:

i) да се сведат до минимум възможните неудобства и затруднения за България и за дейностите, които се инспектират;

ii) да се осигури защитата на индустриалните тайни или на друга конфиденциална информация, която става известна на инспекторите.

Привилегии и имунитет

Член 10

България прилага към агенцията (включително към нейната собственост, фондове и активи) и към нейните инспектори и другите длъжностни лица, извършващи дейности по това споразумение, съответните разпоредби на Споразумението за привилегиите и имунитета на Международната агенция по атомна енергия1 във вида, в който те са приети в България.

Прекратяване на гаранциите

Член 11

Изразходване или разреждане на ядрения материал

Прилагането на гаранциите за ядрения материал се прекратява, след като агенцията установи, че този материал е бил изразходван или разреден по начин, който го прави непригоден за каквато и да е ядрена дейност, предмет на гаранции, или ако е станал практически невъзстановим.

Член 12

Предаване на ядрения материал от България

България предварително уведомява агенцията за намеренията си да предаде ядрен материал, подлежащ на гаранции по това споразумение, в съответствие с разпоредбите на глава II. Агенцията прекратява прилагането на гаранциите за ядрения материал, след като страната получател е поела отговорността за него, съгласно предвиденото в глава II от това споразумение. Агенцията води отчетни документи за всяко предаване на ядрен материал и където е възможно възстановява прилагането на гаранциите към прехвърления ядрен материал.

1 INFCIRC /9/Rev.2 /информационна справка на агенцията (авт.).

Член 13

Условия, отнасящи се до ядрения материал, който се използва за неядрени дейности

В случаите, когато ядреният материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, се предвижда да бъде използван за неядрени дейности, като производство на сплави или керамики, преди началото на използването му България съгласува с агенцията обстоятелствата, при които гаранциите за такъв материал могат да бъдат прекратени.

Неприлагане на гаранциите за ядрен материал, използван не за мирни дейности

Член 14

В случай че България възнамерява да приложи правото си за използване на ядрен материал, подлежащ на гаранциите, за ядрена дейност, която не изисква прилагането на гаранции по това споразумение, се спазват следните процедури:

а) България информира агенцията за такава дейност, като декларира, че:

i) използването на ядрения материал за незабранена военна дейност няма да противоречи на поетото задължение на страната за използване на ядрения материал за мирни цели в съответствие с приетите от агенцията принципи за прилагане на гаранциите;

ii) в периода, когато не се прилагат гаранции, ядреният материал няма да се използва за производство на ядрено оръжие или за други взривни ядрени устройства.

b) България и агенцията се договарят, че предвидените в това споразумение гаранции няма да се прилагат, докато ядреният материал се използва за дейността по буква "а". При договарянето се определят по възможност периодът и обстоятелствата, при които гаранциите няма да се прилагат. Във всички останали случаи предвидените със споразумението гаранции влизат в сила отново от момента на включване на ядрения материал в ядрена дейност за мирни цели. Агенцията се информира за общото количество и състав на ядрен материал, който не е поставен под гаранции в България, както и за всички случаи за износ на такъв материал.

с) Всяко договаряне се съгласува с агенцията. Агенцията дава съгласие във възможно най-кратки срокове, но то се отнася само за временни и процедурни принципи за отчетност и не води до каквото и да е одобрение за военна дейност, като не се отнася за секретната информация и за използването на ядрения материал.

Финансови въпроси

Член 15

България и агенцията поемат разходите по изпълнение на съответните си задължения, произтичащи от това споразумение. В случай че България или лица, намиращи се под нейна юрисдикция, направят допълнителни разходи при изпълнението на специфична молба на агенцията, то агенцията компенсира на страната тези разходи след предварителното си съгласие за това. Агенцията поема разходите във всички случаи на допълнителни пробовземания и измервания, които могат да бъдат поискани от нейните инспектори.

Отговорност за ядрена вреда пред трета страна

Член 16

За изпълнение на това споразумение в случай на ядрена вреда България осигурява такава защита на трета страна, на агенцията и нейните длъжностни лица, каквато осигурява на българските граждани - включително чрез всякакви застраховки или друго финансово обезпечаване, искът за което може да бъде предявен съгласно българското законодателство.

Международна отговорност

Член 17

Всяка претенция на България към агенцията или на агенцията към България по отношение на всякаква вреда, причинена при прилагане на гаранциите по това споразумение (освен за вреда вследствие от ядрена авария), се решава в съответствие с международното право.

Мерки, свързани с проверка за непренасочване на ядрен материал

Член 18

В случай че на базата на доклад на генералния директор съветът реши, че България трябва спешно да предприеме действия за осигуряването на проверка, с която да се установи, че ядрен материал, подлежащ на гаранции, не се пренасочва към производство на ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства съгласно това споразумение, съветът може да призове България неотложно да предприеме съответните мерки, независимо от това дали са разработени процедури за решаване на спорове в съответствие с чл. 22 от това споразумение.

Член 19

В случай че на базата на проучената информация, представена му от генералния директор, съветът стигне до извода, че агенцията не е в състояние да провери, че не е извършено пренасочване на подлежащ на гаранции ядрен материал за производство на ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства, той може да докладва съгласно чл. XII от устава на агенцията (наричан "устав"), както и да предприеме други мерки, предвидени в същия член. При тези действия съветът отчита степента на сигурност, обезпечена с предприетите мерки по гаранциите, и дава разумна възможност на България да му представи всички необходими доказателства.

Тълкуване и прилагане на споразумението и решаване на спорове

Член 20

България и агенцията по молба на едната или другата страна се консултират по всеки въпрос, възникващ във връзка с тълкуването или прилагането на това споразумение.

Член 21

България има право да изисква съветът да разглежда всеки въпрос, възникващ във връзка с тълкуването или прилагането на това споразумение. Съветът кани България да участва в обсъжданията му по всеки такъв въпрос.

Член 22

Всички спорове, възникващи по тълкуването или прилагането на споразумението, с изключение на тези, които се отнасят до изводите (в съответствие с чл. 19 от това споразумение) или до предприетите от съвета съответни действия, които не са решени чрез преговори или по друг начин, съгласувано между България и агенцията и по искане на една от страните, се предоставят за решаване на арбитражен трибунал, съставен, както следва: България и агенцията назначават по един арбитър, двамата арбитри избират трети - председател. Ако в продължение на тридесет дни след подаване на иск за арбитраж България или агенцията не назначат арбитър, то една от двете може да се обърне към генералния секретар на Организацията на обединените нации с молба да назначи арбитър. Същата процедура се прилага и в случаите, когато в продължение на тридесет дни от назначаването на втория арбитър не е избран трети арбитър. Мнозинството от членовете на арбитражния трибунал образува кворум, като решенията се вземат със съгласие на двама от арбитрите. Процедурата на арбитражното разбирателство се определя от трибунала. Решението на трибунала е задължително за България и за агенцията.

Изменения на споразумението

Член 23

а) България и агенцията по искане на едната или другата страна се консултират по въпроса за изменение на това споразумение.

b) Всички изменения изискват съгласието на България и агенцията.

с) Измененията на глава I на това споразумение влизат в сила при същите условия, при които влиза в сила самото споразумение.

d) Измененията на глава II от това споразумение могат да се извършват чрез опростена процедура само ако това е в интерес на България.

е) Генералният директор съобщава незабавно на всички страни-членки на агенцията, за всяко изменение в това споразумение.

Влизане в сила и срок на действие

Член 24

Това споразумение влиза в сила в деня, в който агенцията получи от България писмено съобщение за това, че са изпълнени всички изисквания, необходими за влизане в сила на споразумението, установени с Конституцията и други закони на България. Генералният директор незабавно информира всички страни-членки на агенцията, за влизането в сила на това споразумение.

Член 25

Това споразумение е в сила до момента, до който България е участничка в договора.

Глава втора.
Въведение

Член 26

Целта на тази глава от споразумението е да определи процедурите, които ще се прилагат при изпълнение на изискванията за гаранции съгласно глава I на това споразумение.

Цели на гаранциите

Член 27

Целта на гаранциите, изложени в тази глава на споразумението, е своевременното установяване на пренасочване на значителни количества ядрен материал от ядрени дейности за мирни цели към производство на ядрено оръжие или други взривни ядрени устройства или за неизвестни цели, а също така и на задържане на такова пренасочване, поради възможността от ранното му откриване.

Член 28

За постигане на целите, посочени в чл. 27 от това споразумение, отчетът на материала се използва като мярка от първостепенно значение в областта на гаранциите заедно със съхранението и наблюдението като важни допълнителни мерки.

Член 29

Техническото заключение на агенцията от проверката е документ, в който е посочено количеството на неотчетения материал за определен период и границите на точността на посочените количества за всяка зона на материален баланс.

Национална система за отчет и контрол на ядрения материал

Член 30

В съответствие с чл. 7 от това споразумение при своя проверка агенцията изцяло използва системата на България за отчет и контрол за целия ядрен материал, подлежащ на гаранции съгласно това споразумение, като избягва излишното дублиране на дейностите за отчет и контрол.

Член 31

Системата на България за отчет и контрол на целия ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, се основава на структуриране на зони на материален баланс и при необходимост предвижда, както е посочено в допълнителните споразумения, прилагането на мерки, като:

а) изграждане на система за измерване, която позволява да се определят количествата на ядрения материал, получен, произведен, разтоварен, изгубен или иззет по друг начин от инвентарното количество, а също така да се определят инвентарните количества ядрен материал;

b) оценяване прецизността и точността на измерване и определяне неопределеността на измерванията;

c) разработване на процедури за идентификация, наблюдение и оценка на разликите в измерванията на изпращача/получателя;

d) разработване на процедури за определяне на фактически наличното количество на материала;

e) разработване на процедури за оценка натрупването на неизмерими инвентарни количества и неизмерими загуби;

f) създаване на система за отчетна и докладна документация, която да отчита инвентарното количество ядрен материал и промените му за всяка зона на материален баланс, включително внасянето и изнасянето от нея;

g) осигуряване на условия за правилно прилагане на процедурите и мероприятията по отчета;

h) създаване на процедури за представяне на докладите в агенцията в съответствие с чл. 58-68 от това споразумение.

Начало на прилагане на гаранциите

Член 32

Гаранциите по това споразумение не се прилагат при добиването на материала или при обработването на рудата.

Член 33

а) Когато някакъв материал, съдържащ уран или торий, преди да е достигнат стадият на ядреногоривния цикъл, описан в буква "с" от този член, се изнася пряко или косвено в която и да е непритежаваща ядрено оръжие страна, България информира агенцията за количествата, състава и предназначението на този материал, освен ако той се изнася за специфични неядрени цели.

b) Когато някакъв материал, съдържащ уран или торий, преди да е достигнат стадият на ядреногоривния цикъл, описан в буква "с" от този член, се внася, България информира агенцията за количествата, състава и предназначението на този материал, освен ако той не се внася за специфични неядрени цели.

с) Когато някакъв материал, съставът и чистотата на който го правят годен за изработване на гориво или за изотопно обогатяване, излиза от завода или от достигнатия цикъл на обработка, както и ако такъв или друг ядрен материал, произведен на по-късен етап от ядрено-горивния цикъл, се внася в България, този ядрен материал става обект на други процедури по гаранциите, определени в това споразумение.

Прекратяване прилагането на гаранциите

Член 34

а) Прилагането на гаранции към ядрения материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, се прекратява при условията, описани в чл. 11 от това споразумение. В случай че условията на този член не са изпълнени, но България счита, че на настоящия етап извличането от отпадъци на ядрен материал, намиращ се под гаранции, е практически нецелесъобразно или нежелателно, България и агенцията се консултират по прилагането на съответни мерки.

b) Прилагането на гаранции към ядрения материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, се прекратява при условията, определени в чл. 13 от това споразумение, при положение че България и агенцията се съгласят, че такъв ядрен материал е практически невъзстановяем.

Освобождаване от гаранции

Член 35

По молба на България агенцията освобождава от прилагане на гаранции следния ядрен материал:

а) специален делящ се материал, когато същият се използва в количества, измерими в грамове или по-малко от това, в качеството му на чувствителен елемент на контролно-измервателните прибори;

b) ядрен материал, когато същият се използва за неядрена дейност в съответствие с чл. 13 от това споразумение, ако такъв ядрен материал е възобновим;

c) плутоний, с концентрация на изотопа плутоний - 238, превишаващ 80 %.

Член 36

По молба на България агенцията освобождава от прилагане на гаранции подлежащ на гаранции ядрен материал, при условие че общото му количество в България в съответствие с този член във всеки един момент не превишава:

а) като цяло един килограм специален делящ се материал, който може да се състои от един или повече от следните материали:

i) плутоний;

ii) уран с обогатяване 0,2 (20 %) и повече, пресметнато чрез умножаване на неговото тегло и степента на обогатяването му;

iii) уран с обогатяване под 0,2 (20 %) и над обогатяването на природния уран, пресметнато чрез петкратното умножаване на неговото тегло по квадрата на обогатяването му;

b) като цяло, десет метрични тона природен уран и обеднен уран с обогатяване над 0,005 (0,5 %);

c) двадесет метрични тона обеднен уран с обогатяване 0,005 (0,5 %) и по-малко;

d) двадесет метрични тона торий;

или такива големи количества, които могат да бъдат определени от съвета за унифицирано приложение.

Член 37

Когато освободеният от гаранции ядрен материал се обработва или се съхранява на склад заедно с подлежащ на гаранции по това споразумение ядрен материал, се разработва процедура за възстановяване прилагането на гаранциите спрямо него.

Допълнително договаряне

Член 38

Чрез допълнителни споразумения България и агенцията определят начина за прилагане на процедурите по това споразумение до степен, необходима на агенцията да изпълнява ефективно и ефикасно своите задължения в съответствие със споразумението. Допълнителните споразумения могат да бъдат изменяни по взаимно съгласие без изменение на това споразумение.

Член 39

Допълнителните споразумения влизат в сила едновременно с влизането в сила на това споразумение или колкото е възможно по-скоро след това. България и агенцията полагат всички усилия да ги въведат в действие в срок до 90 дни от момента на влизане в сила на това споразумение; удължаването на този срок изисква договаряне между България и агенцията. България незабавно представя на агенцията информацията, отнасяща се до допълнителните споразумения. С влизането в сила на това споразумение агенцията има право да прилага посочените в споразумението процедури за ядрения материал съгласно инвентарния списък по чл. 40 от това споразумение, дори ако допълнителните споразумения още не са влезли в сила.

Инвентарен списък

Член 40

На базата на първоначалния отчет по чл. 61 от това споразумение агенцията съставя единен инвентарен списък на целия, намиращ се в България, ядрен материал, подлежащ на гаранции по това споразумение, независимо от неговия произход и поддържа този инвентарен списък на основата на последващи отчети и резултати от извършените проверки. Копие от инвентарния списък се предоставя на България през съгласувани интервали от време.

Проектна информация за конструкциите

Общи положения

Член 41

Съгласно чл. 8 от това споразумение при обсъждане на допълнителните споразумения на агенцията се представя проектна информация за конструкциите на съществуващите съоръжения. В допълнителните споразумения се определят срокове за предоставяне на проектна информация за конструкциите на нови съоръжения, като тя се предоставя колкото е възможно по-рано преди внасяне на ядрения материал в новото съоръжение.

Член 42

Предоставяната на агенцията проектна информация за конструкциите се отнася за всяко съоръжение и по възможност включва:

а) идентификация на съоръжението с описание на неговите общи характеристики, цели, номинална мощност и географско положение, а също така име и адрес за кореспонденция;

b) описание на общото разположение на съоръжението, вида, местоположението и движението на ядрения материал и общото разположение на важните съставни части на оборудването, което използва, произвежда или обработва ядрения материал;

c) описание на характеристиките на съоръжението, имащи отношение към отчета на материала, съхранението и наблюдението;

d) описание на съществуващите и предлаганите процедури за отчет и контрол на ядрения материал, като се обръща особено внимание на определените от оператора зони на материален баланс, на измерване движението на материала и процедурите за физическа инвентаризация.

Член 43

За всяко отделно съоръжение на агенцията се предоставя друга информация, имаща отношение към прилагането на гаранциите, и по-специално за организирането на отчета и контрола на материала. България предоставя на агенцията допълнителна информация за правилата по охрана на труда и техника на безопасност, които агенцията и нейните инспектори спазват по време на проверките на съоръжението.

Член 44

На агенцията се предоставя за разглеждане проектна информация за изменение на конструкциите, имаща отношение към целите на гаранциите, като агенцията своевременно бива уведомявана за всяка промяна в информацията, предоставена й в съответствие с чл. 43 от това споразумение, за да може при необходимост да се нанесат съответните изменения в процедурите, прилагани по гаранциите.

Цели на разглеждане на проектната информация

Член 45

Проектната информация за конструкциите, предоставяна на агенцията, се използва за:

а) достатъчно подробна идентификация на характеристиките на съоръженията и ядрения материал, имащи отношение към прилагане на гаранциите, с цел улесняване на проверките;

b) определяне зоните на материален баланс, използвани от агенцията за отчетни цели и за избор на ключови точки за измерване, по които ще се определят движението на ядрения материал и инвентарното му количество; при определяне на такива зони на материален баланс агенцията прилага следните критерии:

i) размерът на зоните на материален баланс да зависи от точността, с която се определя материалният баланс;

ii) при определяне на зоните на материален баланс се взема предвид всяка възможност за използване, съхранение и наблюдение с цел да се осигури пълнота при отчитане движението на материала, като се опрости прилагането на гаранциите, за да се съсредоточат усилията за измерване в ключовите точки;

iii) няколко зони на материален баланс, използвани на съоръжението или на отделните площадки, могат да се обединяват в една зона на материален баланс, използвана за отчетни цели от агенцията, когато същата определи, че това е съвместимо с нейните изисквания за проверка;

iv) по молба на България може да се създаде специална зона на материален баланс за определен етап от процеса, засягащ важна търговска информация;

c) установяване на номинален график и процедури за провеждане на физическа инвентаризация на ядрен материал за отчетните цели на агенцията;

d) определяне на изискванията за отчетната документация и отчети и за процедурите за оценка на отчетните документи;

e) определяне изискванията и процедурите за проверка на количествата и разположението на ядрения материал;

f) избор на подходяща комбинация от методики и начини на съхранение и наблюдение, както и ключови точки, където те се прилагат.

Резултатите от обсъждането на проектната информация за конструкциите се включва в допълнителните споразумения.

Повторно разглеждане на проектната информация за конструкциите

Член 46

Проектната информация за конструкциите се преразглежда от гледна точка на изменения в условията на експлоатация, разработване на технологии по гаранциите или на опита по прилагането на процедурите при проверките, с цел промяна на действията, предприемани от агенцията в съответствие с чл. 45 от това споразумение.

Проверка на проектната информация

Член 47

Агенцията в сътрудничество с България може да изпраща инспектори на съоръженията за проверка на проектната информация за конструкцията, предоставена на агенцията, съгласно чл. 41-44 от това споразумение за целите, изложени в чл. 45 от това споразумение.

Информация за ядрения материал, разположен извън съоръжението

Член 48

За ядрения материал, който обикновено се използва извън съоръжението, на агенцията се предоставя при възможност следната информация:

а) общо описание за предназначението на ядрения материал, географското му положение, името на потребителя и адреса за кореспонденция;

b) общо описание на съществуващите и предлаганите процедури за отчет и контрол на ядрения материал, включително организиране отговорността по отчета и контрола на материала.

Агенцията своевременно бива уведомявана за всякакви промени в информацията, предоставена й съгласно този член.

Член 49

Предоставената на агенцията информация съгласно чл. 48 от това споразумение може да се използва в необходимата степен за целите, изложени в букви "b"-"f" на чл. 45 от споразумението.

Система на отчетните документи

Общи положения

Член 50

При създаването на национална система за контрол на материала съгласно чл. 7 от това споразумение България осигурява въвеждането на отчетни документи за всяка зона на материален баланс. В допълнителните споразумения се описват отчетните документи, които трябва да се водят.

Член 51

България прилага мерки за облекчаване достъпа на инспекторите до отчетните документи, особено в случаите, когато те не се водят на английски, испански, руски или френски език.

Член 52

Отчетните документи се съхраняват най-малко в продължение на пет години.

Член 53

При необходимост отчетните документи включват:

а) отчетни документи за материалния баланс за целия ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение;

b) експлоатационни отчетни документи за съоръженията, съдържащи такъв ядрен материал.

Член 54

Системата за измерване, на която се основават отчетните документи, използвани за подготовка на докладите, съответства на най-новите международни норми или им е еквивалентна по качество.

Материално-балансови отчетни документи

Член 55

За всяка зона на материален баланс отчетните документи за материалния баланс отразяват следното:

а) всички изменения на инвентарните количества, за да се осигури възможност за определяне регистрираното количество материал по всяко време;

b) всички резултати от измерванията, които се използват за определяне на наличното количество материал;

c) всякакви уточнения и поправки, направени по изменение на инвентарните, регистрираните и наличните количества материал.

Член 56

Всички промени в инвентарните и наличните количества се отразяват в отчетните документи за всяка партида ядрен материал: идентификация на материала, изходни и партидни данни. Уранът, торият и плутоният, съдържащи се във всяка партида ядрен материал, се водят в отделни отчетни документи. При всяка промяна на инвентарните количества се отбелязва датата на изменението, а при необходимост - изпращащата и получаващата зона на материален баланс или получателят.

Експлоатационни документи

Член 57

При необходимост експлоатационните документи за всяка зона на материален баланс включват:

a) експлоатационните данни за определяне на промените в количествата и състава на ядрения материал;

b) данните, получени в резултат на калибриране на опаковките и контролно-измерителните прибори, взетите проби и анализите, изпълнените процедури за контрол на качеството на измерванията и направените оценки на случайните и систематичните грешки;

c) описание на последователността на действията, предприемани при подготовката и определянето на наличното количество материал с осигуряване на точна и пълна инвентаризация;

d) описание на действията, предприемани за установяване причините и размера на всяка аварийна или неизмерваема загуба, която би могла да възникне.

Система за докладване

Общи положения

Член 58

По отношение на ядрения материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, България предоставя на агенцията доклади съгласно чл. 59-68 от това споразумение.

Член 59

Докладите се подготвят на английски, испански, руски или френски език, с изключение на случаите, когато в допълнителните споразумения не е посочено друго.

Член 60

Докладите се основават на отчетните документи, съставяни съгласно чл. 50-57 от това споразумение, и при необходимост се състоят от отчетни и специални доклади.

Отчетни документи

Член 61

На агенцията се предоставя първоначален отчет за целия ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение. Първоначалният отчет се изпраща от България на агенцията в тридесетдневен срок от последния ден на календарния месец, в който това споразумение влиза в сила, и отразява състоянието към последния ден от този месец.

Член 62

За всяка зона на материален баланс България предоставя на агенцията следните отчетни документи:

а) за измененията на инвентарните количества, отразяващи всички промени в инвентарните количества на ядрения материал; тези отчети се изпращат възможно най-бързо и при всички случаи в срок до 30 дни след края на месеца, в който са настъпили или са установени изменения на инвентарните количества;

b) материално-балансови отчети, отразяващи материалния баланс, основан на инвентарното количество ядрен материал, действително намиращ се в зоната на материален баланс; тези отчети се изпращат възможно най-бързо и във всички случаи в срок до 30 дни след определяне на фактически наличното количество ядрен материал.

Тези отчети се основават на наличните данни към датата на съставянето на доклада и впоследствие могат да бъдат коригирани по съответния ред.

Член 63

Отчетите за измененията на инвентарните количества указват идентификацията и данните за партидата на всяка пратка ядрен материал, датата на промяна на инвентарното количество и при необходимост - изпращащата и получаващата зона на материален баланс или получателя. Тези отчети се съпровождат с кратки справки за:

а) измененията в инвентарните количества на материала, основани на данни от експлоатационните документи и оформени съгласно буква "а" от чл. 57 на това споразумение;

b) предполагаемата програма за експлоатация и в частност определяне на фактически наличното количество материал съгласно допълнителните споразумения.

Член 64

България съобщава за всяко изменение, уточнение и поправки на инвентарното количество материал периодично - във вид на свободно изброяване или за всеки конкретен случай. Данните за измененията на инвентарните количества материал се дават по партиди. Неголеми изменения в инвентарните количества ядрен материал, като например предаване на проби за анализ, могат да се обединяват в една партида и съобщенията за това да се изпращат като за едно изменение на инвентарното количество съгласно допълнителните споразумения.

Член 65

На всеки шест месеца агенцията предоставя на България информация за регистрираните във всяка зона за материален баланс количества ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, която информация се изготвя въз основа на отчетите за изменение на инвентарните количества през този период.

Член 66

Отчетите за материалния баланс, ако между България и агенцията няма друга договореност, включват следните данни:

а) начално налично количество на материала;

b) изменения на инвентарното количество (на първо място увеличаването, а на второ намаляването му);

c) крайно регистрирано инвентарно количество;

d) разминаване в данните на изпращача и получателя;

e) уточнено крайно регистрирано инвентарно количество;

f) крайното налично количество материал;

g) необявен материал.

Информация за наличното количество материал с отделно изброяване на всяка партида и посочване на идентификацията му, както и партидни данни за всяка пратка се прилагат към всеки материално-балансов отчет.

Специални отчети

Член 67

България незабавно представя специални отчети в следните случаи:

а) когато всякакви необичайни аварии или обстоятелства дават основание на България да смята, че е налице или би могла да се очаква загуба на ядрен материал в количества, по-големи от границите, установени за тази цел в допълнителните споразумения;

b) при неочаквано изменение в определените с допълнителните споразумения условия на съхранение в степен, позволяваща неразрешеното изземане на ядрен материал.

Допълнения и пояснения към отчетите

Член 68

По молба на агенцията България предоставя допълнения и пояснения към всеки отчет така, както това е необходимо за целите на гаранциите.

Инспекции

Общи положения

Член 69

Агенцията има право да провежда инспекции, както е предвидено в чл. 70-81 от това споразумение.

Цели на инспекциите

Член 70

Агенцията може да провежда инспекции със специални цели, за да:

a) проверява информацията, съдържаща се в първоначалните отчети за ядрения материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение;

b) идентифицира и проверява изменения в обстановката, които са станали след датата на изпращане на първоначалния отчет;

c) идентифицира и проверява при възможност количеството и състава на ядрения материал в съответствие с чл. 92 и 95 на това споразумение преди износа му от или след вноса му в България.

Член 71

Агенцията може да провежда рутинни инспекции, за да:

а) проверява съответствието между изпратените отчети и наличните в България отчетни документи;

b) проверява местоположението, идентичността, количествата и състава на целия ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение;

с) проверява информацията за възможните причини за съществуването на неотчетен материал, различията в данните на изпращача и получателя и неопределеността в инвентарните отчетни документи.

Член 72

В съответствие с процедурите по чл. 76 от това споразумение агенцията може да провежда специални инспекции:

a) за да провери информацията, съдържаща се в специалните отчети;

b) ако агенцията смята, че предоставената от България информация, включително поясненията и данните от рутинните инспекции, е недостатъчна за агенцията да изпълни своите задължения съгласно това споразумение.

Инспекцията се счита за специална, когато тя е в допълнение на рутинните инспекции по чл. 77-81 от това споразумение или когато се предвижда допълнителен достъп до информация по реда чл. 75 от това споразумение за инспекции за специални цели и рутинни инспекции, или и в двата случая.

Обхват на инспекциите

Член 73

За целите, посочени в чл. 70-72 от това споразумение, агенцията може да:

a) проверява отчетните документи по чл. 50-57 от това споразумение;

b) провежда независими измервания на целия ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение;

c) проверява работата и калибровката на приборите и другото контролно-измервателно оборудване;

d) прилага и използва мерки за наблюдение и съхранение;

e) използва други обективни технически приемливи методи.

Член 74

По смисъла на чл. 73 от това споразумение агенцията може да:

a) проверява, че пробите в ключовите точки на измерване на материално-балансовия отчет се вземат в съответствие с процедурите за вземане на представителна проба, както и за обработката и анализа на пробите и получаване на дубликати от тези проби;

b) проверява, че измерванията на ядрения материал в ключовите точки на измерване на материално-балансовите отчети са представителни, както и калибровката на съответните прибори и оборудване;

c) се договаря при необходимост с България за:

i) извършването на допълнителни измервания и вземането на допълнителни проби за използване от агенцията;

ii) за извършване анализите на стандартните аналитични проби на агенцията;

iii) за използване на съответните абсолютни стандарти при калибровката на приборите;

iv) за други калибровки;

d) организира използването на свое собствено оборудване за независими измервания и наблюдения, както и доставката на това оборудване, ако това е съгласувано и регламентирано в допълнителните споразумения;

e) използва за осигуряване на съхранението на материала свои печати и други идентифициращи и сигнализиращи устройства за достъп в съоръженията, ако това е залегнало в допълнителните споразумения;

f) изпраща пробите, взети за нейни цели.

Достъп за провеждане на инспекции

Член 75

a) За целите, определени в букви "a" и "b" в чл. 70 на това споразумение, и преди определянето в допълнителните споразумения на ключовите точки за измерване инспекторите на агенцията имат достъп до всяко място, където се намира ядрен материал по данни от първоначалните отчети или инспекции.

b) За целите, определени в буква "с" от чл. 70 на това споразумение, инспекторите имат достъп до всяко място, за което е била уведомена агенцията съгласно буква "d", точка "iii" на чл. 91 или буква "d", точка "iii" на чл. 94 от това споразумение.

c) За целите, определени в чл. 71 на това споразумение, инспекторите имат достъп само до ключовите точки на измерване, посочени в допълнителните споразумения, и до отчетната документация, водена по чл. 50-57 от това споразумение.

d) В случаите, когато България прецени, че вследствие на необичайни обстоятелства се налага допълнително ограничаване достъпа на агенцията, България и агенцията незабавно се договарят така, че агенцията да може да изпълни своите задължения по гаранциите при настъпилите ограничения. Генералният директор докладва на съвета за всяко такова споразумение.

Член 76

В случаи, когато се налага провеждането на специални инспекции за целите, определени в чл. 72 от това споразумение, България и агенцията незабавно провеждат съвместни консултации. В резултат на тези консултации агенцията може:

a) да провежда инспекции в допълнение на рутинните инспекции предвидени в чл. 77-81 от това споразумение;

b) по договаряне с България да получи допълнителен достъп до информация или места, освен до определените в чл. 75 от това споразумение; всеки спор по необходимостта за допълнителен достъп се решава в съответствие с чл. 21 и 22 от това споразумение; в случаите, когато от страна на България са необходими и належащи определени действия, се прилага чл. 18 от това споразумение.

Честота и обхват на рутинните инспекции

Член 77

Агенцията при оптимален синхрон свежда до минимум броя, обхвата и продължителността на рутинните инспекции, като ефективно извършва процедурите по гаранциите, описани в това споразумение, и оптимално и най-икономично използва ресурса на наличните си инспектори.

Член 78

Агенцията може да провежда по една рутинна инспекция годишно на съоръженията и на зоните на материален баланс извън съоръженията, които съхраняват или ежегодно произвеждат не повече от пет ефективни килограма ядрен материал.

Член 79

Броят, обхватът, продължителността, графикът и видът на рутинните инспекции на съоръжения, съхраняващи или ежегодно произвеждащи над пет ефективни килограма ядрен материал, се определят така, че максимално възможният инспекционен режим е сведен до необходимите и достатъчни дейности за осигуряване на постоянна информация за движението и инвентарните количества на ядрения материал. Максималните дейности при рутинните инспекции за такива съоръжения се определят, както следва:

a) общият максимален брой на годишните рутинни инспекции за реактори и запечатани складове се определя в границите на една шеста човекогодина на съоръжение;

b) общият максимален брой на годишните рутинни инспекции за съоръжение (с изключение на реактори и запечатани складове с плутоний и уран с обогатяване, по-високо от 5 %) се определя в границите на 30 x ЦЕ човекодни инспекции за година, където Е е инвентарното количество или ежегодната производителност на ядрен материал в ефективни килограми, в зависимост от това кое е повече; максимумът, определен за всяко такова съоръжение, не може да е по-малко от 1,5 човекогодини инспекции;

c) общият максимален брой на годишните рутинни инспекции за съоръжения, които не са обхванати в букви "а" и "b" на този член, се определя в границите на 1/3 човекогодина инспекции плюс 0,4 x Е човекодни инспекции в година за всяко съоръжение (където Е е инвентарното количество или ежегодната производителност на ядрен материал в ефективни килограми, в зависимост от това кое е повече).

България и агенцията могат да се договорят за промяна на максималния брой инспекции, определени в този член, ако съветът реши, че такава промяна е основателна.

Член 80

Критериите, които се използват за определяне на фактическия брой, обхвата, продължителността, програмата и вида на рутинните инспекции за всяко съоръжение в съответствие с чл. 77-79 от това споразумение, включват:

a) формата на ядрения материал, в частност дали ядреният материал е в насипно състояние или като отделни касети; неговия химичен състав, а за уран - дали е с ниско или високо обогатяване и достъпа до него;

b) ефективността на системата за отчет и контрол в България, включваща степента на независимост на операторите на съоръжението от системата за отчет и контрол на България; степента за изпълнение на мерките от България, определени в чл. 31 от това споразумение; оперативността за представяне на докладите в агенцията; тяхното съответствие с независимите проверки, извършвани от агенцията, и количеството и точността при определяне на неотчетения материал, проверяван от агенцията;

c) характеристиките на ядреногоривния цикъл на България, и по-специално броя и вида на съоръженията с ядрен материал, подлежащ на гаранции; характеристиките на тези съоръжения, имащи отношение към гаранциите, и особено степента на съхранение; степента, до която проектът на тези съоръжения улеснява проверката на движението и инвентарното количество на ядрения материал, и степента, до която информацията, постъпваща от различните зони на материален баланс, може да бъде съпоставима;

d) международната взаимозависимост, особено количеството ядрен материал, получаван от или изпращан до други страни за използване или обработка; всяка свързана с това проверка на агенцията, както и в каква степен ядрената дейност в България е взаимосвързана с дейността на други страни;

e) техническите постижения в областта на гаранциите, включително използването на статистически методи и селективно пробовземане при оценка движението на ядрения материал.

Член 81

В случай, когато България смята, че усилията за инспекциите се съсредоточават предимно на определени съоръжения, България и агенцията провеждат консултации.

Уведомяване за инспекции

Член 82

Агенцията предварително уведомява България за посещението на инспекторите в съоръжението или в зоната за материален баланс извън съоръжението за:

a) инспекциите със специални цели, провеждани по буква "с" от чл. 70 на това споразумение, най-малко 24 часа предварително; а за инспекции със специални цели, провеждани по букви "а" и "b" от чл. 70 от това споразумение, както и за дейностите, предвидени в чл. 47 от това споразумение - най-малко една седмица предварително;

b) специалните инспекции, провеждани в съответствие с чл. 72 от това споразумение, възможно най-бързо след консултации между България и агенцията, както това е предвидено в чл. 76 от това споразумение, при което се предполага, че уведомяването за посещението е неразделна част от консултациите;

c) рутинните инспекции, провеждани в съответствие с чл. 71 от това споразумение, най-малко 24 часа предварително за съоръженията, описани в буква "b" от чл. 79 от това споразумение, и за запечатани складове с плутоний или уран с обогатяване над 5% и до една седмица във всички останали случаи.

При уведомяването за инспекции се посочват имената на инспекторите, определените съоръжения и зони на материален баланс извън съоръженията и периодът за провеждане на инспекциите. Ако инспекторите идват от друга държава, агенцията предварително уведомява за мястото и часа на тяхното пристигане в България.

Член 83

Въпреки принципите, описани в чл. 82 от това споразумение, агенцията може без предварително уведомяване да провежда като допълнителна мярка част от рутинните инспекции в съответствие с чл. 79 от това споразумение на принципа за селективно пробовземане. При всички необявени инспекции агенцията отчита експлоатационната програма, предоставена на България, в съответствие с буква "b" от чл. 63 от това споразумение. Освен това при възможност агенцията периодично уведомява България за общата си програма от обявени и необявени инспекции, определяйки срокове, в които те са планирани. При провеждане на необявени инспекции агенцията предприема всички мерки за минимизиране на всякакъв вид практически затруднения за България и за оператора на съоръжението, като отчита съответните условия в чл. 43 и 88 от това споразумение. Аналогично България предприема мерки за облекчаване задачата на инспекторите.

Назначаване на инспектори

Член 84

При назначаването на инспектори се прилагат следните процедури:

a) генералният директор съобщава писмено на България за всяко длъжностно лице на агенцията, което той предлага да се назначи като инспектор за България, посочвайки имената, квалификацията, националността, ранга и всички необходими данни за длъжностното лице;

b) България съобщава на генералния директор дали приема предложението в срок 30 дни след получаването му;

c) генералният директор може да назначи всяко длъжностно лице, прието от България като инспектор за България, като информира страната за това назначение;

d) в отговор на молба от България или по собствена инициатива генералният директор незабавно информира страната за всеки отзован инспектор.

Според предвиденото в чл. 47 от това споразумение и регламентираното с букви "a" и "b" от чл. 70 процедурите по назначаването завършват по възможност до 30 дни след влизането им в сила. В случай, че назначението е невъзможно в рамките на този срок, инспекторите се назначават временно.

Член 85

България издава или преиздава в най-кратки срокове съответните визи за всеки назначен за България инспектор, когато това е необходимо.

Поведение на инспектора и посещение от инспекторите на съоръженията

Член 86

При изпълнение на своите функции, предвидени в чл. 47 и 70-74 от това споразумение, инспекторите избягват създаването на пречки или забавянето на строителството, въвеждането в експлоатация или експлоатацията на съоръженията или нарушаването на тяхната безопасност. В частност инспекторите не управляват сами което и да е съоръжение и не ръководят персонала му при извършването на каквито и да е операции. Ако инспекторите смятат, че в съответствие с чл. 73 и 74 от това споразумение оператор на съоръжението трябва да извършва определени действия, те се обръщат с молба за това.

Член 87

Когато инспекторите се нуждаят от определени услуги, които могат да бъдат оказани от България, включително използване на оборудване при извършване на инспекции, България оказва помощ за такива услуги и за използването на такова оборудване от инспекторите.

Член 88

България има право да изпраща свои представители, които да съпровождат инспекторите по време на тяхната инспекция, при условие, че придружаващите не възпрепятстват по време и чрез каквито и да е средства изпълнението на техните функции.

Заявления на агенцията за извършената проверка

Член 89

Агенцията информира България за:

а) резултатите от инспекциите в срокове, определени в допълнителните споразумения;

b) заключенията, направени в резултат на проверката в България и по-точно чрез удостоверение за всяка от зоните на материален баланс, осъществено възможно най-бързо след определяне на фактически наличното количество материал и приключване на проверката на агенцията, както и след получаване на материалния баланс.

Международно предаване

Общи положения

Член 90

За целите на това споразумение България носи отговорност за ядрен материал, подлежащ на гаранции или за който се изисква прилагането на гаранции по смисъла на това споразумение и подлежащ на предаване по силата на международен договор, в случаите, когато:

a) при внос в България се снема отговорността от страната изпращач, но не по-късно от момента на пристигане на материала по местопредназначение;

b) при износ от България до поемане отговорността от страната получател, но не по-късно от момента на пристигане на материала по местопредназначение.

Заинтересуваните държави се договарят за определяне на момента, от който ще става прехвърлянето на отговорността. България или която и да е друга държава не се разглеждат като носещи отговорност за ядрения материал само на основанието, че този ядрен материал преминава транзитно през/над територията на страната или се превозва със самолети или кораби под неин флаг.

Предаване от България

Член 91

a) България уведомява агенцията за всяко предполагаемо предаване от страната на ядрен материал, подлежащ на гаранции в съответствие с това споразумение, ако изпращаното количество превишава един ефективен килограм или ако в продължение на три месеца в една и съща държава се извършват няколко изпращания на ядрен материал, всяко от които е по-малко от един ефективен килограм, но общото количество надхвърля един ефективен килограм.

b) Агенцията се уведомява след подписване на договора за предаване поне две седмици преди изпращането на ядрения материал.

c) България и агенцията могат да договорят различни процедури за предварително уведомяване.

d) При уведомяването се посочва:

i) идентификация и по възможност предполагаемото количество и състав на предавания ядрен материал, както и изходната зона на материален баланс;

ii) държавата, за която ядреният материал е предназначен;

iii) датата и мястото на подготовката за изпращане на ядрения материал;

iv) примерни дати за изпращане и получаване на ядрения материал;

v) предполагаемата дата и мястото на прехвърляне, от които държавата получател поема отговорността за ядрения материал по това споразумение.

Член 92

Уведомяването по чл. 91 от това споразумение дава възможност на агенцията да проведе при необходимост инспекция със специални цели за идентификация на количеството и състава на ядрения материал преди предаването му от България, като по искане на една от двете страни ядреният материал се запечатва, когато е готов за изпращане. Предаването на ядрения материал обаче не бива да се забавя от предприеманите или набелязаните от агенцията действия в съответствие с това уведомяване.

Член 93

В случай, че в страната получател ядреният материал не подлежи на гаранциите на агенцията, България потвърждава предаването пред агенцията до три месеца, считани от момента на поемане отговорността от държавата получател.

Предаване в България

Член 94

а) България уведомява агенцията за всяко предполагаемо получаване на ядрен материал, който трябва да бъде поставен под гаранции в съответствие с това споразумение, ако предаваното количество надхвърля един ефективен килограм или ако в продължение на три месеца от същата държава трябва да бъдат получени няколко партиди материал, чиито количества за всеки отделен случай са под един ефективен килограм, но общото количество надхвърля един ефективен килограм.

b) Агенцията се уведомява предварително и възможно най-рано за предполагаемото получаване на ядрения материал, но не по-късно от датата, на която България поема отговорността за ядрения материал.

c) България и агенцията могат да се договарят за различни процедури на предварително уведомяване.

d) При уведомяването се посочват:

i) идентификацията и по възможност очакваното количество и състав на ядрен материал;

ii) мястото и вероятната дата за поемане отговорността от България за ядрения материал съгласно това споразумение; и

iii) предполагаемата дата за пристигане, мястото, където ядреният материал трябва да бъде доставен, и предполагаемата дата на разопаковане на ядрения материал.

Член 95

Уведомяването по чл. 94 от това споразумение дава възможност на агенцията да проведе при необходимост специални инспекции за идентифициране и при възможност за проверка количеството и състава на ядрения материал при разопаковането на пратката. Разопаковането на ядрения материал обаче не бива да се забавя от предприеманите или набелязаните от агенцията действия в съответствие с това уведомяване.

Специални доклади

Член 96

В случай, че възникне необичаен инцидент или обстоятелство, което дава основание на България да смята, че има или би могло да има загуба на ядрен материал, включително при значително задържане по време на международно предаване, България изготвя специален доклад съгласно чл. 67 от това споразумение.

Определения

Член 97

За целите на това споразумение:

А. "Уточнение" означава запис в отчетен документ или представен отчет, показващ разликата между данните на изпращача и получателя или неотчетен материал.

B. "Ежегодна производителност" означава за целите, определени в чл. 78 и 79 от това споразумение, количеството ядрен материал, ежегодно предавано от съоръжение, работещо на номинална мощност.

C. "Партида" означава част от ядрения материал, с която се борави като единица за измерване за целите на отчета в ключова точка на измерване, за която съставът и количеството се определят с помощта на единен комплект спецификации или измервания. Ядреният материал може да бъде в насипна форма или като отделни касети.

D. "Данни за партидата" означават общото тегло на всеки елемент на ядрения материал и в случая с плутоний и уран при необходимост - изотопния състав. Единиците на измерване са:

a) грамове, за съдържащия се плутоний;

b) грамове, за общото количество уран и грамове, за съдържащия се уран-235 плюс уран-233 за урана, обогатен по тези изотопи;

c) килограми, за съдържащия се торий, естествения уран или обеднения уран.

За целите на отчета теглото на отделните касети на партидите се сумират дотогава, докато бъдат закръглени до най-близкото цяло число.

E. "Регистрирано инвентарно количество в зоната на материален баланс" означава алгебричната сума на фактически наличното количество материал в тази зона на материален баланс по данни от последното определяне и всички изменения на инвентарните изменения, настъпили след физическата инвентаризация.

F. "Поправка" означава запис в отчетен документ или отчет, с който се поправя допусната грешка или се отразява по-точно измерване на количество, записано по-рано в този отчетен документ или отчет. Всяка поправка трябва да посочва записа, до който се отнася.

G. "Ефективен килограм" означава специална единица, използвана за целите на гаранциите. Количеството ядрен материал в ефективни килограми се получава по пътя на измерване, а именно:

a) за плутония - на неговото тегло в килограми;

b) за уран с обогатяване 0,01 (1 %) и по-високо - на неговото тегло в килограми, умножено по квадрата на обогатяването му;

c) за уран с обогатяване, по-малко от 0,01 (1 %) и повече от 0,005 (0,5 %) - на неговото тегло в килограми, умножено по 0,0001;

d) за обеднен уран с обогатяване 0,005 (0,05 %) или по-ниско и за торий - на неговото тегло в килограми, умножено по 0,00005.

H. "Обогатяване" означава отношението на сумираното тегло на изотопите на уран-233 и уран-235 към теглото на целия уран, за който се отнася.

I. "Съоръжение" означава:

a) реактор, критично съоръжение, завод за обработка, завод за производство, завод за преработка, завод за разделяне на изотопите или отделен склад;

b) всяко друго място, където обикновено се използва ядрен материал в количества над един ефективен килограм.

J. "Изменение на инвентарните количества" означава увеличаване или намаляване в партидата на ядрения материал в зоната на материален баланс; такова изменение включва един от следните случаи:

a) увеличаване:

i) внос;

ii) вътрешнодържавно получаване; постъпления от други зони на материален баланс, постъпления от сфери, чиито дейности (не мирни) не се намират под гаранции, или постъпления

в момента на започване на прилагането на гаранциите;

iii) ядрено производство; производство на специален делящ се материал в реактора;

iv) възстановяване; възобновяване прилагането на гаранциите за ядрен материал, който по-рано е бил освободен от гаранции във връзка с неговото използване или количества;

b) намаление:

i) износ;

ii) вътрешнодържавни изпращания: изпращане в други зони на материален баланс или изпращане за дейности, които не се намират под гаранции (дейности не за мирни цели);

iii) ядрена загуба; загуба на ядрен материал вследствие на неговите превръщания в друг елемент (елементи) или изотоп (изотопи) в резултат на ядрени реакции;

iv) измерване на невъзвратими загуби: ядрен материал, който е измерен или оценен на база на измерванията или се съхранява така, че неговото по-нататъшно използване е нецелесъобразно;

v) съхранявани отпадъци: ядрен материал, получен в резултат на обработка или технологична авария и който засега се приема за невъзстановим, но се съхранява;

vi) освобождаване: освобождаване на ядрен материал от гаранции във връзка с неговото използване или количества;

vii) други загуби: например аварийни загуби (т.е. безвъзвратни и непреднамерени загуби на ядрен материал в резултат на технологична авария) или кражба.

K. "Ключова точка на измерване" означава мястото, където ядреният материал се намира в такава форма, че може да бъде измерен и идентифициран за определяне на движението му или инвентарното му количество. Ключовите точки на измерване следователно включват (но не се ограничават със) вкарване и изкарване на материал (включително измерени безвъзвратни загуби) и складове в зоните на материален баланс.

L. "Човекогодина инспекция" за целите, изложени в чл. 79 от това споразумение, означава 300 човекодни инспекция. Човекоден инспекция означава деня, през който един инспектор има достъп по всяко време до съоръжението, общото време на който не надхвърля осем часа.

M. "Зона на материален баланс" означава зона в ядрено съоръжение или извън него, където:

a) количеството ядрен материал при всяко преместване в зоната или извън нея може да бъде определено;

b) фактически наличното количество материал във всяка зона на материален баланс може да бъде определено при необходимост в съответствие с установените процедури така, че за целите на гаранциите на агенцията да може да се установи материалният баланс.

N. "Неотчетен материал" означава разликата между регистрираните и фактически наличните количества материал.

O. "Ядрен материал" означава всеки изходен или всеки специален делящ се материал, както това е дефинирано в чл. XX от устава. Терминът "изходен материал" не се интерпретира като приложим към руда или руднични отпадъци. Всяко определение, дадено на съвета на управляващите в съответствие с чл. XX от устава, след влизане в сила на това споразумение, което ще съдържа допълнение към списъка на материалите, разглеждани в качеството им на изходни или специално делящи се материали, влиза в сила по това споразумение само след приемане от България.

P. "Фактически налично количество материал" означава сумата на всички измерени или направени оценки за количествата ядрен материал в партидите, фактически налични в дадения момент в зоната на материален баланс и получени в съответствие с установените процедури.

Q. "Различия в данните на изпращача и получателя" означава различия между количествата ядрен материал в партидата, съобщени от изпращащата зона на материален баланс и измерените в получаващата зона на материален баланс.

R. "Изходни данни" означават тези данни, които се регистрират по време на измервания или калибровки или се използват за извеждане на емпирически взаимовръзки, определящи ядрения материал и показващи данните на партидите. Изходните данни могат да включват например теглото на съединенията, коефициентите на обработка за определяне теглото на елементите, специфичното тегло, концентрацията на елементите, изотопните съотношения, взаимовръзката между обема и показанията на прибори и взаимовръзката между произведения плутоний и изработената енергия.

S. "Ключово място" означава мястото, избрано в процеса на изучаване на проектната информация, където при нормални условия и съчетано с информацията от всички ключови места, взети заедно, се получава и проверява необходимата и достатъчната информация за прилагане на мерките по гаранциите; ключовото място може да включва всяко място, където се провеждат ключови измервания, свързани с материално-балансовия отчет, и където се прилагат мерки за съхранение и наблюдение.

Съставено във Виена на 21 януари 1972 г. в два еднообразни екземпляра на руски език.

ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПРОТОКОЛ

ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПРОТОКОЛ КЪМ СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА АГЕНЦИЯ ПО АТОМНА ЕНЕРГИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГАРАНЦИИТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ДОГОВОРА ЗА НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЯДРЕНОТО ОРЪЖИЕ


(Отделен като самостоятелен акт)

Промени настройката на бисквитките