Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 12 от 9.II

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА КОНФЕДЕРАЦИЯ ШВЕЙЦАРИЯ ЗА ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА КОНФЕДЕРАЦИЯ ШВЕЙЦАРИЯ ЗА ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ПЕРИОДА 1996 - 2000 Г.

Обн. ДВ. бр.12 от 9 Февруари 2001г.

Приложение № 1, 2000 г.

1. Подкрепа на общини Фаза II

Продължителност: 1996-2000 г.

Стойност: 2 690 000 швейцарски франка

1.1. Сътрудничество с общините Трявна, Габрово, Априлци, Севлиево, Троян, Тетевен. Швейцарски общини установяват директни контакти с български общини и си сътрудничат в различни сектори и дейности. Български партньор: български общини и регионални общински асоциации. Швейцарски партньор: общините Brienz, Thun, Zweisimmen, Frutigen, Kandersteg и Ostermundigen; швейцарска фондация Интер-Асист.

1.2. Сътрудничество с болниците в Трявна, Габрово, Априлци, Троян, Тетевен. Швейцарски болници установяват директни контакти с български болници и си сътрудничат в различни дейности и сектори. Български партньор: български общини и болници и регионални здравни асоциации. Швейцарски партньор: болници от Thun, Zweisimmen, Interlaken, Frutigen, Erlenbach, швейцарска фондация Интер-Асист.

1.3. Програма за туризъм в региона на Стара планина и с общините в Трявна, Севлиево, Габрово, Априлци, Троян, Тетевен. Опитът на швейцарски туристически райони се предава на български туристически райони. Български партньор: български общини и общински и регионални туристически асоциации. Швейцарски партньор: общините Brienz, Thun, Zweisimmen, Frutigen, Kandersteg, Ostermundigen, швейцарска фондация Интер-Асист.

1.4. Сътрудничество със специализирани училища в Трявна, Априлци, Троян, Тетевен. Български партньор: български общини. Швейцарски партньор: швейцарска фондация Интер-Асист.

1.5. Езикови курсове в общините Трявна, Априлци, Тетевен. Обучение с модерни методи по английски, немски и френски език за възрастни, вечерни курсове. Български партньор: български общини. Швейцарски партньор: швейцарска фондация Интер-Асист.

1.6. Инфраструктурна програма в общините Априлци, Троян и Габрово съдейства на общините да идентифицират проблемите си, да подготвят изпълними програми и да набират средства за осъвременяване на тяхната инфраструктура. Български партньор: български общини и регионални и общински асоциации. Швейцарски партньор: общините Zweisimmen, Kandersteg, Ostermundigen и Thun; швейцарска фондация Интер-Асист.

2. Общински форуми

Продължителност: 2000-2001 г.

Стойност: 360 000 швейцарски франка

Подкрепа за организирането на граждански форуми в шест общини. Форумите се свикват десет пъти за период една година. Администрация, неправителствени организации, групи на граждани, както и представители на частния сектор взимат участие във форумите. Целта на форумите е да изработят проекти, които да бъдат реализирани и финансирани от външни донори, както и със собствени средства на местните институции с възможно най-широка подкрепа от страна на населението. Български партньори: общините Тетевен, Троян, Априлци, Габрово, Севлиево и Трявна, различни български консултанти. Швейцарски партньори: фондация Syntropie.

3. Подкрепа на МСП (малки и средни предприятия) в Стара планина II

Продължителност: 1999-2001 г.

Стойност: 835 000 швейцарски франка

Съдействие при създаване на Център за развитие на бизнеса в Ловеч, целящ приоритетна подкрепа на МСП от планинската област от региони Ловеч, Габрово и Велико Търново, произвеждащи храни и услуги в аграрния сектор. Центърът ще работи в три основни области: бизнесконсултиране, финансово консултиране и технологична помощ. Български партньор: фондация ФАЕЛ II, частни кооперации и дружества с ограничена отговорност (ООД). Швейцарски партньор: различни консултантски фирми.

4. Устойчиво земеделие

Продължителност: 1996-2000 г.

Стойност: 1 250 000 швейцарски франка

Подпомагат се земеделците за оптимизиране използването на съществуващите фактори за производство, за да бъдат оптимално подготвени за предизвикателствата на пазарната икономика. Предоставят се малки кредити в левове, които ще бъдат възстановявани и внасяни в револвиращ фонд за бъдещи проекти. Български партньор: Швейцарската фондация за подпомагане на устойчивото земеделие в България, банка "ОББ", общините Карлово, Калофер, Априлци, Рибарица, Севлиево и работещите в селското стопанство към тези общини. Швейцарски партньор: Институт за биологични изследвания в селското стопанство (RIOA), Creaconsult.

5. Кредитна схема за МСП и фермерите-производители на органични продукти

Продължителност: 1999-2001 г.

Стойност: 1 550 000 швейцарски франка

Проектът цели осигуряване на малки кредити за МСП от планинските области в региони Ловеч, Габрово и Велико Търново, произвеждащи храни и доставящи услуги в земеделието, както и за фермери, използващи техника за производство на органична земеделска продукция. Български партньор - банка "ОББ", частни кооперации и дружества с ограничена отговорност (ООД). Швейцарски партньор: Координационно бюро.

6. Земеделска програма в Белене

Продължителност: 1996-2000 г.

Стойност: 300 000 швейцарски франка

Целта на проекта е да подпомага фермери от региона на Белене. Ще бъде основан Център за услуги като алтернатива на предишните кооперативи. Центърат за услуги предоставя на фермерите достъп до машини, консултантски услуги и обучение. Български партньор: Община - Белене, Католическа епархия в Русе, Каритас - Русе. Швейцарски партньор: Caritas - Швейцария, Lucerne.

7. Българо-швейцарска програма за опазване на биологичното разнообразие, фаза II

Продължителност: 1998-2000 г.

Стойност: 2 000 000 швейцарски франка

Втора фаза от програмата за опазване на природата и биологичното разнообразие. Съвместно с Националната служба за защита на природата (NNPS) да помогне в защитата на някои области и да обучи обществеността в този аспект. Български партньор: Министерството на околната среда и водите, както и други министерства, фондация BSBCP, местни неправителствени организации. Швейцарски партньор: Pro Natura в сътрудничество с други неправителствени организации.

8. Българо-швейцарска програма за горите

Продължителност: 1996/1997-2000 г.

Стойност: 2 650 000 швейцарски франка

Поддържаща програма за Националния съвет по горите към Министерството на земеделието и горите, състояща се от два проекта: 1) устойчиво управление на горите; 2) мониторинг на горските екосистеми. Български партньори: Министерството на земеделието и горите, Катедрата по управление на горите към Лесотехническия университет, Институтът за изследване на горите към БАН. Швейцарски партньор: Швейцарски технологичен институт - Цюрих, Институт за приложна растителна биология в Schoenenbuch и Habitat в Uznach.

9. Проект "Национален парк Пирин"

Продължителност: 1998-2000 г.

Стойност: 700 000 швейцарски франка

Помощна програма за Министерството на околната среда и водите за устойчиво управление на Националния парк Пирин, включваща помощ при подготовката на план за управление на парка, създаване на информационни центрове и обучение на кадри, отговарящи за управлението на парка. Български партньор: Министерството на околната среда и водите, Българският туристически съюз, различни неправителствени организации, местни власти. Швейцарски партньор: Habitat, Klaus Robin-Gerbert.

10. Култура

Продължителност: 1998-2001 г.

Стойност: 1 390 000 швейцарски франка в рамките на регионалната програма

Като част от програмата, включваща цяла Централна и Източна Европа, проектът подпомага българската творческа общност. В София е създадено бюро за администриране на програмата. Български партньор: множество български институции и творци; швейцарски партньор: Pro Helvetia Arts Council of Switzerland (за културен обмен между Изтока и Запада).

11. Подобряване на медицинското болнично обслужване

Продължителност: 1998-2000 г.

Стойност: 1 300 000 швейцарски франка

Трансфер на ноу-хау и повишаване на качеството на медицинското оборудване. Български партньор: болниците в Добрич, Лом, Балчик, Университетската болница и Психиатричната университетска клиника във Варна. Швейцарски партньор: "Н+": Швейцарска асоциация на болничните заведения, кантонални болници в Schaffhausen, Uznach, Zug, Wetzikon, кантонална психиатрична клиника в Liestal, Училище за социални и педагогически проучвания, Inselspital.

12. Подкрепа за Националния здравноосигурителен фонд

Продължителност: 2000-2001 г.

Стойност: 3 060 000 швейцарски франка

Проектът допринася за запознаването със задължителното здравно осигуряване чрез обучение и консултации за средните и старшите управленски кадри в Националния здравноосигурителен фонд. Ключовите въпроси са тези за бюджета, управлението на персонала, контрола върху качеството и информацията. Този проект се осъществява в координация със Световната банка. Български партньори: Националният здравноосигурителен фонд, Министерството на здравеопазването. Швейцарски и чуждестранни партньори: различни експерти и консултантски фирми.

13. Лечение на болести, предавани по полов път, и предотвратяване на СПИН

Продължителност: 2000-2001 г.

Стойност: 250 000 швейцарски франка

Насърчаване на ранното диагностициране и амбулаторното лечение на болестите, предавани по полов път, използвайки възможностите на болничното картотекиране. Целта на проекта е да се намали стойността на лечението, да се увеличи податливостта на пациентите на лечение, да се намалят ненужните прегледи и хоспитализация, да се увеличат обсегът и ефикасността на лечението. Главната цел на проекта е да се подобри кондицията на пациента и да се полагат грижи за запазване на неговото достойнство в частност, като се съхрани тайната на самоличността на подложения на лечение пациент. Български партньор: Министерството на здравеопазването, Медицинската академия. Швейцарски партньор: Лекари без граници - Швейцария.

14. Красиво Велико Търново

Продължителност: 1999-2001 г.

Стойност: 825 000 швейцарски франка

В подкрепа на програмата "Красива България", започната от Програмата на ООН за развитие (UNDP), швейцарската помощ се предоставя на гр. Велико Търново. Ще се създадат временни работни места и ще бъдат реставрирани определен брой сгради с културно значение. В допълнение ще бъде предоставена помощ за развитие на туристически дейности. Партньори: Програмата на ООН за развитие (UNDP), гр. Велико Търново.

15. Красиво Търговище

Продължителност: 2000-2001 г.

Стойност: 1 060 000 швейцарски франка

В подкрепа на програмата "Красива България", започната от Програмата на ООН за развитие (UNDP), швейцарската помощ се предоставя на гр. Търговище. Ще се създадат временни работни места и ще бъдат реставрирани определен брой сгради с културно значение. В допълнение ще бъде предоставена помощ за развитие на туристически дейности. Партньори: Програмата на ООН за развитие (UNDP), гр. Търговище.

16. Помощ за профсъюзите

Продължителност: 1996-2000 г.

Стойност: 837 000 швейцарски франка

Принос към реформиране на структурата на профсъюзите. Български партньор - КТ "Подкрепа". Швейцарски партньор - Швейцарска конфедерация на профсъюзите.

17. Малки проекти на Посолството на Конфедерация Швейцария в София

Продължителност: 1999-2000 г.

Планирани са дейности в различни сектори (култура, социално дело, образование). Български партньор - съобразно всеки отделен проект.

18. Научни проекти

Продължителност: 1996-2000 г.

Сътрудничество в областта на науката и изследователската дейност със страни от Централна и Източна Европа и държави с наскоро обявена независимост. Връзки между швейцарски и съответни институции, научни и изследователски групи: тези връзки целят да предоставят ноу-хау, обучение, оборудване и инфраструктура от съществено значение, също и да спомогнат на и да създават контакти и партньорства. Програмата е разделена на съвместни проекти, институционално партньорство между швейцарски университети и съответни академични институции и сътрудничество между Швейцарската национална научна фондация (SNSF) и съответни спонсориращи агенции с подобни структури и цели. Швейцарски партньор: Швейцарска национална научна фондация (SNSF).

19. Нови проекти

Допълнителни проекти, одобрени през 1999 г., могат да се договарят между Министерството на икономиката и Посолството на Конфедерация Швейцария в София чрез размяна на писма. Такива писма, в които са посочени българските и швейцарските партньори и позоваващи се на този параграф, ще се считат неразделна част от това приложение.

Промени настройката на бисквитките