УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА АГЕНЦИЯТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ
УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА АГЕНЦИЯТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ ОТ 2001 Г.
Обн. ДВ. бр.33 от 4 Април 2001г., отм. ДВ. бр.75 от 2 Август 2002г.
Загубил значение -виж § 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 163 на Министерския съвет от 24 юли 2002 г. за одобряване на Устройствен правилник на Агенцията за приватизация - ДВ, бр. 75 от 2 август 2002 г., в сила от 2 август 2002 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕHИЯ
Чл. 1. С правилника се уреждат основните въпроси, свързани с организацията на работа на Агенцията за приватизация, наричана по-нататък "агенцията", структурата, съставът и функциите на нейната администрация.
Чл. 2. (1) Агенцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София и с регионални бюра в страната.
(2) Бюджетната издръжка на агенцията е отделна от приходите и разходите, свързани с приватизацията на държавните предприятия.
Чл. 3. Агенцията е организирана в дирекции, които осъществяват дейност съгласно законите и правилника. Те подпомагат Надзорния съвет и Изпълнителния съвет при осъществяване на правомощията им, осигуряват технически дейността им и извършват дейности по административното обслужване на юридическите лица и гражданите.
Глава втора.
ПРАВОМОЩИЯ НА АГЕНЦИЯТА
Раздел I.
Общи положения
Чл. 4. Агенцията е държавен орган към Министерския съвет за организиране и контрол на приватизацията на държавните предприятия и за осъществяване на приватизацията в случаите, предвидени в Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия (ЗППДОбП).
Чл. 5. Органи на управление на агенцията са:
1. Надзорният съвет;
2. Изпълнителният съвет.
Раздел II.
Правомощия на агенцията
Чл. 6. Агенцията като специализиран орган за осъществяване на приватизационния процес чрез своите органи изпълнява следните функции:
1. осъществява дейност по подготовката за приватизация и сключва договори за обекти от нейната компетентност, както и извършва подготовката и необходимите процедури до етап подписване на договор за обекти, за които орган по чл. 3 ЗППДОбП е Министерският съвет;
2. участва в разработването на стратегии за приватизация на обекти;
3. упълномощава при необходимост други лица за осъществяване на приватизационната процедура съгласно чл. 3, ал. 4 ЗППДОбП;
4. периодично изготвя анализи и прогнози за състоянието и перспективите на приватизацията в Република България;
5. провежда активен маркетинг във връзка с приватизационните проекти;
6. дава становища за преобразуване на държавни предприятия в еднолични търговски дружества;
7. осъществява функциите по реализиране на административно-наказателната отговорност по ЗППДОбП;
8. разглежда искания на кредитори за придобиване на собственост на държавни или общински предприятия срещу дълг на предприятието;
9. съвместно с Министерството на околната среда и водите възлага изготвянето на екологични експертизи и оценки на въздействието върху околната среда на предприятията в процес на приватизация.
Чл. 7. Агенцията осъществява контрол за изпълнението на задълженията по сключените от нея приватизационни договори.
Чл. 8. Агенцията осъществява следните функции по координацията и методическото ръководство на приватизационния процес в Република България:
1. изготвя проект на годишната програма за приватизация и след одобряване от Надзорния съвет представя програмата в Министерския съвет;
2. изготвя отчет за изпълнението на годишната програма за приватизация;
3. по искане на другите органи по чл. 3, ал. 1 ЗППДОбП дава становища във връзка с подготовката и сключването на приватизационни сделки;
4. разработва проекти на нормативни актове във връзка с приватизацията;
5. организира взаимодействието с другите държавни органи във връзка с приватизацията;
6. осъществява взаимодействие с Центъра за масова приватизация по организацията на централизираните публични търгове;
7. подготвя типови договори за възлагане на оценки;
8. определя изискванията, на които следва да отговарят провежданите курсове за оценители, одобрява програмите, периодично проверява квалификацията на кандидатите и издава лицензите на оценителите;
9. създава специализиран софтуер за нуждите на приватизационния процес в Република България;
10. създава и поддържа регистър на приватизационните сделки за държавни предприятия.
Раздел III.
Отношения на агенцията с други държавни органи и със средствата за масово осведомяване
Чл. 9. Агенцията:
1. взаимодейства с министрите и другите органи на изпълнителната власт за провеждане на единната държавна политика;
2. дава становища по проекти на нормативни актове, разработени от органите на изпълнителната власт;
3. представя за одобряване от Министерския съвет предвидените в ЗППДОбП и в правилника програми, отчети, стратегии, становища и предложения за решения, свързани с приватизационния процес.
Чл. 10. Агенцията информира обществеността и осигурява публичност и прозрачност на извършваните от нея дейности във връзка с приватизацията и контрола по изпълнението на приватизационните договори.
Глава трета.
НАДЗОРЕН СЪВЕТ
Чл. 11. Надзорният съвет се състои от 7 членове, които се избират и се освобождават от Народното събрание.
Чл. 12. (1) Членовете на Надзорния съвет избират помежду си председател. Председателят на Надзорния съвет е официален негов говорител. При отсъствие на председателя неговите функции се поемат от най-възрастния член на Надзорния съвет.
(2) Председателят на Надзорния съвет:
1. свиква заседанията на съвета;
2. определя дневния ред;
3. изисква информация от съответните органи и длъжностни лица, свързана с функциите на съвета и с обсъжданите приватизационни сделки.
(3) Всеки член на Надзорния съвет може да прави предложение за освобождаване на председателя и за избор на нов председател. Предложението за освобождаване на председателя на Надзорния съвет се включва задължително в дневния ред за следващото заседание на съвета.
Чл. 13. (1) Заседанията на Надзорния съвет могат да се провеждат, когато на тях присъстват повече от половината от състава му.
(2) Hадзорният съвет заседава по определен от председателя и предварително оповестен дневен ред. Периодичността на заседанията е в зависимост от характера и обема на текущата работа на агенцията. Материалите за дневния ред, свързани с вземане на решение от Надзорния съвет, се представят на членовете най-малко 3 дни преди заседанието в писмен вид или на магнитен носител, освен ако Надзорният съвет реши друго.
(3) Надзорният съвет гласува предложения за включване на точка в дневния ред, направени от всеки член на Надзорния съвет, както и от Изпълнителния съвет.
(4) На следващото заседание на съвета задължително се разглеждат въпросите, които не са били обсъдени на предходното заседание.
Чл. 14. (1) На заседанията на Надзорния съвет могат да бъдат канени членовете на Изпълнителния съвет, органите по чл. 3 ЗППДОбП или техни представители.
(2) За въпросите, по които следва да докладва пред Надзорния съвет, Изпълнителният съвет трябва да бъде уведомен най-малко 3 работни дни преди заседанието.
Чл. 15. (1) За всяко заседание на Надзорния съвет се води протокол, който се подписва от присъствалите членове до края на следващия работен ден.
(2) Протоколите се съставят в два еднакви екземпляра от определен от Надзорния съвет служител и се завеждат по отделна партида в специален регистър на агенцията. Съхраняването им се извършва от същия служител и от дирекция "Административно-правно и информационно обслужване и финансово-стопански дейности".
Чл. 16. (1) По въпросите от своята компетентност Надзорният съвет се произнася с решения.
(2) Надзорният съвет приема решение, ако за него са гласували повече от половината от неговите членове.
(3) Извлечения от решенията на Надзорния съвет се предоставят на Изпълнителния съвет до един работен ден от подписването на протокола, с който са взети. Решенията на Надзорния съвет се съобщават от агенцията писмено на заинтересуваните лица до 3 работни дни.
(4) Всеки член на Надзорния съвет, гласувал против взетото решение, оформя особеното си мнение писмено. Особените мнения се прилагат към протокола от заседанието.
Чл. 17. (1) Hадзорният съвет:
1. разработва устройствен правилник на агенцията и го представя за приемане от Министерския съвет;
2. определя основните насоки на дейността на агенцията в съответствие със ЗППДОбП;
3. одобрява проекта на годишния бюджет на агенцията, както и годишния отчет за изпълнението на приватизационната програма;
4. одобрява приватизационни договори, сумата по които е над 3 000 000 лв.;
5. установява общите правила и условията за назначаване на служителите на агенцията, включително тяхното заплащане;
6. приема всяко тримесечие отчета на изпълнителния директор за дейността на агенцията;
7. определя регионалните бюра и утвърждава началниците им;
8. упражнява контрол на всички етапи от подготовката и сключването на приватизационните сделки от агенцията;
9. по искане на органите по чл. 3, ал. 1, т. 1 ЗППДОбП може да дава становища по въпроси във връзка със сключването и подготовката на приватизационни сделки;
10. осъществява следприватизационен контрол по приватизационните сделки за държавни предприятия и за акции и дялове - собственост на държавата в търговски дружества;
11. одобрява вътрешни правила за разходване на средства от фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавните предприятия към агенцията и правила за допълнително материално стимулиране на служителите на агенцията;
12. изпълнява и други функции и правомощия, произтичащи от закона.
(2) При изпълнение на задълженията си по ал. 1, т. 8, 9 и 10 Надзорният съвет дава задължителни указания на Изпълнителния съвет и становища на другите органи по чл. 3, ал. 1, т. 1 ЗППДОбП. Задължителните указания към Изпълнителния съвет съдържат кратки мотиви.
(3) Изпълнението на задължението по ал. 1, т. 10 се извършва по инициатива на Надзорния съвет или по писмено искане на заинтересувани лица или други държавни органи. Надзорният съвет се сезира от негов член писмено или с мотиви, вписани в протокола от заседанието.
(4) За изпълнение на задължението по ал. 1, т. 10 органите по чл. 3, ал. 1 ЗППДОбП в 7-дневен срок от писменото уведомление представят на Надзорния съвет исканите от него информация и документи.
Чл. 18. (1) В изпълнение на правомощията си по чл. 17, ал. 1 членовете на Надзорния съвет могат по всяко време да получават копие от интересуващата ги документация. Искането се прави с писмена заявка до Изпълнителния съвет.
(2) Служителите на агенцията не могат да откажат на член на Надзорния съвет лично да го информират във връзка с подготовката и сключването на приватизационни сделки.
(3) Когато служителите от администрацията на агенцията докладват на Надзорния съвет по конкретни сделки, те подписват декларация, че описът на документацията, съпътстваща сделката, съдържа всички известни им документи, постъпили в агенцията.
Чл. 19. (1) Членовете на Надзорния съвет не могат да заемат друга платена длъжност, както и да получават възнаграждение по граждански договор освен в случаите, когато упражняват научна или преподавателска дейност.
(2) Членовете на Надзорния съвет и членовете на техните семейства нямат право да придобиват имущества, дялове или акции в предприятия, когато са участвали в подготовката и сключването на приватизационните сделки по време на техния мандат и в едногодишен срок след изтичането или прекратяването му, освен когато имат право на преференциално участие в случаите по чл. 5, ал. 2 ЗППДОбП или при участие в централизирани публични търгове.
(3) Членовете на Надзорния съвет при встъпването си в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 2 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.
Чл. 20. Възнагражденията на членовете на Надзорния съвет се определят от Министерския съвет.
Чл. 21. (1) Надзорният съвет изготвя план за годишните отпуски на своите членове, съобразен с трудовото законодателство, който приема на свое заседание.
(2) Надзорният съвет разрешава ползването на отпуск извън предвидения график при искане на член на Надзорния съвет да ползва такъв.
Чл. 22. Членовете на Надзорния съвет могат да бъдат командировани в страната по решение на Надзорния съвет, без да се издава заповед за командироване. За командировките се изготвят тримесечни отчети, които се утвърждават от Надзорния съвет.
Глава четвърта.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 23. (1) Изпълнителният съвет се състои от трима членове - изпълнителен директор и двама заместник изпълнителни директори, които се назначават и се освобождават от Министерския съвет.
(2) Изпълнителният съвет организира и ръководи дейността на агенцията съобразно ЗППДОбП и решенията на Надзорния съвет.
Чл. 24. (1) Изпълнителният директор представлява агенцията. Изпълнителният директор организира и ръководи дейността на Изпълнителния съвет и го свиква на заседания.
(2) Правомощията на изпълнителния директор в негово отсъствие от страната или когато ползва законоустановен отпуск, се изпълняват от определен със заповед за всеки конкретен случай заместник изпълнителен директор.
Чл. 25. (1) Агенцията чрез Изпълнителния съвет приема решения:
1. за откриване на процедура за приватизация на:
а) дялове и акции - собственост на държавата, от търговски дружества, ако балансовата стойност на дълготрайните им активи към
31 декември 1997 г. надхвърля 1 млн. лв.;
б) собствеността на цели предприятия, обособени части и незавършени обекти на строителството, които съгласно ЗППДОбП са от нейната компетентност;
в) държавни предприятия и акции и дялове - собственост на държавата, в търговски дружества, определени в годишната приватизационна програма по чл. 2, ал. 2 ЗППДОбП и след одобряване от Министерския съвет;
г) обособени части от добивни дружества, за които е взето решение за прекратяване с ликвидация, които съгласно ЗППДОбП са от нейната компетентност;
2. за упълномощаване на трети лица за осъществяване на приватизационни процедури;
3. за одобряване на програми за приватизация и приватизационни стратегии извън тези по чл. 2, ал. 8 и 9 ЗППДОбП;
4. за предлагане на списък на държавни предприятия или обособени части от тях, при приватизацията на които не се допуска плащане с непарични средства, съгласно чл. 2, ал. 10 ЗППДОбП;
5. по предложения за приватизация в случаите, когато агенцията не е орган по чл. 3 ЗППДОбП;
6. за предлагане на Надзорния съвет размера на възнагражденията на консултантите по приватизационните сделки;
7. за определяне на допълнително материално стимулиране на служителите на агенцията в съответствие с приетите от Надзорния съвет правила за допълнително материално стимулиране;
8. за одобряване на отчета за дейността на агенцията;
9. за определяне на начина за извършване на продажбата на дялове и акции - собственост на държавата, от търговски дружества и обособени части от държавни предприятия;
10. за даване на разрешение на търговските дружества с 50 и над 50 на сто държавно участие с прието решение за приватизация, за които орган по чл. 3 ЗППДОбП е агенцията, за извършване на разпоредителни сделки с дълготрайни активи на предприятието, за сключване на договори за дялово участие, наем, съвместна дейност, обезпечаване на вземания и сключване на договори за кредит;
11. за даване на съгласие за преобразуване или прекратяване на приватизиращото се предприятие, за което орган по чл. 3 ЗППДОбП е агенцията;
12. за даване на съгласие за намаляване на държавното участие за търговски дружества с 30 и над 30 на сто държавно участие, за които орган по чл. 3 ЗППДОбП е агенцията;
13. за даване на съгласие за намаляване на дяловото участие на държавата в търговски дружества с 30 и над 30 на сто държавно участие вследствие на увеличаване на капитала чрез записване на новоиздадени акции или чрез превръщане на облигации в акции след одобряване на продажната цена на новата емисия акции, определена въз основа на оценката по реда на чл. 16 ЗППДОбП;
14. за даване на съгласие на юридически лица с 50 и над 50 на сто държавно участие да сключват сделки, с които се извършва разпореждане или отстъпване правото на ползване върху дълготрайни материални и нематериални активи, чиято обща стойност за текущата година надхвърля 5 на сто от общата балансова стойност на дълготрайните активи към 31 декември на предходната година, и даване на разрешения за сключване на сделки с дълготрайни финансови активи;
15. за даване на разрешения за всеки конкретен случай, когато общата балансова стойност на дълготрайните активи - предмет на сделки по т. 14, за текущата година надхвърля 5 на сто от общата балансова стойност на дълготрайните активи към 31 декември на предходната година;
16. за извършване на продажба на дялове или акции - собственост на държавата, на няколко етапа и/или чрез едновременно прилагане на няколко от начините за продажба;
17. за прекратяване на юридическото лице на държавно предприятие, което е предмет на сделка по реда на глава седма ЗППДОбП;
18. по направено предложение за приватизация от лицата по чл. 35 ЗППДОбП;
19. за приемане на приватизационни оценки и одобряване на първоначална цена при продажбата на акции или дялове на държавата от търговски дружества и обособени части от държавни предприятия;
20. за предложение за приемане на методика за установяване настоящата стойност на офертната цена при класиране на оферта, подадена от дружества по чл. 25, ал. 3 и чл. 31, ал. 1 ЗППДОбП;
21. за искане за спиране събирането на държавни вземания по реда на Закона за събиране на държавните вземания по отношение на държавни предприятия, за които е прието решение за определяне на начина за извършване на продажба чрез публичен търг, публично оповестен конкурс или преговори с потенциални купувачи;
22. за даване на съгласие за прекратяване на сделки, по които страна е предприятие с повече от 50 на сто държавно участие, съгласно § 7, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на ЗППДОбП;
23. за даване на разрешение за оставяне на разпореждане на предприятието на паричните постъпления от приватизацията на обособени части и незавършени обекти на строителството от държавни предприятия, а когато не е посочено в стратегията за приватизация - след одобряване от Надзорния съвет;
24. за подписване на договори, процедурата за сключването на които е уредена в Закона за обществените поръчки и в Наредбата за възлагане на обществени поръчки под праговете, определени в чл. 7, ал. 1 от Закона за обществените поръчки, приета с Постановление № 59 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 36 от 2000 г.; изм., бр. 16 от 2001 г.; Решение № 1537 на Върховния административен съд от 2001 г. - бр. 25 от 2001 г.);
25. за налагане на административни наказания, предвидени в ЗППДОбП;
26. за приемане на вътрешни правила за документооборота в администрацията на агенцията и свързаната с документите техническа организация на работа, както и за тяхната отчетност;
27. за изпълнение на други правомощия, предвидени в нормативен акт.
(2) Изпълнителният съвет приема решенията по ал. 1 с обикновено мнозинство от неговите членове.
(3) Решенията по ал. 2 се приемат след подписване от членовете на Изпълнителния съвет на протоколни решения, които се завеждат в специален регистър в деловодството на агенцията. Проект на протоколното решение се изготвя от експертна комисия заедно с доклад до Изпълнителния съвет, който съдържа мотивите за приемане на протоколното решение.
(4) Всеки член на Изпълнителния съвет, гласувал против взетото решение, оформя особеното си мнение писмено. Особените мнения се прилагат към протокола от заседанието.
(5) Изпълнителният съвет осигурява необходимите материално-технически условия за работата на Надзорния съвет.
Чл. 26. (1) Изпълнителният директор:
1. сключва и прекратява служебните и трудовите правоотношения със служителите на агенцията;
2. подписва договорите по приватизационни сделки;
3. подписва договори по чл. 3, ал. 4 ЗППДОбП с трети лица, които да извършват подготовката за приватизация на държавни предприятия;
4. разрешава отпуските и командирова служителите на агенцията;
5. внася в Надзорния съвет за приемане отчета за дейността на агенцията;
6. изпълнява други функции, възложени му с нормативен акт.
(2) Въз основа на протоколните решения и при осъществяване на правомощията на агенцията изпълнителният директор подписва съответните актове. Актовете влизат в сила от подписването им, освен ако в тях е предвидено друго.
(3) Изпълнителният директор може да упълномощава други лица за извършване на определени действия, а в случаите по чл. 25 упълномощаването се извършва въз основа на протоколни решения на Изпълнителния съвет.
Чл. 27. (1) Изпълнителният директор и заместник изпълнителните директори не могат да заемат друга платена длъжност, както и да получават възнаграждения по граждански договор, освен в случаите, когато упражняват научна или преподавателска дейност.
(2) Изпълнителният директор и заместник изпълнителните директори и членовете на техните семейства нямат право да придобиват имущество, дялове или акции в предприятия, когато са участвали в подготовката и сключването на приватизационните сделки по време на техния мандат и в едногодишен срок след изтичането или прекратяването му, освен когато имат право на преференциално участие в случаите по чл. 5, ал. 2 ЗППДОбП или при участие в централизирани публични търгове.
(3) Изпълнителният директор и заместник изпълнителните директори при встъпването си в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 2 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.
Чл. 28. Възнагражденията на изпълнителния директор и на заместник изпълнителните директори се определят от Министерския съвет.
Чл. 29. (1) Изпълнителният директор в изпълнение на своите правомощия пътува в страната, без да се издава заповед за командироване. Заместник изпълнителните директори се командироват в страната със заповед на изпълнителния директор. Тримесечните отчети за командировките се утвърждават от Министерския съвет.
(2) Членовете на Изпълнителния съвет се командироват в чужбина със заповед на министър-председателя в съответствие с действащите нормативни актове.
Чл. 30. Членовете на Изпълнителния съвет ползват отпуските, предвидени в трудовото законодателство, като за това уведомяват Надзорния съвет.
Глава пета.
СТРУКТУРА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА
Раздел I.
Общи положения
Чл. 31. (1) Администрацията на агенцията е структурирана в 4 дирекции.
(2) В рамките на дирекциите изпълнителният директор създава отдели и сектори.
(3) Общата численост на персонала в агенцията е 156 щатни бройки.
(4) Числеността на отделните организационни структури и административни звена в агенцията е посочена в приложение № 1.
(5) В агенцията се ползват длъжностите, предвидени за държавна агенция в Единния класификатор за длъжностите в администрацията.
Раздел II.
Главен секретар
Чл. 32. (1) Главният секретар осъществява административното ръководство на администрацията на агенцията в изпълнение на законните разпореждания на Изпълнителния съвет.
(2) Главният секретар се назначава за срок 5 години.
Чл. 33. Главният секретар:
1. създава условия за нормална и ефективна работа на звената в агенцията;
2. контролира и отговаря за работата с документите, за съхраняването им и за опазването на служебната тайна;
3. осъществява контрол по сроковете за изпълнение на възложените задачи;
4. управлява държавната собственост, ползвана от агенцията;
5. ръководи и организира въвеждането и функционирането на автоматизираните системи в работата на агенцията;
6. координира оперативното взаимодействие с администрацията на Министерския съвет, с други органи на изпълнителната власт и с неправителствени организации;
7. изготвя ежегоден доклад за състоянието на администрацията и след утвърждаване от Изпълнителния съвет на агенцията го представя на министъра на държавната администрация;
8. ръководи, координира и контролира функционирането на администрацията на агенцията за точното спазване на нормативните актове.
Раздел III.
Обща администрация
Чл. 34. Общата администрация е организирана в дирекция "Административно-правно и информационно обслужване и финансово-стопански дейности".
Чл. 35. Дирекция "Административно-правно и информационно обслужване и финансово-стопански дейности":
1. отговаря за управлението на собствеността, предоставена на агенцията за осъществяване на нейните функции и задачи;
2. изготвя документите, свързани с възникването, изменянето и прекратяването на трудовите и служебните правоотношения и другите актове по Кодекса на труда и по Закона за държавния служител, както и с подбора на кадри в агенцията;
3. отговаря за правилното отчитане на отпуските, оформя болничните листове и ги предава на касиера;
4. образува, води и съхранява досиетата на служителите и подготвя за издаване и заверка служебните и трудовите книжки;
5. изготвя поименното щатно разписание на длъжностите в агенцията;
6. изгражда и поддържа информационните фондове на агенцията;
7. съгласува и осъществява автоматизиран обмен на данни с национални и ведомствени информационни системи;
8. организира и осъществява архивна и библиотечна дейност;
9. поддържа нормалната работа на електронноизчислителната техника, информационните системи, програмните продукти, локалната мрежа и Интернет и оказва методическа помощ на служителите в администрацията при работа с тях;
10. извършва техническа редакция и графично оформяне на меморандуми за приватизиращите се обекти и подготвя материали за представяне в аналитичен вид на резултатите от приватизационния процес;
11. организира и осъществява деловодната дейност;
12. извършва техническа дейност за подготовката на материалите, внасяни в Министерския съвет;
13. изпълнява протоколна дейност;
14. участва в преговори във връзка с извънсъдебно разрешаване на спорове, възникнали при изпълнение на сключените приватизационни договори;
15. комплектува документацията и завежда дела, свързани със следприватизационния контрол;
16. осъществява процесуално представителство пред съдилищата в Република България и другите юрисдикции по дела, по които агенцията е страна;
17. организира, ръководи и контролира финансовата дейност, счетоводната отчетност и правилното осчетоводяване на приходите и разходите на агенцията;
18. изготвя бюджет на агенцията и план-сметка на приходната и разходната част на фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавните предприятия;
19. изготвя и представя в Министерството на икономиката тримесечни и годишни касови отчети и баланс на агенцията;
20. отговаря за съхраняването и ползването на счетоводния архив;
21. организира и извършва в установените срокове годишните инвентаризации;
22. изготвя месечни разплащателни ведомости по плащането на служители;
23. регистрира и отчита постъпилите по сметки на агенцията парични средства от приватизираните предприятия и ги превежда в Министерството на финансите, в републиканския бюджет или в дружества съгласно ЗППДОбП;
24. регистрира и отчита постъпилите непарични средства от приватизирани предприятия;
25. изготвя тримесечни и годишни отчети за изпълнените договорени плащания по приватизационни сделки на агенцията и за изразходваните средства по фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавните предприятия;
26. организира и извършва снабдяването, съхраняването, стопанисването и използването на стоково-материални ценности;
27. организира извършването на текущи ремонти, поправка на инвентара и съоръженията;
28. организира и контролира транспортното обслужване на агенцията.
Раздел IV.
Специализирана администрация
Чл. 36. Специализираната администрация е организирана в 3 дирекции:
1. дирекция "Сделки";
2. дирекция "Следприватизационен контрол";
3. дирекция "Координация, маркетинг и връзки с обществеността".
Чл. 37. Дирекция "Сделки":
1. извършва подготовката на приватизационните сделки и подготвя сключването на приватизационните договори;
2. отговаря за правното осигуряване на приватизационния процес;
3. дава становища по правното и финансовото осигуряване на приватизационния процес;
4. разработва проекти на нормативни актове във връзка с приватизацията и дава становища по проекти на нормативни актове във всички случаи, когато агенцията е заинтересувано ведомство;
5. извършва всички действия и подготвя документацията в съответствие с изискванията на ЗППДОбП и Закона за публичното предлагане на ценни книжа;
6. организира взаимодействието с другите държавни органи във връзка с приватизационните проекти;
7. участва в разработването на приватизационни стратегии;
8. изготвя становища по правни въпроси от името на агенцията;
9. подготвя становища за преобразуване на държавни предприятия в еднолични търговски дружества;
10. разглежда искания на кредитори за придобиване на собственост на държавни или общински предприятия срещу дълг на предприятието и прави предложения за решения по тях;
11. съвместно с Министерството на околната среда и водите възлага изготвянето на екологични експертизи и оценки на въздействието върху околната среда на предприятия в процес на приватизация;
12. извършва активен маркетинг във връзка с приватизационните проекти;
13. подготвя решенията на агенцията;
14. подготвя възлагането на приватизационни оценки;
15. разработва методиката за установяване настоящата стойност на оферирани суми по приватизационни сделки, когато плащанията са разсрочени;
16. участва в подготовката на годишната програма за приватизация.
Чл. 38. (1) Дирекция "Следприватизационен контрол":
1. контролира изпълнението на задълженията по приватизационните договори;
2. създава организация за ефективна текуща контролна дейност в приватизираните дружества;
3. участва при подготовката на приватизационните договори по отношение на клаузите, свързани с контролните функции на агенцията;
4. приема отчетите за изпълнение на приватизационните договори и осигурява ефективна система за съхраняване на получаваната отчетна и друга документация при спазване на изискванията за конфиденциалност;
5. участва в изготвянето на документи и извършва дейности в съответствие с Наредбата за условията и реда за определяне на отговорността на държавата за екологични щети, причинени от минали действия или бездействия, при приватизация, приета с Постановление № 196 на Министерския съвет от 1999 г. (ДВ, бр. 97 от 1999 г.), които са свързани с приватизацията на съответните обекти;
6. организира автоматизирането на процедурите за наблюдение и контрол върху поетите ангажименти по договорите, стандартизиране на изискванията към представяната документация и унифициране на практиката при неспазване на ангажиментите по договорите;
7. подпомага Надзорния съвет при упражняване на контролните му правомощия по чл. 17, ал. 1, т. 10;
8. приема плащания от лица по чл. 25, ал. 3, чл. 31 и 35 ЗППДОбП;
9. осъществява действия по подготовката и сключването на допълнителни споразумения към приватизационните договори.
(2) Към дирекция "Следприватизационен контрол" е обособено звено от четирима служители, които организират и осъществяват техническата подготовка на заседанията на Надзорния съвет. Преките задачи на служителите от този сектор се възлагат от председателя на Надзорния съвет.
Чл. 39. Дирекция "Координация, маркетинг и връзки с обществеността":
1. координира дейността на органите по чл. 3, ал. 1, без тези по т. 4, ЗППДОбП;
2. изготвя проект на годишната програма за приватизация на агенцията;
3. изготвя и представя за утвърждаване от изпълнителния директор проект на тримесечните отчети за дейността на агенцията;
4. изготвя и представя за утвърждаване от Изпълнителния съвет проект на годишния отчет на агенцията;
5. организира и извършва дейностите при приватизация чрез Центъра за масова приватизация и чрез фондови борси;
6. изготвя ежемесечни отчети за хода на приватизационната програма на агенцията;
7. изготвя тримесечни отчети по изпълнението на годишната програма за приватизация;
8. обобщава постъпилите данни от органите по чл. 3, ал. 1, без тези по т. 4, ЗППДОбП и поддържа информация за наличния приватизационен ресурс;
9. изготвя анализи за информиране на обществеността за развитието на приватизационния процес;
10. организира и изпълнява дейностите, свързани с лицензиране на оценители по Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация, приета с Постановление № 105 на Министерския съвет от 1992 г. (обн., ДВ, бр. 50 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 9 и 30 от 1993 г., бр. 53, 63 и 96 от 1994 г., бр. 32 от 1996 г., бр. 26 от 1997 г., бр. 39 и 61 от 1998 г. и бр. 39 от 1999 г.);
11. поддържа автоматизирана информационна система на лицензираните оценители;
12. извършва действията, свързани с възлагането, разглеждането и приемането на приватизационни оценки;
13. дава указания по изготвянето на приватизационните оценки по Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация;
14. създава и поддържа Регистър на приватизационните договори за продажба на обекти - държавна собственост.
Раздел V.
Регионални бюра
Чл. 40. Регионалните бюра подпомагат работата по подготовката на приватизационните проекти.
Чл. 41. (1) Териториалният обхват, седалището, функциите, структурата, числеността на персонала и началниците на регионалните бюра се определят с решение на Надзорния съвет по предложение на Изпълнителния съвет.
(2) Hачалниците на регионалните бюра се отчитат ежемесечно пред Изпълнителния съвет.
Чл. 42. Регионалните бюра към агенцията изпълняват възложените им от Изпълнителния съвет задачи.
Раздел VI.
Оформяне на документи
Чл. 43. (1) Всички документи, постъпващи в агенцията, се завеждат в деловодството.
(2) Изходящата кореспонденция се подписва от председателя на Надзорния съвет и от членовете на Изпълнителния съвет в съответствие с тяхната компетентност.
(3) Изходящата кореспонденция се извежда чрез деловодството.
Чл. 44. Подготвените за подпис документи, както и тези, които се докладват на Надзорния съвет и/или на Изпълнителния съвет, задължително се парафират от съставителя на документа. Окончателният вариант на документа се парафира от съответния началник на отдел и директор на дирекция.
Чл. 45. (1) Изходящите документи се съставят на бланка на агенцията. Изходящите документи заедно с приложенията към тях се съставят в толкова екземпляра, колкото са получателите, един за деловодството и един контролен с нанесен върху него изходящ номер, който остава на съхранение в специално заведена папка в дирекцията изготвител.
(2) Изходящите документи, предназначени за Министерския съвет, заедно с приложенията към тях се съставят в 4 екземпляра: за Министерския съвет, за деловодството, за дирекцията изготвител и за главния секретар.
(3) Административни действия, за които няма нормативноопределен срок за извършване, се извършват не по-късно от 3 работни дни от постъпване на искането. Когато се налага проверка, установяване на факти и събиране на сведения, срокът е 14 работни дни.
Раздел VII.
Служители в администрацията на агенцията
Чл. 46. (1) Дейността на администрацията на агенцията се осъществява от държавни служители и от служители по трудово правоотношение.
(2) Служителите в администрацията осъществяват своята дейност в съответствие със Закона за държавния служител, Кодекса на труда и други нормативни актове, свързани с тях.
(3) Държавните служители и служителите по трудово правоотношение осъществяват своята дейност въз основа на длъжностни характеристики, утвърдени от изпълнителния директор. Длъжностните характеристики на служителите по чл. 38, ал. 2 се съгласуват с Надзорния съвет преди тяхното утвърждаване.
(4) Служителите в администрацията при встъпването си в длъжност подписват декларация по образец съгласно приложение № 3 за съхраняване и неразпространяване на информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.
(5) Работното време на служителите в администрацията е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица.
(6) Работното време по ал. 5 е от 9,00 до 17,30 часа с обедна почивка от 12,30 до 13,00 часа.
Чл. 47. Конкурсните процедури за назначаване на държавни служители се организират от Изпълнителния съвет съгласно общите правила и условията за назначаване на служителите на агенцията, приети от Надзорния съвет, и в съответствие със Закона за държавния служител.
Чл. 48. За изпълнение на определени задачи, свързани с дейността на агенцията, могат да бъдат привличани нещатни сътрудници в качеството им на експерти.
Чл. 49. (1) За образцово изпълнение на служебните си задължения служителите в администрацията на агенцията имат право на отличия и награди в съответствие със Закона за държавния служител.
(2) Награждаването на служителите в администрацията се извършва по решение на Изпълнителния съвет въз основа на мотивиран доклад на съответния директор на дирекция. Награждаването на директори от администрацията на агенцията е по решение на Изпълнителния съвет.
(3) В заповедта за награждаване се определя видът отличие или награда, като по преценка Изпълнителният съвет може да награди едновременно с отличие и с предметна награда.
(4) Изпълнителният съвет утвърждава образец на златен и сребърен почетен знак на агенцията.
(5) Като предметни награди могат да се дават печатни и музикални произведения, произведения на изобразителното или приложното изкуство и други ценни предмети, чиято стойност не надвишава 150 лв.
(6) Средствата за награди са за сметка на фонда за покриване на разходите за приватизиране на държавните предприятия.
Чл. 50. Служителите на агенцията са длъжни да съхраняват и да не разпространяват информация, определена с акт на Министерския съвет като служебна тайна.
Чл. 51. Служителите в администрацията на агенцията, които са натоварени служебно или по договор с воденето на преговори, с провеждането на търгове или конкурси, с изготвянето на правни анализи, оценки или експертизи, и членовете на техните семейства нямат право да придобиват имущество, дялове или акции от приватизирания обект в течение на 3 години от приватизационната сделка.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Членовете на Надзорния съвет и на Изпълнителния съвет на агенцията, встъпили в длъжност, подписват декларация по чл. 19, ал. 3 и чл. 27, ал. 3 в двуседмичен срок от влизането в сила на постановлението.
§ 2. В края на всяко тримесечие органите по чл. 3, ал. 1 ЗППДОбП представят справки по образец, утвърден от Надзорния съвет, за сключените приватизационни сделки и задълженията по тях.
§ 3. Правилникът се приема на основание чл. 13, ал. 1, т. 1 ЗППДОбП.
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ
(ОБН. - ДВ, БР. 28 ОТ 2002 Г.)
§ 13. (1) В двумесечен срок от влизането в сила на този закон Министерският съвет приема подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане.
(2) Подзаконовите нормативни актове, издадени на основание на отменения Закон за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, се прилагат до издаването на съответните нови, доколкото не противоречат на този закон.
(3) Министерският съвет приема правилник относно реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.
(4) Министерският съвет определя условията и реда за образуване на средствата за работна заплата в търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала.
(5) Договорите и документите по сключени приватизационни сделки се съхраняват от съответните държавни и общински органи или други определени лица за срок от 50 години.
§ 14. (1) С влизането в сила на този закон правомощията на Изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация се прекратяват. Изпълнителният съвет на Агенцията за приватизация продължава да упражнява функциите си до назначаването на нов изпълнителен съвет.
(2) Членовете на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, избрани на основание чл. 12, ал. 1 от отменения Закон за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, осъществяват правомощията на надзорен съвет по този закон.
(3) В 7-дневен срок от влизането в сила на този закон Министерският съвет назначава Изпълнителен съвет на Агенцията за приватизация и Изпълнителен съвет на Агенцията за следприватизационен контрол.
(4) В едномесечен срок от влизането в сила на този закон Народното събрание избира членовете на Надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол.
Приложение № 1 към чл. 31, ал. 4 от устройствения правилник
Численост на персонала в организационната структура на Агенцията за приватизация - 156 щатни бройки
Изпълнителен съвет | 3 |
Главен секретар | 1 |
Обща администрация | 54 |
в т.ч. | |
дирекция "Административно-правно | |
и информационно обслужване и | |
финансово-стопански дейности" | 54 |
Специализирана администрация | 98 |
в т.ч.: | |
дирекция "Сделки" | 50 |
дирекция "Следприватизационен | |
контрол" | 33 |
дирекция "Координация, маркетинг | |
и връзки с обществеността" | 15 |
Приложение № 2 към чл. 19, ал. 3 и чл. 27, ал. 3 от устройствения правилник
ДЕКЛАРАЦИЯ |
Долуподписаният (та) ..............................................., |
на Агенцията за приватизация |
СЕ ЗАДЪЛЖАВАМ: |
Да не разгласявам и да не допускам разгла- |
сяването и узнаването по никакъв начин от |
неоправомощени за това лица на фактите, све- |
денията и документите, представляващи слу- |
жебна тайна по смисъла на Наредбата за усло- |
вията и реда за предоставяне на информация, |
съставляваща служебна тайна, при продажби- |
те по ЗППДОбП, които са ми предоставени в |
изпълнение на задълженията ми. |
Приложение № 3 към чл. 46, ал. 4 от устройствения правилник
ДЕКЛАРАЦИЯ |
Долуподписаният (та) ................................................., |
на Агенцията за приватизация |
СЕ ЗАДЪЛЖАВАМ: |
Да не разгласявам и да не допускам разгла- |
сяването и узнаването по никакъв начин от |
неоправомощени за това лица на фактите, све- |
денията и документите, представляващи слу- |
жебна тайна по смисъла на Наредбата за усло- |
вията и реда за предоставяне на информация, |
съставляваща служебна тайна, при продажби- |
те по ЗППДОбП, които са ми предоставени в |
изпълнение на задълженията ми при работата |
в Агенцията за приватизация. |