ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 97 ОТ 1990 Г., В СИЛА ОТ 8.VI.1990 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 69 ОТ 1996 Г.; ИЗМ., БР. 51 ОТ 1999 Г., В СИЛА ОТ 5.VII.1999 Г.)
ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 97 ОТ 1990 Г., В СИЛА ОТ 8.VI.1990 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 69 ОТ 1996 Г.; ИЗМ., БР. 51 ОТ 1999 Г., В СИЛА ОТ 5.VII.1999 Г.)
Обн. ДВ. бр.52 от 8 Юни 2001г.
§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 се създава нова т. 3:
"3. присъдите по чл. 26 НК."
2. В ал. 2 след думите "предсрочно освобождаване" се добавя "или присъдата".
3. В ал. 4 думите "присъдата се привежда в изпълнение" се заменят с "изпълнението на присъдата започва".
§ 2. В чл. 8, ал. 4 думите "суми до 0,05 лв." се заменят със "суми до 50 лв.".
§ 3. В чл. 9, ал. 2 думите "и съответната пенсионна служба за спиране на пенсията" се заличават.
§ 4. В чл. 15, ал. 1 се добява "В ТПО, където няма отряди, в състава на комисията се включва началникът на общежитието."
§ 5. Създава се нов чл. 37а:
"Чл. 37а (1) Лишените от свобода могат да ползват за своя сметка монетен телефонен апарат по ред, определен от главния директор на Главна дирекция "ГУМЛС".
(2) Лишените от свобода могат да провеждат телефонни разговори само със своите низходящи и възходящи роднини, братя, сестри и съпрузи.
(3) Телефонните разговори се провеждат под контрола на служител от администрацията, който предварително се уверява дали разговорът е с посоченото лице и дали то е съгласно да го проведе.
(4) Телефонният разговор може да бъде прекъснат, ако не се спазва редът за провеждането му. В такива случаи лишеният от свобода може да бъде лишен от възможността да провежда телефонни разговори за срок от един месец."
§ 6. В чл. 38, ал. 1 след думите "чл. 33, ал. 3 ЗИН" се добява "и чл. 37а от този правилник".
§ 7. В чл. 61 след думите "за новогодишните" се поставя запетая и се добавя "коледните и великденските".
§ 8. В чл. 101 думите "с прокурора" се заличават.
§ 9. В чл. 131, ал. 1 думата "народен" се заличава.
§ 10. В чл. 147 думите "надвишаващи 0,02 лв." се заменят с думите "надвишаващи 200 лв.".
§ 11. В заглавието на глава тринадесета думите "и полуоткрит тип" се заменят с думите "полуоткрит и преходен тип".
§ 12. Създават се нови чл. 167а и 167б:
"Чл. 167а (1) За настаняване в ТПО от преходен тип е необходимо лишеният от свобода да е изтърпял повече от половината от наложеното наказание. При изчисляване на този срок частичните помилвания не се вземат предвид. Намаляването на наказанието от зачитане на работни дни се счита за изтърпяно, а предварителното задържане под стража се приспада от общия размер на определеното наказание.
(2) Рецидивистите могат да бъдат настанявани в ТПО от преходен тип за рецидивисти, освен ако са налице основанията по чл. 12, ал. 2 ЗИН.
Чл. 167б. По отношение на лишените от свобода в ТПО от преходен тип се прилагат разпоредбите за ТПО от полуоткрит тип."
§ 13. В част II "Изпълнение на други наказания" се създават нови глави тринадесета А и тринадесета Б:
"Глава тринадесета А
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЕТО ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР БЕЗ ЗАМЯНА
Чл. 167в. По отношение на осъдените на доживотен затвор без замяна се прилагат разпоредбите за осъдените на доживотен затвор.
Глава тринадесета Б
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЕТО ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР
Чл. 167г. (1) Осъдените на доживотен затвор се настаняват в обособени отделения на затворите. Те се държат в постоянно заключени помещения при засилен надзор и охрана.
(2) Първоначалният режим на осъдените на доживотен затвор може да бъде заменен с по-лек след изтичане, включително и чрез зачитане на работни дни, на не по-малко от 5 години. При изчисляването на този срок предварителното задържане под стража не се зачита.
(3) За последващото изменяване на режима осъденият трябва да е изтърпял също не по-малко от 5 години със зачитане на работни дни.
(4) Осъдените на доживотен затвор не могат да ползват монетен телефонен апарат.
(5) Осъдените на доживотен затвор не могат да бъдат поставени на лек и общ режим."
Допълнителни разпоредби
§ 14. Навсякъде в правилника думите "Главно управление на местата за лишаване от свобода", "началник на ГУМЛС", "Главното управление" се заменят съответно с "Главна дирекция ГУМЛС", "главен директор на Главна дирекция "ГУМЛС" и "Главната дирекция".
Заключителни разпоредби
§ 15. Този правилник се издава на основание чл. 160 от Закона за изпълнение на наказанията.