Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 19.VI

СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА КИТАЙСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА

 

СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА КИТАЙСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Обн. ДВ. бр.55 от 19 Юни 2001г.

Правителството на Република България и правителството на Китайската народна република, наричани по-долу "договарящи страни",

осъзнавайки регионалната и глобалната същност на екологичните въпроси, неотложността от намиране на финансово ефективни и устойчиви решения на тези въпроси чрез международно сътрудничество и важността на координирането на съвместните дейности на двете държави;

основавайки се на целите и принципите, установени в Декларацията от Рио за околна среда и развитие;

бивайки убедени, че сътрудничеството между договарящите страни в областта на опазване на околната среда и устойчивото развитие е от взаимна изгода и стимулира приятелските отношения между двете държави,

се споразумяха за следното:

Член 1

Договарящите страни на основата на реципрочността и взаимната изгода и вземайки предвид финансовите възможности и юридическите изисквания на двете държави да прилагат и развиват двустранните проекти за сътрудничество по отношение опазването на околната среда и разумното използване на природните ресурси.

Член 2

Договарящите страни да осъществяват съвместни дейности по взаимно споразумение в следните области:

- контрол на замърсяването на въздуха;

- пречистване на отпадъчните води и управление на водните ресурси;

- управление на твърдите битови отпадъци;

- управление и опазване на екологично застрашените области като влажните зони, природните резервати и крайбрежните зони;

- екологично обучение, образование и обществено участие;

- правни, институционални и икономически аспекти на екологичните щети;

- научни изследвания в областта на опазване на околната среда и развиване на екологосъобразни технологии;

- други сфери на сътрудничество в областта на опазване и подобряване на околната среда по взаимно споразумение.

Член 3

Сътрудничеството между договарящите страни може да се осъществява по следните начини:

1. Обмен на информация и материали в областта на околната среда.

2. Обмен на посещения на експерти, учени, делегации и обучаващи се.

3. Съвместно организиране на семинари, работни срещи или срещи с участието на научни работници, експерти, координатори и други заинтересувани.

4. Други форми на сътрудничество по взаимно споразумение.

Член 4

За прилагането на това споразумение договарящите страни да насърчават агенциите по околна среда, организациите и предприятията в двете държави да установяват и развиват взаимни контакти помежду си. Никоя от договарящите страни няма да носи отговорност за каквито и да било договорености между гореспоменатите организации.

В съответствие с действащите закони и нормативни разпоредби на всяка от договарящите страни оборудването, материалите, друго имущество и услуги, необходими за реализиране на проектите и програмите, по които е постигната договореност между страните в рамките на това споразумение, се освобождават от вносни митни сборове и данъци.

Член 5

Правителството на Република България определя Министерството на околната среда и водите, а правителството на Китайската народна република определя Държавната администрация за опазване на околната среда съответно като техни изпълнителни институции по това споразумение (наричани по-долу "изпълнителните институции").

Член 6

С оглед да се осигури ефективното прилагане на това споразумение за формулиране на програма за сътрудничество за определен период от време и за координиране на съвместните дейности в рамките на това споразумение договарящите страни създават Съвместна работна група за българо-китайско сътрудничество в областта на околната среда (СРГ). В срок 6 месеца след подписване на споразумението изпълнителните институции се уведомяват взаимно относно техните председатели на СРГ.

По принцип председателите на СРГ организират редовни срещи на всеки 2 години последователно в Република България и в Китайската народна република. Пътните разноски на експертите, участващи в горепосочените заседания, се поемат от изпращащата страна, освен ако не е договорено друго. Разходите в страната домакин, свързани с подобни заседания, се поемат от приемащата страна на реципрочна основа.

Член 7

Това споразумение по никакъв начин не засяга поетите от договарящите страни права и задължения, произтичащи от други двустранни и многостранни споразумения, в сила за договарящите страни.

Член 8

Споровете, свързани с тълкуването или изпълнението на това споразумение, се уреждат чрез директни преговори между договарящите страни.

Член 9

Изменения и допълнения по това споразумение могат да бъдат правени по всяко време с писменото съгласие на двете договарящи страни и да бъдат записани като приложение, представляващо неделима част от това споразумение. Измененията и допълненията влизат в сила по реда на чл. 10.

Член 10

Това споразумение влиза в сила от датата на получаване на втората от нотите, с които двете договарящи страни взаимно се уведомяват по дипломатически път, че са изпълнени изискванията на техните национални законодателства за влизане в сила на споразумението и остава в сила в продължение на 5 години.

В случай, че една от договарящите страни не уведоми писмено другата страна за намерението си да денонсира споразумението в срок 3 месеца преди изтичането на съответния срок, действието му се продължава автоматически за следващ период 5 години и след това се подновява по съответния ред.

Подписано в София на 28 юни 2000 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, китайски и английски език, като всички текстове имат еднаква сила. В случай на различия в тълкуването за меродавен се счита английският текст.

Промени настройката на бисквитките