СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИНДИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА НАУКАТА И ТЕХНОЛОГИИТЕ
СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИНДИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА НАУКАТА И ТЕХНОЛОГИИТЕ
Обн. ДВ. бр.59 от 3 Юли 2001г.
Правителството на Република България и правителството на Република Индия (наричани по-долу "договарящи страни"), отбелязвайки с удовлетворение благоприятното развитие на отношенията между двете страни, изразявайки желанието да укрепят сътрудничеството и приятелските отношения между двете страни, считайки, че развитието на науката и технологиите ще донесе взаимна изгода на двете страни, се споразумяха за следното:
Член I
Договарящите страни подкрепят развитието на двустранното сътрудничество в областта на науката и технологиите на основата на равноправие, реципрочност и взаимна изгода в съответствие с условията на тази спогодба и съществуващите закони и нормативни актове на договарящите страни.
Член II
Сътрудничеството между договарящите страни в областта на науката и технологиите се осъществява чрез:
1) размяна на учени, научни работници, специалисти и преподаватели за осъществяване на изследвания и за обмяна на научни идеи;
2) обмяна на научна и техническа информация, публикации и друга научна документация;
3) организиране на двустранни научно-технически семинари и симпозиуми по проблеми, интересуващи двете страни в различни области на науката и технологиите;
4) организиране на научни и технологични изложби и представяния;
5) използване на научен и технологичен инструментариум при осъществяване на проекти от взаимен интерес;
6) съвместно определяне на научните и техническите проблеми, формулиране и осъществяване на съвместни изследователски програми, които могат да доведат до приложение на резултатите в промишлеността, земеделието и други области, и
7) всички други форми на научно-техническо сътрудничество, които могат да бъдат взаимно съгласувани между договарящите страни.
Член III
Договарящите страни подкрепят прякото научно и технологично сътрудничество между държавните агенции, академиите на науките, изследователските институти, висшите училища, предприятията и научните дружества чрез сключване на специални протоколи, ако това е необходимо.
Член IV
1. Договарящите страни създават Смесена комисия за научно и технологично сътрудничество, която се състои от председател и членове от двете страни, назначени от договарящите страни. Задачите на Смесената комисия включват създаването на благоприятни условия за прилагането на тази спогодба и определянето на насоките за начините, свързани с използването на резултатите, технологиите, продуктите и т.н., осъществени по време на съвместните разработки, произтичащи от тази спогодба.
2. Смесената комисия се свиква веднъж на две години или при необходимост по взаимно съгласие последователно в България и в Индия.
3. Смесената комисия определя своевременно вътрешни правила за своята работа.
Член V
Относно сътрудничеството по тази спогодба всяка от договарящите страни в съответствие със своите закони и нормативна уредба полага всички усилия да осигури необходимото съдействие на представителите на другата договаряща страна при влизане, престой и напускане на нейната територия, когато те изпълняват съвместни дейности в рамките на тази спогодба.
Страните проучват възможностите за създаване на условия за осигуряване на безплатна виза на лицата, участващи в изпълнението на тази спогодба.
Член VI
1. Изпълнението на тази спогодба се възлага на Министерството на образованието и науката, от българска страна, и на Министерството на науката и технологиите, от индийска страна.
2. Целите на тази спогодба се реализират чрез пряко научно и технологично сътрудничество между институциите и организациите на двете страни на основата на конкретни договори между тях, определящи всички условия на сътрудничество, включително и финансовите.
Член VII
Разходите по посещенията на експерти, учени и други специалисти се разпределят на следния принцип:
изпращащата страна заплаща пътуването в двете посоки между столиците на двете страни, а приемащата страна заплаща разходите за настаняване, вътрешните пътувания, дневни/месечни разходи и медицински разходи в случай на внезапно заболяване или злополука съгласно наредбата за медицинско обслужване в страната.
Член VIII
Условията на тази спогодба не нарушават други спогодби и споразумения, подписани между двете правителства, както и многостранни споразумения, подписани от тях.
Член IХ
1. Всички спорове, свързани с прилагането или тълкуването на тази спогодба, се уреждат чрез преки преговори между договарящите страни.
2. Тази спогодба може да бъде изменяна и допълвана по взаимно съгласие на договарящите страни, изразено в писмена форма. Влизането в сила на измененията и допълненията се извършва по реда на влизане в сила на спогодбата.
Член Х
Тази спогодба влиза в сила от датата на получаването на втората от нотите, с които договарящите страни се уведомяват по дипломатически път, че са изпълнили изискванията на националните си законодателства за влизането й в сила.
Член ХI
Тази спогодба се сключва за срок 5 години. Нейното действие автоматично се продължава за последващи периоди от 5 години при условие, че нито една от договарящите страни не я денонсира чрез уведомление в писмена форма не по-късно от 6 месеца преди изтичането на срока на действието й.
Прекратяването на тази спогодба не засяга всички онези дейности по програмите, започнали в изпълнение на тази спогодба, но незавършени към момента на прекратяването на спогодбата.
В потвърждение на гореизложеното долуподписаните са упълномощени от своите правителства да подпишат тази спогодба.
Подписана в Делхи на 10 ноември 2000 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, хинди и английски език, като и трите текста имат еднаква сила. В случай на различия относно тълкуването на тази спогодба меродавен е текстът на английски език.