СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ ОТНОСНО ПРОВЕЖДАНЕ УЧЕНИЕ НА ИТАЛИАНСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ИТАЛИЯ ОТНОСНО ПРОВЕЖДАНЕ УЧЕНИЕ НА ИТАЛИАНСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Обн. ДВ. бр.59 от 3 Юли 2001г.
Преамбюл
ПРЕАМБЮЛ
Правителството на Република България и правителството на Република Италия, наричани по-долу "страни",
като отчитат, че Република България и Република Италия са страни по Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили и Допълнителния протокол към него, подписано в Брюксел на 19 юни 1995 г.(ССВС/ПЗМ);
като отчитат, че разпоредбите на ССВС/ПЗМ препращат към разпоредбите на Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили, подписано на 19 юни 1951 г. (ССВС/ НАТО);
като вземат под внимание областите, формите и принципите на сътрудничество, залегнали в Споразумението за двустранно сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Република Италия, подписано в Рим на 11 юли 1995 г.;
като се стремят към взаимноизгодно и основаващо се на взаимното доверие и уважение сътрудничество;
се договориха за следното:
Цел и обхват
Член 1
1. Предмет на това споразумение е да се определи статутът на формирование на Италианските сухопътни войски, наричани по-долу "италиански въоръжени сили", при пребиваването им на територията на Република България, както и условията за ползване на учебния военен полигон "Корен" за периода от 25 септември до 31 октомври 2001 г.
2. Италианските въоръжени сили пребивават на територията на Република България с цел разгръщане на личен състав и военна техника, въоръжение и бойни припаси във връзка с провеждане на тренировъчно учение "КОРЕН 2001" в състав и срокове, съгласно приложение № 1, което съставлява неразделна част на това споразумение.
3. При определяне статута на италианските въоръжени сили по време на пребиваването им на територията на Република България страните прилагат разпоредбите на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в "Партньорство за мир", относно статута на техните въоръжени сили и Допълнителния протокол (ССВС/ПЗМ).
4. Условията за ползване на полигона са регламентирани в приложенията към това споразумение, които съставляват негова неразделна част, както следва:
а. оперативно осигуряване на учението - приложение № 2;
б. логистично осигуряване - приложение № 3;
в. екологично осигуряване - приложение № 4;
г. финансово осигуряване - приложение № 5.
Влизане на територията на държавата домакин
Член 2
1. При преминаване през българските гранични пунктове личният състав на италианските въоръжени сили се освобождава от визови процедури и заплащане на гранични такси.
2. При влизане и напускане на територията на Република България личният състав на италианските въоръжени сили представя документите, предвидени в чл. 3, § 2 на ССВС/НАТО.
3. Личният състав на италианските въоръжени сили се освобождава от националните процедури по регистрация и контрол на чужденците при условията на чл. 3, § 1 на ССВС/НАТО. Това освобождаване не води до придобиване на право на постоянно пребиваване на територията на Република България.
4. При влизане и напускане на територията на Република България представител на италианските въоръжени сили представя на митническите власти на Република България следните документи:
а. за въоръжението, бойните припаси, военната техника и комуникационните средства - Манифест НАТО-302 - приложение В на Стандартизационно споразумение (STANAG) 2176; при окончателно напускане на Република България представител на италианските въоръжени сили представя заверен протокол за изразходваните бойни припаси;
б. за транспортни средства - триптих - приложение на ССВС/НАТО;
в. за личния състав на италианските въоръжени сили - декларация - приложение № D(Е) към Стандартизационно споразумение (STANAG) 2171.
5. Военната техника, въоръжението, бойните припаси, комуникационните средства и материалите, внесени от италианските въоръжени сили за целите на учението, се освобождават от митни сборове и данъци при условията на чл. 11 ССВС/НАТО.
6. Командването на италианските въоръжени сили предоставя на Министерството на отбраната на Република България, наречено по-долу "страна домакин", не по-късно от 20 август 2001 г. списък на личния състав, в който са посочени име, дата на раждане, звание и служебен номер на картата за самоличност, както и списък на въоръжението, бойните припаси и военната техника, които временно ще бъдат внесени в Република България за целите на учението. В този списък ще бъдат посочени също номерата на шасито и регистрационният номер и пълната информация, разшифрираща типа и индексите на боеприпасите.
Законодателство на държавата домакин
Член 3
1. Личният състав на италианските въоръжени сили поема задължението да спазва законодателството на Република България и да се въздържа от всякакви действия, които не са в съответствие с духа на това споразумение, и по-конкретно от всякаква политическа дейност. Италианската страна се задължава да инструктира личния състав на италианските въоръжени сили относно юридическите аспекти на пребиваването на територията на Република България, разработени и предоставени от страната домакин не по-късно от 24 август 2001 г.
2. Личният състав на италианските въоръжени сили може да носи униформа за срока на пребиваване на територията на Република България при условията и по реда, валидни за италианските въоръжени сили.
3. Личният състав на италианските въоръжени сили може да носи личното си оръжие единствено в района на полигона.
4. На територията на Република България италианските въоръжени сили могат да използват само топографски карти, изработени и предоставени от Военно-топографската служба на Българската армия, съобразени с действащото в страната законодателство.
5. Италианската страна се задължава да не размножава и да не предоставя получените топографски карти на трети страни.
Правила за движение по пътищата
Член 4
1. Личният състав на италианските въоръжени сили, имащ право да управлява военни или граждански автомобили на територията на Република Италия, има правото да управлява автомобили от същата категория и на територията на Република България.
2. Управлението и използването на военната транспортна и бронираната техника на италианските въоръжени сили се извършват в съответствие с действащите на територията на Република България правила за движение.
3. Италианските въоръжени сили се освобождават от заплащане на пътна такса за използване на българската обществена шосейна мрежа.
4. Страната домакин е отговорна за сигурността на военното оборудване, въоръжение, боеприпаси и личен състав на италианските въоръжени сили от мястото на влизане на територията на Република България до учебния полигон и обратно, както и за тяхното товарене и разтоварване. Страната домакин осигурява ескорта по време на транспортирането.
5. Транспортирането на военното оборудване от учебния полигон до местата за ремонт и техническа поддръжка и обратно се извършва със съпровождащ ескорт на страната домакин.
6. Придвижването на автомобилите, използвани за битово осигуряване и за медицинска евакуация, се извършва без съпровождащ ескорт от страната домакин по предварително посочени маршрути. Италианските въоръжени сили предоставят списък на посочените автомобили. Тези автомобили трябва да бъдат застраховани с международна застраховка.
7. По време на учението италианските въоръжени сили могат да използват свои специални щатни съоръжения за разполагане, навигация и наблюдение само в рамките на учебния полигон.
Правила за сигурност и защита на информацията
Член 5
1. Страната домакин е отговорна за цялостната безопасност на учебния полигон в сътрудничество с италианските въоръжени сили.
2. Представител на страната домакин присъства по време на контрола, осъществяван от италианските въоръжени сили, при пристигането и заминаването, за типа и количеството на използваните боеприпаси и тренировъчни средства. За тази цел ще бъде изготвен протокол в три екземпляра на български, италиански и английски език.
3. Информацията, предоставена от едната на другата страна в съответствие с разпоредбите на това споразумение, не може да бъде предоставяна на трета страна.
4. Всяка страна се задължава да защитава и съхранява получената секретна информация в съответствие с класификацията за степен на секретност, посочена от страната, предоставила съответната информация.
Логистично осигуряване
Член 6
1. Логистичното осигуряване на италианските въоръжени сили се извършва от страната домакин или от италианската страна.
2. Страната домакин осигурява обекти и някои услуги при ползване на полигона по време на учението и оказва съдействие по предоставяне на допълнителни услуги.
3. При пристигане на предварителната група представител на страната домакин предоставя списък на доставчици на услуги.
4. Страната домакин и италианската страна определят офицери за свръзка, които координират цялостното обезпечаване на учението.
Медицинско осигуряване
Член 7
1. Личният състав на италианските въоръжени сили има достъп до необходимата медицинска и стоматологична помощ в българските лечебни заведения.
2. Страната домакин предоставя на италианските въоръжени сили възмездно медикаменти и превързочни материали.
3. Преди пристигането на италианските въоръжени сили и при поискване по време на учението страната домакин извършва необходимата дезинфекция на зоната за лагеруване.
4. В случаите на медицинска евакуация страната домакин осигурява хеликоптер за медицинска евакуация от учебния полигон и линейка от мястото на приземяване до съответното медицинско заведение.
5. В случаите на медицинска евакуация на член на италианските въоръжени сили към Република Италия страната домакин предприема всички необходими мерки по улесняване транзита и кацането на италиански санитарен самолет за евакуация на българско гражданско летище.
6. В случай на злополука при неизяснени обстоятелства, засягаща цивилен или военен персонал на италианските въоръжени сили, както и при нанасяне на щета на собственост на италианските въоръжени сили щабът на учението трябва да бъде уведомен по възможно най-бързия начин. Италианските въоръжени сили са отговорни да информират италианското посолство. Последващите процедури се извършват в съответствие с българското законодателство в координация и при участието на италиански представител.
Финансови въпроси
Член 8
1. Италианските въоръжени сили ползват постройките, зоните за лагеруване и тренировъчните съоръжения и терени срещу заплащане по договорени цени в съответствие с приложение № 5.
2. Страната домакин не начислява данък добавена стойност за ползването на зоните за лагеруване и тренировъчните съоръжения и терени, както и за другите възмездно предоставени на италианските въоръжени сили услуги по това споразумение.
3. Страната домакин предоставя на италианската страна фактурите за възмездно предоставените услуги.
Искове
Член 9
Уреждането на щетите по време на пребиваването на италианските въоръжени сили на територията на Република България се извършва в съответствие с чл. 8 ССВС/НАТО.
Юрисдикция
Член 10
За правонарушения, извършени по време на учението, се прилагат разпоредбите на чл. 7 ССВС/НАТО.
Съвместно учение
Член 11
Личен състав на Българската армия има правото да вземе участие в някои дейности в рамките на провеждащото се учение на частите на италианските въоръжени сили. Командирът на италианските въоръжени сили ще командва съвместните тренировъчни дейности.
Разрешаване на спорове
Член 12
Всички спорове, свързани с прилагането или тълкуването на това споразумение, се уреждат чрез преки преговори между страните, без да се прибягва до външна юрисдикция.
Влизане в сила, срок на действие и прекратяване
Член 13
1. Всяка от страните нотифицира другата за изпълнението на необходимите конституционни процедури по влизане на това споразумение в сила. Споразумението влиза в сила от първия ден, следващ получаването на последната от двете нотификации.
2. Това споразумение се сключва за срока на учение "КОРЕН 2001" и се прилага, докато всички финансови искания не бъдат удовлетворени.
В уверение на което надлежно упълномощените представители подписаха това споразумение.
Подписано в София на 5 април 2001 г. в два еднообразни екземпляра, всеки от които на български, италиански и английски език, като всички текстове имат еднаква сила. При противоречия в тълкуването за меродавен се счита английският текст.
Приложение № 1
Списък на личен състав, въоръжение, техника и бойни припаси на италианските въоръжени сили и график за дислоциране и предислоциране
1. Предварителна група:
1.1. първата част от предварителната група в състав - 200 души, които пристигат на 25 септември 2001 г. и пребивават на територията на Република България до 31 октомври 2001 г. при пункт на влизане/излизане летище Бургас;
1.2. втората част от предварителната група в състав - 150 души, които пристигат на 27 септември 2001 г. и пребивават на територията на Република България до 28 октомври 2001 г. при пункт на влизане/излизане летище Бургас.
2. Основна група:
2.1. първата част от основната група в състав - 200 души, които пристигат на 4 октомври 2001 г. и пребивават на територията на Република България до 26 октомври 2001 г. при пункт на влизане/излизане летище Пловдив;
2.2. втората част от основната група в състав - 250 души, които пристигат на 5 октомври 2001 г. и пребивават до 27 октомври 2001 г. при пункт на влизане/излизане летище Пловдив.
3. Военна техника и въоръжение, амуниции и боеприпаси, колесни и верижни средства, комуникационни средства, материали и резервни части - пристигат на 26 септември 2001 г. и пребивават на територията на Република България до 29 октомври 2001 г. при пункт на влизане/излизане пристанище Бургас:
3.1. оръжия:
- пистолети "Beretta" модел 92 FS - 80 бр.;
- автоматични пушки "Beretta" 70/90 - 400 бр.;
- ракетни пистолети "Minolux" - 20 бр.;
- леки картечници "MINIMI" - 20 бр.;
- леки картечници 42/59 - 40 бр.;
- тежки картечници "BROWNING" 12,7 мм - 50 бр.;
- ПТУР "MILAN" - 12 бр.;
- 120 mm минохвъргачки - 10 бр.;
- 105/51 мм оръдие на бронетранспортьор "CENTAURO" - 10 бр.;
- 105/51 мм оръдие на танк "LEOPARD" - 10 бр.;
3.2. боеприпаси:
- ръчни гранати мод. 82 - 300 бр.;
- ръчни гранати мод. S.R.C.M. активни - 360 бр.;
- 5,56 патрони по стандартите на НАТО за AR 70/90 - 32 800 бр.;
- 5,56 патрони, неактивни, по стандартите на НАТО за AR 70/90 - 4920 бр.;
- 9 mm патрони за постолет "Beretta" 92 FS - 4000 бр.;
- 5,56 патрони по стандартите на НАТО за лека картечница "MINIMI" - 10 000 бр.;
- 12,7 mm патрони за тежка картечница "BROWNING" - 10 000 бр.;
- 120 mm мини "PEPA" за минохвъргачки - 120 бр.;
- 7,62 mm патрони по стандартите на НАТО за лека картечница 42/59 - 20 000 бр.;
- 7,62 mm патрони, неактивни, по стандартите на НАТО за л.к. 42/59 - 5000 бр.;
- 105/51 mm снаряди TPТ за "CENTAURO" и "LEOPARD" - 450 бр.;
- неактивни ракети за ПТУР "MILAN" - 52 бр.;
- димове с различен цвят и тегло - 150 бр.;
- димни шашки 2 кг - 30 бр.;
- сигнални ракети "Минолукс" - 100 бр.;
- сигнални ракети "Тъндер флаш" - 40 бр.;
- сигнални ракети - 40 бр.;
- детониращ шнур - 400 м;
- артилерийски гръм TNT gr. 100 - 300 бр.;
- артилерийски гръм TNT gr. 500 - 50 бр.;
- детонатори за артилерийски гръм TNT - 200 бр.;
- детонатори "Шафлер" - 50 бр.;
- бавно горящ огнепроводен шнур - 200 м;
- ветроупорни фитили - 50 бр.;
- устройства за електровзривяване - 0,5 А - 50 бр.
Неизразходваните бойни припаси, констатирани с потокол, напускат територията на Република България на 29 октомври 2001 г. при пункт на излизане пристанище Бургас.
3.3. колесни и верижни средства:
- мотоциклети - 6 бр.;
- леки автомобили - 5 бр. (1 бр. за Военната полиция - КАРАБИНЕРИ);
- автобуси - 5 бр.;
- минибус - 6 бр.;
- фургони/ван - 8 бр.;
- линейки - 4 бр.;
- многоцелеви МПС - 45 бр.;
- средногабаритни автомобили - 100 бр.;
- голямогабаритни каравани - 5 бр.;
- камиони за почистване - 2 бр.;
- тежкотоварен камион - 5 бр.;
- контейнеровози - 4 бр. (+20 контейнера);
- платформи за транспортиране на танкове - 2 бр.;
- автоцистерни - 2 бр.;
- автомобил-докер - 4 бр.;
- трайлери-ремаркета - 20 бр.;
- цистерни - 4 бр.;
- танкове "LEOPARD" А/5 - 10 бр.;
- специализиран танк "LEOPARD" - 1 бр.;
- бронирани самоходни минохвъргачки М 106 - 10 бр.;
- бронетранспортьори VCC 2 - 25 бр.;
- бронирани колесни машини "CENTAURO" - 10 бр.;
- бронетранспортьори М-113 - 6 бр.;
- булдозери - 1 бр.;
- колесен кран - среден - 1 бр.;
- колесен кран - малък - 1 бр.;
- верижен кран - HD-6 - 3 бр.;
- трайлер "ADAMOLI" - 3 бр.;
3.4. комуникационни средства:
- VHF с малък обсег (RV 2) - 40 бр.;
- VHF със среден обсег (RV 3) - 80 бр.;
- VHF с голям обсег (RV 4) - 20 бр.;
- HF със среден обсег (RH 178) - 6 бр.;
- HF с голям обсег (RH 478) - 2 бр.;
- портативни радиосредства - 30 бр.;
- транслационен усилвател - 1 бр.;
- крипто-комуникационна система - 2 бр.;
- система за изпращане на съобщения - 10 бр.;
- проводни телефонни линии - 30 бр.;
- включващи табла - 4 бр.;
- радиорелейна станция - 1 бр.;
- комуникационен възел - контейнер - 3 бр.
Приложение № 2
Оперативно осигуряване
1. Условията на полигона позволяват провеждането на стрелби със:
- всички видове стрелкови оръжия;
- използване на експлозиви от инженерни войски;
- бойни машини на пехотата;
- танкове;
- минохвъргачни системи;
- артилерийски системи;
- реактивни системи за залпов огън;
- противотанкови средства;
- и провеждане на тактически маневри.
2. Италианските въоръжени сили ще използват собствени комуникационни системи на разрешените честоти, предоставени от страната домакин. Италианската страна чрез посолството си в Република България да представи пред Държавната комисия по далекосъобщенията заявка за ползване на радиочестотен спектър за учението не по-късно от един месец преди началото на учението, като заплати съответните такси за издаване на временно разрешително за ползване на радиочестотен спектър. Заявката да съдържа: тип и диапазон на радиосредството, честотна стъпка, максимално дуплексно отстояние (ако е необходимо), максимална излъчена мощност в антената, основни режими на работа, брой на необходимите честоти и предпочитани честотни ленти, в които да се определят те.
3. Неизползваните боеприпаси и гилзите от използваните патрони ще бъдат върнати на територията на Република Италия. В края на всяка тренировъчна дейност италианските въоръжени сили ще предоставят необходимата информация с цел обезопасяване на невзривените снаряди от специализирани групи на италианските въоръжени сили в координация със страната домакин. По време на учението италианските въоръжени сили осигуряват съответни специалисти за извършване на тази дейност. Боеприпаси, намерени на полигона, непринадлежащи на италианските въоръжени сили, ще бъдат взривени за сметка на страната домакин.
4. Италианските въоръжени сили не водят бойни стрелби през почивните/празничните дни и осигуряват 1 ден от седмицата за подготовка и обслужване на полигона. От 00.00 (полунощ) до 06.00 ч. стрелбите са забранени.
5. Командването на италианските въоръжени сили следи и осигурява стриктното спазване на разписанието на учението, часовете на провеждане на бойни стрелби, заповяданата полоса, както и неизползването на допълнителни и обходни маршрути.
6. Страната домакин предоставя на италианските въоръжени сили правилата за ползване на военния полигон с цел гарантиране ползването му по правилен начин. Отцепването на полигона в определеното за стрелбите време се извършва от страната домакин.
7. Италианските въоръжени сили съвместно със страната домакин организират серия от културни мероприятия и мероприятия за отдих в съответствие със заявките на италианските въоръжени сили.
8. Италианските въоръжени сили със съгласието на страната домакин могат да организират показни мероприятия за цивилното население.
9. Организиране на ден за посещения:
Страната домакин гарантира на италианските въоръжени сили възможност за посещения на високопоставени лица в периода на учението. Списъкът на гостите ще бъде представен на съответните български власти седмица преди самия ден на провеждането на посещението.
10. Връзки със средствата за масова информация:
а. по време на учението страната домакин ще разреши достъп на представителите на средствата за масова информация, поканени от италианските въоръжени сили, които предоставят списък на поканените седмица преди деня на посещението им; италианските въоръжени сили имат правото да филмират и отразяват различните етапи на учението в съответствие с условията, определени от страната домакин;
б. италианските въоръжени сили ще определят свой представител, който в сътрудничество със страната домакин ще поддържа контакти с местните средства за масова информация.
11. Връзки с местните власти:
С цел осъществяване на връзки с гражданското население страната домакин определя свой представител, който съвместно с италианския представител формират ядро за връзки с обществеността.
12. По време на учението италианските въоръжени сили използват собствена Военна полиция (Карабинери) за проверка и улесняване на движението на военните превозни средства и личния състав в района на полигона. Карабинерите участват координирано със съответните български структури при разследване на различни инциденти (например пътно-транспортно произшествие), включително и извън района на полигона.
13. Карабинерите носят своите униформи и оборудване и работят в командния пост на италианските въоръжени сили.
14. Колата на военната полиция ще използва синя сигнална светлина и ще бъде обозначена с надпис "CARABINERI".
15. Представители на военната полиция на страната домакин поддържат връзка с Карабинерите с цел гарантиране на необходимото сътрудничество със съответните български власти в случай на провеждане на разследване.
16. По време на мероприятията, провеждани в свободното време, военната полиция на страната домакин координира дейностите по сигурността на районите, посещавани от войници.
Приложение № 3
Логистично осигуряване
1. Страната домакин осигурява възмездно следните обекти и услуги в съответствие с разпоредбите на финансовото приложение:
а. сградата на учебно-битовия корпус "Корен";
б. военно-почивния дом в Сарафово от 25 до 28 септември и от 28 до 31 октомври, както и топла храна за 200 човека при пристигане/заминаване на предварителната група до/от учебния полигон;
в. зона за лагеруване и паркинг близо до полигона "Корен";
г. водоизточник, снабден с уред за отчитане;
д. електричество за битови нужди за 800 човека, снабдено с уред за отчитане;
е. хеликоптер за медицинска евакуация заедно с екипаж и група специалисти по поддържането му с 24-часово дежурство през периода на учението, разположен на летище Крумово (при време за пристигане: през деня - 40 минути, и през нощта - 60 минути) и линейка с персонал от 25 до 28 септемри и от 28 до 31 октомври в пристанище Бургас;
ж. карти:
- секретни топографски карти на полигона "Корен" в мащаб 1:25 000 в координатната система на НАТО на английски и френски език - 40 бр.;
- несекретни топографски карти на полигона в мащаб 1:50 000 - 20 бр.
2. Страната домакин осигурява италианските въоръжени сили с дизелово гориво срещу заплащане за целите на учението "КОРЕН 2001". Зареждането с гориво се извършва на територията на полигона. Общото необходимо количество дизелово гориво се заявява не по-късно от 23 август 2001 г. Количеството, необходимо за всяко мероприятие, се заявява 72 часа преди неговото начало. Предоставеното количество гориво ще бъде измервано със съответните методи и уреди и ще бъде удостоверявано със съответен документ. Италианските въоръжени сили заплащат предоставеното гориво по цени към деня на доставката.
3. Страната домакин осигурява срещу заплащане безопасността на материалите, оръжието, амунициите, оборудването, превозните средства и комуникационните средства при придвижването им на българска територия и в районите около полигона "Корен".
4. Екипът за свръзки от страната домакин осигурява съдействие на италианските въоръжени сили при предоставяне на следните услуги от страна на цивилни доставчици при условията, валидни за Българската армия (при възможност):
а. медицинско осигуряване, включващо оказване на първа помощ и рентгенография при поискване, платими по установени тарифи;
б. наемане на транспортни средства (автобуси и др.);
в. наемане на железопътни платформи, средства за укрепване на техниката и товарно-разтоварната техника;
г. комунално-битови услуги (събиране на отпадни води, отпадни материали след технически дейности, кухненски отпадъци и др.);
д. международни телефонни линии (вкл. Интернет и факс);
е. телефони и телефонни кабини с фонокарти за частни разговори на военнослужещите;
ж. гориво за зареждане - 98 октана;
з. храна.
5. Италианските въоръжени сили осигуряват:
а. санитарно-хигиенен контрол;
б. реда в зоната за лагеруване;
в. ежедневното медицинско осигуряване;
г. разделно събиране на битовите отпадъци;
д. подвижна електрическа мрежа за полевия лагер;
е. агрегати за осигуряване на електроенергия в полевия лагер;
ж. средства за противопожарна охрана на полевия лагер и по време на тренировъчните дейности;
з. специализиран транспорт за подвоз на вода, хранителни продукти и медицинска евакуация;
и. преводачи.
6. Пощенските услуги се извършват от пощенски клон Хасково.
7. Средствата, посочени в приложение № 1, т. 3, ще бъдат транспортирани от Бургас до Корен с жп транспорт или на собствен ход. Италианската страна ще предостави не по-късно от 1 септември 2001 г. информация за броя на машините и техните технически характеристики за всеки вид транспорт.
Приложение № 4
Опазване на околната среда
1. Командирът на италианските въоръжени сили предприема всички необходими мерки за избягване нанасянето на щети, особено на околната среда. В случай на щети и екоинциденти незабавно се съставя комисия, включваща равен брой представители на италианската и българската страна. Комисията извършва експертиза за оценка на нанесените щети.
2. Страната домакин предоставя разпоредбите от националното законодателство относно опазване на околната среда на английски език не по-късно от 20 август 2001 г.
3. Италианските въоръжени сили използват посочения от страната домакин район по начин, ограничаващ до минимум замърсяването на околната среда, както и на щетите, предизвиквани от маневрите.
4. Страната домакин осигурява възмездно следните услуги в съответствие с разпоредбите на финансовото приложение:
а. начална и крайна обработка на полевия лагер;
б. възстановяване на ландшафта и рекултивация;
в. рекултивация на полевите пътища;
г. начален и краен контрол за радиоактивност и химическото състояние и анализ на стрелковия полигон.
5. Страната домакин оказва съдействие на италианските въоръжени сили за осъществяване контакти за сключване на договори за извозване на битови и технологични отпадъци.
6. Италианската страна осигурява разделно събиране на битовите и технологичните отпадъци и отработените масла в контейнери и 200-литрови варели.
7. Италианските въоръжени сили няма да използват боеприпаси и имитационни средства, предизвикващи радиоактивно замърсяване и увреждане на околната среда.
8. Състоянието на полигона, включително химическия и радиоактивния контрол, сградите, уредите и оборудването се установяват с протокол съвместно от българската и италианската страна в началото и края на периода на учението. В съвместния протокол задължително се удостоверява, че е извършена операция по почистването от амуниции, химически и експлозивни вещества и устройства. Съвместният протокол се подписва от командира на италианските въоръжени сили и командира на учебния полигон или от упълномощени от тях лица.
9. Превозът на опасни товари по българската обществена шосейна мрежа се извършва в съответствие със законодателството на Република България.
Приложение № 5
Финансово осигуряване
1. Италианската страна заплаща на страната домакин (дирекция "Планиране и управление на бюджета" - Министерство на отбраната) за ползването на полигон "Корен" и за осигуряването на следните услуги:
а. зареждане с дизелово гориво;
б. медицинско осигуряване в спешни случаи и хоспитализация (хеликоптер за медицинска евакуация, допълнителни линейки);
в. възстановяване на околната среда;
г. транспорт;
д. осигуряване на вода и електричество;
е. ескортиране, постове и осигуряване на услуги по охраната.
2. Италианската страна заплаща предварително не по-късно от 60 дни след влизане в сила на това споразумение сумата от 150 000 US долара, която представлява 50 % от приблизителната обща цена. Окончателната фактура за всички материали и услуги, предоставени на италианските въоръжени сили възмездно от страната домакин, ще бъде изплатена в американски долари в 60 дневен срок от приемането на фактурата, след като командирът на италианските въоръжени сили или негов представител удостовери, че услугите са предоставени.
3. В последната седмица на учението страната домакин изготвя две фактури - една за предоставяне на дизелово гориво, и втора - за други услуги.
Фактурите, съставени на български език, се изпращат на:
STATO MAGGIORE ESERCITO
REPARTO PIANIFICAZIONE GENERALE E FINANZIARIA
"KOREN 2001"
VIA XX SETTEMBRE, 123-00187 ROMA
и се предават на командира на италианските въоръжени сили или на неговия представител. Италианската страна е отговорна за превода им на италиански език.
4. Италианската страна извършва плащанията по следната банкова сметка:
Дирекция "Планиране и управление на бюджета" - Министерство на отбраната,
БНБ - Централно управление, София,
банкова сметка № 3100152208,
банков код 66196611
5. Фактурите за всички други доставки и услуги, оказани на италианските въоръжени сили на територията на Република България от граждански доставчици, ще бъдат заплатени директно от италианските въоръжени сили в български левове.
Тарифа за настаняване и логистично осигуряване на учението "КОРЕН 2001"
1. Материално-техническо осигуряване:
1.1. настаняване на личния състав във:
- сграда: 9980 щ.д. в района на полигона "Корен" за сграда с отопление, хладилно и кухненско оборудване и душове;
- полеви лагер: 1 щ. д. на човек за 24 часа;
1.2. транспорт с товарни автомобили: 1,2 щ. д. на км;
1.3. хеликоптер Ми-17:
- 2176 щ. д. на летателен час;
- 218 щ. д. / 24 часа дежурство на екипажа и техническия персонал;
1.4. във ВПД Сарафово:
- настаняване: 9 щ. д. на човек за 24 часа;
- топла храна: 11,20 щ. д. на човек дневно (закуска 30 % от общата стойност, обяд - 40 %, вечеря - 30 %), платими в Сарафово, в български левове по официалния обменен курс, определен от БНБ в деня на фактурирането.
2. Осигуряване от военна полиция:
2.1. охрана на разтоварването и натоварването на пристанище Бургас: 2500 щ. д.;
2.2. охрана на натоварването и разтоварването на жп Гара Книжовник: 2500 щ. д.;
2.3. съпровождане от жп Гара Книжовник до полигона "Корен" и обратно: 560 щ. д.;
2.4. съпровождане на техниката от пристанище Бургас до полигон "Корен" и обратно: 550 щ. д. на колона до 50 колесни машини;
2.5. съпровождане на автобуси от летище Бургас до пристанище Бургас и Сарафово и обратно: 500 щ. д. на колона;
2.6. съпровождане на автобуси от летище Пловдив до полигон "Корен" и обратно: 300 щ. д. на колона;
2.7. съпровождане по време на всяко културно мероприятие: 400 щ. д.;
2.8. съпровождане на жп ешелона, превозващ колесните средства от Бургас до Книжовник и обратно - 800 щ. д.;
2.9. осигуряване на района около полигона: 12 000 щ. д.
3. Карти:
3.1. в мащаб 1:25 000 (40 броя): 9,5 щ. д. за картен лист, платими в български левове по официалния обменен курс, определен от БНБ в деня на фактурирането;
3.2. в мащаб 1:50 000 (20 броя): 10 щ. д. за картен лист, платими в български левове по официалния обменен курс, определен от БНБ в деня на фактурирането.
4. Опазване на околната среда: 50 000 щ. д. на месец.
Третиране на битови отпадъчни води: 950 щ. д.
5. Използване на полигона за целия период на учението "КОРЕН 2001": 95 400 щ. д.
6. Дизелово гориво:
дизеловото гориво ще бъде доставено на същите цени, на които е доставяно за нуждите на Българската армия, и ще бъде фактурирано в щ. д. по официалния обменен курс за деня.
7. Медицинско осигуряване:
7.1. хоспитализиране във военно или гражданско медицинско заведение: в съответствие с разпоредбите, приложими при лечение на чуждестранни граждани в Република България;
7.2. санитарно-хигиенна обработка на полевия лагер:
- дезинфекция - 3 щ. д на 100 м2;
- дезинсекция - 6 щ. д. на 100 м2;
- дератизация - 4 щ. д. на 100 м2.
7.3. дежурство на линейка с персонал - 5,85 щ. д./час.
8. Вода и електрическа енергия: според тарифите, приложими за Българската армия.