Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 10 от 29.I

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 2000 Г. ЗА СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ОТ ОСИГУРИТЕЛИТЕ ЗА ОСИГУРЕНИТЕ ПРИ ТЯХ ЛИЦА И ОТ САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА (ОБН., ДВ, БР. 14 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 4 ОТ 2001 Г.)

 

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 2000 Г. ЗА СЪБИРАНЕ НА ДАННИ ОТ ОСИГУРИТЕЛИТЕ ЗА ОСИГУРЕНИТЕ ПРИ ТЯХ ЛИЦА И ОТ САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА (ОБН., ДВ, БР. 14 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 4 ОТ 2001 Г.)

ИЗДАДЕНА ОТ НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ В сила от 1 януари 2002 г.

Обн. ДВ. бр.10 от 29 Януари 2002г.

§ 1. В чл. 1 след думите "допълнителното задължително пенсионно осигуряване" се добавя "и", а думите "и осигуряването за безработица" се заличават.

§ 2. В чл. 2 думите "приложения № 1, 2, 3 и 4" се заменят с "приложения № 1, 3 и 4".

§ 3. Създава се чл. 3а:

"Чл. 3а. (1) Самоосигуряващите се лица, с изключение на съдружниците в търговски дружества, по свое желание могат да подадат еднократно декларация обр. № 1 "Данни за осигуреното лице" за всяка календарна година в случай, че са избрали да се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт. При попълване на декларацията в раздел "А. "Социално осигуряване" в т. "12. Вид осигурен" се вписва код 22 и в раздел "Б. Здравно осигуряване" в точка "27. Вид осигурен" - код 45.

(2) Декларацията по ал. 1 се подава до 20 февруари за всяка календарна година с данните за януари.

(3) При прекъсване или при прекратяване на трудовата дейност декларацията по ал. 1 се подава с данни за последния месец, през който лицето е подлежало на осигуряване, но не по-късно от 10 дни след изтичане на срока за внасяне на дължимите осигурителни вноски.

(4) При започване или възобновяване или при промяна на осигурителния доход се подава декларация по ал. 1 не по-късно от 10 дни след изтичане на срока за внасяне на дължимите осигурителни вноски.

(5) Данните за самоосигуряващите се лица, подали еднократно декларация обр. № 1, се въвеждат в Персоналния регистър на НОИ въз основа на информацията от платежните нареждания за внесените осигурителни вноски.

(6) Самоосигуряващите се лица, работещи по трудово правоотношение като осигурени за всички осигурени социални рискове, върху максималния месечен размер на осигурителния доход, на които осигурителният стаж се зачита на основание чл. 9, ал. 8 КЗОО, подават еднократно декларация обр. № 1 "Данни за осигуреното лице". При попълване на декларацията в раздел "А. "Социално осигуряване" в т. "12. Вид осигурен" се вписва код 23. Дните, зачетени за осигурителен стаж, се попълват в поле 16.4 "Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж".

(7) При промяна на осигурителния доход по трудовото правоотношение лицата по ал. 6 подават декларация обр. № 1 "Данни за осигуреното лице" като самоосигуряващи се лица не по-късно от 10 дни след изтичане на срока за внасяне на дължимите осигурителни вноски."

§ 4. В чл. 4, ал. 3 изречение второ се изменя така: "Програмният продукт, разработен от НОИ, може да се получи от РУСО по писмено искане на осигурителя или самоосигуряващия се, към което се прилагат 9 броя празни дискети за работа под вариант "WINDOWS" или един брой празна дискета за работа под вариант "DOS".

§ 5. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. След изтичане на календарната година, за която се отнасят подадените данни, НОИ изпраща в срок до 31 март поименно сведение за въведената и архивираната информация лично на осигурените лица. За нередности по повод подаването на информацията лицата имат право да подават жалби до съответното териториално поделение на НОИ."

§ 6. Декларация приложение № 1 към чл. 2 се изменя така:

"Указания за попълване на декларация обр. № 1 "Данни за осигуреното лице"

Декларация обр. № 1 се подава в съответното териториално поделение на НОИ, където е регистриран осигурителят, за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ датата, на която са били дължими окончателно осигурителните вноски за съответния месец - при изплащането на трудовите възнаграждения за месеца, без авансовите плащания, освен когато за съответния месец е изплатен само аванс. За самоосигуряващите се декларацията се подава не по-късно от 10 дни след изтичане на срока за внасяне на дължимите осигурителни вноски.

1. Код корекция - попълва се буква "К", когато се подава повторно декларация за коригиране на подадена погрешно декларация и в случаите на изплатени възнаграждения за минало време, върху които се дължат вноски за социалното и здравното осигуряване. В тези случаи освен коригираните се попълват и всички останали реквизити с данните от подадената преди това декларация.

2. Месец - попълва се в две позиции месецът, за който се отнасят данните. Например: за януари се попълва 01.

3. Година - попълва се в четири позиции годината, за която се отнасят данните.

4. (Доп. - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) Код на осигурителя - попълва се кодът на осигурителя. Това е идентификационният код по регистър БУЛСТАТ. Точка 4 не се попълва от лицата, които подават данни само по раздел Б "Здравно осигуряване", и от самоосигуряващите се лица, за които държавното обществено осигуряване се провежда чрез единния им граждански номер.

5. ЕГН (ЛНЧ) - попълва се единният граждански номер на осигуреното лице. За чуждестранните граждани се попълва личният номер на чужденец, като буквите ЛНЧ се подчертават.

6. Фамилия - попълва се с печатни букви фамилията по личната карта на осигуреното лице.

7. Инициали - попълват се инициалите на осигуреното лице: първата буква от името и първата буква от презимето.

8. Пощенски код - попълва се пощенският код по местоживеене.

9. Област - попълва се областта, в която се намира населеното място.

10. Населено място - попълва се град/село по местоживеене.

11. Адрес по местоживеене на лицето - попълва се точният адрес.

А. СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ

12. Вид осигурен - попълва се в две позиции код, както следва:

- 01 - за работници или служители, осигурени за всички осигурени социални рискове при един работодател, без обхванатите от следващите кодове;

- 02 - за работещи при условията на първа категория труд;

- 03 - за работещи при условията на втора категория труд;

- 04 - за лица, работещи по втори или допълнителен трудов договор;

- 05 - за държавни служители;

- 06 - за кадрови военнослужещи по ЗОВС на Република България, офицери и сержанти по ЗМВР и лицата по § 19 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изпълнение на наказанията;

- 07 (изм. - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) - за следователи по Закона за съдебната власт;

- 08 - за лицата с учителски трудов стаж;

- 09 - за членове на кооперации, получаващи трудово възнаграждение;

- 10 - за изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества;

- 11 - за лица, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт и за трудова злополука и професионална болест;

- 12 - за самоосигуряващите се;

- 13 (изм. - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) - за земеделски производители;

- 14 - за работещите без трудови правоотношения;

- 15 - за лицата, които получават парично обезщетение за безработица;

- 16 - за работещи при сумирано отчитане на работното време за повече от един месец;

- 17 - за лица, работещи с договорирано почасово работно време с продължителност, по-малка от половината от законоустановеното работно време;

- 18 (нов - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) - за лица, за които за осигурителен стаж се зачита времето, през което работникът или служителят не е работил поради неправилно недопускане или отстраняване от работа или е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи;

- 19 (нов - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) - за лицата, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 3 КЗОО;

- 20 (нов - ДВ, бр. 4 от 2001 г.) - за трудоустроените лица или бременните работнички и служителки, на които за осигурителен стаж се зачита времето, през което не работят, тъй като не е предоставена подходяща работа от работодателя;

- 21 - за лица, работещи по втори или допълнителен трудов договор, за които осигурителните вноски при основния работодател са внесени върху максималния осигурителен доход и осигурителният стаж се зачита на осн. чл. 9, ал. 8 КЗОО;

- 22 - за самоосигуряващи се, без съдружниците в търговски дружества, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт, избрали да подават еднократно декларация;

- 23 - за самоосигуряващи се, работещи по трудово правоотношение, за които осигурителните вноски за всички осигурени социални рискове са внесени върху максималния осигурителен доход и осигурителният стаж се зачита на осн. чл. 9, ал. 8 КЗОО;

- 29 - за други (попълва се само по изрично указание на НОИ).

Забележка. Когато в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 21 или код 23, раздел Б "Здравно осигуряване" не се попълва.

13. Код продължаване на осигуряването - попълва се в една позиция:

- 0 - ако осигуряването продължава от предходен месец;

- 1 - ако лицето е включено в осигуряването през месеца, за който се подават данните.

14. Ден, от който осигуряването е възникнало - попълва се в две позиции денят, от който осигуряването е възникнало.

15. Ден, от който осигуряването е прекратено - попълва се в две позиции последният ден, който се зачита за осигурителен стаж съгласно чл. 9 КЗОО; на основание в специални закони и Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина.

16. Дни с осигурителен стаж - общо - попълва се в 5 позиции отработеното време през месеца.

Забележка. Когато в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 16, в т. 16 се попълва 20 000, като позиции 1, 2, 3, 4 и 5 се подават с нова декларация образец № 1 след изтичане на периода, за който осигурителният стаж може да бъде изчислен, като в т. 1 "Код корекция" се попълва "К".

Позиция 1:

- ако целият месец е зачетен за трудов стаж - попълва се 0;

- ако не се зачита целият месец за трудов стаж - попълва се 1.

Позиции 2 и 3:

- попълва се в две позиции броят на отработените дни през месеца, независимо дали са с отработено по-малко от половината от законоустановеното работно време (отработени часове).

Позиция 4:

- ако дните, отразени в позиции 2 и 3, са отработени при 5-дневна работна седмица - попълва се 1;

- ако в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 15 - попълва се 0.

Позиция 5:

- ако отработените дни са при непълно, но не по-малко от половината от законоустановеното работно време - попълва се 1;

- ако отработените дни са при пълно работно време - попълва се 0;

- ако в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 04, 11, 17 и 21, в позиция 5 се попълва броят на отработените часове.

При попълване на данните, отразени в точки 16.1 до 16.5, сборът им трябва да съответства на дните, посочени в позиции 2 и 3 на т. 16.

16.1. Отработени и други дни с осигурителни вноски - попълват се в две позиции дните с осигурителни вноски, за които е изплатено възнаграждение или е упражнявана дейност по Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина. Такива са: отработени дни, дните в платен отпуск и всички дни с осигурителни вноски на основание чл. 9, ал. 3 КЗОО.

16.2. Дни във временна неработоспособност с изключение на дните по т. 16.5 - в две позиции се попълват дните във временна неработоспособност поради болест, гледане на болен член на семейството, бременност и раждане, санаторно-курортно лечение, карантина.

16.3. Дни за отглеждане на малко дете - в две позиции се попълват дните за отглеждане на малко дете съгласно чл. 164 и 165 КТ.

16.4. Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж - в две позиции се попълват дните, зачетени за осигурителен стаж без осигурителни вноски.

16.5. Дни в трудова злополука или професионална болест - попълват се в две позиции дните във временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест.

Забележка. Когато в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 21 или 23, задължително се попълва т. 16.4, а точки 16.1,16.2,16.3 и 16.5 не се попълват.

17. Парично обезщетение, върху което се дължат осигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност или бременност и раждане - попълва се сумата на паричното обезщетение, върху което се дължат осигурителни вноски за фонд "Пенсии" на основание § 87 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на КЗОО.

18. За фонд "Пенсии" - попълва се процентът осигурителна вноска съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година за сметка на работодателя и/или за сметка на осигуреното лице, когато е попълнена т. 17.

19. Сума за социални разходи, върху която се дължат осигурителни вноски - попълва се сумата за социални разходи, давани постоянно или периодично, пряко на работниците и служителите в пари или в натура, върху която се дължат осигурителни вноски, съгласно чл. 6, ал. 11 КЗОО.

20. За фонд "Пенсии" - попълва се процентът осигурителна вноска съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година за сметка на работодателя и/или за сметка на осигуреното лице, когато е попълнена т. 19.

21. Осигурителен доход, върху който се дължат осигурителни вноски - попълва се доходът съгласно чл. 6, ал. 2 КЗОО с изключение на сумите по т. 17 и 19.

22. Фондове на ДОО - попълва се процентът осигурителна вноска общо за четирите фонда на ДОО съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година за сметка на работодателя и/или за сметка на осигуреното лице.

23. Учителски пенсионен фонд - попълва се процентът на осигурителната вноска за сметка на работодателя, която се внася в приход на УПФ съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Отнася се само за лицата с учителски трудов стаж.

24. За фонд "ПКБ" - попълва се процентът на вноската съгласно чл. 20 от Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта за сметка на работодателя и осигуреното лице. Тази точка се попълва само когато се подава декларация с данни до 31.XII.2001 г.

25. За професионален пенсионен фонд - попълва се процентът на вноската за сметка на работодателя съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година.

26. За универсален пенсионен фонд - попълва се процентът на вноската съгласно Закона за бюджета на ДОО за съответната година след 1 януари 2002 г. за сметка на работодателя и/или за сметка на осигуреното лице.

Забележка. Точки от 17 до 26 не се попълват, когато в т. 12 "Вид осигурен" е попълнен код 21 или 23.

Б. ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ

27. Вид осигурен - попълва се в две позиции кодът на осигурения, както следва:

- 30 - за лицата, наети по трудови правоотношения;

- 31 - за лицата, работещи без трудови правоотношения;

- 32 - за лицата, работещи по служебни правоотношения (държавни служители);

- 33 - за лицата, работещи по правоотношения, възникнали на основание специални закони (кадрови военнослужещи по ЗОВС, офицерите и сержантите по ЗМВР и лицата по § 19 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изпълнение на наказанията);

- 34 - за следователите по Закона за съдебната власт;

- 35 - за самоосигуряващите се;

- 36 - за пенсионери, получаващи пенсии изцяло от чуждестранен осигурителен институт;

- 37 - за пенсионери, които осигуряват неосигурени членове на семейството;

- 38 - за лицата, получаващи обезщетения за безработица;

- 39 - за лицата, които подлежат на осигуряване по чл. 40, ал. 1, т. 15 ЗЗО;

- 40 - за лицата, подлежащи на осигуряване по чл. 40, ал. 1, т. 8, 11 и 13 ЗЗО, които осигуряват неосигурени членове на семейството си;

- 45 - за самоосигуряващи се, без съдружниците в търговските дружества, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт, избрали да подават еднократно декларация;

- 49 - за други (попълва се по изрично указание на НОИ и НЗОК).

28. Код продължаване на осигуряването - попълва се в една позиция:

- 0 - ако внасянето на вноските продължава от предходен месец;

- 1 - ако внасянето на вноските започва през месеца, за който се подават данните.

29. Ден, от който се внасят вноски - в две позиции се попълва денят, от който са внесени вноски.

30. Ден, до който се внасят вноски - в две позиции се попълва денят, до който са внесени вноски.

31. Доход, върху който се дължат осигурителни вноски - попълва се сумата, върху която се дължат вноски.

32. За сметка на работодателя - попълва се процентът на внесената осигурителна вноска за сметка на работодателя, определена съгласно Закона за бюджета на НЗОК за съответната година - за лицата, посочени с кодове 30, 32, 33, 34, 38 в т. "Вид осигурен".

33. За сметка на лицето - попълва се процентът на внесената осигурителна вноска, определена съгласно Закона за бюджета на НЗОК за съответната година - за лицата, посочени в кодове 30, 31, 35, 36, 37 и 39 в т. "Вид осигурен".

34. Обезщетение, върху което се дължи вноска - попълва се сумата на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради болест, бременност, раждане и отглеждане на малко дете по чл. 164 КТ.

35. За сметка на работодателя или самоосигуряващия се - попълва се процентът на вноската, която е за сметка на работодателя и е равна на дължимата от него част, а за лицата, които се осигуряват изцяло за своя сметка - целият процент на вноската, определен съгласно Закона за бюджета на НЗОК.

36. Доход, върху който се дължат осигурителни вноски за периода на неплатен отпуск - попълва се осигурителен доход, върху който се дължи вноска.

37. За сметка на работодателя - попълва се процент на вноската, която е изцяло за сметка на работодателя.

38. Лицето осигурява неосигурени членове на семейството - попълват се броят и единните граждански номера на членовете на семейството (личен номер на чужденец, като буквите ЛНЧ се подчертават), за които осигуреният член на семейството внася вноски (малолетни, непълнолетни и пълнолетни неработещи членове на семейството му, които не получават обезщетение за безработица).

Служебни данни. В долното ляво поле се попълва датата на подаване на декларацията и се подписва и подпечатва от лицето, което представлява осигурителя. Лицата, които по свое желание са внесли авансово здравноосигурителни вноски и са подали декларация обр. № 4, не попълват в декларация обр. № 1, раздел Б "Здравно осигуряване" за същия период, като в полето следва да декларират това обстоятелство с текст: "Подал съм декларация обр. № 4 за периода от .......... до .......... "

§ 7. Декларация - приложение № 2 към чл. 2, се отменя.

§ 8. В указанията за попълване на декларация приложение № 3 към чл. 2 думите "фонд "ПКБ" се заменят с "фонд "Безработица" и в точка 11. "Доход - попълва се сумата на:" думите "еднократния размер на минималната работна заплата, установена за страната" се заменят с " - половината от минималния осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване".

§ 9. Инструкцията влиза в сила от 1 януари 2002 г.

Промени настройката на бисквитките