Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 24 от 5.III

РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ПЪРВОНАЧАЛНАТА ПОЗИЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПО ДЕБАТИТЕ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ПЪРВОНАЧАЛНАТА ПОЗИЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПО ДЕБАТИТЕ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Обн. ДВ. бр.24 от 5 Март 2002г.

Народното събрание,

Като възприема необходимостта от преосмисляне ролята на Европейския съюз в глобализиращия се свят,

С цел да допринесе за реформирането на съюза в съответствие с очакванията на европейските граждани и

В отговор на предизвикателствата пред един бъдещ разширен Европейски съюз, отбелязани в Декларацията от Лакен за бъдещето на Европейския съюз,

Като отчита интереса на гражданите на България от един силен и развиващ се Европейски съюз, притежаващ ефикасни демократични механизми за взимане на решения по въпроси от значимост за народите на Европа,

Като приветства възможността Република България, наред с останалите страни кандидатки, да бъде активен участник в обсъждането на общото бъдеще на Европа чрез своите представители в свикания от Европейския съвет в Лакен Конвент и основавайки се на желанието на българското общество страната ни в най-кратки срокове да бъде член на Европейския съюз,

на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България


РЕШИ:


1. Подкрепя ключовите елементи в първоначалната позиция на Република България по дебатите за бъдещето на Европейския съюз, внесена от Министерския съвет в изпълнение на Решение на Народното събрание от 19 декември 2001 г., както следва:

- Интересите на българското общество и българските граждани за един проспериращ и стабилен Европейски съюз, който е отражение на стремежа към свобода, сигурност и благополучие, съвпадат с интересите на гражданите от държавите членки, формулирани в Декларацията от Лакен.

- Препоръчва обсъждането в Конвента да обхване и политическото съдържание на европейския проект с цел по-ясното формулиране на насоките на основните политики на бъдещия разширен Европейски съюз.

- При дефинирането и разпределението на компетенциите между Европейския съюз и държавите членки трябва да се отчете необходимостта от запазване на динамиката на интеграционните процеси, потребността гражданите да получават адекватен отговор на своите очаквания, както и равнопоставеността на страните членки и солидарността между тях.

- Споделя необходимостта от засилване на демократичността, прозрачността и ефективността в Европейския съюз и от преодоляване на демократичния дефицит чрез запазване на институционалния баланс в съюза и същевременно подобряване ефективността на вземането на решения и дейността на институциите предвид бъдещата им роля в един разширен съюз. Доколкото в това отношение на преосмисляне подлежат редица въпроси, като начинът на избиране и правомощията на председателя на Европейската комисия, обхватът на съвместните решения и решенията, които се взимат с квалифицирано мнозинство, и други, новите разрешения трябва да спомогнат Европейският съюз по-ефективно да определя целите и приоритетите си и да осигурява по-доброто им изпълнение.

- Потвърждава необходимостта от създаването на по-гъвкави и ефективни форми за сътрудничество между Европейския парламент и националните парламенти, включително и чрез засилване на позицията на националните парламенти в европейските структури.

- Поддържа идеята за опростяване на основните договори и постигането на единен текст с конституционен характер, като допълнително се обсъди въпросът за интегрирането на Хартата за основните права.

2. Призовава участниците в Конвента да приемат положения, гарантиращи на България приключване на преговорите за членство в Европейския съюз при условията, при които ги е започнала.

Решението е прието от ХХХIХ Народно събрание на 27 февруари 2002 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.

Промени настройката на бисквитките