Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 25 от 8.III

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ДЪРЖАВАТА ИЗРАЕЛ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО (Одобрено с Решение № 691 на Министерския съвет от 16 октомври 2001 г. В сила от 22 октомври 2001 г.)

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ДЪРЖАВАТА ИЗРАЕЛ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО

(Одобрено с Решение № 691 на Министерския съвет от 16 октомври 2001 г. В сила от 22 октомври 2001 г.)

Обн. ДВ. бр.25 от 8 Март 2002г.

Правителството на Република България и правителството на Държавата Израел, наричани по-нататък "договарящи страни",

ръководени от желанието да развиват взаимноизгодно сътрудничество в областта на земеделието и свързаните с него дейности,

се договарят за следното:

Член 1

Договарящите страни възлагат изпълнението на това споразумение на Министерството на земеделието и горите на Република България и на Министерството на земеделието и селското развитие на Държавата Израел.

Член 2

Договарящите страни насърчават сътрудничеството в различни области на селскостопанските изследвания и развитие, отчитайки интересите на двете страни.

Сътрудничеството включва следните области:

съвети за земеделските производители;

напояване и торене;

производство и преработване на мляко;

подобряване на млечните продукти, по-специално от овче мляко;

технологии за съхранение на зърно;

обмен на генетичен материал;

регионални научни изследвания и организация на развитието.

Член 3

Договарящите страни насочват сътрудничеството си по-специално в управлението на водните ресурси, опазването на подпочвените води, очистването на водите за многократна употреба за земеделски цели и разработването на методи за напояване.

Член 4

1. Договарящите страни приемат да си сътрудничат в областта на съветите в земеделието и обучението.

2. В съответствие с целите на това споразумение и в съгласие с националните законодателства на двете страни договарящите страни насърчават участието на едната договаряща страна в международни прояви в земеделието, организирани в другата договаряща страна.

Член 5

1. Представители на договарящите страни създават Смесен комитет. Смесеният комитет се подпомага от експерти и професионалисти.

2. Функциите на Смесения комитет са:

определя дейностите по изпълнение на споразумението;

изготвя работни програми;

наблюдава изпълнението на специфични програми за сътрудничество;

определя финансовите и административните условия за сътрудничество.

3. Смесеният комитет се събира редовно един път годишно или когато е необходимо, с редуване в София и Йерусалим. Датата на заседанията на Смесения комитет се определя след съгласуване между Министерствотото на земеделието и горите на Република България и Министерството на земеделието и селското развитие на Държавата Израел.

Член 6

Това споразумение се базира на принципа на реципрочността и двете договарящи страни ще проучват възможностите за привличане на международни финансови източници за изпълнението на съвместни програми за сътрудничество.

Член 7

1. Това споразумение влиза в сила от датата на получаване на втората нота, с която договарящите страни се уведомяват взаимно, че са изпълнили изискванията на националното си законодателство за влизане на споразумението в сила.

2. Това споразумение е валидно за период от 5 години. След това неговото действие се подновява автоматично за всеки следващ период от 5 години, при условие че нито една от договарящите страни не го денонсира писмено поне 6 месеца преди изтичане на съответния период.

Подписано в Йерусалим на 18 януари 2000 г., което отговаря на 11 шват 5760 г., в два еднообразни екземпляра, всеки от които на български, на иврит и на английски език, като и трите текста имат еднаква сила. В случай на противоречия при тълкуването английският текст се счита за меродавен.

Промени настройката на бисквитките