СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА СТАНДАРТИЗАЦИЯТА, МЕТРОЛОГИЯТА, АКРЕДИТАЦИЯТА И ОЦЕНКА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО (Утвърдена с Решение № 539 от 28 юли 2000
СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА СТАНДАРТИЗАЦИЯТА, МЕТРОЛОГИЯТА, АКРЕДИТАЦИЯТА И ОЦЕНКА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО
(Утвърдена с Решение № 539 от 28 юли 2000 г. на Министерския съвет. В сила от 8 март 2002 г.)
Обн. ДВ. бр.40 от 19 Април 2002г.
Правителството на Република България и правителството на Република Македония, наричани по-нататък "договарящи страни",
на основание чл. 10 от Договора за свободна търговия между Република България и Република Македония от 13 октомври 1999 г.,
с цел намаляване на техническите пречки в икономическите и търговските отношения, осигуряване на качество и безопасност на продукцията за живота, здравето и имуществото на населението, опазване на околната среда;
като изразяват стремеж да развиват сътрудничество в областта на стандартизацията, метрологията, акредитацията и оценка на съответствието, ръководейки се при това от принципите и нормите, приети от международните и европейските организации в тези области,
се споразумяха за следното:
Член 1
Договарящите страни в рамките на тази спогодба се ръководят от действащите законодателства на Република България и на Република Македония. Сътрудничеството се осъществява на равноправна и взаимоизгодна основа.
Член 2
Договарящите страни развиват сътрудничество в областта на стандартизацията, метрологията, акредитацията и оценка на съответствието съобразно с националните си законодателства и принципите на работа на съответните международни и европейски организации.
Член 3
Договарящите страни си сътрудничат чрез предоставяне на националните нормативни актове в областта на:
- стандартизацията;
- метрологията;
- акредитацията;
- оценка на съответствието.
Член 4
Договарящите страни си сътрудничат при сближаване на системите за:
- акредитация;
- сертификация на основата на приетите международни и европейски правила.
Член 5
Координацията и реализацията на задачите, предвидени в тази спогодба, се възлагат:
в Република България - на Държавната агенция по стандартизация и метрология на Република България;
в Република Македония - на Завода по стандартизация и метрология на Република Македония.
Член 6
Предвидените в чл. 2 на тази спогодба области на сътрудничество ще се осъществяват въз основа на съвместни програми и допълнителни спогодби.
Финансовите въпроси, произтичащи от изпълнение на дейностите по чл. 2, 3 и 4, се уреждат на договорна основа между партньорите - институции и търговски дружества - от двете страни за всеки конкретен случай.
Член 7
Информацията, получавана в рамките на тази спогодба, може да бъде предоставена на трета страна и публикувана само със съгласието на договарящата страна, която я е предоставила.
Член 8
Тази спогодба не засяга правата и задълженията, поети от договарящите страни в изпълнение на други международни договори.
Всички спорни въпроси, свързани с изпълнението и тълкуването на положенията на тази спогодба, ще се решават чрез взаимни консултации и преговори. Договарящите страни могат да правят изменения и допълнения на спогодбата чрез писмено съгласуване.
Член 9
Тази спогодба се сключва за неопределен срок и влиза в сила от датата на последното писмено уведомление, с което договарящите страни се уведомяват взаимно по дипломатически път, че са изпълнени всички изисквания, предвидени в националното им законодателство, за влизането на тази спогодба в сила.
Всяка от договарящите страни може да денонсира тази спогодба, като уведоми писмено по дипломатически път другата договаряща страна за своето намерение да я денонсира.
Действието на спогодбата се прекратява 6 месеца след датата на получаване от другата договаряща страна на такова уведомление.
Подписана в Скопие на 15 май 2000 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на официалните езици на двете страни - на български език съгласно Конституцията на Република България и на македонски език съгласно Конституцията на Република Македония, като и двата текста имат еднаква сила.