ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 90 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 18 ЮЛИ 1975 Г. ЗА УЧЕБНО-ПРОИЗВОДСТВЕНАТА ДЕЙНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 90 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 18 ЮЛИ 1975 Г. ЗА УЧЕБНО-ПРОИЗВОДСТВЕНАТА ДЕЙНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ
Обн. ДВ. бр.58 от 29 Юли 1975г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г.
Загубило значение.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
П О С Т А Н О В И:
Чл. 1. Учебно-производствената дейност е неразделна част от учебно-възпитателния процес на учениците. Тя има за цел чрез обучение при производствени условия учениците да овладяват производствени умения и навици за труд, да добиват предвидената с учебните планове и програми политехническа, предпрофесионална и професионална подготовка с оглед ефективно да се включват в материалното производство и в сферата на обслужването.
Чл. 2. Учебно-производствената дейност на учениците се извършва във:
1. учебно-производствени бази към стопанските организации и техните поделения (цехове, учебни работилници, участъци, ферми, лаборатории, полигони и др.);
2. междуучилищни центрове за производствено обучение към народните съвети;
3. учебно-производствени бази към училищата;
4. обособени работни места в поделения на стопанските организации.
Чл. 3. Учебно-производствената дейност се извършва от един до три дни седмично в учебно време, а производствената практика в по-продължителни периоди. За всеки вид училище продължителността и задачите на учебно-производствената дейност се определят с учебните планове и програми.
Чл. 4. (Изм. ДВ, бр. 68 от 1988 г.) (1) Министерствата и другите ведомства, които ръководят национални и отраслови стопански комплекси, стопанските организации и изпълнителните комитети на общинските народни съвети организират и създават учебно-производствени бази с междуучилищни центрове за производствено обучение на учениците съгласувано с Министерството на културата, науката и просветата.
(2) Производствените програми на учебно-производствените бази към стопанските организации и техните поделения са неразделна част от производствено-финансовите планове на тези организации и поделения.
(3) Производствените програми на междуучилищните центрове за производствено обучение и в учебно-производствените бази към учебните заведения се съставят въз основа на сключени договори със стопанските организации и техните поделения.
(4) Стопанските организации със селскостопанска дейност осигуряват площи, трайни насаждения, животновъдни ферми, хидромелиоративни съоръжения, посадъчен материал, инструменти, торове, семена, горивни и смазочни материали и необходимата техника за нуждите на учебните заведения, които подготвят кадри за селското стопанство.
Чл. 5. (1) Строителството, реконструкцията, модернизацията и обзавеждането на учебно-производствени бази към стопанските организации и на междуучилищни центрове за производствено обучение към народните съвети се извършват със средства по плана им за капитални вложения. Стопанските организации участвуват със средства, материали и оборудване в създаването и обзавеждането на междуучилищните центрове за производствено обучение.
(2) Министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на общинските народни съвети и стопанските организации могат да изграждат и преустройват учебно-производствени бази и междуучилищни центрове за производствено обучение на учениците над утвърдените лимити за капитални вложения, когато единичната стойност на обекта не надхвърли 80 хил. лв.
(3) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети утвърждават с бюджета необходимите щатни бройки и средства за персонала на междуучилищните центрове за производствено обучение.
(4) Стопанските организации и техните поделения осигуряват необходимите щатни бройки и фонд "Работна заплата" за работници, майстори и специалисти, които ще обучават ученици в създадените от тях цехове и др. и в междуучилищните центрове за производствено обучение.
Чл. 6. Работно облекло, лични предпазни средства и др. във връзка с охраната на труда се отпускат по реда, определен за работниците и служителите в съответната стопанска организация или поделение.
Чл. 7. (1) Ръководните кадри в учебно-производствените бази към стопанските организации и техните поделения ползуват основни заплати, установени за съответната система, без да се прилагат съответните показатели и нормативи за категоризиране.
(2) На майсторите, работниците и специалистите в учебно-производствените бази, когато са заети с обучението на учениците, се заплаща допълнително месечно възнаграждение до 15% върху основната заплата.
(3) Когато учебно-производствената дейност на учениците се извършва в производствено звено, на персонала, който едновременно с изпълнението на производствените си задачи обучава ученици, се заплаща допълнително възнаграждение до 20% върху основната заплата.
(4) Премирането на персонала в учебно-производствените бази към стопанските организации и техните поделения, зает с обучение на ученици, се определя с Наредбата за организация на работната заплата в съответната стопанска организация и с вътрешните правила на поделението.
Чл. 8. Стопанските организации и техните поделения могат да ползуват през почивните дни електрическа енергия и горива във връзка с учебно-производствената дейност на учениците.
Чл. 9. (1) Непроизводствените разходи на стопанските организации и поделенията им за учебно-производствената дейност на учениците се определят като разлика между общите разходи по обучението и стойността на изработената от учениците продукция.
(2) Възстановяването на непроизводствените разходи става от съответните фондове на стопанските организации и поделенията им.
Чл. 10. Планирането и отчитането на продукцията, списъчния състав на персонала, фонд "Работна заплата" и производителността на труда в учебно-производствените бази се извършват отделно в плановете на стопанските организации и техните поделения.
Чл. 11. За учебно-производствената дейност на учениците в единните средни политехнически училища и гимназиите пряко отговаря заместник-директор или натоварен от директора учител по производствено обучение, на когото задължителната седмична норма преподавателска работа се определя от Министерството на икономиката и планирането и от Министерството на културата, науката и просветата.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ, ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. За нуждите на учебно-производствената дейност от учебната 1975-1976 г. Министерството на икономиката и планирането да осигурява необходимите допълнителни щатни бройки учители за единните средни политехнически училища и гимназиите.
§ 2. Министерствата, другите ведомства и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети (Софийският градски народен съвет) до 30 септември 1975 г. да приемат съгласувано с Министерството на народната просвета перспективни програми за създаване на необходимите учебно-производствените бази и междуучилищни центрове за производствено обучение.
§ 3. Правилникът за организиране и заплащане труда на учащите се през време на производственото обучение учебната и производствената практика, и Правилникът за взаимоотношенията между учебните заведения и базовите предприятия, учреждения и организации в частта им, която не противоречи на това постановление. В тази им част правилниците да се прилагат и за единните средни политехнически училища и гимназиите.
§ 4. (1) За прилагането на чл. 2, 3, 4, ал. 3, чл. 7, ал. 3 и чл. 11 министърът на народната просвета и министърът на труда и социалните грижи утвърждават наредба.
(2) Наредбата по предходната алинея да се издаде до 30 август 1975 г.
§ 5. Това постановление отменя следните актове на Министерския съвет:
1. Правилник за организиране и заплащане труда на учащите се през време на производственото обучение учебната и производствената практика (Изв., бр. 32 от 1960 г.);
2. Правилник за взаимоотношенията между учебните заведения и базовите предприятия, учреждения и организации, утвърден с Разпореждане № 274 от 1963 г.
3. Решение № 242 от 1965 г.;
4. точка 2 от Постановление № 30 от 1964 г.;
5. Разпореждане № 336 от 1964 г.;
6. точка 6 от Разпореждане № 278 от 1970 г.;
7. точка 4 от Постановление № 1 от 1972 г.