ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 МАЙ 1977 Г. ЗА ОПАЗВАНЕ НА МАГИСТРАЛНИТЕ НЕФТОПРОВОДИ, НЕФТОПРОДУКТОПРОВОДИ, ТЕХНИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ И ЛИНЕЙНИ СЪОРЪЖЕНИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 97 ОТ 2002 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 МАЙ 1977 Г. ЗА ОПАЗВАНЕ НА МАГИСТРАЛНИТЕ НЕФТОПРОВОДИ, НЕФТОПРОДУКТОПРОВОДИ, ТЕХНИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ И ЛИНЕЙНИ СЪОРЪЖЕНИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 97 ОТ 2002 Г.)
Обн. ДВ. бр.47 от 17 Юни 1977г., изм. ДВ. бр.56 от 17 Юли 1979г., изм. ДВ. бр.85 от 4 Ноември 1988г., изм. ДВ. бр.63 от 1 Август 2000г., изм. ДВ. бр.97 от 15 Октомври 2002г., отм. ДВ. бр.104 от 26 Ноември 2004г.
Отменено с § 4 от Заключителните разпоредби на Постановление № 312 от 17 ноември 2004 г. за приемане на Наредба за устройството и безопасната експлоатация на нефтопроводи и нефтопродуктопроводи - ДВ, бр. 104 от 26 ноември 2004 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 56 от 1979 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) На охрана по реда на това постановление подлежи цялата тръбопроводна система от магистрални, нефтопроводи и нефтопродуктопроводи, наричани за краткост тръбопроводи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Тръбопроводната система се състои от линейна част на магистралните тръбопроводи и отклоненията от тях, от кабели на високочестотна технологична свръзка и телемеханика заедно с прилежащите съоръжения, разположени до 9 м от оста на тръбопроводите, съответно съставени от линейна част, линейни възли, междинни помпени, компресорни, разпределителни и измерителни станции с техните връзки, предназначени за транспорт на нефт, течни нефтопродукти, леки въглеводороди - газообразни и втечнени (етан, етилен, пропан, пропилен и др.), и някои техни смеси.
Чл. 2. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 56 от 1979 г.) Определят се следните охранителни зони за тръбопроводите:
1. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) за нефтопроводи и продуктопроводи за течни нефтопродукти:
а) за участъка с диаметър от 500 мм до 1000 мм включително - по 150 м от двете страни на тръбопровода;
б) за участъка с диаметър от 300 до 500 мм включително - по 100 м от двете страни на тръбопровода;
в) за участъка с диаметър, по-малък от 300 мм - 75 м от двете страни на тръбопровода;
г) за помпените станции - 200 м от границите на площадката във всички посоки;
д) за компресорните станции 700 м от границите на площадката във всички посоки;
2. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) за продуктопроводи за леки въглеводороди газообразни и втечнени нефтопродукти:
а) за участъка с диаметър от 300 до 500 мм включително - по 500 м от двете страни на тръбопровода при подземно полагане и по 1000 м при надземно полагане;
б) за участъка с диаметър над 150 до 300 мм включително - по 250 м от двете страни на тръбопровода при подземно полагане и по 500 м при надземно полагане;
в) за участъка с диаметър до 150 мм включително - по 150 м от двете страни на тръбопровода при подземно полагане и по 300 м при надземно полагане;
г) за помпените станции - 200 м от границата на площадката във всички посоки;
д) за компресорните станции - 700 м от границата на площадката във всички посоки.
Чл. 3. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 56 от 1979 г.) Обработваемите ивици земя по 10 метра от двете страни на тръбопровода и непосредствено покрай арматурата и съоръженията в охранителната зона се използуват за засяване с едногодишни култури, а земите от държавния горски фонд се стопанисват съобразно лесоустройствените проекти, като в предоставените площи за просеки се отглеждат едногодишни култури при спазване на чл. 4 т. 11.
(2) (Нова - ДВ, бр. 56 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Границите на охранителните зони на тръбопроводите преминаващи през земите на Държавния горски фонд, се отделят от останалите горски насаждения с просеки, които се изсичат от горските стопанства с ширина:
1. по 3 м в насаждения с височина до 4 м;
2. по 5 м в насаждения с височина над 4 м;
3. по 1 м в резервати, паркове и земи на горския семеен фонд.
(3) (Нова - ДВ, бр. 56 от 1979 г.) В просеките по точки 1 и 2 на преходната алинея се полагат противопожарни, минерализирани полоси с ширина от 2 до 2,5 м от организациите, експлоатиращи тръбопроводите.
Чл. 4. В охранителните зони на тръбопровода се забраняват:
1. (изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) строителствотото на промишлени предприятия, сгради и съоръжения жп. гари, летища, морски и речни пристанища, мостове за жп. линии и републикански, общински и частни хидроелектростанции, хидротехнически съоръжения, складове за горивни материали и газове, плажове, училища, болници, клубове, детски градини, градини за отдих, спортно-туристически лагери, стадиони и физкултурни площадки и др. за масово събиране на хора;
2. (изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) строителството на жп. линии и републикански, общински и частни пътища успоредно на тръбопровода;
3. движението на транспортни средства непосредствено над тръбопровода;
4. складирането на вторични суровини и отпадъци;
5. изграждането на спортни стрелбища и военни полигони за стрелба;
6. движението на хора и добитък по открити тръбопроводни участъци(преходи), влизането и манипулирането на площадките на спирателната арматура, на станциите за катодна защита, на разпределителните станции, компресорните станции и очистните съоръжения;
7. създаването на вибрации и удари непосредствено над тръбопровода и покрай площадките на спирателната арматура, на очистните съоръжения и въздушните преходи;
8. обработването (разораването) на земята на дълбочина повече от 30 см непосредствено над тръбопровода;
9. стрелбата с ловно и бойно оръжие в близост и по направление на въздушните преходи на тръбопровода, на спирателната арматура и на другите надземни съоръжения.
10. паленето на огън и опожаряването на площите, включени в охранителните зони, след прибиране на селскостопанската реколта до 20 метра от тръбопровода, а от спирателната арматура и свещите - до 30 метра;
11. засаждането на овощни или други градини, дърветата на които имат развита коренна система, която може да наруши изолацията на тръбопровода или кабелите за свръзка и телемеханика, и за засаждането на горско- дървесни видове в предоставените площи за просеки за строителство на тръбопровода на по-малко от 10 метра от двете му страни, респективно от кабелите.
Чл. 5. След съгласуване с организацията, която експлоатира тръбопровода, в охранителните зони се допускат:
1. извършването на земни работи, свързани с полагане при пресичане и ремонт на тръбопроводи, електрически и телефонни кабели и кабелни и въздушни линии на разстояние, не по-малко от 6 метра от двете страни на тръбопровода, респективно кабелите за свръзка;
2. извършването на корекции на реки, удълбочаването на дъна, оформяването на риболовни участъци на преходите на тръбопровода през естествени и изкуствени водни прегради;
3. строителството при пресичане и ремонтът на кабели за ниско и високо напрежение, на въздушни далекопроводи, колектори, канали и водоеми, извършването на строителни, монтажни, изкопни, насипни, сондажни, взривни и минни работи, както и разкриването на кариери за камък и инертни материали;
4. изграждането на временни и постоянни складове за селскостопанска продукция, както и разполагането на лагери за добитък;
5. складирането на различни видове материали - строителни и монтажни, и строителството на гаражи, скотовъдни ферми, птицеферми и др.
Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Трасетата на тръбопроводите се означават с метални или стоманобетонни стълбове с табелки, върху жълтия фон на които се нанасят червени наклонени ивици.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) На съоръженията по линейната част, на разпределителните, помпените и компресорни станции и на съоръженията по кабелната магистрала се поставят надписи и знаци от организацията, експлоатираща тръбопровода, за газо- взриво- и пожароопасност съгласно българските стандарти за знаци за безопасност на труда и противопожарната охрана.
(3) В охранителните зони на тръбопровода се забранява премахването, изместването, промяната на оцветяването на знаците и надписите по преходните алинеи.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2000 г.) Изпълнителната агенция "Пътища" - за републиканските пътища и изпълнителните комитети на съответните народни съвети, ведомствата, стопанските организации и др. - за местните и ведомствените пътища, поставят знак № 62 от закона за пътищата в местата, където се пресича тръбопроводът от автомобилни пътища, на разстояние съгласно чл. 2, а на подходните и междуселищните пътища - на разстояние 100 метра от оста на тръбопровода в двете направления.
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Национална компания "Железопътна инфраструктура" осигурява поставянето на разстояние 800 метра от двете страни на тръбопровода в двете направления надпис "Внимание! Тръбопровод (нефтопровод, нефтопродукт - провод и др.), високо налягане!" или друг знак, съответствуващ на изискванията на експлоатацията на жп. линиите.
Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Организацията, която експлоатира тръбопровода, ежегодно осигурява противопожарно и техническо обследване на магистралния тръбопровод и съоръженията към него от специална комисия с участието на представители на Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" при условията и по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Организацията, която експлоатира тръбопровода, изработва план за ликвидиране на аварии и за огневи работи на тръбопровода и на съоръженията към него, който съгласува с Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" при условията и по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) При възникване на авария организацията уведомява съответното регионално звено "Пожарна и аварийна безопасност" в РДВР (СДВР).
(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Огневите работи се извършват по типова инструкция, съгласувана с органите на Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" при МВР.
Чл. 10. Нарушителите на това постановление се наказват по реда на чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание.
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2002 г.) Нарушенията се установяват с актове от органите, определени от министъра на енергетиката и енергийните ресурси да упражняват контрол по изпълнение на това постановление, а наказателните постановления се издават от министъра на химическата промишленост или упълномощено от него лице.
(2) Съставянето на актове, издаването на наказателни постановления, тяхното обжалване и изпълнение се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Изпълнението на постановлението се възлага на председателя на Асоциация "Биотехнологическа и химическа промишленост".