Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 17 от 27.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 7 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 13 ФЕВРУАРИ 1979 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИТЕ И РАЗПОРЕДИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ НА ОБЩИНСКИТЕ НАРОДНИ СЪВЕТИ НА СЕЛИЩНИТЕ СИСТЕМИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 7 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 13 ФЕВРУАРИ 1979 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВУВАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИТЕ И РАЗПОРЕДИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ НА ОБЩИНСКИТЕ НАРОДНИ СЪВЕТИ НА СЕЛИЩНИТЕ СИСТЕМИ

Обн. ДВ. бр.17 от 27 Февруари 1979г.

Загубило значение.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Приема:

1. примерна управленческа структура на изпълнителните и разпоредителните органи на общинските (районните) народни съвети;

2. примерни нормативи за численост на персонала на изпълнителните и разпоредителните органи на народните съвети.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 5. Общинските народни съвети могат да избират ръководителите на АПК, ПАК, НПК или на клоновите стопанства за зам.-председатели на изпълнителните комитети на обществени начала.


Чл. 6. Министерствата и другите ведомства съгласувано със Съвета по териториално и селищно устройство до 20 април 1979 г. да изменят и да допълнят правилниците за работа на специализираните органи, на дирекциите и на териториалните комплекси към народните съвети.


Чл. 7. (1) В кметствата могат да се ползват на обществени начала:

1. длъжностите "кмет" и "секретар" в кметствата с население до 400 жители;

2. длъжността "заместник-кмет" за отделно населено място или за група населени места извън седалището на кметството;

3. длъжности за ръководители, за специалисти и за помощно-изпълнителски персонал по реда на Постановление № 138 на Министерския съвет и на Централния съвет на Българските професионални съюзи от 1974 г. (обн., ДВ, бр. 7 от 1975 г.;изм. и доп., бр. 36 и 65 от 1975 г., бр. 26 от 1976 г., бр. 65 и 92 от 1977 г. и бр. 7 и 69 от 1978 г.). Броят на привлечените на работа пенсионери не може да надвишава 10 на сто от общата численост на административно-управленческия персонал на кметствата, а когато броят на персонала е под 10, може да се ползва една бройка.

(2) По решение на изпълнителните комитети на общинските народни съвети в по-големи кметства могат да се привличат на работа на обществени начала пенсионери и за дейностите по военния отчет, по гражданската отбрана и по военно-техническата подготовка на населението.

(3) Длъжностите "кмет", "заместник-кмет" и "секретар" на кметство могат да се изпълняват на обществени начала освен от пенсионери и от лица, които заемат щатна длъжност извън кметството.

(4) Кметствата могат да ползват извън определената им численост длъжността "чистач-прислужник" за част от работното време с възнаграждение 50 лв. месечно.

(5) Щатна длъжност "Заместник-кмет" може да се ползва в кметства с население над 5000 жители, както и за отделно населено място или за група населени места с население 400 жители извън седалището на кметствата, в рамките на утвърдената численост за персонала на кметствата.

(6) Със съгласие на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети в общинските народни съвети на общини с население под 25 хиляди жители могат да се ползват на обществени начала пенсионери и за дейностите по военния отчет, по гражданската отбрана и по военно-техническата подготовка на населението.


Чл. 8. (1) Функциите и задачите на специализирани органи на общинските народни съвети по ръководството на културно-просветната и здравно-социалните дейности се осъществяват съответно от поделения на дирекциите "Народна просвета" и "Народно здраве и социални грижи" и на териториалните комплекси "Култура".

(2) До 30 април 1979 г. изпълнителните комитети на окръжните народни съвети по предложение на изпълнителните комитети на общинските народни съвети, съгласувано с Министерството на народната просвета, Министерството на народното здраве и Комитета за култура, да създадат в по-големите общини поделения (служби, групи) на съответните дирекции и териториалните комплекси в рамките на общата им численост за административно-управленческия персонал.

(3) В по-малките общини, както и в някои от кметствата функциите е задачите на специализираните органи по алинея първа да се изпълняват от определени от общинските народни съвети ръководители на съответните здравни, просветни или културни заведения.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Чл. 9. (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети по предложение на изпълнителните комитети на общинските народни съвети до 30 юни 1979 г. да създадат по установения ред поделения на стопанските дирекции "Изграждане на селищните системи" към съответните общински народни съвети.

(2) Комитетът по архитектура и благоустройство до 20 април 2979 г.;

1. съгласувано със Съвета по териториално и селищно устройство да утвърди правилник за дейността на дирекциите и поделенията им по предходната алинея;

2. съгласувано с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите и Комитета по труда и работната заплата да утвърди примерна структура и норматив за численост на персонала на дирекциите и поделенията им.


Чл. 10. (1) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети могат да извършват:

1. строителство, благоустрояване и строително-ремонтни работи и по стопански начин, със собствени и бюджетни средства;

2. строителство по стопански начин и на благоустройствени обекти, павилиони за търговски, битови и комунални услуги, автоспирки, трафопостове, детски и спортни площадки със сметна стойност до 40 хиляди лв. в населените места на общината със собствени и бюджетни средства, от икономии по бюджета и от бюджетни излишъци без лимитни ограничения.

(2) Бюджетните мероприятия по благоустрояването и комуналната дейност към общинските народни съвети да се запазят до поемането им от СП "Благоустройство и комунално стопанство".


Чл. 11. (1) Когато на лицата, избрани за председатели, заместник-председатели и секретари на изпълнителните комитети на окръжни, общински (районни) народни съвети, както и за кметове, заместник-кметове и секретари на кметства, повременното трудово възнаграждение за новата длъжност е по-ниско от това, което са получавали до избора, запазва им се старото повременно трудово възнаграждение, включително изплащаните разлики в заплатите, докато заемат изборните длъжности. Разликите в трудовото възнаграждение се включват в основната заплата за заеманата изборна длъжност.

(2) На пренасочените служители от окръжните народни съвети, от досегашните общински народни съвети и от пълномощничествата, на които повременното трудово възнаграждение е по-ниско от получаваното до назначаването или преназначаването им на новите длъжности, се изплаща разликата между двете възнаграждения, докато заемат тази длъжност.


Чл. 12. На длъжностните лица по чл. 7, ал. 3 и по чл. 8, ал. 3 може да се заплаща допълнително месечно възнаграждение в размер до 50 лв., а ако са признати за активни борци против фашизма и капитализма - до 70 лв., в рамките на издръжката на съответните народни съвети, министерства и други ведомства.


Чл. 13. Контролът по изпълнението на това постановление се възлага на председателя на Съвета по териториалното и селищно устройство при Министерския съвет.


Заключителни разпоредби

§ 1. За 1979 г. продължава сроковете за изготвяне, обявяване и утвърждаване на списъците по Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (обн., ДВ, бр. 24 от 1978 г.; изм., бр. 76 от 1978г.), както следва:

1. срока по чл. 16, ал. 1 - до 15 април 1979 г.;

2. сроковете по чл. 18, алинея 1, 2 и 3 - съответно до 20 април, 31 май и 5 юни 1979г.


§ 2. В чл. 6, ал. 1 от Постановление № 138 на Министерския съвет и на Централния съвет на Българските професионални съюзи от 1974 г. (обн., ДВ, бр. 7 от 1975г.,; изм. и доп., бр. 36 и 65 от 1975 г., бр. 26 от 1976 г., бр. 65 и 92 от 1977 г., бр. 7 и 69 от 1978 г.) се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя, както следва:

"1. в народните съвети и в кметствата на изборни и ръководни длъжности като специалисти и помощно-изпълнителски сътрудници, в комитетите на Отечествения фронт и в системата на Българските професионални съюзи като председатели, секретари и сътрудници, в комитетите за българо-съветска дружба на организационна и културно-масова работа и като инспектори в главното инспекция по търговията и услугите - с възнаграждение до 50 лв. месечно, а като секретари на градските и районните съвети на дружеството за разпространение на научни знания "Георги Кирков" - с възнаграждение до 40 лв. месечно;".

2. Точка 4 се изменя, както следва:

"4. пенсионерите, активни борци против фашизма и капитализма, привлечени на работа в партийните комитети, комитетите за държавен и народен контрол, ръководствата на Отечествения фронт, профсъюзите, БСФС, БТЧ, БЧК, народните читалища и други обществени организации - с възнаграждение до 70 лв. месечно, когато изпълняват квалифицирана работа като технически сътрудници, а когато същите работят в народните съвети и кметствата на изборни и ръководни длъжности и като специалисти или помощно-изпълнителски сътрудници - до 70 лв. месечно;".


§ 3. Отменят се следните актове на Министерския съвет:

1. точка 3 от Разпореждане № 265 от 1971 г.;

2. приложения № 2, 3 и 4 към ал. 1 и приложение № 5 към ал. 2 на чл. 1 от Постановление № 19 от 1977 г.;

3. точки 1, 5 и 8 от Разпореждане № 54 от 1977 г.;

4. алинеи 1, 2 и 3 на чл. 1 и алинеи 2 и 3 на чл. 2 от Постановление № 15 от 1978 г.


Промени настройката на бисквитките