Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 29 от 5.IV

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 27 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 4 ЮНИ 1984 Г. ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ СТИХИЙНИ БЕДСТВИЯ И КРУПНИ ПРОИЗВОДСТВЕНИ АВАРИИ В СТРАНАТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 27 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 4 ЮНИ 1984 Г. ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ СТИХИЙНИ БЕДСТВИЯ И КРУПНИ ПРОИЗВОДСТВЕНИ АВАРИИ В СТРАНАТА

Обн. ДВ. бр.48 от 19 Юни 1984г., изм. ДВ. бр.15 от 21 Февруари 1989г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Май 1990г., изм. ДВ. бр.65 от 9 Август 1991г., изм. ДВ. бр.29 от 5 Април 1996г.

Загубило значение. Виж Постановление № 18 на Министерския съвет от 23 януари 1998 г. за приемане Правилник за организацията и дейността по предотвратяване и ликвидиране на последствията при бедствия, аварии и катастрофи - ДВ, бр. 13 от 3 февруари 1998 г., в сила от 03.02.1998 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 15 от 1989 г., бр. 43 от 1990 г.) (1) За своевременно ликвидиране на последствията от стихийни бедствия и крупни производствени аварии, както и за осигуряване на средства за разплащане на възстановителните, укрепителните и други видове работи ежегодно в бюджета се предвиждат средства в размер на 50 млн. лева.

(2) Сумите по предходната алинея се централизират в специален фонд към Министерството на финансите от 1 януари 1984 г.

(3) Използуването на сумите от специалния фонд да става с решение на Постоянната правителствена комисия за организиране и ръководство на спасителните и неотложните аварийно-спасителни работи при стихийни бедствия и при крупни производствени аварии.


Чл. 3. Министерствата, другите ведомства и стопанските организации да предоставят средства на своите предприятия от фонд "Стопански риск" и свободни средства по другите парични фондове за възстановяване щетите, както и за компенсиране на загубите, ако предприятията не разполагат с такива средства.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1996 г.) Водоснабдителни, канализационни, пътни и други ремонтно-възстановителни работи в населените места, пострадали от стихийни бедствия и крупни аварии, могат да се финансират и със средства по насрещния план на сборния бюджет на органите на местното самоуправление и местната администрация.


Чл. 5. Необходимите средства, като разлика между данъчната и действителната оценка за възстановяване на пострадалите и разрушените от стихийните бедствия жилищни сгради, да се изплащат от набраните средства по чл. 2 от това постановление.


Чл. 6. (1) Всички аварийно-възстановителни работи да се извършват и финансират по списък, определен от постоянната правителствена комисия в рамките на лимита по чл. 2, ал. 1 от това постановление.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1996 г.) Необходимите за изпълнението на тези работи горива, пробег, строителни и други материали да се осигуряват от Държавния комитет за планиране по предложение органите на местното самоуправление и местната администрация чрез преразпределение в рамките на единния план за социално-икономическото развитие на страната.

(3) Строителните и възстановителните работи, свързани с преодоляване на последиците от стихийните бедствия, да се изпълняват аварийно и по частични проекти и сметни документации или по двустранни протоколи между инвеститора и изпълнителя.


Чл. 7. На предприятията и другите организации, участвували в ликвидирането на последствията от стихийните бедствия със свои средства и материали, извършените видове работи да им се зачитат като държавни планови задачи.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1996 г.) Българската народна банка и съответните министерства и други ведомства при бедствени и аварийни ситуации по предложение на органите на местното самоуправление и местната администрация да не налагат предвидените с нормативните документи санкции на стопанските организации и на техните поделения за допуснат недостиг на фонд "Работна заплата" за нарушаване плановото съотношение между нарастването на обществената производителност на труда и средната работна заплата и за неизпълнение на държавни планови задачи.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1991 г., бр. 29 от 1996 г.) Органите на местното самоуправление и местната администрация по предложение на председателите на постоянните комисии за защита на населението при бедствия и аварии към областните администрации могат да подпомагат пострадалите от стихийни бедствия семейства с материални средства и парична помощ по начин и в размери, определени от общинския съвет.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1996 г.) Държавната спестовна каса по предложение на органите на местното самоуправление и местната администрация да отпуска безлихвени заеми на граждани, пострадали от стихийни бедствия, от лимита за жилищно строителство за възстановяване и ремонт на жилища в размер до 2000 лв. със срок на погасяване 15 години. В тези случаи съответно се намалява планът за печалбата на Държавната спестовна каса.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Промени настройката на бисквитките