Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 10.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 26 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 23 АПРИЛ 1987 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО СЪС СЕЛСКОСТОПАНСКИ ПРОДУКТИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 26 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 23 АПРИЛ 1987 Г. ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО СЪС СЕЛСКОСТОПАНСКИ ПРОДУКТИ

Обн. ДВ. бр.37 от 15 Май 1987г., доп. ДВ. бр.81 от 21 Октомври 1988г., доп. ДВ. бр.55 от 10 Юли 1990г., отм. ДВ. бр.19 от 8 Март 1991г.

Отменено с § 1, т. 8 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 37 на Министерския съвет от 6 март 1991 г. за изпълнение на държавния бюджет на Република България за 1991 г. - ДВ, бр. 19 от 8 март 1991 г.


Системата за самозадоволяване на населението заема важно място в социално-икономическото развитие на страната и в изпълнението на програмата на партията за по-нататъшно повишаване жизненото равнище на народа. Тя спомага да се разгърне инициативата на трудещите се и създаде условия за целогодишно ритмично снабдяване на населението с основни селскостопански продукти. В резултат на това се подобри снабдяването на населението с хранителни продукти.

Постигнатите резултати обаче не отговарят напълно на целите и критериите, поставени от Тринадесетия конгрес на партията и Юлското съвещание от 1986 г., за производството на повече стоки и услуги за населението. Не се реализира изцяло основното изискване на системата за целогодишно и ритмично задоволяване нуждите на населението от селищните системи и окръзите с основни селскостопански продукти от собствено производство. Съществуват необосновани различия между окръзите по отношение на задоволяването на населението със селскостопански продукти и хранителни стоки. Не се прилага достатъчно нови форми и методи за включване на материално-техническата база и трудовите ресурси в производството на селскостопанска продукция.

За да се приведе работата по самозадоволяването в съответствие с решенията на Тринадесетия конгрес на партията и с изискванията на Правилника за стопанската дейност и да се създадат условия за максимално осигуряване на населението от окръзите и селищните системи със селскостопански продукти.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ И НАЦИОНАЛНИЯТ СЪВЕТ НА ОТЕЧЕСТВЕНИЯ ФРОНТ

ПОСТАНОВЯВАТ:


Глава първа.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Системата за самозадоволяване има за цел да се увеличава селскостопанската продукция и по-пълно да се задоволяват нуждите на населението с всички видове зеленчуци и плодове, с месо, мляко, яйца и други селскостопански продукти.

(2) Системата за самозадоволяване се усъвършенства на основата на широко развитие на инициативата, интереса и съревнованието между населените места, селищните системи и окръзи за ритмично и целогодишно снабдяване на населението със селскостопански продукти в прясно и преработено състояние.


Чл. 2. (1) Задоволяването на потребностите на населението с всички видове зеленчуци и плодове, с месо, мляко, яйца и други селскостопански продукти е първостепенно задължение на народните съвети, на бригадите в селското стопанство, на аграрно-промишлените комплекси, другите селскостопански и кооперативни организации и на другите организации, които извършват селскостопанска дейност (наричани по-нататък "селскостопански организации").

(2) Необходимата селскостопанска продукция чрез системата за самозадоволяване се осигурява на основата на:

1. производството на селскостопанските организации, предназначено за самозадоволяване на населението, като се създават и развиват малки ферми, овощни и зеленчукови градини, оранжерии и други селскостопански обекти;

2. по-нататъшното развитие на личното стопанство чрез включване на населението в производството на селскостопанска продукция;

3. организирането на помощни стопанства към предприятия, организации, учреждения, училища, военни поделения и др.;

4. развитието на разнообразни кооперативни форми за производство на селскостопанска продукция, като на кооперативните организации се предоставят земя, ферми, оранжерии и други селскостопански обекти за ползване и се прилагат различни форми на коопериране на населението, включително и чрез създаване на малки кооперации при обработка на земята, отглеждане на животни, изкупуване и преработка на селскостопанска продукция и др.;

5. изграждането на малки предприятия за преработка на селскостопанска продукция, включително и на ишлеме - консервни работилници, мандри, кланници и др.;

6. по-пълно използване на съществуващите и създаването на нови оранжерии - слънчеви оранжерии, отоплявани с термални води, отпадъчна пара и други топлинни ресурси;

7. изграждането на селищни, междуселищни и междуокръжни сдружения с участието на селскостопански организации, потребителни кооперации, промишлени, търговски и други предприятия и организации, заинтересовани от обединяване на ресурсите и усилията си за увеличаване на селскостопанското производство.

(3) Цялото селскостопанско производство от системата за самозадоволяване остава на разположение на селищните системи.


Чл. 3. (1) Системата за самозадоволяване се ръководи от изпълнителните комитети на народните съвети. В нейното осъществяване участват селскостопанските и кооперативните организации и населението от селищните системи.

(2) Изпълнителните комитети на народните съвети носят отговорност пред населението за:

1. създаване на условия за производство на повече селскостопанска продукция за нуждите на населението в селищните системи;

2. постигане на нормативите за потребление на селскостопанска продукция на човек от населението.

(3) Изпълнителните комитети на народните съвети:

1. планират, организират и контролират производството, изкупуването и реализацията на продукцията от системата за самозадоволяване;

2. отговарят за състоянието на вътрешния пазар във всички селища на територията и най-малко един път в годината се отчитат пред общи събрания на населението за състоянието на пазара и за задоволяването на потребителското търсене;

3. организират и осъществяват контрол за спазване на допустимите норми за остатъчни количества пестициди, нитрати и тежки метали в селскостопанската продукция.

(4) Критерии за оценка на работата на кадрите в окръзите и селищните системи в областта на самозадоволяването е степента на достигане на нормативите за потребление с ресурси от собствено производство.


Глава втора.
ПЛАНИРАНЕ НА ДЕЙНОСТТА ПО САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО

Чл. 4. (1) Дейността по самозадоволяване на населението се осъществява на основата на планове на селскостопанските и кооперативните организации и на помощните стопанства и с активното участие на населението.

(2) Планът за самозадоволяване на селищните системи се обсъжда и приема на общи събрания на трудовите колективи и на населението в селищните системи.


Чл. 5. (1) Планът за самозадоволяване на селищните системи се разработва на основата на утвърдени нормативи за потребление на зеленчуци, плодове, месо, мляко, яйца и др. на човек от населението. С плана за самозадоволяване се създават условия за достигане и превишаване на нормативите и необходимите резерви общо за системата за самозадоволяване на селищната система.

(2) Минималните нормативи за потребление се разработват от Държавната планова комисия съгласувано със Съвета по селско и горско стопанство при МС и Министерството на търговията и се утвърждават от Министерския съвет общо за страната и по окръзи. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети диференцират утвърдените им нормативи по селищни системи в зависимост от традициите в храненето на населението, условията на производството, наличието на големи промишлени, курортни, туристически и други крупни консумативни центрове.


Чл. 6. (1) Държавната планова комисия и Комитетът по материалното стопанство при разработване на държавния план създават условия за разгръщане самозадоволяването на селищните системи и осигуряване на необходимите торове, препарати, малогабаритна техника, земеделски инвентар, строителни материали и др.

(2) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети и селскостопанските организации организират агрономическо, зооветеринарно и друго обслужване на личните и помощните стопанства с механизация и транспорт за изпълнението на плана за самозадоволяване на селищните системи.


Чл. 7. (1) Продукцията, произведена чрез системата за самозадоволяване в повече от предвидената по нормативите за потребление се използва за размяна, преработка, продажба или по друг начин, а когато не е необходима на съответните селищни системи може да се предостави по договор на други селищни системи. Дали продукцията е излишна за селищната система или окръга, се решава от изпълнителния комитет на съответния народен съвет.

(2) Когато селищната система не може да осигури със собствени ресурси необходимите й по норматив селскостопански продукти, тя ги осигурява на договорна основа срещу обмен на продукция с други селищни системи.


Чл. 8. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети могат да правят предложение за осигуряване на ресурси от централизираните стокови фондове само след като докажат, че съществуват обективни условия, които не позволяват производството на необходимите количества и видове продукция за задоволяване потребностите на населението в рамките на окръга.


Чл. 9. Изпълнителните комитети на общинските народни съвети извършват широка разяснителна и организаторска работа за включване на всички предприятия и организации и на населението от селищната система за производство на необходимата селскостопанска продукция чрез системата за самозадоволяването, като:

1. съдействат на селскостопанските и кооперативните организации за включване на населението в производството на селскостопанска продукция на акорд, в осигуряването на помощни бригади, в организирането на изкупвателни пунктове, в откриването на магазини и др.;

2. уточняват с личните стопани възможностите за производство на селскостопанска продукция и на тази основа изясняват потребностите и оказват съдействие за осигуряване на семена, посадъчен материал, торове, препарати, животни, пилета, строителни материали и др.;

3. съдействат за предоставяне на земя на потребителните кооперации за производство на селскостопанска продукция за нуждите на самозадоволяването.

4. организират създаването а селищни сдружения между предприятията, организациите и др. за производство на селскостопанска продукция и оказване на услуги, свързани със самозадоволяването на населението;

5. съдействат за предоставяне на гражданите за стопанисване малки зеленчукови и овощни градини, десертни лозя, ягодоплодни насаждения, малки ферми и др.


Глава трета.
РЕСУРСИ НА СИСТЕМАТА ЗА САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ

Раздел I.
Рационално използване на стопанисваната земя

Чл. 10. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, Асоциацията "Национален аграрно-промишлен съюз" и селскостопанските организации провеждат системни мероприятия за най-ефективно използване на стопанисваната земя.


Чл. 11. (1) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети съвместно с ръководствата на селскостопанските организации, горскопромишлените комбинати и организациите на Отечествения фронт издирват, картотекират и предоставят на предприятията, учреждения, организации и на населението изоставени, непродуктивни, нископродуктивни, маломерни, наклонени и други непълноценно използвани земи от поземления фонд по установения ред. Не може да се предоставят по този ред на населението земи, които са годни за интензивно земеделие, освен в случаите по чл. 14.

(2) Картотекираните земи по предходната алинея се предоставят за производство на селскостопанска продукция в следните размери:

1. на помощни стопанства и кооперации - в зависимост от нуждите им;

2. на кооператори, работници, специалисти, служители и пенсионери от селскостопанските и други организации със селскостопанска дейност - до 2 дка над земята за лично ползване при условие, че изработят определен от общото събрание на бригадата или на друга селскостопанска организация минимум човекодни или произведат на акорд определено количество продукция;

3. на семейства на работници, служители и пенсионери, незаети в селскостопанското производство - до 1 дка;

4. на пчеларите, притежаващи от 5 до 10 кошера - 1 дка, на 10 кошера - до 2 дка, а за обществените пчелини - в зависимост от броя на кошерите;

5. на ловни дружинки и зайцевъдни дружества - до 15 дка, които може да се предоставят на различни места в района им;

6. на бубарските дружества в близост до населените места - до 15 дка, за създаване на колективни черничеви градини.


Чл. 12. (1) Земята по предходния член се предоставя безвъзмездно за безсрочно ползване.

(2) Земята, предоставена на лицата по т. 3 и 4 на ал. 2 на предходния член, може да се стопанисва и от наследниците им, когато се ползва при условията и по реда на това постановление.


Чл. 13. Предоставената земя за земеделско ползване се отнема:

1. когато не се ползва за производство на селскостопанска продукция;

2. когато не се обработва в срок от 2 последователни години от членовете на домакинството или се дава под наем;

3. при извършване на незаконно строителство;

4. при необходимост за държавни или обществени нужди, като се предоставя друга земя и се заплаща законно извършените подобрения.


Чл. 14. В близост до населените места може да се раздават поливни или годни за производство на зеленчуци площи в размер до 200 кв. м. На тези места изпълнителните комитети на общинските народни съвети и кметствата организират изграждане със средства на стопаните на общи сгради (гардеробни) за съхраняване на инвентар, обществени пунктове за консервиране на плодове, зеленчуци и др., павилиони и заслони за лошо време, без да се загрозява районът.


Чл. 15. Селскостопанските организации при възможност да предоставят на лицата, сключили договор за продажба на месо и мляко, извън земята, ползвана на други основания, и по 1 дка люцерна или до 2 дка ливада за всяка крава, юница, биволица или 10 овце, но не повече от 3 дка общо.


Чл. 16. (1) Селскостопанските и кооперативните организации и горскостопанските комбинати организират максимално използване на обработваемите земи и пасищата в горския фонд за производство на фураж, за създаване на орехови, бадемови, лешникови и други насаждения, за облагородяване и оползотворяване на диворастящи дървета, за разширяване на площите с медоносни и билкови насаждения, както и за създаване на условия за увеличаване броя на отглежданите овце, говеда, пчели и др.

(2) Изпълнителните комитети на народните съвети съвместно със селскостопанските организации и горските стопанства ежегодно до 30 март да определят пасища за животните от обществените, личните и помощните стопанства и да вземат мерки за най-пълноценното им използване.

(3) Земите от горския фонд, годни за земеделско ползване и за пасища, не се залесяват и се използват за производство на селскостопански продукти от горските стопанства или се предоставят чрез общинските народни съвети на населението или на помощните стопанства.

(4) Незаблатени земи, върху които са създадени тополови и други насаждения, след изсичането им се използват за селскостопанско производство. За целта изпълнителните комитети на окръжните народни съвети съвместно с ръководствата на горскостопанските комбинати предприемат съответни мерки.


Раздел II.
Увеличаване производството на месо, мляко яйца и риба

Чл. 17. Изпълнителните комитети на народните съвети и ръководствата на селскостопанските и кооперативните организации осигуряват разкриването на допълнителни ресурси за увеличаване обема на животинската продукция. За целта:

1. (доп. - ДВ, бр. 81 от 1988 г.) не се ограничава отглеждането на овце и говеда от населението в планинските райони и в определени от изпълнителните комитети на окръжните народни съвети населени места в полупланинските райони. Броят на животните, които може да се отглеждат в останалите населени места, се определя от изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет, не се ограничава отглеждането на животни от населението в населените места от граничните общини по приложението по чл. 3, ал. 1 от Постановление № 31 от 1988 г.;

2. да се разширява практиката овчарите на обществени стада да отглеждат в тях и собствени овце, чийто брой се определя от общото събрание на съответната селскостопанска организация;

3. на гражданите, кооперациите и помощните стопанства се предоставят малки животновъдни ферми и други селскостопански обекти за производство на животинска продукция;

4. ефективно да се използват язовирите и останалите водоеми за увеличаване производството на сладководна риба;

5. преработвателните предприятия и потребителните кооперации да осигуряват на населението условия за преработка срещу заплащане на получените в личното стопанство месо, мляко и други селскостопански продукти. В селищните системи да се изграждат консервни работилници, мандри, кланници и др. и да се въведе система на ишлеме, като предадената продукция за преработка по искане на гражданите им се предоставя на части през цялата година.


Чл. 18. Селскостопанските организации, потребителните кооперации и съответните други организации осигуряват:

1. производство на необходимите животни и птици за разплод и угояване и зарибителен материал за задоволяване нуждите на населението и помощните стопанства;

2. разплодници за животните в личните и помощните стопанства и разширяване изкуственото осеменяване на селскостопанските животни на населението. Осеменяването да се извършва безплатно, като необходимите средства се осигуряват от бюджета на съответните народни съвети;

3. типови проекти за изкупвателни пунктове, сгради и съоръжения за отглеждане на селскостопански животни и птици в личните и помощните стопанства и оказват помощ при изграждането им.


Чл. 19. (1) Държавното обединение "Ветеринарно дело":

1. осигурява необходимите лекарства и биопрепарати за профилактика и лечение на селскостопанските животни, птиците, зайците, сладководната риба и пчелите в обществените, личните и помощните стопанства;

2. провежда безплатно задължителни профилактични ветеринарномедицински мероприятия за опазване на селскостопанските животни и птици в обществените, личните и помощните стопанства.

(2) На ветеринарните лекари, зоотехниците и агрономите и на селскостопанските специалисти със средно образование, които обслужват личните и помощните стопанства извън законоустановеното работно време, се заплаща въз основа на договор за допълнителен труд.

(3) Министерството на финансите и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети ежегодно да осигуряват необходимите средства за безплатно провеждане на задължителните профилактични мероприятия.


Чл. 20. Селскостопанските и кооперативните организации могат да изкупуват за доугояване от личните и помощните стопанства селскостопански животни или да им продават за тази цел животни по максимални цени за съответните породи, категории и райони независимо от живото им тегло.


Чл. 21. Изпълнителните комитети на народните съвети:

1. организират цялостното събиране, преработване и оползотворяване на хранителните отпадъци от системата на общественото хранене, от предприятията на хранителната промишленост и от населението за отглеждане и угояване на свине и други животни;

2. съвместно със селскостопанските организации осигуряват пастири за животните на населението, на които да се заплаща чрез съответните селскостопански организации.


Чл. 22. В селищата и вилните зони, с изключение на жилищните комплекси и застроените с многоетажни сгради райони на столицата и големите градове, може да се отглеждат животни и птици.


Раздел III.
Увеличаване производството на плодове, зеленчуци и картофи

Чл. 23. Изпълнителните комитети на народните съвети и селскостопанските организации осигуряват активно включване на населението в отглеждането на зеленчуци и трайни насаждения. За целта селскостопанските организации:

1. създават зеленчукови и овощни градини, оранжерии, консервни работилници и др. за производство и преработка на продукция чрез системата за самозадоволяване;

2. предоставят с договори на членовете на трудовите колективи, на гражданите, на помощните стопанства и кооперативните организации малки зеленчукови и овощни градини, десертни лозя, оранжерии и др. и им оказват съдействие за производство на селскостопанска продукция;

3. оказват помощ на личните и помощните стопанства за увеличаване площите и производството на трайните насаждения и благородните плодове, като извършват основната обработка на земята и предоставят посадъчен материал срещу заплащане.


Чл. 24. Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети създават условия за увеличаване на площите и производството от овощните и зеленчуковите градини и десертните лозя, като съдействат за:

1. образуване на сдружения за целогодишно снабдяване на населението в селищните системи с пресни плодове и зеленчуци на основата на внедряване ранни, суперранни, късни и суперкъсни сортове, с развитие на слънчеви оранжерии, оползотворяване на местните топлинни източници и организиране на плодохранилища;

2. създаване на овощни насаждения и десертни лозя в област до населените места, включително и върху изоставени земи, като отглеждането им може да се предоставя на предприятия, обществени организации, учебни заведения и др.;

3. засаждане на овощни дръвчета край пътищата, жп линиите, стопанските дворове и в населените места.


Чл. 25. Селскостопанските организации могат да разрешават на граждани, участващи в прибирането на плодове и зеленчуци, да закупуват необходимите им количества за лични нужди.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 27. Изпълнителните комитети на народните съвети съвместно със СО "Сортови семена и посадъчен материал" да осигуряват:

1. достатъчни количества семена и посадъчен материал за всички видове и сортове зеленчуци и трайни насаждения. Чрез продажба на ранни и късни сортове да се удължава срокът за производство и консумация на плодове и зеленчуци в прясно състояние;

2. откриването на нови магазини и временни пунктове за продажба на овощен и лозов посадъчен материал и семена за личните и помощните стопанства, както и по-пълно използване магазинната мрежа на кооперативните и други търговски организации. Семената да се продават без сортообмен, в дребни разфасовки, с етикети за сорта и с кратки технологични указания за отглеждане на културите.


Чл. 28. Селскостопанските организации, потребителните кооперации и изкупвателните организации оказват помощ на производителите за увеличаване производството на плодове и зеленчуци чрез:

1. технологични мероприятия;

2. икономическо въздействие за поощряване производителите на плодове и зеленчуци;

3. откриване на изкупвателни пунктове в населените места и организиране изкупуването на плодове и зеленчуци от домовете.


Чл. 29. Предприятията на химичната промишленост и СО "Агрохимическо обслужване" осигуряват необходимите торове и препарати за растителна защита в разфасован вид за задоволяване нуждите на личните и помощните стопанства. Заводите-производители извършват разфасовката с указания за дозата и начина на използването им.


Чл. 30. Съветът по селско и горско стопанство при МС осъществява координация за:

1. изучаване потребностите на населението и помощните стопанства от малогабаритна техника, дребен земеделски инвентар, сечива и др.;

2. осигуряване производство и внос на земеделски инвентар за личното и помощното стопанство и пълно комплектуване на малогабаритната техника;

3. организиране сервизно обслужване на малогабаритната техника в селищните системи, включително в сдружение с машинно-тракторните станции и селскостопанските организации.


Чл. 31. (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети организират създаването на млечни и плодово-зеленчукови пояси за задоволяване нуждите на населението в София и другите големи индустриални и туристически центрове.

(2) В изграденото на млечните и плодово-зеленчуковите пояси участват самоуправляващите се стопански организации на територията на съответните окръзи с проекти, инвестиции, работна сила и други ресурси.


Глава четвърта.
ИЗКУПУВАНЕ, ПРЕРАБОТКА И РЕАЛИЗАЦИЯ НА СЕЛСКОСТОПАНСКА ПРОДУКЦИЯ

Чл. 32. (1) Продукцията, произведена за самозадоволяване на населението в рамките на нормативите за потребление се изкупува и реализира на територията на съответната селищна система от селскостопанските организации и потребителните кооперации чрез собствената им магазинна мрежа, кооперативните пазари и чрез комисионна търговия. За целта се ползват и магазини от търговската мрежа за търговия със селскостопанска продукция в прясно и преработено състояние.

(2) Когато в селищната система няма преработвателни мощности, селскостопанските продукти, произведени за самозадоволяване на населението, въз основа на сключени договори се предават за преработване от предприятия извън селищната система със задължение готовата продукция да се върне за задоволяване нуждите на населението.


Чл. 33. Изпълнителните комитети на народните съвети и кметствата организират:

1. производството и снабдяването на населението на територията си с хляб, месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, натурални плодове, зеленчукови и други сокове и възстановяването и откриването на малки и средни предприятия - фурни, мандри, кланници, млекарници, бозаджийници и технологични линии за натурални сокове и безалкохолни напитки;

2. кооперативни пазари, отговарящи на съвременните изисквания;

3. засилен контрол за спазване на максималните цени по сезони и периоди.


Чл. 34. (1) Продукцията за самозадоволяване, продавана в магазините на производителите, се реализира по действащите цени на дребно, съответстващи на вида и категорията на търговските обекти.

(2) За реализираната собствена или изкупена от населението селскостопанска продукция за самозадоволяването по предходната алинея производителите получават надбавки към изкупните цени, премии и дотации по реда за продукцията, изкупувана за централизираните фондове.


Глава пета.
УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ПРОИЗВОДСТВОТО НА СЕЛСКОСТОПАНСКА ПРОДУКЦИЯ ЗА САМОЗАДОВОЛЯВАНЕ

Чл. 35. Селскостопанските и кооперативните организации могат да сключват допълнителни трудови и други договори съгласно Кодекса на труда и другите нормативни актове за производство на селскостопанска продукция от населението.


Чл. 36. (1) Натуралните премии от концентриран фураж срещу изкупена продукция от личните и помощните стопанства се предоставя по цени за селскостопанските организации и нормативи съгласно приложение № 2.

(2) Необходимото зърно за натуралните премии от 1 август 1987 г. се осигурява:

1. от селскостопанските и кооперативните организации, които предоставят собствен фураж на договорна основа на гражданите за производство на месо, мляко и яйца по плана за самозадоволяването;

2. от държавния фуражен баланс за изкупуваната животинска продукция за централизираните фондове.

(3) При сключване на договорите за изкупуване се предоставя авансово 30 на сто от полагащото се по норматив зърно, а за планинските и полупланинските райони - 50 на сто. Останалото количество се предоставя ритмично в рамките на договорения срок.

(4) По искане на стопаните в края на годината неиздълженият фураж срещу изкупена селскостопанска продукция се заплаща в троен размер по държавните цени за продажба на населението.


Чл. 37. При неизкупуване или непредаване на договорена селскостопанска продукция, както и при недоставени в определения срок фуражи селскостопанските и кооперативните организации и гражданите заплащат неустойки или обезщетения за претърпените вреди и загуби и за пропуснатите доходи, ако са по-големи от неустойката.


Чл. 38. Гражданите, сключили договори за производство на селскостопанска продукция се ползват с права за предоставяне на земя за лично ползване, карти за почивка, храна във столовете и други придобивки при условия, определени от общите събрания на селскостопанските организации.


Глава шеста.
ЛИЧНИ И ПОМОЩНИ СТОПАНСТВА

Чл. 39. Личното стопанство е продължение на общественото стопанство и се ползва като форма за активно участие на населението в производството на селскостопанска продукция чрез системата за самозадоволяване.

(2) Личното стопанство е спомагателно стопанство на кооператори, работници, служители и пенсионери от аграрно-промишлените комплекси и другите селскостопански организации и се развива като форма за организиране допълнително производство на селскостопанска продукция за по-пълно задоволяване нуждите на населението в селищните системи, като се използват труда на членовете на домакинството и предоставената за лично ползване земя, без това да пречи на редовното им участие в работата на общественото стопанство.

(3) Лични стопанства може да имат и работници, служители и пенсионери, незаети в селското стопанство, които притежават собствена земя или на които се предоставя земя за ползване по установения ред, както и онези, които отглеждат животни и птици за собствени нужди или за продажба.

(4) В личното стопанство се забранява използването на наемен труд под каквато и да е форма.


Чл. 40. Помощните стопанство се създават по решение на трудовия колектив към предприятия, учреждения, училища, военни поделения и др. за производство и самозадоволяване на трудовите колективи със селскостопански продукти. Те са неделима част от системата за самозадоволяване.


Чл. 41. (1) Помощните стопанства трябва да осигуряват общо за селищната система най-малко 50 на сто от месото, плодовете и зеленчуците, необходими за работническите столове.

(2) Самоуправляващите се стопански организации развиват и разширяват дейността на помощните стопанства като прилагат съвременни технологии и ефективна организация на труда с цел задоволяване потребностите на семействата на работниците и служителите със селскостопански продукти.

(3) Производството на животинска продукция в помощните стопанства се организира при пълно използване на хранителните отпадъци от промишлеността, общественото и столовото хранене, от населението, както и от производството на собствен фураж от предоставени земи.


Чл. 42. (1) Помощните стопанства организационно се обособяват като:

1. самостоятелни стопанства към отделните предприятия, организации, учреждения;

2. сдружения на предприятия, организации, учреждения и др.;

3. кооперативни форми.

(2) На помощните стопанства се предоставя земя по установения ред в зависимост от числеността на трудовия колектив. Комисиите по самозадоволяването в селищните системи периодично оценяват използването на земята, предоставена на помощни стопанства, и вземат мерки за ефективното й използване.


Глава седма.
КООПЕРАТИВНИ ОРГАНИЗАЦИИ

Чл. 43. Кооперативните организации могат да развиват дейности в областта на самозадоволяването независимо от предмета на дейността им като:

1. произвеждат селскостопанска продукция върху предоставени им земи, в малки ферми и др. от селскостопанските организации;

2. изграждат животновъдни ферми, депа, оранжерии и др. за производство на селскостопанска проДукция;

3. съдействат за организиране производството на всички видове селскостопанска продукция в личното стопанство и оказват непосредствена помощ, като осигуряват на производителите посадъчен материал, зеленчуков разсад, семена, полиетиленово платно, инвентар, извършват услуги със селскостопанска техника, изграждат оранжерии и др.;

4. на договорна основа участват с капитални вложения в съвместното изграждане със селскостопански организации на трайни насаждения, зеленчукови градини и ферми срещу изкупуване на произведената от тях продукция;

5. ползват различни форми за поощряване на производителите при изкупуване на качествени, трудоемки и много търсени плодове и зеленчуци;

6. организират разфасовката и комплектуването в общи опаковки за отделни култури на препарати, продавани на населението, с указание за начина на използването им;

7. произвеждат в свои люпилни пилета за продажба на населението, като на договорна основа СО "Птицевъдство" осигурява необходимите яйца за разплод;

8. съвместно със Съюза на пчеларите организират производството и на договорна основа с производителите изкупуват пчелен мед и други пчелни продукти и снабдяват пчеларите с кошери и инвентар; подпомагат със средства Съюза на пчеларите за разширяване и подобряване на пчелната паша, за снабдяване с пчелни кошери или восъчни основи, развъдно-подобрителна работа, производството на пчелни майки и други мероприятия за развитие на пчеларството;

9. организират самостоятелно или в сдружение с други предприятия и организации преработката на селскостопанска продукция за самозадоволяване на населението в селищните системи.


Глава осма.
ФУНКЦИИ И ЗАДАЧИ НА КОМИСИИТЕ ПО САМОЗАДОВОЛЯВАНЕТО

Чл. 44. (1) Комисията по самозадоволяването към Съвета по селско и горско стопанство при МС като държавно-обществен орган:

1. осъществява методическо ръководство, координация и контрол за изпълнение на правителствените решения по въпросите на самозадоволяването на населението;

2. ръководи методически окръжните комисии по самозадоволяването;

3. приема решения и взема мерки за осигуряване необходимите ресурси за достигане нормативите за потребление на човек от населението в окръзите;

4. участва при разработването на националните нормативи за потребление и при тяхното диференциране по окръзи.

(2) Решенията на Комисията по самозадоволяването в рамките на нейната компетентност са задължителни за съответните органи и организации.

(3) Съветът на Комисията по самозадоволяването се определя от председателя на Министерския съвет.


Чл. 45. (1) Окръжните комисии по самозадоволяването са държавно-обществени органи на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и се ръководят от председателите на изпълнителните комитети. Съставът им се определя от изпълнителните комитети на окръжните народни съвети. Решенията им в рамките на тяхната компетентност са задължителни за органите и организациите на територията на окръга.

(2) Окръжните комисии по самозадоволяването изпълняват функциите по предходния член на територията на окръга.


Чл. 46. (1) Общинските комисии по самозадоволяването са държавно-обществени органи на изпълнителните комитети на обществените народни съвети и се ръководят от председателите на изпълнителните комитети. Съставът им се определя от изпълнителните комитети на общинските народни съвети.

(2) Общинските комисии по самозадоволяването:

1. съдействат на селскостопанските и кооперативните организации и на другите социалистически организации за производството на селскостопанска продукция и за изпълнението на другите задачи по системата за самозадоволяването;

2. съвместно с ръководствата на селскостопанските организации оказват съдействие при раздаването на изоставени и ниско продуктивни земи;

3. съдействат за уреждане на възникнали спорове по изпълнението на договорите между гражданите и изкупвателните организации.


Чл. 47. Асоциацията "Национален аграрно-промишлен съюз" съдейства за развитие на системата за самозадоволяване, като обединява ресурсите и координира усилията на своите членове.


Чл. 48. Комитетите и организациите на Отечествения фронт по места още по-активно да участват в изпълнението на задачите по изграждането на системата за самозадоволяване. Все по-масово да въвличат населението в производството на повече селскостопански произведения от общественото и от личното стопанство. За целта:

1. да провеждат още по-конкретна разяснителна, пропагандна и организаторска работа с населението по местоживеене за производство на зеленчуци и плодове, за отглеждане на селскостопански животни;

2. да съдействат за практическото решаване проблемите на производителите съгласно изискванията на това постановление и сключените договори;

3. съвместно със съветите по селско и горско стопанство и водите при окръжните народни съвети, с ръководствата на селскостопанските организации, на профсъюзните, комсомолските и другите организации да пропагандират и популяризират научно-техническите новости и постижения и опита на първенците в селското стопанство, да организират и провеждат съревнования, обществени прегледи, срещи за изучаване и обмяна на положителен опит;

4. да упражняват постоянен обществен контрол по прилагането на това постановление, за широка превантивна и възпитателна организаторска работа сред населението, за да не се допускат отклонения от социалистическата същност, принципите и изискванията на системата за самозадоволяване на населението;

5. периодично, съвместно с народните съвети, селскостопанските и други организации, да правят проверки и отчети за изпълнението на постановлението.


Чл. 49. Предлагат на Управителния съвет на Българския земеделски народен съюз, на Централния съвет на Българските професионални съюзи и на Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз да организират широка разяснителна и организаторска работа за включване на населението в системата за самозадоволяване, за увеличаване производството на месо, мляко, риба, плодове, зеленчуци и други продукти. Самозадоволяването на населението да се превърне в общонародна задача.


Чл. 50. Препоръчват на средствата за масова информация системно да информират населението за изпълнението на плановете за самозадоволяване на селищните системи.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) Който наруши разпоредби на това постановление, се наказва с глоба до 200 лв. съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от органите на народните съвети и от съответните контролни органи, а наказателните постановления се издават от председателите на изпълнителните комитети на народните съвети или от упълномощени от тях длъжностни лица.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда, определен със Закона за административните нарушения и наказания.


Заключителни разпоредби

§ 2. Отменя се Постановление № 11 на Министерския съвет от 1982 г. (обн., ДВ, бр. 22 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 99 от 1984 г.).


§ 3. Изменя се и се попълва чл. 33 от Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса (обн., ДВ, бр. 79 от 1978 г., изм., бр. 94 от 1979 г., бр. 72, 86 и 100 от 1980 г., бр. 91 от 1981 г., бр. 70 от 1983 г., бр. 36 от 1984 г., бр. 3 от 1985 г. и бр. 56 от 1986 г.), както следва:

1. В т. 2 на ал. 1 се добавя "и пчелни кошери".

2. В ал. 2 числото "2000" се заменя с "3000".


§ 4. В ал. 3 на чл. 13 от Постановление № 30 на Министерския съвет от 1985 г. (ДВ, бр. 48 от 1985 г.) думите "чл. 15, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от Постановление № 11 на Министерския съвет от 1982 г." се заменят с "чл. 11, ал. 2, т. 2 и чл. 15 от Постановление № 26 на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт от 1987 г.".


§ 5. Съветът по селско и горско стопанство при МС дава указания по прилагането на това постановление.


Приложение № 2 към чл. 36, ал. 1


(Изм. - ДВ, бр. 55 от 1990 г.)


Натурални премии концентриран фураж за продадени на изкупвателните организации животни, птици и животински продукти от личните и помощните стопанства



  Натурална премия за    
  единица продукция    
  (кг)    
Показатели      
  общо в това число  
  количество зърно смески
I. На кг месо в      
живо тегло      
1. Свинско 4.0 2.4 1.6
2. Птиче 2.5 х 2.5
3. Агнешко, ярешко и      
шилешко 2.0 2.0 х
4. Телешко 1.5 1.5 х
5. Овче, козе, говеждо и      
биволско 1.0 1.0 х
6. Заешко 2.5 0.5 2.0
7. Малки прасета до 20 кг 5.0 1.0 4.0
II. На бройка      
1. Ярки до пронасяне 10.0 х 10.0
2. Едномесечно пиле 1.0 х 1.0
III. На литър мляко при 3.6%      
МВ 0.3 0.3 х
IV. На едно яйце      
1. Свободно отглеждане 0.150 х 0.150
2. Отглеждане в клетки 0.200 х 0.200
       


Забележка. (Зал. - ДВ, бр. 55 от 1990 г.)


Промени настройката на бисквитките