Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 29.V

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 28 АПРИЛ 1990 Г. ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ЕДНОКРАТНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА РЕПРЕСИРАНИТЕ ЛИЦА СЛЕД 1 ЯНУАРИ 1946 Г. ПО ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИЧИНИ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 ОТ 28 АПРИЛ 1990 Г. ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ЕДНОКРАТНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА РЕПРЕСИРАНИТЕ ЛИЦА СЛЕД 1 ЯНУАРИ 1946 Г. ПО ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИЧИНИ

Обн. ДВ. бр.38 от 11 Май 1990г., доп. ДВ. бр.43 от 29 Май 1990г., изм. ДВ. бр.48 от 15 Юни 1990г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Право на обезщетение имат лицата, лишени от свобода по политически причини със или без присъди, които са реабилитирани с акт на Народното събрание или по съдебен ред.

(2) Наследниците по закон на репресираните лица - съпруг, родители и деца, имат право да получат обезщетение при условията и по реда на това постановление.

(3) Периодът на лишаване от свобода се установява с официален документ, издаден от компетентен държавен орган.


Чл. 2. (1) Размерът на обезщетението се определя на база 140 лв. месечно в зависимост от времето на лишаване от свобода или от работа от:

1. съда в случаите, когато реабилитацията се извършва по съдебен ред;

2. финансовите органи при общинските народни съвети, когато реабилитацията е извършена с акт на Народното събрание.

(2) Общият размер на обезщетението за едно лице не може да бъде по-голям от 15 000 лв.


Чл. 3. Размерът на обезщетението на наследниците на лица, по отношение на които са изпълнени смъртни присъди или които са починали по време на следствието или на престоя им в местата за лишаване от свобода, е общо 15 000 лв.


Чл. 3а. (Нов - ДВ, бр. 43 от 1990 г.) (1) Размерът на обезщетението по чл. 3 се изплаща на наследниците на лица, загинали при масовите безредици през периода 1972-1989 г. във връзка с насилствената промяна на имената на една част от българските граждани.

(2) Обстоятелствата, които пораждат правото за получаване на обезщетение по предходната алинея, се установяват по съдебен ред.


Чл. 4. (1) Искането за изплащане на обезщетение се представя с писмена молба до финансовите органи при общинския народен съвет по местоживеене на репресираното лице или на неговите наследници. Към молбата се прилагат документите, с които се удостоверяват извършената реабилитация и периодът, през който лицето е било репресирано.

(2) Молбите и документите по предходната алинея се подават в едногодишен срок от влизане в сила на акта, с който е постановена реабилитацията. Постъпилите след този срок молби не се разглеждат и обезщетения по тях не се изплащат.

(3) (Нова - ДВ, бр. 43 от 1990 г.) За случаите по чл. 3а едногодишният срок по предходната алинея тече от датата на влизане в сила на съдебното решение.


Чл. 5. Обезщетението се освобождава от облагане с данъци и такси и се изплаща от финансовите органи в шестмесечен срок от подаването на молбата в общинския народен съвет по реда, установен от министъра на финансите.


Чл. 6. (Нов - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) (1) Правото на еднократно обезщетение в размер на 750 лв. има всяко лице, принудително разселено през септември и октомври 1989 г.

(2) Лицата, които имат право на еднократно обезщетение по предходната алинея, се установяват с акт на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет до 30 юли 1990 г.

(3) Обезщетението се изплаща от финансовия орган на изпълнителния комитет на общинския народен съвет по местоживеене на лицето, по негова писмена молба, въз основа на заповед на председателя на изпълнителния комитет в шестмесечен срок от датата на акта по ал. 2. При обжалване срокът за изплащане на обезщетението започва да тече от датата на решението на органа или на съда по Закона за административното производство.

(4) Споровете по предходните алинеи се решават по реда на Закона за административното производство.


Промени настройката на бисквитките